سرمایه گذاری در یونان

یونان از جمله کشورهای عضو شینگن می باشد که سالانه مورد استقبال گردشگران زیادی از سراسر دنیاست، یونان به دلیل واقع شدن در سواحل دریای مدیترانه دارای جاذبه های گردشگری طبیعی بسیار زیبا و دل نوازی است. ما در این مقاله سعی کرده ایم شرایط سرمایه گذاری در یونان جهت اخذ اقامت و مهاجرت را بررسی کنیم، مشاوران موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در دفاتر تهران، شیراز، اصفهان و مشهد پاسخگوی سوالات شما در زمینه مهاجرت می باشند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری

این مسیر امکان دریافت اقامت یونان بر اساس سرمایه گذاری در املاک یونان را برای افراد خارج از اتحادیه اروپا فراهم می کند.
مناسب برای: افرادی که به دنبال اقامت دائم خود و خانواده خود در یکی  کشورهای اتحادیه اروپا هستند. اما به دنبال فرصت هایی هستند که بازده خوبی را به همراه داشته باشد.

مدت اعتبار: اعتبار این اجازه نامه 5 سال است و قابل تمدید می باشد و دارندگان این اجازه پس از 7 سال اقامت مداوم واجد شرایط دریافت تابعیت می شوند.

شرایط لازم برای سرمایه گذاری در این مسیر

برای آنکه واجد شرایط برنامه ویزای طلایی یونان شوید باید حداقل 250.000 یورو در املاک و مستغلات یونان سرمایه گذاری کنید:

      حداقل مبلغ سرمایه گذاری 2500000 یورو است.
این ملک می تواند در هر نقطه از سرزمین اصلی یونان یا جزایر آن باشد.
این ملک می تواند یک ملک مسکونی یا تجاری باشد.
برای تامین حداقل مبلغ سرمایه گذاری ، می توانید بیش از یک ملک خریداری کنید.
خریداران مشترک می توانند سرمایه گذاری ها را در یک ملک ترکیبی انجام دهند.

 روند اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری

 برای درخواست اقامت یونان، متقاضی ابتدا باید ویزایی معتبر جهت ورود به کشور یونان دریافت نماید.فرایند اولین مرحله  تا حد زیادی به کشور مبداء فرد خارجی بستگی دارد. چرا که اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ایالات متحده نسبت به سایر کشورها شرایط متفاوتی برای دریافت ویزای ورود دارند.

پس از ورود  فرد خارجی به یونان صرف نظر از نوع ویزای مورد استفاده برای ورود، می تواند درخواست اقامت بر اساس برنامه مهاجرتی مبتنی بر سرمایه گذاری در املاک و مستغلات دهد. تقاضانامه صاحبان خارجی املاک و مستغلات باید حاوی سه قطعه عکس رنگی از سرمایه گذار، یک نسخه از گذرنامه سرمایه گذار و یک گواهی پزشکی از سوی یک پزشک یونانی باشد که تأیید کند سرمایه گذار عاری از بیماری های واگیردار است.همچنین باید شامل یک کپی از قرارداد خرید ملکی با ارزش حداقل 250،000 یورو همراه با بیانیه رسمی تایید کننده تامین الزامات اقامت مبتنی بر سرمایه گذاری در یونان باشد. در صورتی که املاک و مستغلات قبلاً به سرمایه گذار منتقل شده باشد این تقاضانامه  باید حاوی گواهی انتقال مالک باشد.

سرمایه گذار تقاضانامه خود را به اداره غیر متمرکز امور خارجه و مهاجرت یونان ارائه می دهد. در صورت تصویب دبیر آژانس، سرمایه گذار و خانواده او  اجازه اقامت دریافت می کنند. این مجوز در ابتدا به مدت پنج سال اعتبار دارد و در پنج ساله آینده می تواند به هر تعداد باری که سرمایه گذار بخواهد، تمدید شود.

اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری

اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری

شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری یونان

کشور یونان هرساله مقصد گردشگری رتبه اول می باشد. غذاهای منحصر به فرد، زبان، فرهنگ، سواحل و شگفتی های معماری آن از جمله پارتنون ، آکروپولیس و معابد بیشمار خدایان یونان باستان ، میلیون ها بازدید کننده را برای کشف یکی از قدیمی ترین کشورهای جهان به آن جا جذب می کند.

حتی در مواجهه با بحران مالی جهانی اخیر، اقتصاد یونان در حال شکوفایی است و خدمات، کشاورزی، تجارت بازرگانی و صنایع گردشگری آن همچنان در حال رشد است. اقتصاد این کشور پانزدهمین اقتصاد بزرگ در اتحادیه اروپا محسوب می شود و این کشور هفتمین کشور پر بازدید در اتحادیه اروپا است. به همین دلیل اتباع خارجی به یونان به عنوان گزینه ای مناسب برای جابجایی و سرمایه گذاری روی آورده اند.

کشور یونان در حال حاضر اولین  بازار اصلی برای سرمایه گذاری در بخش املاک مرتبط با مهاجرت می باشد . برنامه ویزا طلایی یونان هنوز رقابتی ترین مسیر سرمایه گذاری املاک و مستغلات برای دریافت اقامت دائم در اروپا محسوب می شود.

در سال 2013، یونان برنامه ویزای طلایی خود را به عنوان ابزاری برای جذب سرمایه گذاری های خارجی آغاز کرد. برای واجد شرایط بودن در این برنامه ، سرمایه گذاری حداقل 250،000 یورو در بخش املاک واقع در یونان مورد نیاز است .

ملک سرمایه گذاری می تواند مسکونی یا تجاری باشد و در هر نقطه در سرزمین اصلی یونان یا هر یک از  جزیره های منحصر به فرد و مشهور یونان واقع شده باشد.

در طول پنج سال گذشته ، سرمایه گذاران غیر اتحادیه اروپا با شور و شوق از برنامه ویزا طلایی یونان استقبال کرده اند و از سال 2013 هر ساله تقاضانامه ها دو برابر می شود.

با ویزای طلایی یونان، سرمایه گذار می تواند بدون محدودیت در زیباترین کشور دریای مدیترانه اقامت داشته و از دسترسی آزاد به تمام کشورهای منطقه شنگن بطور مستقیم از محل زندگی اش لذت ببرد. همراه با سرمایه گذار، اعضای خانواده فرد سرمایه گذار نیز ویزا طلایی به دست می آورند و بعد از 7 سال همه آنها واجد شرایط دریافت گذرنامه یونانی می شوند. سرمایه گذار ضمن داشتن بازده بالایی از سرمایه گذاری خود ، هم زمان مالک خانه  در پر امید ترین بازار ملک اروپا می شود.

شرایط اخذ پاسپورت یونان از طریق سرمایه گذاری

حداقل میزان سرمایه گذاری 100000 دلار آمریکا می باشد. با انجام سرمایه گذاری 200000 دلاری واجد صلاحیت دریافت اجازه ی اقامت 3 ساله خواهید شد.

اجازه اقامت 5 ساله برای آن دسته از افرادی صادر خواهد شد که نیم میلیون دلار در املاک یونان سرمایه گذاری کرده اند .
حتی خرید املاکی که در حال ساخت هستند نیز می توانند شما را واجد شرایط نمایند.

بر اساس عرب نیوز، دستورالعمل های اقامت از طریق برنامه ی سرمایه گذاری از طریق مشورت با اداره مهاجرت ، گذرنامه و تابعیت تنظیم شده اند.

اولین قدم برای آغاز فرایند مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری معتبر ساختن قرارداد بین سرمایه گذار و صاحب ملک از طریق اداره جوامع شهری یا اداره توسعه گردشگری و یا فرمانداری مربوط به محل ملک، می باشد . پس از ارسال یک کپی از تاییدیه انتقال بانکی، اداره  پاسپورت تقاضانامه را تایید خواهد کرد .

بر اساس بیانیه های رسمی، فردی که به تازگی مقیم کشور یونان شده است به مدت 5 سال حق سیاسی نخواهد داشت و تنها پس از گذشت 10 سال اقامت می تواند رای دهد. اعضای خانواده سرمایه گذار در صورتی که به طور فیزیکی در این کشور اقامت گزینند اجازه ی اقامت دریافت خواهند کرد.

هدف از طرح مهاجرت سرمایه گذار، بهبود اقتصاد کشور که از ضربه ای شدید رنج می برد، می باشد . کشور یونان می بایست وام 12 بیلیون دلاری که در سال 2016 از صندوق پولی بین المللی قرض گرفته است را برگشت دهد.

جالب توجه است که پس از تصویب تنظیم قانون اقامت جدید توسط مجلس یونان ، هیچ اشاره ای به  گزینه املاک و مستغلات نشده است.  طبق اخبار ایمیدیلوی مبلغ 390.000 دلار، حداقل مبلغ لازم برای دریافت اجازه اقامت می باشد. پرداخت این  مبلغ  دریافت حق اقامت پنج ساله از این کشور را تضمین می کند.  پس از پایان این دوره ، فرد ساکن می تواند درخواست تابعیت دهد.

اقامت یونان از طریق خرید ملک

اقامت یونان از طریق خرید ملک

اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری در املاک و خرید ملک

کشور یونان برای کمک به جذب سرمایه گذاری بین المللی و همگام شدن با همسایگان اروپایی خود، برنامه مهاجرتی مبتنی بر سرمایه گذاری خود را تصویب کرد . در این برنامه به اتباع خارجی که حداقل 250.000 یورو در املاک مسکونی که به طور فیزیکی در کشور یونان قرار دارند سرمایه گذاری کرده اند ، ویزای پنج ساله اقامت یونان که قابل تمدید است، تعلق می گیرد.

 یکی از دلایل جذاب بودن برنامه یونان این است که میزان سرمایه گذاری مورد نیاز آن در بین کشورهای اروپای جنوبی دارای برنامه سرمایه گذاری بر املاک و مستغلات ، کمترین میزان  می باشد. علاوه بر این ، یک سرمایه گذار خارجی برای آنکه بتواند مبلغ سرمایه گذاری لازم را تامین کند می تواند چندین ملک که مجموع ارزش آنها 250.000 یورو است، خریداری کند.

فرایند بررسی تقاضانامه تقریباً 40 روز از زمان سرمایه گذاری تا زمان صدور مجوز اقامت زمان می برد. متقاضی باید این  سرما یه گذاری را قبل از ارائه درخواست ویزا، انجام دهد.

یک تقاضانامه معمولی شامل بحث و گفتگو اولیه با خودمان و به دنبال آن سفر 3 یا 4 روزه به یونان برای دیدن املاک ، ملاقات با وکلا و باز کردن حساب بانکی می باشد. بعد از این مرحله فرایند تقاضانامه  می تواند توسط وکیل مشتری تحت وکالت نامه پیگیری شود . مشروط بر اینکه همه کارها در این مرحله به درستی انجام شود ، مشتری برای دریافت مجوزهای اقامت نیازی به مراجعه مجدد نخواهد داشت.

الزامات سرمایه گذاری در یونان

علاوه بر سرمایه گذاری در املاک و مستغلات ، متقاضیان نیاز به ارائه گواهی عدم سابقه کیفری و بیمه نامه ی پزشکی پوشش دهنده هرگونه اقامت در یونان دارند. در این کشور قانونی مبنی بر حداقل میزان  اقامت وجود ندارد و ویزای اقامت پس از گذشت 5 سال در صورت حفظ سرمایه گذاری در این مدت ، قابل تمدید می باشد.

 هزینه های دولتی، اسناد رسمی و وکیل جهت خرید ملک و درخواست ویزا حدود 15000 یورو خواهد بود. علاوه بر این، به خرید ملک جدید در یونان 24 درصد مالیات بر ارزش افزوده تعلق می گیرد.

شرایط اعضای خانواده

اعضای خانواده واجد شرایط شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می باشد. کودکان 18 یا بالاتر در صورت تحصیل و وابستگی می توانند واجد شرایط شوند. برنامه اقامت یونان اخیراً به والدین سرمایه گذار و همسر گسترش نیز یافته است.

 مالیات

 افراد غیر مقیم در یونان باید مالیات درآمد کسب شده  در یونان را پرداخت کنند اما به درآمد آن ها در خارج از کشور یونان مالیات تعلق نمی گیرد. مالیات بر درآمد با نرخ 22% شروع می شود. درآمد حاصل از اجاره ملک در یونان با نرخ های مالیات 11 تا 33 % همراه می شود. هزینه های خاص از درآمد ناخالص قابل کسر می باشند. مالیات بر سود سرمایه (CGT) در فروش ملک 15 درصد می باشد.

کمترین مبلغ سرمایه گذاری در یونان جهت اخذ اقامت

این بدان معناست که خانواده شما حق دارند در یونان آزادانه زندگی کنند یا به زندگی در کشور خود ادامه دهند و هر زمان که بخواهید از مجوز استفاده کنید . یونان با داشتن پرواز های عالی برای اروپا و سایر نقاط جهان، یک پایگاه عالی برای سفر در سراسر اروپا است . علاوه بر این، کیفیت زندگی بالایی را ارائه می دهد ، از جمله امکانات پزشکی مدرن، خرید، زیبایی طبیعی، ورزش، رویداد های فرهنگی، آب و هوای گرم و بسیاری از مدارس و دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی به آموزش می پردازند. شما به عنوان دارنده ویزا طلایی یونان می توانید از حقوق بهداشتی و تحصیلی همانند شهروندان یونانی برخوردار شوید.

برنامه ویزا طلایی یا ویزای سرمایه گذاری یونان نیاز به سرمایه گذاری در املاک و مستغلات 250،000 یورو (خالص vat) دارد. سرمایه گذاری را می توان در زمین ، خصوصیات جدید یا فروش مجدد انجام داد تا زمانی که حداقل ارزش آن برآورده شود. سرمایه گذاران حق دارند قبل از پایان مدت 5 سال ملک خود را به یک فرد خارجی دیگر که می تواند برای اقامت دائم تقاضا کند، بفروشند، با این وجود سرمایه گذار اصلی باید جریمه ای را برای این کار بپردازد.

در موارد مالکیت مشترک ، که در آن ارزش ملک 250.000 یورو است ، اجازه اقامت فقط در صورتی اهدا می شود که صاحبان همسر بوده و دارای مالکیت جدا از ملک باشند . در سایر موارد مالکیت مشترک ، ویزای طلایی در یونان تنها در صورتی مجاز می شود که مبلغ سرمایه گذاری شده توسط هریک از صاحبان مشترک حداقل 250.000 یورو باشد.

اگر مالک از طریق یک شخص حقوقی مالکیت را به دست آورد ، متقاضی باید 100 درصد سهام شرکت را در اختیار داشته باشد . یا یک یا چند دارایی با ارزش ترکیبی بیش از 250،000 یورو قابل استفاده باشد.

این ملک، که می تواند در هر نقطه در سرزمین اصلی یونان یا جزایر واقع شود، می تواند مسکونی یا تجاری باشد. هر تعداد ملک می تواند حداقل 250،000 یورو سرمایه گذاری را تشکیل دهد.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در یونان

انتخاب یونان برای سرمایه گذاری و خرید محصولات و خدمات دارای کیفیت بالا، انتخاب یک کشور جذاب در ساحل جنوب شرقی اروپاست. این انتخاب همچنین موقعیت های ممتازی نظیر موقعیت جغرافیایی استراتژیک است و برای افرادی که به دنبال تامین بازار اروپا و گسترش تجارت شان به دیگر نقاط جهان هستند، ایده آل است. به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا و ناحیه اروپا، یونان دسترسی شما به بازارهای دارای رشد بالا و بازارهای منطقه ای نو ظهور را فراهم می آورد و در واقع دروازه ای عالی (و بدون موانع تجاری) به سوی بیش از 140 میلیون مصرف کننده در اروپای جنوب شرقی و مدیترانه شرقی است.

زیرساخت های تدارکاتی و ارتباطی در یونان دارای کیفیت بالایی هستند. پس از اجرای المپیک سال 2004 در آتن، زیرساخت های یونان از تغییرات و بهبود های فراوانی بهره مند شد و این موضوع موجب شد تا این کشور برای جذب سرمایه گذاری بسیار مناسب باشد.

ویزای سرمایه گذاری یونان

ویزای سرمایه گذاری یونان

یونان چنین کشوری است که ویژگی آن بخش هایی است که مزایای رقابتی خاص و همچنین موقعیت های تجاری گسترده ای را پیش روی سرمایه گذاران قرار می دهد. همچنین منابع طبیعی آن مکمل بسیاری از حوزه های سرمایه گذاری هستند.

موفقیت یک پروژه همچنین به سطح کیفی منابع انسانی آن هم وابسته است. یونان نیروی کار بسیار ماهری دارد که کاملا آماده اند تا با نیازهای امروزی برای کسب موفقیت های تجاری طولانی مدت، کاملا آماده اند. به علاوه هزینه نیروی انسانی در مقایسه با اتحادیه اروپا بسیار مقرون به صرفه است.

در آخر این که یونان نه تنها کشوری خوب برای سرمایه گذاری است، بلکه محلی عالی برای زندگی هم به شمار می رود. خورشید که بیشتر روزهای سال در آسمان دیده می شود به مردم کمک می کند تا انگیزه داشته و فعال باشند.

علی رغم بحران اقتصادی ای که در حال حاضر این کشور با آن روبه رو است، تلاش ها در راستای بهبود وضع ملی عمومی و اعمال اصلاحات اقتصادی بنیادین در حال انجام هستند. این کشور در صدد استفاده از این بحران به عنوان موقعیتی برای تقویت اقتصاد خود از طریق اعمال مدل های توسعه پایدار است. جذب سرمایه خارجی به عنوان کلیدی برای غلبه بر این بحران در نظر گرفته می شود. تامین بهترین محیط ممکن برای سرمایه گذاری خارجی به عنوان اولویت اصلی دیده می شود و رویکرد اصلی این دیدگاه جذب شرکت های برتر بازار و کار آفرین های فعال است تا بدین ترتیب شغل ایجاد شده و اقتصاد کشور تحریک شود.

 • آفتاب تضمینی و دمای بالا (در کل سال در برخی نواحی)؛
 • یکی از نقاط جهان با کمترین میزان آلودگی
 • داشتن ارزش بالا برای پول
 • دست یابی آسان و نسبتا ارزان (در مقایسه با بیشتر کشورهای اروپا)
 • خدمات و فروشنده های محلی خوب (به ویژه در نواحی تفریحی)
 • غذای خوب و رژیم غذایی سالم در ازای مبلغی معقول
 • هزینه ی زندگی نسبتا پایین (25 تا 50 درصد پایین تر از بسیاری از کشورهای شمال اروپا و شهرهای شمال آمریکا)
 • سرعت زندگی پایین و آرام که به قول خودشان، آهسته، می توان تا فردا صبر کرد.
 • مهمان نوازی و گرمی موردم محلی
 • زیبایی فوق العاده دریای مدیترانه در نزدیکی محل زندگی شما
 • کیفیت زندگی غیر قابل مقایسه

طبیعتا معایب نیز وجود دارند که عبارتند از:

 • هزینه های خرید نسبتا بالا در رابطه با خرید ملک در یونان؛ هزینه های باز سازی و ترمیم دور از انتظار؛ خطر خرید ملک دارای بدهی و دیگر مشکلات در صورت عدم استفاده از مشورت حقوقی.
 • شلوغی بیش از حد در نواحی توریستی محبوب در فصل شلوغ تابستان. سنگینی ترافیک و آلودگی در بسیاری از شهرها و شهرک ها.
 • کمبود شدید آب در برخی نواحی، به ویژه در طول تابستان؛ فروش سخت خانه
 • هزینه های رفتن به و بازگشتن از یونان در صورتی که در آنجا خانه داشته باشید و در کشور نزدیکی (یا کشوری دارای ارتباطات هوایی خوب) زندگی نکنید.

مقاله فوق به کوشش همکاران ما در موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی تهیه شده است، جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به شرایطی مثل تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در یونان می توانید با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید. ساعت کاری موسسه همه روزه از ساعت 9 الی 20 بجز روزهای تعطیل و روزهای پنجشنبه از ساعت 9 الی 19 می باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *