مزایا و معایب زندگی در برلین

اینکه تصمیم بگیرید تا تمامی زندگی خود را جمع کنید و برای همیشه از کشورتان خارج شوید، تصمیم ساده‌ای نخواهد بود. حتی زمانی که بخواهید به یک پایتخت بزرگ اروپایی مثل برلین، که به نظر می‌آید شرایط فوق‌العاده‌ای برای زندگی دارد، بروید. در برلین سبک زندگی‌های متنوعی وجود دارد، و مردم این شهر دارای فرهنگ‌های مختلفی هستند. پس بهتر است که قبل از مهاجرت کامل، پیش‌زمینه‌ای از وضعیت زندگی در آن داشته باشید. برای اینکه بتوانید بهتر و عمیق‌تر خوبی‌ها و بدی‌های شهر برلین را درک کنید، در این مقاله ما به بررسی کامل مزایا و معایب زندگی در برلین، خواهیم پرداخت.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

مزایا و معایب زندگی در برلین

مزایا و معایب زندگی در برلین

برلین-آلمان

ما قرار است تا مزیت‌ها و عیب‌های شهر برلین، پایتخت کشور آلمان، را در زمینه‌های زیر برای شما بررسی کنیم:

 • هزینه زندگی
 • کار کردن
 • سبک‌های زندگی
 • حمل و نقل
 • آب و هوا

در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات درباره شرایط مهاجرت و زندگی در آلمان و برلین را دارید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

هزینه زندگی در برلین

✔️مزیت‌ها: هزینه بسیار مناسب برای همه

باتوجه به اینکه برلین پایتخت کشور آلمان است؛ اما هزینه زندگی در این شهر نسبت به دیگر شهرهای آلمان بسیار مناسب‌تر است! برخلاف دیگر پایتخت‌های اروپایی در جهان، امکان اجاره منزل در مرکز شهر برلین برای تمامی افراد با بودجه‌های مختلف وجود دارد. همچنین مهاجران می‌توانند خانه‌ای بسیار مناسب‌تر و زیبا در اطراف شهر برلین نیز بیابند و باقی بودجه خود را ذخیره نمایند.

❌معایب: هزینه‌های غیرقابل اجتناب

اگر هزینه زندگی در برلین کم است، به این معنا نیست که مقدار هزینه‌های زندگی نیز کم خواهد بود. همه چیز نسبت به درآمد متوسط افراد در شهر برلین گران است. برخی از هزینه‌های گران مانند: امور درمانی، مواردی هستند که نمی‌توان از پرداخت آن‌ها گذشت. تمامی ساکنان در برلین و آلمان، چه مهاجران و چه شهروندان، باید دارای بیمه سلامت باشند. علاوه بر این موضوع، مهاجران باید از بیمه‌های درمانی خصوصی استفاده کنند که نسبت به نوع دولتی آن، هزینه بیشتری خواهند داشت.

مقاله مرتبط: هزینه زندگی در آلمان

کار کردن در شهر برلین

✔️مزیت‌ها: چشم‌اندازهای شغلی برای افراد خلاق

برلین همیشه در جذب افراد جوان و خلاق دارای ایده‌های کارآفرینی، موفق بوده است. بیشتر این افراد متقاضی، در زمینه تکنولوژی فعالیت دارند. همچنین افراد مختلفی در دسته هنرمندان مثل: خواننده‌ها، اجراکننده‌ها، نویسنده‌ها و نقاشان برای پیشرفت در عرصه‌های مورد علاقه‌شان به برلین مهاجرت می‌کنند. سالانه استارت‌آپ‌های بسیاری در حوزه IT و رسانه، در برلین به رشد می‌رسند.

❌معایب: یافتن شغل به سختی

یافتن شغل مناسب برای افراد در برلین همیشه کاری دشوار است و کسانی که در نهایت به شغل مورد نظر خود دست می‌یابند، می‌فهمند که درآمد، حقوق و مزایای مد نظرشان را در آن شغل دریافت نمی‌کنند. رشد شغلی و ترفیع گرفتن نیز در برلین برای کارمندان همیشه یک آرزو بوده است. متاسفانه این شهر دارای نرخ بیکاری بالایی نسبت به دیگر شهرها در آلمان دارد.

❌معایب: مالیات‌های بسیار بالا

ساکنان آلمان همیشه با نرخ بالای مالیات رو به رو بوده‌اند. درصد مالیات تا 45% متغیر است و همیشه کسانی که درآمد بیشتری دارند نسبت به افراد کم درآمد، موظف به پرداخت مالیات بیشتری می‌باشند. همیشه درآمد خالص خود را زمان پذیرفتن مشاغل در آلمان بسنجید.

مقاله مرتبط: مهاجرت کاری به آلمان

مزایا و معایب سبک‌های زندگی افراد در برلین

✔️مزیت‌ها: فعال بودن مداوم شهر

این شهر همه چیز را، از گالری‌های هنری “بوهمی(Bohemian)”، تا کافه‌های دنج و زیبا و فستیوال‌های هیجان‌انگیز به مردم ارائه می‌دهد. همچنین به افرادی که طبیعت‌دوست هستند و بیشتر زمان خود را در فضاهای سرسبز و جنگل‌ها می‌گذرانند، برلین جاذبه‌های طبیعی خود را نشان می‌دهد. در شهر برلین، چیزهای زیادی برای دیدن و فعالیت‌های بسیاری برای انجام دادن وجود دارد. افرادی که ذهنی باز نسبت به قضایا دارند، می‌توانند افراد مختلفی را از سراسر دنیا در برلین ملاقات کنند و هرچه که در زندگی دوست دارند، تجربه کنند.

❌معایب: اجبار یادگیری زبان آلمانی

با وجود اینکه برلین شهری بسیار بین‌المللی است و مردم با زبان‌های مختلف در این شهر زندگی می‌کنند، مهاجران ممکن است با موانعی از لحاظ زبانی رو به رو شوند. یادگیری زبان آلمانی کلید تجربه خوب زندگی در برلین است. البته بلد بودن زبان‌های دیگر نیز می‌تواند یک مزیت باشد؛ اما اینکه شما بتوانید در محل کار و یا اجتماع به زبان آلمانی صحبت کنید، بسیار برای‌تان مفید خواهد بود. مشکلی که وجود دارد، این است که زبان آلمانی بسیار سخت و پیچیده می‌باشد و یادگیری آن زمان طولانی از شما خواهد گرفت.

مزایا و معایب حمل و نقل در شهر برلین

✔️مزیت‌ها: حمل و نقل عمومی بسیار کارآمد

یکی از سریع‌ترین روش‌هایی که با آن می‌توان در سراسر برلین قدم گذاشت، متروی شهر است. همچنین اتوبوس‌ها نیز می‌تواند وسایل نقلیه مناسبی باشند.

✔️مزیت‌ها: محبوبیت دوچرخه‌سواری در شهر

در شهر برلین، بیش از 1000 کیلومتر مسیر برای دوچرخه‌سواری وجود دارد. به همین دلیل، دوچرخه‌سواری در این شهر یکی از سالم‌ترین و راحت‌ترین روش‌های حمل و نقل است. البته باید کاملا از قوانین این موضوع پیروی کنید و مراقب وسایل نقلیه دیگر در اطراف خود باشید. مهاجران به این نکته توجه داشته باشید؛ که افراد پیاده به هیچ عنوان نباید در مسیر دوچرخه‌سواری راه بروند.

آب و هوای برلین

✔️مزیت‌ها: هوای بسیار خوب تابستان

تابستان‌ها در برلین، به طرز مطلوب و دلنشینی گرم هستند. همچنین بهار و پاییز، هوای بسیار خوب و معتدلی دارند. البته در فصل تابستان نیز امکان بارش باران وجود دارد.

❌معایب: زمستان‌های بسیار سرد

مهاجرانی که با هوای سرد مشکل دارند، احتمالا مشتاق سرکار رفتن و یا خرید کردن برای خانه در فصل سرد و یخبندان برلین نخواهند بود. البته ممکن است برخی از مهاجران از بارش برف در ماه‌های دسامبر تا مارچ این شهر لذت ببرند؛ ولی برف به مدت طولانی بر روی زمین نخواهد ماند.

مقاله مرتبط: شرایط آب و هوایی شهرهای آلمان

سوالات متداول درباره مزایا و معایب زندگی در برلین

زندگی در برلین چه مزایایی دارد؟

در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا برلین یک شهر عالی برای مهاجران است:

 • کم هزینه است.
 • حمل و نقل عمومی عالی دارد.
 • اکثر مردم انگلیسی صحبت می‌کنند.
 • پیشرفت در زمینه کارآفرینی
 • تفریحات و سرگرمی‌های فراوان
 • مهاجران زیادی در این شهر زندگی می‌کنند.

آیا برلین برای زندگی شهر مناسبی است؟

برلین یکی از هیجان‌انگیزترین شهرهای جهان است. زندگی در این شهر نسبت به دیگر پایتخت‌های جهان بسیار مقرون به صرفه است.

آیا برلین برای زندگی مهاجران خوب است؟

مردم در برلین دارای فرهنگ‌های مختلف و پویایی ذهنی بالایی هستند. به عنوان یک مهاجر، مطمئناً خودتان را در خانه حس خواهید کرد، حتی اگر کمی طول بکشد. شما می‌توانید با آلمانی‌ها، افرادی از کشور خود و افرادی از سراسر جهان آشنا شوید.

برلین که به ویژه در بین متخصصان جوان محبوبیت زیادی دارد، چیزهای زیادی برای ارائه به افرادی دارد که به دنبال مهاجرت به شهری با اقتصاد قوی، چشم‌انداز شغلی خوب و فرهنگ و تفریحات فراوان هستند. با توجه به هزینه‌های شگفت‌آور کم زندگی، برلین می‌تواند مکانی مناسب برای زندگی با استانداردهای بالا باشد. اگر شما از علاقه‌مندان به مهاجرت و تحصیل رایگان در آلمان به خصوص در شهر برلین هستید، می‌توانید با کارشناسان موسسه مهاجرتی حقوقی اصطهباناتی تماس بگیرید.

3/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *