هزینه بیمه ماشین گزاف در کشور انگلستان موجب شده است که بسیاری از افراد استفاده از دوچرخه را بر دیگر وسایل نقلیه ترجیح دهند. باید بدانید که استفاده از وسیله نقلیه دوچرخه در کشور هلند بسیار رایج می باشد چرا که نیمی از سفرها با استفاده دوچرخه صورت خواهد گرفت. وفور مدرک زبان انگلیسی در این کشور به معنای این است که افراد قادر به انتخاب دوره ها بدون هیچگونه محدودیتی خواهند بود. با مطالعه ای مقاله اطلاعات مفیدی راجع به مهاجرت تحصیلی به هلند به دست خواهید آورد. امکان مهاجرت تحصیلی به هلند بدون مدرک زبان ممکن نیست.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) شیراز میتوانند به شما در اخذ پذیرش مهاجرت تحصیلی به هلند از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران  برای افرادی که تمایل به مهاجرت تحصیلی به هلند کمک کنند. همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه شرایط اعزام دانشجو به هلند به صورت تضمینی می توانند به مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایند.

شرایط مهاجرت تحصیلی به هلند

بسیاری افراد جهت مهاجرت به هلند معمولا از طریق مهاجرت تحصیلی به هلند اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش مهاجرت تحصیلی به هلند نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی هلند میتوانند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به هلند می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار در هلند و سرمایه گذاری در هلند نیز وجود دارند. تابعیت هلند از طریق تولد فرزند در هلند در این کشور وجود ندارد. 

به طور کلی دانشگاه های دولتی کشور هلند به دو دسته دانشگاه تحقیقات و دانشگاه علمی کاربردی تقسیم خواهند شد. این درحالیست که 14 دانشگاه تحقیقی و 41 دانشگاه علمی کاربردی در این کشور مشاهده خواهد شد. دانشگاه اولی که بیشتر بر مباحث آموزشی و دانشگاه دومی که اغلب بر آماده کردن دانشجویان جهت کسب مهارت های حرفه ای متمرکز خواهد بود.

علاوه بر دانشگاه های دولتی که مورد حمایت دولت واقع شده اند، کالج ها و دانشگاه های خصوصی متعددی در این کشور مشاهده خواهد شد. از نظر دانشجویان بین المللی دانشگاه های هلند از شهرت والایی برخوردارند، چرا که در حال حاضر بیش از 80000 دانشجو در موسسات آموزش عالی این کشور تحصیل می کنند. باید بدانید که بیش از 1500 دوره به زبان انگلیسی در اختیار افراد قرار می گیرد، برنامه هایی که اغلب مختص دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشند.

زبان تحصیل در این کشور به زبان هلندی و انگلیسی خواهد بود. تعداد 6 تا از دانشگاه های هلند در رتبه 100 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند و رنکینگ دانشگاه های جهانی QS را به خود اختصاص داده اند، برای مثال دانشگاه آمستردام که رتبه 50، دانشگاه لیدن رتبه 75، دانشگاه اوترخت رتبه 80، دانشگاه فناوری دلف رتبه 86، دانشگاه رتردام آراسموس و Groningenat که هر دو(رتبه 90) را به خود اختصاص داده اند در کشور هلند نیز واقع شده اند.

ویزای تحصیلی هلند

دانشجویان متعلق به کشور انگلستان جهت تحصیل در کشور هلند نیازی به اخذ ویزا نخواهند داشت، اما باید بدانید که آنان ملزم به ثبت ورود خود در کنسول بومی کشور هلند و برای اقامت گزیدن خواهند بود. به طور کلی دو روش متفاوت جهت درخواست دادن به دانشگاه های هلند وجود خواهد داشت. در برخی از موارد دانشجویان ملزم به دادن درخواست مستقیم خود به دانشگاه انتخابی می باشند و در موارد دیگر آنان ملزم به مراجعه به سیستم مرکزی درخواست که “studielink” خوانده می شود خواهد بود. به هر حال در وحله اول شما ملزم به برقراری ارتباط با دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید خواهید بود.

ویزای تحصیلی هلند

باید بدانید که شما قادر به ارائه درخواست خود در ماه سپتامبر و یا اکتبر می باشید، این درحالیست که امکان ارائه درخواست در ماه های ژوئن و مه جهت شروع تحصیل برای شما وجود نخواهد داشت. دوره های مرتبط با گرایش های معروف نظیر: پزشکی و دندانپزشکی و حقوق محدودیت هایی را برای افراد در نظر می گیرند و از سیستم لاتاری در عملکرد خود استفاده می نمایند. باید بدانید که مهلت درخواست جهت شرکت در این دوره ها زودتر از دیگر برنامه ها خواهد بود.

کمک هزینه های مالی جهت تحصیل در هلند

مبلغ شهریه سالیانه برای تحصیل در دانشگاه های هلند و برای دانشجویان مقطع کارشناسی حدود 1.700 یورو خواهد بود، این درحالیست که مبلغ شهریه دانشگاه های خصوصی و کالج دانشگاه های هلند گران تر می باشد. باید بدانید که وام های دانشجویی موجود تمامی مبالغ شهریه سالانه را تحت پوشش خود قرار می دهد، وام هایی که برای 12 ماه پرداخت می گردند. این درحالیست که دو سال بعد از فارغ التحصیلی (با توجه به موقعیت و در آمد خود) شما ملزم به بازپرداخت وام گرفته شده خواهید بود.

اگر شما توانایی یافتن شغلی با 32 ساعت کارکردن در ماه را دارید و سن شما کمتر از 30 سال می باشد، شما واجد شرایط پرداخت 266 یورو در هر ماه به دولت هلند نخواهید بود. به خاطر داشته باشید که درصورت عدم کسب مهارت های زبان هلندی، شما قادر به یافتن شغل مد نظر نخواهید بود. ناگفته نماند که وام های اضافی دیگری به کسانی که قصد کار کردن نیمه وقت را در سر دارند تعلق خواهد گرفت.

علاوه بر تمامی موارد ذکر شده در فوق، فرصت اخذ بورسیه تحصیلی محدودی برای دانشجویان خارجی وجود خواهد داشت. بورسیه هایی که تحت نظارت سازمان Nuffic قرار دارند. باید بدانید که سازمان Nuffic سازمانی دولتی می باشد که با هدف همکاری با دانشجویان بین المللی در مبحث آموزش عالی وارد عرصه کار شده است.

هزینه های زندگی در کشور هلند و هزینه زندگی دانشجویی در هلند و قابلیت قیاس با هزینه های زندگی در کشور انگلستان را دارد، به طور کلی هزینه های معمول در کشور هلند (براساس GBP، مارس 2015) به شرح ذکر شده در ذیل خواهد بود:

 • هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه: 439 تا 574 یورو برای هر ماه.
 • هزینه خوراک در رستورانی ارزان: 10.67 یورو.
 • هزینه خوراک در مک دونالد: 4.98 یورو.
 • هزینه آبجو بومی 0.5 لیتری: 2.85 یورو.
 • هزینه آبجو وارداتی 0.33 لیتری: 2.13 یورو.
 • هزینه کاپوچینو: 1.74 یورو.
 • هزینه کوک / پپسی 0.33 لیتری: 1.48 یورو.
 • هزینه بطری آب 0.33 لیتری: 1.32 یورو.
 • هزینه یک قرص نان: 0.95 یورو.
 • هزینه سیگار: 4.27 یورو.
 • هزینه بلیط حمل و نقل بومی: 1.85 یورو.
 • هزینه بلیط سینما: 7.12 یورو.

دانشجویان به صورت خودکار قادر به زندگی در خانه های دانشگاهی نخواهند بود و یافتن اتاقی برای زندگی کمی زمانبر و در ابتدا گران خواهد بود. لذا از متقاضیان انتظار می رود که جهت کسب اطلاعات بیشتر به هر سازمان پیشنهادی مراجعه نمایند.

سلامت و امنیت در هلند

اگر شما به تنهایی و با هدف تحصیل وارد کشور هلند شده اید، شما قادر به استفاده از خدمات درمانی هلند و با در اختیار داشتن کارت بیمه سلامت اروپایی خواهید بود. اگر شما قصد کارکردن پاره وقت و یا شرکت در دوره های کارآموزی در طول دوران تحصیل را در سر دارید، شما ملزم به اخذ بیمه سلامت و درمان عمومی هلند نیز خواهید بود. اغلب دانشگاه های هلند نحوه دسترسی به این بیمه و راهنمایی های لازم را در اختیار افراد قرار می دهند. به طور کلی کشور هلند یکی از امن ترین کشورها برای زندگی می باشد، اما باید بدانید که خطر کیف قاپی، جیب بری و دزدی در اغلب شهرهای بزرگ نظیر: آمستردام مشاهده خواهد شد.

تمامی اطلاعات موجود در این مقاله به صورت صحیحی گردآوری شده اند. به علاوه رتبه های موجود در این مقاله توسط سازمان به رسمیت شناخته شده ای بدست آمده است. رتبه دانشگاه های غیر انگلیسی توسط سازمان دیگری ساماندهی شده است، سازمانی که راهنمایی های لازم را در خصوص رتبه بندی های دانشگاهی در اختیار شما قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر شما قادر به مطالعه رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS، رتبه بندی دانشگاه های جهانی THE، رتبه های جهانی MBA، بهترین فوربس های آمریکا و رتبه بندی دانشگاه های اروپایی خواهید بود.

در نهایت موسسه حقوقی توسعه گران مهر که بدون شک از بهترین موسسات حقوقی کشور و از جمله استان فارس میباشد، پاسخگوی تلفنی و حضوری شما دوست و هموطن عزیز متقاضی تحصیل در کشور هلند و دیگر کشورها است و کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا جهت ورود به کشور هلند را در با گارانتی و تضمین کامل انجام میدهد.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های هلند

اگر می خواهید در هلند تحصیل کنید و می خواهید درخواست خود را آغاز کنید، شما باید شرایط دانشگاه های هلند را بدانید، بنابراین می توانید این الزامات را برآورده کنید تا در نتیجه واجد شرایط پذیرش شوید. در این مقاله در مورد این الزامات و مهلت ارسال درخواست پذیرش بحث خواهیم کرد. اولین و مهمترین چیزی که باید بدانید این است که هر دانشگاه مقررات خاص خود را دارد و این مقررات بین دانشگاه ها متفاوت است.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های هلند

همچنین، شرایط پذیرش بستگی به برنامه ای دارد که شما می خواهید در آن تحصیل کنید و برنامه های مختلف، شرایط مختلفی دارند. بنابراین، برای پذیرش در یک برنامه آموزش عالی، شما ابتدا باید با موسسه ای که این برنامه را ارائه می دهد، تماس بگیرید. آن ها می توانند دقیقا به شما بگویند که چه شرایط پذیرشی برای برنامه انتخابی شما لازم است. با این حال، شرایط اساسی عمومی وجود دارد که دانشگاه ها به آنها نیاز دارند. در این مقاله در مورد الزامات کلی (عمومی) که شما برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های هلند نیاز دارید، بحث خواهیم کرد. شرایط کلی برای ورود به دانشگاه:

 • الزام اصلی برای پذیرش در برنامه مقطع کارشناسی یک دیپلم دبیرستان در سطح مناسب است. این سطح توسط موسسه تعیین می شود.
 • در بعضی رشته های پرطرفدار، ظرفیت پذیرش کم است و معمولا سهمیه بندی می شوند. همچنین در برنامه های تحصیلی – به عنوان مثال هنر – موسسات الزامات (شرایط) اضافی خودشان را قرار می دهند.
 • برای پذیرش در برنامه کارشناسی ارشد، شما باید حداقل مدرک لیسانس یا معادل آن را داشته باشید.
 • اگر می دانید که موسسه مورد نظر شما چه دیپلمی را به عنوان حداقل شرایط قرار داده، باید در وب سایت واقعی Nuffic بررسی کنید که دیپلم شما چگونه با این شرط مقایسه می شود.

اگر شما بخواهید در زبان هلندی تحصیل کنید، لازم است درجه تسلط خود در زبان هلندی را ثابت کنید. برای انجام این کار، شما باید هر یک از آزمون های زیر را امتحان دهید و نتایج را برای آن ها ارائه کنید:

 • گواهی هلندی به عنوان زبان خارجی: شما می توانید نتایج دریافتی از ” زبان مورد نظر آموزش عالی Profile Taalvaardigheid Hoger Onderwijs “ یا ” مشخصات تحصیلی دانشگاهی Profile Academische Taalvaardigheid“ را ارائه دهید.
 • هلندی به عنوان زبان دوم Nederlands als tweed tall

اگر شما بخواهید در زبان انگلیسی تحصیل کنید،  مهم است که شما صحبت کردن، خواندن و نوشتن انگلیسی را خوب انجام دهید. شما باید یک آزمون زبان انگلیسی را بگذرانید. آزمون های IELTS و TOEFL عموما قابل پذیرش هستند، اما ممکن است موسسات آزمون های دیگری را نیز قبول کنند. نمرات مورد نیاز حداقل 550 (مبتنی بر آزمون کتبی) یا 213 (براساس آزمون کامپیوتری) برای تافل است. برای آیلتس نموره حداقل 6 مورد نیاز است. شما می توانید الزامات زبان راجع به برنامه ها یا دوره های فردی را از پایگاه اطلاعات برنامه های آموزشی بین المللی پیدا کنید.

گاهی اوقات شما هنوز برای برنامه انتخابی خود واجد شرایط نیستید، اما با کمی آمادگی اضافی شما می توانید به طور بالقوه واجد شرایط شوید. موسسه آموزش عالی هلندی مورد انتخاب شما می تواند شما را با یک نامه مشروط به پذیرش پشتیبانی کند. قانون مهاجرت هلندی به خاطر موسسه، به شما اجازه می دهد تا برای حداکثر یکسال قبل از اینکه تحصیلات خود را شروع کنید به هلند بیایید تا دوره های مقدماتی را دنبال کنید و همچنین امتحانات را بگذرانید. بعد از گذراندن امتحانات، نامه پذیرش مشروط به یک نامه پذیرش مطلق تبدیل می شود.

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در هلند

فارغ التحصیلان بین المللی دانشگاه های هلند پس از پایان تحصیلات خود، می توانند در هلند اقامت کنند. اگر ویزای مناسب و توانایی حمایت از خودشان را داشته باشند، می‌توانند به دنبال یافتن شغلی در هلند باشند. گزینه هایی برای دانشجویان غیر شهروندی اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس که می خواهند پس از فارغ التحصیلی در هلند اقامت کنند و کار کنند، وجود دارد.

اگر می خواهید بعد از تحصیلتان در هلند به زندگی خود ادامه دهید، باید مطمئن شوید که ویزای مناسبی دارید. دو راه اصلی وجود دارد که فارغ التحصیلان اخیرا می توانند از طریق این راه‌ها اقدام به، به روز رسانی ویزای دانشجویی خود کنند و بدون گرفتن مجوز خاصی شاغل شوند. این را‌ه‌ها به شرح زیر است، مهلت یک ساله برای جستجوی کار (zoekjaar): در پایان دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود در موسسه آموزش عالی هلندی معتبر NVAO، می توانید درخواست مهلت یک ساله برای جستجوی شغل کنید.

این درخواست، حدودا 600 یورو هزینه دارد و به شما اجازه می دهد تا یکسال پس‌از تاریخ فارغ التحصیلی خود شغلی پیدا کنید. حقوق و دستمزد فرد در سال 2013،باید27336 یورو باشد. صرف نظر از سن، اگر همزمان با این قانون در خواست یک سال مهلت کاریابی دهید، به این معنی است که باید شغلی پیدا کنید که در آمد آن حداقل به اندازه‌ی هزینه‌ی تمدید ویزای شما باشد.

مهاجران با تحصیلات عالی (regeling hoogopgeleide): اگر از یک دانشگاه هلندی در مقطع کارشناسی ارشد در CROHO (ثبت نام مرکزی برنامه های تحصیلات عالی) یا دکترا، فارغ التحصیل شده باشید، ممکن است بتوانید به عنوان یک مهاجر متخصص درخواست اقامت کنید. با این حال، در این گزینه هم، هنوز برای شهروندان بلغاری، رومانیایی و غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس الزام یافتن شغلی مناسب وجود دارد.

اگر شما کمتر از 30 سال دارید و قبلا شغل مناسبی پیدا کرده اید و این شغل را با الزامات حقوق (سالانه38.141 یورو) مطابقت می دهید، می توانید برای ویزای مهاجران متخصص درخواست دهید. (توجه داشته باشید: مهاجران متخصص با بیش از 30 سال سن باید حقوقشان 52010 یورو در سال باشد.) این امر همچنین به شما اجازه می دهد تا بدون مجوز خاصی کار کنید و حقوق یکسانی را برای همسرتان تامین کنید.

در صورت تکمیل هر یک از برنامه های طولانی مدت ویزا که در بالا ذکر شد،می توانید برای این ویزا درخواست دهید تا اقامت خود را طولانی تر کنید، در این مورد ممکن است حداقل درآمد لازم به سطح مشابهی کاهش یابد (27.336 یورو) قبل از اینکه ویزای شما منقضی شود باید برای دریافت این ویزا اقدام کنید و شرایط دیگر را نیز داشته باشید.

اگر قصد انجام تحقیقات در یک موسسه تحقیقاتی هلندی دارید، می توانید برای کار نیز در هلند بمانید. این بسته‌ی ویزای علمی یکی از دستورالعمل‌های اتحادیه اروپا است (2005/71) و به متقاضی اجازه می دهد که در صورت داشتن شرایط لازم، بدون مجوز، در هلند کار کند. سازمان میزبانی که شما در آن به انجام تحقیقات علمی خود می‌پردازید، اقدامات لازم برای صدور مجوز اقامت شما را انجام‌ می‌دهد.

اگر از طریق راه‌هایی که گفته شد نمی‌توانید به اقامت خود در هلند ادامه دهید با گرفتن مجوز اشتغال می‌توانید این کار را انجام دهید. با این حال، کسب مجوز اشتغال از کارفرمایان اغلب بسیار دشوار است، زیرا باید کارفرما را قانع کرد که هیچ فردی با تابعیت ملی هلند قادر به انجام آن شغل نیست. این مسئولیت شما است که در این شرایط از معتبر بودن مجوز اقامت خود اطمینان حاصل کنید، مگر اینکه کارفرما از شما حمایت کند.

گزینه دیگر این است که کسب و کار خود را شروع کنید. اگر مجموعه ای از مهارت های منحصر به فرد و زمان و پول برای پیدا کردن یک شرکت و توانایی خود اشتغالی دارید پس دست به کار شوید زیرا می تواند گزینه‌ی بسیار خوبی باشد و دیگر نیازی به ارائه‌ی مجوز کار از کارفرما نخواهید داشت. با این حال، در این مورد شما از مزایای قرارداد کارمندی، از جمله حقوق بازنشستگی، امنیت اجتماعی و غیره بی بهره خواهید ماند. شرایط شروع کسب و کار بسته به نوع شهروندی شما، متفاوت است. اطلاعات بیشتر در این مورد را می توان از طریق اتاق بازرگانی هلند که Kamer van Koophandel نامیده می شود، پیدا کرد.

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در هلند

در اینجا برخی از مرسوم ترین راه‌های اقامت از طریق یافتن شغل برای ادامه‌ی اقامت در هلند پس از تحصیل آورده شده است. پس از اینکه تحصیلات خود را در هلند انجام دادید، ممکن است شرایط تمدید اقامت خود در هلند به مدت یک سال برای یافتن کارفرمایی که شما را برای گرفتن اقامت حمایت کند یا شرکتی هلندی را پایه گذاری کنید، داشته باشید.

این مجوز برای دانشجویانی که از کالج یا دانشگاه‌های خارج از کشور هلند فارغ التحصیل شده اند نیز در دسترس است. می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد این مهلت یک ساله در کشورهای دیگر بدست آورید. اگر در طول این یک سال مهلت، توسط کارفرمایی استخدام شوید که حامی شناخته شده‌ی مهاجرین متخصص (HSM) باشد، ممکن است بتوانید برای کمترین میزان حقوق مجاز در طرح HSM واجد شرایط باشید، که برای کارفرمایان بالقوه، بسیار جالب توجه است.

در حال حاضر میزان حقوق مورد نیاز 2.228 یورو در ماه است. علاوه بر این، اگر به عنوان مهاجری با تخصص خاص در سازمانی استخدام شوید و در روند کاری شما خللی ایجاد نشود باز هم ‌می توانید از این اجازه اقامت با حقوق کمی که تعیین شده، استفاده کنید حتی اگر کارفرمای شما فردی شناخته شده نباشد. بنابراین باید روند استخدامی خود و وضعیت اقامتتان را مدیریت کنید تا در وضعیت اشتغال شما خلل یا وقفه‌ای وارد نشود.

اگر کارآفرین هستید و ترجیح میدهید که برای شرکت خود کار کنید یا اگر در طول سال تحصیلی خود یک کارفرمای واجد شرایط پیدا نکردید، می توانید برای اقامت در هلند به عنوان یک فرد کارآفرین زندگی کنید. شما می توانید از طریق ویزای نسبتا جدید راه اندازی کسب و کار یا درخواست مجوز کارآفرینی، طبق شرایط خاص خود، برای گرفتن اقامت اقدام کنید.

شرایط لازم برای اخذ ویزای کارآفرینی بسیار دشوار و سخت گیرانه است پس قبل از پر کردم فرم درخواست، مطمئن شوید که کسب و کاری که راه اندازی کرده اید به قدری پر رونق است که می‌توانید با اطمینان کافی مسئولان هلند را قانع کنید که این کسب و کار، منابع قابل توجهی را به اقتصاد هلند تزریق می‌کند. به شدت توصیه می کنیم که از یک متخصص قوانین مهاجرت با تجربه در زمینه‌ی مجوز های کارآفرینی و از یک حسابدار قبل از ارسال درخواست خود کمک بگیرید، زیرا این مشورت می‌تواند شانس شما را برای واجد شرایط بودن اخذ اقامت کارآفرینی افزایش دهد.

هزینه های مهاجرت تحصیلی به هلند

در صورتی که قصد ادامه تحصیل در هلند را دارید، در اینجا خلاصه ای از هزینه ها نظیر شهریه، مسکن، زندگی و کمک هزینه های مالی را در اختیار شما قرار می دهیم. هزینه ادامه تحصیل در هلند چقدر است؟ اگر به ادامه تحصیل در هلند علاقمند هستید، لازم است در نظر داشته باشید که هزینه های ادامه تحصیل در این کشور یکی از مهمترین مواردی که باید به آن توجه کنید. در این راهنمای ضروری، ما تمام جنبه های زندگی دانشجویی را بررسی می کنیم تا اطمینان حاصل شود که تمام هزینه ها را پوشش داده اید.

دولت هلند هزینه تحصیل دانشجویان هلندی، دیگر کشورهای اروپایی یا کشورهای حوزه اقتصادی اروپا، سویس یا سورینام در دانشگاه های هلند را پوشش می دهد. اما یک شهریه قانونی (تحت عنوان کالج گلد college geld) وجود دارد؛ این شهریه سالانه حدود 2006 یورو (1784 پوند) می باشد که توسط دولت تنظیم شده است.

دانشجویان غیر اروپایی یا مقیم کشورهای خارج از حوزه اقتصادی اروپا،  دو و در برخی موارد سه برابر دانشجویان اروپایی شهریه پرداخت می کنند. این مقدار می تواند تا 6000 یورو (5337 پوند) در سال باشد. البته تعیین شهریه به مؤسسه آموزشی، مقطع تحصیلی، نوع مجوز اقامت، سابقه تحصیلی قبلی و فرصت های بورسیه تحصیلی بستگی دارد. همچنین دانشجو باید هزینه درخواست که  50 تا 100 یورو (44-88 پوند ) می باشد را  پرداخت کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی چهار سال است، پس دانشجویان کشورهای اروپایی و حوزه اقتصادی اروپا در کل حدود 8024 یورو (7138 پوند) شهریه دانشگاه خواهند داشت، در حالی که دانشجویان غیر اروپایی حدأکثر تا 24000 یورو (21349 پوند) شهریه پرداخت خواهند کرد. هزینه های موسسات خصوصی، که شامل موسسات تجارت برگزار کننده دوره های مقطع کارشناسی و برنامه های MBA می شود، بالاتر است و کل برنامه های یک دانشجو می تواند هزینه ای در بین 16000 تا 36000 یورو دربر داشته باشد.

هزینه ی اسکان در هلند بیشتر از میانگین بین المللی است. البته در هنگام اجاره دانشجو چند گزینه مختلف خواهد داشت، اما باید انتظار اجاره ماهانه 300 تا 600 یورو (266-533 پوند) را داشته باشید. میانگین اجاره ماهانه یک آپارتمان برای یک نفر 419 یورو (372 پوند)، میانگین اجاره آپارتمان برای دو نفر 572 یورو (508 پوند) و اجاره یک اتاق در خوابگاه دانشجویی 340 یورو (320 پوند) است

حدود 27 درصد از دانشجویان در خوابگاه دانشگاه زندگی می کنند، اما میزان تقاضا برای اسکان در خوابگاه بسیار بالاست و شهرهای دانشجو پسندی مانند لیدن و گرونینگن در این خصوص دچار کمبود هستند. اگر هر چهار سال مقطع کارشناسی را در خوابگاه دانشجویی اقامت داشته باشید (که احتمال آن، به دلیل کمبود مکان، پایین است)، هزینه اسکان شما 13600 یورو (12098 پوند) خواهد بود، در حالی که اجاره آپارتمان حدود 16670 یورو (14829 پوند) هزینه خواهد داشت. باید هزینه های رفاهی را نیز در نظر داشته باشید. این هزینه ها در ماه تا 165 یورو (146 پوند) را شامل می شوند.

هزینه ماهانه اشتراک اینترنت 23 یورو یا 20.46 پوند (که در بین مستأجرها تقسیم می شود) و میانگین فیش تلفن 15 یورو (13.34 پوند) است. هر دانشجو 30-65 یورو (27-58 پوند) هزینه خرید کتاب و دیگر امکانات دانشجویی را دارد. میانگین قیمت هر بلیط یک طرفه 2.90 یورو (2.58 پوند) است، پس دانشجویانی که در هلند مشغول تحصیل هستند، باید هر ماه 35 یورو (31 پوند) را برای هزینه حمل و نقل در نظر بگیرند.

رفت و آمد با دوچرخه یک روش بسیار محبوب است، پس به اجاره یا خرید یک دوچرخه برای مدت اقامتتان در هلند فکر کنید. همچنین، کارت تخفیف دانشجویی خرید بلیط قطار وجود دارد (با استفاده از این کارت شامل 40 درصد تخفیف خواهید شد). قیمت هر لیتر بنزین 1.53 یورو (1.36 پوند) است.

اگر فقط مشغول به تحصیل هستید (و در استخدام هیچ شرکتی نیستید)، می توانید با هزینه ماهانه 40 یورو (35.58 پوند) از بیمه ویژه دانشجویی استفاده کنید. البته افرادی که مشغول به کار می شوند باید هزینه ماهانه بیمه پایه هلند، که حدود 90-100 یورو (80-98 پوند) است، را پرداخت کنند. اما نگران نباشید، چون قسمت اعظم آن از طریق تخفیف مالیات به شما باز گردانده می شود. هزینه درخواست ویزا برای افراد غیر اروپایی و خارج از حوزه اقتصادی اروپا 317 یورو (282 پوند) است.

اگر هزینه های اجاره، حمل و نقل، غذا، امکانات رفاهی و تفریحات را حساب کنید، هر فرد در شهرهای آمستردام و دلفت حدود 1200-1300 یورو (1067-1156 پوند)، در انشیده 1200 یورو، در آیندهوون 1100 یورو و در رتردام 1000 یورو خرج خواهد داشت. این بدان معناست که دانشجویی که، برای مثال، در شهر آمستردام زندگی می کند، باید انتظار داشته باشد که در طول چهار سال تحصیل خود 48000 یورو (42700 پوند) را صرف هزینه های زندگی خود کند.

میانگین هزینه خرید هفتگی در هلند 50 یورو (44 پوند) یا 200 یورو (177 پوند) در ماه است. اما شما می توانید مقدار کمتری هزینه کنید، زیرا می توانید خریدهای خود را در سوپرمارکت های ارزان قیمتی از قبیل لیدل (Lidl)، آدلی (Adli) و آلبرت هیژن (Albert Heijn) انجام دهید. قیمت هر وعده غذا در رستوران 15 یورو (13.34 پوند) و میانگین خرید بلیط سینما 10.50 یورو (9.34 پوند) است.

دولت هلند برنامه حمایت مالی از دانشجویان را به منظور کمک به دانشجویان در پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی ارائه می دهد. این برنامه می تواند از حمل و نقل عمومی رایگان تا کمک هزینه های تحصیلی برای دانشجویان با درآمد کم و وام های دانشجویی با نرخ بهره پایین و گزینه های بازپرداخت قابل اطمینان را شامل شود. معمولاً این گزینه ها مختص به دانشجویان هلندی هستند، اما بعضی اوقات دانشجویان غیر هلندی، که شهروندی اروپا یا مجوز اقامت نوع 2، 3 یا 4 را دارند، نیز می توانند از این گزینه ها استفاده کنند.

بسیاری از رستوران ها، موزه ها و سینماها، به ویژه در شهرهای دانشجویی، تخفیفاتی را برای دانشجویان در نظر می گیرند. البته اغلب آنها از شما می خواهند تا مدرک دانشجویی مؤسسه آموزشی خود را ارائه دهید، اما سرمایه گذاری بر روی کارت شناسایی دانشجویی بین المللی (ISIC)، که تخفیفات دانشجویی را در سراسر جهان برای شما تضمین می کند، نیز خالی از لطف نخواهد بود.

علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی به هلند برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط مهاجرت و شرایط اعزام دانشجو به هلند و اخذ ویزای تحصیلی به صورت تضمینی در این کشور، می توانند به موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) واقع در تهران، شیراز و اصفهان مراجعه کنند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

2 دیدگاه برای “مهاجرت تحصیلی به هلند 2023

 1. Mohadeseh ghasemi گفت:

  من امسال دیپلم ریاضی رو گرفتم و کنکور دادم الان برای رفتن ب هلند و ادامه تحصیل حتما باید ایلتس داشته باشم؟؟

  1. مشاور مهاجرت کاری گفت:

   بله، حداقل ایلتس ۵ لازم است، که با این مدرک یکسال در کالج زبان تحصیل می کنید و بعد از اینکه که سطح زبان شما به سطح مورد نظر دانشگاه رسید در دانشگاه مشغول به تحصیل می شوید، دانشگاه ها معمولا ایلتس ۶ به بالا لازم دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *