امروزه روسیه بزرگترین کشور در جهان است. در داخل مرزهای گسترده این کشور لوکس ترین کاخ سیاره، فلات گسترده، بلندترین کوه ها، سردترین شهرها، بهترین آموزشگاه های باله و بزرگترین مجموعه عروسک های دنیا وجود دارد. از نظر فرهنگ، ادبیات نمایشی قابل توجه ترین موضوع این کشور است. نویسندگان روسی مانند تولستوی، بولگاکف، داستایوسکی و ناباکوف در سراسر جهان برای ایجاد برخی از بزرگترین آثار قرن 19 و 20 شناخته شده اند.

در کنار روش های متعدد مهاجرتی نظیر مثل اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری و اخذ اقامت از طریق کار و … از جمله بهترین روش های مهاجرت به روسیه مهاجرت از طریق مهاجرت تحصیلی و اخذ اقامت از طریق تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه می باشد. در تمام این روش ها شخص پس از چند سال اقامت می تواند تابعیت یا شهروندی روسیه را اخذ نماید.

شرایط اعزام دانشجو به روسیه (پزشکی و غیرپزشکی)

این مقاله راهنمایس برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه روسیه جهت تحصیل در روسیه می باشد. روسیه یکی از بزرگترین کشورهای جهان، یک ابر قدرت سنتی و یک مرکز آموزشی عالی در شرق اروپا است. عضویت در حوزه آموزش عالی اروپا بدان معنی است که بسیاری از دانشگاه های روسیه در حال حاضر آموزش به یک سبک غربی بیشتر است.

روسیه دارای مناظر خیره کننده، شهرستانهای شگفت انگیز و سطح فرهنگ بالا می باشد، از زیبایی سنت پترزبورگ به عظمت مسکو یکی از موارد جذب کنند توریست می باشد. روسیه یک محل عالی برای دانشجویان بین المللی است، و به طور فزاینده برخی از دوره های پیشگامانه را ارائه می کند.

تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه

موسسه مهاجرت اعزام دانشجو به روسیه برگزیده اصطهباناتی با داشتن وکیل مهاجرت به روسیه میتوانند به شما در اخذ پذیرش تحصیل از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران  برای افرادی که تمایل به تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه کمک کنند. همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه به صورت تضمینی می توانند به مشاورین موسسه در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل فرمایند.

بسیاری افراد جهت مهاجرت به روسیه معمولا از طریق تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیلی نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی میتوانند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار و سرمایه گذاری نیز وجود دارند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران در روسیه

لیست جدید وزارت بهداشت برای دانشگاه های پزشکی روسیه در تاریخ مهر و آبان سال 95 اعلام شد و دانشگاه ها به شرح زیر است؛

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در روسیه

تحصیلات مدرسه ای در روسیه

آموزش متوسطه عمومی نه سال طول می کشد. فارغ التحصیلان این سطح ممکن است آموزش خود را به صورت ثانویه (کامل) در مدرسه عمومی به مدت دو سال ادامه خواهند داد. آنها همچنین ممکن است به یک مدرسه حرفه ای و یا در سطح دانشگاهی مؤسسات آموزش عالی وارد شوند. فارغ التحصیلان از مدارس ثانویه (کامل) مدرسه عمومی ممکن است برای ورود به یک موسسه آموزش عالی اقدام کنند.  مدرسه و مدارس نیز برای دانش آموزانی که سنین آنها کمتر از 18 سال یا سن دانشگاه می باشد موجود است.

سیستم آموزش عالی در روسیه

آموزش عالی توسط موسسات آموزش دولتی و غیر دولتی بالاتر (HEIs) ارائه شده است. تقریبا نیمی از دانش آموزان در موسسات HEIs دولتی تحصیلات خود را میگذرانند. در موسسات غیر دولتی HEIs همه دانشجویان مجبور به پرداخت شهریه هستند. خدمات دانشگاه های فدرال نظارت در آموزش و پرورش و علوم می باشد این بخش مسئول تضمین کیفیت در آموزش و پرورش است. سه سطح از آموزش عالی وجود دارد:

1) آموزش بالاتر ناقص (حداقل 2 سال)؛ 2) برنامه 4 ساله با درجه Bakalavr، اولین درجه نهایی دانشگاه؛ 3) مطالعات کارشناسی ارشد به مدت 1-2 سال که منجر به مدرک متخصص و یا درجه Magistr. HEIs می شود. درجه Magistr را پس از اتمام 2 سال تحصیل اخذ میگردد و یا مدرک تخصص پس از 1 سال از تحصیل در درجه Bakalavr مجاز است. درجه علمی در روسیه به طور سنتی شامل دو سطح دکترا: (سطح اول، معادل دکترا) و دکتری علوم (سطح دوم، بالاترین سطح) می باشد. 721 درجه دولتی (از جمله 45 رشته HEIs عمومی) و 369 HEIs رشته معتبر غیر دولتی در روسیه وجود دارد. آژانس فدرال برای آموزش و پرورش تامین مالی 338 رشته دولت HEIs را به عهده گرفته است. بقیه توسط سایر وزارتخانه ها یا مقامات محلی تامین می شود. ممکن است در یک رشته خاص اما در دانشگاه های مختلف دروس دانشگاه های روسیه با یکدیگر متفاوت باشند.

شرایط ورود به دانشگاه های روسیه

ورود به دانشگاه های برتر روسیه بسیار رقابتی است، و امتحانات ورودی ویژه هر سال برگزار می شود. دانش آموزان با شهروندی روسیه، صرف نظر از اقامت در خارج از روسیه، باید برای مطالعات با توجه به سیستم رقابتی استاندارد و به طور مستقیم توسط دفتر پذیرش دانشکده اقدام کنند. اگر شما دارای تابعیت دوگانه هستید، شما می توانید به عنوان یک دانشجوی خارجی با استفاده از گذرنامه غیر روسی اقدام کنید. متقاضیان برای درجه پیشرفته (M.A./M.Sc.، دکتری، D.Sc.) باید با توجه به مدرک سابق خود برای مدرک بعدی اقدام کنند و در رشته مشابه ثبت نام کنند.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه بستگی به دانشگاه انتخابی شما در این کشور دارد. معمولا اخذ پذیرش در دانشگاه های خصوصی راحت تر از دانشگاه های دولتی است، اما حتما دقت فرمایید دانشگاه انتخابی مورد تایید وزارت علوم باشد. شهریه دانشگاه های خصوصی روسیه معمولا بالا می باشد. بورسیه تحصیلی در دانشگاه های روسیه معمولا به افرادی با رزومه های بالا تعلق می گیرد در صورت پذیرش از دانشگاه های روسیه  با بورسیه در هر دانشگاهی شرایط تحصیل رایگان درروسیه برای شما امکان پذیر میگردد.

یکی از جاذبه های بزرگ آموزش و پرورش در روسیه هزینه شهریه پایین تحصیل در این کشور است، به ویژه هنگامی که مقدار شهریه با کیفیت دانشگاه مقایسه شده است. مقدار شهریه تحصیل می تواند بین 2000 $ تا 8000 $ در هر سال متغیر باشد، با هزینه های دیگر (خوابگاه، کتاب، و غیره) این مقدار بین 1500 $ تا 5000 $ در هر سال می باشد، هزینه زندگی دانشجویی در روسیه بسته به موقعیت و هزینه عادات این مقدار ممکن است متفاوت باشد.

میزان تمکن یا ساپورت مالی سفارت روسیه معمولا بسیار مهم است و شما باید الزاما قادر به اثبات آن باشید.

بسیاری از دانشگاه های روسیه نیز آموزش از راه دور و دوره های آموزشی برای عموم مردم و برای نیازهای حرفه ای خاص را ارائه می دهند. با این حال، چنین سیستم هایی معمولا کمتر از ایالات متحده و دیگر کشورهای اروپای غربی توسعه یافته است.

سال تحصیلی از Sept 1 تا اواسط ژوئن به طول می انجامد، و دارای تعطیلات تابستان طولانی از 1 ژوئیه تا 31 اوت می باشد.

زبان تدریس در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه

زبان اصلی آموزش روسی است. آموزش در روسیه، در تمام موسسات آموزشی معتبر معمولان به زبان ملی روسی انجام می شود اما معمولا آموزش به زبان انگلیسی نیز وجود دارد، به جز در مراکز پیش دبستانی. شهروندان فدراسیون روسیه حق دارند زبان مادری خود را در مدرسه متوسطه طیق قانون آموزش ببینند . زبان تدریس (آموزش) توسط بنیانگذار هر موسسه آموزشی انتخاب شده است.

تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان در برخی از دانشگاه ها ممکن می باشد، تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی نیز در برخی از دانشگاه ها مقدور است. شرایط تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی یا لیسانس مانند دیگر کشور های می باشد اما مسلما تفاوت هایی وجود دارد که قبل از اقدام بایستی از آنها آگاه گردید. زبان تحصیل در این کشور به زبان روسی و انگلیسی می باشد.

کمک هزینه تحصیلی و هزینه های زندگی دانشجوی روسی

هنگامی که شما یک دانشگاه برای تحصیل در روسیه پذیرفته شدید، بخش بین المللی این دانشگاه خواهد یک درخواست ویزای دانشجویی روسی از سوی شما به سفارت این کشور ارسال خواهد کرد. اخذ ویزا بین سه و پنج هفته به طول می انجامد و هزینه حدود 40 $ را دارد. همه ویزاها باید ظرف هفت روز کسب و کار پس از ورود به روسیه ثبت شده باشند. این ویزا به اقامت شما برای تنها سه ماه کمک می کند، بنابراین اگر شما در حال برنامه ریزی برای تحصیل در روسیه بیش از 90 روز هستید شما نیاز به اقدام برای اخذ اجازه اقامت برای مدت زمان لازم در این کشور هستید. برای اقامت طولانی تر شما همچنین می بایست نتایج حاصل از یک معاینه پزشکی و آزمایش HIV را ارائه کنید.

مجموعه ای از بورسیه های تحصیلی دولتی برای دانشجویان خارجی در دسترس هستند. هر ساله، پوشش شهریه، مسکن و بیمه درمانی را به عهده میگیرد. این پرداخت در حال حاضر RUB 75،000 (آمریکا 1200 $) برای یک ماه می باشد، هزینه های سفر و یا هزینه های شخصی شما حداقل 50$  اضافی در ماه می باشد ک بورسیه آن را پوشش نمی دهد. معمولا بورسیه برای تحصیل در مقاطع بالاتر مانند دکتری PHD و کارشناسی ارشد تعلق می گیرد و شرایط تحصیل در روسیه در مقطع دکترا یا PhD و شرایط تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس را آسان تر می کند. سطح علمی دانشگاه های روسیه با یکدیگر متفاوت می باشد حتما قبل از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود رتبه این دانشگاه در سال جاری را بیابید.

تحصیل و اعزام دانشجو پزشکی به روسیه

کسانی که بدون کمک هزینه تحصیلی در هر نقطه به تحصیل در روسیه مشغولند  نیاز $ 6،000 تا 10،000 $ آمریکا در هر سال برای شهریه و هزینه های زندگی، بسته به دوره و محل تحصیل خود دارند. شهریه به تازگی در دانشگاه های روسیه افزایش یافته است، اما هنوز هم نسبتا به دیگر مقصدهای مطالعه بین المللی در مقایسه با  برنامه های تحصیلی خود پایین است.

دانشجویان واجد شرایط برای به دست آوردن کار پاره وقت با اجازه کار معتبر هستند، این دانشجویان هم در دانشگاه و یا در جای دیگر مجاز به کار می باشند. برخی از دانشجویان ممکن است قادر به دست آوردن معافیت مجوز کار باشند، اما این موضوع به صورت خودکار نیست و دانشجو باید شخصا خود پیگیر این موضوع باشد.

شما همچنین برای به دست آوردن بیمه درمانی بایستی قبل از ورود به روسیه، برای اطمینان اقدام کند شما قادر خواهید بود برای دسترسی به مراقبت های بهداشتی در صورت لزوم حتما بیمه تهیه کنید.

اسکان و خوابگاه دانشجویی هزینه زندگی

پیدا کردن محل اقامت در روسیه آسان نیست و می تواند بسیار گران باشد، بنابراین بسیاری از دانشجویان بین المللی ماندن در محوطه دانشگاه و یا در سالن دانشگاه محل اقامت را انتخاب می کنند. مزایای این روش به شما اجازه می دهد تا دوستان جدیدی بیابید و با دیگر دانش آموزان آشنا شوید، با حمایت دانشگاه زندگی در روسیه آسان تر می شود.

اگر شما ترجیح می دهید زندگی خصوصی تری داشته باشید یا بیشتر غرق در زندگی روسی شوید، شما باید یک آپارتمان خصوصی را اجاره کنید و یا حتی در یک اقامتگاه با یک خانواده روسی زندگی کنید.

هزینه زندگی و اجاره: اگر چه مسکو به هزینه های بالای زندگی شهرت دارد، بسیاری از دیگر شهرهای روسیه می تواند بسیار مقرون به صرفه باشد. حمل و نقل عمومی ارزان و راحت است، صورتحساب ها معمولا ارزان هستند و خوردن محصولات محلی هزینه شما را کاهش می دهد. شما ممکن است در عین تعجب در روسیه یک محل اقامت ارزان را پیدا  کنید.

به عنوان راهنمایی در اینجا برخی از موارد قیمت گذاری در روسیه آمده است:

  • آپارتمان 1 تخته مرکز شهرستان -R25،000
  • آپارتمان 1 تخته خارج از مرکز شهرستان -R18،000
  • آپارتمان 3 تخته در مرکز شهرستان -R45،000
  • آپارتمان 3 تخته در در خارج از مرکز شهرستان – R30،000

علاقه مندان به تحصیل در روسیه برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط مهاجرت و شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه و اخذ ویزای تحصیلی به صورت تضمینی در این کشور می توانند با کمک  وکلای مجرب ما، در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) از بهترین موسسات اعزام دانشجو به روسیه به راحتی و در کمترین زمان ویزای تحصیل در روسیه را دریافت کرده و به ادامه تحصیل در روسیه بپردازند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

لازم به ذکر است موسسه حقوقی تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه برگزیده اصطهباناتی جزو بهترین موسسات حقوقی کشور می باشد، آماده پاسخگوی و مشاوره تلفنی (رایگان) و حضوری به شما دوست و هموطن عزیز و انجام کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت با گارانتی و تضمین کامل می باشد.

سوالات متداول در مورد اعزام دانشجو به روسیه

1- مزایای اعزام دانشجو به روسیه چیست؟

فاصله کوتاه تا ایران و رفت و آمد آسان، هزینه های مقرون به صرفه، دانشگاه های معتبر و غیره

2- هزینه تحصیل پس از اعزام دانشجو به روسیه چقدر است؟

به طور میانگین مابین 2,000 تا 8,000 دلار می باشد.

3- آیا تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟

بله، برخی دانشگاه ها برخی رشته ها را در روسیه به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

4- هزینه زندگی دانشجویی پس از اعزام دانشجو به روسیه چه میزان است؟

به طور میانگین 400 تا 500 دلار در ماه

5- آیا پس از اعزام دانشجو به روسیه، امکان اخذ ویزای همراه وجود دارد؟

بله، این امکان برای همسر و فرزندان زیر 18 سال دانشجو فراهم است.

6- آیا دانشگاه های پزشکی روسیه از سوی وزارت بهداشت جهت اعزام دانشجویان رشته های پزشکی مورد تایید است؟

بله، تعدادی از دانشگاه های پزشکی روسیه توسط وزارت بهداشت تایید شده اند.

7- تاریخ اخذ پذیرش جهت اعزام دانشجو به روسیه چه زمانی است؟

از ماه ژانویه تا جولای می توان جهت پذیرش ترم سپتامبر اقدام کرد.

8- پس از اعزام دانشجو به روسیه، متقاضیان می توانند اقامت دائم این کشور را اخذ کنند؟

بله، در صورت یافتن کار و پرداخت مالیات، پس از پنج سال این امکان وجود دارد.

9- تحصیل مقطع کارشناسی در روسیه چه مدت به طول می انجامد؟

بسته به رشته تحصیلی مورد نظر، سه تا چهار سال زمان جهت مقطع کارشناسی مورد نیاز است.

10- تحصیل دوره دکترا در روسیه چند ساله است؟

دوره دکترا در روسیه یک دوره سه تا پنج ساله است.

11- پس از اعزام دانشجو به روسیه، امکان اخذ بورسیه تحصیلی وجود دارد؟

بله، بورسیه های تحصیلی از جمله بورسیه ملی روسیه، بورسیه غیر انتفاعی و سازمان های تجاری روسیه و بورسیه تحصیلی دکترا در روسیه برای متقاضیان در نظر گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *