مهاجرت از طریق دوره و کالج های زبان

در این مطلب میخوانید

راه‌های مختلفی برای مهاجرت و ادامه تحصیل در خارج کشور وجود دارد. تقریبا برای موفقیت در این مسیر به مهارت زبانی نیاز دارید. کسب مدرک آیلتس یا تافل یکی از روش‌های تسهیل فرایند ورود دریافت ویزا است. اما راه ساده‌تری هم وجود دارد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

مهاجرت از طریق دوره و کالج‌های زبان اروپا محبوب‌ترین راه برای ورود به این قاره به‌حساب می‌آید. با شرکت در این دوره‌ها، مسیر دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های اروپایی و ادامه تحصیل ساده می‌شود.

مهاجرت از طریق دوره زبان

مزیت‌های متعدد زندگی، تحصیلی و کادر کشور‌های اروپایی، دلایل اصلی مهاجرت و ورود به این قاره سبز هستند. برای دستیابی به این هدف روش‌های مختلفی وجود دارد. اما همه کارشناسان مهاجرت تحصیلی را روشی آسان می‌دانند.

تحصیل کم ریسک، کم هزینه و باکیفیت بالا در کنار شانس دریافت ویزای همراه دلایل اصلی کارشناسان برای توصیه این روش هستند. تحصیل در اغلب کشور‌ها دارای چند بخش و زیر شاخه است. دوره‌ها و کالج‌های زبان یکی از این زیرمجموعه‌ها به‌حساب می‌آیند. این دوره‌ها به‌دلیل عدم تقاضا برای ارائه مهارت‌های زبانی محبوبیت بالایی دارند. در این خصوص می‌توانید با موسسه مهاجرتی اصطهباناتی مشورت کنید.

مزایای مهاجرت تحصیلی از طریق کالج زبان

 • یادگیری زبان به‌صورت حرفه‌ای
 • توانایی برقراری ارتباط با بومیان و شهروندان یا زندگی در یک محیط جدید
 • پذیرش مدرک از سوی سفارت
 • ریسک پایین برای دریافت ویزا
 • دریافت مجوز کار در حین تحصیل در کالج زبان
 • اجازه ورود، زندگی و کار در کشور‌های حوزه شینگن
 • راهی مستقیم برای ورود به اروپا یا کشور‌های حوزه UE
 • تقویت رزومه تحصیلی
 • دریافت مجوز اقامت طولانی مدت برای تحصیل
 • قابلیت تبدیل کارت اقامت به اقامت کاری یا سرمایه‌گذاری
 • دریافت مجوز تحصیل رایگان برای فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضی
 • یک سال اقامت بیشتر بعد از اتمام دوره برای یافتن کار مناسب

شرایط پذیرش کالج های زبان

 • دریافت پذیرش تحصیلی از موسسات معتبر یا کالج‌های زبان
 • پاسپورت معتبر
 • ارائه توضیح نامه درباره شرایط تحصیلی
 • سن بالای ۱۷ سال
 • اثبات تمکن مالی برای پرداخت هزینه تحصیل و زندگی

هزینه کالج‌های زبان

هزینه شرکت در دوره‌های زبان یکی از مواردی است که قبل مهاجرت باید به آن توجه کنید. عوامل مختلفی مانند کشور یا کالج مقصد، نوع و طول دوره مهم‌ترین عوامل برای محاسبه هزینه نهایی هستند. بر همین اساس، در جدول زیر اطلاعات کاملی درباره دوره‌های زبان کشور‌های مختلف آورده شده است:

کشورمیانگین هزینه زبان
ترکیه3000 تا 5000 دلار
فرانسه6000 تا 8000 دلار
روسیه7500 تا 9000 دلار
مجارستان4400 تا 6600 دلار
اوکراین1000 تا 5000 دلار
کانادااز 9000 دلار
قبرس شمالی1000 تا 1500 دلار
آلمان5500 تا 30000 دلار
اسپانیا730 دلار برای هر هفته
آمریکا830 تا 1200 دلار برای هر هفته

کالج های زبان

تفاوتی وجود ندارد هدف اصلی شما از شرکت در دوره‌های زبان چیست. زیرا، برای ادامه تحصیل، کار یا زندگی در هر کشور دیگر به برقراری ارتباط با شهروندان آن نیاز دارید. در اغلب کشور‌ها محدودیتی برای ثبت نام متقاضیان در محدوده سنی مختلف در دوره‌های زبان وجود ندارد.

اگر تصمیم شما برای شرکت در کالج‌های زبان جدی است باید سنتان بیش از ۱۷ سال باشد. راهی برای ورود به این موسسات آموزشی قبل از اتمام دوران دبیرستان وجود ندارد. در یک دسته‌بندی کلی می‌توان دوره‌های زبان برگزارشده در کالج‌ها را به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

دوره Pre-Sessional

این دوره برای افرادی مناسب است که میزان تسلط آن‌ها به زبان کمی پایین‌تر از سطح درخواستی دانشگاه باشد. این دوره‌ها معمولا بین یک تا ۶ ماه طول می‌کشند. طول این دوره برای افرادی که نمره آیلتس 5.5 کسب کرده‌اند حدود ۱۲ هفته یا سه ماه است.

دوره Pathway

در صورتی‌که متقاضی برای بهبود سطح زبان خود به زمان بیشتری نیاز داشته باشد شرکت در دوره یک ساله Pathway بهترین گزینه به‌حساب می‌آید. بعضی از این دوره‌‌ها مسیر برای ورود بدون شرط به دانشگاه را فراهم می‌کنند.

دوره آماده‌سازی برای آزمون

در مواردی برای موفقیت در مسیر مهاجرت به ارائه مدرکی خاص برای تعیین سطح مهارت زبانی خود نیاز دارید. برخی دوره‌ها به‌صورت حرفه‌ای بر افزایش مهارت متقاضیان برای شرکت در آزمون‌های خاص متمرکز هستند. این دوره برای دانشجویان و افراد متقاضی ورود به بازار کاری خارج کشور مفید است.

برخی دوره‌های زبان با هدف آمادگی متقاضیان برای آزمون آیلتس یا تافل برگزار می‌شونددوره General یا عمومی

این دوره‌ها نقش مهمی در افزایش تسلط و اعتماد‌به‌نفس متقاضیان دارند. با هر سطح و مهارتی در زبان می‌توانید در این دوره‌ها شرکت کنید. تاریخ آغاز و زمان پایان دوره‌ها به انتخاب متقاضی تعیین می‌شود.

دوره‌های آکادمیک

اگر متقاضی اشتغال در بخش‌های علمی و دانشگاهی هستید شرکت در دوره‌های آکادمیک را در اولویت قرار دهید. شرکت در این دوره یکی از پیش شرط‌های اصلی برای تحصیل در مقطع کارشناسی یا ارشد است.

مهاجرت از طریق کالج زبان در مجارستان

شرکت در دوره زبان مجارستان مسیری ساده برای دریافت ویزای شینگن است. پروسه نسبتا طولانی یادگیری زبان، اعتبار مدرک، زندگی در یک محیط واقعی، انطباق با فرهنگ کشور مقصد و یافتن شغل مناسب برخی دلایل برای شرکت در کالج‌های زبان هستند.

در کشور مجارستان دوره‌های مختلفی برای زبان انگلیسی، فرانسه، آلمانی و مجاری برگزار می‌شود. شرایط برای شرکت در یک ترم تحصیلی وجود ندارد. متقاضی موظف به گذراندن دوره‌های یک ساله یا دو ترم خواهد بود. پس، اعتبار ویزا نیز حداقل یک سال تعیین شده است.

کالج های مجارستان

کالج های مجارستان

دوره‌های زبان در مجارستان

تمام دوره‌های تحصیلی مطابق با استاندارد‌های اروپایی ارائه می‌شوند. برای زبان آلمانی ۶ سطح (از A1 تا 2C) برای افراد مبتدی تا حرفه‌های وجود دارد. پذیرش برای دوره‌های آلمانی نیز در ماه‌های سپتامبر، ژانویه و می انجام می‌شود.

ظرفیت محدود این دوره‌ها اهمیت تلاش برای ارسال به‌موقع مدارک به کالج را بیشتر می‌کند. شرایط برای پذیرش در دوره‌های انگلیسی نیز مشابه زبان آلمانی است. اما، برخی دانشگاه‌ها پذیرش دانشجو را به ترم ژانویه و سپتامبر محدود کرده‌اند. هزینه شرکت در دوره‌ها نیز به طول آن و کالج محل تحصیل وابسته است.

شرایط شرکت در دوره‌های زبان مجارستان

بر اساس نظام آموزشی Hungary محدوده سنی برای متقاضیان تعریف شده است. بازه سنی ارتباط مستقیمی با مدرک تحصیلی شما دارد. بر این اساس، دارندگان مدرک دیپلم تا سن ۳۰ سال، دارندگان مدرک کارشناسی تا ۳۲ سال و افراد دارای مدرک ارشد تا ۳۸ سال برای دریافت ویزا فرصت خواهند داشت.

در گام بعد نوبت به اثبات تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل می‌رسد. با موجودی 8 هزار یورو برای دریافت ویزای زبان با مشکل روبرو نمی‌شوید. در نهایت باید هزینه‌های دولتی را بپردازید. این مبلغ حدود ۷۰ یورو تعیین شده است.

هزینه پایین زندگی در مجارستان، آنجا را به مقصد مناسبی برای ثبت نام در کالج‌های زبان تبدیل می‌کند

بهترین کالج‌های زبان مجارستان

 • کالج دونا
 • مرکز زبان انگلیسی
 • موسسه گوته
 • شورای فرهنگی بریتانیا

کالج زبان در فرانسه

مهاجرت از طریق کالج زبان به فرانسه

تحصیل در کالج‌های فرانسه راهی آسان برای دستیابی به اقامت این کشور است. تمام متقاضیان شرکت در این برنامه باید ویزای نوع D دریافت کنند. یک ماه بعد از ورود به France کارت اقامت تحصیلی برای آن‌ها صادر خواهد شد. دریافت مجوز کار حین تحصیل یکی از مزایای اصلی پذیرش از کالج‌های زبان این کشور است.

شرایط تحصیل در کالج‌های زبان

بر اساس نظام آموزشی فرانسه برای شرکت در این دوره‌ها محدوده سنی بر اساس مدرک تحصیلی تعریف شده است. سن ۱۸ تا ۲۲ برای دارندگان مدرک دیپلم و سن بالای ۲۲ برای مدرک کارشناسی اولین شرط پذیرش از کالج‌های زبان در France است.

در گام دوم نوبت به اثبات تمکن مالی برای پرداخت شهریه و هزینه زندگی می‌رسد. هزینه بر اساس نوع دوره و طول آن تعیین می‌شود. با این‌حال به مبلغی در حدود ۱۰ هزار یورو نیاز خواهید داشت. در انتها، باید از یک کالج معتبر پذیرش تحصیلی بگیرید.

طول دوره‌های زبان در فرانسه

طول دوره زبان فرانسه در کالج‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است. ممکن است این دوره بین ۸ هفته تا ۱۲ ماه طول بکشد. در برخی موارد نیز دوره‌های زبان برگزارشده در کالج‌ها حدود ۵ سال طول می‌کشد. برای دریافت ویزای دوره زبان نیز باید طول دوره تحصیلی متقاضی بیش از یک سال باشد. فراموش نکنید که فرایند اخذ ویزای تحصیلی بین ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد. بنابراین قبل شرکت در دوره حتما زمان مناسبی برای ثبت درخواست ویزا انتخاب کنید.

بهترین کالج‌های زبان در France

 • کالج زبان برلیتز فرانسه(Berlitz College)
 • کالج آلیانس فرانسیس (Alliance Francaise)
 • کالج ACCORD
 • کالج فرانس لانگ (France Langue)
 • کالج یورو سنتر(Eurocenters)
 • کالج لیون بلو(Lyon bleu)
 • کالج زبان آزور لینگوا (Azurlingua)

مهاجرت از طریق کالج زبان در کانادا

در کانادا تسلط به دو زبان انگلیسی و فرانسه مهم‌ترین عامل در برقراری ارتباط با شهروندان، تحصیل یا اشتغال است. به‌غیر از، استان کبک در اغلب دانشگاه‌های این کشور برنامه‌های آموزشی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. پس، موسسات آموزشی تسلط به این زبان را شرط اصلی پذیرش دانشجویان بین‌المللی می‌دانند.

حدود ۲۵۵ کالج و موسسه آموزشی بر دوره‌های لازم برای ارتقا سطح مهارت‌های زبانی متقاضیان و مهاجران متمرکز هستند. کالج‌های زبان فرانسوی نیز در استان کبک و شهر مونترال فعالیت می‌کنند.

طول دوره کالج زبان

شرکت در آزمون ورودی و تعیین سطح برای پذیرش در دوره زبان کانادا الزامی است. بعد از آن می‌توانید بر اساس مهارت و میزان تسلط خود در یکی از دوره‌ها شرکت کنید. بر اساس نظام آموزشی Canada برای دوره‌های زبان ۸ سطح تعریف شده است.

طول هر یک از دوره‌ها نیز به‌صورت میانگین حدود هفت هفته یا سه ماه خواهد بود.

ویزای کالج زبان

متقاضیان شرکت در این دوره می‌تواند ویزایی با اعتبار ۶ ماهه دریافت کنند. دانشجویان بین‌المللی متقاضی ورود به این کالج باید برای دریافت ویزای تحصیلی درخواست دهند. اگر، طول دوره آموزشی شما کمتر از ۶ ماه باید دریافت ویزای TRV یا همان مجوز اقامت کوتاه‌مدت کافی خواهد بود.

اما برای دوره‌های طولانی‌تر، به ویزای تحصیلی بلندمدت نیاز دارید. باید بدانید افراد کمتر از ۱۸ سال شانس بالاتری برای شرکت در کالج‌های زبان دارند.

بهترین کالج‌های زبان در Canada

 • آموزشگاه زبان ILSC
 • خانه اکسفورد OHC
 • آکادمی زبان بین‌المللی کانادا ILAC
 • کالج آموزش زبان کانادایی CLLC
 • مرکز زبان هانسا
 • مرکز بین‌المللی زبان انگلیسی
 • مرکز زبان فرانسوی اکراس

مهاجرت از طریق کالج زبان به اسپانیا

اگر به‌دنبال راهی نسبتا ارزان برای ورود به دانشگاه‌های اسپانیا هستید شرکت در دوره‌های زبان کالج‌های این کشور را فراموش نکنید. پروسه ثبت نام در اغلب کالج‌های زبان Spain به‌صورت آنلاین و از طریق پرداخت هزینه‌های اداری انجام می‌شود.

هزینه ثبت نام در کالج‌های مختلف با هم فرق دارد. ایرانیان علاقه‌مند به شرکت در این دوره زبان اسپانیا باید ویزای دانشجویی دریافت کنند.

با توجه‌به تنوع بالای دوره‌های زبان هیچ محدودیتی برای انتخاب ندارید. برخی کالج‌ها شرایط برای برگزاری دوره‌های فشرده، آنلاین، تخصصی و پاره وقت را فراهم کرده‌اند. در یک دسته‌بندی کلی می‌توان اغلب دوره‌ها را به دوره‌های مقدماتی ویژه متقاضیان مبتدی، متوسطه، پیشرفته، تخصصی، تابستانی یا کوتاه مدت، دوره AP و آنلاین تقسیم کرد.

مهاجرت از طریق کالج زبان به انگلیس

با مهارت و تسلط به زبان انگلیسی با هیچ مشکلی برای کار یا تحصیل در اغلب کشور‌های جهان مواجه نمی‌شوید. اگر برای مهار شرکت در کالج‌های زبان را انتخاب کرده‌اید، توجه‌به برخی نکات اهمیت دارد. سطح کلاس‌های برگزارشده در کالج‌های England متفاوت است و باید بر اساس نیاز و مهارت خود آن‌ها را انتخاب کنید.

در یک دسته‌بندی کلی می‌توان این دوره‌ها را به عمومی، آکادمیک، آمادگی برای آزمون، پیش از ارشد، تجاری، توسعه زبان و دوره لازم برای پذیرش در مقطع کارشناسی تقسیم کرد. برای پذیرش از کالج‌ها ارائه مدرک زبان ضروری نیست. اما دریافت ویزای کوتاه مدت یکی از چالش‌هایی است که متقایان ایرانی با آن مواجه می‌شوند.

ویزای تحصیلی برای شرکت در دوره‌های زبان

متقاضیان شرکت در دوره زبان انگلیس از دو روش می‌توانند برای دریافت ویزا درخواست دهند. دریافت ویزای توریستی و دانشجویی دو راه برای ورود به کالج‌های زبان هستند. ویزای عمومی دانشجویی برای دوره‌های طولانی‌تر از ۶ ماه صادر می‌شود.

شرایط برای تغییر یا تبدیل ویزا بعد از اتمام دوره وجود دارد. ارائه مدرک آیلتس با نمره چهار برای دریافت ویزای عمومی دانشجویی ضروری است. ویزای توریستی دارای اعتبار هفت ماهه است و می‌توان آن را تا ۱۱ ماه تمدید کرد. اگر متقاضی شرکت در دوره‌های فشرده تابستانه هستید دریافت ویزای توریستی بهترین انتخاب خواهد بود.

با دریافت این ویزا بعد از اتمام دوره تحصیل نمی‌توانید در انگلستان بمانید و شرایط برای تغییر یا تبدیل ویزا وجود ندارد. البته، ارائه مدرک زبان برای متقاضیان این ویزا ضروری نیست.

بهترین کالج‌های زبان در انگلستان

 • کالج زبان انگلیسی LSI Portsmouth
 • مدرسه زبان انگلیسی ویمبلدون
 • کالج دوره‌های زبان انگلیسی شبانه‌روزی تابستانی
 • مرکز زبان انگلیسی Bristol
 • کالج بین‌المللی بل کمبریج
 • کالج زبان انگلیسی چستر
 • مدرسه زبان انگلیسی لیک
 • مرکز زبان دانشگاه منچستر

مهاجرت از طریق کالج زبان به آلمان

شرکت در دوره زبان آلمانی راهی مطمئن برای افزایش مهارت و تسلط شما به این زبان است. با افزایش مهارت خود برای کار، تحصیل یا زندگی در کشور‌های اتریش، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئیس و لیختن اشتاین با مشکلی روبرو نمی‌شوید. اعتبار ویزای زبان بر اساس نیاز متقاضی بین ۳ تا ۱۲ ماه متغیر است. با دریافت مدرک زبان از کالج‌های این کشور محدودیتی برای ورود به دانشگاه یا بازار کار ندارید.

برای شرکت در کالج‌ها به این مورد توجه داشته باشید که زبان آلمانی در ۶ سطح مختلف برای افراد مبتدی تا پیشرفته ارائه می‌شود. طول هر دوره با با دوره بعد متفاوت است. طول دوره A1 و A2 روی هم هشت هفته (چهار هفته برای هر دوره) است.

در پایان این دو دوره قادر به استفاده از جملات نسبتا پیچیده در مکالمات خود هستید.

دوره‌های زبان متوسط B1 و B2 و دوره اول پیشرفته یا C1 رو هم رفته ۲۴ هفته یا حدود ۶ ماه (هشت هفته برای هر دوره) طول می‌کشد. در این دور‌ها بر آموزش دستور زبان، اصول نوشتاری، گفتاری، مفاهیم سیاسی، بازار کار و علمی متمرکز هستند. با اتمام دوره C1 درک عمیقی از جملات پیچیده آلمانی خواهید داشت. دوره C2 برای افراد بسیار حرفه‌ای مناسب است.

شرکت در دوره‌های زبان آلمانی مسیر ورود به دانشگاه یا بازار کاری این کشور را ساده می‌کندانواع ویزای دوره زبان آلمانی

هدف‌های متفاوتی برای شرم در دور‌های زبان وجود دارد. برای شرکت در هر دوره دریافت ویزایی خاص لازم است. بر همین اساس ویزا‌های زبان آلمانی به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود:

ویزای آموزش

این ویزا برای متقاضیان یادگیری زبان است که بعد از اتمام دوره به کشور خود باز می‌گردند. در صورت تمایل برای تحصیل در دانشگاه بعد از اتمام دوره باید به کشور خود برگردید و برای پذیرش از دانشگاه موردنظر اقدام کنید. با دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی مانعی برای ورود به آلمان ندارید.

ویزای آمادگی تحصیلی

این ویزا برای افرادی است که به‌منظور تسهیل فرایند پذیرش از دانشگاه در دوره‌های زبان شرکت می‌کنند. اگر موفق به اخذ پذیرش مشروط از دانشگاه شده‌اید دریافت ویزای تحصیلی برای شرکت در این دوره کافی است. با دریافت ویزای تحصیلی مسیر برای ثبت نام در دوره قبل از ورود به دانشگاه کاربرد دارد. بهتر است با کارشناسان موسسه مهاجرتی اصطهباناتی در مورد این نوع ویزا مشورت کنید.

بهترین کالج‌های زبان در آلمان

 • موسسه آموزش بین‌المللی دانشجویان خارج از کشور یا IES
 • شورای تبادل آموزشی بین‌المللی یا CIEE
 • مدرسه می‌دلبری
 • جی‌ال‌اس پردیس برلین
 • جونیور یر در مونیخ
 • مرکز CSA
 • ناسل اجوکیشن تراول
 • دانشگاه گوته

مهاجرت از طریق کالج زبان به روسیه

کالج‌های روسیه با هدف آمادگی برای تحصیل بدون مدرک زبان و استفاده از امکاناتی مانند بورسیه تاسیس شده‌اند. کالج‌های این کشور علی‌رغم هزینه پایین از کیفی و استاندارد‌های مطلوبی برخوردار هستند. تنوع کالج‌ها و دوره‌های زبان باعث‌شده که انتخاب بر اساس نیاز متقاضی آسان‌تر شود.

دوره پادفک یکی از معتبرترین مهم‌ترین دوره‌های آمادگی برای ورود به دانشگاه‌های Russian به‌حساب می‌آید. هدف اصلی این دوره تقویت مهارت‌های زبانی متقاضیان است. این مدرک معادل مدرک پیش دانشگاهی است و برای ورود به رشته‌های پیراپزشکی اهمیت زیادی دارد.

اگر متقاضی تحصیل به زبان روسی در رشته‌های داروسازی، پرستاری، دندانپزشکی و پزشکی هستید ثبت نام در دوره پادفک برای شما اهمیت بیشتری دارد. با توجه‌به ایجاد بستر برای تحصیل دوره کارشناسی به زبان روسی و انگلیسی، اما دوره کارشناسی اغلب دانشگاه‌ها تنها به زبان روسی برگزاری می‌شود.

همین امر باعث ‌شده است که پذیرش از اغلب دانشگاه‌های روسیه در مقطع کارشناسی یا رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی به دوره پادفک وابسته باشد. طول این دوره حدود ۱۰ هفته یا دو ماه و نیم خواهد بود. در برخی کالج‌ها نیز دوره‌های پادفک انگلیسی برگزار می‌شود که تعداد آن‌ها محدودتر است. شرکت در دوره‌های انگلیسی به پرداخت شهریه بیشتر نیاز دارد.

فرایند دریافت ویزای کالج زبان

برای شرکت در دوره زبان روسیه به دریافت ویزا نیاز دارید. در گام اول برای دریافت ویزا باید موفق به پذیرش از یک کالج معتبر شوید. بعد از آن با ارسال مدارک موردنیاز و پذیرش تحصیلی به سفارت مقدمات دریافت ویزا انجام می‌شود. اعتبار ویرای زبان حدود سه ماه است و شرایط برای تمدید اعتبار آن در صورت نیاز وجود دارد. هزینه دریافت ویزا نیز بر اساس شرایط و نیاز متقاضی محاسبه می‌شود.

بهترین کالج‌های زبان Russia

 • دانشگاه کازان
 • دانشگاه سیدن
 • دانشگاه نووسیبیرسک
 • دانشگاه HSE

مهاجرت از طریق کالج زبان به ترکیه

برای موفقیت در مسیر مهاجرت به ترکیه باید از یک کالج معتبر برای شرکت در دوره‌های زبان پذیرش بگیرید. واریز شهریه دوره زبان به حساب کالج شرط اصلی دریافت پذیرش از آن مؤسسه است. نکته مهم این است که در حال‌حاضر تنها برای شرکت در دوره‌های زبان ترکی امکان دریافت ویزای دانشجویی فراهم است.

البته کالج‌های این کشور همسایه ایران دوره‌های مختلفی برگزار می‌کنند که استقبال برای شرکت در کلاس‌های ترکی، آلمانی و انگلیسی بیشتر است. هزینه شرکت در این دوره‌ها نیز بر اساس نوع کالج و طول دوره متغیر خواهد بود. در حالت کلی می‌توان این هزینه را بین ۳۰۰ تا ۲۷۰۰ دلار برای دوره‌های زبان ترکی تخمین زد.

اگر متقاضی شرکت در کلاس‌های زبان آلمانی یا انگلیسی هستید باید هزینه‌ای بین ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار بپردازید. عدم محدودیت سنی مزیت دیگر برای شرکت در این برنامه مهاجرتی است. کالج‌های ترکیه به تمام متقاضیان در بازه سنی ۱۸ تا ۶۳ سال اجازه ثبت نام در دوره‌های زبان می‌دهند. با دوره زبان ترکیه می‌توانید موفقیت خود را بیشتر کنید.

برای ورود به کالج‌های زبان ترکیه هیچ محدوده سنی خاصی تعریف نشده استبهترین کالج‌های زبان در ترکیه

 • مرکز آموزشی رویال ترکیه (Royal Turkish Education Center)
 • آکادمی پوزا (Puza academy)
 • آموزشگاه زبان بابیل (Babil Language School)
 • مرکز زبان ترکی Turkish Language Center))

مهاجرت از طریق کالج زبان به آمریکا

اگر ادامه تحصیل در ایالات متحده دغدغه اصلی شما است باید مدارک موردنیاز پذیرش از دانشگاه‌های این کشور را آماده کنید.

تسلط به زبان انگلیسی یکی از شرط‌های اصلی برای ورود به موسسات آموزشی آمریکا به حساب می‌آید. تحصیل در کالج‌های زبان یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش تسلط به زبان انگلیسی است.

شرایط شرکت در چنین دوره‌هایی بر اساس مؤسسه یا کالج موردنظر متغیر است. اما برخی موارد مانند دریافت ویزای دانشجویی یا شرایط سنی در اغلب موسسات اولویت دارد. تمام افرا علاقه‌مند به شرکت در دوره‌های زبان فشرده یا بیش از ۱۸ ساعت در هفته موظف به دریافت ویزای دانشجویی هستند.

برای دریافت ویزای F1 یا دانشجویی باید فرم ثبت درخواست یا 20I را پر کنید. دریافت ویزا برای افراد متقاضی شرکت در دوره‌های پاره وقت الزامی نیست. آن‌ها می‌توانند با ویزای توریستی در این دوره‌ها شرکت کنند. اغلب کالج‌های USA دوره‌های زبان انگلیسی را برای بزرگسالان برگزار می‌کنند. پس، سن بالای ۱۶ یا ۱۸ سال برای ثبت نام در چنین دوره‌هایی ضروری محسوب می‌شود.

در نهایت، نوبت به مرحله اثبات تمکن مالی برای دوره زبان آمریکا می‌رسد. شهریه کالج‌های ایالات متحده بین 18 تا 20 هزار دلار خواهد بود. متقاضی علاوه‌بر توانایی پرداخت شهریه باید قادر به تأمین هزینه‌های زندگی خود نیز باشد.

مدارک موردنیاز برای پذیرش از کالج‌های آمریکا

 • کپی پاسپورت
 • عکس پرسلی
 • نسخه ترجمه‌شده رزومه تحصیلی
 • مدرک تحصیلی (حداقل دیپلم یا معادل آن)
 • اثبات تمکن مالی
 • ارائه انگیزه‌نامه

مراحل دریافت ویزای دوره زبان آمریکا

برای شرکت در دوره‌ زبان آمریکا، دریافت ویزای نوع F ضروری است. برای اخذ ویزا به مدارک زیر نیاز دارید:

 • ارائه نامه پذیرش تحصیلی از کالج
 • پاسپورت با اعتبار بیش از ۶ ماه
 • پرداخت هزینه ۱۶۰ دلاری دریافت ویزا
 • ثبت درخواست ویزا و تکمیل فرم DS۱۶۰
 • عکس پرسنلی
 • ارائه مدارک تحصیلی اثبات تمکن مالی

بهترین کالج‌های زبان در ایالات متحده

 • آکادمی زبان TLA
 • مدرسه زبان‌های بین‌المللی کاپلان وست وود
 • مراکز زبان LCI
 • کالج زبان انگلیسی CEL
 • مراکز زبان EC
 • کالج آکسفورد هاوس – OHC
 • موسسه زبان و فرهنگ انگلیسی – ELCI
 • مدرسه بین‌المللی زبان کانورس – CISL
 • آموزشگاه زبان ALPS

مهاجرت از طریق کالج زبان به استرالیا

دانشگاه‌های استرالیا نیز مهارت و تسلط به زبان انگلیسی را شرط اصلی پذیرش دانشجویان می‌دانند. این امر بستر مناسبی برای مهاجرت برای تقویت مهارت‌های زبانی ایجاد می‌کند. هدف از شرکت در کالج‌های زبان آمادگی برای دانشگاه یا ورود به بازار کار باشد تفاوت چندانی با هم ندارد؛ شما می‌توانید یکی از دوره‌های زیر را برای تقویت مهارت خود انتخاب کنید.

 • دوره‌های دانشگاهی: شرکت در چنین دوره‌ای شما را برای ورود به دانشگاه و موسسات آموزش عالی آماده می‌کند.
 • دوره زبان استرالیا به‌صورت خصوصی: این دوره‌ها حدود یک تا سه ماه طول می‌کشد و برای افرادی مناسب است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه ندارند.
 • دوره ELICOS یا فشرده: این دوره‌ها بیشتر به منظور ارتقا مهارت هی دانشجویان بین‌المللی راه‌اندازی شده‌اند. طول دوره منعطف است و می‌توان بر اساس نیاز متقاضی آن را افزایش یا کاهش داد. شرکت در آزمون‌هایی مانند آیلتس یا تافل برای تعیین سطح دانشجویان بین‌المللی الزامی است. اگر، نمره آیلتس متقاضی 5/4 یا کمتر باشد کاندید مناسبی برای شرکت در دوره عمومی خواهد بود. دوره آکادمیک تنها برای افرادی با نمره آیلتس ۵ به بالا خواهد بود.

شرایط تحصیل در کالج‌های زبان

احتمال دارد شرایط هر یک از کالج‌های ارائه دهنده دوره زبان استرالیا برای پذیرش دانشجویان بی‌المللی با هم متفاوت باشد.

قبل از هر چیز باید اشاره کنیم که برای پذیرش از کالج‌های Australian ارائه مدرک زبان ضروری نیست. شرایط عمومی پذیرش دانشجو عبارتند از:

دریافت ویزای مرتبط

اگر طول دوره کمتر از ۱۲ هفته باشد، متقاضی می‌تواند از طریق ویزای توریستی در دوره ثبت نام و شرکت کند. اما شرکت در دوره‌های طولانی‌تر از ۱۲ ماه تنها از طریق دریافت ویزای تحصیلی امکان‌پذیر خواهد بود. با این‌حال، دانشجویان مشغول به تحصیل در دوره‌های ۱۲ هفته‌ای مشکلی برای دریافت ویزای کاری ندارند.

شرایط سنی

دوره‌های زبان برگزار شده در کالج‌های استرالیا مخصوص بزرگسالان است. پس، سن بالای ۱۶ تا ۱۹ سال برای پذیرش الزامی خواهد بود.

اثبات تمکن مالی

تمکن مالی با توجه‌به نوع ویزا متفاوت است. اما در حالت کلی، متقاضی باید قادر به پرداخت شهریه دوره و تأمین هزینه‌های زندگی خود در استرالیا باشد.

متقاضی مهاجرت از طریق دریافت ویزای زبان باید قادر به پرداخت شهریه کالج و تامین هزینه‌های زندگی باشدبهترین کالج‌های زبان در استرالیا

 • کالج انیشتین ملبورن
 • کالج OHC
 • کالج پریموس
 • کالج ILSC
 • کالج HLI
 • کالج LSI
 • کالج بین‌المللی زبان استرالیا
 • کالج Lexis English

مهاجرت از طریق کالج زبان به هلند

ارزان‌ترین و ساده‌ترین روش ورود به هر کشور استفاده از برنامه مهاجرت برای ادامه تحصیل است. برخی افراد علاقه دارند قبل از ورود به بازار کاری، تجاری یا حتی سرمایه‌گذاری در یک کشور شرایط آن را ارزیابی کنند. برای ارتباط بهتر با شهروندان و کارفرمایان تسلط به زبان اصلی مقصد اهمیت زیادی دارد.

شرکت در دوره‌های زبان کالج روشی ارزان و کوتاه مدت برای آشنایی با فرهنگ و رسوم هلند است. با این روش می‌توانید مسیر برای پذیرش از دانشگاه، بازار کاری حتی حوزه تجاری را ساده‌تر کنید. تمام دانشگاه‌های هلند برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی در تمام سطوح کارشناسی، ارشد و دکترا ارائه مدرک آیلتس را یکی از شرط‌های اصلی می‌دانند.

متقاضیان بین‌المللی با داشتن مدرک آیلتس 5/5 محدودیتی برای ورود به کالج‌های دوره زبان هلند ندارند.

دوره زبان NT2

دوره NT2 یا همان زبان هلندی برای مهاجران یا دانشجویان بین‌المللی برگزار می‌شود. به‌دلیل اینکه زبان هلندی دومین زبان رسمی این کشور است تسلط به آن برای برقراری ارتباط بهتر با شهروندان ضرورت دارد. دوره‌های NT2 در سه سطح مختلف مقدماتی، متوسط و پیشرفته برگزار می‌شوند.

این دوره بر افزایش مهارت‌های نوشتاری، خواندن، گفتاری و شنیداری متمرکز است. برای تقویت مهارت متقاضیان به بیان موضوعات در زمینه‌های مختلف اجتماعی، کاری، فرهنگی و تخصصی پرداخته می‌شود.

مدارک برای دریافت ویزای دوره زبان

ویزای شرکت در دوره زبان در حقیقت همان ویزای تحصیلی است. مدارک و شرایط لازم برای دریافت این ویزا عبارت است از:

 • پرداخت هزینه بررسی درخواست
 • تکمیل فرم MVV
 • ارائه پذیرش از کالج
 • پاسپورت معتبر
 • اثبات تمکن مالی
 • بیمه نامه
 • ارائه گواهی سلامت جسمانی و عدم سابقه کیفری

بهترین کالج‌های زبان هلند

 • دانشگاه صنعتی دلفت
 • دانشگاه صنعتی آیندهوون
 • دانشگاه اراسموس روتردام
 • دانشگاه آمستردام
 • دانشگاه تیلبورگ
 • دانشگاه گرونینگن
 • دانشگاه HAN
 • دانشگاه اوترخت
 • دانشگاه توئنته
 • دانشگاه واخنینگن

مهاجرت از طریق کالج زبان به ایتالیا

برای ثبت نام در کالج‌های ایتالیا قوانین سختگیرانه‌ای وجود ندارد. برای ورود به دانشگاه یا بازار کار حتی شناخت فرهنگ این منطقه می‌توانید در دوره‌های زبان شرکت کنید. در بسیاری از موسسات شرایط برای شرکت آنلاین در دوره‌ها وجود دارد.

این مزیت برای تقویت رزومه شما اهمیت زیادی دارد. به‌دلیل روش‌های مختلف برای برگزاری دوره‌های زبان، شهریه آن‌ها با یکدیگر متفاوت خواهد بود. بر این اساس می‌توان شهریه‌های دوره زبان ایتالیا را به‌صورت زیر محاسبه کرد:

 • دوره آنلاین فشرده یک هفته‌ای ۱۵۰ یورو
 • دوره آنلاین فشرده ۱۲ماه ۳۰ یورو
 • دوره پاره وقت آنلاین ۸ هفته‌ای ۲۹۰ یورو
 • دوره پاره وقت آنلاین ۱۲ ماه ۳۰ یورو
 • دوره آنلاین انفرادی ۱۹۰ یورو
 • دوره فشرده یک تا ۴۸ هفته‌ای ۱۲۰ تا ۲۲۵ یورو
 • دوره فوق فشرده ۴ هفته‌ای ۱۱۴۰ یورو
 • دوره فوق فشرده با ۵ جلسه خصوصی ۱۷۰۰ یورو

انواع دوره‌ها در کالج‌های ایتالیا

کالج‌های ایتالیا دوره‌های خود را به شکل‌های مختلفی برگزار می‌کنند. دوره‌های گروهی، فشرده، فوق فشرده، آنلاین، ویژه و پاره وقت بخشی از این موارد هستند. بعضی از کالج‌های معتبر Italia مانند لئوناردو داوینچی در اغلب شهر‌های آن شعبه فعال دارند.

کالج‌های این کشور علاوه‌بر دوره‌های زبان ایتالیایی، سایر زبان‌های خارجی مانند چینی، عربی، روسی، فرانسوی، پرتغالی، آلمانی، انگلیسی و اسپانیایی را پوشش می‌دهند. در یک دسته‌بندی کلی می‌توان دوره‌های زبان انگلیسی کالج‌های Italia را به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

 • دوره‌های بزرگسالان
 • دوره‌های کودک و نوجوان
 • دوره زبان برای استخدام در شرکت‌ها
 • دوره زبان برای مدارس

بهترین کالج‌های زبان ایتالیا

 • مدرسه اسکولا لئوناردو داوینچی
 • خانه بین‌المللی میلان
 • مدرسه پلازو مالویسی
 • آکادمی ایتالیایی

کالج‌های ایتالیا دوره‌های مختلفی به زبان‌های انگلیسی، چینی، عربی، روسی، اسپانیایی، فرانسوی، ایتالیایی و پرتغالی برگزار می‌کنندمهاجرت از طریق کالج زبان به اتریش

شرکت در دوره‌های زبان یکی از روش‌های ساده برای مهاجرت و اقامت است. اگر اتریش را به‌عنوان مقصد نهایی خود انتخاب کرده‌اید باید اطلاعات کافی درباره دوره‌های برگزارشده در کالج‌های زبان این کشور داشته باشید.

زبان آلمانی به‌عنوان زبان اصلی این منطقه باشکوه و تاریخی تعیین شده است. پس، اغلب کالج‌ها اقدام به برگزاری دوره زبان آلمانی برای دانشجویان بین‌المللی می‌کنند. البته، دوره زبان انگلیسی نیز در بسیاری از کالج‌ها وجود دارد. دوره‌های اصلی زبان انگلیسی عبارتند از:

دوره فاندیشن بیزینس

این دوره علاوه‌بر آموزش مباحث انگلیسی بر مفاهیم تجاری این زبان تمرکز بیشتری دارد. سن زیر ۵۰ سال و پرداخت شهریه شرط اصلی برای شرکت در دوره فاندیشن بیزینس محسوب می‌شود.

دوره زبان تجاری یا MHC

طول این دوره بین ۱۰ تا ۵۰ هفته خواهد بود. در هر هفته نیز دو جلسه برگزار می‌شود. افراد با تسلط محدود به زبان انگلیسی هم می‌توانند در دوره MHC شرکت کنند.

دوره مرکز آموزشی AKTIV

این برنامه در دوره زبان اتریش به شکل‌های مختلف خصوصی، نیمه خصوصی، گروهی، فشرده و غیرفشرده برگزار می‌شود. در این موسسه آموزشی امکانات رفاهی متعددی مانند اینترنت رایگان، سالن غذاخوری و دسترسی به کتابخانه به دانشجویان ارائه می‌شود.

مراحل پذیرش از کالج‌های اتریش

 • انتخاب کالج و دوره زبان
 • تکمیل فرم درخواست به‌صورت آنلاین
 • بارگذاری مدارک
 • انتظار برای دریافت ایمیل از سمت کالج
 • شرکت در مصاحبه آنلاین
 • پرداخت هزینه ثبت نام اولیه

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش

دانشجویان بین‌المللی و شهروندان خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در کالج‌های اتریش نیازمند دریافت ویزای تحصیلی هستند.

ارسال مدارک زیر به سفارت اولین گام برای دریافت ویزای دانشجویی است:

 • تکمیل و امضای فرم درخواست ویزا
 • یک عکس پرسنلی
 • پاسپورت دارای اعتبار بیش از سه ماه
 • ارائه مدارک مربوط به بیمه مسافرتی
 • اثبات تمکن مالی برای پرداخت شهریه و هزینه زندگی
 • پرداخت هزینه ۶۰ یورویی ویزا
 • ارائه مدارک مربوط به رزرو محل اقامت

بهترین کالج‌های زبان در اتریش

مهاجرت از طریق کالج زبان به قبرس

در سیستم آموزشی قبرس شمالی، زبان انگلیسی به‌عنوان زبان اصلی انتخاب شده است. البته، زبان‌های آلمانی و فرانسه نیز به‌عنوان زبان دوم در مدارس تدریس می‌شوند. از گزینه تحصیل این سه زبان در کالج‌های قبرس می‌توانید برای مهاجرت استفاده کنید.

اگر طول دوره کمتر از یک ماه باشد با ویزای توریستی محدودیتی برای ثبت نام در کالج ندارید. اما دریافت مجوز اقامت برای دوره‌های طولانی مدت ضروری خواهد بود. هزینه نسبتا پایین دوره‌های زبان در قبرس شمالی (بین ۱۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار) مزیت اصلی پذیرش از کالج‌های این کشور به‌حساب می‌آید.

ساختار دوره‌های زبان قبرس شمالی

برنامه‌های آموزشی زبان انگلیسی در این کشور ترک زبان کاملا مشابه کشور انگلستان است. برنامه درسی، ساختار و روش‌های اجرا شده دقیقا مشابه سیستم به‌کار رفته در England است. در یک دسته‌بندی کلی می‌توان دوره‌های زبان کالج‌ها را به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

دوره انگلیسی فشرده یا IED

افراد علاقه‌مند به یادگیری زبان در مدت زمانی کوتاه بهترین کاندید برای شرکت در این دوره هستند. دانشجویان متقاضی این برنامه برای ارتقا مهارت‌های زبانی خود در یک ترم یا یک سال تحصیلی ثبت نام می‌کنند. تعداد ساعات درسی در هر هفته حدود ۲۵ ساعت خواهد بود.

برنامه به بخش‌های مختلفی مانند کار در کلاس، کار با کامپیوتر، کار‌های پروژه‌ای و و کار در کتابخانه تقسیم می‌شود. آموزش بخش مقدماتی تا متوسطه حدود هشت هفته طول خواهد کشید. افرادی که موفق به اتمام این دوره شوند شانس مناسبی برای ارتقا مهارت‌های خود از طریق تکمیل دوره فشرده دارند. پس از اتمام سطح متوسطه، زبان‌آموزان باید در امتحانات پایان ترم شرکت کنند.

دوره زبان‌های مدرن

این برنامه در دوره زبان قبرس بر آموزش زبان ترکی و انگلیسی متمرکز است. دانشجویان در هر هفته تنها سه ساعت کلاس دارند. در این دوره، آموزش دو زبان اصلی (ترکی و انگلیسی) به‌صورت همزمان انجام می‌شود. علاوه‌بر دو دوره فوق، در کالج‌های Northern Cyprus دوره‌های انگلیسی عمومی، آمادگی برای آزمون آیلتس و دوره تابستانه ECO Teens نیز برای زبان‌آموزان ارائه می‌شود.

دوره‌های زبان در کشور قبرس به دو دسته تابستانه (کوتاه مدت) و بلند مدت تقسیم می‌شودشرایط ثبت نام در دوره‌های زبان قبرس شمالی

دوره‌های زبان انگلیسی در کالج‌ها و مدارس این به دو صورت کوتاه مدت (مخصوص فصل تابستان بوده و طول دوره بین یک هفته تا سه ماه است) و بلند مدت (بیش از سه ماه طول خواهد کشید و روال آن به‌صورت دو ترم است) برگزار می‌شوند. عموما محدودیتی برای ثبت نام افراد بالای ۱۲ سال در این دوره‌ها وجود ندارد.

کودکان ۵ تا ۱۲ سال تنها در صورت حضور والدین مجوز شرکت در دوره‌های تابستانه و کوتاه مدت دریافت می‌کنند. شرکت در دوره‌های بلندمدت تنها برای افراد بالای ۱۸ سال امکان‌پذیر خواهد بود. زیرا، این دوره تخصصی‌تر هستند و فرد را برای موفقیت در آزمون تافل یا آیلتس آماده می‌کند.

بهترین کالج‌های زبان قبرس شمالی
 • آکادمی تابستانی دانشگاه بین‌المللی قبرس
 • مدرسه تابستانی بین‌المللی دانشگاه مدیترانه شرقی
 • مدرسه تابستانی چندفرهنگی دانشگاه آمریکایی گیرنه
 • مدرسه تابستانی دانشگاه بین‌المللی فاینال

اخذ ویزای دوره زبان

برای شرکت در دوره‌های زبان به دریافت ویزا نیاز داریم. بر اساس قانون اغلب کشور‌ها برای دوره‌های کوتاه‌مدت یا کمتر از سه ماه دریافت ویزای توریستی برای شرکت در کلاس کافی است. اما ثبت نام در دوره‌های بلند مدت تنها از طریق دریافت ویزای دوره زبان امکان‌پذیر خواهد بود. ویزای زبان نیز همان ویزای تحصیلی است.

برای اخذ ویزای تحصیلی باید در زمان معین مدارک موردنیاز را به سفارت تحویل دهید. اثبات تمکن مالی، عدم سابقه کیفری، سلامت جسمانی، تکمیل فرم درخواست و ارائه مدارک تحصیلی برای اخذ ویزای زبان یا تحصیلی الزامی هستند.

خدمات موسسه مهاجرتی اصطهباناتی

انتخاب روش مهاجرت یکی از چالش برانگیزترین تصمیمات زندگی است. این تصمیم می‌تواند آینده شما را تحت تاثیر قرار دهد.

پس یک اشتباه کوچک به معنی نابودی امروز و آینده شما است. موسسه مهاجرتی اصطهباناتی به دلیل آگاهی از تمام برنامه‌های مهاجرتی، با بررسی شرایط، نیاز و اهداف هر یک از متقاضیان بهترین مسیر را انتخاب خواهد کرد. کادر مجرب و دلسوز این مجموعه نیز در تمام مراحل کار تا زمان دستیابی به هدف نهایی در کنار شما خواهند بود.

ثبت نام در کالج‌های زبان و دریافت ویزا راهی آسان برای مهاجرت به حساب می‌آیدجمع‌بندی

مهاجرت از طریق دوره زبان یکی از مسیر‌های ارزان و آسان برای ورود به اروپا، آمریکا یا استرالیا است. دوره‌های زبان به دو صورت کوتاه مدت و بلند مدت برگزار می‌شوند. برای شرکت در دوره‌های کوتاه مدت دریافت ویزای توریستی کافی است. اما بدون اخذ ویزای دانشجویی یا تحصیلی راهی برای شرکت در دوره‌های بلند مدت وجود ندارد. با تبدیل ویزای دوره زبان به ویزای کاری می‌توان مسیر اقامت دائم را هموار کرد.

سوالات متداول

1-شرکت در کالج زبان چه مزایایی دارد؟

تسلط به زبان کشور مقصد، آشنایی با فرهنگ جدید، تسهیل مسیر ورود به دانشگاه یا بازار کار و مهم‌تر از همه اقامت دائم مزایای اصلی ثبت نام در کالج‌های زبان هستند.

2-شرط اصلی برای ثبت نام در اغلب کالج‌های زبان چیست؟

اثبات تمکن مالی، سلامت جسمانی و عدم سابقه کیفری سه شرط مشترک برای پذیرش از تمام کالج‌های زبان هستند.

3-کالج‌های زبان کدام کشور‌ها مناسب‌تر هستند؟

کشور‌های ترکیه، قبرس، مجارستان، روسیه، ایتالیا، آلمان، انگلیس و فرانس بهترین مقصد‌ها محسوب می‌شوند.

4-برای تحصیل در کالج‌های زبان شرط سنی وجود دارد؟

تقریبا محدودیت سنی برای ثبت نام ندارید. اما سن بالای ۱۶ یا ۱۹ سال برای شرکت در دوره بزرگسالان یا بلند مدت ضروری است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *