شرایط تحصیل و کار رشته روانشناسی

بسیاری از افراد تصور می کنند که مطالعه روانشناسی تنها به تجزیه و تحلیل رفتار اشخاص مربوط می شود. اما در پاسخ به آنان باید گفت که برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص گرایش روانشناسی مقاله زیر را مطالعه نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط تحصیل و کار رشته روانشناسی این مقاله را مطالعه بفرمایید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

این بسیار حائز اهمیت است که افراد از تفاوت مابین گرایش های روانشناسی و روانپزشکی آگاه شوند. گرایش روانشناسی، گرایشیست که به مطالعه خصوصیات، رفتار، افکار، اعمال، روابط و واکنش اشخاص مربوط می شود.

این در حالیست که مطالعه گرایش روانپزشکی با تشخیص، مدیریت، شناخت و جلوگیری از اختلالات روانی در ارتباط است. کسب تخصص در این گرایش تنها برای کسانی که مدرک دکترای پزشکی را در اختیار دارند مناسب می باشد. لذا برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل و اخذ مدرک پزشکی این مقاله را مطالعه نمایید.

وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) شیراز میتوانند به شما در اخذ پذیرش کارشناسی ارشد روانشناسی از دانشگاه های خارج از کشور و دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران برای افرادی که تمایل به تحصیل و کار رشته روانشناسی کمک کنند. همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه شرایط اعزام دانشجو کارشناسی ارشد روانشناسی به خارج از کشور به صورت تضمینی می توانند به مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایند.

وضعیت و شرایط تحصیل و کار رشته روانشناسی

بسیاری افراد جهت مهاجرت به خارج از کشور معمولااز طریق مهاجرت از طریق کارشناسی ارشد روانشناسی اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و کار کارشناسی ارشد روانشناسی و اخذ پذیرش کارشناسی ارشد روانشناسی از دانشگاه های خارج از کشور در نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی اقدام می کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت از طریق کارشناسی ارشد روانشناسی می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار کارشناسی ارشد روانشناسی و اخذ اقامت سرمایه گذاری با کارشناسی ارشد روانشناسی نیز وجود دارند. این مقاله به بررسی شرایط تحصیل و کار رشته روانشناسی می پردازد.

بورسیه تحصیل و کار رشته روانشناسی در صورت داشتن رزومه قوی تحصیلی و کاری در این کشور امکان پذیر است. جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط بورسیه کارشناسی ارشد روانشناسی در خارج از کشور با موسسه های مهاجرتی معتبر یا سفارت کشور مورد نظر تماس حاصل فرمایید. در صورت اخذ بورسیه تحصیلی شما میتوانید از تحصیل رایگان کارشناسی ارشد روانشناسی بهره مند گردید. بایستی برای اطلاعات در مورد شرایط تحصیل رایگان کارشناسی ارشد روانشناسی تحقیقات بیشتری در رابطه با کشور مورد نظر خود انجام دهید. زبان تحصیل رشته روانشناسی  در کشور های مختلف متفاوت است اما اغلب زبان تحصیل به انگلیسی می باشد. تحصیل در رشته روانشناسی بدون مدرک زبان بسته به دانشگاه محل تحصیل شما می باشد.

ساختار دوره ها و شرایط ورود

رشته روانشناسی چه مواردی را در بر می گیرد ؟

بسیاری از مدارک روانشناسی با علوم طبیعی و علوم مرتبط با زندگی بشری در ارتباط است. جهت اخذ این مدرک افراد ملزم به شناخت علوم انسانی، جرم شناسی و فلسفه خواهند بود. در نتیجه، تمامی این موارد بستگی به سوابق تحصیلی شما در آکادمی خواهد داشت چرا که مشاغل مرتبط با گرایش روانشناسی بسیار گسترده و متنوع می باشند. با شرکت در دوره های مرتبط با این گرایش شما قادر به اخذ مدرکی با عناوینی نظیر : BSc ( کارشناسی علوم ) یا BA ( کارشناسی هنر ) خواهید بود.

بسیاری از دوره های در نظر گرفته شده برای دانشجویان روانشناسی، در ابتدا با معرفی دوره ها و شناخت عناوین مرتبط با روانشناسی آغاز خواهد شد. این نکته را به خاطر داشته باشید که دوره های آغازین مواردی نظیر: کشف و شناخت میزان سلامت ذهنی، شناخت رفتارهای دوران کودکی و شناخت علوم بنیادین را در بر خواهد گرفت.

در سال های آتی مطالعه گرایش روانشناسی به کسب دانش تخصصی تر، شناخت فرایندها، شناخت علوم مرتبط با مغز و اعصاب، روانشناسی گروهی از افراد خاص و مطالعه عناوینی چون جرم شناسی، افراد قربانی شده، سوء استفاده ها، شناخت آسیب های روحی و روانی و روان شناسی افراد مسن منجر خواهد شد. به خاطر داشته باشید که در سال های پایان تحصیل شما ملزم به انجام تحقیقات کلی تر، جمع آوری داده ها از طریق مشاهده و مطالعه علمی عملکرد مغز انسان خواهید بود.

شرایط ورود جهت اخذ رشته روانشناسی

 شرایط ورود جهت اخذ مدرک کارشناسی روانشناسی از موسسه ای به موسسه دیگر متفاوت می باشد. ناگفته نماند که بسیاری از دانشگاه های بسیار عالی به صلاحیت بسیار خاص نیاز نخواهند داشت، این در حالیست که برخی از دانشگاه های دیگر به پیشینه تحصیلی بسیار عالی افراد ( به ویژه در درس ریاضیات ) و یک نگرش کلی نسبت به عناوین علمی و غیر علمی نیاز خواهند داشت. به طور کلی دانشجویان برای پذیرش در دانشگاه ها به کسب مهارت در علوم مورد نظر و گرایش علوم انسانی نیاز خواهند داشت.

شهریه دانشگاه های این رشته و هزینه و شهریه تحصیل رشته از کشوری به کشور دیگر و بسته به نوع دانشگاه (خصوصی یا دولتی) متفاوت است. در آمد رشته روانشناسی در خارج از کشور نیز متغیر است و بستگی دارد در کدام کشور قصد داشته باشید با این رشته مشغول به کار شوید.

ساختار دوره ها و روش های ارزیابی

به طور معمول اخذ مدرک کارشناسی روانشناسی سه تا چهار سال به طول می انجامد. برخی از دانشگاه ها و موسسات کسب تجارب کاری مرتبط با گرایش روانشناسی برای شرکت در دوره ها را از افراد می خواهند. انتخاب مکان مناسب برای کسب تجارب کاری بسیار متنوع می باشد و کارکردن در بیمارستان ها، زندان ها و مراکز توانبخشی را در بر خواهد گرفت. به خاطر داشته باشید که کسب تجارب در این اماکن برای اثبات مهارت های ویژه و کسب مشاغل مورد نظر در آینده بسیار مفید و مهم می باشد.

اگر دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید پیشنهاداتی در خصوص مکانی برای کسب تجارب کاری به شما ارائه نداد، خود شما ملزم به گزینش یک مکان مناسب برای کسب تجارب کاری خواهید بود. اگرچه مسئله کسب تخصص و کسب تجارب کاری برخی از اوقات دشوار به نظر می رسد، اما گزینه های انتخابی بسیاری جهت ایفای نقش دلخواه برای شما در نظر گرفته خواهد شد. برای مثال افرادی که قصد تحصیل در گرایش روانشناسی را دارند قادر به کارکردن با کودکان و بزرگسالان ( با توجه به تمامی دشواری های یادگیری آنان )، مربی گری، کارکردن در خانه سالمندان و یا مراقب از افراد در خانه خواهند بود.

شرایط تحصیل رشته در مقطع کارشناسی یا لیسانس  و همچنین شرایط تحصیل در رشته روانشناسی در مقطع دکترا یا PhD نیز باید از دانشگاه های مربوطه مورد سوال قرار گیرد. زبان تحصیل رشته روانشناسی در کشور های مختلف متفاوت است اما اغلب زبان تحصیل به انگلیسی می باشد. تحصیل در رشته روانشناسی بدون مدرک زبان بسته به دانشگاه محل تحصیل شما می باشد.

رشته روانشناسی معمولا، روش های آموزشی بسیار متنوعی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد و آنان را در جهت کسب مهارت های متنوع و مورد نیاز یاری می نماید. اخذ رشته روانشناسی معمولا شرکت در فعالیت های عملی، شرکت در سخنرانی ها و سمینارها، استفاده از نظریه های روانشناسی و ابزارآلات، انجام تحقیقات، تجزیه و تحلیل داده ها و کار با نرم افزارهای پیشرفته را می طلبد. روش های ارزیابی متفاوت می باشد اما به طور معمول مواردی نظیر : شرکت در آزمون ها، ارائه مقاله، کار در آزمایشگاه، ارائه گزارش کار و کار بر روی پروژه های گروهی را در بر خواهد گرفت.

کسب تخصص

در زیر به بررسی گرایش های مختلف رشته روانشناسی در از خارج کشور و معرفی بهترین گرایش رشته روانشناسی در خارج از کشور می پردازیم.

تخصص های رشته روانشناسی

دانشجویان گرایش روانشناسی ( سال دوم و یا سوم تحصیل ) قادر به کسب تخصص در گرایش های مختلف با توجه به میزان و نوع علایق خود خواهند بود. همچنین فرصت کسب تخصص در عناوین روانشناسی با توجه به میزان علایق و استعداد شما که توسط اعضا و هیئت آموزشی دانشگاه تعیین می گردد برای شما وجود خواهد داشت. در فهرست زیر عناوین روانشناسی که افراد قادر به تمرکز در آنان خواهند بود معرفی شده است.

روانشناسی بالینی

این شاخه از روانشناسی به مطالعه عملکرد ذهن، پریشانی های احساسی و تندرستی مربوط می شود. با مطالعه این شاخه از روانشناسی شما قادر به شناخت چگونگی استفاده از دامنه گسترده ای از نظریه ها، چگونگی شرکت در مصاحبه ها، انجام مشاهدات، چگونگی گرفتن تست روانشناسی، ارزیابی موقعیت های افسردگی، اظطراب و شناخت مشکلات موجود در برقراری ارتباط خواهید بود. به خاطر داشته باشید که امکان همکاری روانشناسان بالینی با گروه های سلامت و درمان، مراقبت های اجتماعی و ارائه پیشنهاداتی در خصوص بهبود روش های درمانی، مشاوره و یا دیگر درمان ها وجود خواهد داشت.

روانشناسی مغز و اعصاب

روانشناسی مغز و اعصاب که بر عملکرد مغز و رابطه آن با فرایند های روانشناسی و رفتار متمرکز است. برای کسب تخصص در این گرایش افراد ملزم به شناخت انواع مسائل و مشکلات مرتبط با مغز و اعصاب نظیر : بیماری های مرتبط با انحطاط مغزی، آسیب و صدمات مغزی، سکته مغزی، تومورو بیماری های ذهنی که در اثر مصرف داروهای سمی یا مشکلات مربوط به سوخت و ساز بدن ایجاد می شود خواهند بود. به علاوه روانشناسان مغز و اعصاب قادر به همکاری با گروه های بزرگتر و ارائه پیشنهاداتی در خصوص درمان و معالجه برای بیماران و خانواده آنان خواهند بود.

روانشناسی آموزشی

این شاخه از روانشناسی قادر به پوشش دهی عناوینی چون، ارزیابی دشواری های یادگیری، شناخت اظطراب ها و نگرانی های اجتماعی و احساسی، شناخت استراتژی های روانشناسی و ارائه راه حل هایی جهت کمک به فرایند های یادگیری آسان خواهد بود. فارغ التحصیلان گرایش روانشناسی آموزشی قادر به اخذ مشاغل مرتبط با روانشناسی، شرکت در فعالیت هایی که با تحقیق و مشاوره در ارتباط است و برقراری ارتباط مستقیم با کودکان، والدین و دبیران خواهند بود.

روانشناسی جرم شناسی و مرتبط با قانون

این شاخه از روانشناسی بر ماهیت روانشناسی، شناخت جرم و رفتار مجرمان متمرکز است. با کسب تخصص در این گرایش افراد قادر به تمرکز بر مواردی نظیر : چگونگی ارزیابی ریسک ها، شناخت خصوصیات و رفتار زندانیان، شناخت برنامه هایی در جهت درمان و بهبود، تجزیه و تحلیل جرم و ارزیابی میزان سلامت ذهنی خواهند بود. با مطالعه روانشناسی جرایم شما قادر به اخذ مشاغل مورد نظر و یا همکاری با اداره ی پلیس، زندان ها، خدمات اجتماعی، بخش های مرتبط با سلامت و درمان و حضور یافتن در دادگاه به عنوان یک شاهد خواهید بود. ناگفته نماند که شما قادر به شرکت در دعاوی مدنی نظیر : گرفتن حضانت فرزندان خواهید بود.

وضعیت شغل و مشاغل و بازار کار رشته روانشناسی در خارج از کشور

مشاغل مرتبط با گرایش روانشناسی

مشاغل بسیاری برای فارغ التحصیلان گرایش روانشناسی در نظر گرفته شده است. افرادی که روانشناسی آموزش ندیده هستند قادر به همکاری با بخش های مرتبط با روانشناسی نظیر : بخش های سلامت و درمان، بخش های مرتبط با سلامت ذهنی و همکاری با دیگر سازمان ها به منظور ایفای نقش خود خواهند بود. از نمونه های این امر هنر و موسیقی درمانی، کار اجتماعی، زبان و گفتار درمانی، شغل درمانی و مشاوره دادن می باشد.

این بسیار مهم است که بدانید، که مشاغل روانشناسی تنها به کارکردن در مراکز سلامت و درمان مربوط نمی شود. چرا که فارغ التحصیلان گرایش روانشناسی قادر به کارکردن در بخش های تحقیقاتی، نظارت بر بخش های اجتماعی و ارائه پیشنهاداتی در خصوص آموزش، روابط، جرایم و تنبیه، تبلیغات، مدیریت، فعالیت در محیط های کاری و آموزش مهارت های ورزشی به آنان خواهند بود.

مشاغل روانشناسی در مراکز سلامت و درمان

بسیاری از مشاغل مرتبط با گرایش روانشناسی ( چه دولتی باشد چه خصوصی ) با مراکز سلامت و درمان در ارتباط است. این نکته را فراموش نکنید که فارغ التحصیلان گرایش روانشناسی قادر به ایفای نقش های نظارتی، نقش های تحقیقی، نقش های درمانی و یا نقش های معالجه ای خواهند بود. از مشاغل مرتبط با گرایش روانشناسی عبارت است از :

روانشناس

برای یک روانشناس خبره شدن، شما ملزم به اخذ مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی و یا کسب تخصص در گرایش خاص خواهید بود. به طور کلی روانشناسان افرادی هستند که با دامنه گسترده ای از مردم ( بیماران و مشتریان ) در ارتباط اند و با هدف شناخت رفتار، افکار، احساس، انگیزه و اعمال آنان وارد عرصه کار می شوند. به علاوه روانشناسان قادر به کسب تخصص در عناوین منحصر به فردی نظیر : سلامت ذهن، مشاوره شغلی و مشاوره تحصیلی خواهند بود.

روان درمانگر حرفه ای

روان درمانگر، فردیست که با اشخاص، گروه ها، زن و شوهران و خانواده ها سر و کار دارد. از اهداف اصلی فرد روان درمانگر، کمک به افراد در جهت غلبه بر مشکلات احساسی و عناوین مرتبط با آن و شناخت علایق و توانایی های آنان می باشد. فرد روان درمان قادر به استفاده از تمامی رویکردها ی رفتاری نظیر : استفاده از روش هایی برای شناخت و تشخیص رفتارها، شناخت روش های رفتار درمانی، شناخت روانشناسی پویا، روانشناسی خانواده ها به صورت نظامند، استفاده از روش های روانشناسی ترکیبی، شناخت روانشناسی های چند منظوره و کسب تجارب در خصوص درمان های ساختاری و موثر خواهد بود.

مشاغل روانشناسی ( در آموزش )

فارغ التحصیلان گرایش روانشناسی که به اخذ مشاغل آموزشی علاقه مندند، گزینه های انتخابی بسیاری برای آنان وجود خواهد داشت. شما به عنوان یک دبیر با صلاحیت قادر به آموزش سطح متوسطه و یا همکاری با بخش های مرتبط با خدمات اجتماعی نظیر : زندان ها جهت آموزش به زندانیان و یا ارائه پیشنهاداتی برای کمک به قشر نوجوان خواهید بود. آموزش و تدریس در دانشگاه ها مستلزم انجام تحقیقات شخصی و کارکردن در ساختمان های روانشناسی جهت کسب تجارب کاری خواهد بود.

از دیگر مواردی که روانشناسان بخش آموزش با آن در ارتباط هستند، آموزش کودکان و افراد جوان در جهت ارتقای سطح تحصیل آنان می باشد. از اهداف اصلی این گرایش، افزایش میزان یادگیری افراد و حل مسائل و مشکلات مرتبط با دشواری های یادگیری می باشد.

به طور کلی داشتن پیشینه تحصیلی در گرایش روانشناسی، برای ایفای دامنه گسترده ای از نقش های آموزشی موثر خواهد بود. چرا که با این پیشینه تحصیلی شما قادر به چگونگی تدریس به دانش آموزان خواهید بود.

مشاغل روانشناسی ( در تحقیق )

اخذ مشاغل روانشناسی در تحقیق بستگی به نوع دانشگاه انتخابی شما خواهد داشت. سازمان های تحقیقی مستقل، دامنه گسترده ای از سازمان ها و بخش های دولتی و خصوصی همگی در حیطه گرایش روانشناسی فعالیت می نمایند. برای مثال، شما قادر به انجام تحقیقات ( در جهت منفعت دولت ) و با استفاده از راه های موثر خواهید بود. ناگفته نماند که فارغ التحصیلان این گرایش قادر به تشویق افراد در خصوص تغذیه سالم و انجام تحقیقات در خصوص شرکت ها در جهت افزایش میزان شادی افراد در محل کار خواهند بود. به طور معمول امکان غلبه کردن بر دشواری های گفتاری، چگونگی شناخت رنج بیماران به دلیل آسیب های مغزی و یا کشف فشارهای موجود بر کودکان برای شما وجود خواهد داشت.

مشاغل روانشناسی ( در صنعت خلاق )

 صنعت خلاق مبحثی بسیار گسترده می باشد که با تمامی جوانب علم هنر و علوم انسانی در ارتباط است و مواردی نظیر : رسانه ها، تبلیغات و هنرهای بصری در تمام جهان را در بر خواهد گرفت. بخاطر داشته باشید که فارغ التحصیلان گرایش روانشناسی در این صنعت از ارزش بسیار والایی برخوردارند چرا که آنان از چگونگی رفتار بشری، میزان انگیزه آنان، چگونگی تجزیه و تحلیل، حل مشکلات، چگونگی دلیل آوردن، توسعه ایده ها و چگونگی ارائه پیشنهادات کاملا آگاهند.

در کنار قابلیت ها و توانایی های ذکر شده در فوق، فارغ التحصیلان گرایش روانشناسی توانایی کنترل داده ها و همکاری با افراد در جهت اخذ مشاغل مورد در نظر در صنعت نظیر : کارکردن در بخش IT، امور مالی، بخش های حقوقی، بخش های مدیریتی، کار کردن در بازار و بر عهده گرفتن مسئولیت مدیریت کارآمدی کارمندان را خواهند داشت.

سطح علمی دانشگاه ها برای کارشناسی ارشد روانشناسی

 • دانشگاه کاردیف
 • دانشگاه داندی
 • دانشگاه ادینبرگ نپییر
 • دانشگاه کویین مارگارت
 • دانشگاه کویینز بلفاست
 • دانشگاه اولستر
 • دانشگاه پلیموث
 • دانشگاه ناتنیگهام
 • دانشگاه وست لندن
 • دانشگاه غرب انگلستان، بریستول
 • دانشگاه برایتون
 • دانشگاه کمپس داتشگاه سافولک
 • دانشگاه سنت جرج دانشگاه لندن
 • دانشگاه شفیلد
 • دانشگاه متروپولیتن منچستر
 • دانشگاه منچستر
 • دانشگاه ساوت بنک لندن
 • دانشگاه کییل
 • دانشگاه ایست انگلیا
 • دانشگاه کریست چرچ کانتربری
 • دانشگاه دو مونت فورت

شرایط تحصیل و کار رشته روانشناسی کشورهای مختلف اروپا مثل فرانسه اتریش  آلمان لهستان سوئد هلند بلژیک نروژ دانمارک ایتالیا روسیه بلاروس لیتوانی مجارستان سوئیس فنلاند پرتغال اسپانیا  انگلستان و همچنین کشورهایی مثل آمریکا نیوزلند و استرالیا کانادا کشورهای آمریکای جنوبی مثل برزیل اکوادور اروگوئه آرژانتین و غیره یا کشورهای آسیایی مثل کره جنوبی ژاپن ارمنستان گرجستان قطر امارات و غیره متفاوت است و هر کشوری معمولاً در رشته ای خاص دارای مزایای و رتبه علمی بالاتر است، مثلاً رشته حقوق فرانسه، معماری ایتالیا، هوافضا روسیه و غیره از موارد مشابه هستند.

در نهایت موسسه حقوقی توسعه گران مهر که بدون شک از بهترین موسسات حقوقی کشور و از جمله استان فارس میباشد، پاسخگوی تلفنی و حضوری شما دوست و هموطن عزیز متقاضی تحصیل کارشناسی ارشد روانشناسی و کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا تحصیل و کار رشته روانشناسی در کمتر از 6 ماه با گارانتی و تضمین کامل انجام میدهد.

علاقه مندان به تحصیل و کار رشته روانشناسی برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط مهاجرت و شرایط اعزام دانشجو کارشناسی ارشد روانشناسی به خارج از کشور کشور و اخذ ویزای تحصیل و کار رشته روانشناسی به صورت تضمینی می توانند با تحویل مدارک خود که شامل: کپی از همه صفحات گذرنامه و ترجمه مدارک و ریزنمرات دبیرستان، پیش دانشگاهی و دانشگاهی و مدرک زبان و عکس پاسپورتی به وکلای مجرب ما، در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) واقع در شهر شیراز از موسسات اعزام دانشجو به راحتی و در کمترین زمان ویزای تحصیل و کار رشته روانشناسی را دریافت کرده و به ادامه تحصیل و کار رشته روانشناسی بپردازند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

4/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *