مزیت های بسیار تحصیل در ترکیه موجب شده است در سال های اخیر متقاضیان بسیاری علاقه مند به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه شوند. هزینه تحصیل مناسب، دانشگاه های معتبر پزشکی، نزدیکی به ایران و اروپا، امکانات رفاهی و آموزشی از جمله این مزیت ها می باشد. در این میان تحصیل پزشکی در این کشور بخش بزرگی از مهاجرت های تحصیلی به این کشور را شامل می شود. آیا شما نیز علاقه مند به تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در ترکیه هستید؟ آیا از مزایای تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه آگاهی دارید؟ کارشناسان و وکلای مجرب موسسه حقوقی توسعه گران مهر در دفاتر تهران، شیراز و اصفهان با سالها تجربه در زمینه اعزام دانشجو و داشتن مجوز رسمی از وزارت علوم اطلاعات لازم را درباره تحصیل در این کشور در اختیار شما قرار خواهند داد.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

ترکیه کشوری زیبا و کوهستانی است که در دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته است. بخش اعظم آن در قسمت آسیایی و بخش کوچکی از آن در جنوب قاره اروپا قرار دارد. جمعیت کشور ترکیه در حال حاضر چیزی در حدود 80 میلیون نفر است. دین اکثریت مردم این کشور اسلام است و اغلب پیرو مذهب سنی هستند.

حکومت در این کشور جدایی کاملی از دین دارد و اصطلاحا لائیک است. یکی از سیاست های این کشور آن است که با به وجود آوردن امکانات مناسب برای تحصیل دانشجویان بین المللی، متقاضیان کوشا و علاقه مند به تحصیل را به این کشور جذب نماید. از آنجایی که با توجه به اعتبار بالای دانشگاه های ترکیه در جهان متقاضیان تحصیل در این کشور با آزمون ها و رقابت هایی روبرو می شوند باید قبل از ورود خود را آماده نمایند. از جمله رشته های پر طرفدار در ایران, ترکیه و جهان رشته پزشکی و دندانپزشکی است که با توجه به اعتبار این مشاغل در تمام کشور های جهان همواره برای ورود به این رشته های رقابت هایی گاه سخت وجود دارد. هر ساله دیده می شود دانش آموزانی که از سطح آموزشی بسیار خوبی نیز برخوردارند در کنکور پزشکی ایران پذیرفته نشده و نمی توانند وارد این رشته ها گردند.

ادامه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه و دیگر رشته های مشابه می تواند موقعیت مناسبی برای این افراد باشد. گرچه رشته های مختلف تحصیلی از جمله پزشکی و دندان پزشکی در ترکیه نیز دارای آزمون ورودی هستند ولی تجربه نشان داده دانش آموزان ایرانی دراین آزمون ها بسیار موفق ظاهر شده اند. در این گفتار  سعی شده است تا حد امکان اطلاعاتی جامع درباره تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه ارائه گردد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

آزمون یا امتحان ورودی پزشکی ترکیه YOS و SAT

آزمون های YOS و SAT دو آزمون ورودی یا کنکور جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه می باشند. در قدم اول برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در کشور ترکیه متقاضی باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی باشد یا در سال آخر دبیرستان مشغول به تحصیل باشد. برای آنکه بتوانید در رشته پزشکی ترکیه و یا دندانپزشکی این کشور مشغول به تحصیل شوید باید برحسب مقررات دانشگاه در آزمون YOS ترکیه و یا  SAT نمره قبولی را کسب نمایید. آزمون YOS فراگیرتر است و دانشگاه های بیشتری نتیجه این آزمون را ملاک عمل قرار می دهند. برای شرکت در این آزمون شرط سنی وجود ندارد. آزمون YOS آزمونی متشکل از 2 بخش است. مواد امتحانی آزمون YOS شامل؛ بخش اول سوالاتی از دروس ریاضی , هوش و هندسه می باشد. این سوالات به دو زبان ترکی و انگلیسی در یک یا دو دفترچه ارائه می شوند و دانش متوسط زبان انگلیسی یا ترکی برای پاسخ به سوالات کافی می باشد. .

بخش دوم سوالات برای سنجش دانش زبان ترکی داوطلبان می باشد که نتیجه این بخش به صورت نمره A, B و C تعیین می شود. البته نتیجه قسمت دوم آزمون زمانی دارای اهمیت است که دانشجو بخواهد به زبان ترکی ادامه تحصیل بدهد یعنی در هنگام ثبت نام دانشگاه زبان تحصیل خود را زبان ترکی انتخاب نماید. از 6 سال پیش تا کنون دیگر متصدی برگزاری این آزمون خود دانشگاه ها هستند و هر دانشگاه به طور جداگانه این آزمون را برگزار می نماید. به طور معمول زمان ثبت نام آزمون YOS ترکیه در فروردین ماه هر سال است و آزمون دانشگاه های مختلف در بازده زمانی ماه های اردیبهشت تا تیر برگزار می شوند. جواب نهایی آزمون از 2 هفته تا 2 ماه بعد از هر آزمون اعلام می شود.

آزمون SAT آزمونی است به زبان انگلیسی که از دروس ریاضی, درک مطلب و نگارش متشکل است که هر قسمت دارای حداکثر 800 نمره است. معمولاً این آزمون را دانشگاه هایی برگزار می کنند که شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی را دارند. البته تغییراتی در این آزمون در حال شکل گیری می باشد. دانشگاه های کشور امریکا نیز برای ورود به مقطع کارشناسی نتیجه این آزمون را ملاک نظر قرار می دهند. بخش ریاضی و هندسه این آزمون در کشور ترکیه, بیشتر مدنظر هستند. سطح دشواری این آزمون از آزمون YOS بیشتر است. برخی دانشگاه های ترکیه همانند دانشگاه حاجت تپه در آنکارا نتیجه این آزمون را ملاک ثبت نام دانش جویان قرار می دهد. این آزمون 4 بار در سال در کشور ترکیه برگزار می شود.

بعد از کسب قبولی در آزمون ورودی باید بتوانی مدرک زبان خود را ارائه نمایید بسته به اینکه زبان تحصیل خود را انگلیسی یا ترکی انتخاب نمایید مدرک مورد نظر متفاوت می باشد. در صورتی که زبان مورد نظر شما زبان انگلیسی باشد باید بتوانید مدرک آیلس 6 تا 6.5 و یا تافل 80 را ارائه نماید. در صورتی که زبان تحصیل شما زبان ترکی باشد باید بتوانید مدرک زبان تومر را (دیپلم یا سرتیفیکیت) ارائه نمایید. این آزمون همانند آزمون آیلس و در 4 مهارت برگزار می شود.

طول دوره پزشکی ترکیه 6 سال، طول دوره دندانپزشکی ترکیه 5 سال و رشته داروسازی در این کشور 5 ساله می باشد. هر سال تحصیلی در این کشور از دو ترم تشکیل شده است. ترم اول از مهر ماه آغاز می شود و تا اواخر دی ماه ادامه می یابد و ترم دوم از اواخر بهمن ماه شروع می شود و در تیر ماه سال آینده به اتمام می رسد.

کشور ترکیه نوع دیگری از پذیرش را مشخص است، طبق این مدل شخص می تواند تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه را بدون کنکور و آزمون ورودی داشته باشد ولی با توجه به شرایط خاص این نوع پذیرش در سال های اخیر معمولاً ایرانی ها کمتر موفق به اخذ پذیرش با معدل شده اند.

دانشگاه های معتبر پزشکی ترکیه

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه به شرح زیر می باشد؛

 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه آنكارا
 • دانشگاه آناتولي
 • دانشگاه غازي
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه عثمان غازي
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه چكورووا
 • دانشگاه اولوداغ
 • دانشگاه كارادنيز
 • دانشگاه 9 ايلول (دوقوز ايلول)
 • دانشگاه19 مايس سامسون
 • دانشگاه تراكيا
 • دانشگاه سلجوق
 • دانشگاه فاتح
 • دانشگاه خاورميانه آنكارا

مزیت های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

وجود حداقل 17 دانشگاه مورد تایید مطلق وزارت بهداشت ایران در این کشور از جاذبه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه است. در عین حال افرادی که از دانشگاه های برتر ترکیه فارغ التحصیل می شوند اجازه طبابت بین المللی را کسب می کنند که این خود مزیتی بزرگ برای علاقه مندان به تحصیل در رشته های پزشکی ترکیه است.

هزینه های تحصیل مناسب و معقول از جمله نقاط قوت تحصیل در کشور ترکیه می باشد. به طور متوسط هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه و در دانشگاه های دولتی این کشور به طور میانگین 1000 تا 2000 دلار به صورت سالانه می باشد که شهریه ای بسیار مناسب و معقول است. البته هزینه تحصیل پزشکی و دندان پزشکی ترکیه در دانشگاه های خصوصی متفاوت است به طوری که هزینه تحصیل دانشگاه فاتیح که تنها دانشگاه خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت ایران در کشور ترکیه است چیزی در حدود 20000 دلار در سال می باشد.

دانشگاه های این کشور امکانات آموزشی, رفاهی, کتابخانه ای, تجهیزات آزمایشگاهی بسیاری از امکانات دیگر را در سطح بالایی برای دانشجویان در کلیه رشته ها و به خصوص رشته های پزشکی ارائه می نمایند.

امکان استفاده از خوابگاه های دانشجویی با هزینه های بسیار اندک و تا حدود زیادی با هزینه های مشابه خوابگاه در ایران از جمله دیگر مواردی می باشد که کشور ترکیه را به کشوری جذاب برای علاقه مندان به تحصیل در رشته های پزشکی تبدیل نموده است. امکان داشتن همراه در تمام مقاطع تحصیلی در کشور ترکیه دغدغه دانشجویانی که این نکته برایشان از عوامل تاثیر گذار است را برطرف نموده است. شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه بدین صورت است که معمولاً شامل دانشجویان پزشکی نمی شود.

هزینه اقامت در ترکیه شباهت بسیاری به هزینه های زندگی در ایران دارد. به خصوص هزینه های خوراک و پوشاک که حتی در برخی موارد ارزانتر از ایران است. تنها تفاوت در هزینه زندگی , مربوط به حمل و نقل است که این هزینه ها درکشور ترکیه بالاتر از میانگین است. اما برای دانشجویان تخفیفاتی تا 50% برای استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی در نظر گرفته شده است. هزینه های درمانی دانشجویان نیز با استفاده از بیمه دانشجویی رایگان است.

به طور کلی می توان گفت هزینه های یک زندگی معمول در کشور ترکیه برای یک دانشجو 400 تا 500 دلار است. شایان ذکر است اجازه کار قانونی برای دانشجو تعریف نشده است ولی گیر دادن به دانشجویان بابت کار مشاهده نشده است.

از مزایای دیگر تحصیل در ترکیه نیز این که برای ورود به این کشور نیازی به اخذ ویزا نیست و افراد پس از ورود باید اقامت تحصیلی دریافت نمایند و البته این که شرایط بسیار راحت تری نسبت به اخذ اقامت کاری یا سرمایه گذاری در ترکیه را دارا می باشد. اگر علاقه مند به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه هستید با ما تماس بگیرید. مشاورین مجرب و وکلای حقوق بین الملل موسسه حقوقی توسعه گران مهر شیراز شما را در راستای رسیدن به این هدف راهنمایی می نمایند.

640 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

 1. Avatar مجتبی گفت:

  سلام بنده لیسانس عمران هستم با 37 سال سن قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه دولتی ترکیه رو دارم آیا با این شرایط سنی در صورت قبولی در آزمون yosپذیرش می شم.

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   قبولی در آزمون به پشتوانه شما از لحاظ تلاش برای تحصیل و همچنین توانایی زبانتان برمیگردد. همچنین دیگر فاکتور تعیین کننده؛ توانایی زبان ترکی شما برای این آزمون خواهد بود.

 2. Avatar ارسلان قاسمی گفت:

  سلام و به امید سلامتی
  من به تازگی از رشته ی پرستاری فارغ التحصیل شدم با معدل الف ولی به خاطر علاقه ی زیادی که به دندانپزشکی دارم و امکان قبولی در ایران ضعیف هست قصد دارم برای هدفم خارج از ایران و ترجیحا ترکیه تحصیل کنم
  امکان کار با مدرک پرستاری در ترکیه وجود داره؟
  واینکه آیا رشته من در تحصیلم تاثیر مثبتی داره؟

  1. Avatar مشاور مهاجرت کاری گفت:

   با سلام
   برای جواب دادن به سوالتون لازم است، اطلاعات بیشتری لازم است، درباره اجازه کار در ترکیه، در صورتی اجازه کار دارید که اقامت دائم داشته باشید.

 3. Avatar صغری پورمحمدی گفت:

  با سلام و خسته نباشید.خواستم بدونم میشود کسی ازمون yosشرکت کند ولی زبان ترکی نداند.مگر شما توضیح ندادید که در ازمون yos به دو صورت سوال میدهند تم ترکی هم انگلیسی و دو بخش هستش بخش اول رو میتوان به زبان انگلیسی امتحان داد و بخش دوم فقط برای دانشجویانی مهم هست که زبان تحصیل در رشته ی پزشکی را ترکی انتخاب میکنند؟ پس برای کسایی که زبان انگلیسی رو انتخاب میکنند بخش دوم ازمون yosمهم نخواهد بود.چون ازمون yosدر همه ی دانشگاهها معتبر هست و بین المللی هست پس ازمون بهتری خواهد بود حتی برای کسایی که هیچ به زبان ترکی تسلطی ندارند.

  1. Avatar مشاور مهاجرت کاری گفت:

   با سلام، متوجه سوال شما نشدم، آزمون yos بین المللی نیست، و توسط دانشگاه برگزار می شود، ازمون satبین المللی است.

 4. Avatar رضا گفت:

  هزینه کل شهریه دنداپزشکی و زندگی واسه پنج سال چقده؟؟؟

  1. Avatar مشاور مهاجرت کاری گفت:

   با سلام، هزینه های دانشگاه های ترکیه به نوع دانشگاه بستگی دارد.

 5. Avatar behnazassef گفت:

  سلام میخواسم بدونم چه رتبه ای رو قبول میکنه دانشگاه حاجت تپه

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام وقت بخیر
   بفرمائید برای چه رشته و چه زمانی قصد ورود به این دانشگاه را دارید؟

 6. Avatar کیانی گفت:

  سلام
  من میخوام در رشته ی داروسازی در ترکیه تحصیل کنم
  مدرک دیپلم کارودانش دارم و میخوام شرایط رو بدونم .
  اینجا بخوام دیپلم تجربی بگیرم فقط میتونم سال دوازدهم رو بگذرونم و سال دهم و یازدهمم هیچ نمره ای نداره اما قبول شده محسوب میشه ، میخوام بدونم وقتی ریز نمرات سال دوم و سوم دبیرستان رو میخوان من باید چکار کنم ؟
  ممنون از سایت خوبتون

  1. Avatar مشاور مهاجرت کاری گفت:

   سلام
   همان کارنامه و ریز نمرات قبلی را ارئه می دهید. مشکلی نیست.

  2. Avatar مشاور مهاجرت کاری گفت:

   سلام
   همان کارنامه و ریز نمرات قبلی را ارئه می دهید. مشکلی نیست.

 7. Avatar محمد رضا عاقلی گفت:

  سلام
  زمان آزمون SAT کی هست و باید چطوری ثبت نام کنیم

  1. Avatar مشاور مهاجرت کاری گفت:

   سلام، آزمون ست چهار بار در ترکیه در طول یکسال برگزار می گردد برای ثبت نام با دفاتر ما تماس بگیرید.

 8. Avatar فاطیما گفت:

  سلام
  من معدل دیپلمم بالای ۱۹/۸۰هستش و نیم سال اول دوازدهم معدلم ۲۰ بوده به زبان انگلیسی هم مسلط هستم ولی برای ایلتس اقدام نکردم ، برای پذیرش دندانپزشکی توی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران توی ترکیه ک دولتی هستن چیکار باید بکنم ؟ سطح ازمونا جوری هست ک بخونم بتونم قبول شم ؟ و هزینه هم اگه میشه بگید

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام،
   باید در آزمون ورودی پذیرفته شوید، سطح آزمون بالا نیست ولی متقاضی زیاد است.

 9. Avatar کیمیا گفت:

  سلام
  بنده معدل دیپلم ۱۹.۴۰دارم ولی پیش دانشگاهیم ۱۵ شده.در صورت قبولی در دانشگاه معدل پیش دانشگاهیم چقدر امکان گرفتن بورسیه رو پایین میاره

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   اخذ بورسیه به صورت حد اکثری در مقاطع ارشد و بالاتر امکان پذیر است.

 10. Avatar Asma.n گفت:

  سلام خسته نباشید؛ من معدل پیش دانشگاهی ۱۲ کل دیپلم ۱۴ و کتبی دیپلم ۱۰ هست متاسفانه و ۲۴ سالمه؛ میخوام در آزمون سات شرکت کنم برای پزشکی حاجت تپه یا استانبول؛ توانایی کسب نمره ی بالا در آزمون رو دارم؛ اما میخواستم بدونم در صورت نمره ی بالای آزمون بخاطر معدلم پذیرش می شوم یا خیر؟ ممنونم.

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، اگر حدنصاب لازم را در آزمون کسب کنید، مشملی ندارد

 11. Avatar همایون صحرانورد گفت:

  سلام ، ببخشید من دانشجوی ترم هشت پزشکی ایران هستم،حالا میخام انصراف بدم امتحان بدم برا بورسیه ترکیه ، فقط بورسیه ، معدلمم بالا و سنمم 23 ، خواستم بورسم چه راه هایی وجود داره که بورس شم ؟؟ من زبانم در حد متوسطه تشکر

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، ترکیه معمولا بورس نمی کند، ولی کمک هزینه شامل می شود. البته با توجه به شرایط شما آلمان گزینه خوبی است. باید شرایط شما دقیقتر بررسی شود.

 12. Avatar hr7 گفت:

  سلام ببخشید اگه اینجا علوم پایه پزشکی پاس کرده باشم برم ترکیه برام تطبیق میزنن؟

  1. Avatar مشاور مهاجرت کاری گفت:

   سلام، معمولا خیر، بابد با دانشگاه مورد نظر خودتون مکاتبه کنید.

 13. Avatar رضا پیری زاده گفت:

  با سلام و عرض احترام
  بنده مدرک کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی (ارشد یکی از رشته های علوم آزمایشگاهی) دارم. آیا امکان پذیرش در رشته پزشکی برای بنده میسر هست؟ در صورت اخذ پذیرش آیا امکان تطبیق برخی دروس مرتبط وجود داره؟
  در صورت وجود مقالات ISI آیا امکان اخذ بورسیه در رشته پزشکی یا دندان پزشکی وجود دارد؟
  با تشکر

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   در صورتی که واحد های گذرانده شما در دانشگاه هدف مورد قبول باشد و بتوانید در آزمون ورودی و پیشنیاز های تحصیلی رشته پزشکی سربلند شوید، اجازه تحصیل نیز به شما داده خواهد شد.

 14. Avatar موسويان گفت:

  با سلام و تشكر از شما
  ملاك پذيرش دندانپزشكي دانشگاه هاي دولتي تركيه آزمون هايي است كه خودشون برگزار ميكنن يا معدل ديپلم و پيش دانشگاهي هم تاثير گذاره؟؟؟
  شرط سني به چه صورته؟؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام وقت بخیر
   هر دوی این گزینه ها قابل قبول هستند اما باید سنجیده شود که شرایط شما با کدام دانشگاه یکسان است و بر چه اساسی می توانید پذیرفته شوید.

 15. Avatar محمد گفت:

  سلام من ۱٨ سالمه و معدلم 18.64 هست امکان قبولی در دانشگاه ترکیه دارم ؟و از لحاظ مالی کدوم کشور بهتره برای تحصیل؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   بله کافی است تا مدارک و ریز نمرات خود را برای مشاورین و کارشناسان ما ارسال نمایید تا آنها احتمال دقیق اقدام را برای شما بیان کنند.

 16. Avatar Fateme mehr mohammadi گفت:

  سلام خوبین من مادرم ۱۸/۵۰و اتاق عمل خوندم میخاستم بدونم قبولی در رشته پزشکی ترکیه چجوزه و میزان هزینه به تومان بگید ممنون

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   همه اینها بسته به سن شما و توانایی مالی مبنی بر پوشش برخی هزینه ها و انتخاب دانشگاه دارد.
   در صورتی که مدارک تحصیلی خوبی را از خود ارائه دهید و سن شما نیز مانع این مسئله نشود، می توانید پذیرش دانشگاه های ترکی را بگیرید.

 17. Avatar پرنيا فتحى گفت:

  سلام من هنرستان خوندم و بخاطر همين ما پيش دانشگاهى نداشتيم
  ميخواستم ببينم ميتونم ازمونهارو شركت كنم و امكان تحصيل دارم ؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلا
   میتوانید آزمون ها را شرکت کنید اما قبولی در دانشگاه و ورود، منوط به داشتن مدرک پیش دانشگاهی است که این نیز قابل حل خواهد بود.

 18. Avatar علیرضا گفت:

  سلام شما به بعضی از دوستان گفتید که شرط معدل به دلایلی برداشته شده ولی من با چند تا موسسه صحبت کردم گفتن که اگه نمرات چند نفر در ازمون مثل هم باشه اون موقع شرط معدل مطرحه درسته؟؟؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   خوب این یک امر کاملا طبیعی است و مبنی بر این نیست که دانشجو صرفا با شرط معدل پذیرفته می شود.
   طبق صحبت شما، افرادی که در آزمون شرکت کرده اند و هم سطح هستند، در مرحله بعد بر اساس نمرات سنجیده می شوند.

 19. Avatar زهره معزی گفت:

  باسلام و خسته نباشید
  من ۳۳ سال سن دارم و متاهل و دارای یک فرزند هستم
  دیپلم تجربی دارم و فوق لیسانس شیمی..برای اینک داروسازی بخونم چ شرایطی باید داشته باشم باید مجدد کالج بگذرونم؟ایا نیاز به مدرک زبان هست؟و هزینه در دانشگاهی ک مدرکش در ایران معتبر باشد ب تومان چقدر میشود؟
  با تشکر

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که مدرک و واحد های گذرانده شده شما بر اساس چارچوب دانشگاه مورد قبول باشد می توانید ادامه تحصیلات را بگذرانید و مانعی نیست.پ
   اما داشتن مدرک زبان و صلاحیت شرکت در دوره ها، از اصول است.

 20. Avatar بهاره گفت:

  تورو خدا میشه جواب منو بدین
  با مدرک دیپلم فنی حرفه ای و فوق دیپلم تکنسین دارویی میشه پزشکی یا دارو خوند تو ترکیه؟؟یا حتما باید دیپلم تجربی بگیرم؟؟

  1. مشاور مهاجرت کاری مشاور مهاجرت کاری گفت:

   باید مدرک تجربی داشته باشید، البته برخی دانشگاهاشون هستند که با مدارک شما میشه پذیرش گرفت ولی چندان معتبر نیستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *