هزینه زندگی در لتونی
شرایط زندگی در لتونی

اطلاعات کلی کشور لاتویا

 • پایتخت: ریگا
 • جمعیت: حدود 2.2 میلیون نفر
 • واحد پول: لت
 • دامنه اینترنتی: .lv
 • پیش شماره: +371
 • دارای رشد جمعیت منفی
 • نرخ بیکاری: 5.9%
 • عضو اتحادیه اروپا و پیمان ناتو
شرایط زندگی در لتونی

مهاجرت به لتونی

از آن جا که مهاجرت به هر کشوری شیوه های متفاوت دارد و یکی از روش های مهاجرتی سرمایه گذاری است، می توان گفت بررسی اقتصاد کشور مقصد کمک زیادی به فرد خوااد کرد. گرچه زندگی بر پایه اقتصاد پویا می چرخد. لتونی در سال دو ازار و هشت میلادی دچار یک بحران مالی شد اما توانست با تلاش بسیار از این بحران شدید عبور کند. در گذشته واحد پول این کشور لاتس بود اما در سال ۲۰۱۴ این کشور به منطقه یورو ورود کرد و واحد پول آن نیز به یورو تبدیل شد.‌

ویزای کار لتونی

لتونی یکی از جوان ترین دموکراسی های اروپا است و استقلال خود را در دهه نود پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی بدست آورد. در بیست و پنج سال گذشته، لتونی با اصلاحات زیادی که انجام داد توانست اقتصاد خود را از آشفتگی جدا کند. در حال حاضر کشور لتونی یا لاتویا از سال دو هزار و چهار عضو کامل اتحادیه اروپا شده است و اخیرا نیز جزو کشور های یورو محسوب می شود.

مهاجرت کاری به لتونی
شرایط زندگی در لتونی

تحصیل در لتونی

دانشگاه های متعددی در کشور لتونی وجود دارد که براساس اعتبار آن ها در زیر به معرفی برخی از این موسسات می پردازیم.

University of Latvia

دانشگاه لتونی یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه های کشورهای بالتیک است که در ریگا واقع شده است. حدود 15000 دانشجو دارد. این دانشگاه در سال 1919 تأسیس شده است و در سیستم رتبه بندی QS Stars چهار از پنج ستاره را متعلق به خود کرده و در رده های “بین المللی سازی”، “تدریس”، “امکانات” و “نوآوری” به رتبه های پنج ستاره رسیده است. این دانشگاه تعدادی برنامه بین المللی را که کاملاً به زبان انگلیسی تدریس می شود، از جمله پزشکی و دندانپزشکی ارائه می دهد. این دانشگاه دارای رنکینگ 700 – 600 در سیستم QS است. این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران است.

شرایط زندگی در لتونی

اقامت لتونی

اخذ اقامت لتونی

مدارک مربوط به درخواست اجازه اقامت می تواند به زبان های لتونی انگلیسی، فرانسوی، روسی و آلمانی ارسال شود. اسناد صادر شده در خارج از کشور باید به تایید دادگستری و امور خارجه برسند.جهت درخواست اجازه اقامت برای نخستین بار، یک فرد خارجی از خارج از منطقه شنگن و اتحادیه اروپا باید اسناد را شخصاً به دفتر نمایندگی دیپلماتیک یا کنسولی لتونی در خارج از کشور ارائه دهد.اگر دلیل اقامت شما در لتونی تغییر کند، به اجازه اقامت جدید احتیاج دارید. تحت این شرایط شما باید کشور لتونی و منطقه شینگن را ترک کنید و اسناد لازم را مجدد به نمایندگی لتونی در خارج از کشورهای منطقه شینگن ارسال کنید

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لتونی

دانشگاه علوم بهداشت لتونی در سال 1922 در شهر کاوناس تاسیس شد، به عنوان بخشی از دانشگاه محلی این شهر شناخته می شود. در سال 1998 دانشکده پزشکی وضعیت تحصیلی مستقلی را دریافت کرد، که از دانشگاه کاوناس جدا شد و به “دانشگاه علوم بهداشت لتونی” تبدیل شد و امروزه یکی از دانشکده های پزشکی برتر در لتونی است.

تحصیل دندانپزشکی در لتونی

تابعیت و شهروندی لتونی

هزینه زندگی در لتونی

 • هزینه اجاره یک واحد آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: 385 یورو برای یک ماه
 • هزینه اجاره یک واحد آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر: 698 یورو برای یک ماه
 • هزینه اجاره یک واحد آپارتمان یک خوابه در حومه شهر: 277 یورو برای یک ماه
 • هزینه اجاره یک واحد آپارتمان سه خوابه در حومه شهر: 488 یورو برای یک ماه
شرایط زندگی در لتونی
هزینه زندگی در لتونی

سرمایه گذاری در لتونی

اولین قدم برای به رسمیت شناخته شدن تابعیت در لتونی، کسب مجوز اقامت موقت است. سرمایه گذاران خارجی می توانند این مجوز اقامت را با سرمایه گذاری در موسسات اعتباری لتونی یا سرمایه گذاری در یک شرکت سرمایه گذاری لتونی بدست آورند. برای سرمایه گذاری در یک موسسه اعتباری، فرد خارجی باید حداقل 286000 یورو را سرمایه گذاری در نظر داشته باشد و طول مدت معامله باید حداقل 5 سال و بدون احتساب خاتمه زود هنگام نیز باشد.

سوالات متداول در مورد مهاجرت به لتونی

1- روش های مهاجرتی برای کشور لتونی چه هستند؟

مهاجرت تحصیلی، سرمایه گذاری، کاری، ازدواج و … باشد.

2- قانون مهاجرت لتونی چگونه است؟

قانون مهاجرت لتونی در سال دو ازار و سه نوشته شده است و طبق آن مهاجرین به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول افرادی هستند که شهروندان اتحادیا اروپا یا مناطق اقتصادی اروپا هستند و دسته دوم شامل افرادی می شود که خارج از اتحادیه اروپا سکونت دارد. هر کدام از این دسته ها قوانین مربوط به خود را برای مهاجرت دارند.

3- آیا مهاجران از مهاجرت خود به لتونی رضایت دارند؟

آمار ها اعلام می کنند که میزان رضایت مهاجران در لتونی بیش از شصت و پنج درصد اعلام شده است.

4- روش آسان برای مهاجرت به کشور لتونی چیست؟

یکی از روش های آسان مهاجرت به این کشور، روش سرمایه گذاری است که باعث می شود تا بتوانید به راحتی اقامت این کشور را دریافت کنید.

5- مهاجرت به لتونی از طریق سرمایه گذاری ملک چگونه است؟

در یکی از روش های سرمایه گذاری شما می توانید با خرید ملک، اقامت دایم این کشور را به دست اورید. باید ملکی به ارزش حداقل دویست و پنجاه هزار یورو خریداری نمایید. گرچه میزان سرمایه گداری محدودیتی ندارد و می توانید هر قدر که تمایل دارید در این قسمت سرمایه گذاری کنید.‌ زمانی که اقدام به خرد ملک در لتونی می کنید به شما اقامت موقت و پنج ساله این کشور داده خواهد که هر سال باید تمدید شود و پس از آن می توانید برای اقامت دائم اقدام کنید.

6- مهاجرت به لتونی از طریق سپرده بانکی چگونه است؟

یکی دیگر از روش های سرمایه گداری در این کشور از طریق سپرده بانکی است و شما باید حداقل مبلغ سیصد هزار یورو در بانک های این کشور قرار دهید. این مبلغ برای مدت پنج سال بلوکه خواهد بود. در این پنج سال شپا می توانید اقامت موقت این کشور را داشته باشید. روش دیگر سرمایه گذاری در این کشور ثبت شرکت است که در بخش بعد توضیح می دهیم.

7- مهاجرت به لتونی از طریق ثبت شرکت چه مزایایی دارد؟

یکی از راه های سرمایه گذاری در کشور لتونی ثبت شرکت است.‌ این روش مزایای بسیاری دارد. از حمله امکان درخواست اقامت دایم پس از پنج سال، مالکیت صد در صدی شرکت، امکان درخواست پاسپورت پس از یک سال اقامت دائم، قوانین گمرکی ازاد در منطقه شنگن و … .

8- مهاجرت کاری به لتونی چگونه است؟

کار در این کشور به عنوان هدف مهاجرت عده زیادی قرار گرفته است. افرادی که از کشور های دیگر وارد لتونی می شوند برای کار در این کشور نیاز به مجوز کار و فعالیت دارند. اگر شما برای مدت پنج سال در این کشور مشغول به کار و فعالیت باشید و مالیات خود را پرداخت کنید می توانید برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام نمایید.

9- آیا سرمایه گذاری در بانک های لتونی منجر به اخذ اقامت دائم می شود؟

بله پس از پنج سال سرمایه گذاری در بانک های لتونی می توانید برای اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

10- آیا مهاجرت کاری به لتونی منجر به اقامت دائم می شود؟

بله ویزای کاری در ابتدا یک ساله است و پس از اقامت پنج ساله تبدیل به اقامت دائم می شود.

11- آیا می توان برای مهاجرت تحصیلی لتونی در مقاطع مختلف اقدام نمود؟

بله دانشگاه های این کشور در تمام مقاطع تحصیلی اقدام به پذیرش دانشجوی بین المللی می کنند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.