لتونی

لاتویا یا جمهوری لتونی کشوری است که در منطقه بالتیک در شمال اروپا واقع شده است و یکی از کشورهای حوزه بالتیک است و با استونی، لیتوانی، روسیه، بلاروس و سوئد مرز مشترک دارد. مساحت لتونی 64589 کیلومتر مربع و 1.9 میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور دارای آب و هوای معتدل فصلی است و مناظری مانند سواحل، رودخانه¬ها، دریاچه¬ها، مرداب¬ها و جنگل¬ها را ارائه می¬دهد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

کشور لاتویا یا لتونی

لاتویا کشوری زیبا در شمال اروپا و به همراه استونی و لیتوانی یکی از سه کشور بالتیک است که تاریخ، فرهنگ و طبیعت غنی دارد. لتونی یک جمهوری پارلمانی است. این کشور همچنین یکی از اعضای اتحادیه اروپا، منطقه یورو، ناتو، سازمان ملل متحد و سایر سازمان¬های بین المللی می¬باشد. در سال¬های اخیر تعداد ایرانیان متقاضی برای مهاجرت به این کشور مخصوصا مهاجرت کاری به لاتویا افزایش داشته است. جهت کسب اطلاعات بیشتر از این کشور و آگاهی از قوانین آن این مقاله را بخوانید تا مهاجرت راحت¬تری داشته باشید.

پایتختریگا
مساحت64,589 کیلومتر مربع
جمعیت1,830,211
بزرگترین شهرریگا
نوع حکومتجمهوری پارلمانی
زبانلتونیایی و لاتگالی
مذهب67% مسیحی و بقیه سایر ادیان
واحد پولیورو
پیش شماره تلفن371
رتبه پاسپورت10
رتبه شاخص رفاه اجتماعی31

تاریخچه لاتویا

کشور لاتویا در اصل توسط مردم باستان معروف به بالت¬ها پایه¬گذاری شده است. در قرون 12 و 13، صلیبی-های آلمانی لتونی را فتح کرده و کنفدراسیون لیوونی را تأسیس کردند. کنفدراسیون لیوونی بخشی از اتحادیه قدرتمندی از شهرهای تجاری به نام هانسی در شمال اروپا بود.

در قرن 16 و 17، لاتویا میدان جنگ بین کنفدراسیون لیوونی، لهستان-لیتوانی، سوئد و روسیه بود. کنفدراسیون لیوونی در سال 1561 فرو پاشید و این کشور به دوک نشین کورلند و سمیگالیا تقسیم شد. در قرن 18 و 19، این کشور در نتیجه جنگ بزرگ شمال و تقسیم لهستان-لیتوانی به امپراطوری روسیه ملحق شد. جنبش ملی لتونی در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم ظهور کرد و خواستار خودمختاری و دموکراسی بود.

در قرن 20 و 21، این کشور در سال 1918 پس از پایان جنگ جهانی اول و انقلاب روسیه استقلال خود را از روسیه اعلام کرد و در سال 1921 توسط جامعه بین المللی به عنوان یک جمهوری پارلمانی با قانون اساسی دموکراتیک و سیستم چند حزبی به رسمیت شناخته شد.

اما لاتویا استقلال خود را در سال 1940، زمانی که توسط اتحاد جماهیر شوروی اشغال و ضمیمه شد، در نتیجه پیمان مولوتوف-ریبنتروپ از دست داد. سپس در سال 1941 توسط آلمان نازی مورد تهاجم قرار گرفت و در سال 1944 مجدداً توسط اتحاد جماهیر شوروی اشغال و بخشی از جمهوری سوسیالیستی شوروی شد.

در نهایت در سال 1991 پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و بازگرداندن حاکمیت خود، استقلال خود را دوباره به دست آورد و به سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، ناتو و سایر سازمان¬های بین المللی پیوست و در توسعه اقتصادی و اجتماعی خود با چالش¬ها و فرصت¬های مختلفی روبرو بود. لتونی همچنین هویت فرهنگی و تاریخی خود را احیا کرد و روابط خود را با همسایگان بالتیک و سایر کشورها تقویت کرد.

جمعیت لاتویا

جمعیت لاتویا در سال 2023 تعداد 1,830,211 نفر برآورد شده که معادل 0.02 درصد از کل جمعیت جهان است. نرخ رشد جمعیت در این کشور منفی است، زیرا تعداد افراد درگذشته یا مهاجر بالا است. لاتویا تنها کشوری در جهان است که دو زبان بالتیک باقی مانده دارد: لتونیایی و لاتگالی. لتونیایی زبان رسمی این کشور است، در حالی که لاتگالی یک زبان منطقه¬ای است. هر دو زبان از خانواده زبان¬های هندواروپایی هستند و شباهت¬های زیادی با لیتوانیایی دارند.

ایالت های لاتویا

لتونی به 43 واحد دولتی محلی، متشکل از 36 شهرداری و هفت شهر ایالتی (valstspilsētas) تقسیم شده است. شهرهای ایالتی داوگاوپیلس، جلگاوا، یورمالا، لیپاجا، رژکنه، ریگا و ونتسپیلز هستند. آن¬ها دولت¬های مستقلی دارند و جزو هیچ شهرداری نیستند. شهرداری‌ها از شهرها، شهرک‌ها و محله‌ها (pagasti) تشکیل شده‌اند که کوچک‌ترین واحدهای اداری در لاتویا هستند.

شهرهای مهم لاتویا

شهرهای ایالتی بزرگترین و مهم¬ترین مراکز شهری کشور هستند و دارای حکومت محلی خاص خود هستند. شهرک¬ها سکونتگاه های کوچک¬تری هستند که بخشی از شهرداری¬ها می¬باشند. برخی از شهرهای مهم لاتویا عبارتند از:

ریگا: ریگا پایتخت و بزرگ¬ترین شهر لتونی و یکی از قدیمی¬ترین شهرهای شمال اروپا است. ریگا در خلیج ریگا واقع شده و دارای میراث فرهنگی و معماری غنی است. مرکز تاریخی ریگا در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و نمونه‌های بسیاری از معماری هنر نو را در خود جای داده است. ریگا همچنین مرکز بزرگ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی لاتویا است و میزبان بسیاری از رویدادها و جشنواره¬های بین المللی است.

داوگاوپیلس: داوگاوپیلس دومین شهر بزرگ لاتویا است که در سواحل رودخانه داوگاوا و در نزدیکی مرزهای لیتوانی، بلاروس و روسیه واقع شده است. Daugavpils مرکز مهم صنعتی، حمل و نقل و آموزشی لاتویا است و دارای جمعیتی متنوع و چند فرهنگی است. داوگاوپیلس همچنین به خاطر جاذبه¬های تاریخی و فرهنگی خود مانند قلعه داوگاوپیلس، مرکز هنری مارک روتکو و کلیسای جامع بوریس و گلب شهرت دارد.

لیپاجا: لیپاجا سومین شهر بزرگ لاتویا است که در شبه جزیره¬ای بین دریای بالتیک و دریاچه لیپاجا واقع شده است. لیپاجا بندر و پایگاه دریایی اصلی لتونی است و بخش دریایی و ترانزیت آن به خوبی توسعه یافته است. لیپاجا همچنین یک مقصد توریستی محبوب و دارای یک ساحل طولانی و شنی، یک صحنه موسیقی و هنر پر جنب و جوش، و یک شهر قدیمی جذاب است. لیپاجا به دلیل آب و هوای بادخیز و مزرعه بادی آن، به “شهری که باد در آن متولد می¬شود” معروف است.

ریگا، داوگاوپیلس و لیپاجا سه شهر بزرگ لاتویا هستندآب و هوای لاتویا

مساحت لتونی 64589 کیلومتر مربع است که 62249 کیلومتر مربع آن خشکی و 2340 کیلومتر مربع آن آب می¬باشد. این کشور دارای خط ساحلی طولانی به طول 494 کیلومتر است که با دریای بالتیک و خلیج ریگا همسایه است. لاتویا دارای آب و هوای فصلی معتدل و کشور چهار فصلی است. میانگین دما در تابستان حدود 17 درجه سانتیگراد و در زمستان تا 10- درجه می¬باشد. لاتویا همچنین دارای مناظر متنوعی است که بیش از نیمی از کشور را جنگل‌ها و همچنین دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، تالاب‌ها و تپه‌ها پوشش می‌دهد.

اقتصاد لاتویا

کشور لتونی دارای اقتصاد مبتنی بر خدمات، صنعت و کشاورزی است. بخش¬های اصلی اقتصاد حمل و نقل، گردشگری، فناوری اطلاعات و محصولات چوبی است. نرخ تورم لاتویا در سال 2021 حدود 2.5 درصد و نرخ بیکاری حدود 7.9 درصد بوده است و واحد پول آن یورو است که در سال 2014 جایگزین لت شد.

لاتویا از آزادی اقتصادی بالایی برخوردار است و در فهرست آزادی اقتصادی سال 2021 توسط بنیاد هریتیج در رتبه 32 از 180 کشور جهان قرار دارد. این کشور در سلامت مالی، یکپارچگی دولت، آزادی تجاری و آزادی پولی امتیاز خوبی کسب می¬کند، اما از نظر اثربخشی قضایی، آزادی کسب و کار و آزادی نیروی کار عقب است.

این کشور همچنین پایگاه صادراتی متنوع و رقابتی دارد که بیش از نیمی از تولید ناخالص داخلی آن را تامین می¬کند. کالاهای صادراتی اصلی لتونی مواد غذایی، چوب و محصولات چوبی، فلزات، ماشین آلات و تجهیزات و منسوجات است. شرکای اصلی صادرات، کشورهای لیتوانی، روسیه، استونی، آلمان، سوئد، بریتانیا، لهستان و دانمارک هستند.

همچنین موقعیت جغرافیایی استراتژیک لاتویا این امکان را می¬دهد تا خدمات ترانزیت بین اتحادیه اروپا و کشورهای مشترک المنافع را ارائه دهد. این کشور دارای سه بندر اصلی ریگا، ونتسپیلز و لیپاجا است که حمل و نقل بار و مسافر را انجام می¬دهند. همچنین دارای یک شبکه راه آهن توسعه یافته است که آن را به روسیه، بلاروس و استونی متصل می¬کند. بخش ترانزیت لاتویا حدود 10 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می¬دهد و حدود 8 درصد از نیروی کار را استخدام می¬کند.

همچنین دارای بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) قوی است که حدود 5 درصد از نیروی کار را استخدام و 4 درصد از تولید ناخالص داخلی را تولید می¬کند.

با این وجود، لتونی با چالش¬ها و مشکلاتی نظیر نابرابری درآمد و فقر، کاهش جمعیت و کمبود نیروی کار و مرکزگرایی و نابرابری¬های منطقه¬ای مواجه است که بر توسعه اقتصادی و اجتماعی آن تأثیر می¬گذارد.

دین و فرهنگ لاتویا

لتونی دارای تاریخ، فرهنگ و میراث غنی است که نشان دهنده تأثیرات و سنت¬های تاریخی آن است. این کشور به خاطر آهنگ‌ها، رقص‌ها و فستیوال‌های فولکلور مانند جشن آواز و رقص، که هر پنج سال یکبار برگزار می‌شود و هزاران اجرا کننده و تماشاگر در آن شرکت می‌کنند، مشهور است.

دین رایج در این کشور مسیحیت است که طبق برآورد سال 2019 حدود 67.42 درصد از جمعیت آن را پیروی می¬کنند. در میان فرقه¬های مسیحی، 36.51% لوتری، 17.42% کاتولیک و 13.49% ارتدکس هستند. سایر فرقه¬های مسیحی، مانند ایمانداران قدیمی، باپتیست¬ها و پنطیکاستی¬ها، 1.42% از جمعیت را تشکیل می¬دهند. 31.16 درصد باقی مانده نیز آتئیست، آگنوستیک یا بدون دین هستند.

تحصیل در کشور لاتویا

کشور لتونی سیستم آموزشی با کیفیت و مقرون به صرفه را برای دانشجویان خارجی ارائه می¬دهد. این کشور دارای بیش از 50 موسسه آموزش عالی است که برنامه¬های متنوعی را به زبان¬های انگلیسی نیز ارائه می¬دهد. لاتویا همچنین یکی از اعضای اتحادیه اروپا و منطقه شینگن است که یعنی دانشجویان می¬توانند از مزایای رفت و آمد آزاد و دسترسی به سایر کشورهای اروپایی برخوردار شوند.

جهت تحصیل در لاتویا باید از طریق سفارت آن در کشور محل اقامت خود برای ویزای تحصیلی و اجازه اقامت اقدام کنید. پس از دریافت ویزا و اجازه اقامت، می¬توانید به لاتویا سفر کرده و تحصیل خود را آغاز کنید. شما باید محل اقامت و موافقت¬نامه تحصیلی خود را ظرف 30 روز پس از ورود در شعبه محلی اداره امور شهروندی و مهاجرت ثبت کنید. همچنین باید هر سال اجازه اقامت خود را تا پایان تحصیلات تمدید کنید.

تحصیل در این کشور می¬تواند یک فرصت عالی برای هر دانشجویی باشد. موسسه مهاجرتی اصطهباناتی با بهره¬گیری از تعداد بالایی وکیل مهاجرت به لاتویا در سال¬های اخیر همراه دانشجویان زیادی برای اعزام آن¬ها به این کشور بوده است. اگر علاقه¬مند به تحصیل در کشور لاتویا هستید، موسسه اصطهباناتی بهترین گزینه برای مشاوره می¬باشد.

میانگین هزینه زندگی در لاتویا برای هر نفر بین 700 تا 800 یورو بدون احتساب اجاره خانه استهزینه زندگی در لاتویا

هزینه¬های زندگی در کشور لتونی به نسبت سایر کشورهای اروپایی ارزان¬تر است. میانگین هزینه‌های ماهانه زندگی در لتویا بدون احتساب اجاره خانه برای یک فرد مجرد 824.4 دلار (775.8 یورو) و برای یک خانواده چهار نفره 2716.4 دلار (2556.2 یورو) می¬باشد. هزینه¬های اصلی شامل غذا، مسکن، حمل و نقل، مراقبت شخصی و سرگرمی است. در جدول زیر چند نمونه از قیمت اقلام و خدمات رایج در لاتویا آورده شده است:

نوع هزینهحدود مبلغ (یورو)
اجاره ماهانه مسکن1 خوابه در مرکز شهر: 393.37

1 خوابه در سایر نقاط شهر: 270.48

3 خوابه در مرکز شهر: 768

3 خوابه در سایر نقاط شهر: 503.5

خرید مسکنمیانگین قیمت هر متر خانه در مرکز شهر: 2157

میانگین قیمت هر متر خانه در سایر نقاط شهر: 1337.5

مواد غذاییتخم مرغ 12 تایی: 2.48

قرص نان نیم کیلویی: 1.26

شیر 1 لیتری: 1.12

1 کیلو برنج: 2.32

1 کیلو پنیر محلی: 9.38

1 کیلو فیله مرغ: 6.47

1 کیلو گوشت قرمز: 10.58

هر کیلو سیب: 1.27

هر کیلو موز: 1.55

هر کیلو پرتقال: 1.96

هر کیلو پیاز: 0.81

هر کیلو سیب زمینی: 0.78

هر کیلو گوجه فرنگی: 2.55

آب معدنی 1.5 لیتری: 0.73

حمل و نقلبلیط تک سفره اتوبوس و قطار: 1.5

کارت بلیط یک ماهه: 30

تعرفه ثابت تاکسی: 2.04

تعرفه تاکسی برای هر متر: 0.8

خدماتهزینه ماهانه قبوض یک واحد 85 متری: 290

قبض موبایل با یک پلن ماهانه: 16.8

اینترنت پرسرعت: 15.3 ماهانه

اوقات فراغتباشگاه بدنسازی: ماهانه 38.8

اجاره 1 ساعت زمین تنیس: 22.4

بلیط سینما: 9

یک وعده غذایی در رستوران معمولی: 9

کاپوچینو: 2.6

مک دونالد: 7

پوشاکشلوار جین: 67.4

لباس تابستانی: 40.6

کفش راحتی و روزمره نایک: 72.2

کفش چرمی رسمی: 103.6

مشاغل مورد نیاز لاتویا

لاتویا فرصت‌های زیادی را برای کارگران خارجی، به‌ویژه افرادی که واجد شرایط هستند یا مهارت‌های مورد نیاز دارند، ارائه می‌دهد. برخی از مشاغلی که لتونی در سال 2023 به آن¬ها بیشتر نیاز دارد عبارتند از:

رانندگان بین المللی (رانندگان کامیون): رانندگان بین المللی باید گواهینامه رانندگی معتبر، مجوز کار و آگاهی از ایمنی جاده¬ها و مقررات گمرکی داشته باشند.

سرمایه گذاران: تقاضای زیادی برای تامین کنندگان مالی وجود دارد که بتوانند مشاوره و خدمات مالی را به افراد و مشاغل ارائه دهند. سرمایه‌داران باید مدرک مرتبط، تجربه کاری و گواهینامه از انجمن مشاوران مالی حرفه‌ای لتونی داشته باشند.

تحلیلگران کسب و کار: نیاز تحلیلگران کسب و کار نیز وجود دارد که بتوانند عملکرد و فرآیندهای سازمان-ها را تحلیل و بهبود بخشند. تحلیلگران کسب و کار باید مدرک مرتبط، تجربه کاری و مهارت در تجزیه و تحلیل داده¬ها، مدیریت پروژه و ارتباطات داشته باشند.

مهندسان: فرصت¬های شغلی مناسبی برای مهندسانی که بتوانند سیستم‌ها و محصولات مختلف را در بخش‌هایی مانند نفت و گاز، انرژی‌های تجدیدپذیر و صنایع دریایی طراحی، توسعه و نگهداری کنند وجود دارد. مهندسان باید مدرک مرتبط، تجربه کاری و ترجیحاً گواهینامه از انجمن مهندسین لتونی داشته باشند.

برنامه نویسان: برنامه نویسانی که بتوانند برنامه¬ها و سیستم¬های مختلف نرم افزاری را ایجاد، آزمایش و اشکال¬زدایی کنند مورد توجه هستند. برنامه نویسان باید مدرک، تجربه کاری و مهارت¬های مرتبط با زبان¬های برنامه¬نویسی، فریم¬ورک¬ها و ابزارها را داشته باشند.

میزان درآمد در لاتویا

اگر قصد سفر، کار یا زندگی در این کشور بالتیک را دارید، درآمد در لتونی موضوعی است که ممکن است برای شما جالب باشد. میانگین درآمد ماهانه برای کارمندان تمام وقت در سال 2023، 1443 یورو بدون احتساب مالیات بر درآمد می¬باشد که نرخ پایه مالیات بر درآمد در این کشور 20% است. همچنین مالیات تصاعدی وجود دارد که بر اساس چهار سطح درآمد شخصی افزایش می¬یابد. به عنوان مثال، هر درآمدی بیش از 78100 یورو، شامل 31 درصد مالیات می¬شود.

در این قسمت درآمد برخی از عناوین شغلی و همچنین میانگین درآمد ماهانه تعدادی از گروه¬های شغلی را برای شما گردآوری کرده¬ایم:

عنوان شغلیدرامد ماهانه (یورو)
مدیران ارشد و اجرایی4091
متخصص IT3587
مهندس نرم افزار2836
مدیر مالی/اقتصادی2835
مدیر فروش2473
مدیر بازاریابی2348
کارشناس امنیت IT2286
مدیر توسعه کسب و کار2233
گروه شغلیمیانگین درامد ماهانه (یورو)
اداری1078
کشاورزی صنایع غذایی955
فرهنگ و هنر825
بانک1457
صنعت خودرو1181
صنایع شیمیایی904
تجارت و بازرگانی1233
ساخت و ساز و املاک1248
خدمات پشتیبانی مشتریان978
حسابداری، مالی، اقتصادی1387
تحقیق، علوم و آموزش1001
مهندس برق و قدرت1164
منابع انسانی1113
بیمه1257
آی تی2176
حقوق و قانون1499
مهندس مکانیک1118
صنعت دارویی1017
تکنولوژی و توسعه1800
هتلداری و توریسم900
حمل و نقل و لجستیک1107

میانگین درامد در لاتویا برای کارمندان دولتی 1400 یورو استمهاجرت به لاتویا

مهاجرت به لتونی فرآیندی است که شامل رعایت الزامات قانون مهاجرت این کشور و اخذ مجوز اقامت بر اساس یکی از دلایل می باشد. دلایل رایج مهاجرت به لاتویا عبارتند از:

  • سرمایه¬گذاری: این گزینه اجازه اقامت تا 5 سال را با امکان تمدید فراهم می¬کند. حداقل میزان سرمایه گذاری بسته به نوع و محل دارایی متفاوت است. برای مثال، سرمایه¬گذاری در یک شرکت حداقل به 50000 یورو و ایجاد حداقل 5 عنوان شغلی و سرمایه¬گذاری در ملک حداقل به 250000 یورو و پرداخت 5 درصد کارمزد دولتی نیاز دارد.
  • اشتغال: این گزینه مستلزم داشتن یک قرارداد کاری معتبر یا گواهی ثبت¬نام برای کسب و کار خود در لتونی است. همچنین باید ثابت کنید که درآمد کافی و بیمه درمانی دارید. اجازه اقامت معمولاً برای مدت قرارداد یا فعالیت تجاری حداکثر تا 5 سال صادر می¬شود.
  • تحصیل: این گزینه برای دانشجویان و محققانی است که می¬خواهند تحصیلات خود را در لاتویا دنبال کنند. شما باید یک نامه پذیرش از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی داشته باشید و ثابت کنید که بودجه کافی و بیمه درمانی دارید. اجازه اقامت معمولا برای مدت تحصیل تا 5 سال صادر می¬شود.
  • اقامت اعضای خانواده: این گزینه برای وابستگان درجه یک شهروندان یا مقیمان لاتویا است. شما باید رابطه خانوادگی خود و داشتن بودجه کافی و بیمه درمانی را ثابت کنید. اجازه اقامت معمولاً به اندازه مدت زمان مجوز اقامت اعضای خانواده شما، حداکثر تا 5 سال صادر می¬شود.

برای درخواست اجازه اقامت، باید مدارک مورد نیاز را ارسال کرده و هزینه درخواست را در اداره امور شهروندی و مهاجرت (PMLP) یا در سفارت لتونی در کشور خود پرداخت کنید. زمان پردازش ممکن است بسته به نوع و پیچیدگی درخواست شما متفاوت باشد. همچنین تاریخ صدور پاسپورت شما باید کمتر از 10 سال از تاریخ ورود به لاتویا باشد. پس از 5 سال اقامت و تحت شرایطی می¬توانید برای اخذ تابعیت لاتویا نیز اقدام نمایید.

خدمات موسسه مهاجرتی

برای مهاجرت به هر کشوری باید علاوه بر بررسی جوانب شخصی، نسبت به قوانین مهاجرتی کشور مقصد نیز مسلط بود تا مشکلی در روند مهاجرت پیش نیاید. موسسه مهاجرتی اصطهباناتی با در اختیار داشتن وکلا و کارشناسان مجرب و چندین سال سابقه در حوزه مهاجرت، از بهترین موسسات در این حوزه می¬باشد. اگر شما قصد مهاجرت، زندگی یا سرمایه گذاری در لاتویا را دارید حتما یک وکیل مهاجرتی در کنار خود داشته باشید تا ریسک ویزا و اقامت شما صفر شود. ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی برای رسیدنتان به هدف خود در کنار شما هستیم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *