تخصص پزشکی در اسلواکی

دانشگاه های کشور اسلواکی جزو بهترین دانشگاه های جهان هستند و از امکانات آموزشی بالایی برخوردار می باشند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

تحصیل در رشته های پزشکی در میان دانشجویان ایرانی بسیار فراگیر شده است و اغلب علاقمند به تحصیل این رشته در کشور های پیشرفته اروپایی می باشند. از این رو هر ساله تعداد زیادی از این دانشجویان برای تحصیل پزشکی به کشور های مختلفی مهاجرت می کنند. تحصیل پزشکی در اسلواکی یکی از گزینه های مناسب برای تحصیل در اروپا می باشد. این کشور به دلیل داشتن هزینه های پایین تحصیل و زندگی، دانشجویان بین المللی طیادی را به جود جذب می کند.

ما و همکارانمان در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تلاش کرده ایم تا در این مقاله اطلاعات مربوط به تحصیل در اسلواکی، شرایط تحصیل پزشکی در اسلواکی و هزینه های تحصیل دراین کشور را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پس ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

درباره تحصیل تخصص پزشکی در کشور اسلواکی

امکان تحصیل پزشکی در بهترین دانشگاه های اسلواکی برای دانشجویان بین المللی فراهم شده است. تمامی مدارک پزشکی دانشگاه های این کشور دارای تائیدیه اتحادیه اروپا می باشند و اغلب کشور های جهان آن را به رسمیت می شناسند.

این به این معنی است که افراد پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های این کشور می توانند در سایر کشور های اتحادیه اروپا مشغول به کار شوند.

دانشگاه های پزشکی اسلواکی در مقایسه با سایر کشور های اروپایی، شرایط پذیرش راحت تری دارند. همچنین دانشجویان پزشکی در این کشور می توانند به زبان انگلیسی تحصیل کنند. دوره های تخصصی آموزش زبان انگلیسی در دانشگاه های اسلواکی برگزار می شود و دانشجویان می تواند پس از اتمام این دوره ها به تحصیل پزشکی در این کشور بپردازند. یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه های پزشکی اسلواکی این است که متقاضیان می توانند بدون مدرک زبان در آن ها پذیرش شوند. به این معنی که شخص می تواند دوره های زبان را در اسلواکی بپذراند.

وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی اصطهباناتی، راهنمای شما عزیزان جهت اخذ ویزای تحصیلی اسلواکی می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط اعزام دانشجوی پزشکی به اسلواکی می توانید با مشاورین ما در این موسسه تماس حاصل فرمایید.

شرایط کلی تحصیل پزشکی در کشور اسلواکی

در دانشگاه های اسلواکی، شروع کلاس ها در دو ترم بهار و پاییز می باشد. ترم پاییز از سپتامبر آغاز شده و تا ژانویه ادامه دارد و ترم بهار از فوریه شروع شده و پایان آن ماه ژوئن می باشد. در دانشگاه های این کشور، مقطع کارشناسی اغلب به زبان اسلواکی تدریس می شود. در حالی که دوره های تحصیلی در مقاطع در کارشناسی ارشد و دکترا در این کشور، علاوه بر زبان اسلواکی به زبان انگلیسی نیز ارائه می گردند. تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی از سال 1990 آغاز شد و از آن زمان به بعد، صد ها دانشجوی پزشکی وارد این کشور شده اند و با کیفیت بالایی، دوره های تحصیلی پزشکی را به زبان انگلیسی پشت سر می گذارند. برای تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های اسلواکی، متقاضیان باید مدرک آیلتس 5.5 داشته باشند.

برای تحصیل پزشکی در اسلواکی، افراد باید مدرک دیپلم دبیرستان در رشته های تجربی و یا ریاضی ارائه دهند. داشتن معدل بالا و نمرات درخشان در دروس تخصصی، سبب می شود احتمال پذیرش متقاضیان در دانشگاه های این کشور افزایش یابد.

حداقل معدل دیپلم برای پذیرش پزشکی در دانشگاه های اسلواکی 16 می باشد. پذیرش دانشجو در دانشگاه های پزشکی این کشور، بر اساس آزمون کتبی انجام می شود. هر دانشگاه آزمون مخصوص به خود را دارد و نمره پذیرش در هر کدام متفاوت خواهد بود.

شرایط ورود به رشته پزشکی در اسلواکی

برای ورود به رشته پزشکی در اسلواکی، شرایط خاصی مورد نیاز است و افراد باید آن ها را فراهم نمایند. از جمله این شرایط باید به مدرک دیپلم 12 ساله و تسلط کامل به زبان انگلیسی اشاره کرد. یکی از مهم ترین شرایط تحصیل پزشکی در اسلواکی، شرکت در ازمون ورودی کتبی و کسب نمره قبولی در این آزمون می باشد. در این مورد جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد، چرا که متخصصان ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی، راهنمایی لازم برای قبولی در آزمون ورودی را در اختیار شما عزیزان خواهند گذاشت.

مواد تشکیل دهنده ازمون ورودی پزشکی دروس شیمی و زیست می باشد که باید در مدت زمان 3 ساعت به 80 تا 100 سوال چهار گزینه ای در این حوزه پاسخ داده شود. آزمون ورودی پزشکی در اسلواکی دو بار در سال و در ماه های جون و آگوست برگزار می گردد. در برخی دانشگاه ها این امکان وجود دارد، در صورتی که فرد تسلط کافی به زبان انگلیسی نداشته باشد، می تواند در دوره پیش پزشکی شرکت کند تا برای ازمون ورودی آمادگی های لازم را کسب نماید. مدت زمان این دوره 3 تا 4 ماه می باشد و علاوه بر دروس علوم پایه، زبان انگلیسی و اسلواکی نیز در ان تدریس می شود.

شرایط ورود به رشته پزشکی در اسلواکی

شرایط ورود به رشته پزشکی در اسلواکی

دانشگاه های پزشکی برای تحصیل در اسلواکی

دانشجویان پزشکی می توانند با تحصیل در بهترین دانشگاه های اسلواکی، اعتبار مدرک تحصیلی خود را افزایش دهند و شرایط اشتغال را تسهیل کنند. در ادامه قصد داریم برخی از بهترین دانشگاه های پزشکی اسلواکی را معرفی کنیم:

دانشگاه کامنیوس براتیسلاوا

این دانشگاه از قدیمی ترین دانشگاه های اسلواکی به شمار می رود و مورد تائید اتحادیه اروپا می باشد. این دانشگاه انتخاب اول دانشجویانی است که به دنبال تحصیل پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و داروسازی هستند. دانشگاه کامنیوس استاندارد های آموزشی بالایی دارد و هر ساله دانشجویان بین المللی بسیاری اقدام به تحصیل در این دانشگاه می نمایند.

دوره تحصیل پزشکی در این دانشگاه 6 سال می باشد. دانشگاه کامنیوس دارای چهار دانشکده می باشد که به شرح زیر می باشند:

 • دانشگاه پزشکی
 • دانشکده بهداشتدانشکده بهداشت عمومی
 • دانشکده پرستاری و مطالعات بهداشت حرفه ای

افرادی که قصد دارند پس از اتمام تحصیلات پزشکی به کشور خود باز گردند باید ابتدا از مورد تائید بودن دانشگاه مورد نظر در کشور خود اطمینان حاصل کنند. در میان دانشگاه های پزشکی اسلواکی، دانشگاه کامنیوس تنها دانشگاهی است که مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشد.

دانشگاه پاول جوزف سافاریک

این دانشگاه نیز مورد قبول اتحادیه اروپا می باشد و در سال 1959 تاسیس شده است. رشته پزشکی در دانشگاه پاول جوزف سافاریک، سابقه ای 16 ساله دارد و افرادی که تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی دارند، می توانند این دانشگاه را انتخاب کنند.

دانشگاه جسنیوس مارتین

دانشگاه جسنیوس مارتین در شهر مارتین اسلواکی واقع شده و در سال 1961 تاسیس گردیده است. این دانشگاه از سال 1991 به نام پزشک معروف این شهر جسنیوس نام گذاری شد و از همان سال رشته پزشکی در آن اضافه شد و اقدام به جذب دانشجو نمود. این دانشگاه از امکانات آموزشی پیشرفته ای برخوردار است و هر ساله متقاضیان زیادی را به خود جذب می کند.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش پزشکی در اسلواکی

برای پذیرش تخصص پزشکی در اسلواکی، افراد باید ابتدا درخواست خود را از طریق ایمیل به دانشگاه مورد نظر ارسال کنند و سپس فرم مربوطه را تکمیل نمایند. متقاضیانی که قصد تحصیل پزشکی در اسلواکی را دارند، بایستی مدارک لازم را از طریق سایت مربوط به دانشگاه مورد نظر جویا شوند. مدراک مورد نیاز برای دریافت پذیرش پزشکی اسلواکی به شرح زیر خواهند بود:

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک شناسایی
 • گواهی اتمام دوره دبیرستان به همراه ترجمه آن
 • گواهی پزشکی و تائید پزشکی توانایی جسمی و ذهنی برای تحصیل پزشکی
 • دو قطعه عکس
 • فیش پرداخت هزینه بررسی پرونده
 • مدرک زبان آیلتس یا تافل (درصورت اعلام از طرف دانشگاه های اسلواکی)

هزینه تحصیل پزشکی در اسلواکی

نسبت به سایر کشور های اروپایی همچون انگلیس، آمریکا، استرالیا و برخی از کشور های حوزه شینگن، هزینه تحصیل پزشکی در اسلواکی مقرون به صرفه تر است. بسته به نوع دانشگاه هزینه تحصیل رشته های پزشکی نیز متفاوت خواهد بود؛ اما به طور کلی هزینه تحصیل در رشته پزشکی اسلواکی بین 8000 تا 9000 یورو در هر سال می باشد. هزینه تحصیل دندانپزشکی در اسلواکی نیز سالانه حدود 9000 تا 10000 یورو خواهد بود. برای بررسی دقیق تر هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی دراسلواکی به چند مورد از دانشگاه های این کشور اشاره می کنیم:

نام دانشگاههزینه تحصیل
دانشگاه پاول جوزف سافاریکهزینه تحصیل پزشکی: سالانه 10.500 یورو
هزینه تحصیل دندانپزشکی: سالانه 11.000 یورو

 

دانشگاه کامنیوس براتیسلاواهزینه تحصیل پزشکی:  سالانه9.500 یورو
هزینه تحصیل دندانپزشکی: سالانه 11.000 یورو
دانشگاه جسنیوس مارتینهزینه تحصیل پزشکی: 9.900 یورو

علاوه بر هزینه های تحصیل، تامین هزینه های زندگی در اسلواکی نیز به عهده دانشجو خواهد بود. این هزینه ها شامل هزینه خورد و خوراک، هزینه محل اقامت و هزینه بیمه درمانی خواهد بود. دانشجویان برای زندگی در این کشو باید حدود 800 تا 1000 یورو هزینه کنند. دانشجویان از این مقدار، باید مبلغ 300 تا 500 یورو را برای اجاره مسکن در نظر بگیرند. در صورتی که دانشجویان برای سکونت خود، خوابگاه را انتخاب کنند، هزینه اقامت آن ها به 150 تا 250 یورو در ماه کاهش خواهد یافت. علاوه بر این دانشجو باید سالانه مبلغی را نیز بابت بیمه درمانی در نظر بگیرد که حدود 100 دلار خواهد بود. این بیمه برای دانشجویان اجباری می باشد.

مدرک زبان و محدودیت سنی تحصیل پزشکی در کشور اسلواکی

همان طور که قبلا به آن اشاره شد، امکان تحصیل تخصص پزشکی در اسلواکی به دو زبان انگلیسی و اسلواکی وجود دارد. از این رو دانشجویان می توانند بسته به شرایط خود به یکی از این دو زبان تحصیل کنند. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که متقاضیان باید مهارت خود را در این زبان ها نشان دهند. برای تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در اسلواکی، افراد باید مدرک تافل یا آیلتس ارائه دهند. حداقل نمره آیلتس برای تحصیل در این کشور نمره 6 می باشد.

در صورتی که متقاضیان مهارت کافی در زبان انگلیسی و یا اسلواکی را نداشته باشند، می توانند در دوره های پیش پزشکی یا پریمدیکال در اسلواکی یا مجارستان شرکت کنند. پس از اتمام دوره پریمدیکال، متقاضیان می توانند وارد دانشگاه های این کشور شوند.

یکی دیگر از الزامات تحصیل پزشکی در کشور اسلواکی، شرایط سنی متقاضیان می باشد. دانشجویان برای تحصیل در این رشته باید حداقل 18 سال و حداکثر 28 سال داشته باشند. در صورتی که متقاضی قصد تحصیل تخصص پزشکی در این کشور را داشته باشد، تا 45 سالگی مجاز به تحصیل خواهد بود.

حداقل مدرک زبان برای تحصیل انگلیسی در دانشگاه های اسلواکی

حداقل مدرک زبان برای تحصیل انگلیسی در دانشگاه های اسلواکی

تحصیل تخصص پزشکی در کشور اسلواکی چه مزایایی دارد؟

تحصیل در کشور های اروپایی پیشرفته قطعا مزایای بسیاری به همراه دارد و تحصیل تخصص پزشکی در اسلواکی نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. در ادامه به برخی از این مزایا اشاره می کنیم:

 • اسلواکی دارای دانشگاه های پزشکی معتبری در اروپا می باشد.
 • امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در برخی از دانشگاه های این کشور وجود دارد.
 • متقاضیان با تحصیل در این کشور می توانند یک زبان جدید (اسلواکی) را یاد بگیرند.
 • با تحصیل پزشکی در اسلواکی، امکان اخذ بورسیه برای دانشجویان وجود خواهد داشت.
 • متقاضیان امکان درخواست انتقال برای ادامه تحصیل در سایر کشور های اروپایی را خواهند داشت.
 • تحصیل و زندگی در این کشور نسبت به سایر کشور های اروپایی مقرون به صرفه تر می باشد.
 • با تحصیل پزشکی در این کشور، افراد امکان اخذ اقامت خواهند داشت.
 • مدرک تحصیلی دانشگاه های این کشور در تمام دنیا و وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران مورد تائید است.
 • در صورت تسلط به زبان اسلواکی امکان تحصیل رایگان وجود دارد.
مزایای تحصیل تخصص پزشکی در کشور اسلواکی

مزایای تحصیل تخصص پزشکی در کشور اسلواکی

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیل پزشکی در کشور اسلواکی

برای ورود به اسلواکی و تحصیل در این کشور، متقاضیان باید ویزای تحصیلی دریافت کنند. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا، بایستی در زمان خواسته شده ارائه گردد و با دقت کامل تهیه شود. افراد باید این مدارک را جمع آوری کرده و به سفارت اسلواکی ارائه دهند. در ادامه مدارک لازم جهت اخذ ویزای این کشور آورده شده است:

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • 2 قطعه عکس رنگی
 • بیمه مسافرتی
 • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
 • مدارک و اسناد محل اسکان و یا خوابگاه
 • ارائه تمکن مالیتکمیل فرم درخواست ویزا
 • پرداخت شهریه
 • شماسنامه به همراه ترجمه رسمی
 • مدرک دیپلم 12 ساله به همراه ترجمه

تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در اسلواکی

کشور اسلواکی به دنبال جذب دانشجویان بین المللی از سراسر جهان می باشد و برای روش های مختلفی را استفاده می کند. یکی از این روش ها ارائه دروس دانشگاهی به زبان انگلیسی است. دانشجویان می توانند با پرداخت شهریه، اقدام به تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در اسلواکی نمایند. امکان تحصیل پزشکی در اسلواکی به زبان انگلیسی، سبب تسریع در اعزام دانشجو به این کشور می شود، چرا که دیگر نیازی به یادگیری یک زبان جدید نخواهد بود.

در کشور اسلواکی 4 دانشگاه پزشکی و 2 دانشگاه دندانپزشکی، دوره های خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. افراد برای تحصیل در این دانشگاه ها باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند. دانشگاه هایی که رشته پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند عبارتند از:

 • دانشگاه کمنیوس براتیسلاوا
 • دانشگاه جسنیوس در مارتین
 • دانشگاه پائول جوزف شافاریک
 • دانشگاه پزشکی اسلواکی

همچنین دانشگاه هایی که رشته دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند به قرار زیر می باشند:

 • دانشگاه پائول جوزف شافاریک
 • دانشگاه کمنیوس براتیسلاوا

اخذ تخصص پزشکی در اسلواکی و کار پس از تحصیل

متقاضیانی که کشور اسلواکی را برای تحصیل پزشکی انتخاب می کنند، می توانند پس از اتمام تحصیلات، مشغول به کار شوند. دانشجویان می توانند حین تحصیل نیز کار کنند و این مجوز برای آن ها صادر شده است. در صورتی که دانشجویان قصد کار پس از تحصیل پزشکی در اسلواکی را داشته باشند، بایستی مجوز کار دریافت کنند و به طور رسمی قرارداد ببندند.

برای کار در کشور های خارجی توجه به نرخ بیکاری ان کشور، از اهمیت بالایی برخوردار است. نرخ بیکاری در اسلواکی بسیار پایین و در حدود 5 درصد می باشد. نا گفته نماند که این کشور در سال های گذشته، نرخ بیکاری بالایی داشته است، به طوری که در سال 2001 حدود 20 درصد از جمعیت اسلواکی بیکار بوده اند. با این حال با پیاده سازی برنامه هایی برای ایجاد اشتغال، توانست نرخ بیکاری را تا حد زیادی کاهش دهد. متقاضیان پس از تحصیل در اسلواکی، برای کشور های دیگری همچون اتریش اقدام می کنند که از نظر شرایط کاری مساعد تر از اسلواکی می باشد.

اخذ تخصص پزشکی در اسلواکی و کار پس از تحصیل

اخذ تخصص پزشکی در اسلواکی و کار پس از تحصیل

مشاوره تحصیلی تخصصی با مشاورین خبره اصطهباناتی

تحصیل در دانشگاه های پزشکی اسلواکی فرصتی مناسب برای افرادی است که قصد مهاجرت به اسلواکی و تحصیل در کشور های اروپایی، با هزینه ای پایین می باشد.

بسیاری از دانشجویان بین المللی علاقمند به تحصیل در این کشور می باشند، اما باید توجه داشته باشید که افراد باید اطلاعات لازم در این خصوص را داشته باشند. نحوه پذیرش دانشگاه های پزشکی، مدارک لازم برای اخذ پذیرش، نحوه دریافت ویزای تحصیلی و … از مواردی هستند که متقاضی باید به صورت کامل از آن ها اطلاع داشته باشد.

کمک گرفتن از افراد متخصص در این زمینه و وکلای مجرب که با قوانین روز کشور اسلواکی آشنایی دارند، سبب می شود احتمال بروز اشتباه به صفر برسد. وکلای کارآزموده ما در مجموعه مهاجرتی اصطهباناتی آماده ارائه خدمات حقوقی و مشاوره در زمینه پذیرش تحصیلی و همچنین دریافت ویزا می باشند. شما می توانید با مجموعه ما تماس بگیرید و مشاوره های لازم را دریافت کنید.

سخن پایانی

در این مقاله تحصیل پزشکی در اسلواکی و شرایط و هزینه آن مورد بررسی قرار گرفت و در مورد مدارک مورد نیاز نیز صحبت شد. به دلیل هزینه های پایین تحصیل در اسلواکی، دانشجوبان زیادی علاقمند به تحصیل در این کشور می باشند. دانشگاه های اسلواکی مورد تائید اتحادیه اروپا می باشند و متقاضیان می توانند با تحصیل در این کشور، فرصت ورود به کشور های دیگر اروپایی را پیدا کنند.

در صورتی که قصد تحصیل پزشکی در دانشگاه های اسلواکی را دارید و نیازمند مشاوره هستید، می توانید با کارشناسان ما در مجموعه مهاجرتی اصطهباناتی تماس بگیرید. همچنین می توانید سوالات و ابهامات خود را پایین این مقاله مطرح کنید تا در اسرع وقت به آن ها پاسخ دهیم.

سوالات متداول در مورد تخصص پزشکی در اسلواکی

1- مدت زمان لازم برای تحصیل پزشکی در کشور اسلواکی چقدر است؟

دوره تحصیل پزشکی در این کشور 6 سال طول می کشد.

2- هزینه تحصیل پزشکی در اسلواکی چقدر است؟

هزینه تحصیل پزشکی در این کشور 8000 تا 9000 یورو در سال است و هزینه تحصیل دندانپزشکی در اسلواکی سالانه 9000 تا 10.000 یورو در سال می باشد.

3- منابع آزمون ورودی پزشکی در اسلواکی چیست؟

دروس شیمی و زیست شناسی از منابع آزمون ورودی پزشکی در این کشور می باشند.

4- آیا دانشگاه های اسلواکی مورد تائید وزارت بهداشت ایران هستند؟

تنها یک دانشگاه اسلواکی مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشد که آن هم دانشگاه کمنیوس در براتیسلاوا می باشد.

5- آیا امکان تحصیل رشته پزشکی در اسلواکی به صورت رایگان وجود دارد؟

تحصیل در دانشگاه های این کشور به زبان اسلواکی رایگان خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *