مهاجرت به مجارستان

اقامت مجارستان

اقامت مجارستان

مجارستان کشوری کهن و با تاریخ و فرهنگ غنی در مرکز قاره اروپا واقع شده است. این کشور زیبا و سحرآمیز مهاجران زیادی را به سمت خود کشانده است. در این مقاله به دلایل این جذابیت و چگونگی اخذ اقامت مجارستان می پردازیم. در این مقاله می خوانید:

 • چرا اقامت مجارستان؟
 • اقامت مجارستان از طریق تحصیل
 • اقامت مجارستان از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت مجارستان از طریق کار
 • اقامت مجارستان از طریق تولد
 • اقامت مجارستان از طریق ازدواج
 • اقامت مجارستان از طریق ازدواج برای ایرانی ها
 • اقامت مجارستان از طریق پناهندگی
 • اخذ تابعیت مجارستان
 • اقامت موقت مجارستان
 • تفاوت اقامت و تابعیت مجارستان
 • مزایای اخذ اقامت مجارستان
 • هزینه های اقامت و زندگی در مجارستان
 • سخن آخر
 • سوال های متداول در مورد اقامت مجارستان

چرا اقامت مجارستان؟

کشور اروپایی مجارستان عضو سازمان های مهم جهانی مانند سازمان ملل متحد، سازمان تجارت جهانی، شورای اروپا و بانک جهانی است. این کشور از لحاظ تولید ناخالص ملی دارای اقتصادی قدرتمند و پویا است. پایین بودن نرخ جرم و جنایت، ثبات سیاسی و اجتماعی، امنیت اجتماعی و مردم صلح دوست، بالا بودن استانداردهای زندگی و پایین بودن هزینه زندگی در کشور مجارستان موجب شده است تا هر ساله متقاضیان فراوانی از طریق سرمایه گذاری، تحصیل و یا کار و اشتغال اقامت این کشور را اخذ کنند.در واقع کشور مجارستان به عنوان پلی در جهت اقامت و زندگی در دیگر کشورهای برتر اروپایی محسوب می شود. فعالیت و پویایی و ثبات اقتصادی و رونق بازار و امنیت اجتماعی و سیاسی از مهم ترین دلایل سرمایه گذاری خارجی در این کشور محسوب می شود.مردم این کشور به موسیقی و سوارکاری علاقه فراوانی دارند. این کشور از دیرباز مهد دانشمندان و مخترعان بزرگی بوده است. جذابیت های طبیعی و بکر، شگفت انگیزی معماری و تاریخ این کشور و تضاد زیبای سنت و مدرنیته در این پایتخت فرهنگی اروپا موجب شده است تا متقاضیان فراوانی از سرتاسر جهان برای اخذ اقامت این کشور اقدام کنند.این کشور اروپایی از دیرباز مورد توجه متقاضیان ایرانی نیز بوده است و بسیاری از ایرانی ها در سال های اخیر برای تحصیل و یا اشتغال روانه این کشور شده اند.

بر این اساس مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی با تهیه این مقاله به سوال های بی شمار متقاضیان در مورد اخذ اقامت این کشور اروپایی پاسخ می دهند. مطالعه این مقاله را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

اقامت مجارستان از طریق تحصیل

دانشگاه های کشور مجارستان در میان دانشگاه های کشورهای اروپایی از ارزش و اعتبار خاصی برخوردار هستند. دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های این کشور در صورت تمایل می توانند پس از گذراندن چند ترم تحصیلی به دانشگاه های دیگر کشورهای برتر اروپایی منتقل شوند.دانشجویان پس از گذراندن دوره تحصیلی خود می توانند با پیدا کردن کار مناسب و یا قرارداد کاری، مجوز اقامت کاری مجارستان را اخذ کنند. دانشجویان پس از تمام شدن دوره تحصیلی خود باید در فرصت یک سال تا ۱۵ ماه کار مناسب خود را پیدا کنند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند و پس از ۵ سال کار در این کشوراقامت دائم مالزی را اخذ کنند.دانشگاه های معتبر کشور مجارستان دوره های تحصیلی را در مقاطع مختلف لیسانس، فوق لیسانس و دکترا و همچنین رشته های پزشکی و دندانپزشکی به دانشجویان ارائه می دهند. متقاضیان تحصیل در مجارستان نیاز به ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی ندارند، البته داشتن این مدرک مهارت یک امتیاز محسوب می شود.تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان از ۸۰۰۰ یورو تا ۱۰.۰۰۰یورو می باشد. این مبلغ در حدود ۳ ماه قبل از این که متقاضی به سفارت مجارستان مراجعه کند باید در حساب وی باشد.

اقامت مجارستان از طریق تحصیل

اقامت مجارستان از طریق تحصیل

اقامت مجارستان از طریق سرمایه گذاری

متقاضی سرمایه گذاری در کشور مجارستان علاوه بر سرمایه گذاری در کشوری پیشرفته و صنعتی و کسب سود از مزایای فراوانی برخوردار می شود. سرمایه گذار از حمایت ۵ ساله دولت مجارستان بهره مند می شود و می تواند برای اقامت دائم همسر و فرزندان خود اقدام کند. یکی از بهترین شرایط سرمایه گذاری در این کشور این است که سرمایه گذار نیاز به ارائه مدرک تحصیلی و مدرک مهارت زبان ندارد. علاوه بر این سرمایه گذار می تواند از همه حق و حقوق شهروندی کشور مجارستان
برخوردار شود و بدون نیاز به اخذ ویزا به کشورهای عضو شینگن رفت و آمد کند.متقاضیان اخذ اقامت مجارستان از طریق سرمایه گذاری به چندین روش می توانند در این کشور سرمایه گذاری کنند؛ ثبت شرکت تجاری، خرید املاک و مستغلات، خرید اوراق قراضه، کارآفرینی و برنامه رزیدنسی باند(Residency Bond).حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در کشور مجارستان در حدود ۱۰.۰۰۰ یورو می باشد. البته سرمایه گذار قبل از شروع پروسه اقامت و ثبت شرکت در مجارستان باید حداقل ۳۰.۰۰۰ یورو در حساب بانکی خود داشته باشد. ارائه طرح تجاری با توجیه اقتصادی الزامی می باشد.

در روش خرید خانه متقاضی می تواند در شهر بوداپست با مبلغی بالغ بر ۲۰۰.۰۰۰ یورو ۲ واحد آپارتمان را خریداری کند و سپس آن ها را اجاره دهد. مجوز اقامت متقاضی بر اساس سود حاصل از اجاره این آپارتمان ها صادر می شود.متقاضی می تواند با سرمایه گذاری ۳۰۰.۰۰۰ یورو اقدام به خرید اوراق قراضه دولتی کشور مجارستان کند که این اوراق قراضه دولتی قابل خرید و فروش می باشند. این سرمایه گذاری به نفع سرمایه گذار و دولت مجارستان است. در این روش متقاضی در عرض ۶ ماه می تواند کارت اقامت موقت را دریافت کند و پس از ۸ سال برای اخذ پاسپورت مجارستان اقدام کند. یکی از مزیت های سرمایه گذاری به روش خرید اوراق قراضه دولتی مجارستان این است که متقاضی ملزم به پرداخت مالیات نمی باشد. علاوه بر این روش ها، متقاضی می تواند با روش کارآفرینی در حدود ۶۰.۰۰۰ یورو و در حدود ۱۵میلیون فورینت مجارستان سرمایه گذاری کند. در برنامه رزیدنسی باند یا خودحمایتی، متقاضی سرمایه گذاری با پرداخت ۳۰۰.۰۰۰یورو سرمایه اصلی و ۶۰.۰۰۰ یورو هزینه های دولتی اقدام به سرمایه گذاری در کشور مجارستان می کند. این نوع سرمایه گذاری به منظور تسریع اخذ اقامت این کشور اروپایی برنامه ریزی شده است.

اقامت مجارستان از طریق کار

اخذ اقامت مجارستان از طریق کار بر اساس قرارداد کاری با کارفرمای مجارستانی و پیشنهاد کاری Job Offer می باشد. کارفرمای مجارستانی در مرحله اول کار مورد نظر را به مدت ۳ ماه در داخل کشور مجارستان و سپس برای مدت ۳ ماه دیگر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا آگهی می کند. در صورتی که در طی این مدت نیروی کار مجارستانی و یا اروپایی برای این کار یافت نشد، کارفرما با متقاضی قرارداد کاری منعقد می کند. دارا بودن مهارت زبان مجارستانی از مهم ترین شرط اخذ ویزای کاری مجارستان است. هزینه دریافت ویزای کار مجارستان ۶۰ یورو می باشد. متقاضیانی که دارای مهارت و تخصص حرفه ای و مدرک تحصیلی در رشته های مدیریت منابع انسانی، امور مالی و حسابداری، مدیر شبکه و سئو و IT باشند، در اولویت استخدام قرار دارند.

اقامت مجارستان از طریق تولد

اخذ اقامت کشورهای جهان بر اساس دو قانون انجام می شود، قانون خون و قانون خاک. قانون خاک بر این اساس است که محل تولد کودک، تابعیت کودک متولد شده را مشخص می کند. در حالی که قانون خون بر این اصل استوار است که تابعیت پدر و مادر، تابعیت کودک متولد شده را تعیین می کند. کشور مجارستان نیز از قانون خون تبعیت می کند.

 • اگر پدر و مادر کودک متولد شده در مجارستان دارای تابعیت مجارستان باشند، آن کودک نیز تابعیت مجارستان را دریافت می کند.
 • اگر پدر و مادر کودک دارای اصل و نسب مجارستانی باشد، این کودک تابعیت مجارستان را دریافت می کند.
 • اگر کودکی از طرف پدر و مادر مجارستانی به فرزندخواندگی پذیرفته شده باشد، تابعیت مجارستان را دریافت می کند.

اقامت مجارستان از طریق ازدواج

متقاضی اخذ اقامت مجارستان با ازدواج با تبعه این کشور می تواند به این مهم نائل شود. شرایط اخذ اقامت مجارستان از طریق ازدواج عبارت است از:

 • ازدواج تبعه و شهروند مجارستان با شهروند خارجی باید یک ازدواج واقعی و قانونی باشد و نه ازدواج سوری و ظاهری.
 • این ازدواج به طور قانونی و رسمی و بر اساس قوانین کشور مجارستان ثبت شود.
 • هر دو طرف ازدواج به مدت ۱۰ سال در کنار یکدیگر زندگی کنند.
 • اگر در طی زندگی مشترک کودکی متولد شود، شرط اخذ اقامت و تابعیت برای متقاضی به ۵ سال کاهش می یابد. البته متقاضی باید واجد شرایط دیگری نیز باشد. از میان این شرایط می توان به اثبات عدم سوپیشینه و مهارت کامل به زبان رسمی مجارستان اشاره کرد.
اقامت مجارستان از طریق ازدواج

اقامت مجارستان از طریق ازدواج

اقامت مجارستان از طریق ازدواج برای ایرانی ها

قوانین اخذ اقامت مجارستان برای همه ملیت ها مشترک است اما در مورد متقاضیان ایرانی ذکر این نکته ضروری است که اگر متقاضی ایرانی قصد ازدواج با یک تبعه مجارستان را داشته باشد، تبعه مجارستان باید تعهد کند که همه هزینه های متقاضی ایرانی را در مدت ۲ سال زندگی مشترک در مجارستان تامین کند. اگر تبعه مجارستان به این تعهد پایبند بماند، همسر ایرانی وی می تواند مجوز اقامت در این کشور را دریافت کند. پس از چند سال زندگی مشترک متقاضی می تواند برای اخذ تابعیت و شهروندی مجارستان اقدام کند.ذکر این نکته ضروری است که همسر مجارستانی باید شهروند مجارستان و یا دارای اقامت دائم این کشور باشد. در واقع اخذ تابعیت و شهروندی کشور مجارستان از طریق ازدواج با افرادی که مجوز اقامت موقت مجارستان را دارند، امکان پذیر نمی باشد.

اقامت مجارستان از طریق پناهندگی

پناهندگی یکی از روش های اخذ تابعیت و شهروندی کشور مجارستان محسوب می شود، اما موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی به هیچ وجه این روش را به متقاضیان توصیه نمی کند. ذکر این روش در این مقاله صرفا به منظور آگاهی و اطلاع متقاضیان از همه روش های اخذ اقامت مجارستان می باشد. پناهندگی روش پرخطر و ناامنی است. به منظور درخواست پناهندگی کشور مجارستان، متقاضی باید در این کشور حضور داشته باشد. پس از ورود به کشور مجارستان، متقاضی باید همه مدارک شناسایی و هویتی خود را به افسر مهاجرتی تحویل دهد. در صورتی که با پناهندگی متقاضی موافقت شود، بر طبق کنوانسیون پناهندگی ژنو، دولت مجارستان موظف است تا حداقل امکانات لازم برای زندگی متقاضی پناهنده را فراهم کند.

اخذ تابعیت مجارستان

متقاضی با اخذ اقامت دائم مجارستان و در صورت واجد شرایط بودن می تواند بری اخذ تابعیت این کشور اقدام کند. این شرایط عبارت است از:

 • متقاضی به طور مستمر مدت ۸ سال در کشور مجارستان زندگی کرده باشد.
 • متقاضی تمکن مالی و توانایی تامین هزینه های زندگی خود در مدت زندگی در مجارستان را داشته باشد.
 • متقاضی از قوانین و مقررات کشور مجارستان تبعیت کند.
 • متقاضی دارای سابقه کیفری و جرم و جنایت در کشور مجارستان نباشد و دارای شخصیت مستقل و ویژگی های اخلاقی مناسب و معقول باشد.
اخذ تابعیت مجارستان

اخذ تابعیت مجارستان

اقامت موقت مجارستان

کشور مجارستان علاوه بر مجوز اقامت دائم، به متقاضیان اقامت های کوتاه مدت ۳ و ۵ ساله را نیز ارائه می دهد. بر طبق قوانین کشور مجارستان که در سال ۲۰۱۱ به تصویب رسید، متقاضیانی می توانند اقامت ۳ ساله مجارستان را اخذ کنند که نسل و تبار آن ها اهل مجارستان باشند. افرادی که به این کشور پناهنده شده اند و همچنین افرادی که با مدارک و اسناد مجارستانی بودن خود را ثابت کنند، می توانند این اقامت کوتاه مدت را اخذ کنند. متقاضیان ازدواج که از ازدواج آن ها با تبعه مجارستان ۳ سال می گذرد و پدر و مادرانی که کودک آن ها دارای تابعیت این کشور می باشد، نیز می توانند برای اخذ اقامت سه ساله مجارستان اقدام کنند. بر طبق قوانین کشور مجارستان افرادی که در کشور مجارستان متولد شده اند و یا تا قبل از ۱۸ سالگی در این کشور زندگی کرده اند، می توانند اقامت ۵ ساله مجارستان را اخذ کنند.

تفاوت اقامت و تابعیت مجارستان

اقامت یک کشور با تابعیت و شهروندی یک کشور متفاوت است. در واقع به منظور اخذ تابعیت یک کشور مانند کشور مجارستان متقاضی باید در ابتدا مجوز اقامت این کشور را داشته باشد. فردی که دارای مجوز اقامت مجارستان است، حق رای و اشتغال در منصب های سیاسی را ندارد. اما فردی که تابعیت و شهروندی کشور مجارستان را دارد، از حق رای و کاندید شدن مانند همه شهروندان برخوردار می باشد.

مزایای اخذ اقامت مجارستان

متقاضی اخذ اقامت مجارستان به روش های سرمایه گذاری و یا تحصیل در مجارستان و اشتغال می تواند از مزایای بی شمار اقامت و زندگی در این کشور برخوردار شود:

 • سفر به کشورهای کشورهای عضو شینگن بدون نیاز به اخذ ویز
 • امکان کار و تحصیل در کشورهای عضو اتحادیه اروپا
 • پایین بودن هزینه های زندگی و بالا بودن اعتبار مدارک تحصیلی
 • دارا بودن پاسپورت معتبر مجارستان، پاسپورت مجارستان در رتبه نهمین پاسپورت جهان قرار دارد.
 • دارا بودن حق شهروندی ضمنی اتحادیه اروپا
 • دارا بودن تابعیت دوگانه(تابعیت کشور متقاضی و تابعیت مجارستان)
 • استفاده از سیستم های بهداشتی و درمانی پیشرفته
 • امکان تحصیل رایگان فرزندان
 • بالا بودن سطح رفاه و امنیت اجتماعی
 • امکان استفاده از تسهیلات بانکی کشور مجارستان
مزایای اخذ اقامت مجارستان

مزایای اخذ اقامت مجارستان

هزینه های اقامت و زندگی در مجارستان

به طور کلی هزینه های زندگی هر فرد بر اساس شرایط و سبک و الگوی مصرف وی متفاوت است. به طور متوسط هزینه های زندگی ماهانه در مجارستان در حدود ۶۰۰ یورو می باشد. این در حالی است که بر طبق آمارهای معتبر هزینه های زندگی در کشور مجارستان ۵۷ درصد ارزان تر از هزینه های زندگی در شهر لندن است. هزینه های اجاره خانه در مجارستان به مراتب پایین تر از ایران است. هزینه ماهانه اجاره آپارتمان ۷۰ متری در مرکز شهر بوداپست در حدود ۳۰۰ یورو است.

سخن آخر

در این مقاله روش های اخذ اقامت مجارستان مورد بررسی قرار گرفت. از مجموع موارد شرح داده شده می توان نتیجه گیری کرد که اقامت تحصیلی و سرمایه گذاری بهترین روش های اخذ اقامت کشور مجارستان می باشد. پایین بودن نرخ جرم و جنایت، ثبات سیاسی و اجتماعی، امنیت اجتماعی، بالا بودن استانداردهای زندگی و پایین بودن هزینه های زندگی در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی از مهم ترین دلایل اخذ اقامت این کشور محسوب می شود.

اگر با مطالعه این مقاله هنوز سوال هایی در مورد چگونگی اخذ اقامت این کشور در ذهن دارید، مشاوران موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی در شعبه های تهران، شیراز، اصفهان، تبریز و مشهد با سابقه صدها پرونده مهاجرت تحصیلی و شغلی به شما کمک می کنند تا بهترین گزینه مهاجرتی را انتخاب کنید.

سوال های متداول در مورد اخذ اقامت مجارستان

1- هزینه های زندگی در مجارستان چقدر است؟

به طور متوسط هزینه های زندگی ماهانه در مجارستان در حدود ۶۰۰ یورو می باشد.

2- میزان تمکن مالی لازم برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان چقدر است؟

از ۸۰۰۰ یورو تا ۱۰.۰۰۰ یورو. این مبلغ در حدود ۳ ماه قبل از این که متقاضی به سفارت مجارستان مراجعه کند باید در حساب وی باشد.

3- روش های سرمایه گذاری برای اخذ اقامت مجارستان کدامند؟

ثبت شرکت تجاری، خرید املاک و مستغلات، خرید اوراق قراضه کارآفرینی برنامه رزیدنسی باند

4- شرایط اقامت ۵ ساله مجارستان چیست؟

متقاضی باید در کشور مجارستان متولد شده باشند و افرادی که تا قبل از ۱۸ سالگی در کشور مجارستان زندگی کرده باشند.

5- شرایط دریافت ویزای کار مجارستان چیست؟

دریافت پیشنهاد کاری(Job Offer) از یک کارفرمای مجارستانی

6- اعطای تابعیت مجارستان از طریق تولد بر اساس قانون خون است یا خاک؟

قانون خون

7- مهم ترین شرط اخذ تابعیت کشور مجارستان چیست؟

زندگی به مدت ۸ سال در مجارستانتمکن مالی و عدم سابقه کیفری و جرم و جنایت در کشور مجارستان

8- شرط ازدواج متقاضی ایرانی با یک تبعه مجارستانی چیست؟

تبعه مجارستانی باید تعهد کند که همه هزینه های مرد یا زن ایرانی را در مدت ۲ سال زندگی مشترک در مجارستان تامین کند.

9- اخذ تابعیت مجارستان با اخذ اقامت مجارستان چه تفاوتی دارد؟

فردی که دارای مجوز اقامت مجارستان است، حق رای دادن و کاندید شدن در این کشور را ندارد.

10- مزایای اقامت مجارستان چیست؟

تبدیل شدن به یک شهروند اروپاامکان تحصیل و کار در کشورهای عضو اتحادیه اروپاپایین بودن هزینه های زندگیدارا بودن حق شهروندی ضمنی اتحادیه اروپادارا بودن تابعیت دوگانه

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *