تحصیل پزشکی بدون کنکور در خارج

تحصیل پزشکی یکی از پرتقاضاترین در جهان است. بنابراین بهترین دانشگاه های اروپا فرصت های متنوعی برای افراد جویای تحصیل در رشته پزشکی فراهم کرده اند و علاقمندان تحصیل می توانند از مزایای متعددی بهره مند شوند. در این مقاله مشاورین ارشد موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تحصیل پزشکی بدون کنکور در خارج را مورد بررسی قرار داده، مدارک مورد نیاز جهت پذیرش و بهترین دانشگاه های پزشکی در خارج از کشور را بیان کرده اند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط تحصیل پزشکی در خارج بدون کنکور

لحظه ای که تصمیم می گیرید می خواهید حرفه ای را در پزشکی دنبال کنید، می دانید که باید انتظار انجام بسیاری از کارهای سخت و ساعت ها مطالعه را داشته باشید. با این حال، تمام تلاش های شما در پایان ارزشمند خواهد بود. خب بالاخره، پزشک شدن یکی از نجیب ترین و پردرآمدترین حرفه های دنیا است.

هرجا که تصمیم به مطالعه پزشکی در اتحادیه اروپا می گیرید، می توانید مطمئن باشید که دیپلم فارغ التحصیلی شما در همه کشورهای عضو به رسمیت شناخته خواهد شد. با این حال، از لحاظ آماری، به نظر می رسد که در حالیکه رفتن به یک دانشکده پزشکی در اروپا آسان است، یافتن جایی که بتوانید طب را در آن تمرین کنید و به عنوان یک دکتر فعالیت کنید، سخت تر است. شرایط ورود برای تحصیل در اروپا در شاخه پزشکی به زبان انگلیسی:

 • دیپلم دبیرستان (گواهی نامه)
 • نمرات خوب در زیست شناسی، شیمی و ریاضی
 • توصیه نامه
 • نامه که انگیزه تحصیل در رشته پزشکی را بازگو کند.
 • تجربه داوطلبانه یا کاری، مربوط به مراقبت های بهداشتی
 • نامزد دریافت دیپلم نظام آموزشی بین المللی آی بی (IB) باید سه موضوع شامل شیمی و زیست شناسی را در سطح عالی، به علاوه سه موضوع در سطح استاندارد ارائه دهد.
 • نتایج خوب TOEFL و IELTS (معمولا نمره حداقل 6)

مدرک کارشناسی ارشد در اروپا:

 • دیپلم کارشناسی (پزشکی یا هر مدرک مربوط به مراقبت های بهداشتی)
 • مهارت های خوب انگلیسی، TOEFL و IELTS بین 6.5 تا 7
 • گذراندن آزمون پذیرش

برای دانشکده های پزشکی در آلمان، برای مثال، شرایط ورود تنها شامل لیسانس علوم با GPA برابر 80 است. در نظر داشته باشید که شرایط ورود ذکر شده در بالا، ممکن است همه مواردی نباشد که شما برای واجد شرایط بودن برای یک مدرسه یا دانشگاه پزشکی نیاز دارید. برای دیدن فهرست دقیق الزامات، مستقیما با دانشکده پزشکی تماس بگیرید.

شرایط تحصیل پزشکی در اروپا بدون کنکور

معیارهای پذیرش (عوامل) در دانشگاه پزشکی و داروسازی در اروپا از یک کشور به کشور دیگر و شرایط دانشگاه پزشکی متفاوت است. پذیرش پزشکی دانشگاه در اروپا براساس پس زمینه تحصیلی، فعالیت های فوق العاده و بدون آزمون ورودی و غیره است. فهرست معیارهای پذیرش دانشگاه های پزشکی اروپا:

 • اتمام موفقیت آمیز دبیرستان
 • میانگین نمره دیپلم دبیرستان یا معادل آن
 • فعالیت های فوق العاده – به ویژه آنهایی که خدمات عمومی و یا خدمات بهداشتی را بازتاب می کنند: کار داوطلبانه، کارآموزی، شغل و سایر گواهی های ابتکار
 • توصیه نامه از مشاور دبیرستان، مشاوران و اعضای هیئت علمی گروه بهداشت حرفه ای و همچنین پزشکان و سایر اعضای حرفه های بهداشتی، رهبران جامعه و دیگر افرادی که با شما کار کرده اند و یا تجربه داوطلبانه شما را تحت نظارت داشته اند، و غیره
 • عملکرد در آزمون ورودی در شیمی و زیست شناسی، پذیرش محدود (Numerus clausus)
 • مصاحبه با کمیته های پذیرش دانشکده پزشکی
 • آزمون انگلیسی (برای کسانی که از کشور غیر انگلیسی زبان و بدون گواهینامه شناخته شده بین المللی انگلیسی هستند)

شرایط تحصیل پزشکی در اروپا بدون کنکور

دانشگاه های پزشکی و داروسازی به دنبال با انگیزه ترین دانشجویان با بهترین افکار هستند کسانی که علاقه شدیدی در کارکردن با دیگر افراد نشان می دهند و دارای پس زمینه آموزشی خوبی هستند، کسانی که آمادگی سخت کار کردن در مطالعات پیش بالینی، بالینی و تحقیقاتی را دارند. با این حال، اکثر دانشگاه های پزشکی اروپایی هیچ امتحان ورودی پزشکی یا مصاحبه دانشگاهی را تشکیل نمی دهند.

راهنمای مطالعه پزشکی فرصتی است برای بسیاری از دانشجویان آینده نگر که به دنبال پذیرش در بهترین، مقرون به صرفه ترین دانشگاه های پزشکی انگلیسی در اروپا هستند. بهترین دانشگاه ها یا دانشگاه های برتر می توانند براساس معیارهای سیاسی نیز طبقه بندی شوند. پس، دانشجویان پزشکی نه تنها باید علاقمند به ارزان ترین دانشگاه های خوب در اروپا باشند، بلکه باید به رسمیت شناختن صلاحیت در سراسر جهان را نیز به حساب بیاورند.

به عنوان مثال، یک دانشجو از انگلستان در مورد کسی که می خواهد به عنوان پزشک در کشورش کار کند، می تواند به کسی که به راحتی به سیستم پزشکی انگلستان با این صلاحیت که از کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا است وارد خواهد شد تا سایر کشورهای اروپایی، علاقمند باشد. رومانی و بلغارستان ارزان ترین کشورها با بهترین دانشگاه های انگلیسی و صلاحیت به رسمیت شناخته شده خوب در اروپا و فراتر از آن هستند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی بدون کنکور در خارج

امروزه بسیاری از کشورها دوره های پزشکی با کیفیت عالی و با قیمتهای بسیار مناسب ارائه میدهند. دانشجویان کشورهای مختلف مثل هند، چین، نپال و بنگلادش و دیگر کشورها مایل به تحصیل MBBS (کارشناسی پزشکی و جراحی) در کشورهای خارجی هستند. کشورهایی مثل روسیه ، اوکراین ، آلمان و بسیاری از دیگر کشورها در میان بهترین گزینه ها برای تحصیل پزشکی قرار دارند. دانشگاه های پزشکی روسیه، اوکراین، قزاقستان، آلمان و بسیاری از دیگر کشورها ،برنامه های تحصیل بین الملل را دنبال میکنند. دانشگاه های این کشورها توسط سازمان های بزرگی مثل WHO،UNESCO و MCI تایید شده هستند.

امروزه دانشجویان نه تنها از هزینه های مناسب تحصیل در دوره پزشکی بلکه از کیفیت آموزش بالا در دانشگاه های پزشکی خارج از کشور بهره مند هستند. روند پذیرش در دوره MBBS در دانشگاه های پزشکی خارج از کشور بسیار ساده و بدون دردسر است . برای تحقق این امر هیچ نیازی به امتحانات ورودی مثل TOEFL  و IELTS نیست. دانش آموزان برای ثبت نام در دوره های MBBS در خارج از کشور مجبور نیستند که امتحان ورودی بدهند . پذیرش بر اساس شاخص های کسب شده در سال دوازدهم انجام میشود.

 • خیلی از دانشگاه ها بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان فراهم می کنند.
 • هزینه تحصیل MBBS در خارج از کشور مقرون به صرفه است.
 • استانداردهای زندگی بالاست و هزینه های زندگی بسیار مناسب است

فرایند پذیرش MBBS در خارج از کشور، روند پذیرش در دانشگاه های خارج از کشور بسیار ساده است. دانش آموزان باید مدارک را برای دانشگاه ارسال کنند. بلافاصله بعد از ارسال درخواست پروسه پذیرش شروع می شود. نامه پذیرش بعد از ارسال مدارک زیر صادر میشود

 • نتایج تحصیلی سال دوازدهم که با شرایط پذیرش دانشگاه هماهنگ است
 • کپی پاسپورت

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی بدون کنکور در خارج

پس از ارسال مدارک، دانشجویان از طرف وزارت آموزش کشور مربوطه دعوتنامه دریافت می کنند. بعد از آن دانشجویان از طریق سفارت یا کنسولگری برای ویزای دانشجویی درخواست می دهند. برای دانش آموزان آموزش هایی قبل از خروج ارائه می شود. یک نماینده در فرودگاه است تا دانش آموزان را ببیند و یک نماینده در فرودگاه مقصد است تا دانش آموزان را تحویل بگیرد. برای دانشجویان خوابگاه هایی در دانشگاه فراهم شده است. بهترین دانشگاه های MBBS در خارج از کشور:

 • TVER STATE MEDICAL UNIVERSITY ( دانشگاه دولتی پزشکی ترو)
 • ORENBURG STATE MEDICAL UNIVERSITY( دانشگاه پزشکی دولتی اورنبورگ
 • SIBERIAN STATE MEDICAL UNIVERSITY(دانشگاه پزشکی دولتی سیبری)
 • PERM STATE MEDICAL UNIVERSITY ( دانشگاه پزشکی دولتی  پرم)
 • MARI STATE UNIVERSITY (دانشگاه دولتی ماری)
 • OSH STATE UNIVERSITY (دانشگاه دولتی اوش)
 • JALALABAD STATE UNIVERSITY (دانشگاه دولتی جلال آباد)
 • INTERNATIONAL SCHOOL OF MEDICINE (مدرسه بین المللی پزشکی)
 • KYIVE NATIONAL MEDICINE UNIVERSITY ( دانشگاه ملی کیف)
 • KYIVE INTERNATIONAL MEDICAL SCHOOL (مدرسه بین المللی پزشکی کیف )
 • KHARKIV NATIONAL MEDICAL UNIVERSITY (دانشگاه پزشکی خارکف)
 • LINCOLN AMERICAN UNIVERSITY (دانشگاه آمریکایی لینکلن )
 • BRIDGETOWN INTERNATIONAL UNIVERSITY (دانشگاه بین المللی برادگاتون
 • VICTORIA UNIVERSITY OF BARBADOS (دانشگاه ویکتوریا باربادوس)

دوره های آمادگی تحصیل پزشکی بدون کنکور در خارج

برای شروع دوره های تحصیلی پزشکی در خارج دانشجویان می توانند در ابتدا دوره های پایه ای (آماده سازی) پزشکی را دنبال کنند.این برنامه ی آمادگی پزشکی برای دانشجویانی تدارک دیده شده است که مایلند تحصیلات عالی یا فوق خود را در زمینه پزشکی ادامه دهند اما پیش زمینه ی لازم در دروس اساسی (زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی) یا الزامات تحصیل (دانش زبان تدریس) جهت ادامه ی تحصیل پزشکی در خارج را ندارند. طول این دوره 3 تا 9 ماه است و بستگی به مدرسه و هدف از دنبال کردن دوره های آمادگی پزشکی دارد.

دوره های پایه ی تحصیلات پزشکی اساسا به زبان انگلیسی برای کسانی که قصد بهبود سطح زبان انگلیسی خود یا دانششان در زمینه ی دروس پایه برای ادامه ی مطالعات پزشکی را دارند، برگزار می شود. مدت دوره های تحصیلی پزشکی پایه 3 تا 9 ماه است که به دروس دوره  وسطح احتیاجات هر دانشجو بستگی دارد.

این دوره های آمادگی می توانند در موسسات خصوصی یا مدارس پزشکی برگزار شوند.هدف اکثر دوره های آمادگی پزشکی که در موسسات خصوصی برگزار می شوند آمادسازی دانشجویان آینده پزشکی  و قبولی آن ها در امتحانات ورودی می باشد درحالی که دوره هایی که در مدارس پزشکی برگزار می شوند منتهی به ورود و پذرش مستقیم بدون نیاز به امتحانات اضافه در دروس مرتبط می باشد.

سال تحصیل پایه بین المللی از طریق ارائه ی مجموعه دروسی از جمله مطالعات فشرده ی زبان انگلیسی پلی است بین خصوصیات و دانش فعلی دانشجویان و مهارت های لازم جهت موفقیت در دوره ها، موجب تقویت مهارت های مورد نیاز دانشجویان و آماده سازی آن ها  جهت ورود به تحصیلات دانشگاهی آینده می شود.

برای تحصیل در علوم پایه در کشور مجارستان لازم است  دروس زیست شناسی، فیزیک، ریاضیات و شیمی را در دبیرستان گذرانده باشید. دوره های سالیانه ی پایه شدیدا به متقاضیانی که دانش کافی در زمینه های ی زیست شناسی، فیزیک، شیمی، ریاضیات یا هر موضوع دیگری که به تحصیل پزشکی مرتبط می باشد، ندارند، توصیه می شود. علاوه بر دروس علمی پایه که گفته شد، دوره های آکادمیک انگلیسی و زبان ملی مربوط به کشور مورد نظر نیز در این برنامه، برگزار می شود.

دوره ی سالیانه ی آمادگی پزشکی در خارج، هدف از دوره های آمادگی سالیانه و یا دوره های آمادگی تحصیل  پزشکی آماده سازی دانشجویان پزشکی برای تحصیل به زبان انگلیسی یا دیگر زبان های خارجی و کمک به آن ها برای کسب مهارت های لازم تحصیلی و سطح بالایی از دانش زبانی لازم برای تحصیلات پزشکی در آینده می باشد.

دوره های آمادگی پزشکی تنها شامل زبان تحصیلی نمی باشد بلکه ترمینولوژی پزشکی، زیست شناسی، آناتومی، شیمی و فیزیک مربوط به تحصیل پزشکی را نیز معرفی می کند. اتمام موفقیت آمیز دوره های آمادگی پزشکی دریچه است به پذیرش مستقیم در دانشگاه وتحصیلات عالی پزشکی. اگر اطلاعاتی در خصوص مزایا و معایب تحصیل در اروپا در دست ندارید، می توانید با موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) تماس حاصل فرمایید و به صورت رایگان از این شرایط مطلع شوید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

2 دیدگاه برای “تحصیل پزشکی بدون کنکور در خارج

 1. گندم گفت:

  سلام خسته نباشید
  من قراره انتخاب رشته کنم
  بین پزشکی و داروسازی موندم
  مهاجرت رشته ها برام خیلی مهمه
  میشه بگین کدوم بهتره
  شرایط چطوره؟
  این درسته که در صورت تحصیل پزشکی در دانشگاه دولتی ایران بعد از پاس کردن ۴۰واحد و داشتن مدرک زبان المانی میشه انتقالی گرفت به المان ؟

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام وقت بخیر
   انتخاب رشته بستگی به علاقه خودتون داره
   اگه این چند واحد رو بگذرونید نهایتا کالج قبل از دانشگاه رو لازم نیست برید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *