علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی به این کشور ممکن است گاهی به سبب هزینه های بالا از تحصیل در این کشور صرف نظر کنند اما مهاجرت از طریق بورسیه تحصیلی روسیه امکان مهاجرت ارزان تحصیلی را برای شخص فراهم می کند.

آیا شما علاقه مند تحصیل در بزرگترین کشور جهان هستید؟ کشوری که دارای 55 دانشگاه با رتبه زیر 250 در رتبه بندی  QSدانشگاه ها در سال  2016 می باشد. این مقاله در ارتباط با بورسیه تحصیلی روسیه می باشد.

بورسیه تحصیلی روسیه (دولتی) برای دانشجویان بین المللی

فدراسیون دولت روسیه مجموعه ای از  بورسیه تحصیلی روسیه (دولتی) را برای تحصیل دانشجویان خارجی در  روسیه هر ساله اختصاص می دهد، این هزینه شامل شهریه رایگان، خوابگاه دانشجویی و کمک هزینه بهداشتی، که به 1300 روبل در ماه در سال 2015 (حدود 20 $) می باشد. 15،000 نفر این کمک هزینه تحصیلی را در سال 2015 به دست آوردند.

معمولا بورسیه تحصیلی مقطع دکترا یا Phd و اخذ بورسیه مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد روسیه راحت تر از بورسیه های تحصیلی دوران کارشناسی به دست می آیند. بورسیه تحصیل رایگان روسیه معمولا به افرادی با رزومه های بالا در مقاطع تحصیلی قبلی تعلق می گیرد.

بورسیه تحصیلی غیر دولتی در روسیه

بورسیه تحصیلی روسیه (غیر دولتی) برای دانشجویان بین المللی

دانشکده های روسیه ای و آسیایی(SRAS) –  لیست کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان خارجی جهت تحصیل در روسیه و دیگر کشورهای شوروی سابق می باشد، که اکثر آنها به طور خاص برای دانش آموزان برتر است.

بورسیه بنجامین گیلمن – بیش از 2700 کمک هزینه تحصیلی به دلار آمریکا 5000 $ برای شهروندان روسی در مقطع کارشناسی به تحصیل یا کارآموزی در خارج از کشور اهدا می شود. به متقاضیانی که در حال تحصیل به یک زبان خارجی (مانند روسی) هستند تعلق می گیرد، در حالی که زبان مادر آنها روسی نباشد.

بورسیه BP  در روسیه برای پژوهش– بورس های تحصیلی پژوهشی در روسیه RUB 15،000 – 35،000 (US ~ 235-550 $) هر ماه برای دانشجویان جهت پژوهش بر روی انرژی و اقتصاد در یکی از دانشگاه های روسیه می باشد. متقاضیان باید با این کمک های مالی دولتی تنها به پژوهش در موضوع تعیین شده بپردازند.

بورسیه شوراهای آمریکا – کمک هزینه تحصیلی مختلف آموزش زبان روسی و تحقیقی در روسیه، از جمله تحقیقات پژوهشی به برخی دانشجویان تعق میگیرد، یک بورس تحصیلی برای دانش آموزان جهت انجام تحقیق مستقل برای سه تا هشت ماه در یکی از کشورهای منتخب آسیای مرکزی و شرق اروپا، از جمله روسیه وجود دارد. ارزش این بورسیه ها در ایالات متحده بین $ 5،000 به 25،000 $، متفاوت است و به طور معمول شامل بلیط هواپیما، دستمزد ماهانه، بیمه خدمات درمانی و … می شود.

زبان تحصیل در روسیه در این کشور روسی و انگلیسی می باشد. و تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی نیز مقدور می باشد. در این کشور اخذ بورسیه تحصیلی بدون مدرک زبان روسیه نیز بسته به دانشگاه و زبان تحصیل ممکن است.

بورسیه تحصیلی روسیه دانشگاه خاص برای دانشجویان بین المللی

لطفا توجه داشته باشید که اکثر این بورسیه ها در سطح کارشناسی ارشد می باشد.

دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ – فرصت های بورس تحصیلی برای دوره های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در این دانشگاه در دسترس هستند. بورس تحصیلی می تواند شامل شهریه در طول یک ترم یا هزینه محل اقامت و خوابگاه در دانشگاه را پوشش دهد.

دانشگاه ایالتی تومسک – کمک های مالی مختلف برای دانشجویان بین المللی در دسترس می باشد.

دانشگاه اقتصاد ولادی وستک (دولتی) (VSUES) چهار کمک هزینه تحصیلی را که برای عموم در دسترس هستند دارد. که این بورس های تحصیلی شامل اعطای  RUB 3000 در هر ماه یا (~ 50 $) دلار آمریکا برای دانش آموزان برجسته بین المللی می باشد.

دانشگاه اورال فدرال (UrFU) – این دانشگاه برنامه کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد را ارائه می دهد، 65 کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان جدید بین المللی وجود دارد، پوشش شهریه برای دو ترم تحصیلی برای هر برنامه به زبان انگلیسی امکان پذیر است. کمک هزینه تحصیلی بین المللی هزینه های تحصیل را برای یک سال از تحصیل معمولا پوشش می دهد.

دانشگاه بین المللی المپیک روسیه – برنامه بورسیه المپیک بنیاد ولادیمیر پوتانین را ارائه می دهد، این موسسه 20 کمک هزینه تحصیلی در روسیه برای مطالعه کارشناسی ارشد و برای برنامه های دولتی ورزشی در دانشگاه را ارائه می کند و هزینه های تحصیل ، محل اقامت و خرجی ماهانه را به دانشجو اعطا می کند.

اگر شما در حال برنامه ریزی برای تحصیل در روسیه هستید، با ما تماس حاصل کنید. در بسیاری از کشورها برای دانش آموزانی که برای تحصیل حتی در مقاطع پیش از دانشگاه دارای مشکلات مالی هستند بورسیه مدارس شبانه روزی روسیه وجود دارد.

بورسیه های دولتی روسیه

گروه های خاصی از دانشجویان خارجی، روس های خارج از کشور و مهاجران می توانند برای کمک هزینه تحصیلی خود از بورسیه های دولتی در شرایط یکسان مانند شهروندان روسی را دریافت کنند. هر فرد تنها یک بار در هر مقطع می تواند بورسیه را دریافت کند و برای این منظور بایستی در آزمون ایالتی(EGE) شرکت کند.

علاوه بر این، هر سال دولت روسیه 15000 بورسیه دولتی را برای افراد واجد شرایط فراهم می کند.

بورس تحصیلی دولت شامل:

 • آموزش رایگان برای مدت زمان کل برنامه؛
 • کمک هزینه تحصیل و زندگی (برای مدت زمان تحصیل). در سال 2016، بورس تحصیلی به طور متوسط به 1300 روبل در ماه بود (حدود 21 دلار).
 •  محل اقامت خوابگاه (در صورت موجود بودن).

افراد با رزومه تحصیلی عالی و علاقه مند به تحصیل در رشته پزشکی می توانند بورسیه تحصیلی پزشکی روسیه را دریافت کنند. برای اطلاعات بیشتر بایستی به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنید زیرا شرایط اخذ بورسیه پذیرش از دانشکاه های روسیه متفاوت می باشد.

بورسیه تحصیلی روسیه (دولتی) شامل موارد زیر نمی شود:

 • هزینه های سفر؛
 • هزینه های زندگی؛
 •  بیمه درمانی.

دانشجویان بین المللی (فارغ التحصیلان دانشگاه) که برای تکمیل تحصیل خود نیاز به گذراندن دوره کارآموزی دارند (آموزش حرفه ای و یا پیشرفت شغلی) نمی توانند کمک هزینه دریافت کنند، اما ممکن است اقامت رایگان در خوابگاه دانشگاه را دریافت کنند.

مبلغ بورسیه و فاند تحصیلی روسیه بسته به دانشگاه انتخابی شما متفاوت می باشد. و بسته به مقدار کمک هزینه تحصیلی شهریه دانشجویان بورسیه روسیه به طور کامل چشم پوشی میگردد یا مقداری از آن کسر میگردد.

تخصیص سهمیه است توسط Rossotrudnichestvo (آژانس فدرال کشورهای مستقل مشترک المنافع، برای هموطنان مقیم خارج از روسیه، و همکاری بشردوستانه بین المللی) از طریق شبکه بین المللی خود از طریق دفاتر سفارتخانه روسیه در خارج از روسیه می توان برای این نوع بورسیه اقدام کرد.

شرایط بورسیه تحصیلی شدن روسیه یکی از کارهای بسیار دشوار است و شخصی که برای اخذ بورسیه و فاند تحصیلی اقدام میکند علاوه بر دارا بودن رزومه تحصیلی و کاری عالی بایستی دارای صبر زیادی باشد.

موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در دفاتر تهران و شیراز از بهترین موسسات اعزام دانشجو می تواند به علاقه مندان تحصیل در روسیه برای دریافت بورسیه تحصیلی روسیه و اخذ ویزای بورسیه تحصیلی روسیه به صورت تضمینی برای مهاجرت تحصیلی به این کشور کمک کند.

106 دیدگاه برای “بورسیه تحصیلی روسیه

 1. Erfan گفت:

  سلام وقتتون بخیر من سال اول رشته تجربی هستم میخوام بدونم ک بعد از اینکه دیبلمم رو گرفتم میتونم برم دانشگاه پزشکی روسیه بدون کنکور و تنها هزینه ای هم ک میتونم بکنم. حد اقل 200ملیون میتونم میشه آیا؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   بله، می توانید برای تحصیل در روسیه اقدام نمایید. هزینه تحصیل نیز بسته به دانشگاه انتخابی حدود 6000 دلار در سال است.

 2. Fatemeh ahmadzadeh گفت:

  من دانشجوی ترم ۴ پرستاری هستم میتونم بقیه ی ترم هامو یا سال آخر رو تطبیق واحد بدم با یکی از دانشگاه های روسیه ؟اگه میشه شرایطشو بگین و همچنین راجع به شرط معدل وآزمون ورودی برای فوق لیسانس در روسیه اگه داره راجع بهش اطلاع بدین ممنونم

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   احتمال تطبیق واحد بسیار پایین است. به شما توصیه می کنیم دوره تحصیلی خود را به اتمام برسانید و سپس اقدام نمایید.

 3. حسن حاج بابائی گفت:

  با سلام
  دانشجوی ارشد روانشناسی بالینی هستم آزاد کرج . معدل رشد بالای 17 . معدل لیسانس 15 . لیسانسم دولتی بوده و می خواستم بدونم :
  1 – مدرک دانشگاه آزاد برای کشور روسیه قابل قبوله؟
  2 – آیا برای خوندن رشته پزشکی در روسیه امکان تطبیق دروس برای شروع تحصیل ( کمتر کردن زمان تحصیل علوم پایه ) امکان پذیره؟
  3- شرایط مالی مناسبی ندارم اگر فرض رو بر این بگذارم که زبان انگلسی در سطح قابل قبول باشه برای پذیرش گرفتن در رشته پزشکی حتما باید به زبان روسی مسلط بشم؟
  سپاسگذار از لطف و عنایت ما

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   بله، مدارک تحصیلی شما مورد تایید روسیه قرار میگیرد. لطفا در نظر داشته باشید که احتمال تطبیق واحد از ابتدا بسیار پایین است. همچنین تسلط شما به زبان نیز بسته به دانشگاه و زبان تحصیلی انتخابی شما دارد.

 4. امیر حسین قره خانی گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه می خوام رایگان رشته خلبانی در دانشگاه سنت پترزبورگ بخونم و اونجا کار کنم باید چکار کنم.

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   تحصیل در روسیه رایگان نمی باشد و باید هزینه تحصیل را پرداخت نمایید. برای بورسیه تحصیلی نیز باید رزومه شما بررسی شود.

 5. Mahsa گفت:

  سلام خسته نباشید. من ۲۶ ساله و لیسانس رشته مهندسی علوم و صنایع غذایی با معدل ۱۶:۲۰ از دانشگاه آزاد را دارم. آیا متوانم برای گرفتن بورسیه از روسیه اقدام کنم؟چگونه؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و احترام
   بله، کشور روسیه به دانشجویان خود بورسیه های متفاوتی را ارائه می دهند که می توانید برای اخذ آن اقدام نمایید.

 6. رضا گفت:

  سلام من معدل دیپلمم 18/86هست و الانم دانشجوی بیوتکنولوژی هستم ولی میخوام بدونم میتونم با مدرک دیپلمم روسیه پزشکی بخونم؟
  ثبت نامش کی اغاز میشه

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   بله، امکان تحصیل پزشکی در روسیه را دارید.

 7. tiam گفت:

  سلام من دانش آموز سال آخر ریاضی ام میخواستم بدونم دانشگاه های روسیه شراسط فول فاند یا بورسیه برای مقطع کارشناسی دارن؟بیشتر دانشگاهی که علوم هوانوردی تدریس میشه مد نظرمه تو سن پترزبورگ.ممنون میشم جواب بدید

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام
   برای ارائه مشاوره دقیق تر در رابطه با دریافت بورسیه تحصیلی روسیه، نیاز به بررسی رزومه علمی شما داریم. شما می توانید از طریق شماره های ذکر شده در سایت با ما در ارتباط باشید.

 8. فاطی گفت:

  سلام
  من رشته علوم اقتصادی هستم و یک سال دیگه لیسانسم رو میگیرم ! رشته دبیرستانم ریاضی بوده
  تمایل دارم برای فوق لیسانس در روسیه درس بخوانم
  آیا میتوان بورسیه تحصیلی و فاند بگیرم ؟ راستش رو کدوم دانشگاه در روسیه مناسب هست و اینکه بگم رزومه خوبی ندارم و امسال تصمیم برای تحصیل اقدام کنم ! چجوری میشه رزومه ام رو تقویت کنم؟
  آیا نمره خوب در ایلتس تاثیری در گرفتن فاند داره؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   دریافت بورسیه تحصیلی روسیه بسته به سابقه علمی شما دارد.

 9. Sara گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  شرایط بورسیه رشته پزشکی در روسیه به چه صورته و چه شرایطی داره

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای اخذ بورسیه تحصیلی روسیه نیاز به دریافت اطلاعات شما مانند معدل، ریزنمرات و سایر اطلاعات شما داریم. لطفا با ما در ارتباط باشید.

 10. Shaghayegh گفت:

  سلام چطور میشه برای بورسیه پزشکی روسیه و بورسیه ارشد شیلات اقدام کرد؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   شرایط بورسیه تحصیلی روسیه بسته به رزومه و سابقه علمی شما دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *