امنیت زندگی در روسیه

روسیه یک کشور نسبتاً امن برای زندگی است. عوامل بسیاری دست به دست هم می‌دهند تا این کشور جزو 10 مقصد برتر برای گردشگران و مهاجران در جهان باشد. به قطع یقین امنیت مثال زدنی آن نیز، یکی از همین عوامل است. برای مثال، با وجود اینکه روسیه یک ابر قدرت نظامی است؛ اما شهروندان اجازه حمل اسلحه بدون مجوز را نخواهند داشت. با این حال، رعایت نکات ایمنی اولیه و آگاهی از وضعیت امنیت زندگی در روسیه، می‌تواند به شما کمک بسیاری کند. اگر علاقه‌مند به مهاجرت به کشور روسیه هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

وضعیت امنیت زندگی در روسیه

وضعیت امنیت زندگی در روسیه

علاوه بر دولت روسیه، مردم این کشور نیز افراد بسیار محتاط و محافظه‌کاری هستند. برای مثال، آن‌ها دوربین‌های مداربسته کوچکی را در ماشین‌ها و اتومبیل‌های خود نصب می‌کند. بنابراین می‌توانند تمامی اتفاقات ممکن را به صورت ضبط شده و در صورت لزوم استفاده کنند. همچنین اکثریت فروشگاه‌ها، خیابان‌ها و خانه‌ها دارای دوربین‌های امنیتی هستند. این امر به این دلیل نیست که جرم‌های بسیاری در روسیه اتفاق می‌افتد، بلکه تنها به دلیل جلوگیری از این اتفاقات است.

به کار بستن دوربین‌ها باعث شده است تا نرخ جرم و جنایت در روسیه به مقدار قابل توجهی کاهش یابد. همچنین جرم‌هایی مانند سرقت و دزدی در این کشور دیگر بسیار کم اتفاق می‌افتند.

یکی دیگر از مواردی که باعث افزایش امنیت در روسیه شده است، ثبت محل زندگی تک تک مردم این کشور می‌باشد. بله، هر فرد پس از خرید خانه جدید یا نقل مکان، باید به اداره ثبت احوال محل خود مراجعه کند و اطلاعات محل جدید زندگی خود را ثبت کند. اگر کسی از این امر اجتناب کند، با جریمه سنگینی رو به رو می‌شود.

دو عامل امنیت مهم دیگر که قبلا هم درباره آن‌ها صحبت کردیم، قانون عدم حمل اسلحه بدون مجوز و نیروی پلیس قدرتمند این کشور هستند.

آیا امنیت زندگی در روسیه برای مهاجران مناسب است؟

در مراکز شهرهای روسیه، تعداد زیادی دوربین‌های پلیس امنیتی وجود دارد. این امر بسیار به مزاج گردشگران خوش آمده است. بنابراین اصلا شک نداشته باشید، که ایمنی شما در دستان مطمئنی می‌باشد. شهر مسکو حتی نیروی پلیس توریستی مخصوص به خود را تعلیم می‌دهد.

با این وجود، بسیار مهم است که در خارج از خانه مراقب خود و وسایل‌تان باشید، زیرا گردشگران و مهاجران غالباً توسط جنایتکاران مورد هدف قرار می‌گیرند و وسایل آن‌ها به سرقت می‌روند.

به طور کلی، روسیه یک کشور امن برای مهاجران به شمار می‌رود. با این حال، هم وزارت امور خارجه ایالات متحده و هم وزارت خارجه و مشترک المنافع بریتانیا، به دلیل ناآرامی‌های سیاسی جاری در برخی مناطق این کشور، مثل: قفقاز شمالی یا کریمه، سفر به این منطقه‌ها را توصیه نمی‌کنند. اگر مجبور هستید که به آن مناطق سفر کنید یا در آن‌جا کار کنید، لطفاً در مورد اقدامات احتیاطی با کارفرمای خود مشورت کنید. همچنین می‌توانید وب‌سایت‌های هر دو دولت را به طور منظم برای به روزرسانی‌های امنیتی بررسی کنید.

6 نکته مهم برای حفظ امنیت زندگی در روسیه

روسیه از هیچ کشور توسعه یافته دیگری خطرناک‌تر نیست. با این وجود، رعایت ایمنی اولیه را حتی در آرام‌ترین مکان‌ها فراموش نکنید.

اماکن عمومی و حمل و نقل

اکثرا بازدیدهای مهاجران از کشور روسیه بدون مشکل است؛ اما جنایت‌های کوچک در هر شهر بزرگ اتفاق می‌افتد. مراقب احتمال سرقت وسایل خود و جیب‌بری افراد باشید. به احتمال زیاد جیب‌برها در مکان‌های حمل و نقل عمومی در ساعات شلوغی و جاهای شلوغ شهر فعال هستند. این چند نکته ساده زیر را رعایت کنید و از سرقت توسط این افراد در امان بمانید:

 • در هنگام استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی یا حضور در میان جمعیت، کاملا هوشیار باشید.
 • در این مکان‌ها، زیاد در تلفن همراه خود غرق نشوید.
 • وسایل شخصی خود را به هیچ عنوان بدون مراقبت رها نکنید.
 • در حالی که کیف یا کوله پشتی خود را کاملاً باز کرده‌اید، در شهر قدم نزنید.
 • وقتی در یک مکان عمومی هستید، کیف خود را جلوی‌تان بگیرید.
 • وسایل با ارزش مانند – تلفن‌های هوشمند، تبلت، ساعت‌های گران قیمت یا جواهرات را، در معرض دید عموم قرار ندهید.
 • سعی کنید مبالغ زیادی را به صورت نقدی با خود حمل نکنید.
 • پین‌های کارت بانکی خود را در یک مکان نگهداری نکنید.

امنیت سایبری و آنلاین

هنگام خرید یا برقراری ارتباط آنلاین، همان اقدامات ایمنی را در خانه انجام دهید. پین کارت بانکی خود یا اطلاعات محرمانه دیگر را با هیچ فردی به اشتراک نگذارید.

کلاهبرداری

هیچ‌کس از کلاهبرداری مصون نیست. از این رو:

 • از افرادی که نمی‌شناسید نخواهید که مراقب وسایل شما باشند.
 • با پیشنهادات یا خدمات مشکوک موافقت نکنید.
 • با افراد مشکوک یا افرادی که نمی‌شناسید معاشرت نکنید.
 • هنگام برخورد مشکل با کارت‌های بانکی یا تلفن و همچنین مبادله ارز یا انتقال پول، از طریق بانک‌ها یا شرکت‌های رسمی و معتبر پیگیری کنید.
 • سیم کارت‌ها را از غرفه‌های خیابان خریداری نکنید: احتمال کلاهبرداری در این امر بسیار زیاد است. بهتر است به نزدیک‌ترین فروشگاه تلفن یا فروشگاه عمومی مربوطه مراجعه کنید.
 • اگر نیاز به برداشت پول نقد دارید، به ویژه مبلغ زیاد، بهتر است این کار را در یک بانک یا یک دستگاه خودپرداز، که در مکانی امن و اختصاصی قرار دارد، انجام دهید.
 • با مردم در خیابان پول عوض نکنید؛ خطر بدست آوردن پول جعلی بسیار زیاد است.

اوقات فراغت

کلوب‌ها و مهمانی‌ها فوق‌العاده هستند؛ اما ایمنی اولیه را فراموش نکنید:

 • اگر می‌خواهید به یک کنسرت یا بار بروید، بهتر است چند دوست مطمئن را با خود همراه کنید.
 • در یک مکان تفریحی سعی کنید مراقب وسایل یکدیگر باشید.
 • رسیدن به خانه با وسایل نقلیه عمومی یا تاکسی امن‌تر است.
 • اگر تصمیم دارید پیاده روی کنید، به خیابان‌هایی با نور مناسب بروید.
 • سعی کنید توجه ناخواسته افراد را به خود جلب نکنید.
 • اگر برخی افراد مشکوک را جلوتر از راه خود دیدید، از خیابان عبور کرده و به طرف مقابل حرکت کنید. به تلاش آن‌ها برای برقراری ارتباط توجه نکنید.

تاکسی

ایده خوبی نیست که برای یافتن تاکسی کنار خیابان‌های خلوت بایستید، زیرا: امکان زیادی برای گرفتن یک راننده تاکسی که مجوز ندارد وجود دارد. چنین افرادی ممکن است جنایتکاران واقعی را شامل شوند. شما نه تنها پول خود را از دست می‌دهید، بلکه به مقصد مورد نظر خود نیز نخواهید رسید.

دریافت تاکسی از یک شرکت معتبر ایمن‌ترین راه است. علاوه بر این موضوع کرایه آن نیز ثابت است. در یک شهر بزرگ می‌توانید با استفاده از یک برنامه تلفن همراه مانند Uber یا GetTaxi به سرعت یک تاکسی مطمئن پیدا کنید.

شماره‌های اضطراری(رایگان)

شماره‌های تماس اضطراری کشور روسیه را در دسترس داشته باشید و در مواقع ضروری با آن‌ها تماس بگیرید:

 • خدمات نجات عمومی 112 (تلفن ثابت و تلفن همراه)
 • خدمات آتش نشانی 01 (تلفن ثابت)، 101 (تلفن همراه)
 • پلیس 02 (تلفن ثابت)، 103 (تلفن همراه)
 • آمبولانس 03 (تلفن ثابت)، 103 (تلفن همراه)
 • سرویس گاز 04 (تلفن ثابت)، 104 (تلفن همراه)

به طور کلی، شما باید از تمامی موارد ایمنی جهت مصون ماندن از خطرات پیروی کنید؛ اما در خارج از چند منطقه مشخص روسیه، دلیل آن‌چنانی برای نگرانی وجود ندارد. روسیه ممکن است به دلیل فرهنگ عالی زندگی، موزه‌های بزرگ در سطح جهانی و داشتن یکی از جذاب‌ترین شهرهای جهان “سن پترزبورگ” شناخته شود؛ اما نمره کلی کیفیت زندگی آن 86.27 است، که آن را در سطح رقبای فرهنگی خود در اوکراین قرار می‌دهد. مسکو بیش از هر شهر دیگری میزبان میلیاردرها است.

اگر علاقه‌مند به فرهنگ زندگی در روسیه، مهاجرت به کشور روسیه و یا تحصیل در دانشگاه‌های کشور روسیه هستید، می‌توانید با کارشناسان موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس بگیرید.

4/5 - (4 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *