تحصیل در ترکیه

همه چیز درباره آزمون ALES ترکیه

همه چیز درباره آزمون ALES ترکیه

در خصوص مهاجرت و تحصیل در ترکیه و آمادگی قبل از حضور در برنامه های آموزشی و پدیرشی، شما باید همه چیز درباره آزمون ALES ترکیه را بدانید و در این خصوص نیز با مشاورین ما به صورت تکمیلی گفتگو نمایید تا به روز ترین دانسته ها را کسب کرده و از تجارب شان بهره مند شوید. ما در موسسه حقوقی توسعه گران مهر راهنمایی شما خواهیم بود تا بتوانید راه خود را برای اقامت کشور ترکیه باز کنید.

آزمون ALES ترکیه چیست؟

امتحان ALES “. آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد (دوره کارشناسی ارشد و دکترا) است و از امتیاز آن برای ورود به دوره های پیشرفته و موارد مشابه مانند دوره های تخصصی و پذیرش مدرسان در دانشگاه ها و غیره در ترکیه استفاده می شود.  نمره به دست آمده در این آزمون در برگه نتایج آزمون ALES به متقاضیان اعلام شده و در صورت لزوم توسط متقاضیان به موسسات مربوطه ارسال می گردد.

آزمون ALES دو بار در سال توسط مرکز انتخاب و انتقال دانشجویان ترکیه (ÖSYM) در این کشور برگزار می شود یک بار در ماه می و یک بار در ماه دسامبر. این آزمون یک کنکور کارشناسی ارشد است که از دو بخش کمی و بخش علمی و ادبی تشکیل شده است.  اهداف از آزمون سنجش توانایی متقاضیان در تفکر کلامی، عددی و عقلانی است که می تواند بر موفقیت آنها در طی تحصیلات تکمیلی تأثیر بگذارد. بنابراین سوالات این آزمون برای اندازه گیری سطح اطلاعات افرادی که در آن رشته تحصیلی خاص تخصص ندارند، استفاده می شود.

اطلاعات بیشتر برای آزمون ALES:

 • سوالات به گونه ای طراحی شده اند که فارغ التحصیلان رشته های مختلف دانشگاه قادر به پاسخگویی آنها هستند.
 • طبیعتاً رقابت در آزمون و نتایج آن از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و از رشته ای به دانشگاه دیگر متفاوت است.
 • حداقل نمره ALES 50 برای رشته های مهندسی و فقط برای بخش ریاضی رشته فیزیک است.
 •  و برای رشته های غیر مهندسی علاوه بر بخش ریاضی و هوش در بخش کلامی نیز باید حداقل نمره 50 دریافت شود. البته شایان ذکر است که نمرات بالاتر برای ادامه تحصیل پذیرفته می شوند.

کلیه کسانی که در سال آخر تحصیلات تکمیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل می کنند و همچنین دارندگان مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می توانند در آزمون ALES شرکت کنند.

ساختار آزمون ALES ترکیه

دانشجویانی که می خواهند تحصیلات ارشد خود را در ترکیه دنبال کنند، موظفند برای امتحانی بنام ” آزمون پرسنل دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی، یا ALES” شرکت کنند. این امتحان توسط مرکز انتخاب و جایگیری دانش آموزان (OSYM) برگزار و اداره می شود. برخی از دانشگاه های ترکیه برای پذیرش در برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا به نمرات ALES احتیاج دارند.

ساختار آزمون ALES ترکیه

ساختار آزمون ALES ترکیه

آزمون ALES دارای 2 بخش است:

زبانی / کلامی: این بخش دارای دو بخش است:

 1.  زبانی-1
 2.  زبانی -2

ریاضی / عددی: این قسمت دارای دو بخش است:

 1.  ریاضیات-1
 2.  ریاضیات -2
 • تعداد کل سوالات: هر بخش شامل 50 سوال است، بنابراین در مجموع 200 سوال وجود دارد.
 • مدت زمان امتحان ALES: 3 ساعت ( 180 دقیقه) 

هزینه آزمون ALES ترکیه

آزمون ورودی پرسنل دانشگاهی و تحصیلات کارشناسی ALES، آزمونیست که در کشوری مشهور توسط مجموعه مشخصی از افراد تهیه شده است مسائل بسیاری پیش از تهیه این آزمون وجود دارد که باید بدانید.

هزینه این آزمون به چه میزان است ؟ روند درخواست ALES 3 شروع شده است. 12 لیر ترکیه به عنوان هزینه آزمون پذیرش به صورت الکترونیکی دریافت می شود. آخرین تاریخ پرداخت این هزینه 26 سپتامبر 2019 می باشد.

زمان برگزاری آزمون ALES ترکیه

ALES مخفف آزمون پرسنل دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی است. این امتحان توسط مرکز انتخاب و جایگذاری دانشجویی (OSYM) ترکیه برگزار می شود. OSYM در سال 1973 توسط قانون پارلمان برای سازماندهی آزمون های استاندارد برای افرادی که مایل به پذیرش در موسسات عالی در ترکیه هستند، شکل گرفت. از آنجایی که تعداد متقاضیان از ظرفیت دانشگاه های عمومی فراتر رفته بود، دولت نیاز به OSYM را حس کرد.

بنابراین اساساً OSYM برای سازماندهی پذیرش به منظور حفظ استانداردها و اطمینان از اینكه فقط دانشجویان واجد شرایط پذیرش می شوند، شکل گرفته است. برای دانشجویان خارجی فاقد نتیجه آزمون GMAT یا GRE، شرکت در ALES یک مسیر جایگزین جهت تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه است.

 تاریخ آزمون ALES:  آزمونهای ALES دو بار در سال در مارس و نوامبر برگزار می شود.

دروس امتحانی آزمون ALES ترکیه

دو آزمون گسترده ALES برای تحصیلات تکمیلی وجود دارد.

 • دسته 1- کلیه دانشجویان خارجی و داخلی که مایل به ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و پزشک هستند، باید در صورت نداشتن نتیجه آزمون GMAT یا GRE، در ازمون ALES شرکت کنند.
 • دسته 2- کلیه شهروندان ترکیه ای که مایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در خارج از کشور با بورس تحصیلی دولتی هستند، باید امتحان دهند.
دروس امتحانی آزمون ALES ترکیه

دروس امتحانی آزمون ALES ترکیه

چگونگی ارزیابی تست های ALES

OSYM سه روش متمایز برای ارزیابی تست های ALES تعیین کرده است. که این روش ها با رشته تحصیلی انتخاب شده توسط دانشجویان ارتباط نزدیک دارد.

 • برابری با وزن

این روش برای ارزیابی دانشجویانی که متقاضی برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا در زمینه های زیر هستند، استفاده می شود

 • اقتصاد
 • علوم مدیریتی

برخی از برنامه های تخصصی در دانشکده های تحصیلی

 • ریاضی

برای برنامه ها و دوره ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا که شامل بسیاری از ریاضیات مانند

 • مهندسی معماری
 • دانشکده های علوم
 • زبانی

 این مورد برای ارزیابی دانشجویان متقاضی تحصیل کارشناسی ارشد و دکتری در برنامه هایی مانند

 • قانون
 • تاریخ
 • جغرافیا
 • ادبیات و غیره

می باشد.

نمره دهی و اعتبار آزمون ALES ترکیه

دانشجویانی که می خواهند تحصیلات تکمیلی در ترکیه را دنبال کنند، موظفند در امتحانی بنام “پرسنل دانشگاهی و آزمون تحصیلات تکمیلی، یا ALES” شرکت کنند. این امتحان توسط مرکز انتخاب و جایگیری دانش آموزان (OSYM) برگزار و اداره می شود. برخی از دانشگاه های ترکیه برای ارائه پذیرش در برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا به نمرات ALES احتیاج دارند.

شیوه ها و ابزار ارائه درخواست

 • داوطلبان باید برای امتحان ALES به صورت الکترونیکی اقدام کنند. برای ارائه درخواست به وب سایت رسمی OSYM مراجعه کنید. برای تکمیل مراحل درخواست، کاندیداها باید هزینه های لازم را بپردازند.
 • نتایج در وب سایت رسمی مرکز انتخاب و جایگیری دانش آموزی (OSYM) منتشر می شود.
 •  امتیاز دهی: هر 4 پاسخ نادرست 1 پاسخ صحیح را حذف می کند.
 • اعتبار: نمرات ALES برای مدت 3 سال معتبر است.

قطعا برای شمایی که بدنبال تحصیل در کشور همسایه و یا اروپایی هستید و نمیتوانید هزینه زیادی را برای گذراندن وقت در کشور مقصد و پیدا کردن مکان مناسب، نیز صرف کنید، دانستن همه چیز درباره آزمون ALES ترکیه راهی است تا مقدمات حضورتان را در این کشور فراهم نموده و بر اساس تجربیات و راهنمایی های متخصصین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در خصوص به این کشور سفر کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *