آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان

دوره آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان شرایطی را فراهم می‌کند تا متقاضی با شرکت در آن مهارت‌های مربوط به آرایشگری را به‌صورت عملی و تئوری فرا بگیرد. متقاضی پس از پشت سر گذاشتن این دوره مدرک خود را دریافت کرده و می‌تواند در آلمان و یا هر کشور دیگری مشغول به کار شود. بعد از شرکت در امتحانات نهایی و دریافت مدرک، او می‌تواند برای خودش یک سالن دایر کند یا به‌عنوان نیروی آموزش دیده در سالن‌های دیگر یا آموزشگاه‌ها مشغول به کار شود.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

آوسبیلدونگ آرایشگری یا Ausbildung Friseur از بهترین پلن‌های مهاجرت به آلمان بدون مدرک تحصیلی است. این دوره محدودیت سنی ندارد و ثبت‌نام و ارسال درخواست پذیرش آن هم بسیار ساده است. از دیگر محاسن شرکت در آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان این است که متقاضی نه تنها نیازی به پرداخت هزینه ندارد که در ازای برخی از خدمات، حقوق دریافت می‌کند.

مزایا آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان

شرکت در این دوره‌ها مزایا و محاسن متعددی دارد. از مهم‌ترین مزایا دوره آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان تحصیل رایگان در رشته آرایشگری
 • آینده روشن این شغل و وجود موقعیت‌های شغلی متعدد
 • کیفیت بالای تحصیل در رشته آرایشگری و اعتبار بالای مدارک
 • احتمال بالای استخدام در این کشور
 • امکان ارتقا شغلی در سطح حرفه‌ای آرایشگری
 • امکان دریافت مجوز برای راه‌اندازی کسب‌وکار شخصی
 • امکان ارتقا شغلی به‌عنوان استایلیست یا میکاپ‌آرتیست یا متخصص گریم
 • امکان انجام کار پاره‌وقت با درآمد مناسب

شرایط آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمانشرایط آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان

دوره آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان جز آسان‌ترین دوره‌های آوسبیلدونگ از نظر شرایط و امکان پذیرش است. محدودیت سنی خاصی برای شرکت در این دوره وجود ندارد. البته افراد در محدوده سنی 17 تا 25 سال شانس بیشتری برای دریافت پذیرش دارند و میانگین سنی افراد پذیرفته شده در این دوره نیز 18 تا 35 سال است. برای شرکت در این دوره نیاز به هیچ مدرک تحصیلی ندارید. شما با مدرک دیپلم دوره متوسطه نیز می‌توانید در آوسبیلدونگ آرایشگری آلمان شرکت کنید. از مهم‌ترین شرایط و پیش‌نیازهای شرکت در این دوره درواقع کاراکتر شخصتی متقاضی و ویژگی‌های اخلاقی او است. از مهم‌ترین ویژگی‌های اخلاقی متقاضی شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان عبارت‌اند از:

 • خلاقیت بالا
 • به‌روز بودن استایل
 • نداشتن حساسیت به مواد شیمیایی
 • روابط اجتماعی قوی
 • خلاق بودن
 • مهارت در معاشرت با دیگران و برقراری ارتباط

همچنین سایر پیش‌نیازهای شرکت در آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان عبارت‌اند از:

 • داشتن مدرک دیپلم
 • مهارت در زبان آلمانی با سطح B1
 • تمکن مالی برای تامین هزینه‌های زندگی به ازای ماهانه 853 یورو
 • داشتن رزومه کاری و تحصیلی در زمینه آرایشگری
 • داشتن بیمه برای مدت کارآموزی در آلمان
 • پرداخت هزینه ویزا معادل 75 یورو
 • عدم سوپیشینه

هزینه آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان

شرکت در آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان رایگان است. حتی متقاضی در ازای انجام برخی از کارهای عملی، حقوق دریافت می‌کند. این افراد از مزایای مانند بیمه بیکاری، بیمه بازنشستگی و بیمه درمانی هم برخوردار هستند. همچنین لازم است که هزینه‌های پذیرش در این دوره را پرداخت کنید. برای مثال باید هزینه گرفتن تاییدیه مدار‌ک تحصیلی‌تان را پرداخت کنید. هزینه این پروسه حدود 100 تا 200 یورو است. همچنین هزینه‌ها رایج برای موارد دیگری مانند ترجمه مدارک تحصیلی، سفر به آلمان و غیره را پرداخت کنید. بعد از دریافت پذیرش دوره‌ها، متقاضی باید هزینه زندگی در آلمان را تامین کند. این هزینه ماهانه کمتر از 900 یورو است.

تمکن مالی

با توجه به اینکه دوره آوسبیلدونگ آرایشگری آلمان شامل دریافت درآمد است؛ مبلغ مورد نظر برای تمکن مالی زیاد نیست و فرد می‌توان با حداقل هزینه به این کشور سفر کند. کافی است متقاضی توانایی تامین هزینه‌های ماهانه زندگی در آلمان به‌اندازه 853 یورو را داشته باشد.

درآمد دوره آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان

متقاضیان در این دوره، به‌ازای انجام برخی از کارهای عملی، درآمد کسب می‌کنند. بسته به مدت آموزش، درآمد متقاضی افزایش پیدا می‌کند. متقاضیان در این دوره انواع بیمه‌های درمانی، بیمه بیکاری و بیمه بازنشستگی را هم دریافت می‌کنند.

حقوق این افراد از طریق حقوق‌های کارآموزی، کمک‌های دولتی، کمک‌هزینه‌های خانواده یا دوستان، وام‌های دانشجویی و غیره تامین می‌شود. درآمد متقاضیان دوره آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

مدت زمانمیزان درآمد ماهانه
سال اول دوره آوسبیلدونگ585 یورو
سال دوم690 یورو
سال سوم790 یورو

نحوه آموزش دوره

این دوره سه سال طول می‌کشد و شامل یک دوره دوگانه است. متقاضیان در این دوره ابتدا مفاهیم تئوری را آموزش می‌بینند و در ادامه در آموزشگاه‌های تخصصی یا شرکت‌ها مشغول به آموزش می‌شوند. در مواردی که متقاضی در یک حوزه به اندازه کافی مهارت دارد؛ نیازی به شرکت در دوره‌های مرتبط نیست. به‌این‌ترتیب داشتن مهارت و سابقه کار می‌تواند از مدت زمان دوره بکاهد.

دوره آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان از موارد متعددی تشکیل شده است. در این دوره‌ها تلاش می‌شود که متقاضی را برای شرکت در حوزه‌های متعدد آرایشگری آماده کنند. همچنین با آموزش برخی از دروس تخصصی فرد برای کار حرفه‌ای و علمی آموزش می‌بیند. از مهم‌ترین مواردی که در این دوره‌ها تدریس می‌شوند؛ عبارت‌اند از:

 • دروس نظری مانند آناتومی و فیزیولوژی پوست، ناخن و مو، شناخت انواع پوست و مو، آشنایی با انواع بیماری پوست و مو، آشنایی با ترکیبات مواد آرایشی، آموزش در خصوص اصول بهداشت و ایمنی در آرایشگاه و مدیریت و بازاریابی آرایشگاه
 • شرکت در دوره‌های عملی برای کار با تیغ و قیچی، آموزش نحوه کوتاهی مو و مدل دادن به مو، شیوه شستشو مو، نحوه خشک کردن مو با هود یا سشوار، شیوه اصلاح و رنگ‌آمیزی مو با انواع رنگ، آموزش انواع روش‌های درمانی مو، آرایش موهای عروس، آرایش موهای چتری، آموزش انواع میکاپ، پدیکور و غیره
 • کارآموزی در آرایشگاه‌ها زیر نظر آرایشگران حرفه‌ای برای دریافت مهارت و آشنایی با محیط‌های کاری
 • آموزش استفاده از تجهیزات آرایشگری مانند انواع صندلی، سینگ‌ها، ابزار اصلاح و برش و دستگاه‌های برقی مو و صورت
 • آموزش در خصوص انواع استانداردهای بهداشتی، نکات ایمنی و شیوه رفتار با مشتری
 • آموزش رعایت الزامات زیبایی‌شناسی، مد و سبک‌های روز آرایش مو و صورت

ویزای آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمانمراحل دریافت ویزای آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان

برای ثبت‌نام و شرکت در دوره آوسبیلدونگ آرایشگری آلمان باید کارهای مشخصی انجام دهید و یک سری مراحل را طی کنید:

 • یادگیری زبان آلمانی و کسب سطح B1 یا B2
 • دریافت تایید گواهی‌های تحصیلی
 • ترجمه تمام مدارک به همراه کپی آن‌ها و تایید آن‌ها در سفارت آلمان
 • ارائه رزومه و انگیزه‌نامه به زبان آلمانی
 • درخواست آنلاین برای شرکت در دوره
 • درخواست ویزا
 • مهاجرت به آلمان

سیستم نمره‌دهی در دوره‌های آوسبیلدونگ

نمره‌دهی در این دوره‌ها ترکیبی از نمرات دو موسسه اصلی شامل شرکت میزبان و آموزشگاه‌های حرفه‌ای هستند. این نمرات در نهایت مشخص می‌کنند که فرد با چه نمره‌‌هایی می‌تواند فارغ‌التحصیل شود.

نمره شرکت میزبان از روی معیارهایی مانند عملکرد در محیط کار و نمرات امتحانات تخصصی برآورد می‌شود. در این شرکت عملکرد عملی متقاضی مورد توجه است.

نمره آموزشگاه حرفه‌ای هم توسط امتحانات تئوری و عملی دوره و حضور در کلاس‌های تئوری آموزشگاه مشخص می‌شود.

حضور فعال در این کلاس‌ها هم امتیاز مثبت محسوب می‌شود.

ویزای همراه آوسبیلدونگ

برخی از دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان، امکان همراه آوردن اعضای خانواده را نیز به متقاضی می‌دهند. اما دوره آوسبیلدونگ آرایشگری آلمان این امکان را ارائه نمی‌دهد. به‌این‌ترتیب متقاضی امکان دریافت ویزای همراه را ندارد و تنها خودش می‌تواند به این کشور مهاجرت کند.

کار پس از دوره آوسبیلدونگ

موقعیت‌های شغلی متعددی بعد از گذراندن دوره آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان وجود دارد. آرایشگران در این کشور می‌توانند در هر کدام از آرایشگاه‌های مردانه یا زنانه مشغول به کار شوند. این افراد می‌توانند در لاین‌های مختلف مربوط به آرایشگری کارشان را شروع کنند. همواره در لاین‌های مختلف آرایش عروس، گریم سینمایی یا آرایش تخصصی مو و پوست فرصت‌های کاری برای این افراد وجود دارد.

از دیگر حوزه‌هایی که فارغ‌التحصیلان دوره آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان می‌توانند در آن مشغول به کار شوند؛ تدریس آرایشگری است. این افراد می‌توانند در آرایشگاه‌ها و مدارس آرایشگری مشغول به تدریس آرایشگری شوند.

تقاضای بازار کار در آلمان برای رشته آرایشگری در سال‌های اخیر همواره بالا بوده است. به‌این‌ترتیب فارغ‌التحصیلان این دروه شانس زیادی برای پیدا کردن شغل دارند. همچنین این افراد اگر به‌اندازه کافی مهارت و تجربه کسب کنند می‌توانند به‌عنوان آرایشگر مستقل هم مشغول به کار شوند. در ادامه به برخی از فرصت‌های شغلی آرایشگری در آلمان اشاره شده است:

 • مربی آرایشگری
 • گریمور سینمایی
 • آرایشگر عروس
 • آرایشگر مردانه
 • آرایشگر زنانه
 • آرایشگر تخصصی مو و پوست

حقوق آوسبیلدونگ آرایشگری آلمانمیزان حقوق بعد از آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان

آرایشگری در آلمان جز مشاغل معمولی محسوب شده و حداقل درآمد را دارد. افرادی که تجربه و مهارت متوسطی دارند؛ ماهانه 1600 یورو دریافت می‌کنند. افراد حرفه‌ای و کسانی که از شهرت بیشتری برخوردار هستند و می‌توانند مشتریان بهتری جذب کنند؛ می‌توانند تا ماهانه 2400 یورو درآمد داشته باشند. آرایشگران ارشد و افرادی که به‌عنوان صاحب سالن و آرایشگر ارشد مشغول هستند؛ ماهانه تا 3000 یورو درآمد دارند.

فرصت‌های شغلی

کشور آلمان به‌عنوان یک کشور درحال توسعه همواره فرصت‌های شغلی زیادی دارد و بازار کار در این کشور همواره خوب و روبه‌رشد است. همین امر سبب شده است که عده زیادی از سراسر دنیا بر آلمان را برای مهاجرت کاری و تحصیلی انتخاب کنند. در صورت تحصیل و شرکت در دوره‌های کارآموزی می‌دانید که فرصت‌های کاری خوبی در انتظار شما هستند. برای متخصصان آرایشگری نیز مشاغل مختلفی در آرایشگاه‌ها، صحنه‌های فیلم و تئاتر، سالن‌های خصوصی و غیره وجود دارد.

همچنین این افراد می‌توانند به‌عنوان مربی مشغول به کار شده و مهارت‌شان را به افراد دیگر آموزش بدهند.

اقامت دائم بعد از آوسبیلدونگ

بیشتر کسانی که در دوره‌های آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان شرکت می‌کنند؛ با هدف اقامت در این کشور مهاجرت کرده‌اند.

این افراد بعد از حضور در دوره‌های آوسبیلدونگ آرایشگری و 2 سال اشتغال تمام وقت در حوزه آرایشگری می‌توانند اقامت دائم خود را برای این کشور دریافت کنند. البته دولت آلمان پیش از اعطا اقامت باید مطمئن شود که این افراد قوانین مالیاتی را طی این دو سال رعایت کرده باشند.

سخن پایانی

دوره آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان شامل یک دوره کارآموزی و آموزش نظری است که در آن افراد برای کسب موقعیت‌های شغلی آماده می‌شوند. در این دوره محدودیت سنی وجود ندارد و افراد در هر سنی نمی‌توانند شرکت کنند. از مهم‌ترین شرایط شرکت در این دوره، مهارت در زبان آلمانی و داشتن تمکن مالی برای تامین مخارج زندگی در آلمان است. افرادی که در این دوره تحصیل می‌کنند؛ می‌توانند در حین تحصیل حقوق دریافت کنند. همچنین بعد از فارغ‌التحصیلی نیز این افراد موقعیت‌های شغلی زیادی برای کار خواهند داشت. همچنین متقاضی بعد از حضور در این دوره شانس بیشتری برای دریافت اقامت دائم در این کشور دریافت می‌کند.

سوالات متداول

1- دوره آوسبیلدونگ آرایشگری آلمان چقدر طول می‌کشد؟

آوسبیلدونگ آرایشگری آلمان معمولا تا 3 سال به طول می‌انجامد.

2- برای دریافت پذیرش این دوره چه مدارکی لازم است؟

دریافت پذیرش این دوره بسیار ساده است. کافی است مدارک پایان دوره دبیرستان، مدارک شناسایی و گواهی سلامت را ارائه بدهید.

3- برای ثبت‌نام در دوره آوسبیلدونگ آرایشگری در آلمان باید چه مراحلی را طی کنیم؟

برای این منظور کافی است شاخه و محل کارآموزی را انتخاب کرده و پذیرش ویزا را دریافت کنید و سپس مدارک مورد نظر را تکمیل و ارسال کنید.

4- درآمد متقاضیان دوره آوسبیلدونگ آرایشگری چقدر است؟

این دوره در آلمان ماهانه 700 تا 900 یورو درآمد دارد.

5- آیا امکان دریافت اقامت دائم بعد از شرکت در این دوره وجود دارد؟

بله. درصورتی‌که دوره 3 ساله آوسبیلدونگ را پشت سر گذاشته و برای یک مدت 2 سال در این کشور مشغول به کار شده‌اید؛ می‌توانید برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *