مهاجرت تحصیلی به اسلواکی

یکی از روش های اخذ اقامت اروپا اقدام از طریق مهاجرت تحصیلی به اسلواکی است، در این روش ابتدا باید از دانشگاه یا موسسه ای پذیرش داشته باشید و سپس نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اقدام فرمایید، ما در این مقاله به بررسی مختصری از شرایط اقدام در این روش پرداخته ایم.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط مهاجرت تحصیلی به اسلواکی

در اسلواکی، موسسات تحصیلات عالی عمومی، دولتی و خصوصی وجود دارند. موسسات تحصیلات عالی عمومی مطابق با قانون تحصیلات عالی ایجاد شده اند. بدنه ی اداره ی داخلی آنها شامل کمیته های انظباتی، شورای علمی و شورای آموزشی می شود. این بخش ها هستند که در مورد سازماندهی، فعالیت ها و مدیریت مجموعه تصمیم گیری می کنند. موسسات تحصیلات عالی دولتی توسط وزارت خانه های دولت جمهوری اسلواکی ایجاد می شوند.

موسسات تحصیلات عالی خصوصی توسط اشخاص حقوقی دارای دفتر ثبت شده ی مورد تایید دولت ایجاد می شوند. همه ی موسسات تحصیلات عالی دوره های آموزشی را مطابق با برنامه های تایید شده ارائه می دهند.

با این وجود، یک موسسه که تحصیلات عالی ارائه نمی کند نیز می تواند در تحصیلات عالی نقش داشته باشد (Slovenska academia vied – آکادمی علوم اسلواکی). همه ی شهروندان، شامل ملیت های خارجی، حق تحصیل در یک موسسه ی آموزش عالی در دوره ی مورد انتخاب خود را داراست.

دوره های تحصیلی در سه مقطع ارائه می شوند: برخی دوره های آموزشی ممکن است دو مقطع اول تحصیلات عالی را با یک دیگر ترکیب کرده و به صورت یک مجموعه ارائه دهند (بخش 53 بند 3). دوره ی تحصیلی مقطع اول شامل دوره ی تحصیلی کارشناسی است. دوره ی تحصیلی مقطع دوم و دوره های تحصیلی ای که دو مقطع اول تحصیلات عالی را ترکیب می کنند (از این پس از آن تحت عنوان دوره ی تحصیلی ترکیبی یاد می شود) شامل دوره ی تحصیلی کارشناسی ارشد، دوره ی تحصیلی مدرک مهندسی و دوره ی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی می شوند. دوره ی تحصیلی مدرک PhD مقطع سوم دوره ی تحصیلی است.

اسلواکی یا آن طور که اهالی این کشور آن را می نامند «کشور بزرگ کوچک» از سال 2004 عضوی از اتحادیه ی اروپا بوده است. این کشور در قلب اروپا واقع شده و رود دانوب در جنوب غرب آن جریان دارد و از شرق با اوکراین هم مرز است.

اسلواکی یک کشور رو به پیشرفت و پویاست اما در عین حال سنتی هم هست و از این رو بسیار متنوع است. در دو سه دهه ی گذشته جامعه ی آن دستخوش تغییرات بسیاری شده است. از طرح ریزی اقتصادی مرکزی گرفته تا اقتصاد بازار باز، کشور اسلواکی در حال حاضر بزرگترین کشور تولید کننده (به ازای جمعیت) در جهان است.

فناوری های نوین نه تنها در صنعت خودرو به کار گرفته می شوند، بلکه برای مثال در تولید لوازم خانگی صوتی تصویری نیز مورد استفاده قرار می گیرند. نوآوری ها و خدمات جدید امروزه یک عامل مهم برای اهای این کشور است. شکرت های جدیدی هر روز تاسیس می شوند و اشیا یا جاذبه های شهری جدیدی نمود پیدا می کنند. امروزه شرایط زندگی در اسلواکی رو به بهبود است اما اهالی آن تلاش می کنند تا ارش های سنتی خود را نیز حفظ نمایند.

در صورت داشتن یک مدرک دانشگاهی شانس یافتن شغل در اسلواکی بالاست. دانشجویان بین المللی اهل کشورهای خارج اتحادیه ی اروپا که در اسلواکی به صورت تمام وقت مشغول به تحصیل هشتند می توانند تا 20 ساعت در هفته ضمن تحصیلشان کار کنند و پس از پایان تحصیلاتشان در دانشگاه های اسلواکی، می توانند بدون هیچ مجوز کاری خاصی در این کشور مشغول به کار شوند.

تحصیل در اسلواکی تنها با هدف رسیدن به حرفه انجام نمی شود بلکه شما می توانید با کشور، فرهنگ، طبیعت و … نیز آشنا شوید. دانشگاه های اسلواکی، به ویژه زمانی که انجمن های دانشجویی درگیر باشند، فعالیت های فوق برنامه ی بسیاری را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهند و از این طریق شما می توانید به ورزش، خوانندگی در گروه کر، کوهنوردی با دیگر دانشجویان و فعالیت های بسیار دیگری، مشغول شوید.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های اسلواکی

الزامات کلی برای ورود به یک دوره ی لیسانس (3 تا 4 سال تحصیل تمام وقت) یا دوره ای مرکب از کارشناسی و کارشناسی ارشد (5 تا 6 سال تحصیل تمام وقت) تکمیل یک دوره تحصیلات عمومی کامل در مقطع راهنمایی و دبیرستان و یا داشتن تحصیلات فنی و شرکت در امتحان پایان دوره ی Maturita است. پس از دوره ی کارشناسی پذیرش در دوره ی کارشناسی ارشد (2 تا 3 سال تحصیل تمام وقت) به تکمیل دوره ی کارشناسی مرتبط و یا معادل آن وابسته است.

پذیرش در دوره ی PhD (دکترا) نیازمند به پایان رساندن موفقیت آمیز دوره ی تحصیلی کارشناسی ارشد است. دانشجویانی که قصد تحصیل به شکل تمام وقت را دارند باید مستقیما برای پذیرش در موسسه ی تحصیلات عالی مورد نظرشان (HEI) اقدام نمایند. دانشجویان می توانند برای چندین دوره ی تحصیلی در موسسات مختلف اقدام نمایند. مهلت نهایی برای ارائه ی درخواست ها توسط خود موسسات تعیین می شود و معمولا پایان ماه فوریه یا مارس است.

در مورد تاریخ، محتوا و نحوه (امتحان کتبی یا شفاهی، ازمون صلاحیت) فرایند پذیرش نیز توسط خود موسسات تصمیم گیری می شود. امتحانات ورودی معمولا بین ماه های ژوئن و سپتامر برگذار می شوند. امتحان موسسات هنری زودتر هستند (ژانویه) و مهلت نهایی برای ارسال درخواست ها معمولا پایان ماه نوامبر است.

پذیرش از دانشگاه های اسلواکی

شرایط پذیرش دانشجویان بین المللی اسلواکی

الزامات پذیرش برای دانشجویان بین المللی در کل مشابه موارد موردنیاز برای دانشجویان اسلواک است. در برخی از موارد، شورای آموزشی دانشکده یا موسسه ی مورد نظر می تواند این نیازمندی ها را با پیشنهادات رئیس دانشکده یا رئیس بخش، انطباق دهد. دارندگان مدارک لیسانس بین المللی نیازمندی های عمومی پذیرش در موسسات تحصیلات عالی اسلواکی را دارا هستند.

برای فرایند پذیرش، مدارک تحصیلات پیشین شما می بایست به تایید حمهوری اسلواکی برسند – برای اطلاعات بیشتر در مورد تایید گواهی ها و تحصیلات پیشین لطفا به پایگاه اینترنتی مرکز تایید گواهی های وزارت تحصیلات، تحقیقات و ورزش جمهوری اسلواکی مراجعه نمایید. متقاضیان بین المللی ای که همه ی نیازمندی های پذیرش را نداشته باشند ممکن است ملزم به شکرت در دوره های پیش نیاز، شامل دوره های آموزش زبان اسلواک، شوند (در صورتی که بخواهند در دوره ی شرکت نمایند که به زبان اسلواک ارائه می شود).

هر دانشکده یا موسسه تحصیلات تکمیلی ضوابط خاص خود را برای پذیرش دانشجویان تعیین می کند. دانشجویان می بایست اطلاعات مربوط به دانشکده ی مورد نظرشان را پیدا کرده و برای پذیرش در آن اقدام نمایند. برای به جریان افتادن فرایند پذیرش، هزینه هایی دریافت می شود که میزان آن توسط دانشکده یا موسسه تحصیلات عالی مربوطه تعیین می شود و این موارد می توانند هر سال تغییر نمایند. بنابراین، لطفا به پایگاه اینترنتی دانشکده یا موسسه ی مورد نظرتان رجوع نمایید.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی اسلواکی جهت مهاجرت تحصیلی

دانشجویان و متقاضیان ساکن کشور های غیراروپایی ، پیش از ورود به کشور اسلواکی لازم است که ویزای یا اجازه اقامت مناسب دریافت کنند.

متقاضیان باید تقاضای خود را شخصا به مامور دیپلمات یا سفارت تحویل دهند. فرم تقاضای ویزا در تمام بخش های دیپلماتیک یا کنسولگری ها جمهوری اسلوواکی ، در محلی که تقاضای ویزای خود را می خواهید ارائه بدهید ، در دسترس می باشد.

داشتن بیمه سلامت مناسب یکی از دیگر مدارکیست که باید برای صدور ویزایتان داشته باشید.دانشگاه Ljibljana بیمه ی سلامت شما را پیش از ورود به کشور پس از ارائه ی درخواست اینترنتی با مدارک لازم، تهیه خواهد کرد.اعتبار این بیمه نامه متناسب با مدت اقامتتان خواهد بود و به ادرس الکترونیکیتان ارسال خواهد شد.

اگر شما ملیت یکی از کشور های جهان سوم را دارید و ساکن کشوری هستید که شهروندان ان باید برای ورود به جمهوری اسواکی ویزا داشته باشند و قصد دارید وارد این کشور شوید یا جهت تحصیل در آنجا اقامت داشته باشید ، لازم است که پیش از ورود به جمهوری اسلوولکی ، ویزای نوع C (ویزای توریستی) یا ویزای نوع D (ویزای بلند مدت) توسط یکی از بخش های دیپلماتیک یا اداره های کنسولگری جمهوری اسلوواکی در خارج دریافت کنید.

لازم است که مدارک و شرایط زیر را داشته باشید:

 • پاسپورت معتبر ( تاریخ اعتبار این پاسپورت باید دوران احتمالی اقامت در جمهوری اسلوواکی یا حداقل 3 ماه را در بر بگیرد)
 • بیمه ی سلامتی که مراقب های درمانی ارژانسی با حداقل هزینه در جمهوری اسلوواکی پوشش دهد.
 • داشتن منبع درامدی مناسبی جهت پوشش هزینه های زندگی که این درامد باید ماهانه برابر با حداقل حقوق پایه در جمهوری اسلوواکی باشد.(حدودا 290)
 • گواهی عدم سوء پیشینه ی معتبر از کشور محل زندگیتان که از تاریخ صدور آن بیش از 3 ماه نگذشته باشد (در صورتی که کشورتان این گواهی را صادر کند). این گواهی باید به زبان اسلوواکی ترجمه شده و محضری باشد.
 • عکس مناسب شخصی . همچنین شما باید اثر دو انگشت خود را به صورت دیجیتالی در کنسولگری ثبت کنید.
 • تاییدیه پذیرش از یک موسسه ی تحصیلات عالی (ارائه ی نامه ی قابل قبول)

دارنده ی ویزا نوع D مادامی که ویزایش در جمهوری اسلوواکی اعتبار داشته باشد لازم نیست که برای دریافت اجازه ی اقامت درخواست دهد اما لازم است که محل اقامت موقت خود را ظرف یک هفته بi واحد های اداری مربوطه در اسلواکی اطلاع دهد.(در صورتی که در محلی شخصی اقامت داشته باشد)

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در اسلواکی

استخدام در اسلواکی نسبتا کم صورت میگیرد و نرخ بی کاری در این کشور جزو رتبه های بالا در اتحادیه اروپا می باشد . اما همچنان، اسلواکی میتواند شغل های بسیار جذابی برای خارجی ها ارایه دهد.

مجوز کار در اسلواکی

مجوز کار برای حداکثر مدت 2 سال داده می شود. برای کار های فصلی این مجوز حداکثر 6 ماهه است و میان دوشغل باید وقفه ای باشد و حداقل 6 ماه است.

مجوز کار قابل انتقال نیست. این یعنی فقط میتواند برای یک شغل با یک کار فرمای مشخص صادر شود و و فقط مربوط به همان نوع کار و در همان مکان است. اگر می خواهید کار فرمای خود را تغییر دهید باید درخواست کار جدید بدهید.

کارمندانی که شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند نیاز به فرم اجازه ی کار از اداره ی کار و امور اجتماعی و خانوادگی و مجوز اقامت از پلیس خارجی دارند.

تمامی شهروندان غیر اروپایی که تصمیم به کار، تحصیل، تدریس یا انجام کسب و کاری در اسلواک دارند باید باید برای مجوز اقامت موقت درخواست دهند.

دریافت مدارک لازم از طریق سفارت اسلواکی یا کنسولگری در خارج از کشور امکان پذیر است .مجوز اقامت موقت این اجازه را می دهد که شهروندان غیر اروپایی برای مدت بیشتر از 90 روز برای اهداف کسب و کار و یا تحصیلی در اسلواکی بمانند . این مجوز برای یک سال صادر میشود و پس از آن نیز میتواند تمدید شود .

مدارک مورد نیاز

 • پاسپورت
 • دو عکس پاسپورتیپ
 • فرم درخواست تایپ شده به زبان اسلواکی
 • مدارک تایید شده ی دلیل درخواست (برای کسب و کار، استخدام، تحصیلی و غیره)
 • گواهی عدم سوء پیشینه ( در اسلواکی و کشور مبدا)
 • گواهی پزشکی که تایید کند متقاضی دارای بیماری مسری نباشد
 • اثبات بودجه ی مالی ( متغیر است , برای موارد خاص با کنسولگری اسلواکی مشورت کنید)
 • اثبات بیمه ی درمانی
 • اثبات محل زندگی ( قرارداد اجاره نامه و یا سند مالکیت)
 • خارجی ها ابتدا باید برای مجوز کار درخواست دهند و سپس برای اقامت

اقامت و کار پس از تحصیل در اسلواکی

هزینه های مهاجرت تحصیلی به اسلواکی

شهریه و هزینه تحصیل در اسلواکی برای برنامه های تحصیلی که به زبان های خارجی ارایه می شود به صورت جداگانه توسط هر دانشکده تعیین میشود . قیمت ها از 490 تا 12200 برای هر سال تحصیلی متغیر است. جدید ترین اطلاعات را می توانید از دفاتر بین المللی وابسته به دانشکده ها های مربوطه کسب کنید.

اگرچه دانشجویانی که به صورت تمام وقت در اسلواکی تحصیلی میکنند لازم نیست هزینه ی شهریه پرداخت کنند در صورتی که مدت تحصیل بیش تر از حداستاندارد نشود و برنامه ی تحصیلی آنها به زبان اسلواکی باشد.

هزینه ی شهریه و هزینه های مربوط به تحصیل برای دانشجویانی که تحت توافق نامه ی بین الملل تحصیل می کنند باید با مقررات این توافق نامه مطابقت داشته باشد.

این مقررات در مورد دانشجویان بین المللی با اقامت دایم در خاک جمهوری اسلواکی قابل اجرا نیست.

مخارج زندگی 

مخارج زندگی در جمهوری اسلواکی نسبت به کشور های اروپای غربی پایین تر است . هزینه های زندگی نسبت به منطقه , نیاز های روزانه و نوع زندگی هر شخص متفاوت است.

دانشجویان باید انتظار پرداخت چنین هزینه هایی را داشته باشند.

هزینه ی محل زندگی : کرایه برای هر ماه

 • واحد یک خوابه: ماهیانه 300 یورو شامل تمامی خدمات رفاهی مورد نیاز ( که ممکن است نسبت به مکان – داخل شهر یا خارج شهر – متفاوت باشد .)
 • واحد دو خوابه : ماهیانه 400 یورو شامل تمامی خدمات رفاهی مورد نیاز ( که ممکن است نسبت به مکان – داخل شهر یا خارج شهر – متفاوت باشد .)

مخارج غذا به تفکیک

 • هرپرس غذا در رستوران از 5 یورو
 • شیر (یک لیتر ) : 0.80 یورو
 • آب معدنی : ( یک لیتر ) 0.40 یورو
 • هر قرص نان : 0.70 یورو
 • نهار در رستوران های نهارخوری : از 1.60 یورو

هزینه های حمل ونقل

 • حمل و نقل داخلی : نرخ قیمت ها از 0.50 تا 1.40 ( بلیط تک واحدی )
 • حمل و نقل داخلی : از 20 یورو (بلیط ماهیانه)

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به اسلواکی و اخذ اقامت این کشور می توانید با کارشناسان و مشاوران موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در دفاتر تهران، شیراز، اصفهان و مشهد تماس حاصل فرمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *