تحصیل مامایی در ایتالیا

عموما رشته‌های زیر شاخه‌های پزشکی طرفداران بسیار زیادی در کل دنیا دارند. در این زیر شاخه‌ها علاوه بر گرایش‌های مختلف پزشکی می‌توان به رشته‌هایی چون داروسازی، پرستاری و مامایی نیز اشاره نمود. در این مقاله که با همت و تلاش نویسندگان گروه تحقیقاتی موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی تهیه شده است، به بررسی تحصیل مامایی در ایتالیا می‌پردازیم. مامایی یکی از رشته‌های پر طرفدار در کل دنیا است که علاقه مندان بسیار زیادی را به خود جلب نموده. برای تحصیل در رشته مامایی لازم است تا فرد از یکی از دانشگاه‌های مورد نظر که ارائه دهنده این رشته است، پذیرش تحصیلی دریافت نماید. حال ببینیم شرایط تحصیل این رشته در ایتالیا چگونه است؟!

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

برای مهاجرت به ایتالیا می‌توان از راه‌های گوناگونی اقدام نمود که هر راه و روشی بر مبنای شرایط شخص تعیین کننده مسائل بسیاری خواهد بود. در حقیقت از جمله روش‌های معاجرت به ایتالیا می‌توان به مهاجرت کاری به ایتالیا، مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، سرمایه‌گذاری در ایتالیا، تولد فرزند در ایتالیا، ثبت شرکت در ایتالیا و … اشاره نمود. برای این که بتوانیم اقدامات مورد نظر را به خوبی انجام دهیم لازم است تا با متخصصان در این زمینه مشورت کنیم. از این رو یکی از بهترین کار‌ها کراجعه به موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی می‌باشد. نمایندگی‌های موسسه در شهر‌های شیراز، تهران، اصفهان، مشهد و تبریز فعالیت می‌کنند.

تحصیل مامایی در ایتالیا

مامایی رشته‌ای بسیار مهم است که کابرد‌های خاص و ویژه ای دارد. از آن جا که این رشته با کودک و نوزاد سر و کار دارد، به عنوان یکی از رشته‌ها و مشاغل سخت و مهم در کل دنیا محسوب می‌شود. دانشگاه‌های بسیاری در دنیا ارائه دهنده این رشته تحصیلی خاص هستند و با سختگیری‌های ویژه ای افرادی را تربیت می‌کنند که بتوانند در این رشته با موفقیت پیش رفته و در نهایت به نتیجه بسیار خوبی برسند.

تمام این‌ها به دلیل شرایط خاص و حساسیت فوق العاده بالای این رشته است. در دانشگاه‌های ایتالیا نیز برای تحصیل در این رشته همین طور عمل می‌شود. اما؛ قبل از شروع مطالب اجازه دهید بنا به بررسی شرایط زندگی در ایتالیا و هزینه‌ها، کمی با این کشور آشنا شویم.

آشنایی با ایتالیا جهت تحصیل مامایی در ایتالیا

به منظور بررسی روند زندگی در ایتالیا جهت تحصیل، در این بخش به معرفی محدودی از این کشور می‌پردازیم. جمهوری ایتالیا یا همان ایتالیا کشوری اروپایی است که در حقیقت از لحاظ جغرافیایی در جنوب اروپا واقع شده است. پایتخت کشور تاریخی ایتالیا شهر رم است اما شهر‌های ایتالیا جذابیت‌های بسیاری دارند و می‌توان به ونیز و میلان نیز اشاره نمود.

ایتالیا که جزو اتحادیه اروپا است مساحتی به اندازه سیصد و یک هزار و سیصد و چهل کیلومتر مربع دارد. جمعیت آن طبق آخرین بررسی‌ها بیش از شصت میلیون نفر می‌باشد. زبان رسمی مردم در این کشور ایتالیایی است و مردم ایتالیا برای مبادلات روزمره خود از واحد پولی یورو استفاده می‌کنند.

رشته مامایی در ایتالیا

مامایی یک حرفه علمی و بهداشتی است که علاوه بر سلامت جنسی و تولید مثلی زنان در طول دوره زندگی‌شان، به بارداری، زایمان و دوره مراقبت‌های پس از زایمان (از جمله مراقبت از نوزاد) نیز می‌پردازد. در بسیاری از کشور‌ها، مامایی یک حرفه پزشکی است. و در نهایت این که یک متخصص در امور مامایی به عنوان ماما شناخته می‌شود. ماما‌ها وظیفه دارند برای زایمان‌های غیر پیچیده در کشور ایتالیا به زنان باردار کمک کنند.

رشته مامایی در ایتالیا

رشته مامایی در ایتالیا

ماما‌ها در ایتالیا به دلیل نوع آموزشی دانشگاه‌ها، با زنان باردار احساس نزدیکی بسیاری خواهند داشت. از این رو باعث می‌شود تا فرد در دوره سخت بارداری و پس از آن احساس بهتری داشته باشد. این مسئله به دلیل دقت در آموزش‌های دانشگاهی رشته مامایی در کشور ایتالیا می‌باشد. اهمیت رشته مامایی و حساسیت ویژه آن باعث شده است تا اساتید رشته در دانشگاه‌ها، دانشجویانی قدرتمند و علمی تربیت کنند.

عموما رشته تحصیلی مامایی در ایتالیا به زبان انگلیسی ارائه می‌شود و دوره‌های مربوطه سه ساله هستند. اما باید دید که کدام دانشگاه‌ها در ایتالیا به ارائه این رشته می‌پردازند و شرایط تحصیلی چگونه است؟!

آموزش مامایی در دانشگاه‌های ایتالیا

زمانی که قصد دارید برای تحصیل در ایتالیا و در شته مامایی وارد این کشور شوید لازم است تا از دانشگاه‌های ایتالیا اطلاعات داشته باشید و در نهایت برای دریافت ویزای ایتالیا اقدام نمایید. البته قبل از هر چیزی ست برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا اقدامات لازم را انجام دهید.

در این بخش به معرفی دانشگاه‌های ایتالیا می‌پردازیم که امکان تحصیل پزشکی در ایتالیا و مامایی را فراهم کرده اند. البته ما بنا به شرایط مهم ترین دانشگاه‌های ارائه دهنده کورس‌های تحصیلی مامایی را برای شما ارائه می‌کنیم. معمولا این دانشگاه‌ها برای ارائه داروسازی در ایتالیا، پزشکی در ایتالیا و یا دندانپزشکی در ایتالیا نیز کورس‌هایی ارائه می دهند.

دانشگاه ساپینزا رم

به عنوان اولین دانشگاه به معرفی رشته مامایی در دانشگاه ساپینزا رم می‌پردازیم. در این دانشگاه مامایی در مقطع لیسانس ارائه می‌شود. لیسانس مامایی در دانشگاه ساپینزا رم سه سال به طول می انجامد و کورس‌های تحصیلی آن به زبان انگلیسی هستند. کلاس‌های مربوط به مامایی در محوطه دانشگاه برگزار می‌شوند و هزینه تحصیل در ایتالیا در این رشته سالیانه سه هزار و شصت و چهار یورو می‌باشد. فارغ ‌التحصیلان مامایی افرادی هستند که به زنان در دوران بارداری، زمان زایمان و دوران پس از بارداری کمک می‌کنند و توصیه‌های لازم را به آن‌ها ارائه می دهند.

فارغ ‌التحصیلان رشته مامایی زنان و زایمان از این دانشگاه، تا آن جا که صلاحیت دارند، در مداخلات بهداشت و آموزش جنسی هم در خانواده و هم در جامعه شرکت می‌کنند. این افراد با توجه به آموزش‌هایی که در دانشگاه ساپینزا روم می بینند کمک‌هایی به بانوان و خانواده آن‌ها می‌کنند. این کمک‌ها عبارتند از: آماده سازی روانی زمان تولد کودک، آماده سازی و کمک به شرایط زایمان، پیشگیری و تشخیص تومور‌های دیتگاه تناسلی بانوان، برنامه‌های کمک به مادران و نوزادان، شناسایی موثعیت‌های بالقوه پاتولوژیکی و … .

برای دریافت پذیرش مامایی از این دانشگاه لازم است تا مدارکی از قبیل فتوکوپی مدرک پایان تحصیلات دبیرستان ترجمه شده به ایتالیایی، کپی اجازه اقامت، مدرک مهارت زبان ایتالیایی با حداقل سطح زبان B2، C1 و یا C2، مدارک هویتی و … . شروع کلاس‌های رشته مامایی در این دانشگاه از ترم پاییز است. مدرک دانشگاه بسیار معتبر بوده و امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی هم برای دانشجویان فراهم می‌باشد.

دانشگاه سن کامیلوس رم

یکی از معتبر ترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا که در شهر رم واقع شده است، دانشگاه سن کامیلوس رم می‌باشد. در این دانشگاه رشته مامایی تا مقاطع بالاتری نسبت به سایر دانشگاه‌های ایتالیا ارائه می گردد. دوره تحصیلات مامایی در این دانشگاه با هدف آموزش و تربیت متخصصان بهداشت و درمان که دارای صلاحیت‌های تعیین شده توسط D.M و کد اخلاقی ویژه هستند ارائه می گردد. فارغ ‌التحصیلان مامایی از این دانشگاه مسئولیت زایمان، ارائه روش‌های پیشگیری و درمانی، تسکین بیمار و توانبخشی‌های روحی و جسمی را بر عهده دارند.

تحصیل مامایی در دانشگاه سن کامیلوس رم

تحصیل مامایی در دانشگاه سن کامیلوس رم

دستیابی به این شرایط ویژه در رشته مامایی، با حضور سه سال تحصیلی و گذراندن 180 واحد امکان‌پذیر خواهد بود. در پایان این دوره تحصیلی دانشجو ست در آزمون‌های عملی که برای اخذ مدرک مامایی ارائه می‌شود شرکت کند. با اخذ مدرک مامایی از این دانشگاه پوزیشن‌های شغلی بسیاری برای فرد در دسترس خواهد بود. به طور خاص فارغ ‌التحصیلان این دانشگاه می‌توانند:

 • با ارائه اطلاعات و آموزش مراقبت‌های بهداشتی، جمع آوری داده‌ها، ثبت وقایع و … به بارداری‌های بانوان کمک بسیار زیادی کنند.
 • اطلاعات و راهنمایی‌های ویژه ای به پدران و مادران در رابطه با خانواده و اصل پدر و مادر ارائه دهند.
 • نیاز‌های بهداشتی و درمانی یک زن باردار را با ارائه کمک‌های آموزشی با هدف از بین بردن شرایط سخت خصوصا برای خانواده‌های فقیر یا دارای اعتیاد شناسایی کنند.
 • با تقویت شرایط روحی و جسمی زنان باردار به زایمان آن‌ها کمک ویژه ای کنند.
 • با توجه به شرایط پس از زایمان و ارتقا ارتباطات به شرایط رشد و تغذیه کودک کمک کنند.
 • کمک به زایمان طبیعی و تدوام مراقبت از زنان پس از رایمان همراه
 • تقویت پیوند بین مادر و کودک و آموزش‌های دوران شیر دهی
 • برگزاری دوره‌های پس از زایمان برای مادر و پدر جهت مراقبت‌های بهداشتی و … .
 • استفاده از زبان انگلیسی با توجه به آموزش انگلیسی در دانشگاه برای ارتباط بیشتر با افراد.

دانشگاه بولونیا ایتالیا

یکی دیگر از دانشگاه‌های ایتالیا که رشته مامایی را ارائه می دهد، دانشگاه بولونیا ایتالیا است. این رشته تحصیلی در دانشگاه بولونیا با نحوه ارائه درسی سنتی در محل دانشگاه دارای سه سال آموزشی است. زبان تحصیل در این رشته، ایتالیایی می‌باشد و دانشجویان برای تحصیل مامایی در این دانشگاه می‌بایست به آن تسلط داشته باشند. هدف اصلی دوره آموزش مامایی در دانشگاه بولونیا ایتالیا، آموزش حرفه ای افراد است. بنابراین آن‌ها قادر به انجام فعالیت‌هایی خاص با محوریت بهزیستی جسمی و روانی زنان، زوج‌ها و کل خانواده در طول رشد خود می‌شوند.

کلاس‌های این رشته در حالت‌های نظری و عملی برگزار می‌شود. در این رشته تحصیلی در دانشگاه بولونیا ایتالیا، دانشجویان کورس‌های تحصیلی خاصی را می گذرانند. این کورس‌های تحصیلی عبارتند از: علوم زیست پزشکی و زیست شناسی، علوم بهداشتی و پیشگیری، علوم انسانی و روانشناسی-آموزشی، علوم اخلاقی، حقوقی و سازمانی، زنان و زایمان، Gynaecology و علوم مرتبط با نوزادان و … .

در این دانشگاه علاوه بر دوره کارشناسی مامایی دوره کارشناسی ارشد نیز ارائه می گردد. برای اخذ مدرک مامایی از این دانشگاه لازم است تا دانشجویان دوره کارآموزی اجباری را بگذرانند. در پایان برنامه سه ساله کارشناسی، فارغ ‌التحصیلان دانش و مهارت‌های فنی، بین فردی و آموزشی را در زمینه مراقبت‌های زنان و زایمان، نوزادان و زنان و همچنین مهارت‌های یادگیری لازم برای ادامه تحصیل در دوره‌های بالاتر را اخذ می‌کنند.

دانشگاه هیومینتاس میلان ایتالیا

به عنوان آخرین معرفی، در ارتباط با رشته مامایی در دانشگاه هیومینتاس ایتالیا مطالبی را ارائه می‌کنیم. یکی از مزیت‌های تحصیل در این دانشگاه این است که، هزینه برای افراد مقیم کشور و دانشجویان بین‌المللی یکسان می‌باشد.

از این رو دانشجویان بین‌المللی نیاز نیست برای تحصیل مامایی در این دانشگاه هزینه زیادی بپردازند. نکته مهم دیگر این است که تحصیل مامایی در این دانشگاه به زبان ایتالیایی است. بنابراین دانشجویان می‌بایست به زبان ایتالیایی تسلط داشته باشند. مدت زمان تحصیل در این دانشگاه، سه سال است. دانشجویان مامایی با مهارتی خاص از این دانشگاه فارغ ‌التحصیل می‌شوند.

سوالات متداول در ارتباط با تحصیل مامایی در ایتالیا

 1. آیا ایتالیا کشوری مناسب برای تحصیل است؟

  بله ایتالیا یکی از کشور‌های پیشرفته در زمینه‌های علمی و شرایط زندگی می‌باشد.

 2. آیا تحصیل مامایی در ایتالیا با زبان انگلیسی امکان پذیر است؟

  بله برخی از دانشگاه‌های ایتالیا مامایی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

 3. آیا امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای تحصیل مامایی در ایتالیا می‌باشد؟

  بله دانشجویان می‌توانند برای تحصیل در رشته مامایی اقدام به دریافت بورسیه‌های تحصیلی مختلفی کنند.

 4. کدام دانشگاه‌های ایتالیا رشته مامایی را ارائه می دهند؟

  از جمله دانشگاه‌های ارائه دهنده مامایی در ایتالیا می‌توان به دانشگاه ساپینزا رم، دانشگاه هیومینتاس میلان، دانشگاه بولونیا ایتالیا، دانشگاه سن کامیلوس رم و … اشاره نمود.

 5. تحصیل مامایی در ایتالیا چند سال به طول می انجامد؟

  عموما تحصیل مامایی در این کشور و برای رشته کارشناسی سه سال به طول می انجامد.

 6. چه سطحی از زبان ایتالیایی برای تحصیل مامایی در ایتالیا لازم است؟

  برای تحصیل مامایی به زبان ایتالیایی مدرک مهارت زبان ایتالیایی با حداقل سطح زبان B2، C1 و یا C2، مورد نیاز خواهد بود.

 7. آیا تحصیل مامایی در ایتالیا به زبان ایتالیایی موجود است؟

  بله برخی از دانشگا‌های این کشور کورس‌های تحصیلی مامایی را به زبان ایتالیایی ارائه می دهند.

 8. آیا مدرک مامایی در ایتالیا معتبر است؟

  بله مدرک مامایی دانشگاه‌های ایتالیا در کل اتحادیه اروپا و سایر کشور‌ها معتبر می‌باشد.

 9. هزینه تحصیل در رشته مامایی در دانشگاه ساپینزا رم چقدر است؟

  هزینه تحصیل مامایی در این دانشگاه سالیانه سه هزار و شصت و چهار یورو می‌باشد.

 10. آیا امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مامایی در ایتالیا موجود است؟

  بله دانشگاههای مختلف مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری مامایی را ارائه می دهند.

 11. چه کورس‌های تحصیلی برای تحصیل در رشته مامایی ایتالیا ارائه می‌شود؟

  ار جمله کورس‌های تحصیلی عبارتند از: علوم زیست پزشکی و زیست شناسی، علوم بهداشتی و پیشگیری، علوم مرتبط با نوزادان، اخلاق حرفه ای و … .

4/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *