پزشکی و دندانپزشکی از رشته های محبوب در اکثر کشور های جهان می باشند که علاوه بر درآمد کافی، از جایگاه اجتماعی بالایی نیز برخوردار هستند. دریافت پذیرش این رشته ها در بیشتر کشور های جهان از جمله ایران، کار دشواری می باشد؛ اما کشور ترکیه شرایط مساعدی را جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی برای دانشجویان بین المللی فراهم نموده است. تحصیل پزشکی در ترکیه هزینه کم تری نسبت به سایر کشور های اروپایی و آمریکایی دارد و همین مسئله سبب محبوبیت این کشور برای دانشجوبان خارجی شده است. تحصیل دندانپزشکی در ترکیه نیز به اندازه پزشکی شرایط ایده آلی دارد و مدرک ارائه شده توسط دانشگاه های برتر این کشور مورد تائید بیشتر کشور های اروپایی و امریکایی می باشد.

مشاوره رایگان مشاوره رایگان

از این رو موسسه مهاجرتی اصطهباناتی سالانه به متقاضیان بسیاری کمک می کند تا به رویای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این کشور جامه عمل بپوشانند. کارشناسان ما در این موسسه از ابتدای پروسه تقاضای تحصیل در ترکیه تا اقامت کامل در این کشور، در کنار متقاضیان خواهند بود.

در این مطلب میخوانید

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه از صفر تا صد

دانشگاه های ترکیه ظرفیت بالایی برای پذیرش رشته های پزشکی و دندانپزشکی دارند و دانشجویان می توانند بدون هیچ گونه نگرانی در این رشته ها پذیرش شوند. همان طور که به آن اشاره شد، تحصیل در دانشگاه های این کشور، هزینه کم تری نسبت به سایر کشور های اروپایی خواهد داشت.

تحصیل پزشکی در ترکیه به مدت 6 سال طول می کشد. در سال های اول و دوم، همچون سایر کشور ها، فقط علوم پایه تدریس می شوند و شیوه تدریس به صورت تئوری خواهد بود. در سال سوم دانشجویان به دو صورت تئوری و عملی با بیماری ها آشنا می شوند و در سال چهارم و پنجم، آموزش ها فقط به صورت عملی خواهد بود. در نهایت در سال ششم که سال آخر تحصیل پزشکی می باشد، دانشجویان در بیمارستان های دانشگاه به عنوان یک پزشک مشغول به کار و یادگیری خواهند شد.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه 5 سال به طول می انجامد و به دو مرحله تقسیم می شود. در مرحله اول که دو سال طول می کشد، دروس تئوری به دانشجویان ارائه می گردد و در مرحله دوم که سه ساله است، دانشجویان در بیمارستان مستقر شده و به صورت عملی آموزش می بینند. در طول این مدت 3 ساله، دانشجویان مهارت های لازم را جهت ایفای این شغل در جامعه کسب می کنند. برای تحصیل پزشکی در ترکیه سال تحصیلی به دوره های 3 ماهه تقسیم می شود و ممکن است تاریخ شروع سال تحصیلی در دانشگاه های مختلف متفاوت باشد. اما اکثر دانشگاه های ترکیه ترم اول خود را در ماه سپتامبر و ترم دوم را در ماه فوریه شروع می کنند.

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

افراد برای ورود به رشته پزشکی باید مدرک دیپلم 12 ساله داشته باشند. یکی از شرایط مهم برای تحصیل پزشکی در ترکیه برخورداری از رزومه تحصیلی قوی می باشد. دانشگاه های ترکیه به دو دسته تقسیم می شوند که در هر کدام شرایط تحصیل پزشکی متفاوت خواهد بود. در دانشگاه های دولتی هزینه تحصیل پایین است، اما متقاضیان باید به زبان ترکی در این دانشگاه تحصیل کنند.

آزمون ورودی برای پذیرش در این دانشگاه ها، YOS می باشد، که البته هر دانشگاه دولتی در این کشور آزمون خاص خود را دارد. در دانشگاه های خصوصی ترکیه، تحصیل به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است و برای ورود به این دانشگاه ها متقاضیان باید در آزمون SAT شرکت نمایند. دانشجویان پزشکی باید به یک دوره یک ساله را در کالج بگذرانند تا برای شرکت در امزون ورودی آماده شوند.

برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه نیز لازم است متقاضیان مدرک دیپلم 12 ساله ارائه دهند. همچنین افراد بایستی در یکی از رشته های ریاضی و فیزیک و یا علوم تجربی با توجه به پیش نیاز های درسی برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه، مدرک دیپلم خود را اخذ کرده باشند. برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه نیز قبولی در ازمون ورودی از اصلی ترین شرایط تحصیل در این رشته می باشد.

آزمون پزشکی و دندانپزشکی ترکیه

همان طور که در بخش قبلی به آن اشاره شد، دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه بایستی در ازمون ورودی شرکت کنند. تحصیل دندانپزشکی در ترکیه و همچنین تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون ممکن نیست. متقاضیان بسته به این که می خواهند در دانشگاه دولتی و یا خصوصی تحصیل کنند، باید در آزمون های YOS و یا SAT شرکت نموده و نمره قبولی کسب کنند. دانشجویان برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بایستی در این آزمون نمره بالای 70 درصد به دست آورند تا واجد شرایط تحصیل در دانشگاه شوند.

آزمون پزشکی و دندانپزشکی ترکیه

آزمون پزشکی و دندانپزشکی ترکیه

آزمون YOS ترکیه

این آزمون از سه بخش تشکیل شده است و بخش اصلی آن شامل سوالات مربوط به ریاضیات، مهندسی و هوش است. آزمون YOS توسط خود دانشگاه ها و به صورت جداگانه طراحی و برگزار می شود. این آزمون سالی یک بار برگزار می گردد.

آزمون SAT ترکیه

آزمون SAT نوعی ارزیابی برای دانشجویان 18سال به بالا می باشد و تعداد شرکت کنندگان در این آزمون در ترکیه رو به افزایش است. این آزمون در 1000 شعبه سراسر جهان برگزار می شود. قسمت اول ازمون SAT مربوط به سوالات هوش و زبان انگلیسی می باشد و قسمت دوم این آزمون به سنجش اطلاعات علوم پایه می پردازد. هر یک از دانشگاه ها این آزمون را در بازه زمانی خاصی برگزار می کنند، از این رو آزمون SAT زمان خاصی برای برگزاری ندارد.

مدارک لازم جهت پذیرش در رشته دندانپزشکی و پزشکی در ترکیه

متقاضیان برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه بایستی مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و ارائه دهند. در ادامه به این مدارک اشاره می کنیم:

 • فرم تکمیل شده درخواست پذیرش
 • گواهی پایان تحصیلات متوسطه
 • ارائه مدرک زبان بسته به نوع دانشگاه
 • ارائه تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل
 • هزینه درخواست تحصیل در دانشگاه پزشکی ترکیه معادل 35 تا 100 دلار
 • ارائه مدرک قبولی در آزمون ورودی

تهیه مدارک لازم برای دانشگاه های ترکیه، امری بسیاری حیاتی در فرایند اخذ پذیرش می باشد. به گونه ای که وجود نقص و کمبود در این مدارک، ممکن است فرایند پذیرش را به تعویق انداخته و یا سبب مردود شدن پرونده افراد شود. وکلای ما در موسسه اصطهباناتی با تسلط بر قوانین و مقررات تحصیل در ترکیه، می توانند در اخذ پذیرش از دانشگاه شما را یاری دهند و با ارائه لیست مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی، به شما کمک کنند.

مدرک زبان برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه و همچنین پزشکی، می توانند به دو زبان ترکی و انگلیسی در دانشگاه های ترکیه تحصیل کنند. از این رو دانشجویان باید بسته به دانشگاه مورد نظر و زبان تحصیل، مدرک زبان ارائه دهند. در صورتی که افراد بخواهند به زبان ترکی تحصیل کنند، بایستی در آزمون TOMER شرکت کرده و نمره قبولی کسب کنند و یا در ازمون زبان ترکی که دانشگاه برگزار می کند موفق شوند. همچنین اگر متقاضی قصد تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشد، باید در یکی از آزمون های تافل و یا آیلتس شرکت کرده و قبول شود و یا در آزمون زبان دانشگاه مورد نظر نمره قبولی کسب کند.

برای اطلاع از نمره لازم برای مدرک زبان، متقاضیان باید به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنند؛ اما به طور کلی نمره لازم برای مدرک آیلتس 6 تا 6.5 و برای مدرک تافل، 72 الی 80 خواهد بود. همچنین در صورت تمایل به تحصیل به زبان ترکی، متقاضیان باید مدرک زبان تومر در سطح C1 ارائه کنند.

شرط معدل جهت تحصیل دندانپزشکی و پزشکی در ترکیه

یکی از شرایط پزشکی در ترکیه و همچنین دندانپزشکی در این کشور، شرط معدل می باشد. بسته به نوع دانشگاه انتخابی، شرط معدل متفاوت خواهد بود. برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه، متقاضیان باید حداقل معدل 18 داشته باشند. در واقع معدل متقاضی باید بالای 80 درصد از نمره دیپلم باشد. شرایط معدل در دانشگاه های خصوصی آسان تر است و متقاضیان می توانند با معدل پایین تر و تا 15 مجاز به تحصیل در دانشگاه های ترکیه شوند.

شرایط سنی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

برای بسیاری از متقاضیان تحصیل پزشکی در ترکیه و همچنین دندانپزشکی، ممکن است این سوال پیش بیاید که شرایط سنی تحصیل در این دو رشته چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که برای تحصیل پزشکی و تحصیل دندانپزشکی در ترکیه، هیچ گونه محدودیتی در نظر گرفته نشده است.

شرایط سنی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

شرایط سنی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

در واقع افراد تنها باید در آزمون ورودی این رشته ها قبول شوند و سن متقاضیان اهمیتی ندارد. با این حال افراد باید به این نکته توجه داشته باشند که در پذیرش دو متقاضی که شرایط کاملا یکسانی دارند، متقاضی با سن کم تر اولویت بیشتری برای پذیرش خواهد داشت. از این رو توجه به شرایط سنی نیز برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه از اهمیت بالایی برخوردار است.

به طور کلی متقاضیانی که کم تر از 25 سال سن دارند، شانس بیشتری برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه خواهند داشت.

تحصیل دندانپزشکی و پزشکی به زبان انگلیسی در ترکیه

با وجود این که زبان اصلی تحصیل پزشکی در ترکیه و همچنین دندانپزشکی در این کشور، زبان ترکی می باشد؛ اما برخی موسسات و دانشگاه ها دوره های تحصیلی را به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند. نکته قابل توجه این جاست که افراد در هر حال به زبان ترکی نیاز خواهند داشت. متقاضیان می توانند در دانشگاه های خصوصی از طریق مدرک تافل و یا آیلتس، مهارت زبان خود را ثابت کنند. همچنین می توانند در ازمون های ورودی دانشگاه شرکت کرده و نمره قبولی کسب کنند.

اغلب دانشگاه هایی که دروس دندانپزشکی ترکیه و همچنین دروس پزشکی این کشور را به زبان انگلیسی ارائه می دهند، در ابتدای ورود دانشجو، از طریق یک آزمون، مهارت وی را در زبان انگلیسی مورد ارزیابی قرار می هند که خیلی دشوار نبوده و افراد می توانند نمره خوبی در ان کسب کنند. عموما نمره مدرک زبان آیلتس برای تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی حدود 5.5 خواهد بود.

معرفی دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ترکیه

همان طور که قبلا به آن اشاره شد، دانشگاه های ترکیه به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم می شوند و دانشجویان در هر کدام از آن ها برای تحصیل ثبت نام کنند. تفاوت اصلی این دو نوع دانشگاه، در شهریه آن ها می باشد؛ شهریه دانشگاه های خصوصی بلا تر است و پذیرش در آن ها نیز ساده تر می باشد. در ادامه به معرفی بهترین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه می پردازیم:

لیست دانشگاه های پزشکی ترکیه

متقاضیان برای انتخاب بهترین دانشگاه پزشکی ترکیه باید از بهترین دانشگاه های این کشور آگاهی داشته باشند؛ چرا که کاریابی و موفقیت بعد از تحصیل، تا حد زیادی مرهون مدرک دانشگاهی اخذ شده از دانشگاه پزشکی در ترکیه خواهد بود. در جدول زیر به برترین دانشگاه های پزشکی در کشور ترکیه اشاره می کنیم:

دانشگاه پزشکی استانبولدانشگاه پزشکی اژه
دانشگاه حاجت تپهدانشگاه پزشکی باغچه شهر
دانشگاه پزشکی بیلکنتدانشگاه پزشکی بغازیچی
دانشگاه کوچدانشگاه پزشکی قاضی
دانشگاه پزشکی آتاتورکدانشگاه پزشکی فنی خاورمیانه
دانشگاه پزشکی آنکارادانشگاه پزشکی سابانچی

لیست دانشگاه های دندانپزشکی ترکیه

در ترکیه دانشگاه های زیادی وجود دارد که رشته دندانپزشکی را ارائه می دهند. از جمله این دانشگاه ها می توان به دانشگاه های دولتی، خصوصی، غیر انتفاعی و … اشاره کرد. رتبه دانشگاه، شهریه پرداختی، مورد تائید بودن دانشگاه از نظر وزارت علوم ایران و … از عواملی هستنند که در تصمیم گیری دانشجویان برای انتخاب دانشگاه تاثیر گذار خواهند بود. در ادامه لیستی از دانشگاه های دندانپزشکی ترکیه را آورده ایم:

دانشگاه استانبولدانشگاه حاجت تپه
Ege Üniversitesiدانشگاه Gazi Üniversitesi
دانشگاه آنکارادانشگاه Marmara Üniversitesi
Sağlik Bilimleri ÜniversitesiEskişehir Osmangazi Üniversitesi
دانشگاه ییلدیریم بیازیت آنکارادانشگاه Kocaeli Üniversitesi
دانشگاه Akdeniz Üniversitesiİzmir Katip Çelebi Üniversitesi
دانشگاه Erciyes Üniversitesiدانشگاه عدنان مندرس
مرسین Üniversitesiدانشگاه سلیمان دمیرل
دانشگاه نجم الدین اربکاندانشگاه کارادنیز تکنیک
دانشگاه رجب طیب اردوغاندانشگاه İnönü Üniversitesi
دانشگاه آتاتورکدانشگاه Firat Üniversitesi

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه

در سال 2021، 15 دانشگاه ترکیه مورد تائید وزارت بهداشت ایران قرار گرفت که در جدول زیر آورده شده اند:

دانشگاه استانبولدانشگاه حاجت تپه
دانشگاه کوچ استانبولدانشگاه آنکارا
دانشگاه آتاتورکدانشگاه اگه ازمیر
دانشگاه قاضیدانشگاه کاتب چلبی ازمیر
دانشگاه آجی بادام استانبولدانشگاه باهچه شهیر استانبول
دانشگاه یدی تپه استانبولدانشگاه باشکنت آنکارا
دانشگاه مارمارا استانبولدانشگاه دوکوز ایلول ازمیر
دانشگاه اوندوکوز مایس سامسون

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه، مزایای زیادی برای دانشجویان دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

 • نزدیک بودن کشور ترکیه به ایران
 • نزدیک بودن فرهنگ ترکیه به ایران
 • اعتبار مدرک دانشگاه های ترکیه در سراسر جهان
 • مورد تائید بودن چندین دانشگاه ترکیه در وزارت علوم ایران
 • عدم نیاز به دریافت ویزا برای متقاضیان ایرانی
 • بالا بودن سطح علمی و کیفیت آموزشی دانشگاه های ترکیه
 • پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه
 • ارائه کارت طبابت بین المللی به فارغ التحصیلان پزشکی در ترکیه
 • امکان ادامه دوره تخصص در کشور های اروپایی
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • برخورداری از لابراتوار های مجهز و امکانات آموزشی مناسب
 • امکان کار پس از تحصیل در ترکیه
 • امکان دریافت بورسیه در برخی از دانشگاه ها با داشتن نمرات بالا
 • پذیرش بدون آزمون در برخی از دانشگاه های ترکیه
مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

مدرک پزشکی و دندانپزشکی ترکیه در ایران

یکی از نکاتی که افراد باید برای تحصیل در خارج از کشور به آن توجه کنند این است که مدرک اخذ شده از دانشگاه مورد نظر، مورد تائید کشور ایران خواهد بود یا نه؟ ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست. افراد باید قبل از اقدام برای تحصیل پزشکی در ترکیه، ابتدا تحقیق کنند که دانشگاه های پزشکی و و دندانپزشکی که قرار است در ان تحصیل کنند، مورد تائید وزارت بهداشت ایران باشد؛ چرا که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی با مدرک خود وارد بازار کار می شوند و این که بتوانند مدرک خود را معادلسازی کنند و مشغول به کار شوند مسئله مهمی است. برخی از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی ترکیه مدرکشان مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشد که در قسمت های قبلی به آن ها اشاره کردیم.

وکلاي مجرب ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی، راهنماي شما عزيزان جهت اخذ پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های ترکیه مي باشند. جهت کسب اطلاعات بيشتر در زمينه شرايط اعزام دانشجو پزشکي به ترکیه مي توانيد با مشاورين ما در این موسسه تماس حاصل فرماييد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه چقدر هزینه دارد؟

یکی از اصلی ترین دغدغه های دانشجویان بین المللی، همواره هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه بوده است. همان طور که می دانید در تمام دانشگاه های دولتی جهان، هزینه تحصیل بسیار پایین و یا رایگان می باشد، که ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. یکی از راه های مناسب برای کاهش هزینه های تحصیل، استفاده از بورسیه های تحصیلی می باشد که افراد باید واجد شرایط دریافت بورسیه باشند.

برای ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه، متقاضیان باید در آزمون های ورودی دانشگاه پذیرفته شوند. هزینه پایین تحصیل در دانشگاه های دولتی، دانشجویان را ترغیب می کند که در این دانشگاه ها تحصیل کنند. هزینه لازم برای تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه حدود 240 تا 1.500 دلار می باشد، که تقریبا می توان گفت رایگان محسوب می شود.

به دلیل دشواری ازمون ورودی و رقابت شدیدی که برای پذیرش در دانشگاه های دولتی ترکیه وجود دارد، برخی متقاضیان ترجیح می دهند در دانشگاه های خصوصی تحصیل کنند. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه قاعدتا بالا تر از هزینه دانشگاه های دولتی این کشور می باشد، اما با این حال باز هم هزینه ی تحصیل پزشکی در ترکیه در دانشگاه های خصوصی، از هزینه دانشگاه های خصوصی در سایر کشور های دنیا پایین تر می باشد. شهریه های دانشگاه های مختلف در ترکیه متفاوت می باشد، اما در حالت کلی به طور میانگین هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه و دانشگاه های خصوصی، 10 تا 25 هزار دلار می باشد.

در مورد هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه 2023 نیز باید بگوییم که متقاضیان باید برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور 1500 تا 25.000 دلار پرداخت کنند. همچنین شهریه دانشگاه های دولتی دندانپزشکی ترکیه، حدود 1500 تا 4000 دلار خواهد بود.

لازم به ذکر است هزینه دندانپزشکی در ترکیه علاوه بر شهریه تحصیل در این رشته، شامل هزینه وسیله های دندانپزشکی نیز خواهد بود. این هزینه ها حدود 220 تا 330 دلار می باشد.

تحصیل یکی از مهم ترین انتخاب های هر فردی است و تصمیم در این باره بسیار مهم و حیاتی از همین رو بهتر است قبل از اینکه برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه اقدام کنید بهتر است با یک وکیل مهاجرت به ترکیه مشورت بگیرید تا بتوانید بهترین دانشگاه و بهترین رشته را انتخاب کنید.

آیا امکان تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه وجود دارد؟

به طور کلی تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه ارزان است و دانشجو سالانه باید حداکثر 1500 دلار به دانشگاه پرداخت نماید. با این حال امکان تحصیل رایگان در این کشور، زمانی مقدور خواهد بود که دانشجویان بورسیه دریافت کنند. در صورتی که دانشجو بتواند یک تا دو سال اول تحصیل خود را با نمرات عالی پشت سر بگذارد، می تواند واجد شرایط دریافت بورسیه شود.
بورسیه ای که دولت ترکیه به دانشجویان تحصیل پزشکی در ترکیه و تحصیل دندانپزشکی در ترکیه ارائه می دهد، شامل هزینه های تحصیل رایگان در ترکیه، هزینه خوابگاه، بیمه و سایر خدمات رفاهی خواهد بود که دانشجو از پرداخت آن ها معاف است.

برای دریافت کمک هزینه های تحصیلی، دانشجویان باید مهارت زبان بوده و همچنین معدل دیپلم آن ها بالای 18 باشد.

تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی ترکیه

رشته پزشکی و دندانپزشکی یکی از محبوب ترین رشته های تحصیلی بین دانشجویان می باشند، اما در کنار این رشته ها سایر رشته های پیراپزشکی نیز جذابیت خود را دارند. رشته هایی همچون پرستاری و داروسازی جایگاه اجتماعی بالایی دارند و از بازار کار مناسبی نیز برخوردار هستند. چه بسا که دانشجویان با دریافت مدرک از رشته های پیراپزشکی وارد بازار کار قوی تری هم شوند. اکثر مدارک اخذ شده در رشته های پیراپزشکی مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشند و دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند به کشور خود بازگشته و با معادل سازی مدرک خود مشغول به کار شوند.

تحصیل داروسازی در ترکیه

مدت زمان تحصیل داروسازی در ترکیه 5 سال یا 10 ترم می باشد، که دانشجویان در طول 4 سال اول دانشگاه دروسی همچون تاریخچه داروسازی، قوانین داروسازی، علوم پایه پزشکی و داروسازی، فناوری دارویی و … را می گذرانند. در سال آخر نیز دانشجویان یک سال دوره کارآموزی در داروخانه ها را سپری می کنند. برای ورود به دانشگاه و تحصیل داروسازی، متقاضیان بایستی یک سال در کالج شرکت کرده و سپس وارد دانشگاه شوند.

معمولا زبان تحصیل داروسازی در ترکیه، انگلیسی می باشد. دانشجویان نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی نخواهند داشت تنها تسلط بر زبان انگلیسی کفایت می کند. دانشجویان برای ورود به رشته داروسازی بایستی در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کرده و نمره قبولی کسب کنند. از دانشگاه های داروسازی مورد تائید وزارت بهداشت ایران می توان به دانشگاه های آتاتورک، اژهف کوچ، استانبول، قاضی و … اشاره کرد.

تحصیل پرستاری در ترکیه

یکی دیگر از رشته های پیراپزشکی که طرفداران زیادی در ترکیه دارد، تحصیل پرستاری در این کشور می باشد. برای تحصیل پرستاری، متقاضی باید در یکی از دانشگاه های علوم پزشکی ترکیه پذیرش دریافت کند. مدرک ارائه شده از سوی دانشگاه های ترکیه مورد تائید بیشتر کشور های اروپایی و امریکایی می باشد؛ از این رو افراد می توانند پس از فارغ التحصیلی در بهترین کشور های دنیا مشغول به تحصیل شوند.

دانشجویان پرستاری باید به مدت 4 سال در دوره لیسانس تحصیل کنند. پس از آن می توانند به مدت 2 سال در مقطع کارشناسی ارشد به تحصیل بپردازند و در صورت تمایل در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند. همچون رشته های پزشکی در رشته پرستاری نیز متقاضیان باید قبل از ورود به دانشگاه در کالج شرکت کنند و همچنین آزمون ورودی را پشت سر بگذرانند.

فارغ التحصیلان پرستاری در ترکیه، پس از پایان تحصیلات خود دو گزینه پیش رو دارند. آن ها می توانند وارد بازار کار شوند که در این حالت باید زبان ترکی خود را تقویت کنند؛ چرا که برای ارتباز با بیماران نیاز به زبان ترکی دارند. همچنین فارغ التحصیلان می توانند در این رشته ادامه تحصیل دهند و در ازمون اختصاصی ادامه تحصیل برای رشته پزشکی شرکت کنند و یا در آزمون پرستاری ثبت شده شرکت نموده و آماده ادامه تحصیل در آمریکا شوند. پرستاران در ترکیه بسته به مهارت، جنسیت و تجربه ای که دارند، می توانند از 3 تا 9 هزار لیر در ماه درآمد داشته باشند.

تحصیل تخصص پزشکی در کشور ترکیه

افراد پس از دریافت مدرک پزشک عمومی می توانند برای اخذ تخصص در رشته مورد نظرشان اقدام کنند. به طور کلی تحصیل پزشکی در ترکیه به مدت 6 سال طول می کشد و برای گرفتن تخصص نیز افراد باید بسته به گرایش مورد نظر بین 4 تا 7 سال تحصیل کنند.

دانشجویانی که قصد تحصیل تخصص پزشکی در ترکیه را دارند، باید به این نکته توجه کنند که داشتن مدرک پزشکی عمومی اجباری است. همچنین متقاضیان بایستی از سطح زبان انگلیسی خوبی برخوردار باشند و دانش بالایی در پزشکی عمومی داشته باشند. برای سنجش زبان انگلیسی، افراد باید در آزمون STS شرکت کنند و نمره حد نصاب را کسب نمایند. سپس نوبت به آزمون TUS می رسد. در صورت قبولی در این دو آزمون، متقاضی می تواند وارد دوره تخصص پزشکی شود.

آزمون TUS در شهر آنکارا و دو بار درسال برگزار می شود که افراد باید از مجموع 100 نمره، 60 نمره بگیرند. این آزمون مصاحبه ندارد و نتیجه آن 24 ساعت پس از آزمون مشخص خواهد شد.

شما مي توانيد براي دريافت مشاوره رايگان تلفني در زمينه شرايط اعزام دانشجو به ترکیه، با کارشناسان ما در مجموعه اصطهباناتي تماس بگيريد. موسسه ما در تمامي مراحل مهاجرت مي تواند در اخذ پذيرش از دانشگاه هاي برتر به شما کمک کند و تا پايان مسير همراه شما خواهد بود.

درآمد پزشکان و دندانپزشکان در ترکیه چقدر است؟

پزشکی و دندانپزشکی از رشته های پر درآمد در ترکیه می باشند. درآمد پزشکان بسته به تخصص، سابقه کاری و شهر محل خدمت متفاوت خواهد بود؛ اما به طور متوسط درآمد یک پزشک در ترکیه معمولا حدود 15.552 لیر در ماه می باشد و بیشترین درآمد پزشکان ماهانه 33.268 لیر است. کم ترین درآمد یک پزشک در ترکیه نیز معادل 6.760 لیر در ماه می باشد.

در مورد دندانپزشکان هم باید بگوییم، معمولا حقوق یک دندانپزشک در ترکیه حدود 18.100 لیر در ماه می باشد. کم ترین دستمزد دندانپزشکان در این کشور 9.430 لیر و بالا ترین دستمزد، حدود 27.700 لیر خواهد بود. به طور کلی میانگین درآمد سالانه دندانپزشکان در ترکیه حدود 218.000 لیر می باشد.

کار پس از فارغ التحصیلی در ترکیه

اولین مسئله ای که افراد برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه به آن فکر می کنند، شرایط کار پس ازفارغ التحصیلی در آن کشور می باشد. متقاضیانی که از دانشگاه های ترکیه فارغ التحصیل می شوند، می توانند برای کار به سایر کشور هایی که شرایط بهتری دارند مهاجرت کنند. همچنین در صورتی که دانشجویان در دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت تحصیل کرده باشند، امکان کار در ایران را خواهند داشت.

افراد پس از فارغ التحصیلی در ترکیه باید نرخ بیکاری این کشور را بررسی کنند. نرخ بیکاری در ترکیه نزدیک به 14 درصد می باشد که عدد بالایی است. این به این معنی است که در این کشور بیشتر افراد بیکار هستند و فرصت های شغلی زیادی وجو ندارد. از این رو ترکیه کشور مناسبی برای کار نخواهد بود.

سخن پایانی

در ابن مقاله در مورد تحصیل پزشکی در ترکیه و همچنین تحصیل دندانپزشکی که جزو یکی از انتخاب‌های مهاجرت به ترکیه است توضیحات لازم ارائه شد. به دلیل پایین بودن هزینه های تحصیل و نزدیک بودن فرهنگ ترکیه به ایران، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این کشور مورد توجه دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. در صورتی که دانشجویان قصد داشته باشند پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های ترکیه، در ایران مشغول شوند، باید در دانشگاه هایی تحصیل کنند که مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشد.

در صورتی که قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه را دارید، می توانید به کارشناسان ما در موسسه اصطهباناتی تماس بگیرید و مشاوره های لازم را دریافت کنید. وکلای ما با برخورداری از سال ها تجربه، می توانند شما را در خصوص اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور یاری دهند و تا پایان مراحل اسکان در ترکیه در کنار شما خواهند بود.

سوالات متداول در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

1- تحصیل پزشکی در ترکیه چند سال زمان می برد؟

تحصیل پزشکی در این کشور 6 سال طول می کشد و در سال ششم دانشجویان در بیمارستان ها مستقر می شوند.

2- از شرایط خواندن پزشکی در ترکیه، شرکت در چه آزمون هایی می باشد؟

شرکت در آزمون YOS و SAT برای پذیرش در رشته پزشکی و آزمون های TUS و STS برای اخذ تخصص پزشکی الزامی می باشد.

3- تحصیل دندانپزشکی در ترکیه چقدر طول می کشد؟

تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه 5 سال زمان می برد که شامل دو سال دروس نظری و سه سال اموزش عملی در بیمارستا ها خواهد بود.

4- خواندن دندانپزشکی در ترکیه به چه زبان هایی امکان پذیر است؟

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به دو زبان انگلیسی و ترکی در ترکیه امکان پذیر می باشد.

5- هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه چقدر است؟

هزینه پزشکی ترکیه برای دانشگاه های دولتی 240 تا 1500 دلار و برای دانشگاه های خصوص 10 تا 25 هزار دلار خواهد بود.

4.2/5 - (5 امتیاز)

843 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه + شرایط و هزینه 2023

 1. الهام گفت:

  سلام. وقت بخیر
  بنده دکترای فراوری دارم و 32 ساله هستم. آیا برای شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌های دولتی ترکیه برای رشته پزشکی، محدودیت سنی وجود دارد؟ آیا ممکن است به دلیل سن، احتمال قبولی کاهش یابد؟ و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی تقریبا چقدر است؟
  تشکر

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   تحصیل در ترکیه محدودیت سنی ندارد. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه متفاوت است؛ بستگی به دانشگاه و رشته انتخابی شما دارد.

 2. مژگان رحمانی گفت:

  آیا با معدل دیپلم بالای ۱۹ و نمره ی کافی آیلتس باز هم تحصیل رشته ی پزشکی در ترکیه نیاز به آزمون ورودی دارد؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   بله، برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارید.

 3. آریانا گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما🌹
  هزینه تحصیل در رشته دندان پزشکی دانشگاه های خصوصی مثل دانشگاه کوچ، آنگارا، باشکنت وغیره حدودا چقدر هست؟
  و آیا این قضیه درست هست که احتمال قبولی در آزمون دانشگاه های دولتی برای دانشجو های غیر ترک بسیار کمتره؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   دانشگاه های دولتی ترکیه به دانشجویان بین المللی بسته به کشور مبدا ظرفیتی را اختصاص می دهند.

 4. علی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من بهیار ارتش هستم البته از ارتش اومدم بیرون و مشکل رفتن ندارم34سالمه معدل دیپلم بهیاریم17.70هست
  مدرک پیش دانشگاهی هم گرفتم معدل11.21
  متأهل هستم البته زبانم تعریفی نداره
  میشه راهنمایی بفرمایید ک چطور میتونم ترکیه درس بخونم
  متشکرم

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   متاسفانه اطلاعات شما کافی نمی باشد. شرایط تحصیل بستگی به رشته تحصیلی انتخابی شما دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

 5. علی گفت:

  معدل کل دیپلم مهم یا کتبی

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   برای تحصیل در ترکیه معدل کل مورد اهمیت است.

 6. سهیلا گفت:

  من که ۲۸ ساله هستم لیسانس مامایی در ترکیه میشه از ۱۲ دبیرستان مدرسه رو بخونم و بعدش ورود کنم به دانشگاه پزشکی؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   شما بدون گذراندن سال دوازده نیز می توانید برای پزشکی کشور ترکیه اقدام نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر به شما توصیه می کنیم با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

 7. فاطمه گفت:

  سلام وقتتون بخیر.بورسیه پزشکی ترکیه،به چه کسایی تعلق میگیره؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   بورسیه پزشکی ترکیه برای افراد زیر 23 سال و معدل بالای 17 تعلق می گیرد.

 8. Amirali.Talebi گفت:

  سلام وقتتون بخیر میخواستم بدونم هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های ترکیه چقدر هست؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   هزینه تحصیل در دانشگاه بستگی به زبان تحصیل و دانشگاه انتخابی شما دارد. برای کسب اطلاعات دقیق تر می توانید با ما در ارتباط باشید.

 9. marzieh گفت:

  سلام وقت بخیر من الان ترکیه هستم و دیپلم انسانی دارم. علاقه مند به رشته دندان پزشکی هستم و زبان ترکی استانبولی و المانی هم بلدم. برای اینکه دانشگاه پزشکی برم میخام سه سال دبیرستان تجربی رو دوباره داخل ترکیه بخونم امکانش هست ایا؟ یا اگر روش دیگ ای وجود داره برای ورود به دانشگاه دولتی لطفا راهنماییم کنید.

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   شما می توانید شماره خود را ذکر بفرمایید که با شما از طریق واتس اپ تماس گرفته شود.

 10. الهه گفت:

  سلام با آزمون sat میشه وارد دانشگاه های دولتی شد

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   بله، با قبولی و دریافت نمره خوب در آزمون sat می توانید برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه اقدام نمایید.

 11. ماریا گفت:

  برای ورود به دانشگاه داشتن مدرک زبان انگلیسی هم لازمه ؟ بورسیه به چه کسانی تعلق میگیره؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   تحصیل در ترکیه به زبان ترکی و انگلیسی ارائه می گردد. در صورت تحصیل به هرکدام از زبان ها نیاز به ارائه مدرک زبان مربوطه را دارید.

 12. بهنام گفت:

  سلام برای تحصیل در رشته پزشکی ایا داشتن مدرک زبان لازمه یا فقط اون ازمون ورودیهyos کفایت میکنه؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   بله، برای شرکت در دانشگاه های پزشکی مدرک زبان بسیار کمک کننده است.

 13. یکتا گفت:

  سلام من کلاس هشتم هستم من علاقه مند به پزشکی هستم و جراح مغز. من میخوام اول تلاشم و بکنم و اگر در کنکور قبول نشدم میتونم سال اخر دبیرستان که میشه کلاس 12 ادامه تحصیل رو داخل ترکیه ادامه دهم؟ و از کجا شروع میشه از همون کلاس دوازدهم یا از دانشگاه؟ و چه شرایطی لازم هست در این سن؟ از اول ابتدایی تا امسال همه نمراتم 20 بوده جز امسال که شد 19.93 زبان ترکی هم نسبتا بلدم و مدرک ایلتس هم میخوام بگیرم میشه راهنماییم کنید لطفا و اینکه چند سال طول میکشه تا جراح مغز شد؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   بله، امکان تحصیل سال دوازدهم شما در ترکیه وجود دارد. پس از گذراندن سال آخر خود با ارائه دیپلم خود برای شرکت در دانشگاه های ترکیه اقدام میکنید.

 14. kiyarash گفت:

  با سلام
  برای ادامه تحصیل در مقطع دبیرستان آیا امتحان ورودی در ترکیه برگزار می شود یا که مجبوریم یک سال که در ایران گذراندیم را دوباره در آن کشور بخوانیم؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   مدارس ترکیه آزمون ورودی ندارند.

 15. absariafsane@gmail.com گفت:

  سلام وقت بخیر من کارشناس ارشد حقوق ثبت هستم علاقه به رشته پزشکی دارم لطفاً در این زمینه راهنمایی بفرمایین

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   تحصیل در ترکیه نسبت به سایر کشور ها بسیار مقرون به صرفه است. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 16. mina گفت:

  برای ادامه تحصیل دبیرستان در مقطع دوازدهم در ترکیه آیا باید مقطع یازدهم را دوباره گذراند یا می توان فقط همان دوازدهم را طی کرد؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   خیر، از دوره تحصیلی دوازدهم دبیرستان شروع می کند.

 17. reza گفت:

  با سلام
  امتحان YOS را می توان یک سال قبل دیپلم داد یا حتما باید بعد گذراندن سال آخر امتحان داد؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   جهت شرکت در آزمون یوس نیاز به ارائه مدرک دیپلم خود دارید.

 18. roys گفت:

  سلام
  آیا برای تحصیل در رشته پزشکی برای فرزند پسر یک سال قبل دیپلم رفتن به این کشور و سال آخر را در آنجا خواندن مزیتی حساب می شود؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   بله، قبل از 18 سالگی جهت خروج از کشور نیازی به گذاشتن وثیقه نمی باشد.

 19. Reihane گفت:

  سلام من در رشته تجربی تحصیل میکنم و امسال دیپلم تجربی میگیرم بعد از اینکه دیپلم تجربی گرفتم حداقل نمره برای قبولی در دانشگاه دندانپزشکی ترکیه چنده؟
  و اینکه برای تحصیل در دانشگاه های دندانپزشکی به زبان ترکی باید آزمون ورودی بدیم یا بدون ازمون هم امکان پذیر هست
  بعد مقدار هزینه ماهیانه برای دندانپزشکی چند میلیونه؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   شرایط تحصیل در هر دانشگاه ترکیه متفاوت است. اکثر دانشگاه های دولتی این کشور آزمون ورودی دارند. شما می توانید با کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

 20. سیما گفت:

  سلام
  کسی که معدل سال یازدهمش زیر هجده باشد ولی در آزمون yos نتیجه ی خوبی کسب کند و معدل سال دوازدهمش هم بالای هجده باشد ، آیا میتواند در دانشگاه های دولتی ترکیه پزشکی بخواند؟ با توجه به اینکه فرد تجربی خوانده است

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   بله، با توجه به شرایط بالا امکان اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه وجود دارد.

 21. کیمیا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم ک برای تحصیل پزشکی شرط
  معدل
  چقدر اهمیت داره؟!

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   شرایط تحصیل در هر دانشگاه متفاوت است. بابت رقابت بسیاری که وجود دارد بهتر است رزومه علمی قوی داشته باشید.

 22. جواد گفت:

  سلام، من از نظر زبان انگلیسی مشکلی ندارم،حداکثر سن پذیرش برای رشته پزشکی چند ساله؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   تحصیل در ترکیه محدودیت سنی ندارد.

 23. مهرداد گفت:

  سلام ببخشید میشه بعد از سه سال تحصیل در ترکیه در رشته تجربی مابقی تحصیل در ایران گذروند؟؟؟؟
  و فقط سه تا رشته داره پزشکی دندان پزشکی داروسازی
  فیزیوتراپی نداره؟
  هرچه نمره آزمون بهتر باشه هزینه دانشگاه کم تر میشه؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   متاسفانه کشور ایران قانون انتقال دانشجویان را لغو کرده است. همچنین این دانشگاه ها رشته فیزیوتراپی را ارائه می دهد و نمره بهتر در آزمون ورودی شانس پذیرش شما را بیشتر می کند.

 24. ارین گفت:

  سلام من کارشناسی پروتز دندان شهید بهشتی خوندم میخوام دندون توی ترکیه بخونم (بورس ) شرایطشو بهم میگید لطفا

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   شرایط تحصیل در ترکیه بسته به دانشگاه انتخابی شما دارد. می توانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید تا اطلاعات کامل را در اختیار شما قرار دهند.

 25. Zara گفت:

  دانشگاه دولتی ترکیه هزینه داره؟سالی۵۰۰میلیون؟خیلی خیلی زیاده!فقط یه آزمون یوس میدیم و تمام؟آزمون تخصصی دیگه ای که زیست و شیمی و فیزیک داشته باشه نداره؟اگه فقط ملاک پذیرش برای رشته پزشکی آزمون یوس هست،یعنی ریز نمرات تاثیر نداره؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   هزینه های تحصیل دانشگاه های ترکیه متفاوت است. مفاد آزمون یوس ریاضی، هندسه، هوش و زبان ترکی است. پس از نمره آزمون شما شرایطی مانند سن، ریز نمرات و معدل نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

 26. Rezgar گفت:

  سلام من دیپلم ریاضی دارم ولی می‌خواهم در رشته پزشکی در ترکیه تحصیل کنم تقریبا مسلط به زبان انگلیسی نیز هستم

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   با دیپلم ریاضی نیز می توانید در دوره های پزشکی ترکیه شرکت نمایید.

 27. مریم گفت:

  آزمون ورودی شامل چه دروسی میشه؟ بعد از پایان تحصیل میشه به کشور دیگه ای شامل المان یا کانادا رفت برای ادامه تحصیل ؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   مدارک تحصیلی اکثر دانشگاه های ترکیه مورد تایید کشور های دیگر نیز می باشد. مفاد آزمون بسته به زبان تحصیل شما دارد. مفاد آزمون یوس ریاضی، هندسه، هوش و زبان ترکی است.

 28. برهان گفت:

  با سلام. بنده دکترای حقوق خصوصی، کارمند یک وزارتخانه، مدرس دانشگاه و شاعر بین المللی و نویسنده کتب شعر در کشورهای مختلف و دارای کتاب و مقالات حقوقی مختلف علمی. مترجم چند زبانه هستم و بسیاری از سمت های حقوقی داشتم. با توجه به اینکه مدرک دیپلم بنده علوم انسانی است چگونه می توانم پزشکی دانشگاه استانبول قبول شوم؟ لطفا سوال نشر نشود و پاسخ به صورت خصوصی به ایمیل ارسال گردد. متشکرم ?

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   برای تحصیل در دانشگاه استانبول نیاز به شرکت در ازمون ورودی دارید.

 29. زهرا گفت:

  سلام وقتتون بخیر . من 19 سالم و دیپلم تجربی با معدل 17و38 دارم. انگیزه نامه و دو توصیه نامه که توسط اساتیدم نوشته شده نیز دارم. مدرک بین المللی شرکت در کنگره بین المللی زیست پزشکی، مقاله در زمینه گیاهان دارویی، در مسابقات کشوری زیست شناسی ایران بیوکاپ مقام اوردم و تقدیرنامه از قطب کشوری زیست فناوری دارم، در مسابقات کشوری داستان نویسی طبی سنتی گیاهان دارویی جزو ده نفر برتر کشول بودم، در همایش کشرری زیست شناسی مقام اوردم، در جشنواره جوان خوارزنی در زمینه زیست پزشکی در استان مقام و به مرحله کشوری راه پیداکردم، در جشنواره خوارزمی در زمینه طرح سماور هوشمند نسوز در منطقه مقام اوردم، پژوهشگر برتر شهر هستم، دوبار در مسابقات کشوری رباتیک نادکاپ شریف حضور پیداکردم و گواهی حضور دارم ، در مسابقات رباتیک استانی حلیکاپ فینالیست شدم، شش سال در کلاس های رباتیک شرکت کردم و مدرک دارم و طرح و ایده هایی در زمینه تجهیزات پزشکی دارم و سطح زبانم متوسط و در حال حاضر دوره های ایلتس رو دارم میگذرونم با این مدارک میتونم بدون ازمون برای تحصیل پزشکی در ترکیه اقدام کنم و قبول بشم و همچنین بورسیه بهم میدن?

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   رزومه علمی شما بسیار قوی است که می تواند در پروسه دریافت بورسیه تحصیلی به شما کمک کند؛ اما در نظر داشته باشید که برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه نیاز به قبولی در ازمون ورودی دارید.

 30. هانیه گفت:

  سلام دانشگاه کوچ مورد تایید است؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام
   بله، دانشگاه کوچ تنها دانشگاه خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه است.

 31. سحر طاهریان فرد گفت:

  با سلام
  معدل دیپلم من 16.5 است برای تحصیل پزشکی در ترکیه می توانم اقدام نمایم؟ مدرک زبان ندارم

 32. سحر طاهریان فرد گفت:

  سلام
  من 35 ساله هستم و دیپلم فنی حرفه ای دارم. آشنایی به زبان ترکی ندارم. می توانم رشته داروسازی را در ترکیه بخوانم؟

 33. امین امینی گفت:

  سلام خدمت شما
  من در حال حاضر دیپلم تجربی هستم،،میخاسم بدونم با این مصوبه جدید،برای مشمولین میشه برای تحصیل اقدام کرد یا خیر؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   در صورتیکه معافیت تحصیلی داشته باشید، می توانید برای تحصیل در ترکیه اقدام نمایید.

 34. احمد رحمانپور گفت:

  سلام،من مبخواستم الان برای ورود به دانشگاهای ترکیه در پاییز اقدام کنم،خواستم ببینم الان میشه؟زمان ثبت تام نگذشته؟میتونم الان اقدام کنم برای ورودی پاییز؟در ضمن بنده مدرک زبان انگلیسی رو ندارم آیا میتونم درترکیه دوره کالج برای آمادگی و یادگیری زبان رو بگذرونم؟اگه میتونم دوره کالج کی شروع میشه و الان میتونم برای دوره کالج اقدام کنم؟ممنون میشم جواب بدین

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   کالج های آمادگی کالج را می توانید بر اساس سطح تسلط خود مدت زمان دوره را انتخاب نمایید. در نظر داشته باشید که برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه باید در آزمون ورودی شرکت نمایید که زمان آزمون هر دانشگاه متفاوت است.

 35. رویا گفت:

  سلامآزمون satآزمونیه که وقتی بخوای به زبان انگلیسی درس بخونی باید بدی؟؟در چه ماههایی از سال انجام میشه؟برای سال تحصیلی جدید باید کی این آزمونو بدیم؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   آزمون sat ترکیه در سال چندین بار برگزار می شود که می توانید تاریخ های آزمون را در سایت مشاهده نمایید.

  2. K گفت:

   سلام ببخشید اگر به زبان ترکی بخواهیم تحصیل کنیم هم باید ازمون satبدهیم؟

   1. سحر طاهریان فرد گفت:

    با سلام و احترام
    تحصیل به زبان ترکی در ترکیه نیازی به شرکت در آزمون sat ندارید.

 36. رضا كاشي كار گفت:

  سلام براي تحصيل به زبان انگليسي بايد SAT را بدهيم يا YOS?

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   برای تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی باید در ازمون sat شرکت نمایید.

 37. Abbas گفت:

  با سلام و احترام؛
  بنده دکتری فیزیولوزی ورزش دارم و از لحاظ رزومه علمی 14 تا مقاله از جمله ISI، علمی پژوهشی و ISC ، 4 ، کتاب و طرح پژوهشی نیز دارم و معدل دوره دکتری 19 است؛ آیا شرایط بدون کنکور پزشکی در یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه را می توانم کسب کنم؟ آیا بورسیه تحصیلی پزشکی نیز به من تعلق می گیرد که همه شرایط رایگان باشد؟ لطفا راهنمایی دقیق بفرمایید؟ و اسم دانشگاه مربوطه را اعلام نمایید؟

  با تشکر و سپاس فراوان

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارد که با نمره آزمون نیز می توانید برای اخذ بورسیه تحصیلی نیز اقدام نمایید.

 38. یلدا گفت:

  از بین دانشگاهای دولتی ترکیه ،دانشگاهی هست که ازمونش تو ایران برگزار بشه؟
  در مورد ازمون یوس میخواستم بدونم اگه به بخش دوم ک سوالات ترکی هست جواب ندیم،بازم امکانه قبولی هست؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   خیر، دانشگاه های ترکیه آزمون ورودی را در ترکیه برگزار می کنند.

 39. سوگی گفت:

  ممنون بایت پاسخگویی یه سوال دیگه هم داشتم.
  از الان میشه برا ازمونای بعدی اماده شد؟و برای ازمون یوس ارائه مدرک زبان لازم نیس؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام مجدد
   بله، می توانید در دوره های آمادگی ازمون شرکت کنید و پس از پایان آزمون مدرک زبان نیز دریافت می نمایید. به شما توصیه می کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق شماره های ذکر شده در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 40. لعیا گفت:

  سلام زمان ثبت نام ازمون بعدی دقیقا کیه؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   زمان ثبت نام هر دانشگاه با دانشگاه دیگر در ترکیه متفاوت است. در ابتدا باید دانشگاه مد نظر خود را انتخاب کرده و در سایت دانشگاه تاریخ برگزاری آزمون را مشاهده نمایید.

 41. مریم گفت:

  سلام وقتتون بخیر من کنکور ۹۹ رو دادم و رتبه ۵۰ هزار منطقه ۳ رو اوردم….و دوران کنکور خیلی خیلی کم درس میخوندمو اواخر اصلا بعد عید کلا درس رو گذاشته بودم کنار…از لخاظ مالی مشکلی ندارم و دانش اموز زرنگی هم هستم …امسال ولی اصلا امادگی نداشتم برای کنکور….بنظرتون پشت کنکور بمونم یهتره یا برم ترکیه برای پزشکی

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   انتخاب مهاجرت و یا تحصیل در ایران بسته به شرایط و اهداف شما دارد.

 42. لیلا عبدی گفت:

  سلام و عرض ادب ، بنده 47 سال دارم و دیپلم تجربی دارم ، میخواستم بدونم میتونم تو رشته های پزشکی بدون ازمون شرکت کنم ، یا نه؟ ممنون میشم کمک کنید و بهم مشاوره بدید .

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   بله، دانشگاه های خصوصی ترکیه آزمون ورودی و محدودیت سنی ندارند.

 43. faeze گفت:

  با سلام وقت بخیر
  من تا الان مطالعه ی زیادی روی کشور ترکیه و دانشگاه هاش داشتم و از 90 درصد شرایطش آگاه هستم ولی چیزی که ذهن منو درگیر کرده اینه که در سایت ها مختلف تعداد دانشگاههای مورد تایید رو متفاوت اعلام کردن مثلا سایت شما حدود 17 دانشگاه مورد تایید اعلام کرده ولی گاها بعضی سایتها تا 6 دانشگاه اعلام کردن. دقیقا کدوم دانشگاه ها مورد تایید هستن؟ و سوال دیگه ام اینه که در پاسخ به یکی از سوالات فرمودید که یوس 7 بار درسال در ترکیه برگذار میشه؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   لیست دانشگاه های مورد تایید ایران را در سایت وزارت بهداشت می توانید مشاهده نمایید.

 44. یاسمن اقبالپور گفت:

  سلام ببخشید من 17 سال دارم خواستم بدونم واسه کنکور تجربی باید ازمون yos رو بدم بجای کنور

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه باید در آزمون های دانشگاه ترکیه شرکت نمایید.

 45. مهسا گفت:

  سلام ،میخواستم بپرسم سطح آزمونی که خود دانشگاه ترکیه میگیره مثل کنکوره؟ یا سخت تره؟ یا آسونتر؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه به نسبت کنکور آسان تر است.

 46. سارا گفت:

  سلام منظورتون از معدل 18 تا 20 برای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی، معدل کل هست یا معدل کتبی؟
  و اینکه مدرک لیسانس اگر پرستاری با معدل 16.33باشه به جای علوم طبیعت مورد قبول هست؟
  ممنون

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   برای تحصیل معدل کل و ریزنمرات تخصصی شما مورد ارزیابی قرار می گیرد.

 47. زینب ح گفت:

  سلام. من کنکور دادم رتبه ام ۲ هزار شده. و همچنین معدل من در تمام سالهای تحصیل بالای ۱۸ بوده. آیا رتبه کنکور من تاثیری در قبولی من در پزشکی ترکیه ندارد؟ و اینکه من مدرک زبان ندارم باید چکار کنم

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   دانشگاه های ترکیه آزمون های ورودی خود را برگزار می کنند که باید در این آزمون های ورودی نمره مورد نظر را دریافت نمایید.

 48. مریم سجادی گفت:

  سلام وقت بخیر
  من 28 سالمه و ارشد بیولوژی سلولی و ملکولی دارم . قصد تحصیل در رشته ی پزشکی دارم میخواستم بدونم از بابت سن به مشکل می خورم یا نه؟ و اینکه ایا معدل ارشد من که حدودا 19.90 هست میتونه تاثیر مثبت داشته باشه؟؟؟
  و ایا در صورت گرفتن اقامت ترکیه از طریق خرید ملک ایا برای ورود به دانشگاه پزشکی باز هم نیاز به ازمون ورودی هست؟؟؟؟
  ممنون

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   تحصیل در ترکیه محدودیت سنی ندارد. بسته به دانشگاه انتخابی شرایط پذیرش نیر متفاوت است.

 49. پریسا رفتاری گفت:

  سلام پریسا هستم من در ایتالیا در دانشگاه تورورگاتو رم رشته داروسازی تحصیل میکنم تعدادواحدهای گذرانده شده ۷۴ واحد است که۵۳ واحد ان در ایران در رشته علوم ازمایشگاهی را قبول کرده اند و ۲۱ واحد در ایتالیا گذرانده ام در رشته داروسازی برای انتقالی من به یکی از دانشگاههای ترکیه ایا باید دوباره امتحان بدهم یا خیر.سوال دوم.هزینه داروسازی در سال چقدر میباشد علت انتقالی هزینه مخارج در ایتالیا خیلی زیاد میباشد.

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   در صورتیکه دانشگاه شما طرف قرارداد دانشگاهی در ترکیه باشد، امکان انتقالی برای شما وجود دارد.

 50. sadegh گفت:

  سلام
  من پزشک عمومی هستم با ۷ سال سابقه کار
  برای تخصص و مهاجرت دایم میخواستم اقدام کنم
  برای کانادا اقدام کردم اما امتحانات ورودی بسیار سختی داره
  چه کشوری شما پیشنهادمیکنید که حین تحصیل تخصص حقوق بدن و بشه بعد از تخصص اقامت دایم گرفت
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  با تشکر

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   ادامه تحصیل تخصص در هر کشور بسیار سخت است. به شما توصیه می کنیم برای اخذ ویزای کاری گروه درمان کشوری مانند آلمان، سوئد و دانمارک اقدام کرده و کنار کار اجازه تحصیل نیز به شما داده می شود.

 51. آیلین آزادی گفت:

  سلام وقتتون بخیر من دیپلم انسانی و کارشناسی حقوق قضایی دارم و سنمم ۲۷ هست با توجه به شرایط من امکانش هست ک دندان پزشکی بخونم و اینکه امکان قبول شدن در کدام ازمون ورودی بیشتر هست؟و ایا در ترکیه کلاس یا کالجی هست برای امادگی در ازمون ورودی؟؟و هزینه کالج یا کلاس ها چقدر هست؟و در صورت اکسپت شدن در دانشگاه میتوان به راحتی از خوابگاه دانشگاه استفاده کرد؟و هزینه خوابگاه چقدره؟در صورت قبول شدن وارد دانشگاه دولتی میشیم؟؟هزینه دندان پزشکی در سال چقدر خواهد بود؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   آزمون ورودی بسته به زبان تحصیل و تسلط شما به زبان دارد و می توانید در ابتدا در دوره های آمادگی حضور یابید و سپس برای آزمون شرکت نمایید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا با ما در ارتباط باشید.

 52. علیرضا گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من 18 سالم هست و معدل دیپلمم 17.60 و در رشته تجربی تحصیل کردم
  و تصمیم دارم در رشته دندان پزشکی تحصیل کنم
  و اینکه به نظرتون چه کشوری برای مهاجرت تحصیلی در رشته دندان پزشکی با هزینه کم مناسب هست؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام
   شرایط شما برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه که هزینه های تحصیل نیز بسیار مقرون به صرفه است، مناسب است.

   1. علیرضا گفت:

    خیلی ممنونم
    ببخشید تحصیل به چه زبانی هست ؟
    و حتما باید در ازمون شرکت کرد یا اینکه بدون کنکور هم امکان پذیر هست؟

    1. سحر طاهریان فرد گفت:

     سلام وقتتون بخیر
     برای تحصیل در دانشگاه های دولتی باید در آزمون ورودی شرکت نمایید. زبان تحصیل نیز بسته به دانشگاه و رشته انتخابی شما دارد.

     1. علیرضا گفت:

      با سلام مجدد
      ببخشید کدام دانشگاه های دولتی در رشته دندان پزشکی به زبان انگلیسی تدریس میکنند؟
      و چه ازمونی رو برگذار میکنند؟و چه امتیازی برای قبولی نیاز هست؟
      خیلی ممنونم

      1. سحر طاهریان فرد گفت:

       با سلام
       دانشگاه های دولتی ترکیه آزمون ورودی دارند و بسته به زبان تحصیل yos و یا sat برگزار می شود و هردانشگاه امتیاز خود را برای قبولی پذیرش اعلام کرده است.

 53. احسان گفت:

  با سلام من سنم ۲۵ هست معدل دیپلمم ۱۶.۸۴ و نمره یوسم ۹۷.۵ امسال در سال ۲۰۲۰ برای دانشگاه ارزینجان انتخاب رشته پزشکی کردم آیا امیدی ب قبولی هست برای من؟؟؟
  خاهش میکنم جواب بدین ممنوووون

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   اخذ پذیرش در دانشگاه های دولتی ترکیه رقابتی است و بسته به نمرات کسب شده توسط سایر متقاضیان است.

 54. رویا گفت:

  سلام وقت بخیر دختر من امسال دیپلم تجربی بامعدل18/40گرفته شما کدام کشور باشرط معدل برای رشته پزشکی وتحصیل رایگان راپیشنهاد میدهید ممنوت

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   تحصیل در فرانسه، ایتالیا، آلمان و غیره رایگان است. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

 55. Ali گفت:

  سلام میتونم خودم مستقیما در کنکور yös در شهر وان برگزار میشه شرکت کنم یا باید در موسسه شما ثبت نام کنم تا بتونم آزمون بدم ؟ هزینه آزمون چنده ؟ چقدر باید هزینه کنم تا دکتر بشم ؟ مدرک تومر حتما لازمه ؟؟ چون من خودم ترکی بلدم لطفا راهنمایی کنید.

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل در دانشگاه های ترکی زبان ترکیه باید مدرک زبان ارائه دهید و در آزمون های خود دانشگاه ها شرکت نمایید.

 56. فاطمه گفت:

  با سلام و وقت بخیر. من 25 سالمه در حال امادگی ازمون ایلتس هستم و تا اواخر سال ازمون میدم با نمره بالای 6 . از لحاظ مالی مقداری محدودیت دارم و قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی دارم. داشتن مدرک ایلتس به من کمک میکنه برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه؟ یا باید به هر حال ازمون ست و یوس شرکت کنم؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام
   امسال به دلیل شرایط پیش آمده با توجه به شرایط شما امکان اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی، وجود دارد. لطفا با کارشناسان ما از طریق شماره های ذکر شده در سایت در تماس باشید.

   1. اکبر گفت:

    با سلام بنده دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد جغرافیا و لیسانس حقوق هستم و ۱۲ سال در ناجا بودم که بازخرید شدم آیا تحصیل بنده در رشته پزشکی یا دندانپزشکی ترکیه امکانپذیر می باشد؟

    1. سحر طاهریان فرد گفت:

     با سلام و عرض ادب
     بله، تحصیل پزشکی در ترکیه محدودیتی وجود ندارد.

     1. MARYAM گفت:

      سلام من رشته تحصیلیم تجربی نبوده ایا امکان داره بتونم برم ترکیه و دندان پزشکی بخونم؟

      1. سحر طاهریان فرد گفت:

       سلام وقتتون بخیر
       برای تحصیل در ترکیه می توانید از دیپلم هایی غیر تجربی نیز اقدام نمایید.

 57. Ali گفت:

  سلام من خودم ترکم ترکی استانبولی ۱۰۰درصد ولی مدرک تومر نگرفتم میتونم در کنکور پزشکی در شهر وان شرکت کنم یا باید از طریق موسسه اقدام کنم؟؟؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد. لطفا با ما در ارتباط باشید.

 58. helmon گفت:

  سلام، برای تحصیل در دانشگاه بین المللی مورد تایید وزارت، هزینه تحصیل به طور کلی در رشته دندانپزشکی چقدر می شه؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   هزینه تحصیل بسته به دانشگاه و زبان انتخابی شما دارد.

 59. ساغر گفت:

  سلام وقت بخیر…
  برای شرکت در کنکور ترکیه یکسال باید کالج بریم؟؟
  شرایط کالج چجوریه ؟؟چجوری باید ثبت نام کنیم؟؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   برای شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های دولتی ترکیه بهتر است در کالج های آمادگی که زبان و مفاد آزمون را ارائه می دهند، شرکت نمایید.

 60. ali گفت:

  سلام خسته نباشید .
  با داشتن مدرک آیلتس و تومر و یوس احتمال دریافت بورسیه دندانپزشکی چقدره ؟ و با داشتن بورسیه ، چقدر از هزینه هامون کم میشه و سالانه چقدر باید پول داشته باشیم ؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   در صورتیکه در آزمون قبول شوید و نمره خوبی را دریافت نمایید، می توانید برای اخذ بورسیه تحصیلی اقدام نمایید.

 61. مهسا گفت:

  سلام خسته نباشید بنده دانشجوی سال دوم رشته زیست سلولی از دانشگاه علم و فرهنگ تهران هستم معدل دیپلمم ۱۹.۵ و پیش هم همین حدود هست زبان هم در حد پیشرفته بلدم و اقدام به گرفتن ایلتس کردم ایا میتونم پزشکی یا دندان در ترکیه بخونم لطفا راهنماییم کنید

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت: