شهرهای توریستی روسیه

طبق گزارش سازمان جهانی گردشگری(UNWTO)، روسیه شانزدهمین کشور پربازدید جهان و دهمین کشور پربازدید اروپا است. در سال 2018، این کشور میزبان بیش از 24.6 میلیون بازدیدکننده بود. روسیه در گزارش “رقابت سفر و گردشگری”، در رتبه 39 قرار گرفت. بر اساس گزارش آژانس گردشگری فدرال، تعداد سفرهای شهروندان خارجی به روسیه در سال 2019، بیش از 24.4 میلیون نفر بوده است. درآمد گردشگری بین‌المللی روسیه در سال 2018، بالغ بر 11.6 میلیارد دلار بوده است. در سال 2020، گردشگری روسیه، حدود 4 درصد از تولیدات ناخالص داخلی کشور را به خود اختصاص داد. در این مقاله ما به بررسی 5 مورد از مهم‌ترین و جذاب‌ترین شهرهای توریستی روسیه برای شما گردشگران و مهاجران عزیز می‌پردازیم.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

بررسی شهرهای توریستی روسیه

در بخش زیر به بررسی 5 مورد از مهم‌ترین شهرهای توریستی روسیه خواهیم پرداخت. اسامی این 5 شهر شگفت‌انگیز به شرح زیر است:

  1. مسکو(مسکو به عنوان پایتخت روسیه، مهم‌ترین شهر این کشور است.)
  2. سن پترزبورگ
  3. حلقه طلایی(گلدن رینگ)
  4. کازان
  5. ایرکوتسک

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا شرایط و جاذبه‌های گردشگری هر شهر را بررسی نمائیم.

مسکو – پایتخت توریستی روسیه

شهرهای توریستی روسیه

مسکو به عنوان پایتخت روسیه، مهم‌ترین شهر در این کشور است؛ اما نه فقط به دلایل سیاسی. این شهر بیش از 12 میلیون نفر جمعیت دارد. همچنین مسکو به هنرهای شگفت‌انگیزی چون: باله، سمفونی و هنر، شهرت دارد. گنبدهای پیازی شکل کلیساهای تاریخی، از معروف‌ترین ساختمان‌ها و جاذبه‌های این شهر پر ماجرا هستند.

کاخ کرملین باشکوه و میدان سرخ چشمگیر، که از بزرگ‌ترین میدان‌های جهان است، نیز جزو جاذبه‌های توریستی بسیار معروف مسکو هستند. از دیگر دیدنی‌های معروف این شهر می‌توان به مجسمه‌های لنین و استالین، رهبران بحث برانگیز قرن بیستم، اشاره کرد. همچنین شما می‌توانید تاریخ پر قدمت و جالب کشور روسیه را، در موزه‌های بزرگ شهر مسکو از جمله: موزه‌های گولاگ و جنگ سرد، مشاهده نمائید.

مقاله مرتبط: شرایط زندگی در مسکو

سن پترزبورگ – پایتخت فرهنگی روسیه

شهرهای توریستی روسیه

دومین شهر بزرگ روسیه ممکن است به لنینگراد معروف باشد؛ اما اکثر مردم آن را با نام اصلی خود، سن پترزبورگ یاد می‌کنند. سن پترزبورگ روسیه در سال 1703 توسط “تزار پتر کبیر” تأسیس شد و زمانی پایتخت امپراتوری روسیه بود. سپس نام این شهر در سال 1924، به لنینگراد تغییر یافت.

این شهر به دلیل قرار گرفتن بر روی رودخانه نوا، که از خلیج فنلاند و سپس دریای بالتیک تغذیه می‌کند، یک مقصد تفریحی محبوب در شمال و یکی از محبوب‌ترین مکان‌های دیدنی در روسیه است.

این شهر که به عنوان پایتخت فرهنگی روسیه شناخته می‌شود، دارای یکی از بهترین مجموعه‌های هنری جهان در هرمیتاژ است و کلیساها به هنر باشکوه این شهر می‌افزایند. خیابان “نوسکی” به خیابان خرید و رستوران‌های شهر سن پترزبورگ معروف است.

حلقه طلایی(8 شهر شمال شرقی روسیه)

شهرهای توریستی روسیه

حلقه طلایی، چندین شهر در بخش شمال شرقی روسیه را به یکدیگر پیوند می‌زند. حومه‌های زیبا و مملو از باغ‌های گیلاس، کلبه‌های عجیب، گنبدهای پیازی شکل و کلیساهای نمادین که شامل قدیمی‌ترین هنر کشور می‌باشند، این منطقه را به مکانی خاص برای بازدید گردشگران تبدیل کرده‌اند.

“حلقه طلایی(گلدن رینگ)”، یکی از قدیمی‌ترین مناطق روسیه، امروزه در بین گردشگران روسی که می‌خواهند زندگی دوران گذشته را تجربه کنند بسیار محبوب است. مسیر مرسوم برای بازدید شهرها و شهرک‌ها، به شکل یک حلقه خلاف جهت عقربه‌های ساعت است که در مسکو آغاز می‌شود و پایان می‌یابد. شهرهایی که در این منطقه وجود دارند شامل: ولادیمیر، سوزدال، کاستروما، یاروسلاول، روستوف ولیکی، پرسلاول زالسکی و سرگیف پوساد، هستند. کلیساها، صومعه‌ها و دژهای سنگ سفید تنها برخی از جاذبه‌های دیدنی گلدن رینگ می‌باشند.

کازان – از بزرگترین شهرهای توریستی

شهرهای توریستی روسیه

گاها از “کازان”، به عنوان استانبول ولگا یاد می‌شود؛ زیرا این شهر منطقه‌ای است که فرهنگ‌های اروپایی و آسیایی را به هم می‌رساند. پایتخت تاتارستان شهری دوست داشتنی است، که برج کلیسا و مناره‌های بسیاری در سطح آن دیده می‌شود.

در کازان که پس از مسکو و سن پترزبورگ، به عنوان سومین پایتخت روسیه شناخته می‌شود، مردم از بالاترین استانداردهای زندگی برخوردارند. از مکان‌های دیدنی کازان می‌توان به بقایای کرملین که توسط “ایوان” تخریب شد، اشاره کرد. مسجدی در این شهر وجود دارد به نام “کل شریف”، که عنوان آن برگرفته از نام مردی است که در دفاع از کازان در مقابل ایوان کشته شد. اگر هم علاقه‌مند به خرید و دست‌فروشی‌های رنگارنگ هستید، حتما باید از خیابان باومن بازدید کنید!

مقاله مرتبط: هزینه زندگی در کازان روسیه

ایرکوتسک – مرکز جاذبه‌های تاریخی و طبیعی روسیه

شهرهای توریستی روسیه

ایرکوتسک، پایتخت واقعی سیبری شرقی، دارای محبوب‌ترین ایستگاه راه آهن ترانسیبری بین مسکو و شرق است. با داشتن دریاچه بایکال، تنها 45 کیلومتر دورتر، این شهر بهترین پایگاه برای کشف خط ساحلی غربی دریاچه است.

مسافرانی که از ایرکوتسک تاریخی دیدن می‌کنند ممکن است از آنچه پیدا کرده‌اند شگفت زده شوند. خانه‌های چوبی تزئین شده در کنار آپارتمان‌های استاندارد بلوک شوروی، به علاوه بلوارهای عریض با ترافیک زیاد از مواردی هستند که گردشگران ایرکوتسک زیاد با آن‌ها برخورد می‌کنند. در گذشته، ایرکوتسک محل بسیاری از درگیری‌های خونین بین جناح‌های روسی در انقلاب‌های مختلف بوده است.

همچنین این شهر به عنوان محل تبعید روشنفکران، هنرمندان و دیگر افراد مشهور نیز شناخته می‌شود. شاید به همین دلیل است که ایرکوتسک دارای پنج دانشگاه بزرگ و معروف می‌باشد. چندین کلیسا، از جمله کلیسای معراج، موزه‌های زمین شناسی و تاریخ، توجه مسافران و علاقه‌مندان را به این شهر جلب کرده‌اند.

سوالات متداول درباره شهرهای توریستی روسیه

آیا شهرهای روسیه برای توریست‌ها امن هستند؟

به صورت کلی، روسیه کشوری امن است و حتی پلیس‌هایی مخصوص گردشگران تعلیم داده شده‌اند که به امور مسافران و افراد خارجی رسیدگی می‌کنند. در جای جای شهرهای بزرگ و کوچک روسیه، دوربین‌های امنیتی کار گذاشته شده است و حمل سلاح گرم در این کشور بدون مجوز غیر قانونی است. البته سفر به برخی از مناطق این کشور مثل: قفقاز شمالی، چچن و کوه البروس، به دلیل تروریسم، آدم ربایی و خطر ناآرامی‌های مدنی اصلا توصیه نمی‌شود.

مقاله مرتبط: امنیت زندگی در روسیه چگونه است؟

گردشگری در روسیه چگونه است؟

گردشگری در روسیه(ابتدا گردشگری داخلی و سپس گردشگری بین المللی)، از اواخر دوران شوروی رشد سریعی داشته است. میراث فرهنگی غنی و تنوع طبیعی زیاد، روسیه را در میان محبوب‌ترین مقاصد گردشگری جهان قرار می‌دهد.

آیا شهر مسکو در شب‌ها برای توریست‌ها امن است؟

خبر خوب برای گردشگران و توریست‌ها در روسیه، این است که شهر مسکو در شب‌ها نیز بسیار فعال و امن است. شما می‌توانید با خیال راحت در این شهر، به پیاده‌روی‌های شب هنگام بپردازید یا به کافه‌ها، رستوران‌ها و کلاب‌ها بروید. البته با این وجود، بهتر است که بیشتر در قسمت‌های مرکزی شهر که شلوغ‌تر هستند، گردش کنید.

جاذبه‌های گردشگری مهم در روسیه کدام‌اند؟

جاذبه‌های گردشگری مهم در روسیه شامل: کلیسای جامع سنت باسیل، موزه هرمیتاژ، کرملین مسکو، سوزدال و دریاچه بایکال هستند.

هزینه گردشگری در شهرهای روسیه چگونه است؟

پس از کاهش شدید ارزش روبل، سفر به روسیه برای گردشگران خارجی کاملاً مقرون به صرفه شده است. اگر قیمت و هزینه موارد مختلف را در شهرهای بزرگی چون: نیویورک، لندن، پاریس یا سیدنی مقایسه کنید، درمی‌یابید که در مسکو قیمت‌ها بسیار مناسب‌تر هستند.

مقاله مرتبط: هزینه زندگی در روسیه

روسیه، بزرگ‌ترین و قدرتمندترین عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق است، با این وجود همچنان کشوری جذاب برای بازدیدکنندگان می‌باشد. این کشور دارای تنوع جالبی از لحاظ جاذبه‌های تفریحی است. از سواحل بزرگ نیمه گرمسیری گرفته تا مناطق سرد زمستانی در شمال، در این کشور دیده می‌شوند. شرق کشور روسیه ممکن است جمعیت کمتری داشته باشد؛ اما شهرهای دوست داشتنی آن از محبوب‌ترین مکان‌هایی هستند که می‌توان از آن‌ها دیدن کرد. در صورتی که شما نیز از علاقه‌مندان سفر و مهاجرت به روسیه و یا تحصیل در دانشگاه‌های روسیه هستید، می‌توانید با کارشناسان باتجربه موسسه اصطهباناتی تماس بگیرید.

مقاله مرتبط: 6 جاذبه گردشگری روسیه

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *