مهاجرت تحصیلی به انگلستان

در این مطلب میخوانید

ادامه تحصیل در انگلستان به اندازه ی کافی ساده به نظر می رسد اما فریب دانشگاه های انگلیسی زبان این کشور را نخورید.تمرین های خارجی و یک سیستم نمره دهی متفاوت برای گیج کردن و به چالش انداختن شما وجود دارد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط ادامه تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان به اندازه ی کافی ساده به نظر می رسد اما فریب دانشگاه های انگلیسی زبان این کشور را نخورید. انگلیس یک کشور کاملا مستقل است. یک زبان ویژه، زمان های باز گشایی کوتاه تر، تمرین های خارجی و یک سیستم نمره دهی متفاوت برای گیج کردن و به چالش انداختن شما وجود دارد. ممکن است آنها در انگلستان به زبان انگلیسی صحبت کنند ولی آن زبان آمریکایی نیست.

دانش آموزانی که در خارج و در کشور هایی که انتظارات نادرستی از آنجا دارند ادامه ی تحصیل می دهند معمولا دچار شوک فرهنگی بیشتری می شوند و دانش آموزان آمریکایی ای که در انگلیس و یا دیگر ملیت های انگلستان مشغول به تحصیل هستند به زودی با انتظارات نا صحیح خود مواجه می شوند. گذشته از همه ی این ها در مورد یک کشور به جز زبان آنجا چیزهای بسیار بیشتری وجود دارد.

ادامه تحصیل در انگلستان

قبل از چمدان بستن و آغاز کردن سفر برای چشیدن طعم واقعی این موضوع در این جا چند نکته در مورد رفتن به دانشگاه های انگلستان و همچنین شرایط مهاجرت به انگلستان وجود دارد که باید به خاطر بسپارید:

مزایای تحصیل در انگلستان

عمق علمی دانشگاهیان: دانشجویان دوره ی کارشناسی اغلب در معرض سخنرانی ها و موضوعاتی هستند که نمی شود آن ها را در خانه پیدا کرد و سطح انتظارات کلاس درس بالا است.

تاریخچه: از وایکینگها تاه قلعه های قرون وسطی محصولات مصنوعی قابل توجهی در هر شهر و در نوک هر تپه ای وجود دارد.

تنوع فرهنگ ها، غذاها و زبان ها: در انگلستان هر قومیتی که بخواهید از نوع درجه یکش پیدا می شود.

سه دلیل بد برای انتخاب دانشگاه های انگلستان:

“من انگستان را انتخاب کرده ام چون نمی توانم به زبان خارجی دیگری صحبت کنم!”- به نظر نمی رسد که این فقط یک دلیل خوب برای انتخاب کردن یک مقصد دیگر باشد اما باعث چشم پوشی کردن از مساله ی تنوع زبانی هم می شود. اگر من به شما بگویم که ژاکتم را از چکمه بیرون بکشید آیا شما می دانید که به کجا نگاه کنید؟

“من اسکاتلند را انتخاب کردم چون به اندازه ی مقصد های دیگر خارجی به نظر نمی رسد!”

آیا باتلاق غواصی یا پنیر نوردی برای شما عادی می باشد؟ گارنینگ چطور؟درست است شما فکرش را هم نمیکردید. از خودتان با یک کروسانت عجیب و غریب دیگر پذیرایی کنید!

“من تحصیل در انگلستان را انتخاب کردم چون کلاس هایی با زبان و فرهنگ معمولی باید آسان تر باشند!”

آیا ما قبلا به عمق علمی دانشگاهیان در انگلستان اشاره کرده ایم؟ مخصوصا مردم انگلیسی مدرسه رفتنشان را بسیار جدی می گیرند و نمره ها بسیار رقابتی هستند. هم چنین یک مقیاس جدید نمره دهی سراسی برای عادت به آن وجود دارد، اگر شما در تکلیف بعدی خود نمره ی 65 را گرفتید باید جشن بگیرید.

بورسیه دانش آموزان ایالات متحده در انگلستان

از نمونه بورسیه ها و شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در انگلستان را در ادامه با هم بررسی میکنیم:

بورسیه saltire اسکاتلند: یکی از چندین بورسیه های انگلستان برای دانش آموزان ایالات متحده است که در مقاطع درسی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا موجود است.

EuraxESS: تلاش کنسول بریتانیا برای افزایش ثبت نام دانش آموزان در دانشگاه های انگلستان.

تحصیلات انگلستان: اطلاعات مفید و به روز بورسیه های موجود برای دانش آموزان ایالات متحده در انگلستان را به اشتراک می گذارد. سه سورپرایز برای دانش آموزان بین المللی در انگلستان کلاس ها چالش برانگیز تر هستند. چون از شما انتظار می رود که خودتان یاد بگیرید و دانش یک ترم را بر روی یک ورق/امتحان نشان بدهید. این امر مخصوصا برای دانش آموزان آمریکایی می تواند بسیار چالش برانگیز باشد زیرا آنها عادت دارند که در عوض کاری که انجام می دهند نمره بگیرند نه توسط یک سال علمی.

ادامه تحصیلات در انگلستان

فرهنگ تحصیل در انگلستان

فرهنگ چیز کاملا متفاوتی از چیزی که من انتظار داشتم بود. ممکن است شما از این حجم تفاوت شگفت زده شوید و در مورد فرض نادرستتان دوباره فکر کنید. ممکن است شما شباهت های بیشتری از فرهنگ کشور خودتان و نیوزلند کاستا ریکا پیدا کنید تا یا بریتانیای کبیر.

غذای اینجا مانند غذاهایی است که مادربزرگم برای شب یکشنبه درست میکند. به عبارتی دیگر همه چیز تقریبا بی مزه است. ادویه ها در غذا پختن سنتی رایج انگلستان زیاد رواج نداشته و رتبه ی بسیار بالایی در مدار سلامتی ندارند.   و  سایر موارد زنذگی نیز به همین شکل ادامه دارد.

تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در کشور انگلستان

کشور انگلستان یکی از بهترین سیستم های آموزشی را دارا می باشد به طوری که بیشتر کشور ها از نظام آموزشی انگلستان الگو برداری می کنند. نظام اموزشی این کشور از مقطع پیش دبستانی تا دکترا را شامل می شود. برای تحصیل در انگلستان لازم است تا با سیستم آموزشی این کشور آشنا شوید. به طور کلی سیستم آموزشی انگلستان به چهار مرحله تقسیم می شود:

 • آموزش ابتدایی (Primary Education)
 • آموزش متوسطه (Secondary Education)
 • آموزش تکمیلی (Further Education)
 • آموزش عالی (Higher Education)

آموزش ابتدایی و متوسطه

در مدارس انگلستان دو مقطع ابتدایی و متوسطه وجود دارد که تحصیل در مقطع ابتدایی از 5 سالگی شروع شده و تا 11 سالگی ادامه دارد، همین طور در مقطع متوسطه دانش آموزان از 11 سالگی تا 16 سالگی به تحصیل می پردازند. در بخش های بعدی توضیحات بیشتری در این مورد ارائه خواهیم داد.

آموزش تکمیلی

پس از اینکه دانش آموزان مقطع متوسطه را به پایان رساندند، می توانند در دوره آموزش تکمیلی (Further Education) شرکت کنند. این دوره آموزش تکمیلی به 3 دسته تقسیم می شود:

 • Business and Technology Education Councill (BTEC)
 • Adcanced Levels (A-Levels)
 • General National Vocational Qualification (GNNQ)

آموزش عالی

این دوره به تحصیلات دانشگاه اطلاق می شود که به سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تقسیم می شود. در بخش های بعدی به تفصیل راجع به این مورد صحبت خواهیم کرد.

مهاجرت تحصیلی به انگلیس و تحصیل در مدارس این کشور

همان طور که در بخش های قبلی مطرح شد، تحصیل در مدارس انگلستان در دو مقطع ابتدایی و متوسطه انجام می پذیرد. در ضمن مقطع متوسطه نیز، خود به دو مرحله تقسیم می شود که در مرحله اول، دانش آموزان از 11 تا 14 سالگی درس هایی از قبیل موسیقی، علوم تجربی، ریاضی و زبان انگلیسی را می آموزند و پس از 14 سالگی، در مرحله دوم متوسطه شروع به آموختن دوره های GCSE (Certificate of Secondary Education) می نمایند که مدت 2 سال زمان می برد. در این دوره علاوه بر ریاضیات، علوم تجربی و زبان انگلیسی، دروسی از قبیل بیزینس، طراحی و تکنولوژی، موسیقی، زبان فرانسوی یا آلمانی و بسیاری دروس دیگر به دانش آموزان آموزش داده می شود. نا گفته نماند که تحصیل تا سن 16 سالگی در انگلستان اجباری می باشد و بعد از دریافت مدرک GCSE افراد مختارند که ادامه تحصیل بدهند یا وارد بازار کار شوند.

برای ورود به دانشگاه های انگلستان لازم است دانش آموزان دوره های Foundation و A_level را بگذرانند. در این صورت مجوز ورود به دانشگاه را خواهند یافت.

دروره A_level

مدت این دوره دو ساله می باشد که مخصوص دانشجویانی است که می خواهند وارد دانشگاه های پزشکی شوند و معدل بالایی دارند.

دوره Foundation

این دوره نیز یک سال زمان می برد و دانش آموزانی که قصد تحصیل در رشته های مهندسی و غیر پزشکی را دارند در آن شرکت می کنند.

 

تحصیل در مدارس انگلستان در دو مقطع دبستان و متوسطه انجام می پذیرد

 مهاجرت تحصیلی به کشور  انگلیس و تحصیل در مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی اولین مقطع در تحصیلات دانشگاهی می باشد که در دانشگاه های انگلستان، 3 سال به طول می انجامد، که نسبت به دیگر کشور های اروپایی زمان کم تری است. همین مسئله باعث کاهش بسیاری از مخارج زندگی دانشجویان خواهد شد. یکی از شروط لازم برای مهاجرت به انگلیس از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های انگلستان برای دانشجویان بین المللی، داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 6 یا 6.5 می باشد. در بعضی از دانشگاه های انگلستان، دوره های کار تحصیل وجود دارد که دانشجویان می توانند در دوره کارشناسی، به مدت یک سال در یکی از شرکت های معتبر انگلستان، به کارورزی مشغول شوند. این دوره کارورزی در سال سوم تحصیل دانشجویان اتفاق می افتد و بعد از آن دانشجویان می توانند مدرک خود را دریافت کنند. در صورتی که در شرکت های یاد شده، استعدادی از خود نشان دهند و همچنین معدل آن ها در طول تحصیل بالا بوده باشد، می توانند در همان شرکت استخدام شده و مشغول به کار شوند.

مهاجرت تحصیلی به کشور انگلیس و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های انگلستان، به مدت یک سال طول می کشد. این مقطع پر طرفدار ترین مقطع بین دانشجویان بین المللی محسوب می شود، چرا که فرصتی مناسب برای ورود افراد به بازار کار در انگلستان و کشور های دیگر دنیا را فراهم می کند. برای مهاجرت تحصیلی انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد، بایستی مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6.5 کسب کنید که البته در برخی از دانشگاه های با رتبه بالا تر آیلتس 7 به بالا لازم است.

کارشناسی ارشد در انگلستان شاخه های مختلفی دارد که مهم ترین شاخه های آن عبارتند از:

 • A: این شاخه مختص رشته های هنری می باشد که از متداول ترین مدارک کارشناسی ارشد می باشد.
 • Sc: شاخه کارشناسی ارشد علوم می باشد و رایج ترین نوع فوق لیسانس است.
 • L.M: این شاخه کارشناسی ارشد رشته حقوق می باشد.
 • Res (Master of Research): این شاخه مخصوص افرادی است که در رشته هایی مانند باستان شناسی تحصیل می کنند.
 • Eng: شاخه مربوط به کارشناسی ارشد مهندسی می باشد.
 • Phil (Master of Philosophy): متقاضیانی که قصد تحصیل در دوره دکترا را دارند، این دوره را می گذرانند.

مهاجرت تحصیلی به کشور انگلستان و تحصیل در مقطع دکتری

تحصیل در دوره دکترا در انگلیس 3 تا 5 سال به طول می انجامد و فرصت های مطالعاتی و تحقیقاتی بسیاری را در اختیار دانشجویان قرار می دهد. از آن جایی که این مقطع  بیشتر تحقیق و کار تمام وقت در پروژه های عملی است، دارای شرایط سنی خاصی نمی باشد. مقطع دکتری در انگلستان نسبت به کشور های دیگر مانند آمریکا، هزینه های کم تری دارد.  یکی از شرایط مهاجرت تحصیلی به انگلستان در مقطع دکتری، ارائه آیلتس 7 الزامی می باشد و همچنین دانشجو باید دارای رزومه قوی ای باشد تا بتواند پذیرش دکتری انگلستان را دریافت نماید. در این مقطع تحصیلی در انگلستان، بورسیه های متعددی از سوی دانشگاه ها و نهاد های دولتی به افراد تعلق می گیرد که شرط استفاده از ان ها داشتن رزومه ای با سطح بالا می باشد.

مقطع کارشناسی ارشد یکی از پر طرفدار ترین مقاطع دانشگاهی در انگلستان محسوب می شود

میزان تمکن مالی برای مهاجرت تحصیلی به انگلیس

مهاجرت تحصیلی انگلیس رویای بسیاری از دانشجویان است و افراد زیادی از سراسر دنیا علاقه دارند، در دانشگاه های انگلیس تحصیل کنند. شرایط ایده آل زندگی و فرصت های شغلی مناسب از دلایلی است که این افراد را مجذوب زندگی در انگلستان می نماید. با این حال برای تحصیل در انگلستان یک سری شرایط لازم است که تمکن مالی یکی از این شرایط محسوب می شود. بنابراین اگر قصد مهاجرت به انگلیس برای تحصیل را دارید، باید از میزان تمکن مالی اطلاعات لازم را کسب نمایید.

تمکن مالی برای پذیرش تحصیلی از مهم ترین شرایط مهاجرت به انگلستان از طریق تحصیل می باشد و این یعنی فرد باید توانایی لازم برای پرداخت مخارج زندگی و تحصیل در این کشور را داشته باشد. متقاضی باید گواهی ای به سفارت انگلیس ارائه کند که این مورد را ثابت کند. در ارائه تمکن مالی متقاضی باید هزینه مربوط به زندگی و تحصیل در این کشور را به مدت یک ماه در حساب بانکی خود داشته باشد. برای اینکه بدانید این مبلغ چقدر می شود، لازم است مشخص کنید که در کدام شهر انگلستان قرار است زندگی و تحصیل کنید، چرا که این هزینه در شهر های مختلف انگلیس متفاوت است. برای مثال میزان هزینه تحصیل در شهر لندن حدود 1300 یورو می باشد. البته از آن جایی که لندن پایتخت انگلستان می باشد، هزینه تحصیل و زندگی در آن، بیشترین حد ممکن است، اما در شهر های دیگر این مبلغ حداقل 1000 یورو می باشد. مهاجرت به لندن از طریق تحصیل هزینه های بیشتری را به دانشجو تحمیل خواهد کرد.

جهت اخذ ویزای تحصیلی انگلیس چه مدارکی لازم است؟

بعد از پذیرش تحصیلی توسط دانشگاه های انگلیس، افراد باید مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی را تهیه کرده و به سفارت انگلیس در تهران تحویل دهند. هر گونه نقص و کمبودی در ارائه مدارک سبب ریجکت شدن ویزای تحصیلی شما خواهد شد. بنابراین در جمع آوری مدارک مربوطه نهایت دقت را به عمل آورید. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی برای این کشور، بسته به دانشگاه های مختلف، متفاوت است، اما به طور کلی می توان مدارک لازم را به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
 • نامه تمکن مالی از طرف بانک
 • پرینت حساب بانکی متقاضی طی 6 ماه گذشته
 • در صورت تاهل ارائه سند ازدواج و ترجمه آن
 • تکمیل فرم درخواست ویزای انگلیس
 • دو قطعه عکس
 • ارائه مدرک زبان
 • ارائه نامه پذیرش دانشگاه

ویزای تحصیلی انگلیس بدون مدرک زبان

یکی از شرایط مهم برای اخذ ویزای تحصیلی در دانشگاه های انگلستان، مدرک زبان می باشد. اما برخی افراد می خواهند بدون مدرک زبان در انگلیس تحصیل کنند. آیا این مسئله شدنی است؟ برخی دانشگاه ها در انگلیس وجود دارند که در دوره های مختلف، بدون مدرک زبان به متقاضیان پذیرش تحصیلی ارائه می دهند. دانشگاه بریستول در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، در رشته هایی مانند حقوق، تجارت و علوم پایه به افراد پذیرش بدون مدرک زبان می دهد. برای این کار دانشجو باید نمرات خوبی داشته باشد و همچنین سطح زبان قوی داشته و مهارت انگلیسی فرد بسیار بالا باشد.

انگلستان برای دوره های زبان انگلیسی ویزای توریستی ارائه می دهد و افراد می توانند با این ویزا، به این کشور آمده و زبان بیاموزند. البته افراد باید به سفارت انگلستان ثابت کنند که بعد از اتمام دوره به کشور خود باز می گردند. این دوره ها مناسب افرادی است که می خواهند در این کشور به تحصیل بپردازند. این افراد بعد از پایان دوره به کشور خود باز گشته و درخواست ویزای تحصیلی می دهند. با این روش شانس بالایی نیز در اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی خواهند داشت، چرا که دوره های زبان انگلیسی را در خود این کشور گذرانده اند.

 

برای پذیرش تحصیلی در انگلستان دانشجو باید گواهی تمکن مالی ارائه دهد

اخذ ویزای تحصیلی انگلستان چه مراحلی دارد؟

هنگامی که متقاضیان برای یک دانشگاه در انگلستان، درخواست پذیرش ارسال می کنند و دانشگاه آن ها را پذیرش می کند، یک شماره مرجع برای متقاضی ارسال می شود که حکم تائیدیه پذیرش را دارد. این تائیدیه (CAS) یکی از مدارک لازم برای اخذ ویزا به شمار می رود، پس در حفظ آن کوشا باشید. برای متقاضیان کارشناسی ارشد و دکترا، یک سند دیگر به نام ATAS یا طرح تصویب فناوری دانشگاهی وجود دارد که آن را هم باید ارائه دهند. پس از دریافت تائیدیه CAS مراحل زیر برای اخذ ویزای تحصیلی انگلیس لازم است:

 • ثبت درخواست آنلاین و تکمیل فرم مربوطه در سایت سفارت انگلیس
 • رفتن به سفارت برای ثبت اثر انگشت و گرفتن عکس
 • تحویل دادن اسناد و مدارک لازم به سفارت
 • شرکت در مصاحبه
 • دریافت ویزای تحصیلی انگلستان

هزینه ویزای تحصیلی انگلیس چقدر است؟

قبل از انجام هر کاری باید هزینه لازم برای اخذ ویزای تحصیلی انگلیس را براورد کنید. ویزای تحصیلی انگلیس به چند دسته تقسیم می شود که عبارتند از: ویزای دانش آموزی، دانشجویی، ویزای کوتاه مدت تحصیلی و … . هزینه این ویزا به عوامل مختلفی همچون نوع، تعداد افراد همراه، اعتبار و … بستگی دارد که علاوه بر هزینه ویزا، افراد بایستی سالانه 150 پوند اضافه برای دریافت بیمه سلامت ملی (NHS) به منظور مراقبت های بهداشتی بپردازند. به طور کلی هزینه ویزای تحصیلی با توجه به انواع مختلف آن، به قرار زیر است:

 • ویزای دانش آموزی: 348 پوند
 • ویزای دانشجویی: 348 پوند
 • ویزای کوتاه مدت تحصیلی برای 6 ماه: 97 پوند
 • ویزای کوتاه مدت تحصیلی برای 11 ماه: 186 پوند

مدت زمان صدور ویزا و اعتبار ویزای تحصیلی انگلستان

مدت زمانی که طول می کشد تا ویزای تحصیلی انگلیس برای افراد صادر شود به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این عوامل می توان به کشوری که در آن درخواست ویزا داده اید اشاره کرد. دسته بندی مناسب مدارک و تکمیل دقیق فرم درخواست ویزا نیز تاثیر بسیاری در سرعت پاسخ دهی سفارت به درخواست ویزا می باشد. به طور حدودی مدت زمان لازم برای بررسی مدارک توسط سفارت انگلیس و صادر کردن ویزای تحصیلی، سه هفته تا یک ماه زمان می برد. بر اساس قوانین موجود، داوطلبان بایستی 3 ماه قبل از شروع سال تحصیلی در انگلیس، اقدام به اخذ ویزای تحصیلی نمایند تا مشکلی بابت شروع تحصیل خود در انگلیس نداشته باشند.

مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی به عوامل مختلفی از جمله رشته و مقطع تحصیلی در دانشگاه بستگی دارد و به طور کلی تا پایان زمان تحصیل دانشجو، اعتبار خواهد داشت. در این میان دولت انگلیس به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد یک ماه قبل از شروع دوره دانشگاه وارد خاک این کشور شوند. این مسئله در زمان پایان تحصیلات دانشجویان نیز صادق است و فرصتی از طرف دولت انگلیس به فارغ التحصیلان، داده می شود تا به جستجوی کار بپردازند. درصورت یافتن شغل مناسب در مهلت تعیین شده دانشجویان می توانند ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل کرده و در این کشور اقامت داشته باشند. پس از مدتی کار کردن در این کشور افراد قادر خواهند بود برای اخذ اقامت دائم انگلستان اقدام نمایند.

 

متقاضیان باید 3 ماه قبل از شروع سال تحصیلی اقدام به اخذ ویزای تحصیلی نمایند

بورسیه های تحصیلی در انگلستان

دانشجویان بین المللی انگلیس این امکان را دارند که از بورسیه های ارائه شده توسط دانشگاه های این کشور بهره مند شوند. شخصی که بورسیه دریافت می کند شرایط ایده آلی برای تحصیل خواهد داشت که البته باید شرایط لازم را نیز داشته باشد. دانشجو باید نمرات عالی و رزومه ای قوی داشته باشد تا مشمول بورسیه شود. در این قسمت به برخی از بورسیه های انگلستان برای دانشجویان بین المللی اشاره می کنیم. این بورسیه ها در مقاطع مختلف تحصیلی کارشناسی تا دکترا ارائه شده اند.

بورسیه تحصیلی Gates Cambridge

بورسیه گیتس از معتبر ترین بورسیه های تحصیلی در انگلیس محسوب می شود که در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه کمبریج ارائه می گردد. این بورسیه تمام هزینه های تحصیل، سفر، کمک هزینه خانواده و … را پوشش می دهد. بورسیه گیتس فقط به دانشجویان بین المللی تعلق می گیرد و افراد باید حداقل یک سال در انگلیس برنامه آموزشی داشته باشند.

بورسیه تحصیلی بین المللی British Chevening

این بورسیه نیز متعلق به دانشجویان بین المللی می باشد و از بورسیه های مشترک المنافع به شمار می رود که توسط  FCO تامین می شود. بورسیه British Chevening هر ساله به بیش از 1500 دانشجوی بین المللی از 140 کشور دنیا ارائه می گردد و به دلیل پوشش دهی بالا، از شناخته شده ترین بورسیه های انگلیس به شمار می رود. شرایط دریافت بورسیه British Chevening  شامل مدرک زبان، نامه پذیرش دانشگاه و حداقل 2 سال سابقه کار مرتبط می شود. این بورسیه به تمام دانشگاه های انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد، اعطا می شود و شامل هزینه هایی همچون بلیط هواپیما، هزینه زندگی ماهیانه، شهریه دانشگاه و سایر هزینه های اضافی تحصیلی می باشد.

بورسیه تحصیلی بین المللی Westminster

این بورسیه مخصوص دانشجویان کشور های در حال توسعه ای مانند ایران می باشد و به دانشجویان مقطع ارشد دانشگاه مینیستر اعطا می شود. هزینه های تحت پوشش این بورسیه عبارتند از: کمک هزینه زندگی، هزینه تحصیل و بلیط رفت و آمد به لندن.

از دیگر بورسیه های معروف انگلستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Commonwealth Masters Scholarships
 • EURAXESS UK
 • جوایز مطالعات جهانی
 • بورسیه Clarendon Fund
 • بورسیه Warwick Chancellor’s
 • University of West England Global Student Scholarship

هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان

هزینه زندگی در شهر های مختلف انگلستان با یکدیگر تفاوت دارد  و یکی از مهم ترین موضوعات در بحث هزینه، موضوع مسکن می باشد که بیشترین هزینه را در زندگی دانشجویی به خود اختصاص می دهد. اجاره مسکن در لندن نسبت به شهر های دیگری همچون لیذر، منچستر و … بیشتر است و هزینه زیادی را برای دانشجویان خواهد داشت. این موضوع  سبب شده که مهاجرت تحصیلی به لندن نسبت به سایر شهر ها، هزینه بالاتری داشته باشد. در خود لندن نیز عواملی چون متراژ و محله ای که در آن مسکن اجاره می کنید در قیمت مسکن تاثیر گذار است. به طور کلی هزینه لازم برای زندگی یک دانشجو در انگلستان بین 1000 تا 1300 پوند در ماه می باشد. طبق براوردی که انجام شده است، برای یک دانشجو در انگلیس، هزینه محل اقامت و خوابگاه ماهانه بین 400 تا 600 پوند، هزینه اجاره مسکن و اسکان خصوصی 320 تا 530 پوند در ماه، هزینه خورد و خوراک حدود 160 تا 200 پوند، قبوض پرداختی مانند آب و برق و … حدودا 40 تا 50 پوند در ماه، لباس و کفش 25 پوند در ماه، هزینه خرید کتاب درسی و لوازم التحریر 21 پوند در ماه، تفریح و خوش گذرانی ماهانه 120 پوند و هزینه لازم برای حمل و نقل و سفر مبلغی حدود 32 پوند در ماه تخمین زده شده است.

 

یکی از موضوعات مهم برای زندگی دانشجویی بحث هزینه محل اقامت و مسکن می باشد

مجوز کار حین تحصیل در کشور انگلستان

یکی از موضوعات مهم برای دانشجویان بین المللی، داشتن کمک هزینه برای تحصیل در کشور های خارجی می باشد. اکثر دانشجویان علاقه مند هستند در کنار تحصیل، کار کنند تا بتوانند بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان را پوشش دهند. دانشجویان در انگلیس هیچ محدودیتی برای کار کردن ندارند و در این کشور موسساتی وجود دارند که به دانشجو کمک می کنند تا بر اساس توانایی ها و قابلیت هایی که دارد شغل مناسبی پیدا کند. حتی بعضی از دانشگاه ها نیز به دانشجو کمک می کنند تا کار نیمه وقت پیدا کند. دانش آموزان خارجی ای که کمتر از 16 سال سن دارند، مجوز کار حین تحصیل در این کشور را ندارند. فقط دانشجویان بین المللی که در دانشگاه ها تحصیل می کنند اجازه کار حین تحصیل در انگلیس را دارند و دانش آموزان در مدارس حق کار کردن نخواهند داشت.

لازم به ذکر است که دانشجویان بین المللی در انگلیس، قادرند مدت 20 ساعت در هفته کار کنند و فقط در صورتی به آن ها اجازه کار داده می شود که در دانشگاه های مورد تائید، تحصیل کنند. میزان ساعات کاری مجاز برای هر دانشجو، بنا به مقطع تحصیلی و قوانین کشور محل تحصیل متفاوت می باشد. بیشتر شغل های دانشجویی نیاز به مهارت خاصی ندارند و افراد می توانند با کار کردن در این موقعیت ها، تجربه کسب کنند. یکی از مزیت های کار حین تحصیل این است که دانشجویان توانایی ها و استعداد های خود را تقویت می کنند که سبب پیشرفت آن ها خواهد شد. دانشجویان خارجی اگر شرایط لازم را داشته باشند، قادر خواهند بود به کار تمام وقت نیز مشغول شوند. به طور کلی شرایط کار حین تحصیل در انگلستان به صورت زیر خواهد بود:

 • داشتن سن بالای 16 سال
 • تحصیل در دانشگاه های تائید شده
 • طی کردن دوره تحصیلی کوتاه مدت (Tier 4)

از برخی کار هایی که دانشجویان می توانند در انگلیس به صورت نیمه وقت انجام دهند می توان به شغل هایی نظیر مسئول پذیرش، مشاور ثبت نام، طراح گرافیک، پرستار بچه، دستیار مالی، صندوقدار، مترجم آزاد، وبلاگ نویسی، عکاس، میزبان رستوران، پیش خدمت، معلم خصوص، توسعه دهنده نرم افزار، سرپرست حیوان خانگی و … اشاره کرد.

مهاجرت تحصیلی به انگلستان و اخذ ویزای همراه

در میان افرادی که برای تحصیل در انگلستان اقدام می کنند، دانشجویان متاهل کم نیستند و همواره نگرانی این افراد، اجازه حضور خانواده آن ها در این کشور در حین تحصیل می باشد. این امکان توسط کشور انگلستان فراهم شده و دانشجویان متاهل می توانند از طریق ویزای همراه، همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را، به این کشور ببرند. سایر اعضای خانواده دانشجو، مانند پدر، مادر، خواهر و برادر اجازه همراهی دانشجو را نخواهند داشت. در صورتی که دانشجو بیش از 6 ماه در انگلستان بماند، همراه او می تواند مشغول به کار شود و فرزندان فرد نیز امکان تحصیل در مدارس انگلستان را خواهند داشت. زمانی که دانشجو درخواست ویزا داد و یا وقتی که ویزای دانشجویی فرد صادر شد، می تواند برای اخذ ویزای همراهان خود اقدام کند.

ویزای همراه دانش آموزی هم در انگلستان وجود دارد که دانش آموزان کم تر از 18 سال می توانند با رعایت شرایطی، خانواده را با خود همراه کنند. خانواده فرد در صورتی می توانند ویزای همراه بگیرند که دانش آموز بین 4 تا 11 سال سن داشته باشد، در یک مدرسه مستقل در انگلیس در حال تحصیل باشد، خانواده اقامتگاه اصلی خود را در کشور محل اقامت حفظ کنند و در آخر، برنامه ای مشخص برای ترک خاک انگلستان در زمان پایان ویزای خود، داشته باشند.

 

دانش آموزان زیر 16 سال در انگلستان اجازه کار کردن حین تحصیل را ندارند

بهترین دانشگاه های کشور انگلیس برای تحصیل

کشور انگلستان از لحاظ علمی در سطح بالایی قرار دارد و قدیمی ترین و بهترین دانشگاه ها در این کشور قرار دارند. دانشگاه های این کشور علاوه بر داشتن کیفیت آموزشی، فضایی بسیار زیبا و دلنشین دارند و با محوطه های سر سبز و دل انگیز، روح انسان را نوازش می کنند. معماری زیبا و فضای تاریخی دانشگاه های این کشور، یکی از جذابیت های آن محسوب می شوند. اگر قصد مهاجرت به انگلستان از طریق تحصیل را دارید و می خواهید به عنوان دانشجوی بین المللی در انگلستان درس بخوانید، لازم است با بهترین دانشگاه های این کشور آشنا شوید که فهرست طولانی ای از اسامی دانشگاه ها خواهد بود. در ادامه به معرفی برخی از بهترین دانشگاه های انگلیس می پردازیم:

دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)

دانشگاه کمبریج در سال 1209 تاسیس شده است و دارای رتبه هفتم بهترین دانشگاه جهان در سال 2020 می باشد. این دانشگاه از زیبا ترین معماری در انگلستان برخوردار است و کیفیت آموزشی بسیار بالایی دارد. بیش از 19.000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و 9.000 کارمند نیز در ان کار می کنند. این دانشگاه دارای 31 دانشکده می باشد که در قسمت های مختلف شهر واقع شده اند. فاصله دانشگاه کمبریج تا لندن یک ساعت می باشد. مقطع کارشناسی در این دانشگاه به صورت رقابتی می باشد و برای ورود به این دانشگاه باید از رزومه ای بسیار قوی برخوردار باشید، به طوری که میزان قبولی دانشجویان کم تر از 25 درصد می باشد.

دانشگاه آکسفورد (University of Oxford)

دانشگاه آکسفورد در سال 1096 تاسیس شده و قدیمی ترین دانشگاه انگلیسی زبان در دنیا به حساب می آید. این دانشگاه دارای رتبه چهارم بین برترین دانشگاه های جهان می باشد. بسیاری از چهره های معروف و دانشمندان از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند و تا کنون 69 جایزه نوبل از طرف این دانشگاه گرفته شده است. این دانشگاه از 44 کالج و سالن تشکیل شده است که فضای رقابتی ویژه ای برای ورود به این کالج ها بین دانشجویان وجود دارد.

کالج سلطنتی یا امپریال کالج لندن (Imperial College London)

این دانشگاه یکی از معتبر ترین دانشگاه های بریتانیا می باشد که در زمینه های مختلفی از قبیل مهندسی، پزشکی، علوم پایه و اقتصاد اعتبار زیادی دارد. کالج سلطنتی رتبه هشتمین دانشگاه برتر جهان را دارد که در کنزینگتون جنوبی در مرکز لندن واقع شده است.

در جدول زیر بهترین دانشگاه های انگلیس به همراه رتبه های جهانی و کشوری آورده شده است:

دانشگاه
رتبه کشوری
رتبه جهانی
دانشگاه آکسفورد (University of Oxford)
1
5
دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)
2
7
کالج امپریال لندن (Imperial College London)
3
8
دانشگاه کالج لندن UCL (University College London)
4
10
دانشگاه ادینبورگ (Edinburgh The University of)
5
20
دانشگاه منچستر (The University of Manchester)
6
27
کالج کینگ لندن   KCL(King’s College London)
7
31
دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن LSE (The London School of Economics and Political Science)
8
49
دانشگاه بریستول (University of Bristol)
9
58
دانشگاه واریک (University of wɒrɪk )
10
62

 

دانشگاه آکسفورد قدیمی ترین دانشگاه انگلیسی زبان در دنیا می باشد

تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در انگلستان

دانشجویان بین المللی همواره علاقه مند هستند که پس از اتمام تحصیلات در کشور مقصد بمانند و مشغول به کار شوند. بنا براین تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری از اهمیت زیادی برای آن ها برخوردار است. در همین خصوص، بیشتر کشور های اروپایی و آمریکایی فرصتی موقتی به نام ویزای کار پسا تحصیل (Post study work visa) در اختیار دانشجویان خارجی قرار می دهند تا بتوانند کار مناسبی را پیدا کرده و ویزای تحصیلی خود را به کاری تبدیل نمایند. این فرصت موقت در کشور انگلیس تا 24 ماه پس از فارغ التحصیلی می باشد.

دانشجویان خارجی برای ماندن در انگلیس و دریافت ویزای کاری، چندین ویزا پیش رو دارند:

ویزای کارگز موقت (Tier 5)

این ویزا به دانشجویان فرصت می دهد که مدت 12 یا 24 ماه در انگلیس کار کنند. دانشجویان خارجی می توانند از این ویزا برای تجربه و کار آموزی پس از اتمام تحصیلات استفاده کنند.

ویزای کارآفرین (Tier 1)

ویزای Tier 1 یک ویزای کار آفرینی می باشد که دانشجو می تواند با راه اندازی کسب و کار در انگلیس، این ویزا را دریافت کند. نا گفته نماند که دانشجو باید از طرف دانشگاه شناسایی شده و مورد حمایت قرار گیرد، تا بتواند کسب و کار خور را راه اندازی کند.

ویزای عمومی (Tier 2)

دریافت این ویزا، منوط به داشتن یک کار فرمای مجاز می باشد که به شما کار حرفه ای پیشنهاد دهد. با استفاده از این ویزا می توانید به مدت 5 سال در انگلیس اقامت داشته و مشغول به کار شوید.

اخذ تابعیت از طریق مهاجرت تحصیلی به انگلیس

به طور کلی تحصیل در کشور انگلستان نمی تواند به خودی خود، موجب اخذ تابعیت این کشور شود و اقامت دائم انگلستان از طریق تحصیل امکان پذیر نخواهد بود. اما از طریق تبدیل ویزای تحصیلی به کاری می توان اقدام به اخذ تابعیت این کشور نمود. دانشجویان بین المللی پس از اتمام تحصیلات می توانند دنبال شغل مناسب با توانایی ها و مرتبط با رشته خود، بگردند و در صورت اشتغال به کار در این کشور و پنج سال حضور مداوم در این کشور اقامت دائم انگلستان را دریافت نمایند. دانشجویانی که به دنبال گرفتن تابعیت این کشور هستند باید در نظر داشته باشند که دریافت تابعیت انگلیس به این زودی ها نخواهد بود و لازم است 8 تا 10 سال از اقامت دائم افراد در این کشور بگذرد. یکی از مهم ترین شروط لازم برای اخذ تابعیت انگلستان پرداخت به موقع مالیات در این کشور می باشد.

اما شما قبل از هرگونه اقدام به راحتی می توانید با کسب اطلاعات لازم از مشاورین ارشد موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی(توسعه گران مهر) کامل و تاثیر گذار اقدام کنید، شما می توانید با تماس به مشاورین ما در دو دفتر شیراز و تهاران با مشاورین و کارشناسان ما صحبت کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *