مهاجرت

اقامت فرانسه از طریق خرید ملک

اقامت فرانسه از طریق خرید ملک

طبق گفته موسسه ملی مطالعات آماری و اقتصادی (INSEE)، در کلان شهر فرانسه عموما قیمت خانه ها در طول سال میزان 2 درصد افزایش می یابد و در سه ماهه دوم سال نیز متوالی قیمت ها افزایش خواهد یافت. این روند تغییرات کلی، بر فرایند اقامت فرانسه از طریق خرید ملک به منظور مهاجرت و اخذ تابعیت و اقامت فرانسه خارجی ها نیز تاثیر می گذارند و اندکی روند را کند می کند. این مطلب را در ادامه مشاور موسسه حقوقی توسعه گران مهر برای شما آورده است که حتما آن را مطالعه کنید.

اقامت فرانسه طریق خرید ملک

اگر شما از کشورهای غیر اتحادیه اروپا هستید و آرزوی داشتن خانه در فرانسه را دارید هر چند که ممکن است موانع بیشتری برای خرید ملک نسبت به شهروندان اروپایی و فرانسوی داشته باشید اما این دلیل نمی شود که رویای شما نتواند به واقعیت تبدیل شود.

خرید ملک به عنوان ساکن غیر اتحادیه اروپا

پروسه خرید ملک در فرانسه برای شهروندان غیر اروپایی شبیه پروسه ای است که برای شهروندان اروپایی و در واقع شهروندان فرانسوی وجود دارد. هرچند که مدت زمانی که شما برای خرید ملک صرف می کنید به وضعیت ویزا / اقامت شما بستگی دارد. همیشه زمان خرید خانه در خارج از کشور، درک پروسه خرید مهم است زیرا در کشورهای مختلف متفاوت است. برای مثال در فرانسه شما باید همیشه برای خرید یا فروش ملک به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید.

هنگام خرید یا سفر به خارج از کشور تحقیق کردن بسیار مهم است بنابراین اکثر وقت خود را برای دیدن ملک در فرانسه صرف کنید. قبل از رفتن می توانید کارهای زیادی انجام دهید. همچنین می توانید برای ایجاد رابطه بهتر با متخصصان ملک هزینه ای را پرداخت کنید. یک کارگزار خوب بسیار با ارزش است. در فرانسه متوجه خواهید شد که کارگزاران می توانند بیش از حد به شما کمک کنند. همچنین ممکن است در کارهای اداری و حتی سفر کردن به شما کمک کنند. تعداد زیادی کارگزار انگلیسی زبان وجود دارد. اما افرادی که نه می توانند به انگلیسی و نه به فرانسوی صحبت کنند به مترجم نیاز دارند هم برای صحبت کردن و هم نوشتن مخصوصا برای قراردادهای قانونی.

شما نمی توانید با خرید ملک برای مدت طولانی در فرانسه اقامت کنید و شما ویزایی برای خرید ملک ندارید. اگر تمایل دارید در فرانسه سرمایه گذاری کنید و مجوز اقامت دریافت کنید باید در کسب و کاری سرمایه گذاری کنید.

متوسط قیمت ملک در فرانسه

در فرانسه هزینه ثبت اسناد رسمی مطابق با قیمت ملک، معمولاً با نرخ 7-8 درصد، که 5.8 درصد آن برای هزینه تمبر، هزینه و مخارج ثبت زمین است، محاسبه می شود. طبق گفته باربارا هسلوپ، مدیر حقوقی شرکت Heslop & Platt: برای ملکی به قیمت 350000 یورو، هزینه های ثبت اسناد رسمی حدود 26000 یورو خواهد بود. همچنین خانم هسلوپ افزود همچنین خریداران باید کمیسیون بنگاه را نیز پرداخت کنند_ باید بررسی کنند که آیا هزینه های بنگاه در قیمت ملک گنجانده شده یا خیر. هزینه های معمول خدمات یک وکیل مستقل 3500 یورو می باشد. این بدان معناست که هزینه کل خرید یک ملک به ارزش 350000 یورو در فرانسه، حدود 379500 یورو، در صورتی که هزینه های بنگاه در آن گنجانده شود، می باشد.

قیمت ملک در فرانسه

قیمت ملک در فرانسه

قیمت ملک در فرانسه

پاریس

 • آپارتمان دو خوابه همراه با دو حمام 750000 یورو

فینیستر، بریتانی

 • منزل سه خوابه همراه با 4 حمام 115000 یورو

فینیستر، بریتانی

 •  زمین 998 متر مربع 12500 یورو

النزاک، لانگ دوک -روسیون

 • منزل سه خوابه همراه با 4 حمام 250000 یورو

لیون، رن

 • آپارتمان دو خوابه همراه با دو حمام 300000 یورو

رودخانه لوآر، امبوز

 • منزل 4 خوابه همراه با 4 حمام 1250000

مارسی

 • منزل 4 خوابه همراه با 4 حمام 550000 یورو

مارسی

 • آپارتمان دو خوابه همراه با دو حمام 295000 یورو

بازار ملک در فرانسه

در حال حاضر بازار ملک فرانسه در یک روند شیب دار افزایشی قرار گرفته است و این روند طی دو سال گذشته ادامه داشته است. با توجه به نوع مسکن و موقعیت آن، قیمت ها 8% افزایش داشته اند. گفته می شود که بسیاری از مردم فرانسه ترجیح می دهند تا به جای خرید، ملکی را اجاره کنند، زیرا قیمت مسکن افزایش یافته است و در پاریس قیمت هر متر مربع در چند سال گذشته به 8000 یورو رسیده است. اکثر خانواده های جوان به سادگی نمی توانند ملکی در شهرها خریداری کنند و تمایل ندارند زندگی در مناطق روستایی با هزینه کمتر را جایگزین زندگی شهری کنند، در نتیجه تصمیم می گیرند تا ملکی را اجاره کنند.

بنابراین باید آگاه باشید که بازار ملک فرانسه به روند صعودی خود ادامه داده است. آنچه که سال 2019 را از منظر سرمایه گذاری در ملک جالب می کند،این است که می توانید آن را در دسته پس از حدس و قیاس قرار دهید. قیمت ها کاهش پیدا کرده بودند و مجددا سیر صعودی خود را در پیش گرفته اند. بنابراین سرمایه گذاران نمی توانند حدس بزنند چه زمان قیمت ملک به پایین ترین میزان خود خواهد رسید. علاوه بر این اکنون تقاضا برای ملک زیاد است. فازی که در سال 2019 و برای 18 ماه آینده وارد آن شده ایم، فازی است که خریداران می توانند نسبت به افزایش ارزش ملک خود، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند.

انتظار می رود که بازار ملک فرانسه در سال 2019 قوی تر شود. تقاضا برای ملک در فرانسه با پایین بودن نرخ بهره افزایش می یابد. در جون سال 2018، با توجه به بهبود شرایط اقتصادی، میانگین نرخ بهره وام مسکن از 2.77% به 2.29 % نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. در سه ماهه سوم سال 2018، تولید ناخالص داخلی فرانسه نسبت به سال گذشته 1.5 درصد افزایش یافته است که این بهترین عملکرد فرانسه از اواخر سال 2011 بوده است. پیش بینی می شود اقتصاد فرانسه در سال 2019 رشد 1.7 % داشته باشد. (منبع: رشد اقتصادی بلومبرگ فرانسه) اخبار اقتصادی مثبت دیگری نیز وجود دارد. تورم در سال 2017 تنها 1% بوده است. در حال حاضر میزان بیکاری در فرانسه در 5 سال اخیر به کمترین حد خود رسیده است.

از لحاظ سرمایه گذاری بلند مدت، خرید ملک در فرانسه نسبتاً مناسب است. بازار ملک فرانسه در طول تاریخ ثابت کرده که در دوره های موقت نزول، به اندازه کافی پایدار است. همچنین بازار ملک فرانسه یکی از منظم ترین بازارها در جهان است. بنابراین به طور کلی، چشم انداز سرمایه گذاری در املاک در سال 2019 به نظر مثبت می رسد.

مراحل خرید ملک در فرانسه

برای خرید ملک باید آمادگی ذهنی داشته باشید. خرید ملک در فرانسه حدودا 3 ماه طول می کشد و در صورتی که به تامین مالی نیاز داشته باشید، ممکن است این زمان طولانی تر شود.

 • ارائه پیشنهاد

پس از یافتن ملک مطلوب باید هرچه سریع تر پیشنهاد خود را مطرح کنید. سپس بنگاه دار می تواند از طرف فروشنده با شما ارتباط داشته باشد و پیش از آنکه پشیمان شوید،برای قیمت با شما موافقت کند. ارائه پیشنهاد، ملک را با قیمت توافق شده تضمین می کند، اما در این زمان هیچ مبلغی مبادله نمی شود و نیازی نیست چیزی را امضا کرد.

تا پیش از امضای پیش قرارداد و اتمام فرجه 10 روزه به قراردادی متعهد نیستید. با این حال این فرجه ملک آینده شما را تضمین می کند و به مالک اجاره نمی دهد پیشنهاد خریداران دیگر را قبول کند. برای عقد قرارداد باید مدارک متعددی ( شناسنامه، سند ازدواج، کپی پاسپورت و غیره) را آماده کنید. نکته مهم: در صورتی که ملک دلخواه خود را پیدا کردید، هر چه سریع تر پیشنهاد خود را مطرح کنید، به خصوص زمانی که مطمئنید این ملک مناسب شماست.

 • امضای توافق نامه فروش (Compromis de Vente)

این قراردادی است که باید توسط خریدار و فروشنده امضا شود تا معامله صورت گیرد و پروسه خرید ملک انجام شود. تاریخ تکمیل در این مرحله تعیین می شود. از این لحظه فروشنده به طور قانونی موظف است که ملک را به شما بفروشد،اما همچنان تا 10 روز فرصت دارید تا از خرید خود صرف نظر کنید.

 • پرداخت بیعانه

پس از امضای قرارداد باید مبلغی را به عنوان بیعانه ( معمولا 10% از کل قیمت ) پرداخت کنید. می توانید زمانی که در فرانسه هستید، حساب بانکی افتتاح کنید. برای این کار به کارت شناسایی معتبر مانند پاسپورت یا مجوز اقامت و اثبات آدرس با ارائه قبض خدمات رفاهی سه ماه اخیر نیاز دارید. افراد غیر فرانسوی باید کارت اعتباری یا حساب بانکی که شامل جزئیات آدرس می باشد را تهیه کنند.

 • امضای قرارداد نهایی

معمولا 6 _ 12 هفته طول می کشد تا تمام مدارک لازم برای خرید ملک آماده شود. زمانی که روز نهایی سر رسید، به دفتر اسناد رسمی برای امضای قرارداد فروش (Acte Authentique) فراخوانده می شوید. این قرارداد انتقال سند ملک را ضمانت می کند. اطمینان حاصل کنید که کل مبلغ به درستی منتقل شده باشد و رسید تایید واریز مبلغ را دریافت کنید. همپنین باید دارای یک بیمه نامه معتبر خانگی باشید. این مدرک برای مرحله تکمیل پروسه خرید الزامی است. 

 • کلید رویای فرانسوی شما

اسناد و مدارک تکمیل شده اند، فروشندگان ملک را تخلیه کرده اند و کلید را به شما تحویل داده اند. اکنون می توانید از زندگی جدید در خانه فرانسوی خود لذت ببرید و در آرامش باشید.

مراحل خرید ملک در فرانسه

مراحل خرید ملک در فرانسه

خرید ملک در فرانسه

زمانی که ملک دلخواه خود را در فرانسه پیدا کردید، چندین بار آن را بررسی کنید تا از شرایط مورد نیاز آگاه شوید و بدانید پس از خرید چه اقداماتی را باید انجام داد. پس از آن می توانید پیشنهاد آن ملک را مطرح کنید. در صورتی که فروشنده قبول کرد، قراردادی (پیشنهاد یک طرفه برای فروش یا توافق فروش) را امضا کنید. “توافق فروش “به قرارداد و توافقنامه خرید و فروش گفته می شود و ” پیشنهاد یک طرفه برای فروش”،که معمولا متخصصین املاک از آن استفاده می کنند،ضمانت گزینه خرید زمین یا ملک است که می خواهند برای اخذ رضایت برنامه ریزی کنند و یا زمانی که گزینه های دیگری نیز وجود دارد از آن استفاده می نمایند. 

در ابتدا مالک قول می دهد که ملک را با قیمت مشخص به خریدار بفروشد و آن گزینه را برای مدت زمان محدود (دو تا سه ماه) برای او نگه دارد. خریدار 10 % کل مبلغ را به عنوان بیعانه پرداخت می کند و مدرک رسمی برای پرداخت هزینه دریافت می کند. در این مدت خریدار نمی تواند آن را به فرد دیگری بفروشد، اما می تواند از خرید صرف نظر کند و مبلغ بیعانه را از دست دهد.

در نهایت خریدار و فروشنده توافق می کنند که معامله با قیمت معین شده و با کسر 10 % بیعانه انجام شود و فروش نهایی صورت گیرد. اگر هر کدام از طرفین از انجام معامله اجتناب کند، دیگری می تواند اقدامات قانونی انجام دهد و ادعای خسارت کند. هر قرارداد یک فرجه 7 روزه دارد که خریدار می تواند بدون پرداخت خسارت از انجام معامله صرف نظر کند. خارجیان می توانند در فرانسه ملکی خریداری کنند. در حال حاضر هیچ محدودیتی برای خارجیان در زمینه خرید ملک در این کشور وجود ندارد. اما باید گفت که پروسه خرید ملک برای خارجیان کمی دشوارتر است.

اگر برای خرید ملک از طریق بنگاه املاک اقدام کنید، روند خرید ساده تر خواهد بود. اگر مستقیما با مالک معامله کنید، متوجه خواهید شد که قیمت ملک بسیار زیاد،حتی دو برابر، است. به همین دلیل پیشنهاد می شود تا از یک دوست بومی برای خرید ملک کمک بگیرید، زیرا آنها بهتر می توانند با مالکین فرانسوی معامله کنند.

مدارک لازم برای خرید ملک در فرانسه

برای شروع، معمولا ارائه مدارک شخصی مثل گواهی تولد و گواهی ازدواج و حتی اثبات طلاق یا مرگ همسر قبلی مورد نیاز است. در فرانسه، هر فرد توسط پیشینه شخصی شناخته می شود که توسط “کتاب خانوادگی ” (LIVRET DE FAMILLE) نشان داده می شود. هر چند که چنین مدارکی در کشورهای دیگر وجود ندارد و هر شخص باید گواهی هویتی مربوط به خود را ارائه دهد. مدرک ارائه شده ممکن در کتاب خانوادگی نیز تصریح شده است.

اگر از طریق آژانس املاک و مستغلات به دنبال خانه هستید ممکن است هر بار که از ملکی دیدن می کنید از شما خواسته شود که برگه بازدید از خانه را امضا کنید. دلیل انجام این کار این است که آژانسی که برای اولین بار یک ملک مشخص را به شما معرفی می کند هزینه کمیسیون دریافت می کند. ممکن است چندین آژانس دیگر همان خانه را بخواهند به شما نشان دهند اما شما باید مطمئن شوید که تنها یکبار هزینه کمیسیون را پرداخت می کنید. به غیر از این، امضای برگه بازدید هیچ بار قانونی ندارد بنابراین امضای آن مشکلی ندارد.

در طول این مدت با فرض اینکه شما قطعا قصد خرید دارید، لازم است که سرمایه خود را برای پرداخت ودیعه به یورو تبدیل کنید. میزان ودیعه معمولا 10% از قیمت واقعی خانه است. بعد از پرداخت ودیعه اگر از فروش صرف نظر کردید ودیعه را از دست می دهید مگر اینکه دلیل فسخ در بندهای قرارداد به عنوان یکی از دلایل فسخ ذکر شده باشد.

 وام خرید ملک در فرانسه

اگر در مورد خرید خانه در فرانسه جدی هستید به پول نیاز داری. تقریبا قبل از انجام هر کار دیگری برای اطمینان از اینکه هزینه لازم برای خرید خانه را دارید باید برای سازماندهی وام مسکن خود اقدام کنید. برنامه ریزی در شروع به شما ایده بهتری از میزان سرمایه ای که می توانید برای خرید ملک هزینه کنید را می دهد و همچنین می تواند هزینه های مالی احتمالی آینده برای خرید خانه را حل کند.رها کردن بخش مالی خرید ملک در فرانسه تا پایان کار شما را در موقعیت ضعف قرار می دهد مخصوصا اگر شما مجبور باشید با عجله هزینه ها را تامین کنید که ممکن است به این معنی باشد که شما نتوانسته اید وام مسکن با نرخ بهره مناسب پیدا کنید.

 وام خرید ملک در فرانسه

وام خرید ملک در فرانسه

واقعیت های وام مسکن

 • حداکثر وام 85 % با بازپرداخت حداکثر 25 ساله
 • حداکثر وام 75% با بازپرداخت حداکثر 15 ساله ( به همراه بهره)
 • حداقل وام 100.000 یورو
 • نرخ ثابت به طور میانگین بین 1.50 % تا 2.50 % است.

در حالیکه که قیمت املاک فرانسه کاهش نداشته است اما به طور کلی در حد متوسط املاک انگلستان باقی مانده است. در حقیقت، در حال حاضر فرانسه نه تنها طیف وسیعی از گزینه های مالی در اروپا را ارائه می دهد بلکه وام مسکن با پایین ترین نرخ بهره را نیز ارائه می کند. عاقلانه است که هر چه زودتر پروسه دریافت وام را شروع کنید حتی اگر شروع به جستجوی خانه نکرده اید. به طور مشخص شما باید تعیین کنید که چقدر می توانید تهیه کنید.

AIP ( یک توافق نامه بانکی بر اساس سوابق مالی شما است) دقیقا به شما می گوید که چقدر می توانید وام بگیرید و در چه بازه قیمتی می توانید ملکی را خریداری کنید. همچنین ثابت می کند که شما یک خریدار واقعی هستید و شما را در موقعیتی بهتر برای صحبت با فروشنده در مورد قیمت قرار می دهد. این یک نکته مثبت برای خریداران بین الملل است زیرا فروشندگان فرانسوی حق دارند که نگران خریداران خارجی که پول کافی برای خرید خانه ندارند یا اطلاعات کمی از پروسه وام مسکن در فرانسه دارند، باشند. از همه مهمتر این است که آرامش فکری دارید و می دانید می توانید هزینه ملکی را که خریداری کرده اید پرداخت کنید و در آینده مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد. اگر فکر میکنید شرایط مهاجرت به فرانسه را دارید میتوانید با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول در مورد اقامت فرانسه از طریق خرید ملک

1- آیا ایرانیان می توانند در فرانسه صاحب ملک شوند؟

پروسه خرید ملک در فرانسه برای شهروندان غیر اروپایی شبیه پروسه ای است که برای شهروندان اروپایی و در واقع شهروندان فرانسوی وجود دارد.

2- آیا در فرانسه کارگزارانی هستند که بتوانند در خرید ملک راهنمایی ام کنند؟

در فرانسه متوجه خواهید شد که کارگزاران می توانند بیش از حد به شما کمک کنند. همچنین ممکن است در کارهای اداری و حتی سفر کردن به شما کمک کنند.

3- آیا می توانم با کارگزاران ملک در فرانسه به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنم؟

تعداد زیادی کارگزار انگلیسی زبان وجود دارد.

4- آیا می توانم با خرید ملک در فرانسه اقامت این کشور را اخذ کنم؟

شما نمی توانید با خرید ملک برای مدت طولانی در فرانسه اقامت کنید و شما ویزایی برای خرید ملک ندارید.

5- هزینه ثبت اسناد رسمی در فرانسه به چه صورت است؟

مطابق با قیمت ملک، معمولاً با نرخ 7-8 درصد، که 5.8 درصد آن برای هزینه تمبر، هزینه و مخارج ثبت زمین است، محاسبه می شود.

6- قیمت خرید آپارتمان دو خوابه در پاریس چقدر است ؟

آپارتمان دو خوابه همراه با دو حمام 750000 یورو

7- قیمت خرید آپارتمان دو خوابه در مارسی فرانسه چقدر است؟

آپارتمان دو خوابه همراه با دو حمام 295000 یورو

8- وضعیت قیمت مسکن در فرانسه به چه صورت است؟

با توجه به نوع مسکن و موقعیت آن، قیمت ها 8% افزایش داشته اند.

9- قیمت هر متر مربع مسکن در پاریس چقدر است؟

در پاریس قیمت هر متر مربع در چند سال گذشته به 8000 یورو رسیده است.

10- مراحل خرید ملک در فرانسه به چه صورت است؟

 • ارائه پیشنهاد
 • امضای توافق نامه فروش
 • پرداخت بیعانه
 • امضای قرارداد نهایی
 • کلید رویای فرانسوی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *