اقامت پس از تحصیل در هلند

اقامت پس از تحصیل در هلند

این مقاله شامل اطلاعاتی درمورد اقامت پس از تحصیل در هلند است. در اینجا نکاتی درمورد اقامت پس از تحصیل و هزینه های زندگی در هلند شرح داده شده است. امید بر آن است تا این مطالب برای متقاضیان و علاقه مندان عزیز مفید واقع گردد وبتوانند از آن نهایت استفاده را ببرند.علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین پرسش هایی در زمینه ی اقامت پس از تحصیل در هلند می توانند با مشاوران مجرب موسسه ی حقوقی و مهاجرتی اصطهباناتی در تهران، شیراز، اصفهان، مشهد، تبریز و رشت تماس حاصل فرمایند.مواردی که در این مقاله مورد بررسی قرار خواهند گرفت:

 • نگاهی کلی بر اقامت پس از تحصیل در هلند
 • انواع اجازه ی کار به منظور اقامت پس از تحصیل در هلند
 • اقامت دائم پس از تحصیل در هلند
 • حق شهروندی پس از تحصیل در هلند
 • پاسخ به سوالات متداول در مورد اقامت پس از تحصیل در هلند

نگاهی کلی بر اقامت پس از تحصیل در هلند

برای دانشجویان خارجی این یک تصمیم عادی و رایج است که بخواهند در کشوری که تحصیل کرده اند و مدرکشان را گرفته اند، بمانند. زیرا این افراد در مدت تحصیلشان با محیط، فرهنگ، سنت ها و طرز زندگی در آن کشور آشنایی پیدا کرده اند.آن ها طی دوره ی تحصیلی در کشور مورد تحصیلشان دوستان و آشنایانی را پیدا کرده و فکر ادامه زندگی و پیدا کردن کاری در همان جا را در سر می پرورانند. هلند ششمین اقتصاد بزرگ اروپا محسوب می شود. این کشور عضو شنگن و همچنین عضو اتحادیه ی اروپا است.هلند در همسایگی آلمان و بلژیک قرار دارد. این کشور همچنین با فرانسه و انگلستان نیز با مرز دریایی مرتبط است. این موقعیت جغرافیایی به خارجی های مقیم هلند اجازه می دهد تا در صورت نیافتن شغل مورد نظر خود در هلند به راحتی به کشورهای همسایه سفر کنند و شغل مورد نظر خود را بیابند.دانشجویان بعد از به پایان رساندن مقطع تحصیلی خود در هلند باید اول به دنبال کار و سپس اقامت این کشور باشند؛ زیرا بدون کار و درآمد نمی توانند در این کشور زندگی کنند و از پس هزینه های زندگی و اقامت برآیند.

انواع اجازه ی کار به منظور اقامت پس از تحصیل در هلند

تمام افراد خارجی که پس از اتمام تحصیل شان قصد دارند در هلند بمانند باید مشغول به کار شوند و با استفاده از آن ویزای کار هلند را به دست آورند. برخی از این ویزا ها به شرح زیر هستند:

اجازه ی جهت یابی در سال برای دانشجویان فارغ التحصیل خارجی

دانشجویان فارغ التحصیل از مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا از هر کدام از دانشگاه هایی که جزو 150 دانشگاه برتر باشند (طبق QS یا ARWU)، می توانند برای اجازه ی کار جهت یابی درخواست دهند. این اجازه ی کار به دانشجویانی داده می شود که خارج از هلند درس خوانده اند و قصد اقامت یا داشتن شغلی در هلند را دارند. این ویزا یک سال اعتبار دارد. در این مدت دانشجویان تازه فارغ التحصیل شده می توانند در هلند و اروپا کار مناسب خود را پیدا کنند. دانشجویانی که از دانشگاه های خارج از هلند فارغ التحصیل شده-اند باید 285 یورو بابت هزینه ی درخواست بپردازند و همچنین مدارک مربوطه را نیز ارسال نمایند. متقاضیان در این مدت می توانند کار کنند یا دوره های کارموزی را بگذرانند. برای دریافت اجازه ی کار جهت یابی نیازی به ارائه ی تمکن مالی نیست.

اجازه ی جستوجوی کار در سال برای فارغ التحصیلان از هلند

این اجازه ی کار به دانشجویانی داده می شود که از یکی از دانشگاه های هلند فارغ التحصیل شده اند. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی بلافاصله می توانند برای دریافت اجازه ی جست وجوی کار درخواست بدهند. مدت زمان این ویزا یک سال است. متقاضیان در این یک سال اگر آنها توانستند در جایی مشغول به کار شوند، کارفرمای آنها می تواند از طرف آن ها درخواست اجازه ی مهاجرت به دلیل مهارت های بالا بگیرد و نیازی نیست که بعد از گذشت یک سال، متقاضیان کشور را ترک کنند.

اجازه ی کار برای کارآفرینان/ خود اشتغالی در هلند

دانشجویانی که پس از فارغ التحصیلی قصد دارند کسب و کار شخصی خود را راه اندازی کنند می توانند برای دریافت این ویزا به دولت هلند درخواست دهند. دانشجویان برای اثبات شایستگی خود برای راه اندازی کسب و کار جدیدشان باید تمام جزییات و کارایی این کسب و کار و همچنین منافعی که این کار می تواند برای اقتصاد هلند داشته باشد را شرح دهند. درخواست اجازه ی کار آزاد توسط رئیس امور اقتصادی هلند بررسی می شود. برای پذیرش این درخواست فاکتور هایی در نظر گرفته می شوند که این فاکتورها عبارتند از:

 • تجربه ی شخصی، دوره ی کار آموزی و تجربه ی کاری.
 • تحلیل بازاریابی کار مورد درخواست، هزینه ی تولید و خدمات، جزییات سازمانی و اثبات تمکن مالی.
 • پتانسیل کار و ارزشی که در اقتصاد هلند ایفا می کند و ابداع و اختراع در این زمینه.
 • اجازه ی مهاجرت به دلیل مهارت بالا

این اجازه هم برای کارمندان هلندی و هم برای کارمندانی به وجود آمده که از کشور های دیگر در این کشور مشغول به کار هستند یا به دنبال کار می گردند. اگر یک کارگزار هلندی بخواهد یک نیروی شایسته و با مهارت خارجی را استخدام نماید باید از این طریق اقدام کند.

اقامت دائم پس از تحصیل در هلند

افراد پس از پنج سال اقامت در هلند چه جزو اتحادیه ی اروپا، اتحادیه ی اقتصادی اروپا یا دیگر کشور ها باشد، می توانند اقامت دائم این کشور را به دست آورند. افراد با توجه به سابقه ، ویزا ها و اجازه ی اقامتی که در گذشته کسب کرده اند می توانند برای داشتن اقامت طولانی مدت در یکی از کشور های اروپا و یا اقامت دائم کشور هلند درخواست دهند.برای درخواست اقامت دائم پس از تحصیل در هلند فرد متقاضی باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • فرد متقاضی باید پنج سال تمام در هلند اقامت داشته باشد.
 • فرد متقاضی در زمان درخواست باید اقامت معتبر یا اجازه ی اقامت موقت را داشته باشد.
 • فرد متقاضی باید درمورد شرایط اجتماعی هلند اطلاعات کافی داشته باشد.
 • اگر فرد متقاضی در هلند تحصیل کرده باشد چهار سالی که فرد مشغول تحصیل بوده است حکم دو سال اقامت در این کشور را دارد، پس فرد باید سه سال دیگر را به این مدت اضافه نماید.
 • اگر فرد متقاضی در مدت پنج سال اقامتش در هلند ویزای کار یا ویزای اقامت موقتش تمام شود و برای تمدید مجدد اقدامی نکند، این پنج سال برای فرد محسوب نمی شود.
 • فرد متقاضی باید ثابت کند که یک منبع درآمد قانونی و معتبر دارد. حقوق ماهیانه ای که فرد از کار خود به دست می آورد باید برای زندگی خود و خانواده اش کافی باشد. برای مثال حقوق ماهیانه ی هر فرد باید 1.152 یورو باشد تا اقامت دائم هلند به آن فرد تعلق بگیرد.
 • فرد متقاضی در این مدت پنج سال، هیچ سابقه ی جنایی نباید داشته باشد.
 • فرد متقاضی باید ثابت کند اطلاعات پایه درمورد زبان هلندی دارد و می تواند به این زبان صحبت کند. فرد باید ثابت کند که درک صحیحی از اجتماع این کشور دارد و با قبولی در یک آزمون نشان دهد که می تواند به این زبان بخواند و بنویسد. این آزمون حکم یک دیپلم در خواندن و نوشتن زبان هلندی را دارد.
 • فرد متقاضی برای دریافت اقامت دائم هلند باید برای دفتر IND درخواست ارسال نماید.
 • فرد متقاضی باید مدارکی از جمله اجازه ی کار معتبر یا اقامت موقت هلند، پاسپورت معتبر، کارت شناسایی رسمی و مدارک مربوط به درآمد را (با استفاده از بیانیه های بانکی) برای دفاتر مربوطه ارسال نمایند.
 • فرد متقاضی برای هر شخص بزرگسال مبلغ 156 یورو و برای هر کودک مبلغ 57 یورو را پرداخت نماید.
 • رسیدگی به درخواست اقامت دائم در هلند در حدود شش ماه طول می کشد، در نتیجه فرد متقاضی باید توجه داشته باشد که در این شش ماه مهلت ویزای کار یا اقامت موقتش به پایان نرسد.
 • اجازه ی اقامت دائم در کشور هلند پنج سال است. بعد از به پایان رسیدن این پنج سال فرد می تواند برای شهروندی آن را تمدید کند.
اقامت دائم پس از تحصیل در هلند

اقامت دائم پس از تحصیل در هلند

حق شهروندی پس از تحصیل در هلند

افراد پس از تحصیل می توانند اجازه ی اقامت موقت در این کشور را با استفاده از ویزای کار دریافت کنند پس از آن در صورت داشتن شرایطی شامل اقامت پنج ساله در این کشور، دانش کافی به زبان و شرایط اجتماعی و همچنین منبع درآمدی معتبر می توانند برای اقامت دائم این کشور درخواست دهند. بعد از پنج سال با تمام شدن اقامت دائم هلند، متقاضیان می توانند برای شهروند هلند شدن درخواست دهند.افراد با داشتن شرایط زیر می توانند به شهروند کشور هلند تبدیل شوند:

 • اگر ده سال از اقامت فرد در هلند گذشته باشد.
 • اگر فرد 80 یا بیشتر از 80 سال سن داشته باشد.
 • اگر فرد دارای کارت اقامت دائم این کشور باشد.
 • اگر فرد با زبان، فرهنگ، اجتماع و قوانین هلند آشنایی داشته باشد.
 • اگر فرد در مدت ده سال اقامت خود سابقه ی جنایی نداشته باشد.
 • فرزندان فرد متقاضی نیز می توانند برای شهروند شدن درخواست دهند.
 • هنگامی که فرد به عنوان یک شهروند هلندی سوگند یاد می کند به طور خودکار ملیت قبلی او حذف می شود.
حق شهروندی پس از تحصیل در هلند

حق شهروندی پس از تحصیل در هلند

سوالات متداول در مورد اقامت پس از تحصیل در هلند

1- آیا افراد پس از تحصیل در هلند می توانند اقامت این کشور را به دست آورند؟

بله، افراد متقاضی تحت شرایطی می توانند اقامت کشور هلند را پس از تحصیل در این کشور به دست آورند.

2- آیا افرادی که در خارج از کشور هلند تحصیل کرده اند می توانند اقامت این کشور را به دست آورند؟

بله، در صورتی که از دانشگاه های برتری فارغ التحصیل شده باشند می توانند در این کشور ویزای کار دریافت کنند و سپس اقامت این کشور را به دست آورند.

3- پس از تحصیل در کشور هلند به فرد چه اقامتی داده می شود؟

پس از فارغ التحصیلی فرد باید بتوانند با استفاده کار در این کشور ویزای کاری دریافت کند و با استفاده از آن بتواند ویزای اقامت موقت کسب نماید.

4- از چه طریق افراد پس از تحصیل در هلند می توانند اقامت بگیرند؟

افراد از طریق کار می توانند ویزای کار دریافت نمایند و سپس اقامت موقت این کشور را به دست آورند.

5- پس از گذشت چند سال می توان اقامت دائم پس از تحصیل را در هلند دریافت کرد؟

پس از گذشت پنج سال فرد می تواند با داشتن شرایط اقامت دائم کشور هلند را دریافت کند.

6- اقامت دائم پس از تحصیل در هلند چن سال اعتبار دارد؟

اقامت دائم پس از تحصیل در کشور هلند پنج سال اعتبار دارد. فرد بعد از به اتمام اقامت دائم می تواند برای شهروندی این کشور درخواست دهد.

7- برای کسب اقامت پس از تحصیل در هلند الزاماً فرد باید کارمند شرکتی شود؟

خیر افراد می توانند کسب و کار شخصی خود را راه اندازی کنند و توسط آن اقامت این کشور را دریافت نمایند.

8- پس از تحصیل در هلند برای دریافت اقامت دائم فرد چند سال باید در هلند باشد؟

به طور کلی برای دریافت اقامت دائم فرد باید به مدت پنج سال در این کشور باشد. چهار سال تحصیل در هلند برابر با دو سال اقامت در این کشور است درنتیجه فرد باید پس از دوران تحصیل سه سال در این کشور بماند.

9- آیا برای دریافت اقامت دائم پس از تحصیل در کشور هلند اثبات تمکن مالی ضروری است؟

خیر اثبات تمکن مالی ضروری نیست ولی فرد باید ثابت کند دارای شغل است و ماهیانه 1.152 یورو حقوق دریافت می کند.

10- آیا برای درخواست اقامت دائم پس از تحصیل در هلند فرد باید هزینه بپردازد؟

بله هزینه ی درخواست اقامت دائم پس از تحصیل در هلند برای یک بزرگسال 156 یورو و برای کودکان 57 یورو است.

11- آیا برای دریافت اقامت پس از تحصیل در هلند فرد باید آزمون بدهد؟

خیر، فرد تنها باید مهارت های زبان هلندی خود را به اثبات برساند. فرد باید نشان دهد که اطلاعات کافی از این زبان دارد و به راحتی می تواند بخواند و بنویسد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.