تحصیل در مالزی را می توان یکی از گزینه های مناسب جهت تحصیل در خارج از کشور دانست. موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) به عنوان معتبرترین موسسه مهاجرت به خارج از کشور کوشیده است تا با جمع آوری اطلاعات در زمینه مهاجرت تحصیلی به مالزی به متقاضیان تحصیل در این کشور کمک نماید و شما می توانید برای هرگونه اقدام و یا کسب اطلاعات بیشتر به مشاوران ما در موسسه مراجعه کنید و از بهترین خدمات بهره مند شوید.

شرایط مهاجرت تحصیلی به مالزی

در دهه گذشته، آموزش یکی از اولویت های اصلی دولت فدرال مالزی شده است. مالزی متعهد به ارائه آموزش عالی برای همه دانش آموزان است. روند پذیرش و الزامات واجد شرایط بودن بین موسسات مختلف جهت تحصیل در مالزی متفاوت است. مالزی به زودی به مقصدی برای تحصیل تبدیل میشود و به آرامی محبوبیت خود را در بین دانشجویان بین الملل به دست می آورد. مالزی کشوری است که آموزش باکیفیت، موقعیت های شغلی بسیار عالی و یک محیط امن و پرجاذبه را ارائه میدهد. در ادامه برخی از دلایل اصلی تحصیل در مالزی ذکر شده است.

بهترین بخش تحصیل در مالزی، هزینه پایین زندگی است. هزینه های مسکن، غذا و سرگرمی بسیار مقرون به صرفه است. میانگین هزینه ای که دانشجویان بین الملل باید پرداخت کنند 16.000 تا   24.000 روپیه(22.02 دلار تا 33.53 دلار) در ماه است. بسته به محل اقامت هزینه زندگی متفاوت است. کوالالامپور به عنوان گرانترین شهر مالزی شناخته می شود. هزینه تحصیل در مالزی بسیار مقرون به صرفه است. برای دوره های کارشناسی ارشد دانشجویان باید تقریبا 3.36.000 روپیه تا 4.80.000 روپیه(42.37 دلار تا 67.53 دلار)  در سال بسته به نوع دانشگاه هزینه کنند. تحصیل در مالزی به خاطر هزینه های کم ارزشمند است.

دانشجویان در زمان تحصیل می توانند تا 20 ساعت در هفته و به صورت تمام وقت در تعطیلات کار کنند. بعد از تکمیل تحصیلات دانشجویان واجد شرایط دریافت مجوز کار برای 1 سال هستند. هیچ اجباری برای آزمون های زبان انگلیسی برای تحصیل در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری وجود ندارد. نیمی از دانشگاه های مالزی برنامه های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه میدهند و نه به زبان مالایی، چینی یا هر زبان دیگری. برای دریافت ویزای تحصیلی مالزی نیازی به ارائه مدرک برای اثبات داشتن هزینه های تحصیل و زندگی وجود ندارد. دانشجویان می توانند زندگی خود را از طریق چک مسافرتی،پول نقد یا حساب بانکی تامین کنند.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های مالزی

در بهترین دانشگاه های مالزی و دانشکده ها، هر سال سه بار پذیرش صورت می گیرد. برای درخواست یک برنامه خاص، برنامه های خود را حداقل سه ماه قبل از شروع دوره ارسال کنید.

 • برای جلسه ماه آوریل، در ماه فوریه درخواست های خود را ارسال کنید.
 • برای جلسه ژوئن، به درخواست های خود را از ماه آوریل ارسال کنید.
 • برای جلسه ماه نوامبر، برنامه های خود را تا ماه سپتامبر ارسال کنید.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های مالزی

باید در امتحان Certificate of Education مالزی قبول شوید (SPM) با تمایز در مقاله Bahasa Melayu / Bahasa Malaysia. در صورتی که تحصیلات خود را از یک کشور انگلیسی زبان تکمیل کرده اید، لازم نیست که آزمون های ورودی مانند SAT، GRE، IELTS، TOEFL را شرکت کنید. اگر یک دانشجو از یک کشور غیر انگلیسی باشد، کالج یا موسسه ممکن است آزمون زبان انگلیسی را انجام دهد. اما این نیز از موسسه به موسسه متفاوت است.

به غیر از ارائه نتایج آزمون، درخواست خود را برای دوره ی آمادگی برای دوره های زبان درخواست کنید، پذیرفته شدن شما تا زمانی تعیین خواهد شد که شما با موفقیت این دوره را طی کنید. شرایط مطابق با دانشگاه است، با دانشگاه تماس بگیرید تا جزئیات را بدانید. برای واجد شرایط بودن برای یک دوره کارشناسی در مالزی، باید تکمیل شود:

 • UEC (Certificate Examination Unified) Middle Middle Senior – با معدل کلی حداقل ۷۵ درصد
 • STPM (Sijil Tinggi Persekolhan مالزی – گواهی مدرسه عالی مالزی) – از مرحله ی اصلی عبور کنید
 • مدرک تحصیلی (Matrikulasi)
 • گواهی پلی تکنیک در صورت وجود

شرایط اخذ ویزای دانشجویی مالزی جهت مهاجرت تحصیلی

پروسه اخذ ویزای دانشجویی مالزی برای دانشجویانی که قصد مهاجرت به مالزی برای تحصیلات تکمیلی خود را دارند، موضوع مهمی است که باید در نظر گرفته شود؛ ویزاهای دانشجویی مالزی توسط خدمات جهانی تحصیلی مالزی (EMGS) که متعلق به وزارت آموزش و پرورش مالزی می باشد، برای دانشجویان آینده تدارک دیده می شود. جهت تحصیل در مالزی، تعدادی ملاک های شایستگی وجود دارند که متقاضی باید آنها را دارا باشد:

 • دانشجویان بین المللی باید حداقل 12 سال تحصیلی را کامل کرده باشند.
 • دانشجویان باید یک آزمون ملی یا بین المللی که توسط وزارت آموزش و پرورش مربوطه به رسمیت شناخته می شود را بگذرانند تا شرایط تقاضای ویزای دانشجویی مالزی را کسب کنند.
 • در شرایطی که متقاضی ویزای دانشجویی، تحصیلات پیشین خود را در یک کشور انگلیسی زبان تکمیل کرده باشد، امتیاز آزمون هایی از قبیل SAT, GRE, GMAT و غیره مورد نیاز نیست.

غیر از این موارد، داوطلب باید ملاک های شایستگی خاص موسسه مالزیایی موردنظر را هم دارا باشد تا شرایط اخذ ویزای دانشجویی مالزی را کسب کند. برای اینکه فرد ویزای دانشجویی مالزی را کسب کند، باید آزمون های تشخیص مهارت در زبان انگلیسی را بگذراند؛ متقاضی ویزای دانشجویی، باید نمره آزمون آیلتس یا تافل خود را ارائه کند. برای تحصیل در مالزی، داوطلب باید آیلتس با حداقل نمره 6 داشته باشد، برای تحصیل در مالزی، دانشجو باید حداقل نمره تافل تعیین شده توسط موسسه مالزیایی موردنظر را دارا باشد. مدارک عمومی مورد نیاز متقاضی جهت تحصیل در مالزی و درخواست ویزای دانشجویی عبارت اند از:

 • یک قطعه عکس مخصوص گذرنامه با زمینه سفید و تمام رخ در ابعاد 35*45 میلی متر
 • یک کپی از گذرنامه متقاضی با تمام اطلاعات به استثنای صفحات خالی
 • یک کپی از نامه توصیه ای از موسسه آموزشی در مالزی
 • کپی های مدارک و رونوشت های دانشگاهی متقاضی
 • گزارش آزمون پزشکی متقاضی پیش از ورود به دانشگاه (گزارش آزمایشگاهی و گزارش رادیولوژی قفسه سینه باید به زبان انگلیسی باشد.)
 • یک ضمانت نامه خصوصی از موسسه مالزیایی موردنظر
 • نمره آزمون مهارت زبان انگلیسی در یکی از PTE آکادمیک،IELTS ،CAE ،TOEFL ،CPE ،MUET

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در مالزی

شرایط کاری پس از تحصیل در مالزی بسیار کم است، اما پیدا کردن کار غیر ممکن نیست. واقعیت نه چندان خوشایند درباره کار پس از تحصیل در مالزی این است که فرصت های شغلی در این کشور در مقایسه با ایالات متحده و یا نیوزیلند محدود است. طبق سیاست های دولتی، اولویت کار با افراد بومی کشور است. علاوه بر این محدودیت های شغلی برای دانشجویان بین المللی نیز وجود دارد. در نتیجه پیدا کردن کار برای دانشجویان بین المللی کمی مشکل خواهد شد اما نباید امید خود را از دست داد و از تلاش و کوشش دست کشید.

پاس اشتغال نوعی مجوز کار است که در صورت داشتن دانش کافی، می توان با آن قرارداد کاری با یک سازمان در مالزی امضا کرد.  دانشجویان می توانند یکی از سه نوع پاس اشتغال را انتخاب کنند. پاس اشتغال (دسته اول)، این پاس مناسب متقاضیانی است که دارای حداقل حقوق ماهانه 5000 RM می باشند. با توجه به نوع قرارداد و به صلاح دید کمیسیون خارجیان (EC)، پاس اشتغال ممکن است برای حداکثر 5 سال اعتبار داشته باشد.

 • پاس اشتغال (دسته دوم)، این پاس برای افرادی که دارای حقوق پایه ماهانه بین 2500 _ 5000 RM هستند و قرارداد کاری دو ساله و یا کمتر دارند، مناسب می باشد.
 • پاس اشتغال (دسته سوم)، این پاس مناسب افرادی است که دارای حقوق پایه ماهانه بین 2500 _ 4999 RM می باشند و حداکثر مدت اعتبار قرارداد آنها 12 ماه است.

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در مالزی

نحوه درخواست پاس اشتغال برای کار پس از تحصیل در مالزی، متقاضیان نمی توانند به طور مستقیم برای پاس اشتتغال درخواست دهند، در عوض پروسه اخذ پاس اشتغال ( مجوز کار) با شرکتی که با آن قرارداد امضا کرده اند، آغاز می شود. شرکتی که متقاضیان در آن استخدام شدند، باید در بخش خدمات خارجیان (ESD) ثبت شده باشد. شرکت از جانب شما برای پاس اشتتغال در اداره ویزا، بخش پاسپورت و مجوز، دپارتمان مهاجرتی مالزی و یا هر دفتر مهاجرتی دیگر درخواست می دهد. مدت زمان انجام پروسه 5 روز کاری پس از ارسال تمام مدارک می باشد. مدارک مورد نیاز برای درخواست پاس اشتغال :

 • فرم درخواست
 • آخرین و کامل ترین رزومه
 • کپی پاسپورت
 • یک قطعه عکس اخیر در سایز 3.5 * 5
 • کپی قرار داد کار
 • شرح شغل
 • سند ازدواج ( در صورت وجود )
 • مدرک تحصیلی با حداقل سه سال سابقه کار در زمینه مرتبط با رشته تحصیلی
 • دیپلم با حداقل پنج سال سابقه کار در زمینه مرتبط
 • مدرک فنی یا معادل آن با حداقل هفت سال سابقه کار در زمینه مرتبط.

هزینه های مهاجرت تحصیلی به مالزی

مزیت اصلی برای دانشجویان بین المللی که تحصیل در مالزی را انتخاب می کنند، هزینه زندگی در مالزی است که بسیار معقول می باشد. هزینه کلی برای مسکن، چه درون خوابگاه یا بیرون بسیار خوش قیمت است. در مقایسه با دیگر دانشگاه های بزرگ در سراسر جهان، مالزی آموزش معمول را با هزینه های کم و رقابتی ارائه می کند. هزینه های تحصیل سالانه در مالزی بین 6.000 دلار تا 10.000 دلار است، که این هزینه با توجه به رشته تخصصی انتخابی دانشجو، مقطع تحصیلی مانند لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا، و نوع دانشگاه انتخابی متفاوت است. این میزان هزینه برای دانشجویان بین المللی از سراسر جهان بهترین حد است.

هزینه تحصیل به زبان انگلیسی با توجه به طول دوره تحصیلی و موسسه انتخابی بین 400 دلار تا 700 دلار متغیر است. در حالی که هزینه واقعی زندگی شما بستگی به محل اقامت شما و شیوه زندگی شخصی شما خواهد داشت، خبر خوشحال کننده برای دانشجویان این است که کوالالامپور در سال 2014 برای دانشجویان به عنوان مقرون به صرفه ترین شهر رتبه بندی شده است. برای اکثر دانشجویان، با بودجه ماهانه 1500 رینگیت (469 دلار آمریکا) زندگی راحت تری در مالزی خواهند داشت.

شما باید برای هر مسکن در هر ماه حدود 300 تا 600 رینگیت (94-188 دلار آمریکا) تخمین بزنید. اجاره با توجه به منطقه جغرافیایی، نوع اقامت (اقامت در خوابگاه دانشجویی یا خارج از محوطه دانشگاهی در آپارتمان، آپارتمان مشترک، خانه یک طبقه، خانه دو طبقه و غیره)، امکانات موجود در خانه (به عنوان مثال با تهویه یا بدون تهویه مطبوع) و البته تعداد افرادی که به صورت مشترک در اتاق هستند (یا آپارتمان یا خانه)، متفاوت است.

هزینه غذا و اداره منزل شما حدودا 450 تا 600 رینگیت (تقریبا 140 تا 185 دلار) تخمین زده می شود. برای سه وعده غذایی در روز حدود 25 تا 20 رینگیت (4.60-6.20 دلار آمریکا) است. به طور طبیعی، اگر شما در خانه آشپزی کنید و هزینه های آشپزی را با دوستان تان شریک شوید، ارزان تر خواهد بود. هزینه لباس شما مانند شستشو، اتو کردن و خشک شویی حدود 60 رینگیت (19 دلار) در هر ماه هزینه دارد.

دانشجویانی که در خوابگاه دانشگاه و یا در نزدیکی محوطه دانشگاه اقامت دارند، ممکن است هزینه ای برای رفت و برگشت به کلاس های درسی نداشته باشند. با این حال، سفرهای دیگر ممکن است در حدود 30 تا 50 رینگیت (9 تا 16 دلار آمریکا) در هر ماه هزینه داشته باشد. بسته های تلفن همراه در مالزی بسیار رقابتی هستند. میزان هزینه به استفاده شما و بسته تبلیغاتی که انتخاب می کنید، بستگی دارد. یک دانشجو به صورت میانگین ممکن است حدود 30 تا 80 رینگیت   (9 تا 25 دلار آمریکا) در هر ماه هزینه کند.

هزینه برآورد شده برای کتاب ها و لوازم التحریر در حدود 20 تا 100 رینگیت (32-32 دلار آمریکا) در هر ماه است، اما تا حد زیادی به دوره ثبت نامی، تعداد و ماهیت پروژه ها در دوره شما بستگی دارد. هرچند ممکن است مجبور نباشید هر ماه هزینه های پزشکی را بپردازید، اگر مبلغ 50 رینگیت (16 دلار آمریکا) در هر ماه را کنار بگذارید، در صورت نیاز به درمان سرپایی در یک کلینیک خصوصی در طول سال، کافی خواهد بود. این برآورد شامل مبلغی حدود 500 رینگیت در سال که شما برای بیمه پزشکی و بیمارستان هزینه می کنید، نمی شود.

مصارف شخصی ماهانه عمدتا به شیوه زندگی شخصی شما بستگی دارد. با این حال، هزینه را می توان بین 100 رینگیت (32 دلار آمریکا) و 200 رینگیت (64 دلار آمریکا) تخمین زد. این شامل نیازهای اجتماعی شما، لوازم آرایش، آرایش مو، لباس، فیلم می باشد. اطلاعات تکمیلی را می توانید از مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) بخواهید.

[rd_line color=”#79b900″ line_pos=”center”]
[button type=”rd_3dstroke_bt” size=”mediumlarge_rd_bt” t_color=”#ffffff” b_color=”#2fa5dd” b_hover_color=”#79b900″ radius=”5″ url=”http://www.estahbanaty.org/study/%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84-%D9%88-%D8%A7%D8%B9%D8%B2%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88-%D8%A8%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC/” position=”ta_center”]شرایط تحصیل در کشورهای دیگر[/button]
[rd_line color=”#79b900″ line_pos=”center”]
[carousel_posts_sc type=”cbp_type02″ posts_per_line=”3″ category=”education-sending-students”]