تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش

پزشکی و دندانپزشکی همیشه جزو رشته های پرطرفدار برای مهاجرت تحصیلی بوده اند. بر اساس آمارها بخش زیادی از ایرانیان تمایل دارند تا فرزندان خود را برای تحصیل در این رشته ها به خارج از کشور بفرستند. یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی، اتریش است.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

میزان هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش بسیار مقرون به صرفه تر از دیگر کشورهاست. از این رو در این نوشته از بلاگ گروه وکلای اصطهباناتی، شما را با شرایط تحصیل پزشکی در اتریش و دندانپزشکی و جزئیات مربوط به آن آشنا می کنیم.

شرایط تحصیل پزشکی در اتریش و  تحصیل دندانپزشکی در اتریش

اتریش کشوری کوچک است که در قلب قاره اروپا قرار گرفته و 9 ایالت فدرال دارد. وین پایتخت این کشور می باشد که پرجمعیت ترین شهر آن نیز محسوب می شود و پرتقاضا ترین شهر برای مهاجرت به اتریش است. بر اساس آخرین سرشماری ها اتریش ۹ میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور با آلمان، مجارستان، جمهوری چک، اسلواکی، اسلوونی، ایتالیا، لیختن اشتاین و سوئیس مرز مشترک دارد.

یکی از دلایل محبوبیت اتریش نیز ارتباط گسترده آن با تعداد زیادی از کشورهای اروپایی است. افرادی که در اتریش ساکن هستند به راحتی می توانند به دیگر کشورهای اطراف آن رفت و آمد داشته باشند. این کشور علاوه بر اقتصاد شکوفا و رو به رشد، سیستم آموزشی پیشرفته ای نیز دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد مشتاق تحصیل دندانپزشکی در اتریش هستند تا به این ترتیب بتوانند در آینده موقعیت های شغلی خوبی به دست بیاورند.

این کشور همواره جزو کشورهای غنی از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی بوده است. کیفیت زندگی در این کشور بالا بوده و در سال ۲۰۱۸ اتریش از نظر شاخص انسانی رتبه ۲۰ جهان را دریافت کرد. این موضوع نشان می دهد افرادی که در این کشور کوچک و زیبا زندگی می کنند رضایت بالایی از زندگی خود دارند.

برای این که رشته مورد علاقه خود را در دانشگاه های علوم پزشکی اتریش بیاموزید، باید با شرایط تحصیل دندانپزشکی در اتریش و شرایط تحصیل پزشکی در اتریش آشنایی کامل داشته باشید. از جمله مهم ترین شرایط تحصیل در اتریش تسلط به زبان انگلیسی یا زبان رسمی اتریش است. در حال حاضر زبان  آلمانی زبان رسمی و معیار در اتریش می باشد؛ بنابراین اگر علاقه مند به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور اتریش هستید باید یکی از زبان های آلمانی یا انگلیسی را بلد باشید. از دیگر شرایط تحصیل پزشکی در اتریش می توان به داشتن نمرات تحصیلی بالا و اخذ نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه اشاره کرد.

تحصیل پزشکی در اتریش

چگونه برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش اقدام کنیم؟

جهت اخذ پذیرش تحصیلی در بعضی رشته‌ها مانند دندانپزشکی در کشور اتریش باید در آزمون ورودی آن شرکت کرده و به نمره مطلوب برسید. بسیاری از متقاضیان برای ارتقاء سطح دانش خود و همچنین افزایش شانس پذیرش در آزمون در دوره‌‌‌های کالج آماده سازی شرکت می‌کنند. در این دوره‌ها دروس مواد امتحانی به متقاضیان آموزش داده ‌می‌شود. تحصیل دندانپزشکی در اتریش در دو دسته دانشگاه‌های دولتی و خصوصی امکان پذیر است. البته واضح است که دانشگاه‌‌‌های غیر دولتی شهریه بیشتری دارند. با توجه به اینکه تحصیل در این رشته به خصوص در شهر وین، پایتخت اتریش، به زبان آلمانی انجام ‌می‌شود. افرادی که سطح زبان پایینی دارند باید به مدت یک سال در کلاس‌‌‌های آموزش زبان آلمانی شرکت کنند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در اتریش

شرایط تحصیل پزشکی در اتریش تقریباً مشابه با دندانپزشکی است. مدت دوران تحصیل در رشته دندانپزشکی حدود ۶ سال است. شرایط و مدارک لازم برای ارائه به دانشگاه بسته به کشور مبدا متقاضیان ‌می‌تواند متفاوت باشد اما لازم است که حتماً مدارک فارغ التحصیلی دبیرستان و همچنین مدرک زبان آلمانی خود را ارائه دهید. از جمله مهمترین شرایط عمومی‌ باید به موارد زیر اشاره کرد.

 • پیش از هر چیز باید متقاضی تبعه خارج از اتحادیه اروپا مدرک پذیرش خود در یکی از دانشگاه‌‌‌های دندانپزشکی کشور مبدا را داشته باشد. تنها دانشگاه‌‌‌های سراسری ایران مورد قبول هستند.
 • به دلیل آن که دانشگاه‌‌‌های دولتی اتریش دروس رشته دندانپزشکی را به زبان آلمانی تدریس می‌کنند، متقاضی باید حتماً مدرک مهارت این زبان را داشته باشد حداقل سطح مورد قبول دانشگاه‌هاC1 است.
 • موارد امتحانی در آزمون ورود به رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌‌‌های اتریش شامل دروسی مانند شیمی، ‌فیزیک، زبان آلمانی، زیست شناسی و تست هوش است.

شرایط تحصیل پزشکی در اتریش

یکی از مهمترین شرایط تحصیل پزشکی در اتریش، معادل سازی مدرک است. ارائه مدرک تحصیلی و همچنین مدرک زبان آلمانی برای معادل‌سازی ضروری است. یکی دیگر از شرایط پیش روی متقاضیان تخصص پزشکی در اتریش، دارا بودن حداقل ۳ سال سابقه کار مرتبط است. به همین خاطر افرادی که اخیراً مدرک پزشکی عمومی ‌خود را دریافت کرده باشند امکان آن را ندارند که بدون سابقه کار به تحصیل در تخصص پزشکی در اتریش مشغول شوند. اخذ مدرک تخصص برای پزشکان عمومی‌در گرو گذراندن سه دوره است که هر یک از ‌‌آن‌ها به ترتیب ۹، ۳۶ و ۲۷ ماه زمان خواهد برد.

برترین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی اتریش

به عنوان کسی که می خواهد از طریق تحصیل وارد اتریش شده و رشته هایی مثل پزشکی و دندانپزشکی را تحصیل کند، باید با دانشگاه های علوم پزشکی این کشور آشنایی داشته باشید. دانشگاه های علوم پزشکی در اتریش دربرگیرنده تعدادی بیمارستان هستند که از آنها به عنوان فرصتی برای آموزش دانشجویان نیز استفاده می شود.

ناگفته نماند که اگر قصد دارید بعد از پایان تحصیلات خود در اتریش، به ایران باز گردید باید در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در اتریش تحصیل کنید. در جدول زیر دانشگاه های برتر علوم پزشکی اتریش را مشاهده می کنید.

اسم دانشگاه محل دانشگاه 
 Medical University of Viennaوین
Medical University of Innsbruckاینسبروک
Medical University of Grazگراتس
University of Viennaوین
Paracelsus Private Medical universityسالزبورگ

دانشگاه علوم پزشکی وین

موسسات علوم پزشکی زیادی در کشور اتریش وجود دارد که بزرگترین و معروفترین آنها دانشگاه علوم پزشکی وین است. این دانشگاه جزو مراکز تحقیقاتی و آموزشی سطح بالا در اروپا است. از نظر تاریخی نیز قدمتی ۶۵۰ ساله دارد و بسیار توسعه یافته و مدرن می باشد. دانشگاه علوم پزشکی وین متشکل از هیئتی ۵۴۰۰ نفره، ۱۸۰۰ محقق و ۱۵۰۰ پزشک متخصص می باشد. همچنین بزرگترین بیمارستان قاره اروپا یعنی بیمارستان وین زیر نظر این دانشگاه اداره می شود.

بسیاری از دانشجویان علاقه دارند تا تحصیلات خود را در دانشگاه علوم پزشکی وین سپری کنند. بر اساس آمارها بالغ بر ۷۵۰۰ نفر دوره پزشکی خود را در دانشگاه علوم پزشکی وین گذرانده اند. بیمارستانی که تحت نظر این دانشگاه اداره می شود سالانه پذیرای  ۱۰۰ هزار بیمار است. همچنین حدود ۵۰ هزار عمل جراحی تا کنون توسط متخصصان و اساتید علوم پزشکی وین در بیمارستان این دانشگاه انجام شده است.

بنابراین اگر به دنبال تحصیل پزشکی در اتریش یا تحصیل دندانپزشکی در اتریش هستید و می خواهید یک دانشگاه سطح بالا را برای مهاجرت خود انتخاب کنید دانشگاه علوم پزشکی وین یک گزینه مطلوب پیش روی شماست که سطح علمی بسیار بالایی نیز دارد. این دانشگاه دوره های تحصیلی متنوعی را ارائه می دهد که عبارت اند از:

 • علوم اعصاب
 • متابولیسم
 • دندانپزشکی
 • پزشکی
 • داروسازی
 • پرستاری
 • تکنولوژی
 • زیست شناسی
 • مهندسی پزشکی

تحصیل دندانپزشکی در اتریش

دوره‌های تحصیلی در دانشگاه وین

برنامه‌‌‌های تحصیلی دانشگاه وین بسیار متنوع هستند. این طیف گسترده بسیاری از رشته‌ها را از فلسفه و مذهب گرفته تا فناوری و انفورماتیک شامل ‌می‌شود. داشتن چنین تنوعی این فرصت را به دانشجویان می‌دهد تا با مطالعه و بررسی دقیق، وارد مسیری شوند که به بهترین نحو ممکن با توانمندی‌ها و علایق ‌‌آن‌ها مطابقت داشته باشد.

مسئولیت تحقیق و آموزش دانشجویان بر عهده دانشکده‌ها است. در دانشگاه وین ۵ مرکز تحقیقاتی و ۱۵ دانشکده مستقر شده است که در مجموع ۱۷۹ برنامه تحصیلی مختلف را در مقاطعی نظیر کارشناسی، ارشد و دکترا ارائه می‌دهند. مراکز تحقیقاتی نیز وظایف خاص خود را دارند و غالباً از ‌‌آن‌ها به عنوان نهادهای آموزشی و همچنین پژوهشکده استفاده ‌می‌شود.

شرایط پذیرش دانشگاه‌‌‌های پزشکی و دندانپزشکی در اتریش

همانطور که گفتیم، پذیرش در رشته‌‌‌های پزشکی و دندانپزشکی در کشور اروپایی اتریش مستلزم شرکت در آزمون ورودی خواهد بود. متقاضیان برای آماده کردن خود جهت شرکت در این آزمون ‌می‌توانند در در دوره پیش پزشکی شرکت کرده و شانس خود را برای بالا بردن امتیاز در آزمون ورودی افزایش دهند. با توجه به این موضوع که دوره‌‌‌های پیش پزشکی آمادگی هم به زبان آلمانی ارائه ‌می‌شوند، متقاضیان شرکت در آن باید حداقل مدرک زبان آلمانی سطح C1 را داشته باشند. طی این دوره دروس لازم که از ‌‌آن‌ها در آزمون ورودی سوال مطرح ‌می‌شود، به متقاضیان آموزش داده خواهد شد. پذیرش دانشجو در این رشته‌ها سهمیه بندی شده است. در این سهمیه بندی ۲۵ درصد به متقاضیان اتحادیه اروپا و پنج درصد نیز به متقاضیان بین الملل از کشورهای غیر اتحادیه اروپا اختصاص داده شده است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش در مقاطع مختلف

در حال حاضر دانشجویان بین المللی هیچ گونه محدودیتی برای تحصیل پزشکی یا دندانپزشکی در اتریش ندارند. متقاضیان برای این که در رشته پزشکی در اتریش مشغول به تحصیل شوند باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کرده و در این آزمون نمره قبولی دریافت کنند. شرایط برای رشته دندانپزشکی نیز مشابه است. همچنین نا گفته نماند که تنها ۵ درصد از کرسی های دانشگاه های علوم پزشکی در اتریش به دانشجویان بین المللی اختصاص داده می شود.

۲۵ درصد از ظرفیت هر دوره نیز مختص دانشجویان اتحادیه اروپا می باشد. از نظر ساختار آموزشی نیز دانشجویان بعد از ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی علوم پایه را میگذرانند که در آن دروسی مثل فیزیولوژی و آناتومی تدریس می شود.

بعد از پایان دوره علوم پایه ،دروس تخصصی تر شده و دانشجویان در دوره های عملی و کارورزی ها و کارآموزی های بیمارستانی شرکت می کنند تا به این ترتیب در حوزه پزشکی یا دندانپزشکی تخصص بیشتری کسب کرده و بیماران بیشتری را معاینه کنند. مقطع دندانپزشکی در این کشور شش ساله بوده و مقطع پزشکی نیز حدود هفت سال به طول می انجامد.

اگر شما هم همواره علاقه مند به تحصیل پزشکی در اتریش بوده اید و می خواهید رشته های مرتبط با علوم پزشکی را در این کشور بخوانید با کارشناسان و وکلای ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس حاصل کنید. و کلای با تجربه ما در سریع ترین زمان ممکن مراحل مهاجرت تحصیلی به اتریش را انجام می دهند.

بورسیه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش

یکی از دلایل محبوبیت اتریش در بین دانشجویان بین المللی، امکان بهره مندی از تحصیلات رایگان در این کشور است. سیستم آموزشی اتریش رایگان و کم هزینه است و به همین دلیل بسیاری از دانشجویان بین المللی علاقه دارند تا در این کشور به تحصیل بپردازند. با این حال تحصیل در تمامی مراکز آموزشی اتریش رایگان نیست، به همین دلیل دریافت بورسیه های تحصیلی به دانشجویان بین المللی کمک می کند تا بخش زیادی از هزینه های خود را در مسیر تحصیل پوشش دهند.

در حال حاضر دولت و نهادهای خصوصی و موسسات مستقل در اتریش، بورسیه هایی را به دانشجویان بین المللی ارائه می کنند. با توجه به محدودیت ظرفیت این بورسیه ها تنها افراد موفق به دریافت بورسیه می شوند که شرایط لازم را داشته باشند. از جمله مهمترین شرایط دریافت بورسیه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش می توان به مواردی همچون داشتن معدل بالا، تسلط بر زبان آلمانی، سن مناسب، انگیزه نامه و غیره اشاره کرد.

از جمله مهمترین شرایط دریافت بورسیه‌‌‌های تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در این کشور باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن رزومه تحصیلی و همچنین سوابق درخشان علمی
 • ‌داشتن مقالات چاپ شده علمی‌ ISI در مجله‌‌‌های برتر
 • سطح سواد علمی ‌بالا و نمرات درخشان
 • داشتن مدرک مهارت زبان آلمانی

مدرک زبان برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش

برای آنکه بتوانید در رشته پزشکی و دندانپزشکی در کشور اتریش پذیرفته شوید باید حداقل مدرک زبان آلمانی سطح C1 را داشته باشید. تحصیل پزشکی در اتریش بدون داشتن مدرک زبان مقدور نیست. در صورتی که تسلط و نمره کافی در این زمینه را ندارید باید به کالج‌‌‌های زبان معتبری که شما را برای ورود به دانشگاه‌‌‌های اتریش آماده می‌کنند مراجعه کرده و سطح مهارت خود را افزایش دهید.

مدرک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در اتریشاقامت دائم و شهروندی پس از تحصیل پزشکی در اتریش

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که می خواهید از طریق تحصیل مهاجرت کرده و در ادامه اقامت دائم و شهروندی اتریش را به دست بیاورید، باید با شرایط دریافت اقامت دائم این کشور از طریق تحصیلی رشته های پزشکی آشنایی داشته باشید. به طور کلی امکان دریافت اقامت دائم و اتریش بعد از پایان تحصیل پزشکی در این کشور وجود دارد؛ اما چگونه؟

به این منظور متقاضی باید بعد از پایان تحصیلات خود در اتریش مشغول به کار شده و ویزای کاری دریافت کند. بعد از گذشت چند سال از کار و زندگی در اتریش متقاضی واجد شرایط دریافت اقامت دائم و درنهایت شهروندی خواهد بود. البته پروسه دریافت اقامت دائم اتریش به همین آسانی هم نیست و شما باید ثابت کنید که از تمکن مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی خود در این کشور برخوردار هستید.

همچنین در مدت زمان اقامت خود در اتریش کاری خلاف منافع ملی این کشور انجام نداده اید. با توجه به این که اتریش یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است، داشتن ویزا و پاسپورت این کشور مزایای زیادی برای دارندگان آن دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد علاقه دارند تا بتوانند اقامت دائم اتریش را دریافت کند. اگر شما هم می خواهید اقامت اتریش را دریافت کنید تحصیل رشته هایی مثل پزشکی و دندانپزشکی یک روش مناسب برای مهاجرت به این کشور و پیدا کردن کار و در نهایت دریافت اقامت دائم است.

تحصیل پزشکی در اتریش به زبان انگلیسی

همانطور که گفتیم زبان معیار و رسمی در کشور اتریش آلمانی است. البته زبان هایی مثل اسپانیایی نیز در این کشور شنیده می شود. با این حال بسیاری از دانشجویان بین المللی علاقه دارند تا تحصیلات خود را به زبان انگلیسی بگذرانند؛ اما آیا امکان تحصیل پزشکی در اتریش به زبان انگلیسی وجود دارد؟

خوشبختانه در حال حاضر دانشجویان بین المللی می توانند تحصیلات خود را به زبان انگلیسی در این کشور سپری کنند. اگر می خواهید در کلاس های درس پزشکی به زبان انگلیسی حاضر شوید باید در دانشگاه های خصوصی این کشور ثبت نام کنید. به این ترتیب دیگر الزامی برای تسلط بر زبان آلمانی ندارید. البته به این نکته توجه داشته باشید که هزینه تحصیل پزشکی در اتریش در دانشگاه های خصوصی بالاتر از دانشگاه های دولتی این کشور است.

کار در حال تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش

گرچه اتریش کشور گرانی در قاره اروپا محسوب نمی شود؛ اما یکی از نکات بسیار مهم برای دانشجویان بین المللی تامین هزینه های ماهانه زندگی است. اگر می خواهید بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین کنید باید به کارهای دانشجویی مشغول شوید. بر اساس قوانین کشور اتریش، دانشجویان بین المللی امکان ۲۰ ساعت کار درهفته را دارند.

مشاغل دانشجویی زیادی وجود دارد که دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی نیز می توانند در آنها مشغول به کار شده و به کسب درآمد بپردازند. همچنین بر اساس آمارها نرخ بیکاری در اتریش در قیاس با برخی از کشورها کمتر است؛ بنابراین دانشجویان رشته های مثل پزشکی و دندانپزشکی بعد از فارغ التحصیلی نیز شرایط مناسبی برای کاریابی خواهند داشت.

هزینه تحصیل پزشکی در اتریش

اگر نگاهی به لیست شهرهای گران دنیا بیندازیم، وین یکی از گران ترین پایتخت ها در اروپا و حتی سراسر دنیا محسوب می شود. از نظر توریسم و گردشگری نیز این کشور تفریحات گران قیمتی دارد که در میان افراد ثروتمند جهان بسیار محبوب است. با این حال شرایط درباره تحصیل در این کشور متفاوت است. در حال حاضر اتریش یکی از کشورهای مقرون به صرفه برای مهاجرت تحصیلی محسوب می شود.

دانشجویان و دانش آموزانی که عضو منطقه اقتصادی اروپا و اتحادیه اروپا هستند، می توانند از تحصیلات رایگان در اتریش بهره مند شوند. هزینه تحصیل برای دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند نیز بسیار اندک و ناچیز است؛ بنابراین هزینه تحصیل دندانپزشکی در اتریش و دیگر رشته های علوم پزشکی در این کشور در مقایسه با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا مقرون به صرفه می باشد.

دانشجویان خارجی برای تحصیل رشته های پرطرفداری مثل پزشکی و دندانپزشکی باید سالانه مبلغی حدود 700 یورو تا 1500 یورو بپردازند. علاوه بر هزینه تحصیل، هزینه محل اقامت نیز یکی از مخارجی است که باید مورد توجه دانشجویان بین المللی باشد. در حال حاضر دانشجویان می توانند با پرداخت ماهانه ۲۰۰ یورو در خوابگاه های مدرن و مجهز ساکن شوند. از سوی دیگر هر دانشجو ماهانه حدود ۸۰۰ یورو هزینه های جانبی خواهد داشت؛ به عنوان مثال هزینه حمل و نقل خوراک پوشاک خرید کتاب و غیره.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش

برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌‌‌های اتریش می‌بایست مدارک زیر را ارائه دهید:

 • ریز نمرات دیپلم و تحصیلات دانشگاهی به همراه ترجمه رسمی‌‌‌آن‌ها به زبان آلمانی یا انگلیسی
 • گذرنامه معتبر
 • مدرک زبان آلمانی حداقل سطح C1
 • اصل و ترجمه رسمی ‌آلمانی یا انگلیسی مدرک تحصیلی دیپلم و مدارک دانشگاهی
 • شماره شناسایی اتریشی در صورت وجود

آزمون پذیرش پزشکی در دانشگاه  های اتریش

همانطور که گفتیم یکی از شروط مهم تحصیل پزشکی در دانشگاه های اتریش موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه می باشد. در حال حاضر دانشگاه های خصوصی این کشور آزمون ورودی ندارند؛ اما اگر متقاضی تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش هستید باید در آزمون ورودی شرکت کرده و نمره حد نصاب را دریافت کنید.

آزمونی که برگزار می شود شامل سوالاتی در زمینه مبانی پزشکی، درک واژگان و متون پزشکی، سوالات هوش و تست اجتماعی و عاطفی است. این امتحان مجموعا ۸ ساعت طول کشیده و به صورت همزمان برگزار می شود. ناگفته نماند که متقاضیان تنها می توانند برای یک دانشگاه اقدام کنند و این آزمون فقط یک بار در سال برگزار می شود.

اگر می خواهید در آزمون ورودی دانشگاه های علوم پزشکی اتریش ثبت نام کنید، به یاد داشته باشید که تا 31 مارس مهلت ثبت نام دارید. برخی از سوالات این آزمون به صورت تستی و چهارگزینه ای و از مباحثی مثل شیمی، فیزیک، زیست و ریاضی مطرح می شوند و برخی دیگر از سوالات به صورت درک هندسی، اعداد، درک مطلب و غیره می باشد.

کسانی که قصد تحصیل دندانپزشکی در اتریش را دارند، می‌بایست پیش از ورود به دانشگاه در دوره پیش پزشکی یک ساله شرکت کرده و آمادگی لازم برای شرکت در آزمون ورودی را پیدا کنند. قبولی در آزمون ورودی و شرکت در دوره پیش پزشکی برای تمام متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌‌‌های کشور اتریش را دارند، الزامی ‌است. مشاوران ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی برای شرکت در این آزمون و معرفی منابع مطالعاتی شما را راهنمایی خواهند کرد.

با توجه به این موضوع که زبان آموزشی در این کشور آلمانی است، دانشجویان باید بر این زبان تسلط داشته باشند تا بتوانند آزمون خود را با موفقیت سپری کنند. ثبت نام در آزمون ورودی تا تاریخ ۳۱ ماه مارس فرصت دارد. مدت زمان این آزمون حدود ۸ ساعت بوده و دانشجویان تنها ‌می‌توانند برای پذیرش در یک دانشگاه اقدام کنند. موارد امتحانی در آزمون ورودی و همچنین دروسی که در دوره آمادگی پیش پزشکی به دانشجویان تدریس ‌می‌شود عبارتند از:

 • شیمی،‌ریاضی، زیست شناسی و فیزیک
 • سوالات تستی درک مطلب و همچنین واژگان تخصصی رشته پزشکی
 • سوالات چهار گزینه ای در رابطه با توانایی شناخت و همچنین درک احساسات بیماران، هوش هیجانی و واکنش ‌‌آن‌ها در رابطه با برخورد اجتماعی درست
 • تست‌‌‌های درک مطلب اشکال هندسی و هوش ریاضی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریششهریه دانشگاه های خصوصی اتریش

اگر فرصتی برای یادگیری زبان آلمانی ندارید یا نمی خواهید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنید، بهترین گزینه برای شما ثبت نام در دانشگاه های خصوصی اتریش است. به این ترتیب شما این امکان را دارید تا بدون نیاز به ارائه مدرک زبان آلمانی یا شرکت در آزمون های ورودی در کلاس های درس رشته پزشکی یا دندانپزشکی حاضر شوید.

یکی از دغدغه های مهم متقاضیان شهری دانشگاه های خصوصی اتریش است. همانطور که گفتیم هزینه تحصیل در این دانشگاه ها در مقایسه با دانشگاه های دولتی بیشتر است و معمولاً از 8000 هزار یورو در سال آغاز می شود. البته دانشجویان می توانند در صورت داشتن شرایط لازم از بورسیه های تحصیلی موجود در این کشور بهره مند شده و به این ترتیب هزینه های تحصیل خود را کاهش دهند.

هزینه‌های زندگی در اتریش برای دانشجویان دندانپزشکی در کشور اتریش

همانطور که اشاره شد، تحصیل در رشته‌‌‌های پزشکی و همچنین تحصیل دندانپزشکی در اتریش رایگان بوده و تنها یک هزینه جزئی در زمان ثبت نام از متقاضیان دریافت ‌می‌شود. دانشجویان صرفاً باید هزینه‌‌‌های زندگی خود در کشور اتریش را تامین کنند. تنها هزینه‌ای که در هر ترم از دانشجویان دریافت ‌می‌شود، حدود ۶۰۰ الی ۱۵۰۰ یورو در سال است. هزینه‌‌‌های زندگی در کشور اتریش مطابق جدول زیر خواهد بود:

عنوان هزینهمبلغ قابل پرداخت
هزینه اجاره محل اقامت دانشجوییماهانه حدود 300 یورو تا 400 یورو
هزینه خوابگاه‌‌‌های دانشجوییماهانه در حدود 250 یورو
هزینه خورد و خوراکروزانه در حدود 10 یورو
هزینه حمل و نقل عمومیسالانه در حدود 20 یورو (نصف قیمت برای دانشجویان)
بیمه دانشجوییماهانه در حدود 55 یورو
سایر هزینه‌هاماهانه در حدود 500 یورو

کار پس از تحصیل دندانپزشکی و پزشکی در اتریش

پس از اتمام تحصیلات، دانشجویان دانشگاه‌‌‌های دندانپزشکی و پزشکی کشور اتریش می‌توانند در این کشور مانده و مشغول به کار شوند. تعداد زیادی از کسانی که به این کشور مهاجرت تحصیلی می‌کنند نهایتاً در آن ماندگار خواهند شد. پس از اتمام تحصیلات، دولت اتریش یک سال به فارغ التحصیلان مهلت می‌دهد تا شغل مناسب خود را پیدا کرده و ویزای کاری دریافت کنند.

خوشبختانه نرخ بیکاری در کشور اتریش بسیار پایین بوده و بسیاری از فارغ التحصیلان قادر خواهند بود که در این مدت کوتاه یک سال شغل مورد نظر خود را بیابند. دستمزد پزشکان در کشور اتریش در سال‌های اولیه طبابت حدود ۵۰ هزار یورو بوده و از سال چهارم تا ۶۰ هزار نیز افزایش پیدا می‌کند. لازم به ذکر است که این میزان حقوق به سابقه کاری حرفه ای بودن و محل کار ‌‌آن‌ها نیز بستگی دارد. حقوق دندانپزشکان و پزشکانی که در بیمارستان‌های دولتی اتریش مشغول به کار هستند، کمتر از بیمارستان‌‌‌های خصوصی است. متقاضیان ‌می‌توانند بعد از ۵ سال کار در این کشور درخواست اقامت دائم بدهند.

میزان درآمد دندانپزشکان در اتریش

میزان حقوق و درآمد دندانپزشکان به مهارت ‌‌آن‌ها وابسته بوده و نمی‌توان مبلغ دقیقی برای آن تعیین کرد اما طبق آمار، این میزان درآمد حدود ۶۰ هزار یورو در سال برآورد ‌می‌شود. به صرفه بودن یا نبودن میزان دستمزد به هزینه‌های زندگی اشخاص نیز بستگی دارد اما در کل تحصیل دندانپزشکی در اتریش به دلیل اعتبار بالای دانشگاه‌‌‌های آن بسیار ارزشمند است. مدارک اعطا شده به دانشجویان از دانشگاه‌‌‌های اتریش در بسیاری از کشورهای جهان معتبر است و مورد تایید خواهد بود.

درآمد پزشکان در اتریش 

سخن پایانی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش انتخاب هوشمندانه ای برای مهاجرت به یک کشور دیگر و ادامه تحصیل است. به این ترتیب متقاضی در کنار یادگیری رشته موردعلاقه خود، ویزای اتریش را نیز دریافت می کند و می تواند بعد از گذشت چند سال تابعیت این کشور را بگیرد.

ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تمامی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های اتریش و ویزای تحصیلی این کشور را برای شما انجام می دهیم. اگر در زمینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش، سوال یا ابهامی دارید همین الان با کارشناسان و وکلای ما تماس بگیرید و مشاوره تخصصی دریافت کنید.

سوالات متداول

1.آیا امکان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش به زبان انگلیسی وجود دارد؟

بله متقاضیان می توانند به زبان انگلیسی در این کشور تحصیل کنند.

2.آیا امکان تحصیل رایگان در اتریش وجود دارد؟

تحصیل در دانشگاه های اتریش کامل رایگان نیست؛ اما هزینه آن بسیار اندک است.

3.آیا می توانیم از طریق تحصیل اقامت دائم اتریش را دریافت کنیم؟

بله متقاضی بعد از پایان تحصیلات خود امکان کاریابی در اتریش را دارد و چنانچه بتواند شغلی در این کشور پیدا کند در نهایت بعد از گذشت چند سال اقامت دائم را دریافت می کند.

4.هزینه زندگی ماهانه در اتریش چقدر است؟

یک دانشجو در اتریش حدوداً ۸۰۰ یورو در ماه هزینه دارد.

5.مراحل تحصیل در رشته پزشکی اتریش چیست؟

دانشجویان برای تحصیل در رشته پزشکی در این کشور باید یک دوره چهار ساله لیسانس به پزشکی و یک دوره دو ساله فوق لیسانس را بگذرانند تا مدرک پزشکی عمومی‌خود را دریافت کنند.

6.دوره دندانپزشکی در کشور اتریش چه مدت طول می‌کشد؟

برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور اتریش باید ۶ سال زمان بگذارید.

7.شهریه رشته‌‌‌های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه‌های اتریش چقدر است؟

تحصیل در رشته‌‌‌های علوم پزشکی در کشور اتریش رایگان بوده و صرفاً متقاضیان باید بین ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در سال پرداخت کنند.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

30 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش

 1. الهه گفت:

  سلام وقت بخیر من ۲۹سالمه و دانشجوی ترم دو پزشکی یکی از دانشگاهای دولتی ایران هستم میخواستم بدونم آیا راهی هست که من بتونم مستقیم به رشته پزشکی توی اتریش یا آلمان یا کلا هر جایی انتقالی بگیرم یا حتما باید آزمون ورودی بدم و دوره کالج رو بگذرونم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بله، با توجه به قبولی در دانشگاه های دولتی ایران، امکان پذیرش مستقیم را دارید. در نظر داشته باشید که نیاز به ارائه مدرک زبان آلمانی حداقل b2 را دارید.

 2. صدف گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من ۱۹ سالمه و دیپلم تجربی با معدل ۱۷ دارم ۱ سال سابقه کار در بیمارستان و مدرک زبان b1 هستم میتونم برای دانشگاه های دولتی وین اقدام کنم و چقدر تمکن مالی لازمه سند هم میخواد ممنون میشم راهنمایی ام کنید.🙏

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   با سلام و احترام
   لطفا در نظر داشته باشید که برای تحصیل در اتریش نیاز به قبولی در کنکور سراسری ایران و شرکت در دانشگاه را دارید.

 3. سیما گفت:

  سلام بیست ساله هستم، با معدل دیپلم هیجده ، مدرک زبان هم ندارم میتوانم برای اتریش پذیرش
  پزشکی بگیرم؟؟؟؟ یا اول باید مدرک زبان بگیرم؟؟؟ المانی یا انگلیسی؟؟؟؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   تحصیل در آلمان به زبان آلمانی است و نیاز به قبولی در دانشگاه های دولتی ایران در همان رشته تحصیلی را دارید.

 4. شهناز گفت:

  با سلام
  من 29 ساله کارشناسی ارشد مهندسی شیمی هستم .
  قصد ادامه تحصیل توی رشته دندانپزشکی دارم
  دوتا سوال داشتم ازتون:
  1) شرایط سنی خاصی برای تحصیل دندانپزشکی وجود داره؟
  2) به نظر شما دکترای رشته خودم رو بخونم یا دندانپزشکی؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   تحصیل دندانپزشکی در اتریش محدودیت سنی دارد. در صورتیکه رزومه علمی و پژوهشی قوی داشته باشید، توصیه می کنیم برای دکترای رشته خود اقدام نمایید.

 5. ایلیا گفت:

  سلام. من 33 سالمه. دیپلم تجربی با معدل 18.25 دارم. مدتی از تحصیلات دور بودم ولی 3سال پیش مدرک کارشناسی مدیریت بازرگانی رو با معدل 17.8 از دانشگاه سراسری گرفتم. تو این دو سه سال هم مدرک b1 زبان آلمانی رو گرفتم. تنها سوال من در مورد سنم هست. آیا میشه تو رشته پزشکی اتریش پذیرش بگیرم؟ (قبل از مدیریت 3 سال دانشجوی پرستاری روزانه بودم ولی به دلایل مشکلات خانوادگی انصراف دادم ولی ریزنمراتم رو دارم). آیا دیگه شانسی برای گرفتن ویزا از سفارت برای اتریش آلمان ، نروژ یا فنلاند رو ندارم؟؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   تحصیل پزشکی در اکثر کشور های اروپایی مانند اتریش محدودیت سنی دارد. به شما توصیه میکنیم از طریق رشته تحصیلی خود اقدام نمایید.

 6. P گفت:

  سلام. ببخشید یعنی برای پذیرش پزشکی اتریش باید هم در کنکور ایران قبول شد و هم در کالج و آزمون ورودی آنجان شرکت کرد؟! یا یکی از این دو حالت؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام روزتون بخیر
   شرایط پذیرش دانشگاه های اتریش و دریافت ویزای این کشور با سخت گیری های زیادی روبرو شده است، به شما پیشنهاد میکنیم کشور های دیگری را انتخاب نمایید.

 7. Bahar گفت:

  سلام من ليسانس زيست شناسي گرفتم و در حال حاضر دارم ارشد ميكروب شناسي باليني در علوم پزشكي مشهد ميخونم خواستم ببينم واسه دوره دكترا شرايط تحصيل در دانشگاه هاي علوم پزشكي اتريش به چه نحو هست؟ و من با توجه به مدرك زبان انگليسي و در حال تكميل زبان آلماني ميتونم به ادامه تحصيل در اتريش خوش بين باشم ؟؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   به صورت معمولا تحصیل دوره دکترا در دانشگاه های اکثر کشور های خارجی دارای بورسیه های دولتی و گاها خصوصی است که دانش پژوه را ترغیب به ادامه تحصیل می کند.
   زبان تحصیل دوره دکتر به صورت عام و بجز در مواردی، انگلیسی می باشد.

 8. نگین گفت:

  سلام.من 20 سالم هست و معدل دیپلمم (تجربی)19.92 هستش.مدرک زبان ندارم ولی میتونم آیلتس حدود5.5 بگیرم تو چند ماه.آیا من شرایط تحصیل در رشته پزشکی در اتریش رو دارم؟و اینکه هزینه ش همینقدره که نوشتید؟حدود 700 یورو؟ئ اینکه به چه زبانی هست؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   شرایط پذیرش شما بر اساس مدارک شما مشخص خواهد شد، مدارک و سوابق تحصیلی خود را برای کارشناسان ما ارسال نمایید تا مورد ارزیابی پذیرش قرار بگیرید.
   هزینه ها به طور تقریبی همین خواهد بود و اندک هزینه های زندگی نیز بر اساس شیوه زندگی شما به آن افزوده خواهد شد.

 9. Ben گفت:

  سلام من دیپلم ریاضی دارم معدل دیپلمم 17.67و پیش دانشگاهیم 17.88 به انگلیسی تسلط دارم ولی برای تافل یا آیلتس اقدام نکردم‌.وضعیت مالیمم متوسطه اگه زبان آلمانی رو مدرک b2 بگیرم و پزشکی دانشگاه آزاد بخونم میتونم بورسیه بگیرم؟اگه میشه بعد چند ترم میشه؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   ارائه بورس تحصیلی معمولا در سطوح ارشد و بالاتر انجام میشود و شانس بورسیه برای لیسانس پایین است.
   می توانید مدارک خود را + ریز نمرات آخرین سال تحصیلی برای ما ارسال کنید تا امکان سنجی های لازم بررسی شده و به شما اطلاع دهیم.

 10. مینازند گفت:

  با سلام..میخواستم بدونم ازمون ورودی پزشکی آلمان آسونتره یا اتریش یا فرانسه؟؟؟ممنون میشم جواب بدید

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   بفرمائید منظور شما از آسانی، چیست ؟
   چراکه هر کشور پیش نیاز های خاص خود را دارد که مهمترین آن زبان است.

 11. مینا ابراهیمی گفت:

  با سلام
  من دانشجوی دندانپزشکی دانشگاه بوگامولتس اکراین هستم ویک سال است که انجا تحصیل می کنم آیا امکان انتقال به دانشگاههای کشورهای دیگر که مورد تایید وزارت علوم باشد برای من وجود دارد

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   می بایست ببینید دانشگاه شما با کدام دانشگاه های کشور های دیگر، مراوده ی دانشجو دارد.بسیاری از دانشگاه ها این قابلیت را دارند.

 12. مراد گفت:

  با سلام
  بنده دانشجو پزشکی هستم ولی میخوام به اتریش انتقالی بگیرم نمرات هم عالی و در بعضی موارد خوب و متوسط به بالاست آیا همچین امکانی هست؟؟؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   در صورتی که شرایط پیش نیاز تحصیل در این کشور را داشته باشید , می توانید از ابتدا تحصیل کنید, تطبیق واحد در این حالت تعریف نشده است.

 13. وحید رضایی گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشید من دانشجوی سال دوم دندانپزشکی مجارستان هستم ومعدل دیپلم وپیش دانشگاهی 18/75 وزبان المانی نخوندم به چه طریق میتونم در دانشگاه اتریش ادامه تحصیل بدم اگر لازم باشه میتونم زبان را در کشور مقصدبخونم ممنونم راهنمایی کنم.

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   برای انتقالی گرفتن و تطبیق واحد ابتدا بایستی دانشگاه هدف را مشخص کنید و شرایط پذیرش آن را بررسی کنید. و در صورتی که امکان انتقالی وجود داشته باشد، روال قانونی را از سرگیری کنید.

 14. میلاد ابراهیمی گفت:

  سلام . باعرض خسته نباشید و تشکر از سایت خوبتان من متولد ۱۳۷۵ هستم و مدرک دیپلم تجربی دارم و مدرک TOFELنیز دارم و تسلط به زبان انگلیسی دارم آیا امکان تحصیل پزشکی در اتریش یا نروژ برای من وجود دارد.

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   بله این امکان وجود دارد ولی در هیچ کدام از کشورهای مذکور امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی وجود ندارد.

 15. محمد دهکردی گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  من دیپلم ریاضی با معدل 19.5 و پیش دانشگاهی ریاضی بامعدل 16.8 دارم و متولد 1375 هسم.ایا امکان تحصیل پزشکی در اتریش را دارم و ایا میتوانم در کالج های کورس تجربی شرکت کنم و بعد وارد پزشکی بشوم با اینکه دیپلم و پیش ریاضی دارم؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   یک سری شرایط خاص برای شرایط شما وجود دارد، امکان توضیح در این قسمت نیست، با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *