شرایط اخذ اقامت دائم اسپانیا

روش های مختلفی برای دریافت اقامت اسپانیا و مهاجرت به این کشور وجود دارد. اسپانیا شرایط مناسبی را برای زندگی و کار شهروندان خود و مهاجران، فراهم نموده است و هم چون سایر کشور های اروپایی، دارای مقررات سخت و دشوار نمی باشد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

افراد خارجی در صورتی که قصد اقامت بیش از 90 روز در این کشور را داشته باشند، باید پس از سفر به این کشور، اجازه اقامت دریافت کنند. اجازه اقامت موقت بین یک تا دو سال در اسپانیا معتبر است و در صورتی که افراد بیش از 5 سال در این کشور اقامت داشته باشند، می توانند اقامت دائم دریافت کنند. ما در موسسه مهاجرتی اصطهباناتی قصد داریم اطلاعات لازم در خصوص اقامت کشور اسپانیا را در این مقاله در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

نگاهی کلی به کشور اسپانیا

اسپانیا کشوری زیبا با تاریخی کهن در قلب اروپا می باشد و یکی از امن ترین کشور های جهان است. افراد با سکونت در این کشور می توانند به راحتی به سایر کشور های اروپایی رفت و آمد داشته باشند. اسپانیا یکی از کشور های برتر از لحاظ کار، تحصیل و زندگی می باشد که مورد توجه مهاجران بسیاری از سراسر دنیا قرار گرفته است. این کشور شبه جزیره ای در جنوب غربی اروپا می باشد و با کشور های فرانسه، آندورا و پرتغال همسایه است. اسپانیا جمعیتی حدود 50 میلیون نفر دارد و از 17 بخش خود مختار، 50 استان و چندین جزیره کوچک و بزرگ تشکیل شده است. از شهر های مهم این کشور می توان به مادرید، بارسلونا، گرانادا، والنسیا و مالاگا اشاره کرد.

راه های اخذ اقامت اسپانیا

همان طور که به آن اشاره شد، روش های مختلفی برای مهاجرت و اخذ اقامت این کشور وجود دارد. از جمله این روش ها می توان به اقامت تحصیلی، کاری، اقامت از طریق سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و پناهندگی اشاره کرد. در ادامه به هر یک از این روش های اقامتی خواهیم پرداخت.

دریافت اقامت اسپانیا از طریق کار

یکی از روش های اخذ اقامت اسپانیا، کار در این کشور می باشد، که برای این کار عموما افراد باید یک کارفرما داشته باشند. در واقع متقاضی باید از کارفرمای اسپانیایی، جاب افر (پیشنهاد شغلی) دریافت کند تا بتواند از این طریق وارد این کشور شده و مشغول به کار شود. البته یکی از شروط جذب نیروی کار خارجی این است که کارفرما نتواند نیروی مورد نیاز را در کشور خود پیدا کند.

در واقع کارفرما باید ابتدا شغل مورد نظر را به مدت 3 ماه در اسپانیا آگهی کند و در صورت عدم یافتن نیروی مناسب، مجددا آن را به مدت 3 ماه در اتحادیه اروپا آگهی نماید. در صورتی که باز هم نیروی متخصص پیدا نشد، کارفرما می تواند اقدام به جذب نیروی غیر اروپایی نماید. افراد پس از 3 تا 5 سال کار در اسپانیا و پرداخت به موقع مالیات می توانند اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.

دریافت اقامت اسپانیا از طریق کار

دریافت اقامت اسپانیا از طریق کار

دریافت اقامت اسپانیا از طریق تحصیل

دانشگاه های اسپانیا از اعتبار بالایی برخوردارند و دانشجویان بین المللی بسیاری از سراسر دنیا علاقمند به تحصیل در این کشور می باشند. دانشجویان می توانند از طریق تحصیل در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اقامت کشور اسپانیا را دریافت کنند. اکثر دانشجویان بین المللی تمایل دارند پس از اتمام تحصیلاتشان در اسپانیا بمانند و مشغول به کار شوند. یکی از رایج ترین روش هایی که برای اقامت پس از تحصیل وجود دارد، تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری می باشد.

افراد برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق تحصیل، باید به دنبال کار بگردند. پس از اشتغال به کار و پرداخت منظم مالیات، متقاضیان می توانند اقامت دائم اسپانیا را اخذ کنند.

دریافت اقامت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

اقامت سرمایه گذاری اسپانیا، یکی از بهترین روش های مهاجرت به این کشور می باشد که طرفداران زیادی نیز دارد. سرمایه گذاری در اسپانیا از طرق مختلفی سبب اخذ اقامت می گردد که از جمله آن ها می توان به خرید ملک، گلدن ویزای اسپانیا، ثبت شرکت و خرید اوراق قرضه دولتی اشاره کرد. در ادامه به بررسی هر کدام از این روش ها به تفکیک می پردازیم.

دریافت اقامت کشور اسپانیا از طریق خرید ملک

خرید ملک در اسپانیا، یکی از روش های اخذ اقامت در این کشور می باشد. افراد با توجه به بودجه ای که دارند می توانند اقدام به خرید یک ملک به ارزش 100.000 تا 500.000 یورو نمایند. برای اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک، نیازی به حضور افراد در این کشور نمی باشد. با خرید ملک می توان اقامت یک ساله اسپانیا را دریافت کرد و پس از یک سال این اقامت را تمدید نمود، پس از گذشت 5 سال هم امکان دریافت اقامت دائم وجود دارد. فقط این نکته را در نظر داشته باشید که اقتصاد در اسپانیا دارای نوسان است و هیچ تضمینی برای ثابت ماندن قیمت ملک وجود نخواهد داشت. از طرفی دولت اسپانیا برای تمدید اقامت یک ساله نیز هیچ تضمینی ارائه نمی دهد، که این مسئله بیشتر در مورد ایرانی ها صدق می کند.

دریافت اقامت کشور اسپانیا از طریق گلدن ویزا

دولت اسپانیا با هدف جذب سرمایه های خارجی به خانواده هایی که مقیم اروپا نیستند، اما سرمایه مناسبی دارند از طریق گلدن ویزای اسپانیا اقامت ارائه می دهد. به این صورت که متقاضیان باید ثابت کنند سرمایه ای تا 500.000 یورو دارند، که برای این کار می توانند چند ملک خریداری کنند که ارزش مجموع آن ها به 500.000 یورو برسد. در این صورت اقامت 5 ساله اسپانیا را اخذ خواهند کرد، که پس از این مدت می توانند برای دریافت اقامت دائم اقدام نمایند. در این روش از اقامت اسپانیا، شرط حضور در این کشور وجود ندارد و همچنین افراد اجازه کار خواهند داشت.

دریافت اقامت کشور اسپانیا از طریق گلدن ویزا

دریافت اقامت کشور اسپانیا از طریق گلدن ویزا

اخذ اقامت اسپانیا با ثبت شرکت و کارآفرینی

یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری و دریافت اقامت در اسپانیا، ثبت شرکت و کارآفرینی می باشد. برای این کار افراد باید یک بیزینس پلن (طرح توجیهی) ارائه دهند و در صورتی که بیزنیش پلن ارائه شده تائید شد، می توانند اقدام به اخذ ویزای سرمایه گذاری نمایند. شرط قبولی بیزینس پلن در اسپانیا، سودآوری کسب و کار مورد نظر برای این کشور می باشد، که در صورت تائید، افراد می توانند یک اقامت یک ساله دریافت کنند.

پس از آن در صورتی که شرکت همچنان سود دهی مناسبی داشته باشد، می توان اقامت خود را 2 سال دیگر تمدید نمود.

یکی از شرایط اقامت در اسپانیا از طریق سرمایه گذاری این است که کسب و کار ایجاد شده باید دارای منفعت عمومی و یا نوآوری علمی باشد، همچنین حداقل یک نفر اسپانیایی در شرکت مورد نظر استخدام شود. لازم به ذکر است که هزینه دریافت اقامت اسپانیا از طریق ثبت شرکت، 60 هزار یورو می باشد. با 5 سال اقامت از این روش، متقاضی می تواند، برای اقامت دائم خود اقدام نماید.

دریافت اقامت کشور اسپانیا با تمکن مالی

اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی (خود حمایتی اسپانیا) یکی از ارزان ترین و پر طرفدارترین روش های اقامت می باشد. در این روش افرادی که از توانایی مالی مناسبی برخوردارند، می توانند اقدام به دریافت اقامت در اسپانیا نمایند. در صورتی که افراد ثابت کنند ماهانه 2500 یورو درآمد دارند می توانند اقامت این کشور را اخذ کنند. این درآمد به ازای همسر حدود 1000 یورو و به ازای هر فرزند حدود 500 یورو اضافه خواهد شد.

اخذ ویزای تمکن مالی نیازی به مدرک زبان ندارد و تمام اعضای خانواده را شامل می شود (البته فرزندان کم تر از 18 سال). لازم به ذکر است در این روش، افراد اجازه کار نخواهند داشت، اما می توانند خویش فرما بوده و خودشان کسب و کار راه اندازی کنند.

دریافت اقامت در اسپانیا با خرید اوراق قرضه دولتی

از دیگر روش های سرمایه گذاری در اسپانیا و اخذ اقامت این کشور، می توان به خرید اوراق قرضه دولتی اشاره کرد. برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق خرید اوراق قرضه، متقاضی حداقل باید 2 میلیون یورو سرمایه گذاری کند. به طور کلی دولت اسپانیا از متقاضیان خارجی برای خرید اوراق قرضه استقبال می کند و در قبال خرید مشخصی از این اوراق به آن ها اقامت ارائه می دهد. متقاضیان برای دریافت این ویزا باید مدارکی همچون پاسپورت، گواهی عدم سوء پیشینه، گواهی مبنی بر نداشتن بدهی برای فرد، اسناد دارایی های شخص، اظهار نامه مالیاتی در فعالیت های سه سال گذشته و … را ارائه دهند.

دریافت اقامت و تابعیت اسپانیا از طریق تولد

تابعیت کشور ها بر اساس دو قانون خاک و خون به افراد تعلق می گیرد، که کشور اسپانیا از قانون خون برای ارائه تابعیت پیروی می کند. طبق این اصل، تابعیت کانادا به کودکانی تعلق می گیرد که حداقل یکی از والدین آن ها، اسپانیایی باشد. در صورتی که نوزادی در اسپانیا به دنیا بیاید و والدین او نا شناخته باشند، تابعیت اسپانیایی به کودک اعطا خواهد شد.

دریافت اقامت کشور اسپانیا از طریق ازدواج

برای دریافت اقامت اسپانیا، می توان از طریق ازدواج نیز اقدام نمود. به این صورت که افراد با هر روشی که وارد اسپانیا شده اند، با یک فرد تبعه اسپانیایی ازدواج کرده و اقامت این کشور را اخذ کنند. این روش اقامتی یک سری شرایطی دارد که از جمله ان ها می توان به تمکن مالی شخص اسپانسر برای تامین هزینه های همسر اشاره کرد. همچنین افراد باید با ارائه مدارک و اسناد لازم، به سفارت اسپانیا ثابت کنند که ازدواج آن ها صوری نبوده و هدف آن ها زندگی با یکدیگر است. در صورتی که شخص به مدت 5 سال در اسپانیا زندگی کند، می تواند اقامت این کشور را دریافت کند.

دریافت اقامت در اسپانیا از طریق پناهندگی

از دیگر روش های اخذ اقامت دائم اسپانیا، پناهندگی می باشد. مطابق با کنوانسیون 1951 ژنو، اگر شخصی به خاطر مسائل سیاسی، قومی، نژادی و یا مذهبی جانش در خطر باشد، می تواند درخواست پناهندگی نماید. این روش به دلیل خطرات فراوانی که دارد، به هیچ عنوان توصیه نمی شود. این روش هزینه کم تری نسبت به سایر روش های دریافت اقامت کشور اسپانیا دارد، اما با این روش، آسیب های جبران نشدنی ای در انتظار افراد خواهد بود.

بهتر است افراد برای دریافت اقامت کشور اسپانیا، از روش های دیگر دریافت اقامت اقدام کنند. موسسه مهاجرتی اصطهباناتی به علت خطرات موجود در اين روش هيچ گونه خدماتي را در زمينه پناهندگي ارائه نمي دهد و اين بخش تنها براي افزايش آگاهي شما عزيزان مي باشد.

دریافت اقامت کشور اسپانیا برای هنرمندان

افراد موفق، ورزشکاران و هنرمندان می توانند به واسطه هنر و مهارت هایی که دارند، اقدام به دریافت اقامت کشور اسپانیا نمایند. هنرمندان باید رزومه برجسته داشته باشند و ورزشکاران بایستی از شهرت و همچنین سلامت کامل بدنی برخوردار باشند. با اخذ اقامت از این طریق می توان به راحتی به تمامی کشور های عضو اتحادیه اروپا سفر کرد. افراد پس از پنج سال زندگی در اسپانیا می توانند اقدام به اخذ اقامت دائم نمایند. لازم به ذکر است برای ایرانیان این امکان فراهم نمی باشد و افراد قادر نخواهند بود از طریق ویزای هنرمندان اقامت کشور اسپانیا را اخذ کنند.

مراحل دریافت اقامت کشور اسپانیا

متقاضیان قبل از درخواست برای اقامت کشور اسپانیا، ابتدا باید ویزای اقامت دریافت کنند، که به افراد اجازه می دهد برای دریافت اقامت وارد اسپانیا شوند. پس از ورود به اسپانیا برای اخذ اقامت این کشور، لازم است افراد مراحلی را پشت سر بگذارند. این مراحل در ادامه آورده شده است:

مرحله 1- روش مهاجرت به اسپانیا را انتخاب کنید.

اولین گام در مراحل اخذ اقامت برای اسپانیا، انتخاب مسیر مهاجرتی بسته به شرایط خودتان می باشد. برای این کار باید از تمام روش های مهاجرت و شرایط آن ها آگاهی داشته باشید تا بتوانید بهترین روش را انتخاب کنید. موسسه مهاجرتی اصطهباناتی با ارائه اطلاعات لازم در مورد مسیر های مهاجرتی به شما کمک می کند تا مناسب ترین روش را انتخاب کنید و تا انتهای مراحل مهاجرت در کنار شما خواهد ماند.

مرحله 2- مدارک مورد نیاز را آماده کنید.

مدارک مورد نیاز اعلام شده از طرف سفارت اسپانیا را جمع آوری و تهیه نمایید.

مرحله 3: مدارک را ارائه نموده و از سفارت وقت بگیرید.

با ارائه مدارک لازم به سفارت، باید توضیح دهید که هدف شما از مهاجرت به اسپانیا چیست. همچنین بایستی از سفارت وقت بگیرید.

مرحله 4- ویزای خود را دریافت کنید.

پس از 2 تا 3 ماه از ارائه مدارک، کنسولگری نتیجه را اعلام می کند و در صورت مثبت بودن نتیجه، ویزای اسپانیا به شما تعلق می گیرد. پس از دریافت ویزا، باید آماده مهاجرت به اسپانیا شوید.

مرحله 5- به اسپانیا سفر کنید.

پس از دریافت ویزای اسپانیا، به مدت یک ماه وقت دارید تا به این کشور سفر کنید. پس در اسرع وقت چمدان خود را ببندید و مهیای سفر شوید.

مدارک مورد نیاز اقامت کشور اسپانیا

مدارک لازم برای اخذ اقامت اسپانیا به شرح زیر می باشند:

 • نامه تمکن مالی
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • رسید پرداخت هزینه صدور ویزا
 • مدارک شناسایی
 • کپی تمام صفخات گذر نامه
 • بیمه درمانی معتبر
 • مدارک محل اقامت در کشور اسپانیا

مزایا و معایب اقامت اسپانیا

افرادی که قصد مهاجرت به اسپانیا و دریافت اقامت این کشور را دارند، بهتر است در مورد مزایا و معایب اقامت در کشور اسپانیا، اطلاعاتی به دست آورند. چرا که با آگاهی از مزایا و محدودیت های زندگی در این کشور، می توان تصمیم واقع بینانه ای در مورد اقامت در اسپانیا اتخاذ کرد. در ادامه به برخی از مزایا و معایب زندگی در اسپانیا خواهیم پرداخت:

مزایا و معایب اقامت اسپانیا

مزایا و معایب اقامت اسپانیا

مزایای اقامت در کشور اسپانیا

 • بهره مندی از خدمات درمانی عالی و بیمه
 • امکان سفر به 28 کشور اتحادیه اروپا بدون نیاز به ویزا
 • امکان بهره مندی از وام بانکی
 • افتتاح حساب در بانک های معتبر بین المللی
 • هزینه های مناسب زندگی
 • استفاده از آب و هوای عالی
 • حمل و نقل مناسب
 • زندگی در شهر های تاریخی و توریستی

معایب اقامت در کشور اسپانیا

 • دشواری زبان اسپانیایی
 • ساعت های کاری طولانی
 • بازار کار نا مطلوب
 • طولانی بودن فرانید کار های اداری

هزینه های اقامت در کشور اسپانیا

هزینه اقامت در کشور اسپانیا، بستگی به سبک زندگی افراد و همچنین شهر محل زندگی ان ها خواهد داشت، اما به طور کلی می توان گفت هزینه زندگی در این کشور کم تر از سایر کشور های اروپایی می باشد. برای این که هزینه های زندگی را پایین آورد، می توان در شهر های کوچک اقامت گزید. در ادامه هزینه های مربوط به مواد غذایی در اسپانیا آورده شده است:

هزینه زندگی در کشور اسپانیا

هزینه زندگی در کشور اسپانیا

موارد مصرفیهزینه
یک کیلو گوجه فرنگی1.73 یورو
یک کیلو سیب1.80 یورو
یک کیلو سیب زمینی1.07 یورو
یک کیلو پنیر محلی10.25 یورو
یک لیتر شیر0.82 یورو
یک وعده غذایی 2 نفره در رستوران متوسط50 یورو
کاپوچینو1.71 یورو
یک کیلو گوشت10.65 یورو
یک کیلو مرغ6.35 یورو
نان1.04 یورو
یک کیلو برنج1.18 یورو

هزینه های مربوط به حمل و نقل، پوشاک، مسکن و سایر هزینه های زندگی در جدول زیر آمده است:

              آیتمهزینه
شلوار جین72.23 یورو
یک جفت کفش68.59 یورو
لباس تابستانی در فروشگاه های زنجیره ای28.08 یورو
بلیط حمل و نقل عمومی یک طرفه1.40 یورو
یک لیتر بنزین1.65 یورو
تاکسی برای یک کیلومتر3.05 یورو
تعرفه تلفن همراه0.19 یورو
بلیط سینما17 یورو
شهریه باشگاه43 یورو
اجاره آپارتمان دو خوابه 85 متری در مرکز شهر1293 یورو
اجاره آپارتمان دو خوابه 85 متری در حومه شهر904 یورو

قوانین اقامت دائم و اخذ تابعیت اسپانیا

به طور کلی با گذشت 5 سال از اقامت در اسپانیا می توان اقدام به اخذ اقامت دائم نمود و پس از گذشت 5 سال از اقامت دائم نیز می توان تابعیت اسپانیا را دریافت کرد. برای دریافت اقامت دائم و تابعیت اسپانیا، یک سری قوانین وجود دارد که متقاضیان باید آن ها را رعایت کنند. این قوانین عبارتند از:

 • عدم داشتن سابقه کیفری و دادگاهی در طول اقامت در کشور اسپانیا
 • داشتن درامد و شرایط مالی پایدار
 • تسلط به زبان اسپانیایی و ارائه مدرک زبان

در برخی موارد این امکان وجود دارد که فرایند دریافت تابعیت کوتاه تر گردد. به طور مثال در صورت پناهندگی تنها پس از گذشت 5 سال می توان تابعیت اسپانیا را دریافت کرد، که البته توصیه نمی گردد؛ یا تولد از والدین اسپانیایی سبب اخذ تابعیت مستقیم این کشور خواهد شد.

سخن پایانی

همان طور در ابن مقاله به آن اشاره شد، از راه های مختلفی می توان اقامت اسپانیا را دریافت کرد. از جمله این روش ها می توان به اقامت کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری، ازدواج و تولد اشاره کرد. پیدا کردن شغل در اسپانیا یکی از روش های نسبتا دشوار می باشد. در صورتی که به دنبال راه های آسان تری برای اقامت در این کشور هستید، بهتر است از روش تحصیلی، خرید ملک و یا سرمایه گذاری اقدام نمایید.

شما عزیزان می توانید برای دریافت مشاوره جهت مهاجرت به اسپانیا و اخذ اقامت این کشور، به کارشناسان ما در مجموعه مهاجرتی اصطهباناتی مراجعه کنید. متخصصان این مجموعه با برخورداری از سال ها تجربه در زمینه مهاجرت، می توانند پرونده مهاجرتی شما را پیگیری نموده و یاری تان کنند.

سوالات متداول درباره اقامت دائم اسپانیا

1- آیا اقامت در اسپانیا با خرید ملک امکان پذیر است؟

بله. خرید ملک یکی از روش های سرمایه گذاری در این کشور است که باید حداقل 500.000 هزار یورو برای آن سرمایه گذاری نمود.

2- هزینه زندگی در اسپانیا چقدر است؟

هزینه زندگی در این کشور برای هر نفر ماهانه 600 تا 1000 یورو می باشد.

3- آیا امکان دریافت اقامت کشور اسپانیا از طریق ویزای همراه وجود دارد؟

بله. همسر و فرزندان زیر 18 ساله متقاضی، می توانند از طریق ویزای همراه اقامت دریافت کنند.

4- چند سال بعد از اقامت در کشور اسپانیا می توان اقامت دائم دریافت کرد؟

پس از پنج سال اقامت می توان اقدام به اخذ اقامت دائم نمود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *