مزایا و معایب زندگی در روسیه

روسیه یکی از پهناورترین کشورهای اروپایی است که دارای شرایط اقتصادی بسیار مناسبی نیز می‌باشد. مهاجرت به کشور روسیه ممکن است ماجراجویی و تجربه شگفت‌انگیزی به نظر بیاید؛ اما در واقعیت، بسیار متفاوت از تصورات افراد است. پس مهم است که پیش از اقدام برای مهاجرت به روسیه، مزایا و معایب زندگی در روسیه را کاملا بسنجید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

مزایا و معایب زندگی در کشور روسیه

در بخش زیر، به بررسی مزیت‌ها و عیب‌های زندگی در روسیه در حوزه‌های مختلف می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

اقامت و اسکان در روسیه

مزایا و معایب زندگی در روسیه

+مزیت‌ها: گزینه‌های انتخابی زیاد

شما جهت اقامت و سکونت در کشور روسیه، گزینه‌های متعددی پیش رو خواهید داشت. بسیاری از این گزینه‌ها در دسته آپارتمان‌ها و اقامتگاه‌های مخصوص افراد بین‌المللی قرار می‌گیرند. بیشتر خانه‌های مناسب برای سکونت، در خارج از شهرها قرار دارند. همچنین، اکثریت آپارتمان‌های ساخته شده در شهرهای روسیه، طبق سبک‌های کلاسیک طراحی شده‌اند و دارای سقف‌های بلندی هستند و یا دارای سبک مدرن بوده از امکانات عالی و اینترنت پر سرعت برخوردار می‌باشند.

مجتمع‌های مسکونی در روسیه نیز، دارای سیستم‌های امنیتی پیشرفته‌ای هستند. حتی بسیاری از این مجتمع‌ها دارای زمین ورزشی و سالن‌های اجتماعات نیز می‌باشند.

-معایب: هزینه سنگین خرید و اجاره منزل

یافتن آپارتمانی دارای متراژ و در محله‌ای مناسب با قیمت مطلوب، کاری نسبتا سخت خواهد بود. تقاضای افراد برای سکونت‌گاه‌ها در کشور روسیه، به خصوص در شهرهای بزرگ که دارای مهاجران زیادی نیز می‌باشند، عموما بسیار بالا است. این امر باعث بیشتر شدن قیمت خانه‌ها می‌شود و یافتن مکان مناسب برای زندگی را سخت‌تر می‌کند.

هزینه زندگی در روسیه

+مزیت‌ها: حقوق بالا

بیشتر مهاجرانی که در کشور روسیه اقامت دارند، سعی می‌کنند تا در مشاغلی استخدام شوند که درآمد بالایی برای آن‌ها داشته باشد. به طور معمول، استخدام شدن در کشور روسیه مزیت‌های زیادی مانند: دریافت محلی برای اقامت، بیمه، اتومبیل و مزایای تحصیلی را برای افراد به دنبال دارد. این امر باعث می‌شود تا مهاجران از پرداخت هزینه در بسیاری از امور معاف شوند.

-معایب: هزینه و مخارج زیاد زندگی

یکی دیگر از عیب‌های زندگی در روسیه، هزینه و مخارج زیادی است که صرف موارد مختلف می‌شود. البته هزینه زندگی در روسیه، به سبک زندگی افراد بسیار بستگی دارد. مهاجرانی که علاقه‌مند به سبک زندگی مرفه هستند، معمولا در رستوران‌ها غذا می‌خورند و می‌خواهند بهترین تجربیات را در کشور روسیه داشته باشند، باید هزینه بالایی برای آن‌ها نیز بپردازند. از طرف دیگر، کسانی که علاقه‌مند به زندگی ساده هستند و مانند مردم معمولی در روسیه زندگی می‌کنند، از لحاظ هزینه شرایط راحت‌تری خواهند داشت. این امر به معنای آن نیست که باید در تمامی موارد صرفه‌جویی کنند، بلکه تنها به معنای خرج کم‌تر برای غذای بیرون، سفرهای متعدد و تجربیات لاکچری است.

مورد دیگری که در این قضیه می‌تواند موثر باشد، محل و شهر زندگی افراد است. به طور کلی برخی از مناطق و استان‌ها کم هزینه‌تر از باقی دیگر هستند.

مقاله مرتبط: مقایسه هزینه زندگی در شهرهای روسیه

فرهنگ و سبک زندگی مردم در روسیه

+ مزیت‌ها: رفتار مردم

کشور روسیه فرهنگ بسیار منحصر به فردی دارد. ممکن است افراد روسی در برخورد اول غیرصمیمی و خشک بنظر بیایند؛ اما زمانی که آن‌ها را بشناسید می‌توانند دوستان خیلی خوبی برای شما باشند. آن‌ها حتی محدودیت‌های خود را در جهت کمک به شما زیر پا خواهند گذاشت.

مقاله مرتبط: فرهنگ زندگی در روسیه

+ تنوع در امور

شاید شما مهاجران عزیز کشور روسیه، علاقه‌مند به فضاهای طبیعی و سرسبز باشید، یا ممکن است از زندگی هیجان‌انگیز شهری خوشتان بیاید؛ اما نگران نباشید زیرا کشور روسیه دارای تنوع بسیاری می‌باشد و چیزهای مختلفی را می‌تواند به شما ارائه دهد. در روسیه به خصوص در شهرهای شلوغ‌تر و بزرگ‌تر، فعالیت‌های اجتماعی و ورزشی بسیاری صورت می‌گیرند. موزه‌ها، گالری‌های هنری، تئاتر و فضاهای دارای معماری شگفت‌انگیزی در روسیه وجود دارند که مورد علاقه افراد با سن و سلیقه‌های متفاوت می‌باشند.

– معایب: مشکلات زبان روسی

اکثریت روسی‌ها نمی‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند. با این وجود، بیشتر مهاجرانی که در روسیه مشغول به کار می‌شوند، درمی‌یابند که همکاران‌شان اندکی با زبان انگلیسی آشنایی دارند؛ ولی در نهایت شما برای زندگی در این کشور نیاز خواهید داشت تا به زبان روسی مسلط شوید. با توجه به اینکه زبان روسی زبانی سخت و پیچیده است، یادگیری آن برای افراد چالشی واقعی خواهد بود.

– مصرف بالای نوشیدنی‌های الکلی

مردم روسیه عادت به نوشیدن بیش از حد الکل دارند. این موضوع ممکن است برای برخی از مهاجران خارجی خوش آیند نباشد. بنابراین حواس خود را نسبت به این امر بیشتر جمع کنید.

– آب و هوا

با توجه به اینکه روسیه کشوری وسیع است، آب و هوای مناطق مختلف آن به طور چشم‌گیری دارای تنوع هستند. البته نکته‌ای در این بین وجود دارد. مهاجران باید خود را با محل زندگی‌شان تطبیق دهند، زیرا روسیه دارای زمستان‌های طولانی و سرد، بهار، تابستان و پاییزهای بسیار کوتاه می‌باشد. زمستان‌های کشور روسیه سرمای بسیار سخت و طاقت‌فرسایی دارد. این یکی از عیب‌های مهم کشور روسیه است که باید به آن توجه شود. به خصوص برای مهاجران عزیزی که از کشورهای گرمسیری به این سرزمین مهاجرت می‌کنند.

وضعیت بهداشت و سلامت در روسیه

+ مزیت‌ها: رسیدگی عالی بیمارستان‌های خصوصی

در روسیه، مراکز خصوصی بسیاری وجود دارد که در آن‌ها به بهترین شکل به بیماران رسیدگی می‌شود. یکی دیگر از مزیت‌های این مراکز این است که، پزشکان قادر به صحبت به زبان انگلیسی هستند. به خاطر اینکه بیمارستان‌های خصوصی در روسیه هزینه بالایی دارند، شما باید بیمه مربوطه را برای خود و خانواده‌تان دریافت کنید تا از هزینه‌های بیمارستان و درمان کاسته شود.

-معایب: ناکارآمدی بیمارستان‌های عمومی

درست است که طبق اخبار و گزارشات منتشر شده، وضعیت بهداشت و درمان کشور روسیه به خوبی دیگر کشورهای اروپایی است؛ اما این امر درمورد بیمارستان‌های عمومی و دولتی کشور صدق نمی‌کند. زیرا آن‌ها با مشکلات و ناکارآمدی‌های بسیاری رو به رو هستند. به کارکنان این بیمارستان‌ها حقوق کمی داده می‌شود، امکانات و وسایل پزشکی قدیمی هستند، ساختارهای سازمانی در این زمینه بسیار ناکارآمد عمل می‌کنند.

مزایا و معایب امنیت زندگی در روسیه

+ مزیت‌ها: کاهش نرخ جرم و جنایت

در طول دو دهه گذشته، نرخ جرم و جنایت در روسیه بسیار کاهش یافته است. در نتیجه، مهاجران می‌توانند با خیال راحت‌تری به زندگی خود در روسیه بپردازند.

– معایب: جنایات فرصت‌طلبانه

بر خلاف کاهش قابل توجه نرخ جرم و جنایت‌ها در روسیه، افراد باید بسیار مراقب خرده جرم‌هایی مثل: سرقت وسایل‌شان باشند. پس مراقب باشید تا وسایل و کیف‌های خود را بدون مراقبت شخصی مورد اعتماد رها نکنید و شب‌هایی که به تنهایی در خیابان هستید، حواس خود را به اطراف‌تان کاملا جمع کنید.

مقاله مرتبط: امنیت زندگی در روسیه چگونه است؟

روسیه از نظر تعادل بین کار و زندگی در جهان، در صدر فهرست‌های مختلف قرار دارد. در بیشتر کشورهای اروپایی، مردم به شغل خود بسیار اهمیت می‌دهند و آن را اولویت اول خود در تمام امور قرار می‌دهند؛ اما طبق چیزی که گفته شد، مردم روسیه بسیار متعادل‌تر از کشورهای دیگر هستند و شغل خود را صرفا تمام زندگی خود نمی‌دانند و به بسیاری مسائل دیگر نیز اهمیت می‌دهند. به صورت کلی، اطلاع از مزایا و معایب زندگی در روسیه، به شما کمک می‌کند تا درباره مهاجرت خود تصمیم آگاهانه‌تری بگیرید.

مسکو، پایتخت روسیه، به طور ویژه‌ای در رتبه‌بندی بین‌المللی Expat City Ranking 2020 در زمینه رضایت شغلی مردم و مهاجران، رتبه سوم را کسب کرد. اگر شما نیز علاقه‌مند به زندگی در روسیه، مهاجرت به روسیه و یا تحصیل در روسیه هستید، می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان موسسه مهاجرتی حقوقی اصطهباناتی تماس بگیرید.

2.3/5 - (3 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *