مهاجرین بین المللی که در روسیه زندگی کنند و دانشجویان متقاضی ویزای تحصیلی این کشور می توانند بعد از قبولی در ازمون ورودی دانشگاه های روسیه ، جهت اخذ بورسیه دولتی از این کشور درخواست دهند. خود دولت روسیه هرساله مبلغی جهت بورسیه به دانشگاه های این کشور ارائه می دهد تا به دانشجویان متقاضی داده شود. این مبلغ در سال 2016، 15000 دلار درنظر گرفته شده است. در این مقاله مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) به برخی مسائل مربوط به مهاجرت تحصیلی به روسیه می پردازند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

قوانین مهاجرت تحصیلی به روسیه

بورسیه های تحصیل در روسیه به صورت دولتی شامل موارد زیر می باشد:

 • هزینه تحصیل در روسیه جهت کل دوره
 • هزینه زندگی (دولت روسیه ماهیانه مبلغ 1300 روبل را جهت هزینه زندگی به دانشجویان متقاضی بورسیه در صورتی که شرایط تحصیلی مناسبی داشته باشند ارائه می دهد.)
 • هزینه اسکان و خوابگاه (در صورت ارائه خوابگاه)
 • هزینه رفت و آمد
 • هزینه درمان
 • هزینه زندگی

دانشجویانی که بعد از اتمام تحصیل دوره کارآموزی دارند به هیج عنوان هزینه زندگی بواسطه بورسیه به ایشان داده نمی شود. این عزیزان فقط می توانند هزینه اسکان خود را از دولت دریافت کنندجهت اخذ بورسیه با دانشگاه خود در ارتباط باشید تا دانشگاه بهترین راه را جهت اخذ بورسیه به شما ارائه دهد.

شرایط مهاجرت تحصیلی به روسیه

روسیه از جمله کشورهایی است که از لحاظ تحصیلی در جایگاه بسیار بالایی قرار دارد بطوریکه نیمی از ساکنین آن تحصیل کرده و دارای مدرک دانشگاهی می باشند و همین موضوع باعث شده هرساله متقاضیان زیادی جهت تحصیل به این کشور سرازیر شوند. این کشور به دانشجویان کمک می کند که در محیطی آرام به تحصیل پرداخته و شرایط زندگیشان بسیار ایمن باشد و در نهایت بتوانند به سهولت خود را با شرایط تطبیق دهند.

شرایط مهاجرت تحصیلی به روسیه

دانشگاه های روسیه رشته های متعددی را جهت تحصیل علی الخصوص در رشته های مهندسی ارائه می دهد. شایان ذکر است که دانشکده های مهندسی این کشور از لحاظ رتبه ای در رتبه بالایی قرار دارد و درضمن تحصیل در این کشور در کنار معتبر بودن از هزینه های مقرون به صرفه تری نسبت به کشورهای آمریکایی و حوزه بریتانیا برخوردار است و اینکه دانشجویان این شانس را دارند که جهت تحصیل در این کشور بورسیه و کمک هزینه ای را نیز اخذ کنند.

قوانین اخذ ویزای دانشجویی جهت مهاجرت تحصیلی به روسیه

حداکثر میانگین سنی جهت اخذ ویزای تحصیلی 28 سال می باشد. ( برای مقطع دکتری حداکثر میانگین سنی 35 سال می باشد). دانشجویانی که به زبان روسی مسلط نیستند باید ابتدا دوره پاتفک را گذرانده و سپس در آزمون ورودی دانشگاه قبول شوند. درضمن باید خاطر نشان کرد آزمون های بین المللی مثل SAT در این کشور برگزار نمی گردد.

 • گواهی سلامت مربوط به آزمایش HIV.
 • ویزای اولیه صادر شده 3 ماهه می باشد و باید تا 72 ساعت بعد از رسیدن به این کشور ثبت گردد.
 • پروسه اخذ ویزا 3 ماه طول می کشد پس باید 3 ماه قبل از شروع ترم جهت اینکار اقدام کنید.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه

بسته به نوع دانشگاه های روسیه و زمینه تحصیل شما، نیازهای دانشگاه روسی نیز ممکن است شامل امتحان ورودی و یا مصاحبه باشد. سال تحصیلی روسیه از سپتامبر تا ژوئن برگزار می شود و به دو بخش تقسیم می شود. اکثر دوره ها در دانشگاه های روسیه به روسی تدریس می شود. اگر شما قصد تحصیل در روسیه دارید، این احتمال وجود دارد که شما ابتدا به زبان مسلط شوید و مدرک زبان را به عنوان بخشی از برنامه تان ارائه کنید.

اگر شما هنوز به مهارت های زبان روسی خود اطمینان دارید، برخی از بهترین دانشگاه های روسیه دوره های آمادگی یک ساله را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند، که به شما کمک می کند سریعا به استاندارد مورد نیاز برسید. برای کسانی که فقط دانش بسیار محدودی از روسی دارند، گزینه ای نیز برای اجرای یک برنامه آموزشی در زبان انگلیسی وجود دارد که در برخی از دانشگاه های روسیه ارائه می شود. اگر چه برخی از گزینه های آموزش انگلیسی در سطح مقطع کارشناسی وجود دارد، برنامه های کارشناسی ارشد انگلیسی بسیار شایع هستند.

از آنجایی که اکثر دوره ها در دانشگاه های روسیه به زبان روسی تدریس می شود، احتمال دارد که ابتدا باید زبان را یاد بگیرید و مدارک تحصیلی خود را در این زبان ارائه دهید. با این حال، نیازی به ناراحت شدن نیست، چرا که برخی از دانشگاه های روسیه یک برنامه مقدماتی یک ساله را ارائه می دهند که به تازه واردها این اجازه را می دهد که از طریق دوره های درباره زبان روسی، فرهنگ و سبک زندگی به طور کامل خود را به جامعه روسی تبدیل کنند.

امتحان ورودی در روسیه نقش مهمی در تعیین اینکه آیا یک دانش آموز در دانشگاه انتخابی خود پذیرفته خواهد شد یا نه، دارد. آزمون سراسری دولتی (EGE)، مانند SAT استفاده می شود. در ایالات متحده، یک آزمون استاندارد شده است که برای پذیرش دانشگاه در کشور استفاده می شود. دانشگاه های برتر به بالاترین امتیازات در مورد آزمون سراسری (EGE) برای متقاضیانی که واجد شرایط ملاحظه هستند نیاز دارند و سخت ترین کار را برای قبول شدن در آن انجام می دهد.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه

همچنین تمامی اسناد لازم مانند درخواست شما برای پذیرش، شناسنامه، گواهینامه های تحصیلی قبلی، گواهینامه پزشکی و عکس های گذرنامه، باید با نسخه های رسمی به زبان روسی ترجمه شود. اگر دارای تابعیت دوگانه هستید، می توانید به عنوان یک دانش آموز خارجی با استفاده از گذرنامه غیر روسی خود درخواست کنید.

اگر برای مقطع پیشرفته (MA / M.Sc.، Ph.D.، D.Sc.) درخواست می کنید،شما باید مدرک (های)قبلی خود را داشته باشید مانند یک لیسانس یا تخصص در همان زمینه یا یک زمینه مشابه. این نیاز نسبتا سختگیرانه است، به خصوص در مقایسه با ایالات متحده یا انگلستان. بر خلاف برنامه های کارشناسی، تعداد بیشتری از دوره های تحصیلات تکمیلی ارائه شده به زبان انگلیسی وجود دارد. لطفا آگاه باشید که دانشگاه ها در طول سال بسیاری از برنامه ها را دریافت می کنند، بنابراین عاقلانه است که الزامات را ماه ها قبل از موعد ارسال کنید تا از هر گونه تاخیری ناخوشایند جلوگیری شود.

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در روسیه

برای کار در روسیه شهروندان خارجی باید سن قانونی (+18 سال) داشته باشند و مجوز مربوطه از اداره کل امور مهاجرت وزارت داخلی روسیه دریافت کرده باشند. به طور دقیق باید گفت که بازار کار در روسیه برای دانشجویان بین الملل مثل بازار کار در انگلستان یا ایالت متحده آمریکا و یا حتی کانادا پیشرفته نیست اما در بعضی از صنایع فرصتهای شغلی وجود دارد. صنایع محدود روسیه که متداول هستند عبارتند از چوب، فلزات، گاز طبیعی و نفت. تعداد کمی از فرصتهای شغلی در بخش های فناوری اطلاعات، بانکداری، تکنولوژی تلفن همراه ،IT و الکترونیک وجود دارد.

بخش نساجی و کشاورزی مکان ایده عالی برای پیدا کردن کار نیستند زیرا این صنایع در روسیه در انحطاط اقتصادی هستند. در بخش آموزش تدریس زبان انگلیسی یک شغل خوب است و هر کسی می تواند در آن مهارت داشته باشد. شما همچنین می توانید در N.G.O کار کنید. با این حال باید بدانید که در روسیه هیچ کمبود شغلی برای افراد تحصیل کرده وجود ندارد که بخواهند در این مشاغل کار کنند. انگلیسی زبانی است که اکثر افراد محلی می خواهند یاد بگیرند زیرا بیشتر کارها از طریق زبان انگلیسی انجام می شود. بنابراین مدرک TOEFL بازار قوی در کشور دارد و داوطلبان کار می توانند این بخش را در نظر بگیرند.

مجوز کار برای یک سال صادر می شود و تا مدتی که قرارداد کاری دارید تمدید میشود. اکر دانشجویان دوره تحصیلی خود را ترک کنند مجوز آنها لغو می شود. اگر یک دانشجو کار خود را قبل از به پایان آمدن مجوز فعلی تغییر دهد ممکن است با استفاده از مدارک بتواند در محل کار بعدی کار کند اما باید تغییرات را در ا اداره کل امور مهاجرت وزارت داخلی کشور روسیه اطلاع دهد.

از سال 2014 دریافت مجوز کار برای دانشجویان بین الملل آسان تر شده است و تعداد مدارک مورد نیاز کاهش پیدا کرده است و مدت زمان پردازش کمتر شده است ( 10 روز کاری). این مجوز توسط اداره منطقه ای امور مهاجرت وزارت داخلی کشور روسیه صادر می شود و مدارک زیر باید ارائه شود:

 • درخواست
 • پاسپورت
 • کارت مهاجرت
 • رسید پرداخت هزینه(3500 روبل ( 52.8 دلار)در سال 2018
 • قرارداد کاری
 • گواهی تایید HIV منفی و نداشتن هیچ بیماری عفونی یا اعتیاد به مواد مخدر
 • نامه ای از دانشگاه که تایید میکند دانشجو در یک دوره تمام وقت ثبت نام کرده است.

هزینه های مهاجرت تحصیلی به روسیه

هزینه های تحصیل در روسیه بالاست. در مقایسه با سایر نقاط اروپا کیفیت آموزشی که دانشگاه های روسیه ارائه میدهند بالاست. 22 دانشگاه روسیه در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS قرار دارند. حداقل هزینه تحصیل که توسط وزارت آموزش مشخص میشود نباید کمتر از مقدار هزینه ای باشد که دولت برای هر دانشجو اختصاص داده است. هزینه تحصیل در روسیه:

 • هزینه مدرک کارشناسی در روسیه: 67.000 روبل(1203 دلار)تا 380.000 روبل (6824 دلار) در سال
 • هزینه های مدارک تخصصی : 68000 روبل(1221 دلار) تا 430.000 روبل (6076 دلار) در سال
 • هزینه مدرک کارشناسی ارشد: 82.000 روبل(1473 دلار) تا 450.000 روبل(8082 دلار) در سال
 • دوره های تحصیلات تکمیلی: 72.000 روبل(1293 دلار ) تا 250.000 روبل(4490 دلار) در سال
 •  دانشگاه های روسیه برای ارتباط بهتر داننشجویان بین الملل با جامعه دوره هایی ارائه میکند که در مورد زبان روسی، سنتها و شیوه زندگی روسی آموزش میدهند . میانگین هزینه این دوره ها120.000 روبل( 2155 دلار) است

طبق ارزیابی ها حداقل هزینه زندگی در روسیه 300 تا 400 دلار در ماه است. هزینه زندگی در سنت پترزبورگ و ولگراد کمتر از مسکو است. با این حال هزینه زندگی در مسکو بسیار پایین تر از غرب است. قیمت ها تنها به عنوان یک راهنما باید مورد توجه قرار گیرد(هزینه های بیشتر برای مسکو و هزینه های کمتر برای ولگراد و سنت پترزبورگ است)

همکاران و مشاورین حقوقی و آموزشی موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در دفاتر تهران، شیراز و اصفهان آماده ارائه مشاوره در خصوص مدارک لازم برای تحصیل در روسیه می باشند، جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *