حقوق پزشکان در آلمان

کار پزشکی در آلمان، عموما به معنای بار مسئولیت فراوان و حقوق نه چندان زیاد است. به همین علت بسیاری از پزشکان فارغ‌التحصیل اخیر، به کار در عرصه‌های صنعتی و یا دیگر مشاغل مربوطه پزشکی روی می‌آورند. البته، این موضوع در تمام شرایط صدق نمی‌کند. طبق آماری که وبسایت PayScale هر ساله منتشر می‌کند، حقوق پزشکان در آلمان در مقاطع عمومی و تخصصی مشخص شده‌اند. همچنین، اگر علاقه‌مند به کار و تحصیل پزشکی در آلمان هستید، این مقاله را بخوانید تا از آینده شغلی خود مطلع شوید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

موارد مرتبط:

مهاجرت به آلمان

مهاجرت کاری به آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

بررسی بازار کار و حقوق پزشکان در آلمان

پزشکی در آلمان

محوطه بیمارستانی در کشور آلمان

سالانه، تعداد متقاضیان مهاجرت از طریق رشته پزشکی به آلمان افزایش می‌یابد. در آلمان، 4 نوع بیمارستان مختلف وجود دارد. تفاوت عمده این بیمارستان‌ها، در مجموعه‌ای است که آن‌ها را اداره می‌کند. عناوین این بیمارستان‌ها در بخش زیر آورده شده است:

 1. بیمارستان‌های عمومی
 2. بیمارستان‌های دانشگاهی
 3. بیمارستان‌های خصوصی
 4. بیمارستان‌های کلیسا یا سازمان‌های مذهبی

ساختار حقوق و درآمد پزشکان در این بیمارستان‌ها ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشند؛ اما در سال اول اشتغال تقریبا یکسان هستند. حقوق و درآمد پزشکان در آلمان، در اولین سال کاری حدود 4000 یورو به صورت ماهیانه خواهد بود. پزشکانی که دارای 3 الی 5 سال سابقه کاری هستند، حقوق‌شان به 5000 یورو در ماه می‌رسد.

یکی از مزیت‌های کار در بیمارستان‌های دانشگاهی آلمان این است که، پزشکان با آموزش دیدن و تعلیم‌های اضافه توسط افراد متخصص، به درآمدی حدود 5600 می‌رسند. این حقوق از سال اول کاری به آن‌ها تعلق می‌یابد. پس از کار به مدت 12 سال در این بیمارستان‌‌ها، حقوق پزشکان به حداکثر 7000 یورو در ماه خواهد رسید.

متوسط ​​حقوق ماهانه تمامی مشاغل در آلمان پیش از پرداخت مالیات، کم‌تر از 3500 یورو است. با این حال، تفاوت‌هایی بین شرق و غرب آلمان و پزشکان زن و مرد وجود دارد. به طور کلی، پزشکان جدید در سال اول کاری خود کم‌تر از دو برابر متوسط ​​حقوق ملی بیمارستان‌ها را دریافت می‌کنند؛ اما باید ساعات بیشتری کار کنند.

مالیات مشاغل در کشور آلمان

مالیات و عوامل دیگری که از حقوق افراد به طور معمول کسر می‌شوند، در کشور آلمان مبلغ بسیار بالایی(نزدیک به 40%)، دارند. به طور مثال؛ اگر شما سالیانه حدود 41000 یورو درآمد داشته باشید، با کسر مالیات و دیگر موارد، در نهایت 2000 یورو درآمد خواهید داشت.

درآمد پزشکان سرپرست

در کشور آلمان، تنها دسته‌ای که می‌توانند درباره درآمد و حقوق خود در بیمارستان‌ها به مذاکره بپردازند، پزشکان سرپرست هستند. پزشکان سرپرست در این کشور، حقوق نسبتا بالایی دارند؛ اما تنها 40% از آن‌ها موفق می‌شوند تا این مبلغ را به 125.000 تا 400.000 یورو برسانند. پزشکان سرپرست اگر بتوانند بیماران خصوصی نیز داشته باشند، درآمد آن‌ها بیشتر خواهد شد. با این حال، کسب چنین درجه‌ای در عرصه پزشکی تلاش بسیاری می‌طلبد و اصلا آسان نیست و همچنین، قراردادهای کاری امروزه، دیگر مانند گذشته پرسود و خوب نیستند.

حقوق پزشکان در آلمان(مقطع عمومی)

شما پس از گذراندن دوره پزشکی عمومی، می‌توانید در کلینیک‌ها، درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های کشور آلمان به کار مشغول شوید. حقوق و دیگر هزینه‌های پرداختی پزشکان عمومی به شرح زیر هستند:

درآمد19.900 الی 90.600 یورو
مزایا2500 یورو
بازه پرداخت20.240 الی 101.800 یورو

همچنین شما می‌توانید به صورت خصوصی در مطب و یا کلینیک خود نیز مشغول به کار شوید. متوسط درآمد پزشکان عمومی مستقل، 180.000 یورو در ماه خواهد بود. باید به این نکته توجه داشته باشید که، با خود اشتغالی ملزم به ارائه امکانات، تهیه وسایل و استخدام کارمند خواهید بود.

حقوق پزشکان در آلمان(مقطع تخصص)

پزشکان متخصص تازه‌کار در کشور آلمان، درآمدی حدود 50.000 یورو به صورت سالیانه خواهند داشت. درصورتی که سابقه کاری شما طی مدت افزایش پیدا کند، مقدار حقوق نیز سیر صعودی خواهد داشت. میانگین حداکثر درآمد پزشکان متخصص در آلمان، حدود 280.000 یورو می‌باشد. در جدول زیر، برخی حوزه‌های تخصصی با بیشترین درآمد را مشاهده می‌کنید:

نوع تخصصدرآمد سالیانه
رادیولوژیست2,400,000 یورو
اوپتیمولوژیست730,000 یورو
درماتولوژیست540,000 یورو
ارتوپدیست675,000 یورو
اورولوژیست565,000 یورو

درآمد دندانپزشکان در کشور آلمان

کار و تحصیل رشته دندانپزشکی در آلمان، طرفداران بسیاری از سراسر جهان دارد. فارغ‌التحصیلان دندانپزشکی، در ابتدا به مدت 2 سال باید نزد یک دندانپزشک حرفه‌ای به کار دستیاری بپردازند. درآمد آن‌ها در طول این مدت، به صورت میانگین 2000 یورو در ماه خواهد بود. البته این مبلغ به کارفرمای شما نیز بسیار بستگی دارد. پس از پایان دو سال ابتدایی و کارآموزی، می‌توانید به صورت مستقل مشغول به کار شوید و حقوق شما در این مدت نزدیک به 4000 یورو در ماه خواهد بود.

این مقدار درآمد، مختص دندانپزشکان استخدامی است. دندانپزشکانی که در مطب یا کلینیک خود کار می‌کنند، در حدود 10.000 یورو به صورت ماهیانه درآمد خواهند داشت.

بهترین بیمارستان‌های دانشگاهی آلمان

بیمارستان‌های دانشگاهی کشور آلمان، عموما اولین تجربه کاری پزشکان و فارغ‌التحصیلان پزشکی در آلمان هستند. دلیل این امر آن است که، معمولا دوره کارآموزی افراد در بیمارستان دانشگاه‌ها صورت می‌پذیرد. در بخش زیر، اسامی برخی از بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه های کشور آلمان را جمع‌آوری نموده‌ایم:

 • بیمارستان دانشگاهی هایدلبرگ
 • بیمارستان دانشگاهی فرایبورگ
 • بیمارستان دانشگاهی کارل گوستاو
 • بیمارستان دانشگاهی فرانکفورت
 • بیمارستان دانشگاهی مونیخ
 • بیمارستان دانشگاه گیسن و ماربورگ
 • بیمارستان دانشگاه لایپزیگ
 • مرکز پزشکی دانشگاه هامبورگ-اپندورف
 • بیمارستان اتو فون گوریک
 • بیمارستان دانشگاه اسن
 • بیمارستان دانشگاه پزشکی گوتینگن

 

مزیت های شغل پزشکی در آلمان

در آلمان پزشکانی که مشغول به کار می شوند از مزایای متعددی برخوردار می شوند که در اینجا به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 • در آلمان بیمارستان ها و کلینیک های درمانی از تنوع بالایی برخوردار هستند و پزشکان در انتخاب این مراکز دستشان باز تر است. در واقع با زیاد بودن مراکز درمانی در آلمان، فرصت های شغلی بیشتری نیز وجود خواهد داشت.
 • پزشکان در آلمان امکان استفاده از مدرن ترین تجهیزات پزشکی را دارند و همچنین به روز ترین علم در اختیار آنان قرار دارد.
 • در این کشور پزشکان می توانند در زمینه های پژوهشی و آموزش پزشکی فعالیت کنند.
 • حقوق پزشکان در آلمان رقم مناسبی است.
 • پزشکان در آلمان از بیمه تامین اجتماعی برخوردار هستند.
 • در آلمان پزشکان در تعطیلات آخر سال وجه نقد دریافت می کنند.
 • امکان همراهی خانواده
 • داشتن حقوق بازنشستگی
 • مرخصی در طول سال

درآمد پزشکان متخصص در کلینیک شخصی

کار در کلینیک خصوصی یکی از فرصت های شغلی برای پزشکان و متقاضیان مهاجرت شغلی به آلمان در آلمان می باشد. درآمد پزشکان متخصص در کلینیک خصوصی بسته به تخصصی که دارند، متغیر است. لازم به ذکر است که پزشکان در صورتی می توانند مجوز تاسیس کلینیک دریافت کنند که سابقه کار طولانی در بیمارستان های آلمان داشته باشند. در این قسمت می خواهیم به درآمد پزشکان در آلمان البته پزشکان متخصص در کلینیک خصوصی اشاره کنیم.

نوع تخصصدرآمد سالانه پزشک متخصص
چشم پزشک370 هزار یورو
رادیولوژیست850 هزار یورو
متخصص ارتوپد311 هزار یورو
جراح281 هزار یورو
اورولوژیست302 هزار یورو
متخصص مغز و اعصاب180 هزار یورو
متخصص زنان و زایمان217 هزار یورو
متخصص اطفال228 هزار یورو

 

به طور کلی درآمد پزشکان در آلمان بسته به تخصص و توانایی آن ها متغیر می باشد، همچنین محل کار و شهری که در آن کار می کنند نیز تاثیر گذار است. در کنار درآمد پزشکان متخصص، بد نیست به درامد پزشکان عمومی نیز اشاره کنیم. حداقل حقوق پزشکان عمومی در آلمان سالانه 227 هزار یورو می باشد.

مهندسی پزشکی در آلمان چقدر درآمد دارد؟

در سال های اخیر مهندسی پزشکی یکی از محبوب ترین شاخه های علمی در جهان به شمار می رود و دانشجویان بسیاری علاقه دارند در این رشته تحصیل کنند. یکی از مهم ترین فاکتور های انتخاب یک رشته برای تحصیل، درآمد آن رشته در بازار کار می باشد. از این رو طبیعی است که متقاضیان قبل از ورود به رشته مهندسی پزشکی از میزان درآمد آن اطلاع پیدا کنند. این رشته در آلمان آینده درخشانی دارد و از بازار کار مناسبی برخوردار است.، چرا که آلمان کشوری صنعتی بوده و به رشته مهندسی بهای زیادی می دهد. رشته مهندسی پزشکی نیز از رشته های مهندسی محسوب می شود که درامد خوبی در این کشور دارد. درآمد فارغ التحصیلان مهندسی پزشکی در آلمان، به مدرک تحصیلی، سابقه کاری و مهارت های تکمیلی بستگی دارد. در تخمینی که برای درآمد مهندسی پزشکی در سایت های مربوط به بررسی حقوق مشاغل مختلف زده شده، میزان حداقل حقوق 1420 یورو، حداکثر حقوق 4920 یورو و متوسط درآمد این رشته 3090 یورو در سال تعیین شده است.

 

در آلمان فرصت های شغلی فراوانی در زمینه پزشکی وجود دارد

 

مهندسی پزشکی در آلمان چه مزایایی دارد؟

یکی از مزیت های کلی که برای تمام مهندسان از جمله مهندسان پزشکی وجود دارد، این است که آلمان بیشترین تعداد مهندسان را در اتحادیه اروپا دارد. همین مسئله این کشور را به یک مقصد مهاجرتی محبوب تبدیل کرده است و افراد بسیاری علاقمند به تحصیل در رشته های مهندسی در آلمان و همینطور دریافت تابعیت و شهروندی در آلمان هستند. اما در مقیاس جزئی تر در مورد مهندسی پزشکی باید بگوییم که آلمان کشوری بر پایه تکنولوژی و صنعت می باشد و بهترین امکانات و تجهیزات را در اختیار مهندسان پزشکی قرار می دهد. آلمان دارای بهترین دانشگاه ها می باشد که افراد علاقمند به مهندسی پزشکی می توانند در آن ها تحصیل کنند که از جمله این دانشگاه ها می توان به دانشگاه Heidelberg، Lübeck و Furtwangen اشاره کرد. بازار کار مناسب در زمینه مهندسی پزشکی از دیگر مزایای کار در این کشور می باشد.

هزینه زندگی در آلمان برای پزشکان چقدر است؟

درآمد پزشکان در آلمان باید در کنار هزینه های زندگی آنان در این کشور در نظر گرفته شود تا بتوان نگاه درستی به مهاجرت و کار به عنوان پزشک در آلمان داشت. به طور کلی میانگین هزینه زندگی در آلمان برای یک نفر، مبلغی حدود 770 یورو در ماه می باشد، که این هزینه برای یک خانواده چهار نفره حدودا 2700 یورو در ماه خواهد بود. لازم به ذکر است هزینه های ذکر شده بدون در نظر گرفتن اجاره خانه در آلمان می باشد. علاوه بر این هزینه ها، هزینه درمان نیز برای پزشکان وجود دارد که بر درآمد پزشکان در آلمان تاثیر گذار است. هزینه درمان نیز به نوع بیماری، اقدامات پزشکی انجام شده و مدت زمان بستری در صورت بستری شدن بستگی دارد. به طور کلی اگر بخواهیم هزینه های زندگی در آلمان را با جزئیات بیشتر بررسی کنیم، این هزینه ها به صورت زیر خواهد بود:

نوع هزینهمبلغ
اجاره خانه یک خواب در مرکز شهر733 یورو
رستوران50 یورو
حمل و نقل70 یورو
اینترنت33 یورو
تفریح و سرگرمی11 تا 30 یورو
قبوض227 یورو
پوشاک35 تا 108 یورو
بیمه درمانی105 یورو
غذا و نوشیدنی150 تا 200 یورو

 

معایب شغل پزشکی در آلمان

همان طور که هر شغلی در کنار مزایایی که دارد از معایبی نیز برخوردار است، شغل پزشکی نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. در آلمان پزشکان حجم کاری زیادی دارند و ساعات طولانی را به همراه کار سخت می گذرانند به طوری که بسیاری از پزشکان در آلمان مدعی هستند که با توجه به سختی کار و ساعات طولانی که پزشکان در کار به سر می برند، حقوق کمی دریافت می کنند. به طوری که در برخی موارد دیده شده که به دلیل حقوق کم پزشکان عمومی و متخصص در آلمان، بسیاری از افراد به شغل هایی با درامد بیشتر و دردسر کم تر روی می آورند. یکی دیگر از معایب شغل پزشکی در آلمان مربوط به جنسیت افراد در این شغل می باشد، در واقع درآمد پزشکان در آلمان بسته به جنسیت افراد تفاوت دارد. طبق آمار و گزارشات ارائه شده، پزشکان مرد حدود 6 درصد بیشتر از پزشکان زن در آلمان درآمد دارند.

حقوق دستیار دندانپزشک در آلمان

درآمد دندانپزشکان در آلمان مبلغ بالایی می باشد، بالطبع حقوق دستیار دندانپزشک نیز مناسب خواهد بود. سابقه کاری و تجربه در حرفه دستیار دندانپزشکی مانند دیگر شغل ها، تاثیر زیادی در درامد افراد دارد. از این رو هر چه افراد در این زمینه با سابقه تر باشند، به همان نسبت میزان درآمد آن ها بیشتر خواهد شد. عوامل دیگری همچون شهر محل اقامت و محل کار نیز در میزان درامد افراد در این شغل تاثیر گذار خواهد بود. در حالت کلی میانگین حقوق دستیار دندانپزشک در المان مبلغی حدود 26 هزار یورو در سال می باشد و با افزایش سابقه کاری، این مبلغ نیز بیشتر می شود.

 

 

کشور آلمان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، بیشتر کشوری صنعتی بوده و فرصت‌های شغلی بسیار مناسبی برای رشته‌های مهندسی دارد. البته افراد ایرانی که قصد مهاجرت به آلمان از طریق کار و یا تحصیل رشته پزشکی را دارند، پیشرفت بسیار بیشتری نسبت به کشور ایران در زمینه تخصص خود کسب خواهند کرد. اگر شما هم متقاضی و علاقه‌مند به تحصیل در آلمان به صورت رایگان و یا مهاجرت به این کشور از روش‌های دیگر هستید، می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس بگیرید.

مقالات مرتبط:

کالج‌های پزشکی آلمان

شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی آلمان

امتحان ورودی پزشکی آلمان

4.7/5 - (3 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *