اگر شما قصد تحصیل در کشوری متنوع را دارید اکادمی های مشهوری وجود دارند که شما را با فرهنگ دیگر ملت ها اشنا می کنند. فرانسه مقصد بسیار مشهوری برای تحصیل دانشجویان در خارج از کشور می باشد چرا که فرانسه انتخابی بسیار مطمئن برای دانشجویان بین المللی است. موسسه حقوقی توسعه گران مهر شیراز از موسسات اعزام دانشجو می تواند راهنمای شما عزیزان در رسیدن به اهدافتان باشد. ما در این مقاله به بررسی شرایط مهاجرت تحصیلی به فرانسه ، شهرهای مهم فرانسه و وضعیت ویزای تحصیلی فرانسه پرداخته ایم. این روش مهاجرتی در کنار روش هایی مثل اخذ ویزای کار فرانسه یا سرمایه گذاری در فرانسه می باشد.

در حال حاضر بیش از 250000 دانشجو بین المللی در فرانسه وجود دارد. در حقیقت حدود 10 درصد از ثبت نام های فرانسه مربوط به دانشجویان بین المللی کسانی که در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل می کنند است. این کشور محیطی بسیار ارام با کیفیت اموزشی بسیار بالا باضافه سخنرانی های سودمند را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد. اطلاع از شرایط اعزام دانشجو به فرانسه با توجه به تحصیل رایگان در فرانسه مورد سوال بسیاری افراد می باشد.

بسیاری از دانشگاه های فرانسه دارای نفوذ و قدرت بسیاری هستند. کشور فرانسه بیش از 10 دانشگاه را در خود جای داده است و قادر به کسب رتبه جهانی مابین دانشگاه های سوربون، مدرسه تجارت ESSEC ، اکول نرماله سوپریر( ENS ) ، پیر ات ماری کوری و اکول پلی تکنیک پاریس تچ شده است.

موضوعاتی که در این مطلب میخوانید: پنهان

شرایط تحصیل و مهاجرت تحصیلی به فرانسه

مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی بسیاری در سر تا سر کشور وجود دارند. کشور فرانسه پیشنهاد بسیار خوبی برای تحصیل دانشجویان بین المللی است چرا که فرانسه فرصت های بسیار جالبی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد هم چنین این کشور بهترین مقصد برای کسانی که بدنبال دانشگاه های با کیفیت با قیمت مناسب هستند است. ناگفته نماند که دانشگاه های فرانسه از معتبرترین دانشگاه ها در اروپا هستند.

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل

چرا تحصیل در فرانسه ؟

به راحتی می توان گفت که بهترین و در دسترس ترین نوع سیستم اموزش عالی در فرانسه وجود دارد. مبلغ شهریه دانشگاه های این کشور در مقایسه با دیگر دانشگاه ها به طور چشمگیری پایین است و تحصیل در فرانسه برای دانشجویان بین المللی از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه تر است. دانشگاه های کشور فرانسه مدرک علمی را در اختیار افراد قرار می دهند که قابل مقایسه با هیچ کشوری نمی باشد.

کشور فرانسه انتخاب بسیار خوبی برای کسانی که در رشته تجارت تحصیل می کنند است. چرا که تحصیل در رشته تجارت و مدیریت همانند یک سرگرمی است. لذا به دلیل متقاضیان بسیار در سراسر کشور مدارس تجارت در این کشور بسیار رایج هستند.

کشور فرانسه دارای 83 دانشگاه دولتی است که تحت نظر دولت فعالیت می کنند و اموزش های داخلی و خارجی بسیار عالی  با شهریه مقرون به صرفه ای را در اختیار افراد قرار می دهند. ناگفته نماند که تعداد زیادی دانشگاه خصوصی در حال فعالیت هستند. شروع ترم این دانشگاه ها در سپتامبر یا اکتبر می باشد و در ماه مه یا ژوئن به پایان می رسد البته همه این ها بستگی به دوره تحصیلی و موسسه انتخابی شما دارد. در این دانشگاه ها دو ترم تحصیلی وجود دارد و دو نوع شیوه تدریس ارائه می شود. روش اول که با یک سخنرانی بسیار بزرگ توسط اساتید دانشگاه شروع می شود که در این حالت استاد صحبت می کند و دانشجویان نکته برداری می کنند. روش دوم برگزاری کلاس در ازمایشگاه می باشد، این روش برای گروه کوچکی از دانشجویان که به تحقیقات با جزئیات بیش تری نیاز دارند طراحی شده است ، معمولا شرکت در کلاس های ازمایشگاهی الزامی می باشد چرا که بسیاری از مشاغل مستلزم یادگیری فعالیت های عملی و کاراموزی هستند.

برخی مدارک تحصیلی که به دانشجویان بین المللی فرانسه اعطا می شوند دارای فرمت خاصی هستند این مدارک عبارتند از: مدرک کارشناسی ارشد، مدرک دکترا. اخذ مدرک کارشناسی در فرانسه 6 ترم ( 3 سال ) به طول می انجامد. مدرک کارشناسی ارشد که 4 ترم ( 2 سال ) و دکترا که بعد از گذراندن 6ترم ( 3سال ) به پایان می رسد.

این بسیار حائز اهمیت است که شما نسبت سیستم کار آموزی و چگونگی ارائه خدمات مرکز فنی و حرفه ای و فرصت های شغلی موجود اگاه شوید.

درباره فرانسه

کشور فرانسه ، کشوری بسیار زیباست که تاریخچه بسیار طولانی دارد و در غرب اروپا واقع شده است. از نظر جغرافیایی این کشور از دریای مدیترانه تا شمال این دریا امتداد یافته است و جاذبه های طبیعی بسیاری را در بر گرفته است. از نظر فرهنگی فرانسه هنر بسیار غنی ، فیلسوفان و دانشمندان بسیار مشهوری را در خود جای داده است. کشور فرانسه مراکز فرهنگی ، اشپزی و ادبی بسیار قوی دارد به همین دلیل این کشور به عنوان مقصدی جالب برای دانشجویان بین المللی سراسر دنیا در نظر گرفته شده است.

جاذبه های توریستی فرانسه

برخی جاذبه های توریستی فرانسه عبارتند از:

 • برج ایفل ( پاریس )
 • شتو دی ورسای ( ورسای )
 • مایکل راهبه مقدس ( نرماندی )
 • ساحل لاجوردی
 • لوور ( پاریس )
 • مونت بلان ( یکی از بزرگترین کوه های اروپای غربی )

هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه

اطلاع از هزینه زندگی دانشجویی و شرایط اقامت تحصیلی در فرانسه و شهریه تحصیل در فرانسه از مواردی است که هر شخص متقاضی ادامه تحصیل در فرانسه باید از آن اطلاع داشته باشد. واحد پول فرانسه یورو می باشد. میزان شهریه در دانشگاه های دولتی این کشور توسط دولت تامین می شود که بسیار مقرون به صرفه است. در حقیقت میزان شهریه موسسات اموزش عالی دولتی برای دانشجویان داخلی و خارجی یکسان است. از نکاتی که در همین جا باید بدان ذکر شود این است که افرادی که قصد مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل را دارند این است که این کشور شرایط مهاجرتی مناسبی ندارد و گزینه های مناسب تری مثل تحصیل در آلمان ، تحصیل در اتریش ، تحصیل در نیوزلند و استرالیا و در صورت کلی تحصیل در کشورهای مهاجرپذیر اقدامی منطقی تر است.

در سال 2013 مبلغ شهریه سالیانه برای مقطع کارشناسی 200 یورو ، مقطع کارشناسی ارشد حدود 245 یورو و مقطع دکترا 370 یورو در نظر گرفته شده بود. معمولا دانشجویان مستلزم به پرداخت هزینه های اداری که باعث تغییراتی  در مبلغ شهریه می شود هستند. علاوه بر این ها باید گفت که ادامه تحصیل در فرانسه برای رسیدن به اموزش عالی مستلزم پرداخت هزینه هایی است.

تمامی این هزینه های مذکور تنها برای تحصیل در دانشگاه های دولتی می باشند. لذا اگر شما قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های خصوصی را دارید در نظر داشته باشید که این هزینه ها افزایش می یابند و سالانه حدود 10000یورو می باشند.

برای کسانی که قصد تحصیل در فرانسه را دارند کمک هزینه های تحصیلی و برنامه های خاصی مانند اعطای هدایا از سمت وزیر اموزش عالی و تحقیق فرانسه، کمک هزینه مالی برای تحقیقات علمی ( CNRS ) ، اعطای هدایا از طرف شوراهای منطقه ای، اراسموس و برنامه های اراسموس موندوس در نظر گرفته شده است.

بر خلاف میزان شهریه ، هزینه زندگی در فرانسه بیش تر از کشور های همسایه اطراف می باشد. خوشبختانه اکثر دانشجویان قادر به خرج کردن بهینه در رستوران ها و وسایل حمل و نقل هستند. خانه های بسیاری برای دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در فرانسه را دارند در نظر گرفته شده است. البته ناگفته نماند که هزینه زندگی در شهرهای کوچک این کشور پایین تر است لذا هزینه زندگی در فرانسه از دیگر مسائلی است که افراد می بایست ان را مد نظر داشته باشند.

وضعیت ویزا فرانسه

اگر شما قصد ادامه تحصیل در فرانسه را دارید این بسیار حائز اهمیت است که نسبت به شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه اگاهی داشته باشید. دولت فرانسه این قوانین و مقررات را باتوجه با به وضعیت شهروندی شما پیش می برد.

نکته مهم : برای اخذ شهروندی اروپا ، سوئیس ، نروژ ، ایسلند و لیختن اشتاین نیازی به اخذ ویزا نیست.

در خواست ویزای افراد خارج از اروپا 

اگر شما فردی غیر اروپایی هستید ویزایی را که به منظور اجازه سکونت (VLS- ( TS داده می شود را می بایست دریافت نمایید. اعتبار این ویزا به مدت یکسال است و در صورت نیاز امکان تمدید ان وجود دارد. برای اخذ این ویزا شما میبایست در خواست خود را در ( اداره مهاجرت و اتحاد فرانسه ) تکمیل نمایید. مدارک مورد نیاز برای اخذ این ویزا شامل عکس پاسپورت، اثبات صلاحیت خود، تاییدیه پلیس بازرسی در خصوص عدم سو پیشینه، گواهی توانایی صحبت به زبان فرانسوی و اثبات تمکین مالی می باشد. هنگام رسیدن به این کشور می بایست به مرکز   OFLL ،مرکزی که میزان سلامتی شما را مورد ازمایش قرار می دهد بروید.

زبان مردم و تحصیل در فرانسه

بسیاری از مردم فرانسه به زبان های غیر فرانسوی صحبت می کنند. اگرچه برای برقراری ارتباط و تحصیل در فرانسه می بایست نسبت به یادگیری این زبان اقدام نمایید. دانشجویان بین المللی که به زبان فرانسوی روان صحبت می کنند راحت تر با مسائل مربوط به تحصیل و زندگیشان برخورد می کنند. اگر احساس می کنید که فرانسوی شما به اندازه کافی خوب نیست، دوره های کلاس فرانسوی بسیاری وجود دارند که مهارت های زبانی شما را ارتقا می دهند. اگرچه برقراری ارتباط با مردم محلی و کسب تجربه زبانی در صورت نشست و برخاست با انان موجب افزایش توانایی زبانی شما می شود.

البته امکان استفاده از زبان انگلیسی در زندگی روزانه یا در حین دوره تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه و تحقیق وجود دارد. اگرچه همه ی آنان دانشجویان بین المللی را به یادگیری و ارتقا مهارت های زبان فرانسوی تشویق می کنند. به یاد داشته باشید که صحبت روان به زبان فرانسوی نیازمند یک سرمایه گذاری خوب بر روی مهارت های زبانی و زندگی اکادمی می باشد. شایان ذکر است از نکاتی که دانشجویان باید در مد نظر داشته باشند این است که امکان تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان وجود ندارد و افراد متقاضی باید مدرک زبان فرانسوی و یا انگلیسی داشته باشند.

اگر برنامه های درسی شما به زبان فرانسوی تدریس می شوند شما می بایست اثبات کنید که در یکی از ازمونهای TCF DAP  ( ازمون دانش فراسه ، ازمون قبل از پذیرش ) ، DALF ( آزمون زبان فرانسوی ) یا CEFR  (چهارچوبه مراجع رایج زبانی ) شرکت کرده اید. در مورد زبان انگلیسی هم شما می بایست مهارت زبان انگلیسی خود را اثبات کنید.

مهاجرت تحصیلی به فرانسه
شهر های مهم فرانسه

بسیاری از شهرهای فرانسه خانه بسیاری از دانشگاه ها و موسسات اموزش عالی هستند. شهر های فرانسه بسیار زیبا و جوی هستند. لذا این شهرها تجارب بسیار مفیدی را در اختیار کسانی که قصد ادامه تحصیل در فرانسه را دارند می گذارند.

پاریس ( شهر عشق )

پاریس کشوری است که اگر در ان عاشق نشوید شما عاشق او خواهید شد. اگر شما محصل هستید بدانید که در کشوری با فرهنگ غنی تحصیل می کنید. فرانسه کشوری بسیار طلسم کننده است چرا که مقصد بسیاری از گردشگران خارجی می باشد و ساعت های بسیار خوبی را در اختیار شما قرار می دهد.

مرکز فرهنگی اصلی این کشور پاریس می باشد چرا که از جاذبه های بسیاری مانند برج ایفل، نوتردام، قوس پیروزی و موزه اورسی برخوردار است. بنابراین دانشجویان می توانند نهایت تجربه را در شب زنده داری ها، خیابان های زیبا و کافه های دوست داشتنی کسب کنند. پاریس به دلیل موقعیت پایتخت بودن بهترین دانشگاه ها و موسسات اموزس عالی را در خود جای داده است لذا زندگی در پاریس فرصت بسیار خوبی برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در موسسات معتبر را دارند است.

لیون

لیون که در نزدیکی مرز فرانسه با ایتالیا و سوئیس واقع شده است. لیون شهری بسیار زیباست که به عنوان پایتخت اشپزی فرانسه شناخته می شود و یکی از مقرون به صرفه ترین شهرها برای تحصیل دانشجویان می باشد. این شهر معماری های حیرت انگیزی دارد که تمام بینندگان ان را مورد تحسین قرار می دهند به ویژه معماری بسیار عالی لیون که جز میراث فرهنگی یونسکو قرار گرفته است. دانشجویان بین المللی که علاقه مند به طبیعت و ورزش های زمستانه هستند می توانند به این شهر سفر کنند و از این جاذبه ها لذت ببرند.

این شهر به عنوان منبع اصلی در امد فرانسه در نظر گرفته شده است. شهر لیون به کسانی که به دنبال اموزش عالی هستند چهار دانشگاه : اکول نرمال سوپریر دی لیون، کلاد برنارد لیون، لومیر لیون و جین مولین لیون را معرفی می کند.

لیل

شهر لیل در شمال غرب فرانسه واقع شده است و از بهترین شهر های اروپای غربی از نظر کاوش و تحقیق می باشد. شهر لیل به عنوان مرکز صنعت فرانسه شناخته شده است. در سال های اخیر این شهر از نظر مناظر فرهنگی و بازرگانی گسترش بسیاری یافته است. اگر شما قصد مهاجرت به فرانسه را دارید شهر لیل را در نظر بگیرید چرا که این شهر مزایای بسیاری دارد. این شهر فرصت های اموزش بسیار عالی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند. به این نکته توجه داشته باشید که این شهر بر خلاف شهر بزرگ پاریس شلوغ و گران نیست.

بوردو

شهر بوردو به دلیل تولیدات کشاورزی روز افزون و تاریخی که قسمتی از آن را از یونسکو به ارث برده است بسیار مشهور است. بوردو به عنوان شهر هنر و تاریخ شناخته می شود و خانه بسیاری از مناطق شهری که محصولات کشاورزی تولید می کنند است.

بوردو فرصت های بسیاری را برای دانشجویان بین المللی که به دنبال اموزش عالی هستند فراهم می کند، شهر مشهور بوردو در قرن 15 تاسیس شد. امروزه این شهر حدود 70000 دانش اموز را در خود جای داده است  و در رشته های : 1- ریاضیات، علوم فیزیکی و فناوری 2- پزشکی و علوم حیاتی 3- هنر لیبرال، زبان، علوم انسانی وتاریخ 4- حقوق، اقتصاد و مدیریت فعالیت می کند. ناگفته نماند که موسساتی جهت تدریس علوم سیاسی در شهر بوردو تاسیس شده اند و در حال فعالیت می باشند.

این مقاله به همت کارشناسان موسسه حقوقی توسعه گران مهر مهیا شده است و امید است که توانسته باشد، اطلاعاتی راجع به مهاجرت تحصیلی به فرانسه را در اختیار شما قرار دهد، جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به فرانسه می توانید با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمایید.

46 دیدگاه برای “مهاجرت تحصیلی به فرانسه

 1. Avatar داریوش ایزد گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  ببخشید من میخواستم بدونم که برای تحصیل در اروپا مثلا فرانسه شانس دارم (با توجه به ارزون بودن دانشگاه ها)؟ من هفده سالمه و دوست دارم رشته ی ریاضی رو برای کارشناسی بخونم ، زبان هم انگلیسی روزمرم بد نیست و میتونم نیاز هامو برطرف کنم (مدرک زبان آیلتس یا تافل ندارم )، فقط نکته اینه که من ماه دیگه دیپلمم رو میگیرم اما مهر هجده سالم تموم میشه و دیگه بحث سربازی میاد وسط ، میشه تا قبلش کاری کرد ؟

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   بعد از دریافت دیپلم معافیت تحصیلی دارید که می توانید با گذاشتن وثیقه از کشور خارج شوید.

 2. Avatar زهرا قنبریان گفت:

  سلام.
  دانشجوی رشته حقوق در مقطع کارشناسی هستم و قصد مهاجرت به فرانسه رو دارم .شرایط اقامت دانشجویی چطور هست و برای ورود به دانشگاه های فرانسه حتما باید مدرک انگلیسی یا فرانسه داشت؟لطفا راهنمایی کنید.ممنون

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل در فرانسه باید مدرک زبان ارائه دهید و یا در دوره های زبان این کشور شرکت نمایید.

 3. Avatar کاظمی گفت:

  سلام فاطمه کاظمی هستم 29ساله لیسانس ادبیات انگلیسی بامعدل15و درحال حاضر مقطع ب 1 زبان فرانسه را تمام کردم.همچنین تورگاید رسمی هستم ایا بااین شرایط امکان پذیرش گرفتن برای تحصیل رشته تئاتر یا ادبیات نمایشی در هر مقطعی در کشور فرانسه ممکن هست؟ و هزینه مهاجرت و تحصیل چقدر خواهدبود ایا تحصیل رایگان ممکن هست؟

  1. Avatar سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای تحصیل در فرانسه باید رشته های مرتبط را انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *