علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی به این کشور ممکن است گاهی به سبب هزینه های بالا از تحصیل در این کشور صرف نظر کنند اما مهاجرت از طریق بورسیه تحصیلی روسیه امکان مهاجرت ارزان تحصیلی را برای شخص فراهم می کند.

آیا شما علاقه مند تحصیل در بزرگترین کشور جهان هستید؟ کشوری که دارای 55 دانشگاه با رتبه زیر 250 در رتبه بندی  QSدانشگاه ها در سال  2016 می باشد. این مقاله در ارتباط با بورسیه تحصیلی روسیه می باشد.

بورسیه تحصیلی روسیه (دولتی) برای دانشجویان بین المللی

فدراسیون دولت روسیه مجموعه ای از  بورسیه تحصیلی روسیه (دولتی) را برای تحصیل دانشجویان خارجی در  روسیه هر ساله اختصاص می دهد، این هزینه شامل شهریه رایگان، خوابگاه دانشجویی و کمک هزینه بهداشتی، که به 1300 روبل در ماه در سال 2015 (حدود 20 $) می باشد. 15،000 نفر این کمک هزینه تحصیلی را در سال 2015 به دست آوردند.

معمولا بورسیه تحصیلی مقطع دکترا یا Phd و اخذ بورسیه مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد روسیه راحت تر از بورسیه های تحصیلی دوران کارشناسی به دست می آیند. بورسیه تحصیل رایگان روسیه معمولا به افرادی با رزومه های بالا در مقاطع تحصیلی قبلی تعلق می گیرد.

بورسیه تحصیلی غیر دولتی در روسیه

بورسیه تحصیلی روسیه (غیر دولتی) برای دانشجویان بین المللی

دانشکده های روسیه ای و آسیایی(SRAS) –  لیست کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان خارجی جهت تحصیل در روسیه و دیگر کشورهای شوروی سابق می باشد، که اکثر آنها به طور خاص برای دانش آموزان برتر است.

بورسیه بنجامین گیلمن – بیش از 2700 کمک هزینه تحصیلی به دلار آمریکا 5000 $ برای شهروندان روسی در مقطع کارشناسی به تحصیل یا کارآموزی در خارج از کشور اهدا می شود. به متقاضیانی که در حال تحصیل به یک زبان خارجی (مانند روسی) هستند تعلق می گیرد، در حالی که زبان مادر آنها روسی نباشد.

بورسیه BP  در روسیه برای پژوهش– بورس های تحصیلی پژوهشی در روسیه RUB 15،000 – 35،000 (US ~ 235-550 $) هر ماه برای دانشجویان جهت پژوهش بر روی انرژی و اقتصاد در یکی از دانشگاه های روسیه می باشد. متقاضیان باید با این کمک های مالی دولتی تنها به پژوهش در موضوع تعیین شده بپردازند.

بورسیه شوراهای آمریکا – کمک هزینه تحصیلی مختلف آموزش زبان روسی و تحقیقی در روسیه، از جمله تحقیقات پژوهشی به برخی دانشجویان تعق میگیرد، یک بورس تحصیلی برای دانش آموزان جهت انجام تحقیق مستقل برای سه تا هشت ماه در یکی از کشورهای منتخب آسیای مرکزی و شرق اروپا، از جمله روسیه وجود دارد. ارزش این بورسیه ها در ایالات متحده بین $ 5،000 به 25،000 $، متفاوت است و به طور معمول شامل بلیط هواپیما، دستمزد ماهانه، بیمه خدمات درمانی و … می شود.

زبان تحصیل در روسیه در این کشور روسی و انگلیسی می باشد. و تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی نیز مقدور می باشد. در این کشور اخذ بورسیه تحصیلی بدون مدرک زبان روسیه نیز بسته به دانشگاه و زبان تحصیل ممکن است.

بورسیه تحصیلی روسیه دانشگاه خاص برای دانشجویان بین المللی

لطفا توجه داشته باشید که اکثر این بورسیه ها در سطح کارشناسی ارشد می باشد.

دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ – فرصت های بورس تحصیلی برای دوره های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در این دانشگاه در دسترس هستند. بورس تحصیلی می تواند شامل شهریه در طول یک ترم یا هزینه محل اقامت و خوابگاه در دانشگاه را پوشش دهد.

دانشگاه ایالتی تومسک – کمک های مالی مختلف برای دانشجویان بین المللی در دسترس می باشد.

دانشگاه اقتصاد ولادی وستک (دولتی) (VSUES) چهار کمک هزینه تحصیلی را که برای عموم در دسترس هستند دارد. که این بورس های تحصیلی شامل اعطای  RUB 3000 در هر ماه یا (~ 50 $) دلار آمریکا برای دانش آموزان برجسته بین المللی می باشد.

دانشگاه اورال فدرال (UrFU) – این دانشگاه برنامه کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد را ارائه می دهد، 65 کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان جدید بین المللی وجود دارد، پوشش شهریه برای دو ترم تحصیلی برای هر برنامه به زبان انگلیسی امکان پذیر است. کمک هزینه تحصیلی بین المللی هزینه های تحصیل را برای یک سال از تحصیل معمولا پوشش می دهد.

دانشگاه بین المللی المپیک روسیه – برنامه بورسیه المپیک بنیاد ولادیمیر پوتانین را ارائه می دهد، این موسسه 20 کمک هزینه تحصیلی در روسیه برای مطالعه کارشناسی ارشد و برای برنامه های دولتی ورزشی در دانشگاه را ارائه می کند و هزینه های تحصیل ، محل اقامت و خرجی ماهانه را به دانشجو اعطا می کند.

اگر شما در حال برنامه ریزی برای تحصیل در روسیه هستید، با ما تماس حاصل کنید. در بسیاری از کشورها برای دانش آموزانی که برای تحصیل حتی در مقاطع پیش از دانشگاه دارای مشکلات مالی هستند بورسیه مدارس شبانه روزی روسیه وجود دارد.

بورسیه های دولتی روسیه

گروه های خاصی از دانشجویان خارجی، روس های خارج از کشور و مهاجران می توانند برای کمک هزینه تحصیلی خود از بورسیه های دولتی در شرایط یکسان مانند شهروندان روسی را دریافت کنند. هر فرد تنها یک بار در هر مقطع می تواند بورسیه را دریافت کند و برای این منظور بایستی در آزمون ایالتی(EGE) شرکت کند.

علاوه بر این، هر سال دولت روسیه 15000 بورسیه دولتی را برای افراد واجد شرایط فراهم می کند.

بورس تحصیلی دولت شامل:

 • آموزش رایگان برای مدت زمان کل برنامه؛
 • کمک هزینه تحصیل و زندگی (برای مدت زمان تحصیل). در سال 2016، بورس تحصیلی به طور متوسط به 1300 روبل در ماه بود (حدود 21 دلار).
 •  محل اقامت خوابگاه (در صورت موجود بودن).

افراد با رزومه تحصیلی عالی و علاقه مند به تحصیل در رشته پزشکی می توانند بورسیه تحصیلی پزشکی روسیه را دریافت کنند. برای اطلاعات بیشتر بایستی به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنید زیرا شرایط اخذ بورسیه پذیرش از دانشکاه های روسیه متفاوت می باشد.

بورسیه تحصیلی روسیه (دولتی) شامل موارد زیر نمی شود:

 • هزینه های سفر؛
 • هزینه های زندگی؛
 •  بیمه درمانی.

دانشجویان بین المللی (فارغ التحصیلان دانشگاه) که برای تکمیل تحصیل خود نیاز به گذراندن دوره کارآموزی دارند (آموزش حرفه ای و یا پیشرفت شغلی) نمی توانند کمک هزینه دریافت کنند، اما ممکن است اقامت رایگان در خوابگاه دانشگاه را دریافت کنند.

مبلغ بورسیه و فاند تحصیلی روسیه بسته به دانشگاه انتخابی شما متفاوت می باشد. و بسته به مقدار کمک هزینه تحصیلی شهریه دانشجویان بورسیه روسیه به طور کامل چشم پوشی میگردد یا مقداری از آن کسر میگردد.

تخصیص سهمیه است توسط Rossotrudnichestvo (آژانس فدرال کشورهای مستقل مشترک المنافع، برای هموطنان مقیم خارج از روسیه، و همکاری بشردوستانه بین المللی) از طریق شبکه بین المللی خود از طریق دفاتر سفارتخانه روسیه در خارج از روسیه می توان برای این نوع بورسیه اقدام کرد.

شرایط بورسیه تحصیلی شدن روسیه یکی از کارهای بسیار دشوار است و شخصی که برای اخذ بورسیه و فاند تحصیلی اقدام میکند علاوه بر دارا بودن رزومه تحصیلی و کاری عالی بایستی دارای صبر زیادی باشد.

موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی در دفاتر تهران و شیراز از بهترین موسسات اعزام دانشجو می تواند به علاقه مندان تحصیل در روسیه برای دریافت بورسیه تحصیلی روسیه و اخذ ویزای بورسیه تحصیلی روسیه به صورت تضمینی برای مهاجرت تحصیلی به این کشور کمک کند.

32 دیدگاه برای “بورسیه تحصیلی روسیه

 1. Avatar سیام سبزه گفت:

  سلام دوست دارم در روسیه پزشکی بخوانم .به دوزبان روسی و انگلیسی مسلط هستم.کارشناسی زبان انگلیسی دارم .راهنمایی کنید .متشکرم

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   با سلام
   مشکلی بابت تحصیل این رشته ها به زبان های انگلیسی و روسی نیست، داشتن مدرک دیپلم تجربی یا ریاضی کفایت می کند.

 2. Avatar دریا گفت:

  سلام خسته نباشید من لیسانس حسابداری درم و میخوام واس تحصیل کارشناسی ارشد به یکی از ۲ کشور روسیه یا ترکیه برم،میخوام بورسیه بگیرم میشه راهنمایی کنید که چه جوری میتونم این کارو انجام بدم؟چه زبانی حتما باید یاد بگیرم؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام وقت بخیر
   برای اخذ بورسیه در مقطع ارشد مراحل اندکی دشوار است اما معمولا امکان پذیر می باشد.
   رزومه تحصیل و مدارک مربوط را در اسرع وقت به برسانید تا متخصصین مهاجرت ما، بررسی های لازم را برایتان انجام دهند.
   در مورد زبان هم، تحصیل به زبان بومی و زبان بین المللی (انگلیسی) در هر یک از این دو کشور امکان پذیر است.

 3. Avatar سارا دلاور گفت:

  سلام من ارزوم تحصیل تو این کشور بوده چطور بایداقدام کنم خواهش میکنم راهنمایی کنید

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام وقت بخیر
   تحصیل در دانشگاه های کشور روسیه از طریق شرط معدل و یا آزمون ورودی امکان پذیر است و مانعی ندارد.
   بدین منظور می توانید مدارک پیش دانشگاهی و دیپلم و ریز نمرات خود را برای کارشناسان ما ایمیل کنید، تا پس از بررسی، دانشگاه های موجود را با رشته های مطلوب برای شما لیست کنند.

 4. Avatar نرگس گفت:

  سلام وقت بخیر من فارغ التحصیل رشته تجربی هستم ومیخوام در روسیه ادامه تحصیل بدم البته ب صورت بورسیه اما اطلاعات زیادی ندارم از شرایط ومراحلی که باید طی کنم تصمیم جدی هم گرفتم که برم الانم میخوام ودره سه ماه زبان رو بگذرونم لطفا راهنمایی کنید

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام وقت شما نیز بخیر.
   برای ادامه تحصیل شما مانعی وجود ندارد و شما می توانید با ارسال مدارک خود به ایمیل موسسه و یا تماس تلفنی با کارشناسان ما و بیان شرح سابقه تان، وضعیت خود و دانشگاه ممکن را مورد ارزیابی قرار دهید.

 5. Avatar شادمان مریدی گفت:

  سلام
  من 19 سالمه میخوام در رشته ی پزشکی در روسیه به تحصیل بپردازم ( بدون مدرک زبان و شرط معدل )
  میشه بنظرتون؟!
  مدرک پیش دانشگاهیم رو اواخر خرداد 98 میگیرم
  بنظرتون کی برای ثبت نام در در یکی از دانشگاه های روسیه اقدام کنم؟!

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   بله امکان تحصیل برای شما وجود دارد.
   برای اقدام و فراهم کردن مدارک مورد نیاز بهتر است هرچه زودتر با متخصصین حوزه مهاجرت تحصیلی موسسه ما گفتگو کنید تا پیشنیاز های مهم را مهیا کنید و درصدر موفقیت خود را برای پذیرش افزایش دهید.

 6. Avatar دانیال گفت:

  سلام
  کسی که بورسیه دندانپزشکی روسیه شده ایا مشمول سربازی میشه(یعنی بره اونور درحال درس خوندن باشه مشمول سربازی میشه)؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   منظورتون بورسیه از کدام نهاد است، دولتی یا خصوصی و داخلی یا خارجی؟
   اما به طور کلی قوانین نظام وظیفه عمومی، مانعی برای تحصیل در خارج از کشور ندارد.
   تنها مانع، خروج شما از کشور است.

 7. Avatar Fatemeh گفت:

  سلام برای ارشد برق با رزومه معمولی ،گرفتن بورس به چه صورت است؟ و بعد از فارغ التحصیلی شرایط کاری چگونه است؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   نوع بورسیه ای که قرار است به شما اهدا شود بسته به سوابقتان مشخص می شود و ما نیاز داریم تا رزومه شما را بدانیم.
   بهتر است رزومه خود را برای ما ارسال کنید تا مورد ارزیابی پذیرش بورسیه قرار دهیم.
   کار پس از تحصیل نیز در صورتی که سابقه تحصیلی شما در همان کشور باشد و مدارج خوبی را کسب کرده باشید، احتمال بالایی دارد.

 8. Avatar civil en. mohammad گفت:

  باسلام من دانشجوی ترم اخر کارشناسی عمران هستم معدل کلم تا الان 19.20 ایلتس هم 7.5 گرفتم با یه مقاله isi. ایا شرایطم برای بورس شدن و درس خوندن در دانشگاه های مطرح فراهمه؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   با توجه به این که ارائه بورس تحصیلی از مقطع ارشد معمولا امکان پذیر است و اینکه رزومه نسبتا خوبی را دارید، بهتر است تا سوابق و مدارک خود را برای ما ارسال نمایید تا مورد بررسی قرار دهیم و بهترین نتیجه را به شما اعلام کنیم.

 9. Avatar نسترن گفت:

  سلام من میخوام پزشکی بخونم تو مسکو ولی مشکل دارم با هزینه هاش یکی از اشناها ک تازه رفته مسکو میگه 100 میلیون برا دوره ی زبان و 150 تا 200 برای هر سال خوندن یکی از رشته ها میگیرن درسته؟چطور میشه بورسیه گرفت ؟راهی که بشه هزینه هارو کمتر کنیم هست؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی، مرسوم نیست و بورسیه های تحصیلی در مقاطع ارشد و دکتری به صورت گسترده ارائه می شود.
   شما می توانید از طریق کار پاره وقت دانشجویی، تنها بخشی از هزینه های خود را جبران کنید.
   لازم به ذکر است که در برخی موارد استثناء بورسیه های تحصیلی نیز در مقطع کارشناسی اعطا می شود که به صورت قطعی نیست و باید شرایط شما بررسی گزدد.

 10. Avatar مهیار مشهدی گفت:

  سلام ،
  من میخواستم درباره این که برای بورسیه شدن چه اقدامی کنم ازتون سوال بپرسم.
  من دیپلم تجربی دارم(معدل:۱۸.۴۱) و سال دیگه هم دیپلم زبان انگلیسی رو میگیرم.
  اگه یه راهنمایی کنید که چطور اقدام کنم ممنون میشم.

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام ارائه بورسیه بیشتر از مقطع ارشد به بالا امکان پذیر است و شما نیز باید برای اخذ این شرایط در مقطع کارشناسی، دارای شرایط خاصی باشید که آنها را مشاورین ما به شرح، شما توضیح خواهند داد.

 11. Avatar آرین گفت:

  با سلام با کمترین هزینه ای که در یک سال میتوان تحصیل رشته ی پزشکی خواند چقدر است بدون بورسیه ؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   معمولا هزینه های تحصیل و زندگی در کشور روسیه بر اساس دانشگاه و شهر محل تحصیل قابل پیش بینی خواهد بود
   برای کسب این اطلاعات می توانید شرایط خود را با دکر کلیات و انتظاراتتان به سمع مشاورین ما برسانید و منتظر نتایج بمانید.

   1. Avatar Saeideh گفت:

    سلام
    ببخشید با دیپلم ریاضی چجور میشه بورسیه کشور روسیه گرفت و چجور باید اقدام کرد و شرایطش،چیه؟

    1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

     سلام
     اخذ بورسیه تحصیل در روسیه برای مقطع کارشناسی معمولا دشوار است و بورسیه های تحصیلی در مقاطع ارشد و دکتری ارائه می شود.

 12. Avatar زهره گفت:

  سلام
  من در حال تحصیل در دوره کارشناسی رشته علوم ومهندسی آب در دانشگاه شهید چمران هستم می خواستن شرایط اخذ بورسیه تحصیلی از روسیه در این رشته رو بدونم و باید چه کاری انجام بدهم

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، وقت بخیر
   هر دانشگاه شرایط خاصی دارد، ولی در حالت کلی رزومه تحصیلی شامل معدل و نمرات تخصصی و رزومه تحقیقی شامل مقالات و تالیفات بررسی می شود، هرچه رزومه قوی تر باشد شانس پذیرش و بورسیه بیشتر است.

 13. Avatar حسین گفت:

  سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم رشته حسابداری هم در روسیه بورسیه میشه؟
  و با چه مدرکی بهتره وشرایطش چی هست؟

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، وقت بخیر
   بله، این رشته هم بورسیه می شود، هرچه مقطع بالاتر باشد شانس بورسیه بیشتر است. سابقه تحصیلی، مقالات و تالیفات معمولا برای بورسیه مورد نظر است. البته هر دانشگاه شرایط اختصاصی خود را دارد.

 14. Avatar Blue گفت:

  سلام وقتتون بخیر. اطلاع خیلی جامع بود.
  من الان دانشجوی کارشناسی ارشد برق هستم در دانشگاه تربیت مدرس. برای دوره‌ی دکترا خیلی علاقه مند شدم که به روسیه برم. بنظرتون احتمال پذیرفته شدن یه دانشجوی برق برای دکترا چقدره؟

  1. Avatar مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام
   بله شانس پذیرش و اتفاقا بورسیه هم دارید، روسیه برای سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ بورسیه های زیادی اعلام کرده که برای مقاطع و رشته های مختلف هست.

 15. Avatar Farbod گفت:

  سلام وقت بخیر
  من دانشجوی ترم ۷ رشته ی پرستاری هستم
  با معدل حدود۱۶
  و معدل دیپلم ۱۹/۴۳
  میخواستم بدونم آیا می تونم در مقطع ارشد بورسیه بگیرم برای کشور روسیه یا هر کشور اروپایی دیگری؟
  و اینکه واقعا احتمالش چقدره؟
  و اینکه مدرک زبانم ندارم ولی دارم کلاس های ایلس شرکت میکنم که بعدا مدرکشو اخذ کنم

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله امکان اخذ بورسیه برای شما وجود دارد
   درصد احتمال موفقیت شما نیز بر اساس مدارک و توانمندی که ارائه می دهید، متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *