تحصیل در دانشگاه های برزیل

تحصیل در خارج از کشور برای بسیاری از دانشجویان و یادگیرندگان امری لذت بخش می باشد. تحصیل در دانشگاه های برزیل به طور کلی امری شگفت انگیز است چرا که این کشور با فرهنگ، زبان؛ رنگ؛ مذهب و اشکال هنری مختلفی در آمیخته است. این امر باعث شده است که بسیاری از افراد آمریکای جنوبی را غنی تر و متنوع تر تلقی نمایند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

برای دانشجویان و یادگیرندگانی که قصد تحصیل در برزیل را دارند برنامه های متنوعی در نظر گرفته شده است که به شرح ذکر شده در ذیل می باشد:

 • آکادمیک؛ دبیرستان؛ کارآموزی
 • داوطلبان؛ کارآموزان؛ آموزش زبان؛ فارغ التحصیلان

بیاد داشته باشید که تمامی برنامه ها با توجه به رده سنی اشخاص؛ نیازها و تمایلات آنان خواهد بود.

کشور برزیل دانشگاه ها و مدارس متعددی را در خود جای داده است. در حقیقت دانشگاه های این کشور سه نوع سیستم آموزشی را در خود جای داده اند. اغلب دوره ها دو تا 6 سال به طول می انجامد که باز هم بستگی به گرایش انتخابی شما خواهد داشت. سیستم آموزشی این کشور تا حدی با سیستم آموزشی دیگر کشورها متفاوت می باشد و برای پذیرش در این دانشگاه ها افراد بایستی مدرک دیپلم را در اختیار داشته باشند.

اعزام دانشجو و تحصیل در دانشگاه های برزیل

به طور کلی بیش از 2000 موسسه آموزش عالی در کشور برزیل وجود دارد جایی که دانشگاه های آن به گروه های ذکر شده در ذیل تقسیم می شوند:

 • دانشگاه هایی که توسط دولت فدرال مدیریت می شوند.
 • دانشگاه هایی که توسط دولت مدیریت می شوند.
 • دانشگاه هایی که توسط شهرداری مدیریت می شوند.
 • دانشگاه های خصوصی

به طور کلی گفته می شود که دانشگاه های دولتی سیستم آموزشی با کیفیت بالا را در اختیار افراد قرار می دهند و دانشگاه های این کشور از این جهت بسیار عالی می باشند.

تحصیل در دانشگاه های برزیل

جهت پذیرش در دانشگاه های دولتی برزیل متقاضیان بایستی در آزمون ورودی که vestibular خوانده می شود شرکت نمایند. این آزمون یکبار در سال برگزار می گردد؛ این در حالیست که هر دانشگاه اصول خاص خود را اجرا می کند.

تقویم دانشگاهی کشور برزیل معمولا از اوایل فوریه می باشد.

هزینه دوره و شهریه تحصیل در دانشگاه های برزیل

فدرال و دولت هایی که صاحب موسساتی می باشند به عنوان دانشگاه هایی در نظر گرفته می شوند که مبلغ شهریه را از دانشجویان مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد دریافت نخواهند کرد. در این مورد تنها شهریه ای که دانشجویان بین المللی بایستی آن را پرداخت نمایند هزینه ثبت نام خواهد بود و این هزینه در زمان پذیرش نیز بایستی پرداخت گردد.

دانشگاه های شهری موسساتی کوچک تر می باشند که در بعضی موارد شهریه را از دانشجویان دریافت می نمایند. موسسات آموزش عالی خصوصی دانشگاه های اولیه و یا دانشکده هایی می باشند که در اغلب مواقع شهریه را از دانشجویان دریافت می نمایند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های برزیل خصوصی متفاوت می باشد و تا حد بسیاری به موسسه و دوره انتخابی شما بستگی خواهد داشت. لذا پیشنهاد می شود که قبل از هرگونه اقدام و درخواست دانشگاه مورد نظر را مورد ارزیابی قرار دهید.

کمک هزینه و بورسیه تحصیل در دانشگاه های برزیل

دانشجویان بین المللی قادر به دریافت وام های دانشجویی موجود در برزیل می باشند که این وام مواردی نظیر: اقامت؛ کتاب؛ خوراک و حمل و نقل را در بر خواهد گرفت.

گفته می شود در صورتی که شما در انگلستان حضور داشته باشید و به سازمان مربوطه مراجعه نمایید امور شما راحت تر صورت خواهد گرفت. لذا در صورتی که شما به کمک هزینه های تحصیلی نیاز دارید پیشنهاد می شود که قبل از ترک آنجا اقدامات لازم را انجام دهید.

اگر شما قصد تحصیل در برزیل را دارید؛ شما قادر به استفاده از کمک هزینه های تحصیل در دانشگاه های برزیل می باشید؛ که این کمک هزینه های تحصیلی توسط دانشگاه ساپورت می شود. پیشنهاد می شود که قبل از شروع سفر در خصوص کمک هزینه های تحصیلی با دانشگاه مورد نظر مشورت نمایید.

این بسیار ارزشمند است که شما تحقیقاتی در خصوص بورسیه تحصیلی و بورسیه هایی که سفارت و یا کنسولگری برای شما در نظر دارد به عمل آورید.

چگونگی درخواست پذیرش از دانشگاه های برزیل

شما قادر به دادن درخواست برای اخذ مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد به تنهایی و در وب سایت دانشگاه می باشید؛ البته ناگفته نماند که تمامی موارد موجود در سایت به زبان پرتغالی می باشد.

برای تحصیل در برزیل شما بایستی نشان دهید که مدرک موجود را از دانشگاهی معتبر و یا از موسسات آموزش عالی دریافت کرده اید.

زمانی که شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد درخواست داده اید بایستی اثبات نمایید که مدرک کارشناسی خود و یا معادل آن را از دانشگاهی معتبر اخذ نموده اید. علاوه بر این افراد ملزم به ارائه موارد ذکر شده در ذیل می باشند:

 • ارائه فرم درخواست
 • ارائه یک کپی از مدرک معادل
 • ارائه مراجع کافی
 • ارائه پروپوزال
 • ارائه توصیه نامه از مربی و یا استاد مربوطه
 • ارائه عکس برای شناسایی

تمامی این مدارک تا حد بسیاری بستگی به گرایش تحصیلی و دانشگاه انتخابی شما خواهد داشت.

مدرک زبان مورد نیاز تحصیل در دانشگاه های برزیل

بیاد داشته باشید که تمامی آزمون ها و دوره ها به زبان پرتغالی یعنی زبان همان کشور می باشد؛ لذا جهت پذیرش در بسیاری از دوره ها افراد بایستی مهارت های زبانی خود را به اثبات برسانند.

علاوه بر تمامی موارد ذکر شده در فوق؛ دانشگاه های متعددی وجود دارند که برنامه های تحصیلی را به زبان انگلیسی در اختیار افراد قرار می دهند. البته در نهایت دانستن زبان پرتغالی نیز ضروری می باشد.

ویزای دانشجویی و تحصیلی برزیل

اگر شما قصد تحصیل در کشور برزیل را دارید شما بایستی برای اخذ ویزای دانشجویی به سفارت برزیل در کشور مادری خود درخواست دهید. ویزاها برای یکسال صادر می شوند و قابلیت تمدید را دارند.

شما قادر به تکمیل فرم درخواست به صورت آنلاین می باشید. بیاد داشته باشید که شما ملزم به تکمیل فرم و ارائه یک کپی از آن به سفارت و یا کنسولگری برزیل می باشید. علاوه بر این مدارک ذکر شده در ذیل نیاز می باشد:

 • ارائه گذرنامه با 6 ماه اعتبار
 • ارائه کپی از شناسنامه
 • ارائه دو پرینت از فرم تکمیل ویزا
 • ارائه یک کپی از نامه پذیرش از موسسات برزیلی
 • اثبات تمکن مالی کافی در طول اقامت در برزیل
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی

زمانی که شما به کشور برزیل رسیدید؛ شما بایستی در یکی از ادارات بومی پلیس به مدت 30 روز ثبت نام نمایید. بیاد داشته باشید که جهت تحقق این امر شما ملزم به ارائه شناسنامه و یا کارت شناسایی دیگری نیز خواهید بود. همکاران  و مشاورین حقوقی موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی آماده ارائه مشاوره در زمینه تحصیل و شرایط مهاجرت به برزیل می باشند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *