تحصیل کارشناسی در فرانسه

در این مطلب میخوانید

کشور فرانسه در حال حاضر به عنوان چهارمین مقصد تحصیلی پرطرفدار در جهان محسوب می شود. این کشور با دارا بودن سیستم آموزشی با کیفیت بسیار بالا و شهریه تحصیلی بسیار پایین و در سطح رایگان از کشورهای مورد علاقه متقاضیان ایرانی برای مهاجرت تحصیلی به شمار می آید. هر سال بالغ بر 300.000 متقاضی برای مهاجرت تحصیلی به این کشور وارد می شوند. تحصیل در دانشگاه های فرانسه به معنای فرصت تحصیل و مطالعه در مکان هایی است که با نام بسیاری از متفکران غرب مانند سارتر، دورکیم یا ماری کوری مزین شده است. کشور فرانسه دارای سوابق طولانی و درخشان در پرورش برخی از بزرگترین هنرمندان، نویسندگان، دانشمندان و متفکران جهان است.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

بر این اساس ما کارشناسان موسسه مهاجرتی اصطهباناتی در این مقاله سعی کرده ایم همه موارد لازم در مورد شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه را به شما متقاضیان عزیز ارائه دهیم. اگر قصد تحصیل در یکی از بهترین کشورهای اروپایی و دانشگاه های مطرح در جهان را دارید و دارای تمکن مالی بالایی نمی باشید، مطالعه این مقاله کوتاه و خلاصه می تواند کمک بزرگی به شما کند. در نهایت می توانید ابهامات خود در مورد تحصیل در فرانسه را با مشاوران موسسه ما در میان بگذارید. با ما همراه باشید.

صفر تا صد تحصیل کارشناسی در کشور فرانسه

مهاجرت به فرانسه به دلیل دارا بودن سواحل زیبا، قلعه ها و قصرهای باشکوه و البته دانشگاه های معتبر و سیستم آموزشی برتر شناخته شده است. سیستم آموزش عالی در فرانسه شامل 3 سطح استاندارد مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می باشد. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی حدود 3 سال، در مقطع کارشناسی ارشد در حدود 2 سال و برای دکترا در حدود 3 سال می باشد.

سال تحصیلی در فرانسه از اواخر سپتامبر شروع می شود و بیشتر دانشگاه ها در 3 ماه تابستان تعطیل می باشند. بیش از 3000 دانشگاه دولتی و چندین شعبه از دانشگاه های خارجی و تعداد زیادی دانشگاه های خصوصی در فرانسه وجود دارد.

برنامه های کارشناسی در کشور فرانسه دارای گرایش حرفه ای با ادغام دروس تئوری و عملی می باشند. تحصیل در دوره های متنوع مقطع کارشناسی در کشور فرانسه به عنوان پله ای برای یافتن یک شغل موفق در این کشور محسوب می شود.

مزایای تحصیل دوره لیسانس در فرانسه

متقاضیان بین‌المللی با تحصیل در دانشگاه های فرانسه در مقطع کارشناسی از مزایای فراوانی برخوردار می شوند. گرچه اقامت و زندگی در این کشور هر روز با شگفتی های بسیاری همراه است، اما مزایای تحصیل در مقطع لیسانس نیز در فرانسه شگفت انگیز است. برخی از مهم ترین مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های فرانسه عبارت اند از:

 • دانشگاه های فرانسه دارای رتبه های جهانی در سیستم های رتبه بندی می باشند. بسیاری از دانشگاه های فرانسه در سیستم آموزش عالی تایمز Times Higher Education، فایننشال تایمز the Financial Times ranking، the QS، رتبه بندی شانگهای the Shanghai ranking و the European Union’s U-Multirank. دارای رنکینگ و رتبه های برتر می باشند.
 • فرانسه دارای بالاترین کیفیت آموزش عالی در مقاطع مختلف تحصیلی می باشد. دولت فرانسه سیاست های مالی را برای تأمین هزینه های تحصیلی دانشجویان بومی و بین‌المللی اجرا می کند و بیش از 20% از بودجه کل فرانسه مخصوص آموزش می باشد.
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی یا اسپانیایی، امکان کار و اشتغال در حین تحصیل و امکان فراگیری زبان فرانسه در کالج های این کشور از دیگر مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور فرانسه است.
 • متقاضیان در صورت تسلط به زبان فرانسه و تحصیل در دانشگاه های فرانسوی زبان این کشور فقط نیاز به پرداخت هزینه جزئی به عنوان شهریه دارند و به طور کلی هزینه های تحصیل به زبان فرانسه در دانشگاه های دولتی بسیار پایین است.
 • وجود دوره های کارشناسی در رشته های طراحی، مد، عکاسی و فیلمبرداری در دانشگاه های فرانسه از محبوب ترین رشته های تحصیلی در دانشگاه های این کشور می باشد.
مزایای تحصیل دوره لیسانس در فرانسه

مزایای تحصیل دوره لیسانس در فرانسه

چرا تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های فرانسه؟

از زمان تأسیس دانشگاه سوربن در 800 سال پیش، دانشگاه های فرانسه پذیرای متقاضیان تحصیل از سراسر جهان بوده اند.

دولت فرانسه با اتخاذ سیاست های مالی، تحصیل در مقطع کارشناسی را برای متقاضیان بین‌المللی راحت تر کرد. با این رویه دانشگاه های فرانسه به یکی از متنوع ترین و مطرح ترین دانشگاه های جهان برای تحصیل در مقطع لیسانس تبدیل شد. با وجود این سیاست ها متقاضیان بین‌المللی فرصت تحصیل در برترین نظام آموزشی با شهریه مقرون به صرفه و با وجود اساتید آگاه در یکی از زیباترین و غنی ترین کشورهای جهان را در اختیار دارند.

البته برخی از دانشگاه های ایران نیز شرایط تحصیل کارشناسی زبان فرانسه بدون کنکور را نیز برای متقاضیان فراهم کرده اند که متقاضیان برای اطلاعات بیشتر می توانند به سایت سنجش مراجعه کنند. دوره لیسانس زبان فرانسه در دانشگاه های فرانسه از رشته های تحصیلی مورد علاقه بسیاری از متقاضیان بین‌المللی است.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه

دانشگاه های فرانسه با بودجه دولتی اداره می شوند و بر این اساس شهریه تحصیل در این دانشگاه ها بسیار پایین و در حد رایگان است. البته برای تحصیل رایگان و کم هزینه در دانشگاه های دولتی فرانسه تسلط به زبان فرانسه و یا دارا بودن مدرک زبان فرانسه الزامی است.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های فرانسه بر اساس نوع مقطع و رشته تحصیلی متفاوت است و سالانه از 200 تا 400 یورو بالاتر نمی باشد. دانشگاه های فرانسه برای مقطع کارشناسی یا لیسانس دارای پذیرش نسبتاً راحت تری هستند، اما پس از سال اول دانشجویان باید در آزمون های پایان ترم شرکت کنند که بسیار رقابتی است.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در مقطع کارشناسی فرانسه

متقاضیان برای پذیرش و تحصیل لیسانس در فرانسه باید دارای ملاک ها و الزامات خاصی باشند. علاوه بر این دارا بودن شرایط مورد نیاز نیز الزامی است که با توجه به برنامه های تحصیلی و نوع دانشگاه ها متفاوت می باشد؛ اما به طور کلی مدارک ثابت و مورد نیاز برای هر نوع دانشگاه و برنامه تحصیلی در فرانسه در مقطع لیسانس عبارت است از:

 • مدرک دیپلم دوره 12 ساله دبیرستان به همراه ریزنمره های تحصیلی مورد نیاز است. برای هر رشته تحصیلی دارا بودن نمره عالی در دروس علوم پایه دبیرستان الزامی است، مثلاً برای تحصیل پزشکی دارا بودن نمره های عالی در دروس زیست شناسی، فیزیک، شیمی و ریاضیات ضروری است.
 • دارا بودن مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور فرانسه به زبان انگلیسی الزامی است. از آن جا که بیشتر برنامه ها و رشته های مقطع لیسانس یا کارشناسی در کشور فرانسه به زبان فرانسه تدریس می شوند، دارا بودن حداقل مهارت به زبان فرانسه در سطح B2 یا سطح C1 ضروری است.
 • حداقل نمره های قابل قبول برای مدرک زبان انگلیسی شامل آیلتس 6.5 تا 7.5، تافل 97-100 و PTE 55 تا 60 می باشد.
 • دارا بودن پاسپورت با اعتبار کافی
 • دارا بودن رزومه علمی تحصیلی CV متقاضی
 • دارا بودن توصیه نامه های تحصیلی LOR
 • دارا بودن انگیزه نامه تحصیلی قوی SOP

مراحل اپلای مقطع کارشناسی از دانشگاه های فرانسه

متقاضی برای اپلای و ارائه درخواست اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های فرانسه باید مراحل خاصی را طی کند. هر یک از مراحل اپلای باید به دقت و با ارسال همه مدارک کامل شوند. اگر در یک مرحله مدارک به درستی اپلود نشود، در روند اخذ پذیرش تحصیلی خلل وارد می شود. مراحل اپلای مقطع کارشناسی از دانشگاه های فرانسه عبارت است از:

 • متقاضی باید رشته و دانشگاه مورد نظر در فرانسه را انتخاب کرده و برای اطلاع از شرایط اپلای به وب سایت آن دانشگاه مراجعه و همه داده های مربوط به مدارک و شرایط لازم را به دقت مطالعه کند.
 • متقاضی باید همه مدارک اسکن شده (ریز نمرات، رزومه علمی تحصیلی، مدرک زبان و دیگر مدارک هویتی) را ارسال کرده و فرم های درخواست را تکمیل و هزینه اپلای را پرداخت کند.
 • متقاضی باید در مصاحبه های علمی برخی از مدیران دانشگاه شرکت کرده و امتیاز لازم را کسب کند.
 • با اعلام پذیرش و اخذ نامه پذیرش در رشته و دانشگاه مورد نظر در فرانسه متقاضی می تواند برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه درخواست دهد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

متقاضیان از کشورهای اتحادیه اروپا برای تحصیل در کشور فرانسه در مقطع لیسانس یا کارشناسی نیاز به درخواست ویزای دانشجویی ندارند؛ اما متقاضیان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا مانند ایران برای اخذ ویزای دانشجویی باید به کنسولگری فرانسه در کشور خود مراجعه کنند. ویزای تحصیلی متقاضی به عنوان مدرک قانونی نشان دهنده وضعیت اقامت متقاضی در طول سال اول تحصیل لیسانس در فرانسه می باشد.

پس از تمام شدن سال اول تحصیلی متقاضی باید برای دریافت Carte de Sejour درخواست خود را ارائه دهد و در اداره مهاجرت محلی ثبت نام کند. حداقل 3 ماه قبل از زمان ورود به فرانسه متقاضی باید برای درخواست ویزای تحصیلی اقدام کند.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی فرانسه در مقطع کارشناسی

بر اساس مدت زمان دوره های تحصیلی ویزاهای تحصیلی مختلفی برای متقاضیان بین‌المللی وجود دارد که شامل ویزای شینگن برای اقامت کوتاه مدت، ویزای اقامت برای آزمون ورودی و ویزای طولانی با مجوز اقامت می باشند. از جمله مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه موارد زیر را می توان نام برد:

 • پاسپورت با اعتبار کافی
 • بلیط های پرواز رفت و برگشت تأیید شده
 • مدرک اقامت قانونی در فرانسه
 • رسید پرداخت هزینه اخذ ویزا
 • بیمه معتبر پزشکی با پوشش 30.000 یورو
 • مدارک و سوابق تحصیلی
 • مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسه
 • گواهی تمکن مالی کافی مبنی بر اثبات توانایی تأمین هزینه های زندگی در مدت تحصیل در فرانسه
 • نامه پذیرش دانشگاه یا موسسه آموزش عالی فرانسه به همراه مدت زمان تحصیل و آموزش

زمان تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه چقدر است؟

مدت زمان تحصیل در فرانسه در مقطع لیسانس یا کارشناسی در حدود 3 سال است. دانشجویان برای دریافت مدرک کارشناسی یا Licence یا Licence Professionnelle در فرانسه باید 180 واحد درسی را بگذرانند. برای دانشجویان تمام وقت که در هر سال 60 واحد درسی انتخاب می کنند، مدت زمان تحصیل در فرانسه در حدود 3 سال می باشد. البته تحصیل در برخی برنامه های کارشناسی در کشور فرانسه ممکن است طولانی تر شود، به خصوص اگر برنامه مبتنی بر تحقیق و پژوهش و یا آمادگی برای تحصیلات تکمیلی باشد. مدت زمان تحصیل در برنامه های پاره وقت و یا آنلاین و مجازی در فرانسه بیشتر از 3 سال می باشد.

سال تحصیلی در دانشگاه های فرانسه به دو ترم تقسیم می شود و شروع تحصیل از ماه سپتامبر یا اکتبر می باشد. بر اساس نوع دانشگاه پایان سال تحصیلی در ماه مه یا ژوئن است و به مدت 2 هفته در تعطیلات کریسمس و سال نو دانشگاه تعطیل می باشد. چند روز تعطیل رسمی و مذهبی نیز در تقویم دانشگاهی فرانسه دیده می شود.

زمان تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه

زمان تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه

مشاوره مهاجرت تحصیلی به فرانسه اصطهباناتی

مشاوران و وکلای موسسه اصطهباناتی با آگاهی از آخرین قوانین مهاجرت تحصیلی به فرانسه و اشراف کامل به نحوه اخذ ویزای اقامت تحصیلی فرانسه و دارای سوابق درخشان کاری بهترین مشاوره های مهاجرتی در مورد تحصیل در دانشگاه های فرانسه را به متقاضیان عزیز ارائه می دهند.

وجود صدها پرونده موفق مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه در سوابق کاری مشاوران موسسه مهاجرتی اصطهباناتی و ارائه خدمات مهاجرتی منحصر به فرد از افتخارات موسسه ما محسوب می شود.

ارائه مشاوره های کامل و جامع مهاجرت تحصیلی، ارائه مشاوره های رایگان در مورد تحصیل لیسانس زبان فرانسه، ارائه اطلاعات لازم در مورد تهیه و آماده سازی مدارک لازم، ارسال مدارک لازم برای اخذ ویزای اقامت فرانسه، تهیه انگیزه نامه تحصیلی و رزومه کاری برای متقاضیان و همراهی تا آخرین مرحله اخذ ویزای این کشور تنها گوشه ای از خدمات مهاجرتی این موسسه برتر است. همین حالا برای مشاوره رایگان اخذ اقامت تحصیلی فرانسه و تحصیل در مقطع لیسانس دانشگاه های این کشور با ما تماس بگیرید.

بهترین دانشگاه های فرانسه در مقطع کارشناسی

فرانسه دارای دانشگاه های دولتی و خصوصی بسیاری برای تحصیل در مقطع کارشناسی است. متقاضیان برای تحصیل در فرانسه در مقطع لیسانس دارای گزینه های زیاد و متنوعی می باشند. بیش از 3000 دانشگاه دولتی و چندین شعبه از دانشگاه های خارجی و تعداد زیادی دانشگاه های خصوصی در فرانسه وجود دارد.

جدا از دانشگاه های بزرگ که طیف گسترده ای از برنامه ها و مطالعات علمی را ارائه می دهند؛ کالج ها و مدارس ویژه ای نیز در این کشور وجود دارد که در حوزه های علمی خاص مانند مطالعات سیاسی، اقتصاد، مهندسی و مدیریت دولتی تدریس می کنند. در ادامه به ارائه بهترین دانشگاه های فرانسه برای تحصیل در مقطع کارشناسی یا لیسانس به همراه رتبه هر دانشگاه و هزینه های تحصیلی در سال 2022 در این دانشگاه ها می پردازیم:

بهترین دانشگاه فرانسهرتبه بندی جهانی بر اساس QS 2022نوع دانشگاهمیانگین هزینه تحصیلی در سال 2022-2023
Universite PSL

دانشگاه علوم پاریس

44دولتیاز حدود 500 تا 2.500 یورو
Polytechnique Institute of Paris

دانشگاه پلی تکنیک پاریس

49دولتیاز حدود 13.000 تا 20.000 یورو
Paris-Saclay University

دانشگاه پاریس-ساکلی

86دولتیاز حدود 120 تا 300 یورو
Sciences Po

دانشگاه علوم

261دولتیاز حدود 13.000 تا 18.000 یورو
University of Paris

دانشگاه پاریس

261دولتیاز حدود 150 تا 500 یورو
University of Paris 1 Panthéon-Sorbonne

دانشگاه سوربن- پانتئون پاریس 1

290دولتیاز حدود 5.000 تا 6.000 یورو
Université Grenoble Alpes

دانشگاه گرنوبل آلپ

314دولتیاز حدود 4.000 تا 5.000 یورو
Aix Marseille University

دانشگاه اکس مارسل

501دولتیاز حدود 3.000 تا 6.000 یورو
Paris School of Business

کالج تجارت پاریس

N/Aخصوصیاز حدود 15.000 تا 18.000 یورو
Paris College of Arts

کالج هنرهای زیبا پاریس

N/Aخصوصیاز حدود 12.000 تا 15.000 یورو

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه

دولت فرانسه با تأمین هزینه های تحصیلی به آموزش در همه سطوح و همه مقاطع تحصیلی کمک مالی می کند؛ بنابراین متقاضیان برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه ملزم به مشارکت در سطح بسیار پایین می باشند. هزینه های تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های فرانسه عبارت است از:

 • هزینه های تحصیل در دانشگاه های فرانسه بر اساس نوع مقطع و رشته تحصیلی متفاوت است اما به طور متوسط سالانه از 200 تا 400 یورو بالاتر نمی باشد.
 • دانشگاه های خصوصی فرانسه دارای هزینه ها و شهریه های تحصیلی به مراتب بالاتری می باشند و هزینه های تحصیل در این دانشگاه ها سالانه تا 15.000 یورو نیز می رسد.
 • کالج های مهندسی و تجارت و بازرگانی دارای شهریه و هزینه های تحصیلی مشابه دیگر کشورهای اروپایی و در سطح بالا می باشند.
 • هزینه های تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی یا لیسانس برای دانشجویان بین‌المللی به دو دسته شهریه تحصیلی و هزینه های زندگی تقسیم می شود.
 • شهریه تحصیل در کشور فرانسه در مقطع لیسانس یا کارشناسی سالانه از حدود 500 تا 15.000 یورو در نوسان است.
 • در برخی دانشگاه ها دولت با تأمین بورسیه های تحصیلی بیش از دو سوم شهریه تحصیلی را پوشش می دهد و این دانشگاه ها شهریه های کمتری از دانشجویان دریافت می کنند.
 • هزینه های زندگی یک دانشجوی بین‌المللی در فرانسه سالانه در حدود 12.000 یورو می باشد که شامل هزینه های اسکان دانشجویی، خورد و خوراک، لوازم تحصیل، سرگرمی و تفریح و هزینه های متفرقه می شود.
هزینه های زندگی دانشجویی در فرانسه

هزینه های زندگی دانشجویی در فرانسه

بورسیه های تحصیلی فرانسه در مقطع کارشناسی

شرایط تحصیل در کشور فرانسه در مقطع لیسانس در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی راحت تر است؛ زیرا دولت فرانسه طرح های مختلفی را برای تأمین هزینه های زندگی دانشجویی در این کشور اجرا کرده است. در واقع دولت فرانسه با ارائه برنامه های مختلف مانند اعطای بورسیه های تحصیلی، کمک هزینه های دانشجویی و گرنت ها کمک می کند تا دانشجویان در حین تحصیل با مشکلات مالی مواجه نشوند. برخی از بورسیه های تحصیل در کشور فرانسه در مقطع لیسانس عبارت اند از:

بورسیه های تحصیلی مقطع کارشناسی در کشور فرانسهدانشجویان واجد شرایطمیزان بورسیه
Emile Boutmy Scholarshipدانشجویان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیل در UG و مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه Sciences Poدر حدود 3.000 تا 12.300 یورو به مدت 3 سال برای برنامه های تحصیلی UG
Aulagnon – Bettan Prizeدانشجویان دارای شایستگی های تحصیلی و متعهد به ارتقا و بهبود جامعه از طریق آموزش در دانشگاه Sciences Poدر حدود 3.000 تا 15.000 یورو
Stephen M. Kellen Scholarshipدانشجویان دارای شایستگی های تحصیلی برای ادامه تحصیل در برنامه لیسانس دوگانه بین دانشگاه Sciences Po and Freie Universität Berlinدر حدود 6.000 تا 7.000 یورو

رشته های تحصیلی مقطع لیسانس در دانشگاه های فرانسه

کشور فرانسه در بسیاری از زمینه های حرفه ای و آکادمیک مانند هنر، سیاست، فلسفه، فناوری، مد، علم و اقتصاد فعالیت آموزشی دارد و فرصت های زیادی را برای تحصیل در مقطع لیسانس یا کارشناسی در این زمینه ها فراهم کرده است. همچنین امکان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه نیز وجود دارد. از محبوب ترین رشته های تحصیلی در مقطع لیسانس در فرانسه رشته های فناوری اطلاعات، تجارت و بازرگانی، امور مالی، علوم کامپیوتر، هنر، طراحی مد، فیلم و سینما، سیاست و اقتصاد را می توان نام برد. تحصیل در مقطع لیسانس زبان فرانسه در دانشگاه های این کشور مورد توجه متقاضیان بین‌المللی است. در ادامه به ارائه بهترین رشته های تحصیلی کارشناسی در کشور فرانسه و دانشگاه های ارائه دهنده آن در سال 2023 می پردازیم:

رشته های تحصیل لیسانس در فرانسهدانشگاه ارائه دهندهنوع تحصیلمدت زمان تحصیلزبان تحصیلیددلاین اخذ پذیرش تحصیلیشروع ترم تحصیلی
رشته مدیریت بین الملل Bachelor in International ManagementESSCA School of Managementتمام وقت3 سالانگلیسی30 ژوئن 2023سپتامبر 2023
رشته تجارت بین الملل Bachelor of International BusinessEM Strasbourg Business Schoolتمام وقت3 سالانگلیسی31 می 2023سپتامبر 2023
رشته مدیریت و تجارت بین الملل

الملل Bachelor of International Business & Management

Grenoble IAEتمام وقت3 سالانگلیسی28 اپریل 2023سپتامبر 2023
رشته علوم کامپیوتر Bachelor of Science in Computer ScienceEPITA School of Engineering and Computer Scienceتمام وقت3 سالانگلیسی31 جولای 2023سپتامبر 2023
رشته مدیریت توریسم Bachelor in Tourism ManagementY SCHOOLSتمام وقت3 سالفرانسه13 جولای 2023سپتامبر 2023
رشته طراحی گرافیکی Bac+3 Graphic DesignerY SCHOOLSتمام وقت3 سالفرانسه11 جولای 2023سپتامبر 2023
رشته مدیریت Bachelor in ManagementTBS Educationتمام وقت3 سالفرانسه/انگلیسی/اسپانیایی30 جولای 2023سپتامبر 2023

10 رشته تحصیلی محبوب در فرانسه

تحصیل در فرانسه گزینه مقرون به صرفه و با کیفیت آموزشی برتر برای متقاضیان بومی و بین‌المللی است. در حالی که دوره های مدیریت و بازرگانی به عنوان رشته های تحصیلی محبوب در فرانسه محسوب می شوند، رشته هایی مانند آشپزی و تهیه دسر و هتلداری در سال های اخیر از پر تقاضاترین رشته های تحصیلی در میان متقاضیان بین‌المللی بوده اند. در ادامه به ارائه 10 رشته تحصیلی محبوب و پر تقاضای دانشگاه های فرانسه در سال 2022-2023 می پردازیم:

 • رشته مدیریت اجرایی MBA
 • رشته های مهندسی
 • رشته های فیلم و سینما
 • رشته مدیریت برندهای تجاری لوکس
 • رشته مدیریت هتلداری
 • رشته طراحی مد و فشن
 • رشته علوم کامپیوتر
 • رشته علوم داده ها
 • رشته امور مالی
 • رشته پزشکی

شرایط کار حین تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور فرانسه

متقاضیان بین‌المللی در حین تحصیل در دانشگاه های فرانسه می توانند با اخذ مجوز کار دانشجویی به کار و اشتغال بپردازند.

مدت زمان کار دانشجویی در مقطع کارشناسی دانشگاه های فرانسه در حدود 10 ساعت در هفته می باشد. در واقع متقاضی با کار دانشجویی پاره وقت و کسب درآمد می توانند بخشی از هزینه های زندگی در کشور گران فرانسه را تأمین کنند.

شرایط فارغ‌التحصیلی از مقطع لیسانس در فرانسه

فارغ‌التحصیلان از کشورهای اتحادیه اروپا پس از تمام شدن دوره لیسانس در فرانسه می توانند با پیدا کردن کار مناسب در این کشور به کار و اقامت بپردازند؛ اما فارغ‌التحصیلان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا پس از تمام شدن دوره لیسانس نمی توانند بدون اخذ مجوز کار یا ادامه تحصیل در مقطع بالاتر در این کشور اقامت کنند.

فارغ‌التحصیلان ایرانی برای پیدا کردن کار در فرانسه باید ویزای جستجوی کار این کشور را دریافت کنند و در مدت اعتبار یک ساله این ویزا کار مناسب را پیدا کنند. در صورتی که فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی تمایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های فرانسه داشته باشند، باید ویزای تحصیلی خود را تمدید کنند.

با توجه به اعتبار و ارزش مدرک تحصیلی کارشناسی دانشگاه های فرانسه، فارغ‌التحصیلانی که قصد کار و یا ادامه تحصیل در دیگر کشورهای اروپایی یا کانادا و استرالیا و آمریکا را دارند، می توانند با مراجعه به سفارت این کشورها در فرانسه برای اخذ ویزای تحصیلی یا ویزای کاری درخواست دهند.

شرایط کار پس از تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور فرانسه

فارغ‌التحصیلان مقطع لیسانس یا کارشناسی از دانشگاه های فرانسه پس از پایان دوره تحصیلی می توانند برای دریافت ویزای کار پس از تحصیل درخواست دهند. فارغ‌التحصیلان پس از یافتن کار مناسب می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری فرانسه تبدیل کنند. در صورتی که درآمد فارغ‌التحصیلان از کار مورد نظر در حدود 1.5 برابر حداقل حقوق و درآمد معمول در فرانسه باشد، می توانند به عنوان کارمند به طور تمام وقت مشغول کار شوند.

امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت فرانسه از طریق تحصیل

امکان اخذ اقامت دائم و در نهایت تابعیت و شهروندی فرانسه را شاید بتوان بزرگترین و مهم ترین مزیت تحصیل در فرانسه محسوب کرد. متقاضیان بین‌المللی با فارغ‌التحصیلی از دانشگاه های فرانسه در مقطع کارشناسی و یافتن کار مناسب می توانند ویزای کاری فرانسه را دریافت کنند. بر اساس قوانین کشورهای اتحادیه اروپا اگر متقاضی به مدت 5 سال در کشور فرانسه به کار و اشتغال بپردازد و مالیات و بیمه خود را به طور مرتب پرداخت کند، می تواند مجوز اقامت دائم فرانسه را دریافت کند.

پس از دریافت مجوز اقامت دائم فرانسه در صورتی که متقاضی به زبان فرانسه تسلط کامل داشته باشد، با فرهنگ و آداب و رسوم جامعه فرانسه آشنا باشد و توانسته باشد با جامعه فرانسوی ها تطابق و سازگاری پیدا کند، می تواند برای اخذ تابعیت این کشور درخواست دهد. البته متقاضیان با دریافت مجوز اقامت دائم فرانسه نیز می توانند از حقوق شهروندی، تحصیل رایگان، دریافت خدمات بهداشتی رایگان و دیگر حقوق شهروندی این کشور برخوردار شوند.

سخن آخر

در این مقاله شرایط تحصیل کارشناسی در فرانسه در سال 2023-2024 مورد بررسی دقیق قرار گرفت. علاوه بر این در مورد مدارک لازم برای دوره لیسانس زبان فرانسه و شرایط کارشناسی زبان فرانسه بدون کنکور در ایران نیز اطلاعات لازم ارائه شد.

متقاضیان برای تحصیل کارشناسی در کشور فرانسه باید دارای مدرک دیپلم دبیرستان و مدرک زبان فرانسه یا انگلیسی باشند.

دارا بودن تمکن مالی کافی برای اثبات توانایی تأمین هزینه های زندگی در مدت تحصیل در فرانسه نیز الزامی است. اگر متقاضی دارای تسلط کافی به زبان فرانسه باشد، می تواند در دانشگاه های دولتی فرانسه به صورت رایگان تحصیل کند. برای آگاهی از دیگر جزئیات مهم تحصیل کارشناسی در کشور فرانسه همین حالا با وکیل و مشاور تحصیلی فرانسه در موسسه اصطهباناتی تماس بگیرید.

سؤالات متداول در مورد تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه

1- آیا امکان تحصیل لیسانس در فرانسه به زبان انگلیسی وجود دارد؟

بله. دانشگاه ها و کالج های فرانسه به دو زبان فرانسه و انگلیسی تدریس می کنند که برای تحصیل به زبان فرانسه دارا بودن مدرک زبان فرانسه سطح B2 یا C1 الزامی است.

2- مدت زمان تحصیل در کشور فرانسه در مقطع لیسانس چقدر است؟

برای دانشجویان بین‌المللی بر اساس نوع دانشگاه و رشته تحصیلی از حدود 3 تا 4 سال است.

3- هزینه های تحصیل در مقطع لیسانس فرانسه چقدر است؟

هزینه های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع لیسانس در فرانسه سالانه از حدود 500 تا 15.000 یورو می باشد.

4- آیا امکان کار در حین تحصیل در مقطع لیسانس در فرانسه وجود دارد؟

بله. متقاضیان بین‌المللی می توانند با اخذ مجوز کار دانشجویی در حدود 10 ساعت در هفته به کار در حین تحصیل بپردازند.

5- آیا امکان اخذ تابعیت فرانسه با تحصیل در مقطع کارشناسی وجود دارد؟

بله. پس از 5 سال کار و اشتغال و پرداخت مالیات و بیمه فارغ‌التحصیلان مقطع لیسانس در فرانسه می توانند تابعیت این کشور را دریافت کنند.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *