تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان به دلیل وجود دانشگاه‌های معتبر و سیستم آموزشی پیشرفته و باکیفیت متقاضیان بسیار زیادی دارد. علاوه بر این هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در مجارستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه‌تر است و امکان سپری کردن دوره‌های زبان پیش از تحصیل نیز در این کشور وجود دارد. مجارستان جزو کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که شرایط پذیرش راحت‌تری در رشته دندانپزشکی دارد و تجربه زندگی در یکی از بهترین و زیباترین کشورهای اروپا را برای دانشجویان فراهم می‌کند. در ادامه با شرایط و هزینه تحصیل دندانپزشکی در مجارستان بیشتر آشنا خواهیم شد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

این مقاله توسط موسسه مهاجرتی اصطهباناتی خدمت شما عزیزان ارائه شده است. چنانچه تمایل دارید شرایط خود را برای پذیرش رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌های کشور مجارستان ارزیابی کنید، می‌توانید با کارشناسان مجرب ما تماس حاصل فرمایید تا به سوالات شما پاسخ داده شود.

بررسی رشته دندانپزشکی در مجارستان

مجارستان بهترین گزینه برای آن دسته افرادی است که علاقه به تحصیل دندانپزشکی در اروپا دارند و به دنبال هزینه‌های مقرون به صرفه و کیفیت آموزشی بالا هستند. مجارستان به دانشجویان این فرصت را می‌دهد که در معتبرترین دانشگاه‌های اروپا تحصیل کنند و از شانس استفاده از بورسیه تحصیلی نیز برخوردار شوند. دوره دندانپزشکی در مجارستان حدود 5 سال است و دانشجویان طی این دوره واحدهای عملی و تئوری را پشت سر خواهند گذاشت. سایر اطلاعات در خصوص این رشته در جدول زیر ارائه شده است:

اطلاعات کلی تحصیل دندانپزشکی در مجارستان
تعداد دانشگاه‌های معتبر دندانپزشکی در مجارستان4
طول مدت تحصیل5 سال
نوع مدرکدکترای عمومی
نوع دورهدکترای پیوسته
میانگین شهریه سالانه16 هزار تا 18 هزار دلار
تعداد دانشجویان دندانپزشکی در مجارستانبیش از 3 هزار نفر
تعداد دانشجویان بین‌المللی در رشته دندانپزشکی در مجارستانبیش از 1000 نفر
متوسط درآمد دندانپزشکان در مجارستان38 هزار دلار در سال

مزایای تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

تحصیل پزشکی در مجارستان و همچنین دندانپزشکی مزایای زیادی دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برخورداری از کیفیت و سطح بالای آموزش
 • استفاده از خدمات بیمه درمانی حین تحصیل
 • اعتبار بالای مدرک دریافت شده از دانشگاه‌های مجارستان
 • امکان اشتغال در سایر کشورهای اروپا و آمریکا بعد از اتمام تحصیل
 • مورد تأیید بودن مدارک دانشگاه‌های مجارستان در ایران
 • امکان انتقال دانشجویان به سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • امکان سپری کردن دوره پری‌مدیکال یا فاندیشن در کالج‌های معتبر مجارستان
 • هزینه مناسب تحصیل

دانشگاه های دندانپزشکی مجارستان

به طور کلی دانشگاه های مجارستان از اعتبار بالایی برخوردارند و از آنجایی که سیستم آموزشی در این کشور مانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا از معاهده بولونیا پیروی می‌کند، مدرک دریافت شده از دانشگاه‌های مجارستان در کل اروپا و کشور آمریکا نیز پذیرفته می‌شود. به طور کلی 4 دانشگاه در مجارستان رشته دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند. این دانشگاه‌ها عبارتند از:

نام دانشگاهرتبه در مجارستانرتبه در جهان
دانشگاه سملوییس (Semmelweis University)1201-250
دانشگاه سگد (University of Szeged)2610- 601
دانشگاه دبرسن (University of Debrecen)5671-680
دانشگاه Pécs (university of pécs)6850- 801

دانشگاه های مورد تآیید وزارت بهداشت و علوم ایران در مجارستان

بسیاری از متقاضیان به دنبال دریافت پذیرش از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم ایران در مجارستان هستند تا بعد از اتمام تحصیل این امکان را داشته باشند در ایران مشغول به کار شده و یا ادامه تحصیل دهند. بنابراین اگر شما در یک دانشگاه مورد تأیید تحصیل نکنید مدرک شما در ایران معتبر شناخته نخواهد شد و با مشکل رو به رو خواهید شد. خوشبختانه تمام دانشگاه‌های برتر مجارستان در رشته دندانپزشکی مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم ایران نیز هستند و دانشجویان علاوه بر دریافت مدرک معتبر از این دانشگاه‌ها، از بابت پذیرش مدرک تحصیلی در ایران نیز اطمینان خواهند داشت.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

هزینه تحصیل در مجارستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین و مقرون به صرفه است؛ البته این هزینه بر اساس دانشگاه، مقطع و رشته متفاوت خواهد بود. هزینه تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در مجارستان بیشتر از سایر رشته‌های تحصیلی است و این دو رشته جزو رشته‌های گران در مجارستان محسوب می‌شوند. هزینه تحصیل دندانپزشکی در مجارستان در جدول زیر ارائه شده است:

نام دانشگاهشهریه رشته دندانپزشکی (دلار در سال)
دانشگاه Pécs17,350
دانشگاه دبرسن17,500
دانشگاه سملوییس18,200
دانشگاه سگد16,500

به طور کلی هزینه تحصیل در مجارستان پایین است اما رشته دندانپزشکی با شهریه 16 تا 18 هزار دلار در سال جزو رشته‌های گران در مجارستان محسوب می‌شود.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در مجارستان بدون آزمون

دانشگاه‌های مجارستان برای ورود دانشجویان به رشته دندانپزشکی آزمون ورودی در نظر گرفته‌اند که این آزمون در هر دانشگاه هزینه متفاوتی داشته و شرکت در آن الزامی است. این آزمون‌ها شامل دو بخش شفاهی و کتبی است و آزمون از دروس زیست‌ شناسی، شیمی، انگلیسی عمومی و انگلیسی پزشکی گرفته می‌شود. بنابراین پذیرش در رشته دندانپزشکی مجارستان بدون آزمون ممکن نمی‌باشد و هزینه آزمون بسته به دانشگاه بین 250 تا 350 دلار است.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

دندانپزشکی در مجارستان بعد از رشته پزشکی دومین رشته پرطرفدار در این کشور است و هر ساله دانشجویان زیادی برای تحصیل در این رشته به کشور مجارستان مهاجرت می‌کنند. تحصیل این رشته در دانشگاه‌های مجارستان به زبان‌های مجاری، آلمانی و انگلیسی ممکن است و برنامه‌های درسی این رشته نیز شامل دروس پایه مانند زیست، شیمی، فیزیک، بیوشیمی و دروس تخصصی مانند بافت شناسی، آناتومی، میکروب شناسی و … است.

دانشجویان پس از سپری کردن دوره تئوری وارد دوره عملی و کارآموزی شده و در پایان تحصیل نیز باید پایان‌نامه ارائه کنند. برای ورود به این رشته دانشجویان باید وارد یک دوره یک ساله به نام فاندیشن یا پری‌ مدیکال شوند و پس از آن در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها شرکت کنند. دوره فاندیشن در دانشگاه‌ها و کالج‌های مجارستان ارائه می‌شود و متقاضیان را برای آزمون ورودی آماده می‌کند.

شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط تحصیل دندانپزشکی در مجارستان با موسسه مهاجرتی اصطهباناتی تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما پس از بررسی دقیق شرایط شما بهترین گزینه را به شما معرفی خواهند کرد.

شرایط سنی

برای پذیرش در دانشگاه‌های مجارستان هیچگونه شرط سنی اعلام نشده است اما سفارت مجارستان روی سن متقاضیان سختگیری دارد و به افرادی که سن بالایی داشته باشند ویزای تحصیلی نمی‌دهد. به همین دلیل هرچه سن متقاضی و گپ تحصیلی وی کمتر باشد شانس اخذ ویزا برای او بیشتر خواهد بود. بر اساس تجربه معمولا تا سن 23 سال شانس دریافت ویزای تحصیلی مجارستان در رشته دندانپزشکی وجود دارد.

شرط معدل

شرط معدل یکی دیگر از سوالات مهم متقاضیان است. همانطور که اشاره شد پذیرش در دوره دندانپزشکی در مجارستان نیاز به سپری کردن دوره پری مدیکال یا فاندیشن و بعد از آن شرکت در آزمون ورودی و قبولی در این آزمون دارد. بنابراین پذیرش در آزمون ورودی و سپری کردن دوره فاندیشن با موفقیت بسیار مهم و تعیین‌ کننده است اما علاوه بر این دانشجویان باید رزومه تحصیلی و معدل خوبی داشته باشند.

مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

رشته دندانپزشکی در مقطع دکتری عمومی در مجارستان 10 ترم طول می‌کشد که این مدت برابر با 5 سال است و بعد از اتمام این دوره دانشجویان می‌توانند در صورت تمایل وارد دوره تخصص شوند. سال اول و دوم در این دوره دروس علوم پایه تدریس می‌شود و از سال سوم دروس بالینی که شامل تشخیص و نحوه درمان بیماران است ارائه می‌شود. در سال‌های بعد نیز دانشجویان به صورت عملی به درمان بیماران می‌پردازند و در پایان تحصیل ملزم به ارائه پایان‌نامه هستند.

آزمون ورودی دندانپزشکی در مجارستان

متقاضیانی که قصد دارند وارد رشته دندانپزشکی مجارستان شوند باید در آزمون ورودی دانشگاه‌ها شرکت کنند. این آزمون برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی و متقاضیان سایر رشته‌های علوم پزشکی الزامی است و متقاضیان باید نمره قبولی را اخذ نمایند تا بتوانند وارد رشته مورد نظرشان شوند. آزمون به صورت کتبی و شفاهی برگزار می‌شود. آزمون کتبی به صورت تستی و از درس‌های زیست شناسی، شیمی، زبان انگلیسی عمومی و ریاضیات است. آزمون شفاهی نیز از درس‌های زیست شناسی، شیمی و زبان انگلیسی تخصصی گرفته خواهد شد.

بورسیه دندانپزشکی در مجارستان

دانشجویان که به تحصیل دندانپزشکی در مجارستان مشغول می‌شوند، بسته به شرایط خود امکان دریافت بورسیه تحصیلی را دارند. این بورسیه‌ها به دانشجویان بین‌المللی نیز تعلق می‌گیرد و بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویان را پوشش می‌دهد. مبلغ بورسیه‌ها بر اساس نوع منبع تأمین‌کننده فاند یا بورسیه متفاوت است. برای مثال بورسیه تحصیلی دانشگاه پچ برای دانشجویان دندانپزشکی علاوه بر تأمین شهریه دانشگاه، هزینه‌های رفت و آمد، کمک هزینه اسکان، بیمه درمانی و کمک هزینه ماهانه زندگی را پوشش می‌دهد. از بهترین بورسیه‌های تحصیلی رشته دندانپزشکی می‌توان به بورسیه The Stipendium Hungaricum Scholarship و بورسیه Hungarian Diaspora Scholarship اشاره نمود.

متقاضیانی که قصد دارند وارد رشته دندانپزشکی مجارستان شوند باید در آزمون ورودی دانشگاه‌ها شرکت کنند. این آزمون به صورت کتبی و شفاهی برگزار می‌شود.

تحصیل رایگان دندانپزشکی در مجارستان

معمولاً امکان تحصیل کاملاً رایگان برای دانشجویان بین‌المللی در مجارستان وجود ندارد و حتی اگر دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی این کشور تحصیل کنند، باز هم ملزم به پرداخت شهریه هستند. اما دانشجویان می‌توانند با دریافت بورسیه‌های تحصیلی و وام دانشجویی و همچنین کار حین تحصیل، هزینه‌های تحصیل خود را تقریباً رایگان کنند. علاوه بر این باید در نظر بگیرید که مجارستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی کشوری ارزان است و شما تحت فشار مالی قرار نخواهید گرفت.

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان بدون آزمون

تحصیل دندانپزشکی در کشور مجارستان بدون آزمون ورودی امکان‌پذیر نیست و دانشجویان باید در آزمون ورودی دانشگاه‌ها شرکت کنند. این آزمون مانند کنکور سراسری است با این تفاوت که سوالات آسان‌تر بوده و قبولی در آن کار سختی نیست. به طور کلی مجارستان از جمله کشورهایی است که پذیرش در دانشگاه‌های آن راحت است. همچنین دانشجویان با شرکت در دوره فاندیشن یا پری مدیکال برای آزمون ورودی آماده خواهند شد.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش دندانپزشکی در مجارستان

برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مجارستان در رشته دندانپزشکی متقاضیان باید حتما مدرک زبان ارائه کنند. در صورتی که متقاضی مدرک زبان معتبر نداشته باشد، باید در دوره‌های زبان در کالج‌های مجارستان شرکت کند و سپس مدرک زبان با نمره مناسب را به دانشگاه ارائه کند. سایر مدارک لازم برای تحصیل دندانپزشکی در مجارستان عبارتند از:

 • ارائه نمره قبولی در آزمون ورودی
 • ترجمه مدرک دیپلم و ریزنمرات
 • ارائه کارت واکسیناسیون هپاتیت B، سرخک و صرع
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • رزومه تحصیلی
 • گواهی تمکن مالی برای یک سال زندگی در مجارستان

تحصیل تخصص دندانپزشکی در مجارستان

دانشجویان دوره عمومی دندانپزشکی پس از اتمام تحصیل خود می‌توانند وارد دوره تخصص در همان دانشگاه یا دانشگاه دیگری در مجارستان شوند. دوره تخصص دندانپزشکی مجارستان بر اساس نوع گرایش تخصص مدت زمان متفاوتی طول می‌کشد و دانشجویان در پایان دوره می‌توانند مدرکی معادل  PHDدریافت کنند. از گرایش‌های تخصص می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارتودنسی
 • دندانپزشکی ترمیمی
 • دندانپزشکی کودکان
 • جراحی دهان و دندان
 • دندانپزشکی پروتز
 • بیماری‌های دهان و دندان

کار حین تحصیل در رشته دندانپزشکی در مجارستان

دانشجویانی که به تحصیل دندانپزشکی در مجارستان مشغول هستند این امکان را دارند تا حدود 20 ساعت در هفته به صورت پاره وقت حین تحصیل کار کنند. کار مورد نظر نباید به تحصیل دانشجو لطمه بزند و باید با برنامه کلاسی و درسی او هماهنگ باشد. اگر چه درآمد مشاغل پاره وقت در مجارستان بالا نیست اما دانشجویان می‌توانند با استفاده از درآمد خود بخشی از هزینه‌های زندگی و تحصیل را پوشش دهند. همچنین در صورتی که شرایط از طرف دانشگاه وجود داشته باشد، دانشجویان می‌توانند برای کار در دانشگاه درخواست خود را ارائه کنند.

درآمد دندانپزشکان در مجارستان

کشور مجارستان از نظر کاری برای دندانپزشکان شرایط خوبی دارد. مجارستان عضو کشورهای حوزه شینگن و اتحادیه اروپا است و افرادی که موفق به اخذ اقامت مجارستان شوند می‌توانند در سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز مشغول به کار شوند. سطح درآمد دندانپزشکان در سال برابر با 38 هزار دلار است که نسبت به سایر مشاغل حوزه بهداشت و درمان 47 درصد بیشتر است. همچنین میزان درآمد براساس شهر محل زندگی نیز متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال در بوداپست که پایتخت مجارستان است میزان درآمد بیشتر از میانگین کل مجارستان است.

اقامت مجارستان از طریق تحصیل دندانپزشکی

دانشجویانی که علاقه‌مند به اخذ اقامت پس از تحصیل دندانپزشکی در مجارستان هستند، می‌توانند پس از اتمام تحصیل به مدت 9 ماه در مجارستان به دنبال کار باشند و در صورتی که کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود پیدا کنند ویزای کاری دریافت کرده و در این کشور اقامت خود را تمدید می‌کنند. همچنین امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال نیز وجود دارد. بعد از 3 تا 5 سال زندگی در مجارستان متقاضی می‌تواند برای اخذ اقامت دائم خود در این کشور اقدام کند.

سخن پایانی

در این مقاله تحصیل دندانپزشکی در مجارستان مورد بررسی قرار گرفت. مجارستان کشوری ارزان برای تحصیل و زندگی است و دانشگاه‌های آن مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت قرار دارد. کیفیت آموزشی در دانشگاه‌های مجارستان در رشته‌ دندانپزشکی بالا است و امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان نیز فراهم شده است. بنابراین چنانچه تمایل به تحصیل در رشته دندانپزشکی در مجارستان دارید می‌توانید از خدمات موسسه مهاجرتی اصطهباناتی استفاده کنید. کارشناسان ما در تمامی مراحل آماده‌سازی مدارک و اخذ پذیرش و ویزا در کنار شما خواهند بود و به بهترین شکل ممکن پرونده شما را مدیریت خواهند کرد.

سوالات متداول

 • هزینه تحصیل دندانپزشکی در مجارستان چقدر است؟

هزینه تحصیل بسته به دانشگاه بین 16 هزار تا 18 هزار دلار در سال است.

 • آیا بدون مدرک زبان امکان پذیرش در رشته دندانپزشکی در مجارستان وجود دارد؟

خیر، دانشجویان باید برای پذیرش حتما مدرک زبان معتبر ارائه کنند.

 • آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای رشته دندانپزشکی در مجارستان وجود دارد؟

بله، مجارستان بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است.

 • طول دوره دندانپزشکی در کشور مجارستان چند سال است؟

مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در مجارستان حدود 5 سال است.

بله دانشجویان پس از اتمام تحصیل می‌توانند به دنبال کار باشند و پس از پیدا کردن کار برای اخذ ویزای کاری خود اقدام کنند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *