دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو

دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو یا BMSTU، که گاهی اوقات به نام موسسه Bauman یا Baumanka (به زبان روسی: Ба́уманка) نیز شناخته می‌شود، یک دانشگاه فنی عمومی (پلی تکنیک) واقع در مسکو، روسیه است. دانشگاه باومن قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه فنی روسیه است که B.S.، M.S. و مدرک دکتری را در زمینه‌های مختلف مهندسی و علوم کاربردی به دانشجویان ارائه می‌‌دهد. در صورتی که شما نیز تمایل به مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل دارید و می‌خواهید در یکی از بهترین دانشگاه‌های روسیه پذیرش شوید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

تاریخچه دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو

دانشگاه باومن، پس از دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو (1755)، دومین موسسه آموزشی قدیمی در روسیه است. در سال 1763، امپراتور روسیه کاترین دوم، خانه آموزشی امپراتوری را تأسیس کرد. در 5 اکتبر 1826، امپراطور دواگر ،”ماریا فئودوروونا”، فرمان ایجاد “کارگاه‌های بزرگ برای صنایع دستی مختلف با اتاق خواب، اتاق غذاخوری و غیره” را به عنوان بخشی از خانه بنیان‌گذاری مسکو در محله آلمان صادر کرد. همه دانشجویان صنایع دستی، از یتیم‌خانه به آنجا منتقل شدند. در 1 ژوئیه 1830، امپراتور نیکلاس اول “اساسنامه مدرسه صنایع دستی مسکو” را تصویب کرد. این موسسه، اولین دانشگاه فنی در کشور روسیه بود.

با وجود صنعت در حال توسعه روسیه، این کشور در بسیاری از مشاغل به نیروی ماهر نیاز داشت. بنابراین، هدف سیستم آموزشی جدید، تربیت صنعت‌گران ماهر با زمینه نظری محکم، برای بهبود و گسترش مهارت‌ها در مشاغل مختلف سراسر روسیه شد. طبق همین هدف، موسسه آموزشی تازه‌ای برای تعلیم صنایع مختلف و همچنین علوم پایه ایجاد شد.

در سال 1868، تحصیلات در روسیه آنقدر پیشرفت کرد که MCS، تحت مدیریت “ویکتور دلا-ووس” به مدرسه فنی”Imperial Moscow (IMTS)” سازماندهی شد. هدف اصلی IMTS، “آموزش مهندسان ساختمان، مهندسان مکانیک و تکنسین‌های صنعتی” بود. این مرکز در نهایت، نتایج برجسته‌ای را در زمینه فناوری، شیمیایی، صنایع غذایی، نساجی، تصفیه فلزات و چوب و علوم مکانیک به دست آورد.

تحصیل در دانشگاه باومن مسکو

دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو

BMSTU دارای 19 دپارتمان است و آموزش‌های خود را به صورت تمام وقت ارائه می‌دهد. دانشگاه برنامه‌های تحصیلات تکمیلی و دکترا را برگزار می‌کند و دارای دو مدرسه متوسطه وابسته نیز می‌باشد. بیش از 19000 دانشجو در BMSTU تحصیل می‌کنند و تخصص‌ها طیف وسیعی از رشته‌های ماشین آلات و سازه‌های مدرن را پوشش می‌دهند.

بیش از 320 دکترای علوم و 2000 نامزد علوم (معادل دکتری یا D.Phil.)، در BMSTU تدریس و تحقیق می‌کنند. بخش‌های اصلی دانشگاه، شامل هشت بخش علمی و آموزشی است. هر یک از آن‌ها شامل شاخه‌های دیگر علمی و آموزشی هستند. چندین پردیس نیز در سراسر شهر وجود دارد که با زمینه‌های به خصوصی از صنعت سروکار دارند. آن‌ها بر اساس کارخانه‌ها و سازمان‌های بزرگ واقع در شهر مسکو و حومه مسکو (رویتوف، کراسنوگورسک و کورولف) و در کالوگا واقع شده‌اند. BMSTU از سال 1934 تجربه بی‌نظیری در آموزش دانشجویان کم شنوا دارد. دانشگاه باومن، سالانه به 800 تا 3000 دانشجو، اتاق و تخت رایگان در یکی از 13 محل اقامت دانشگاه اعطا می‌کند.

موسسه آموزشی باومن معمولاً به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه‌های روسیه در نظر گرفته می‌شود و برای دانشجویان آینده خود، شرایط ورود بسیاری دارد. این دانشگاه، مرتباً در مطبوعات دولتی و تجاری رتبه اول را دارد. همچنین این دانشگاه، 3 رتبه برتر را در رتبه‌بندی فارغ‌التحصیلان استخدام شده توسط بزرگترین شرکت‌های روسی دریافت کرده است. این موسسه آموزشی در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS، جایگاه 379 و در بخش مهندسی و فناوری این وبسایت نیز رتبه بالایی را کسب کرده است.

برنامه‌های تحصیلی در دانشگاه

فرآیند پذیرش در این دانشگاه، شامل: سه امتحان ریاضی، فیزیک و زبان روسی است. باومن از هر ده متقاضی یک نفر را می‌پذیرد؛ اما هر ساله بیش از 30000 متقاضی جهت تحصیل در این دانشگاه درخواست می‌دهند. بیش از 2600 نفر از آن‌ها دو سال دوره‌های آمادگی(کالج) را گذرانده‌اند و 2000 نفر دیگر در مدارس دبیرستان‌های دانشگاه باومن تحصیل کرده‌اند. شرکت در فرایند پذیرش، مستلزم دریافت گواهینامه اصلی دبیرستان است. این امر مانع از آن می‌شود که متقاضیان همزمان در پروسه پذیرش دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو شرکت کنند.

سال تحصیلی در این دانشگاه از 1 سپتامبر آغاز شده و به دو ترم تقسیم می‌شود. دانشجویان در پایان هر ترم ملزم به گذراندن امتحانات پایانی هستند. برای مدرک تخصصی مهندسی، دوره تحصیل 6 ساله بدون وقفه‌ای برگزار می‌شود؛ اما طی چند سال گذشته دانشگاه باومن به روند دانشگاه بولونیا ادامه داده است. به همین علت، امروزه برخی از دانشجویان با استفاده از سیستم آموزشی دو مرحله‌ای دروس خود را یاد می‌گیرند. به این معنا که، دو سال اول دانشجویان دروس عمومی مهندسی را مطالعه می‌نمایند، سپس در سال سوم دانشجویان شروع به مطالعه موضوعات تخصصی می‌کنند.

مقاله مرتبط: تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی

هزینه تحصیل در دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو

این دانشگاه فقط در برنامه‌های آموزش عالی خود، تعلیمات را به صورت تمام وقت آموزش می‌دهد. شرایط تحصیل در هر مقطع عبارت است از: لیسانس – 4 سال، برنامه تخصصی – 5 سال و 10 ماه، کارشناسی ارشد – 2 سال. در بخش زیر، هزینه تحصیل در هر رشته را بررسی نموده‌ایم:

ریاضیات کاربردی و علوم کامپیوتر3,761 USDالکترونیک و نانوالکترونیک4,213 USDمکاترونیک و رباتیک4,213 USD
ریاضیات کاربردی3,761 USDسیستم‌های الکترونیکی و مجتمع‌ها4,213 USDطراحی ماشین آلات4,213 USD
ریاضیات و علوم کامپیوتر3,761 USDمهندسی نوری4,213 USDفیزیک فنی4,878 USD
انفورماتیک و مهندسی کامپیوتر4,213 USDسیستم‌ها و فناوری‌های بیوتکنیک4,213 USDایمنی تکنوسفر4,213 USD
انفورماتیک کاربردی4,213 USDتجهیزات و فناوری لیزر4,213 USDموشک و فناوری فضایی4,878 USD
سیستم‌های اطلاعاتی و فناوری‌ها4,213 USDمهندسی انرژی و برق4,213 USDطراحی سیستم‌های هواپیما4,878 USD
مهندسی نرم افزار4,213 USDمهندسی قدرت4,213 USDسیستم‌های کنترل هواپیما4,878 USD
امنیت رایانه4,213 USDقدرت هسته‌ای و فیزیک حرارتی4,878 USDکنترل در سیستم‌های مهندسی4,213 USD
امنیت اطلاعات سیستم‌های خودکار4,213 USDمهندسی مکانیک4,213 USDنوآوری4,213 USD
طراحی و فناوری الکترونیک4,213 USDمکانیک کاربردی4,213 USDمهندسی نانو4,878 USD

مقاله مرتبط: هزینه زندگی در روسیه

دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو، دانشگاهی ملی تحقیقاتی و مرکز علمی مهمی در کشور روسیه است. این موسسه آموزش عالی از پیشروهای در حال توسعه سیستم‌های هوا و فضا می‌باشد. تمرکز تحقیقات باومن بر سیستم‌های اطلاعاتی و مخابراتی، صنعت نانوسیستم، امنیت و مبارزه با تروریسم است.

دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو، بر اساس شناسنامه ملی 2019 به عنوان بهترین دانشگاه فنی روسیه توسط دولت این کشور رتبه‌بندی شده است. اگر می‌خواهید پاسخ خود را در حوزه شرایط و راه‌های مهاجرت به روسیه بیابید، با کارشناسان موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس بگیرید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *