آوسبیلدونگ دندانپزشکی در آلمان

آوسبیلدونگ دندانپزشکی در آلمان یکی از روش‌های مهاجرت تحصیلی به این کشور است. درصورتی‌که شما دوره آکادمیک دندانپزشکی خود را در یک دانشگاه معتبر سپری کرده باشید و شرایط مورد نظر مانند حداقل معدل، تمکن مالی، مهارت زبانی و غیره را داشته باشید؛ می‌توانید کارآموزی خود را در دوره آوسبیلدونگ آلمان سپری کنید. بعد از اتمام این دوره و قبولی در امتحانات نهایی، شما جواز کار به‌عنوان یک دندانپزشک را دریافت می‌کنید و می‌توانید در آلمان یا سایر کشورها مشغول به کار شوید. شرکت در دوره آوسبیلدونگ دندانپزشکی مانند سایر دوره‌های آوسبیلدونگ نیاز به هزینه ندارد و تنها کافی است هزینه‌ها مربوط به پذیرش را پرداخت کنید. ازاین‌گذشته متقاضی در ازای شرکت در دوره آوسبیلدونگ دندانپزشکی، حقوق دریافت می‌کند. حقوق این دوره برای تامین مخارج زندگی در آلمان کافی است. به‌این‌ترتیب فرد دیگر نیازی به شغل دوم یا باز کردن حساب مسدود ندارد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

آوسبیلدونگ دندانپزشکی در آلمان

آوسبیلدونگ دندانپزشکی در آلمان یکی از پلن‌های مهاجرت تحصیلی به این کشور است. این برنامه از استانداردهای بالای آموزشی و تجهیزات پیشرفته برخوردار است و همواره بهترین برنامه‌های کارورزی را ارائه می‌دهد. با شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ دندانپزشکی آلمان، متقاضی می‌تواند به‌صورت عملی با کار در بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و محیط‌های بیمارستانی آشنا شده و مهارت‌های بالینی را فرا بگیرد. آوسبیلدونگ دندانپزشکی در آلمان پس از فراغت از تحصیل دندانپزشکی شروع شده و به مدت 3 سال ادامه دارد. در این دوره متقاضیان باید دوره‌های آموزش بالینی را در مطب‌ها و کلینیک‌ها سپری کنند و زیر نظر دندانپزشکان مجرب، به کسب مهارت‌های بالینی بپردازند. کارورزان در حین مراقبت از بیماران، به آموزش و شرکت در کارگاه‌های آموزشی و سمینارها هم مشغول می‌شوند. بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ دندانپزشکی آلمان، متقاضیان می‌توانند مجوز رسمی شروع فعالیت‌شان را دریافت کنند. حضور در این دوره‌ها باعث می‌شود که دندانپزشکان در حین داشتن علم کافی برای انجام کار؛ مهارت انجام کار بالینی را هم کسب کنند.

مزایا شرکت در آوسبیلدونگ دندانپزشکی در آلمان

شرکت در آوسبیلدونگ دندانپزشکی آلمان باعث می‌شود که دانشجو همزمان مهارت‌های علمی و بالینی را فرا بگیرد. متقاضی بعد از اتمام دوره تحصیل، می‌تواند در دوره آوسبیلدونگ دندانپزشکی آلمان، مهارت علمی انجام کارها را فرا بگیرد. در دوره‌های آوسبیلدونگ دندانپزشکی آلمان متقاضی می‌تواند در دوره کارورزی شرکت کرده و با کار عملی مهارت‌های بالینی را فرا بگیرد.

این روش مهارت‌های حرفه‌ای فرد را افزایش می‌دهد.

به‌این‌ترتیب این افراد پیش از اشتغال به شغل، مهارت‌های زیادی در خدمات دندانپزشکی را فرا می‌گیرند. مواردی مانند ارتودنسی، درمان ریشه، مشکلات عفونی و غیره برای این افراد سخت و پیچیده نیست. این افراد با تکیه بر تجربه‌هایی که پیش از این در دوره‌های آوسبیلدونگ دندانپزشکی در آلمان کسب کرده‌اند؛ می‌توانند از پس آن بربیایند. ازاین‌گذشته آوسبیلدونگ دندانپزشکی آلمان همواره یک ارتباط بین مراکز درمانی و دانشگاه‌ها ایجاد می‌کند تا متقاضی بتواند در پروژه‌های تحقیقاتی شرکت کند. در دوره‌های آوسبیلدونگ دندانپزشکی آلمان ‌تلاش می‌شود تا دانش علمی و مهارت‌های عملی متقاضی ارتقا یافته و نیروی متخصص برای ارائه خدمات دندانپزشکی تربیت شود.

شرایط شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ دندانپزشکی در آلمان

معمولا شرکت در آوسبیلدونگ دندانپزشکی در آلمان سخت نیست و خیلی از افراد می‌توانند به‌سادگی در این دوره‌ها شرکت کنند. از مهم‌ترین شرایط شرکت در این دوره‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • متقاضی باید دوره 12 ساله تحصیلات خود را به اتمام رسانده و مدرک دیپلم را کسب کرده باشد.
 • متقاضی باید در آزمون ورودی آزمون سنجش آموزش عالی آلمان، نمره بالا کسب کرده باشد.
 • متقاضی باید دوره تحصیل 5 ساله خود در دانشکده دندانپزشکی را سپری کرده باشد.
 • تسلط به زبان آلمانی
 • داشتن بیمه درمانی برای حداقل دو سال اول دوره آوسبیلدونگ
 • داشتن سن مناسب (متقاضی باید حداقل 18 سال سن داشته باشد. همچنین در سنین زیر 32 سال احتمال دریافت ویزا بیشتر است.)
 • داشتن تمکن مالی برای تامین هزینه‌های زندگی در آلمان در طول دوره

هزینه آوسبیلدونگ دندانپزشکی در آلمان

درصورتی‌که قرار است به‌عنوان متقاضی دوره آوسبیلدونگ در آلمان مشغول به تحصیل شوید؛ باید بتوانید مخارج اولیه زندگی‌تان را تامین کنید. برخی از مهم‌ترین این مخارج عبارت‌اند از:

 • هزینه آزادسازی مدارک (برای مدارک بالاتر از دیپلم)
 • هزینه اثبات تمکن مالی در صورت نیاز معادل 100 یورو
 • هزینه درخواست وکیل
 • هزینه گرفتن ویزا معادل 60 یورو
 • هزینه ترجمه مدارک
 • هزینه لگال‌سازی مدارک در ویزامتریک معادل 100 تا 200 یورو

تمکن مالی برای شرکت در آوسبیلدونگ دندانپزشکی آلمان

دولت آلمان باید مطمئن شود که شما به‌عنوان متقاضی حضور در این کشور، تمکن مالی برای تامین هزینه‌های خود را دارید.

برای این منظور علاوه بر اینکه هزینه‌های ابتدایی پذیرش، تامین محل اقامت و شروع دوره‌های آموزش را باید در حساب خود داشته باشید؛ لازم است که هزینه تمکن مالی کافی برای تامین هزینه‌های ماهانه خود را هم داشته باشید.

برای این منظور شما حداقل به 863 یورو در ماه نیاز دارید. از آنجایی که در دوره آوسبیلدونگ حقوق دریافت می‌کنید؛ میزان حقوق شما از هزینه‌های زندگی کسر می‌شود. درصورتی که حقوق شما از هزینه‌های زندگی در آلمان کمتر بود؛ مابقی آن را باید در حساب مسدود نگه‌داری کنید. دولت آلمان برای افرادی که حداقل 927 یورو حقوق ماهانه دارند؛ مدرکی برای تمکن مالی درخواست نمی‌کند. اما در صورتی که حقوق شما از این مبلغ کمتر باشد؛ لازم است که کسری آن را در یک حساب جداگانه نگهداری کنید.

درآمد

حقوق دوره‌های آوسبیلدونگ دندانپزشکی در آلمان، ماهانه 800 تا 1200 یورو است. مقدار حقوق متقاضی با گذشت زمان، افزایش پیدا می‌کند. به عبارتی حقوق متقاضی در سال اول، کمتر از حقوق او در سال بعد است.

لیست مراکز آموزشی برای آوسبیلدونگ دندانپزشکی در آلمان

آوسبیلدونگ دندانپزشکی آلمان در مراکز مختلفی شامل دانشگاه‌ها و مراکز درمانی برگزار می‌شود. برخی از مراکز برگزار کننده دوره‌های آوسبیلدونگ دندانپزشکی عبارت‌اند از:

نحوه آموزش آوسبیلدونگ دندانپزشکی آلمان

آموزش آوسبیلدونگ دندانپزشکی در آلمان شامل دو بخش عملی و تئوری است. در این دوره تلاش می‌شود تا با ترکیب مهارت‌های عملی و تئوری، متقاضی برای اشتغال به دندانپزشکی آماده شود.

 • بخش تئوری: متقاضی در بخش تئوری، دروس پایه پزشکی از جمله میکروب‌شناسی، آناتومی، فیزیولوژی، بیوشیمی و غیره را فرا می‌گیرد. واحد‌های تخصصی دندانپزشکی مانند جراحی دهان، رادیولوژی دهان و دندان، بیماری‌های دهان و دندان و غیره هم در این دوره گنجانده می‌شوند. همچنین دروسی مانند مدیریت کلینیک، اخلاق پزشکی و حقوق پزشکی هم برای تقویت مهارت‌های بالینی به متقاضی تدریس می‌شود.
 • بخش عملی: در بخش عملی نیز متقاضی در کلینیک‌های دندانپزشکی یا آزمایشگاهی‌های تخصصی، مهارت‌های بالینی مورد نیاز را فرا می‌گیرد. در این دوره‌ها، اساتید دانشگاهی مهارت‌هایی مانند معاینات دهان و دندان، جرم‌گیری، ترمیم‌گذاری، درمان ریشه، جراحی و غیره را به‌صورت عملی به متقاضی آموزش می‌دهند.

مراحل دریافت ویزای آوسبیلدونگ دندانپزشکی در آلمان

دریافت ویزا آوسبیلدونگ آلمان پروسه سخت و طولانی دارد. متقاضی باید مدارک زیادی از جمله مدرک زبان آلمانی را دریافت کند. همچنین لازم است که در یک دانشگاه معتبر تحصیلات آکادمیک خود را سپری کرده باشد. در نهایت متقاضی تمکن مالی خود را اثبات می‌کند. دقت کنید که دریافت ویزا آوسبیلدونگ دندانپزشکی آلمان سخت و رقابتی است. درصورتی‌که متقاضی پذیرش این دوره را دریافت کرد؛ باید خودش را برای مصاحبه اخذ ویزا در سفارت آماده کند. اگر تمام مدارک او تایید شد و در مصاحبه موفق شد؛ ویزا دانشجویی صادر می‌شود.

مدارک لازم برای دریافت ویزا آوسبیلدونگ دندانپزشکی

 • رزومه تحصیلی
 • عکس‌های رسمی
 • مدارک هویتی
 • گواهی سلامت جسمی و روانی
 • ترجمه رسمی مدارک به زبان آلمانی
 • نامه اثبات تمکن مالی از سوی بانک
 • دیگر مدارک درخواست شده از سوی دانشگاه
 • مدرک دیپلم متوسطه با معدل بالا
 • مدرک اثبات مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی

سیستم نمره‌دهی در دوره‌های آوسبیلدونگ دندانپزشکی در آلمان

با توجه به اینکه دوره آوسبیلدونگ دندانپزشکی در آلمان شامل دوره‌های آکادمیک و بالینی است؛ سیستم نمره‌دهی در این دوره هم ترکیبی از نمرات دوره‌های آکادمیک و دوره‌های کارورزی است. جزئیات نحوه نمره‌دهی در این دوره به مرکز آموزشی که متقاضی در آن مشغول به تحصیل است؛ بستگی دارد.

ویزای همراه آوسبیلدونگ

درصورتی که متقاضی تمکن مالی لازم برای تامین هزینه‌های خود و اعضای خانواده‌اش را داشته باشد؛ می‌تواند درطول دوره، اعضای خانواده‌اش شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال را با خود به آلمان ببرد.

کار پس از دوره آوسبیلدونگ دندانپزشکی آلمان

متقاضی بعد از اتمام دوره آوسبیلدونگ می‌تواند در فرصت‌های شغلی متنوع مشغول به کار شود. وی با داشتن مجوز می‌تواند مطب خصوصی خودش را دایر کند. همچنین امکان کار در مراکز دولتی یا خصوصی دندانپزشکی برای او محیا می‌شود.

از این‌گذشته بعد از دریافت مدرک دوره آوسبیلدونگ، متقاضی امکان کار در سایر کشورهای اتحادیه اروپا یا کشورهای دیگر را دارد.

میزان حقوق بعد از آوسبیلدونگ دندانپزشکی آلمان

بعد از اینکه متقاضی دوره 5 ساله آموزش آکادمیک و دوره 3 ساله آوسبیلدونگ را سپری کرد؛ مجوز رسمی خود به‌عنوان دندانپزشک را دریافت می‌کند و می‌تواند مشغول به کار شود. این افراد می‌توانند برای خودشان کلینیک و مطب شخصی دایر کنند. یا اینکه در کلینیک‌های دیگر مشغول به فعالیت شوند. به نسبت میزان مهارت، تجربه و سابقه کاری، محل مطب، نوع فعالیت تخصصی که دندانپزشک دارد؛ درآمد او متفاوت است.

حقوق پایه دندانپزشکان در آلمان از 60 هزار یورو در سال شروع می‌شود و تا 80 الی 100 یورو در سال نیز افزایش می‌یابد.

دندانپزشکان در آلمان به جز حقوق ثابت، درآمدهای دیگری مانند بیمه درمانی و بازنشستگی هم دریافت می‌کنند. همچنین آن‌ها همواره می‌توانند با شرکت در دروه‌های دیگر و انجمن‌های علمی، مهارت و تخصص خود را ارتقا داده و شغل خود را بهبود بدهند. بیشترین درآمد متعلق به متخصص‌های ارتودنسی، ایمپلنت و جراحی فک و صورت است.

فرصت‌های شغلی

آلمان به‌عنوان یک کشور درحال‌توسعه همواره بستر مناسبی برای انواع فرصت‌های شغلی است. در آلمان شما می‌توانید رشته دندانپزشکی را با کیفیت بالا آموزش ببینید و بعد از تحصیل، در بیمارستان‌ها، مطب‌های خصوصی یا درمانگاه‌های دولتی مشغول به کار شوید. به جز تمام این موارد، شما می‌توانید در مقاطع PhD به تحصیل در دندانپزشکی ادامه دهید.

اقامت دائم بعد از آوسبیلدونگ

دولت آلمان به افرادی که حداقل 5 سال در این کشور اقامت داشته باشند؛ اجازه اقامت دائم را نیز می‌دهد. در صورتی که بعد از اتمام دوره آوسبیلدونگ دندانپزشکی، یک شغل پیدا کرده و برای 2 سال مشغول به کار شوید و اثبات کنید که توانایی تامین هزینه‌های خود و خانواده‌تان را دارید؛ دولت آلمان اجازه اقامت دائم شما را صادر می‌کند.

سخن آخر

از جمله پلن‌های مهاجرت تحصیلی و کاری به آلمان، شرکت در دوره‌های کارورزی آوسبیلدونگ دندانپزشکی در آلمان است. دوره آوسبیلدونگ دندانپزشکی آلمان شامل یک دوره کارورزی بعد از تحصیلات آکادمیک دانشگاه است. در این دوره متقاضی دروس نظری و عملی را در کنار هم فرا می‌گیرد و برای کار به‌عنوان یک دندانپزشک آماده می‌شود. متقاضی درصورت طی کردن دوره آکادمیک در یک دانشگاه معتبر، داشتن مهارت زبان، داشتن نمرات خوب، قبولی در آزمون‌های ورودی و اثبات تمکن مالی می‌تواند شانس خود را برای پذیرش دوره آوسبیلدونگ آلمان بالا ببرد.

سوالات متداول

1- بعد از اتمام دوره آوسبیلدونگ، چه فرصت‌های شغلی انتظار متقاضی را می‌کشد؟

متقاضی بعد از اتمام دوره آوسبیلدونگ دندانپزشکی می‌تواند در بخش‌های دولتی یا خصوصی کار کند یا خودش مطب دایر کند.

2- دوره تحصیلات دندانپزشکی در آلمان چقدر است؟

متقاضی در یک دوره 5 تا 6 ساله می‌تواند مدرک دندانپزشکی خود را دریافت کند. این دوره شامل 4 ترم آموزش نظری و 4 ترم کارورزی است. بعد از اتمام این دوره، متقاضی در امتحان نهایی شرکت کرده و درنهایت موفق به کسب مدرک دندانپزشکی می‌شود.

3- آیا برای شرکت در دوره آوسبیلدونگ دندانپزشکی در آلمان به مدرک زبان نیاز دارید؟

بله؛ برای شرکت در این دوره باید مهارت زبان آلمانی در سطح B2 را داشته باشید. بعضی از دانشگاه‌ها هم مدرک زبان انگلیسی مانند تافل یا آیلتس را در شما درخواست می‌کنند. همچنین تسلط کافی روی واژگان تخصصی رشته دندانپزشکی، یکی از مهارت‌های زبانی است که فرد باید آن را کسب کند.

4- دوره آوسبیلدونگ دندانپزشکی در آلمان برای چه مدت طول می‌کشد؟

دوره کارورزی آوسبیلدونگ دندانپزشکی در آلمان 3 سال به طول می‌انجامد.

5- آیا برای شرکت در دوره آوسبیلدونگ باید هزینه پرداخت کنیم؟

خیر؛ نه تنها نیازی به پرداخت هزینه نیست که متقاضی بابت انجام برخی از کارهای بالینی، حقوق دریافت می‌کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *