کار در آلمان

حقوق پزشکان در آلمان

حقوق رشته های پزشکی در آلمان

کار پزشکی در آلمان، عموما به معنای بار مسئولیت فراوان و حقوق نه چندان زیاد است. به همین علت بسیاری از پزشکان فارغ‌التحصیل اخیر، به کار در عرصه‌های صنعتی و یا دیگر مشاغل مربوطه پزشکی روی می‌آورند. البته، این موضوع در تمام شرایط صدق نمی‌کند. طبق آماری که وبسایت PayScale هر ساله منتشر می‌کند، حقوق پزشکان در آلمان در مقاطع عمومی و تخصصی مشخص شده‌اند. همچنین، اگر علاقه‌مند به کار و تحصیل رشته پزشکی در آلمان هستید، این مقاله را بخوانید تا از آینده شغلی خود مطلع شوید.

بررسی بازار کار و حقوق پزشکان در آلمان

پزشکی در آلمان

محوطه بیمارستانی در کشور آلمان

سالانه، تعداد متقاضیان مهاجرت از طریق رشته پزشکی به آلمان افزایش می‌یابد. در آلمان، 4 نوع بیمارستان مختلف وجود دارد. تفاوت عمده این بیمارستان‌ها، در مجموعه‌ای است که آن‌ها را اداره می‌کند. عناوین این بیمارستان‌ها در بخش زیر آورده شده است:

 1. بیمارستان‌های عمومی
 2. بیمارستان‌های دانشگاهی
 3. بیمارستان‌های خصوصی
 4. بیمارستان‌های کلیسا یا سازمان‌های مذهبی

ساختار حقوق و درآمد پزشکان در این بیمارستان‌ها ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشند؛ اما در سال اول اشتغال تقریبا یکسان هستند. حقوق و درآمد پزشکان در آلمان، در اولین سال کاری حدود 4000 یورو به صورت ماهیانه خواهد بود. پزشکانی که دارای 3 الی 5 سال سابقه کاری هستند، حقوق‌شان به 5000 یورو در ماه می‌رسد.

یکی از مزیت‌های کار در بیمارستان‌های دانشگاهی آلمان این است که، پزشکان با آموزش دیدن و تعلیم‌های اضافه توسط افراد متخصص، به درآمدی حدود 5600 می‌رسند. این حقوق از سال اول کاری به آن‌ها تعلق می‌یابد. پس از کار به مدت 12 سال در این بیمارستان‌‌ها، حقوق پزشکان به حداکثر 7000 یورو در ماه خواهد رسید.

متوسط ​​حقوق ماهانه تمامی مشاغل در آلمان پیش از پرداخت مالیات، کم‌تر از 3500 یورو است. با این حال، تفاوت‌هایی بین شرق و غرب آلمان و پزشکان زن و مرد وجود دارد. به طور کلی، پزشکان جدید در سال اول کاری خود کم‌تر از دو برابر متوسط ​​حقوق ملی بیمارستان‌ها را دریافت می‌کنند؛ اما باید ساعات بیشتری کار کنند.

مالیات مشاغل در کشور آلمان

مالیات و عوامل دیگری که از حقوق افراد به طور معمول کسر می‌شوند، در کشور آلمان مبلغ بسیار بالایی(نزدیک به 40%)، دارند. به طور مثال؛ اگر شما سالیانه حدود 41000 یورو درآمد داشته باشید، با کسر مالیات و دیگر موارد، در نهایت 2000 یورو درآمد خواهید داشت.

درآمد پزشکان سرپرست

در کشور آلمان، تنها دسته‌ای که می‌توانند درباره درآمد و حقوق خود در بیمارستان‌ها به مذاکره بپردازند، پزشکان سرپرست هستند. پزشکان سرپرست در این کشور، حقوق نسبتا بالایی دارند؛ اما تنها 40% از آن‌ها موفق می‌شوند تا این مبلغ را به 125.000 تا 400.000 یورو برسانند. پزشکان سرپرست اگر بتوانند بیماران خصوصی نیز داشته باشند، درآمد آن‌ها بیشتر خواهد شد. با این حال، کسب چنین درجه‌ای در عرصه پزشکی تلاش بسیاری می‌طلبد و اصلا آسان نیست و همچنین، قراردادهای کاری امروزه، دیگر مانند گذشته پرسود و خوب نیستند.

حقوق پزشکان در آلمان(مقطع عمومی)

شما پس از گذراندن دوره پزشکی عمومی، می‌توانید در کلینیک‌ها، درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های کشور آلمان به کار مشغول شوید. حقوق و دیگر هزینه‌های پرداختی پزشکان عمومی به شرح زیر هستند:

درآمد19.900 الی 90.600 یورو
مزایا2500 یورو
بازه پرداخت20.240 الی 101.800 یورو

همچنین شما می‌توانید به صورت خصوصی در مطب و یا کلینیک خود نیز مشغول به کار شوید. متوسط درآمد پزشکان عمومی مستقل، 180.000 یورو در ماه خواهد بود. باید به این نکته توجه داشته باشید که، با خود اشتغالی ملزم به ارائه امکانات، تهیه وسایل و استخدام کارمند خواهید بود.

حقوق پزشکان در آلمان(مقطع تخصص)

پزشکان متخصص تازه‌کار در کشور آلمان، درآمدی حدود 50.000 یورو به صورت سالیانه خواهند داشت. درصورتی که سابقه کاری شما طی مدت افزایش پیدا کند، مقدار حقوق نیز سیر صعودی خواهد داشت. میانگین حداکثر درآمد پزشکان متخصص در آلمان، حدود 280.000 یورو می‌باشد. در جدول زیر، برخی حوزه‌های تخصصی با بیشترین درآمد را مشاهده می‌کنید:

نوع تخصصدرآمد سالیانه
رادیولوژیست2,400,000 یورو
اوپتیمولوژیست730,000 یورو
درماتولوژیست540,000 یورو
ارتوپدیست675,000 یورو
اورولوژیست565,000 یورو

درآمد دندانپزشکان در کشور آلمان

کار و تحصیل رشته دندانپزشکی در آلمان، طرفداران بسیاری از سراسر جهان دارد. فارغ‌التحصیلان دندانپزشکی، در ابتدا به مدت 2 سال باید نزد یک دندانپزشک حرفه‌ای به کار دستیاری بپردازند. درآمد آن‌ها در طول این مدت، به صورت میانگین 2000 یورو در ماه خواهد بود. البته این مبلغ به کارفرمای شما نیز بسیار بستگی دارد. پس از پایان دو سال ابتدایی و کارآموزی، می‌توانید به صورت مستقل مشغول به کار شوید و حقوق شما در این مدت نزدیک به 4000 یورو در ماه خواهد بود.

این مقدار درآمد، مختص دندانپزشکان استخدامی است. دندانپزشکانی که در مطب یا کلینیک خود کار می‌کنند، در حدود 10.000 یورو به صورت ماهیانه درآمد خواهند داشت.

بهترین بیمارستان‌های دانشگاهی آلمان

بیمارستان‌های دانشگاهی کشور آلمان، عموما اولین تجربه کاری پزشکان و فارغ‌التحصیلان پزشکی در آلمان هستند. دلیل این امر آن است که، معمولا دوره کارآموزی افراد در بیمارستان دانشگاه‌ها صورت می‌پذیرد. در بخش زیر، اسامی برخی از بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه های کشور آلمان را جمع‌آوری نموده‌ایم:

 • بیمارستان دانشگاهی هایدلبرگ
 • بیمارستان دانشگاهی فرایبورگ
 • بیمارستان دانشگاهی کارل گوستاو
 • بیمارستان دانشگاهی فرانکفورت
 • بیمارستان دانشگاهی مونیخ
 • بیمارستان دانشگاه گیسن و ماربورگ
 • بیمارستان دانشگاه لایپزیگ
 • مرکز پزشکی دانشگاه هامبورگ-اپندورف
 • بیمارستان اتو فون گوریک
 • بیمارستان دانشگاه اسن
 • بیمارستان دانشگاه پزشکی گوتینگن

کشور آلمان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، بیشتر کشوری صنعتی بوده و فرصت‌های شغلی بسیار مناسبی برای رشته‌های مهندسی دارد. البته افراد ایرانی که قصد مهاجرت به آلمان از طریق کار و یا تحصیل رشته پزشکی را دارند، پیشرفت بسیار بیشتری نسبت به کشور ایران در زمینه تخصص خود کسب خواهند کرد. اگر شما هم متقاضی و علاقه‌مند به تحصیل در آلمان به صورت رایگان و یا مهاجرت به این کشور از روش‌های دیگر هستید، می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس بگیرید.

مقالات مرتبط:

کالج‌های پزشکی آلمان

شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی آلمان

امتحان ورودی پزشکی آلمان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *