مهاجرت تحصیلی به اسپانیا در سال 2023-2024

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

در این مطلب میخوانید

اسپانیا سومین مقصد تحصیلی برتر در بین کشورهای اروپایی برای تحصیل دانشجویان بین المللی و همچنین به عنوان یک کشور ایده آل برای اقامت تحصیلی و کار و اشتغال محسوب می شود. دارا بودن دانشگاه های کهن و صد ساله، آب و هوای زیبا و هزینه های مقرون به صرفه از دلایل تحصیل دانشجویان بین المللی در کشور اسپانیا است. در این مقاله به قلم مشاوران موسسه مهاجرتی اصطهباناتی به ارائه توضیحات لازم در مورد مهاجرت تحصیلی به اسپانیا در سال 2023-2024 و شرایط آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

مزایا و معایب مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل

تحصیل در دانشگاه های اسپانیا به عنوان یک دانشجوی بین المللی مزایای زیادی دارد. البته اقامت اسپانیا از طریق تحصیل با مشکلات و معایبی نیز همراه است که گاه در سایه مزایای فراوان آن دیده نمی شوند. در ادامه به ارائه مزایای مهاجرت تحصیلی اسپانیا و سپس معایب مهاجرت به اسپانیا از روش تحصیل در دانشگاه های این کشور می پردازیم:

مزایای مهاجرت به کشور اسپانیا از طریق تحصیل

 • تسلط به زبان اسپانیایی و زبان 550 میلیون نفر از کره زمین
 • تحصیل در کشوری با فرهنگ و تاریخ غنی
 • امکان اخذ اقامت اسپانیا از طریق تحصیل
 • تحصیل در دانشگاه های جهانی و دریافت مدرک تحصیلی معتبر
 • لذت از آب و هوای مدیترانه ای
 • پایین بودن هزینه های زندگی در اسپانیا در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی
 • امکان کار و اشتغال در دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا
 • آشنایی با پیشینه ها و فرهنگ های مختلف

معایب مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل

 • تفاوت در روش تدریس دانشگاه ها در مقایسه با دانشگاه های کشورهای انگلیسی زبان
 • بالا بودن هزینه های اجاره خانه و آپارتمان دانشجویی در مقایسه با هزینه های پایین زندگی
 • بازار کار ضعیف و کمبود فرصت های شغلی
 • وجود بوروکراسی و کاغذبازی های اداری
 • وجود تفاوت های فرهنگی بسیار به دلیل مهاجرپذیری اسپانیا

شرایط مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های اسپانیا باید در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور PAU شرکت و نمره لازم را دریافت کنند. دارا بودن معدل بالای دوره پیش دانشگاهی و همچنین مدرک زبان انگلیسی یا اسپانیایی از دیگر شرایط اخذ اقامت اسپانیا از طریق تحصیل می باشد. دارا بودن 18 سال تمام و مدرک دیپلم دبیرستان نیز برای اخذ پذیرش تحصیلی مقطع کارشناسی دانشگاه های اسپانیا الزامی است.

دانشگاه های اسپانیا

اسپانیا دارای سابقه طولانی در آموزش عالی است و قدمت کهن ترین دانشگاه آن، دانشگاه سالامانکا Universidad de Salamanca  به سال 1218 باز می گردد. در مجموع 76 دانشگاه در اسپانیا وجود دارد که 45 دانشگاه آن توسط دولت و 31 دانشگاه توسط بخش خصوصی یا  کلیسای کاتولیک اداره می شوند. 25 دانشگاه اسپانیا در رتبه ‌بندی بهترین دانشگاه‌ های جهان QS قرار دارند که از این میان 13 دانشگاه در بین 500 دانشگاه برتر جهان است. بیشترین دانشگاه ‌های پیشرو و برتر اسپانیا در شهرهای مادرید و بارسلون قرار دارند.

دانشگاه های برتر اسپانیا در سال 2023-2024

از میان دانشگاه های مطرح اسپانیا 5 دانشگاه در بین 300 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. این دانشگاه ‌ها در اسپانیا بر اساس موقعیت‌ تحصیلی در رتبه کلی بهترین دانشگاه‌ های جهان رتبه ‌بندی شده‌اند. این دانشگاه های برتر و جهانی بر اساس رتبه بندی جهانی U.S.News در سال 2023-2024 عبارت اند از:

دانشگاه های برتر اسپانیا در سال 2023-2024
رتبه جهانی در بین دانشگاه های جهان
رتبه کشوری در بین دانشگاه های اسپانیا
تعداد دانشجویان
دانشگاه بارسلون

University of Barcelona

86
1
45.004 دانشجو
دانشگاه مستقل بارسلون

Autonomous University of Barcelona

143
2
31.933 دانشجو
دانشگاه پمپئو فابرا

Pompeu Fabra University

196
3
11.965 دانشجو
دانشگاه والنسیا

University of Valencia

212
4
50575 دانشجو
دانشگاه مستقل مادرید

Autonomous University of Madrid

231
5
29.327 دانشجو

دانشگاه های بدون شهریه در اسپانیا برای دانشجویان بین المللی

اسپانیا دارای چندین دانشگاه بدون شهریه برای دانشجویان بین المللی است. با این حال، دانشجویان باید هزینه های اداری و دیگر هزینه ها، مانند مسکن دانشجویی و کتاب های درسی و کلاً هزینه های زندگی را پرداخت کنند. برخی از دانشگاه های بدون شهریه ممکن است دارای شرایط و الزاماتی مانند قبولی در آزمون زبان اسپانیایی یا شرکت در دوره زبان اسپانیایی به عنوان شرط ثبت نام باشند. دو دانشگاه بدون شهریه و رایگان اسپانیا برای دانشجویان بین المللی عبارت است از:

 • دانشگاه آلکالا University of Alcalá
 • دانشگاه مستقل بارسلون University of Barcelona

هزینه مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

دانشگاه های دولتی اسپانیا برای دانشجویان بین المللی

بسیاری از دانشگاه های دولتی اسپانیا دانشجویان بین المللی را پذیرش می کنند. این دانشگاه ها طیف گسترده ای از برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد را در بسیاری از رشته های تحصیلی مختلف ارائه می دهند. معمولاً برای تحصیل در این دانشگاه ها از دانشجویان بین المللی خواسته می شود که تسلط خوبی به زبان اسپانیایی داشته باشند، اما برخی از برنامه ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه های اسپانیا، دانشجویان بین المللی می توانند به وب سایت وزارت آموزش اسپانیا مراجعه کنند. برخی از دانشگاه های دولتی اسپانیا با پذیرش دانشجویان بین المللی عبارت اند از:

 • Universidad Complutense de Madrid
 • Universidad Autónoma de Madrid دانشگاه اتونوما مادرید
 • Universitat de Barcelona دانشگاه بارسلون
 • Universidad Politécnica de Madrid دانشگاه پلی تکنیک مادرید
 • Universitat Pompeu Fabra دانشگاه پمپئو فابرا
 • Universidad de Granada دانشگاه گرانادا
 • Universitat Rovira i Virgili دانشگاه روویرا ویرجیلی
 • Universidad de Salamanca دانشگاه سالامانکا
 • Universidad de Murcia دانشگاه مورسیا
 • Universidad de Alcalá دانشگاه آلکالا

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا و تحصیل به زبان انگلیسی

تحصیل در دانشگاه های اسپانیا به عنوان یک دانشجوی بین المللی فرصتی عالی برای یادگیری فرهنگ اسپانیایی و بهبود مهارت های زبان اسپانیایی و انگلیسی است. اسپانیا طیف گسترده ای از برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد را در زمینه های مختلف تحصیلی مانند تجارت و اقتصاد، مهندسی، علوم انسانی و علوم اجتماعی، پزشکی و علوم بهداشتی، علوم، هنر و طراحی و زبان و فرهنگ اسپانیایی به زبان های انگلیسی و اسپانیایی ارائه می دهد. بسیاری از دانشگاه های دولتی در اسپانیا دانشجویان بین المللی را می پذیرند و برخی از برنامه ها نیز به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

شرایط و مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

اسپانیا یک مقصد محبوب برای دانشجویان بین المللی است که می خواهند در خارج از کشور تحصیل کنند. دانشگاه ها و کالج های زیادی در اسپانیا وجود دارند که برنامه های تحصیلی متنوع و فراوانی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. برای مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل دانشجویان بین المللی معمولاً باید دارای شرایط و مدارک زیر باشند. توجه به این نکته مهم است که این شرایط و الزامات ممکن است بر اساس دانشگاه، برنامه و کشور مبدا متفاوت باشد. دانشجویان بین المللی باید شرایط خاص دانشگاه یا کالج مورد نظر را با کنسولگری اسپانیا در کشور خود بررسی کنند:

 • مدرک مهارت زبان اسپانیایی یا اثبات تسلط به زبان اسپانیایی (یا زبان آموزشی اگر اسپانیایی نباشد): از طریق آزمون مهارت زبان اسپانیایی مانند DELE یا CELU
 • اوراق هویتی و سوابق تحصیلی: شناسنامه، کارت ملی، سوابق و مدارک تحصیلی از دوره دیپلم دبیرستان به بالا
 • پاسپورت با اعتبار کافی: برای درخواست ویزای دانشجویی دانشجو باید پاسپورت معتبر داشته باشد.
 • ویزای دانشجویی: دانشجو باید از طریق کنسولگری اسپانیا در کشور خود برای ویزای دانشجویی اقدام کند. روند درخواست ویزا ممکن است چند هفته طول بکشد، بنابراین مهم است که قبل از تاریخ ترم تحصیلی مورد نظر درخواست دهد.
 • بیمه سلامت معتبر و مورد تایید اسپانیا: دانشجوی بین المللی در حین تحصیل در کشور اسپانیا باید از پوشش بیمه درمانی برخوردار باشد. ممکن است دانشجو بتواند از طریق دانشگاه خود یا یک شرکت بیمه خصوصی بیمه نامه خریداری کند.
 • اثبات تمکن مالی کافی: دانشجو باید نشان دهد که پول کافی برای حمایت مالی از خود در طول تحصیل دارد که با ارائه صورت حساب بانکی یا سایر اسناد مالی اثبات می شود. دارا بودن گواهی تمکن مالی و اثبات دارا بودن توانایی مالی برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل در مدت تحصیل در دانشگاه های اسپانیا از شرایط مهم مهاجرت تحصیلی به اسپانیا است.
 • ثبت نام در یک دانشگاه یا برنامه آکادمیک اسپانیا: برای تحصیل در این کشور دانشجوی بین المللی باید در یک دانشگاه یا برنامه آکادمیک در اسپانیا پذیرفته شود.
 • محل اقامت: دانشجوی بین المللی باید از طریق دانشگاه و یا اجاره آپارتمان برای اسکان دانشجویی اقدام کند.

شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

به طور کلی دانشگاه های بیشتر کشورهای جهان شرایط سنی مناسب و کم را از جمله الزامات و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی قرار داده اند. گرچه دانشجویانی که دارای سن بالاتر هستند، می توانند با دارا بودن شرایط تحصیلی عالی، رزومه علمی تحصیلی قوی و شایستگی های علمی احتمال اخذ پذیرش را افزایش دهند. شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به اسپانیا عبارت است از:

مقطع تحصیلی
شرایط سنی
کارشناسی
کمتر از 26 سال
کارشناسی ارشد
کمتر از 36 سال
دکتری
کمتر از 50 سال

ویزای تحصیلی اسپانیا

دانشجویان بین المللی از کشورهای غیر از اتحادیه اروپا  EEA یا سوئیس که قصد تحصیل در دانشگاه های اسپانیا یا شرکت در برنامه تبادل دانشجو یا انجام تحقیقات در این کشور برای بیش از 3 ماه را دارند و یا به عنوان کارآموز یا داوطلب بدون حقوق در اسپانیا قصد کار دارند، باید برای اخذ ویزای اقامت این کشور اقدام کنند. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های اسپانیا به ویزای دانشجویی نوع  Dنیاز دارند. هزینه اخذ ویزای دانشجویی اسپانیا حدود 160 یورو است. این ویزا برای دانشجویانی صادر می شود که قبلا توسط یک دانشگاه یا موسسه آموزشی معتبر در اسپانیا پذیرفته شده اند. دانشجویان بین المللی می توانند برای اخذ ویزای تحصیلی از کنسولگری یا سفارت اسپانیا در کشور خود درخواست دهند. قبل از درخواست برای ویزای تحصیلی اسپانیا دانشجویان باید نامه پذیرش تحصیلی را از یکی از دانشگاه های اسپانیا دریافت کرده باشند. اگر دانشجو بیش از 6 ماه برای تحصیل در دانشگاه های اسپانیا اقامت دارد، باید ظرف 30 روز پس از ورود به اسپانیا برای اخذ مجوز اقامت دانشجویی اقدام کند. بدین منظور باید در Oficina de Extranjeros  یا یک ایستگاه پلیس درخواست دهد. اعتبار کارت به مدت یک سال است و تا زمانی که دانشجو به تحصیل خود ادامه می دهد، می تواند هر سال آن را تا 5 سال تمدید کند. بهترین زمان برای درخواست ویزای تحصیلی اسپانیا بین 2 تا 3 ماه قبل از سفر به اسپانیا است. به طور کلی، ویزای دانشجویی در اسپانیا برای کل دوره تحصیلی اعطا می شود. مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا عبارت است از:

 • جزئیات تحصیل، آموزش یا تحقیقات در اسپانیا (حداقل 20 ساعت در هفته)
 • مدرکی مبنی بر داشتن بیمه درمانی معتبر
 • گواهی پزشکی مبنی بر عدم ابتلا به بیماری های سخت و لاعلاج و نیازمند قرنطینه
 • مدرکی مبنی بر دارا بودن بودجه لازم برای هزینه های تحصیل و زندگی در طول مدت اقامت در اسپانیا (جزئیات بورسیه تحصیلی، گواهی از یک بانک اسپانیایی با بودجه کافی در حساب سپرده، گواهی حمایت مالی والدین یا سرپرستان با مسئولیت کامل مالی)
 • اطلاعات در مورد محل زندگی و اقامت
 • گواهی مبنی بر عدم سابقه کیفری صادر شده در 5 سال گذشته توسط مقامات مربوطه در کشور دانشجو

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا برای مقاطع تحصیلی مختلف

از شرایط مهاجرت تحصیلی به اسپانیا برای تحصیل در مقطع کارشناسی دارا بودن مدرک دیپلم دبیرستان و مدرک زبان انگلیسی یا اسپانیایی می باشد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های اسپانیا به زبان های انگلیسی و اسپانیایی و بدون نیاز به شرکت در آزمون های ورودی می باشد. مهاجرت تحصیلی اسپانیا در مقطع دکتری به صورت کم هزینه و رایگان و بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی و با ارائه مدرک کارشناسی ارشد معتبر امکان پذیر است.

سیستم آموزشی اسپانیا

تحصیل در کشور اسپانیا بین سنین 6 تا 16 سال اجباری و رایگان است. دوره ابتدایی به سه دوره 2 ساله تقسیم می شود که در طی آن دانش آموزان سواد خواندن، سواد حساب و دانش مقدماتی از طیفی از موضوعات تحصیلی را فرامی گیرند. پس از دوره دبستان و راهنمایی نوبت به تحصیل در دوره دبیرستان می شود. پس از اتمام برنامه تحصیلی، فارغ التحصیلان مدرک تحصیلات متوسطه را دریافت می کنند. پس از آن فارغ التحصیلان می توانند وارد دوره های 2 ساله آموزش فنی و حرفه ای یا وارد دانشگاه های این کشور شوند. در واقع سیستم آموزشی اسپانیا پس از دبیرستان دارای دو دوره می باشد. در دوره اول پس از آموزش حرفه ای به مدت 1 تا 2 ساله عنوان Técnico superior تکنسین عالی را کسب می کنند که می توانند در دانشگاه نیز ثبت نام کنند. فارغ التحصیلان دبیرستان می ‌توانند مستقیماً در یکی از 59 دانشگاه اسپانیا تحصیل کنند، مشروط بر اینکه ابتدا در آزمون ورودی نمره لازم را کسب کنند.

طول دوره مقاطع تحصیلی در اسپانیا

در جدول زیر مقاطع تحصیلی در مدارس و دانشگاه های اسپانیا و همچنین مدت زمان تحصیل در هر مقطع و سن مناسب برای تحصیل ارائه شده است:

مقاطع تحصیلی
سطح تحصیلی
پایه
سن
مدت زمان تحصیل
مقطع دبستان
مدارس ابتدایی
از پایه اول تا ششم
از 6 تا 12 سالگی
6 سال
مقطع راهنمایی
دوره اول دبیرستان
از پایه هفتم تا دهم
از 12 تا 16 سالگی
4 سال
مقطع دبیرستان
دوره دوم دبیرستان
از پایه دهم تا دوازدهم
از 16 تا 18 سالگی
2 سال
مقطع فنی حرفه ای غیر دانشگاهی
3 سال
مقطع تحصیلی کارشناسی در دانشگاه
از حدود 2 تا 3 سال
مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه
2 سال
مقطع دکتری در دانشگاه
از 2 تا 5 سال

هزینه های مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

هزینه مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی در اسپانیا بیشتر از دانشجویان بومی است. علاوه بر این، دانشجویان باید برای هزینه های زندگی مانند مسکن، غذا، حمل و نقل و دیگر هزینه های شخصی بودجه خاصی را اختصاص دهند. هزینه تحصیل در دانشگاه های اسپانیا برای دانشجویان بین المللی می تواند بر اساس عوامل مختلفی مانند دانشگاه، محل و برنامه تحصیلی متفاوت باشد. هزینه های تحصیل در این کشور در سال 2023-2024 برای دانشجویان بین المللی عبارت است از:

 • هزینه های تحصیلی مقطع کارشناسی در اسپانیا بین 1.000 تا 22.000 یورو در سال است.
 • هزینه های تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) از 1500 تا 32.000 یورو در سال متغیر است.

هزینه های زندگی دانشجویی و مسکن در اسپانیا

هزینه های زندگی دانشجویی در اسپانیا مانند مسکن دانشجویی و محل اقامت، خورد و خوراک، حمل و نقل و دیگر هزینه های شخصی می تواند بر اساس موقعیت مکانی و شهر محل زندگی دانشجو متفاوت باشد. در شهرهای بزرگ مانند مادرید یا بارسلون، هزینه های زندگی می تواند بیشتر از شهرهای کوچکتر یا مناطق روستایی باشد. تخمین زده می شود هزینه های زندگی یک دانشجوی بین المللی در این کشور در حدود 800 تا 1.200 یورو است. البته هزینه های متفرقه مانند هزینه خرید کتاب، بیمه درمانی، هزینه سفر و ویزا نیز وجود دارد. دانشجویان بین المللی باید توجه داشته باشند که برخی از دانشگاه ها یا سازمان ها برای پوشش هزینه های تحصیل یا هزینه های زندگی به آن ها بورسیه اعطا می کنند. بهتر است دانشجویان این بورسیه ها را بررسی کنند، زیرا می تواند به آن ها در کاهش هزینه های تحصیل در کشور اسپانیا کمک کند. به طور کلی، مهاجرت به کشور اسپانیا از طریق تحصیل یک گزینه مقرون به صرفه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی باشد، اما مهم است که دانشجویان بین المللی بر اساس آن بودجه و هزینه های تحصیلی و زندگی از قبل تحقیق کنند.

 • هزینه زندگی یک خانواده 4 نفره ماهانه 2.507 دلار (2.292 یورو) بدون احتساب اجاره خانه است.
 • هزینه های زندگی دانشجویی برای یک دانشجوی مجرد ماهانه 718 دلار (656.5 یورو) بدون احتساب اجاره خانه تخمین زده می شود.
اجاره خانه و آپارتمان
ماهانه از حدود 550 تا 1.100 دلار
قبض برق
90 دلار
قبض آب
20 دلار
قبض موبایل
30 دلار
قبض گاز
30 دلار
اینترنت
45 دلار
صرف غذا در رستوران
از 250 تا 300 دلار
خورد و خوراک
250 دلار
حمل و نقل
50 دلار
باشگاه ورزشی
40 دلار

خدمات موسسه اصطهباناتی در مورد مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

این روزها بسیاری از دانشجویان ایرانی خود را برای مهاجرت تحصیلی به کشور اسپانیا آماده می کنند. اما برخی از این دانشجویان از شرایط مهاجرت تحصیلی به اسپانیا اطلاع ندارند. این دانشجویان بهتر است با وکلا و مشاوران یک موسسه مهاجرتی مشورت کنند. مشاوران موسسه مهاجرتی اصطهباناتی با آگاهی از شرایط تحصیل در کشور اسپانیا، نحوه اخذ اقامت تحصیلی، اخذ ویزای تحصیلی و هزینه های تحصیلی می توانند راهنمایی های سودمندی به این دانشجویان ارائه دهند. موسسه مهاجرتی ما با دارا بودن سوابق طولانی در اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی دانشگاه های اروپایی مانند اسپانیا روند مهاجرت تحصیلی دانشجویان را با اطمینان و قدرت طی می کند. موفقیت های پی در پی در روند اخذ ویزای تحصیلی، اقامتی، توریستی، سرمایه گذاری، کاری و خانوادگی نشان از تبحر و مهارت گروه کاری مجموعه مهاجرتی ما دارد. همین حالا با مشاوران موسسه مهاجرتی ما تماس بگیرید و آینده ای درخشان را برای خود در بهترین کشورهای جهان رقن بزنید.

شهریه دانشگاه های اسپانیا در سال 2023-2024

به طور کلی، تحصیل در دانشگاه های اسپانیا به عنوان یک دانشجوی بین المللی یک گزینه مقرون به صرفه است، اما مهم است که دانشجویان بر اساس آن بودجه و هزینه های تحقیق را از قبل تعیین کنند. تحصیل برای دانشجویان بین المللی در اسپانیا رایگان نیست، اما شهریه دانشگاه ها در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی نسبتاً پایین است. از سال 2021، دانشگاه های دولتی اسپانیا قانون کاهش شهریه تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی تصویب و اجرا کردند. توجه به این نکته ضروری است که برخی از دانشگاه ها یا سازمان های اسپانیایی کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی برای پوشش هزینه های تحصیل یا زندگی را ارائه می دهند.

 • شهریه دانشگاه های اسپانیا در سال 2023-2024 برای دانشجویانی که ساکن اسپانیا و کشورهای اتحادیه اروپا هستند، معمولاً حدود 1000 تا 2.000 یورو در هر سال تحصیلی است.
 • دانشجویان بین المللی از دیگر کشورهای جهان به ویژه کشورهای غیر اتحادیه اروپا باید شهریه بالاتری را پرداخت کنند که بر اساس دانشگاه و برنامه تحصیلی از حدود 6.000 تا 15.000 یورو در هر سال تحصیلی است.
 • هزینه های تحصیل در رشته پزشکی اسپانیا بر اساس نوع دانشگاه از حدود 8.000 تا 20.000 یورو در هر سال تحصیلی است.

ترم های تحصیلی در دانشگاه های اسپانیا از چه زمانی شروع می شوند؟

ممکن است بیش از یک دوره درخواست در دانشگاه مورد نظر در اسپانیا وجود داشته باشد، زیرا بسیاری از دانشگاه ها هر دو ترم پاییز و بهار را ارائه می دهند. ترم های تحصیلی و ددلاین های دانشگاه های اسپانیا عبارت اند از:

ترم تحصیلی دانشگاه های اسپانیا
ددلاین درخواست پذیرش تحصیلی
ترم پاییز (شروع ترم در ماه اکتبر) 2023-2024
ددلاین اولیه: هفته اول ماه ژوئن

آخرین ددلاین: هفته اول ماه سپتامبر

ترم بهار (شروع از ماه فوریه)2023-2024
آخرین ددلاین: هفته اول ماه دسامبر
پذیرش متوالی
تا زمان خالی بودن صندلی ها

کار دانشجویی در اسپانیا

مجوز اقامت تحصیلی اسپانیا به دانشجویان بین المللی این حق را می دهد که به صورت پاره وقت یا موقت کار کنند. دانشجویان بین المللی اجازه دارند تا 20 ساعت در هفته در حین تحصیل کار کنند، به شرطی که این کار و اشتغال در تحصیل آن ها اختلال ایجاد نکند. شرکتی که دانشجو را استخدام می کند باید از وزارت خارجه برای دانشجو مجوز کار بگیرد. علاوه بر این قرارداد کاری دانشجو نمی تواند بیشتر از مدت ویزای تحصیلی باشد. اگر دانشجو به عنوان بخشی از دوره آموزشی که برای آن مجوز اقامت به وی داده شده، یک دوره کارآموزی را انجام می دهد، نیازی به اخذ مجوز کار ندارد. ذکر این نکته ضروری است که مجوز کار دانشجویی در اسپانیا فقط برای 20 ساعت کار در هفته صادر می شود.

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا و تحصیل به زبان انگلیسی

دانشجویان بین المللی از مزیت تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های اسپانیا برخوردارند. در حال حاضر بیش از 500 برنامه کارشناسی به زبان انگلیسی، بیش از 750 برنامه کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی، بیش از 80 برنامه دکتری به زبان انگلیسی و بیش از 150 دوره آموزش از راه دور (آنلاین) به زبان انگلیسی در دانشگاه های اسپانیا وجود دارد. دانشجویان باید برای تحصیل به زبان انگلیسی در اسپانیا دارای یکی از مدارک زیر باشند:

 • مدرک زبان انگلیسی آکادمیک PTE
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس آکادمیک
 • مدرک زبان انگلیسی تافل iBT

بر اساس آخرین رتبه بندی  QSدر سال 2023-2024 بهترین دانشگاه های اسپانیا با دارا بودن برنامه ها و رشته های زبان انگلیسی عبارت اند از:

 • دانشگاه بارسلون University of Barcelona
 • دانشگاه مستقل مادرید Autonomous University of Madrid
 • دانشگاه مستقل بارسلون Autonomous University of Barcelona
 • دانشگاه Complutense مادرید
 • دانشگاه پمپئو فابرا (بارسلون) Universitat Pompeu Fabra (Barcelona)
 • دانشگاه ناوارا University of Navarra
 • دانشگاه IE
 • دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا Polytechnic University of Catalonia – BarcelonaTech (UPC)
 • دانشگاه کارلوس سوم مادرید Universidad Carlos III de Madrid (UC3M)
 • دانشگاه پلی تکنیک والنسیا Universitat Politècnica de València

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا بدون مدرک زبان

دارا بودن مدرک زبان انگلیسی یا اسپانیایی برای مهاجرت تحصیلی اسپانیا الزامی است. در واقع دانشجویان بین المللی برای تحصیل به یکی از زبان های انگلیسی یا اسپانیایی نیازمند تسلط به این زبان ها می باشند. علاوه بر این دارا بودن مدرک زبان می توان احتمال اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای دانشجویی را افزایش دهد. البته برخی از کالج های آموزشی در اسپانیا دوره های زبان انگلیسی یا اسپانیایی را برگزار می کنند و دانشجویان بین المللی می توانند با شرکت در این دوره ها و کسب مدرک لازم تحصیل در دانشگاه های اسپانیا را شروع کنند.

محبوب ترین رشته های تحصیلی اسپانیا برای دانشجویان بین المللی

دوره ها و رشته های تحصیلی زیادی برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه های اسپانیا وجود دارد. برخی از محبوب ترین رشته های تحصیلی دانشگاه های اسپانیا برای دانشجویان بین المللی در سال 2023-224 عبارت است از:

·رشته تجارت و اقتصاد

بسیاری از دانشگاه های اسپانیا برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد در زمینه تجارت و اقتصاد از جمله مدیریت بازرگانی، امور مالی و بازاریابی ارائه می دهند.

·رشته های مهندسی

اسپانیا خانه برخی از برترین بردانشکده های مهندسی در اروپا است و دانشجویان بین المللی می توانند برای تحصیل از میان طیف گسترده ای از رشته های مهندسی از جمله مهندسی مکانیک، برق و عمران رشته مهندسی مورد نظر را انتخاب کنند.

·رشته های علوم انسانی و اجتماعی

دانشگاه های اسپانیا طیف گسترده ای از برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد را در حوزه های تاریخ، جامعه شناسی، علوم سیاسی و ادبیات اسپانیایی ارائه می دهند.

·رشته پزشکی و علوم بهداشت

اسپانیا خانه برخی از قدیمی ترین و مشهورترین دانشکده های پزشکی در جهان است و دانشجویان بین المللی می توانند در برنامه ها و رشته های متنوع گروه علوم پزشکی و مرتبط با سلامت مانند پزشکی، پرستاری و علوم دامپزشکی تحصیل کنند.

·رشته های علوم

دانشگاه های اسپانیا دارای طیف گسترده ای از برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد در حوزه های زیست شناسی، فیزیک، شیمی و ریاضیات می باشند.

·رشته هنر و طراحی

بسیاری از دانشگاه های اسپانیا برنامه هایی را در زمینه هایی مانند طراحی گرافیک، معماری، طراحی مد و هنرهای زیبا به دانشجویان بین المللی و بومی ارائه می دهند.

·رشته زبان و فرهنگ اسپانیایی

بسیاری از دانشگاه‌ های اسپانیا برنامه‌ هایی را به زبان و فرهنگ اسپانیایی به دانشجویان بین ‌المللی ارائه می ‌دهند تا آن ها مهارت‌ های زبان اسپانیایی خود را بهبود بخشند و فرهنگ اسپانیایی را بیاموزند.

بورسیه تحصیلی اسپانیا

بورسیه تحصیلی اسپانیا

دانشجویان بین المللی به هنگام ارائه درخواست پذیرش و ثبت نام در دانشگاه های اسپانیا باید به دنبال گزینه ‌های مختلف بورسیه باشند. برخی از دانشگاه ‌ها یا سازمان ‌ها در اسپانیا بورسیه های تحصیلی را برای پوشش هزینه ‌های تحصیل یا هزینه‌ های زندگی به دانشجویان بین ‌المللی اعطا می کنند. این کمک های مالی می توانند به دانشجویان بین المللی در کاهش هزینه های تحصیل در اسپانیا کمک کند. بورسیه های تحصیلی دانشگاه های اسپانیا عبارت اند از:

·بورسیه کامل Fully Funded Spain Government Scholarships 2023

در حال حاضر درخواست برای بورسیه های دولتی اسپانیا با بودجه کامل 2023 امکان پذیر است. این بورسیه ها برای برنامه های تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشگاه های اسپانیا می باشند. این بورسیه ها از طرف دانشگاه های اسپانیا و همچنین وزارت آموزش اسپانیا ارائه می شود. دانشجویان می توانند برای بیش از یک بورسیه تحصیلی در اسپانیا درخواست دهند. همه دانشجویان بین المللی واجد شرایط درخواست بورسیه دولت اسپانیا هستند. دانشگاه های اسپانیا برای دانشجویان بین المللی که به زبان انگلیسی تحصیل می کنند نیز بورسیه در نظر گرفته است.

·بورسیه اراسموس موندوس rasmus Mundus Scholarship

بورسیه Erasmus Mundus یکی از شناخته شده ترین بورسیه های تحصیلی اسپانیا است که توسط اتحادیه اروپا تامین می شود. این بورس تحصیلی به آن دسته از دانشجویانی اعطا می شود که به طور خاص برای برنامه های مشترک اراسموس موندوس انتخاب شده اند. این دانشجویان هم از کشورهای اتحادیه اروپا و هم از کشورهای غیر اتحادیه اروپا می باشند. این برنامه بورسیه های تمام وقت و کمک هزینه تحصیلی، کمک هزینه ماهانه، هزینه های مشارکت، هزینه های سفر و بیمه دانشجویان را پوشش می دهد.

·بورسیه های دولتی اسپانیا Spain Government Scholarships

دولت اسپانیا از طریق وزارت آموزش برنامه ها و رشته های تحصیلی متنوعی را به دانشجویان بومی و بین المللی ارائه می دهد. این بورسیه ها برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دسترس هستند.

·بورسیه UIC بارسلون UIC Barcelona Scholarship

دانشگاه UIC برنامه های بورسیه تحصیلی را به دانشجویان بین المللی از سراسر جهان ارائه می دهد. متقاضیان از همه ملیت ها واجد شرایط درخواست برای بورسیه بین المللی تعالی UIC هستند. این برنامه بورس تحصیلی به دانشجویان مشغول تحصیل در رشته های حقوق، روانشناسی، زیست پزشکی، مهندسی زیستی، تجارت، ارتباطات، فیزیوتراپی، پرستاری، روانشناسی و غیره اعطا می شود.

·بورسیه دانشگاه گرانادا University of Granada Scholarship

دانشگاه گرانادا طیف گسترده ای از رشته های دانشگاهی را ارائه می دهد و این بورسیه برای همه دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در دسترس است.

·بورسیه دانشگاه اروپایی آتلانتیک European University of the Atlantic

دانشگاه اروپایی آتلانتیک به همه دانشجویان بین المللی واجد شرایط بورسیه مقطع کارشناسی اعطا می کند. تعداد کل بورسیه های این دانشگاه 20 بورسیه تحصیلی کاملاً فاند است که 100٪ شهریه را پوشش می دهد.

شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی در اسپانیا

دانشجویان از سراسر جهان می توانند برای بورسیه تحصیلی کامل اسپانیا اقدام کنند. دانشجویان بین المللی برای دریافت بورسیه های تحصیلی دانشگاه های اسپانیا باید دارای شرایط زیر باشند:

 • دانشجو باید دارای حداقل مدرک کارشناسی دانشگاهی (180 ECTS ) یا معادل رسمی آن باشند.
 • دانشجویان نباید برای بیش از 3 برنامه بورسیه اراسموس در همان سال درخواست دهند.
 • دارا بودن معدل تحصیلی بالاتر از 15 و نمره مدرک زبان انگلیسی آیلتس بالاتر از 5.5 و دارا بودن مقاله های تحقیقی منتشر شده در ژورنال های علمی جهان از شرایط مهم دریافت بورسیه های اسپانیا است.

موارد پوشش بورسیه های اسپانیا

بورسیه های اسپانیا هزینه های زندگی و تحصیلی دانشجویان بین المللی را پوشش می دهند. موارد پوشش بورسیه های اسپانیا عبارت اند از:

 • هزینه خرید بلیط هواپیما
 • کمک هزینه ماهانه
 • هزینه بیمه سلامت
 • معافیت جزئی تا کامل شهریه
 • هزینه خرید کتاب های درسی
 • هزینه اقامتگاه دانشجویی یا تسهیلات اقامتی در داخل یا خارج از دانشگاه
 • هزینه ویژه برای شرکت در کنفرانس های معتبر بین المللی

اقامت پس از مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

دانشجویان بین المللی پس از تمام شدن دوره تحصیلی خود می توانند تا مدت یک سال در این کشور اقامت کنند و به دنبال کار مناسب باشند. علاوه بر این می توانند در مقطع تحصیلی بالاتر ادامه تحصیل دهند. دانشجویان تا زمانی که کار مورد نظر و مناسب را پیدا کند و یا در مقطع بالاتر ادامه تحصیل دهد، می توانند ویزای اقامت خود را تمدید کند. پس از چند سال کار و اشتغال مداوم در اسپانیا امکان اخذ مجوز اقامت دائم این کشور وجود دارد.

بهترین شهرهای دانشگاهی اسپانیا

اسپانیا، با دانشگاه‌ های درجه یک، مکان‌ های دیدنی محبوب، جاذبه ‌های شگفت ‌انگیز و سواحل عالی یک مقصد تحصیلی مشهور برای دانشجویان بین ‌المللی است. شهرهای والنسیا، مادرید و بارسلون از بهترین شهرهای دانشگاهی اسپانیا می باشند.

·والنسیا Valencia

این شهر خانه دانشگاه والنسیا از قدیمی ترین دانشگاه های اسپانیا است که علاوه بر کیفیت آموزشی بالا دارای هزینه های مقرون به صرفه نیز است.

·بارسلون Barcelona

وجود دانشگاه های قدیمی و همچنین دانشگاه های مدرن، برنامه های تحصیلی متنوع، اب و هوای عالی، سواحل بی نظیر و اعتبار مدارک دانشگاهی شهر بارسلون را در رتبه بهترین شهرهای دانشگاهی اسپانیا قرار داده است.

·سن سباستین San Sebastián

این شهر با دارا بودن زیبایی های طبیعی شگفت انگیز و فرصت های اکتشاف بی نظیر و همچنین سبک ساده زندگی از شهرهای دانشجویی مهم اسپانیا است.

·سویل Seville

شهر سویل شور و نشاط شهرهای بارسلون و مادرید را دارد اما دارای هزینه های زندگی مقرون به صرفه تری است.

·مادرید Madrid

مادرید که به دلیل سیستم آموزشی، دانشگاه ها و موسسه های آموزشی و برتری در تمام جنبه های آموزشی در سطح بین المللی شناخته شده است، سالانه پذیرای هزاران دانشجوی بین المللی است.

سخن آخر

در این مقاله در مورد مهاجرت تحصیلی به اسپانیا در سال 2023-2024 اطلاعات جالبی ارائه شد. علاوه بر این شرایط مهاجرت تحصیلی به اسپانیا و مزایا و معایب تحصیل در این کشور اروپایی توضیح داده شد. برای آگاهی از شرایط تحصیل در کشور اسپانیا و یا دیگر کشورهای اروپایی و همچنین هزینه های زندگی در این کشورها می توانید با مشاوران موسسه اصطهباناتی مشاوره کنید. مشاوران موسسه ما با ارائه خدمات مشاوره ای رایگان شما را در مسیر مهاجرت به کشورهای اروپایی تنها نمی گذارند.

سوالات متداول در مورد مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

 1. آیا امکان کار دانشجویی در حین تحصیل در کشور اسپانیا وجود دارد؟

بله. دانشجویان بین المللی اجازه دارند تا 20 ساعت در هفته در حین تحصیل کار کنند.

 1. شرایط دانشگاه های بدون شهریه در اسپانیا چیست؟

این دانشگاه ها دارای شرایط و الزاماتی مانند قبولی در آزمون زبان اسپانیایی یا شرکت در دوره زبان اسپانیایی به عنوان شرط ثبت نام هستند.

 1. متوسط شهریه دانشگاه های اسپانیا چقدر است؟

بر اساس دانشگاه و برنامه تحصیلی از حدود 6000 تا 15000 یورو در هر سال تحصیلی است.

 1. هزینه تحصیل پزشکی در اسپانیا چقدر است؟

هزینه های تحصیل در دوره پزشکی اسپانیا بر اساس نوع دانشگاه از حدود 8000 تا 20000 یورو در هر سال تحصیلی است.

 1. هزینه های زندگی دانشجویی در اسپانیا چقدر است؟

هزینه های زندگی دانشجویی برای یک دانشجوی مجرد ماهانه 718 دلار (656.5 یورو) بدون احتساب اجاره خانه تخمین زده می شود.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *