شرایط کار و تحصیل رشته زبان و ادبیات انگلیسی

اگر شما شیفته شعرهای انگلیسی مربوط به دوره میانه چانسر شده اید یا تحت تاثیر معنای نهفته رمان جوزف کنراد قرار گرفته اید و علاقه بسیاری به موسیقی های رپ مانند نگاه های لجوج دارید، مکان درستی را انتخاب کرده اید. تمام این راهنمایی ها در رابطه با رشته زبان و ادبیات انگلیسی می باشد که عناوین انگلیسی که شما قادر به اخذ تخصص در آن خواهید بود را در بر می گیرد و فرصت برای کار کردن به عنوان یک روزنامه نگار، مشاغل دبیری یا مشاغلی که به بخش هنر و علوم انسانی جهت کسب مهارت مربوط می شود را برای افراد فراهم می کند. شما با مطالعه این مقاله با شرایط تحصیل و کار رشته زبان و ادبیات انگلیسی آشنا خواهید شد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

وضعیت و شرایط تحصیل و کار رشته زبان و ادبیات انگلیسی

بسیاری افراد جهت مهاجرت به خارج از کشور معمولااز طریق مهاجرت از طریق رشته زبان و ادبیات انگلیسی اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و کار رشته زبان و ادبیات انگلیسی و اخذ پذیرش رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه های خارج از کشور در نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی اقدام می کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت از طریق رشته زبان و ادبیات انگلیسی می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار رشته زبان و ادبیات انگلیسی و اخذ اقامت سرمایه گذاری با رشته زبان و ادبیات انگلیسی نیز وجود دارند. این مقاله به بررسی شرایط تحصیل و کار رشته زبان و ادبیات انگلیسی می پردازد.

بورسیه تحصیل و کار رشته زبان و ادبیات انگلیسی در صورت داشتن رزومه قوی تحصیلی و کاری در این کشور امکان پذیر است. جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط بورسیه رشته زبان و ادبیات انگلیسی در خارج از کشور با موسسه های مهاجرتی معتبر یا سفارت کشور مورد نظر تماس حاصل فرمایید. در صورت اخذ بورسیه تحصیلی شما میتوانید از تحصیل رایگان رشته زبان و ادبیات انگلیسی بهره مند گردید. بایستی برای اطلاعات در مورد شرایط تحصیل رایگان رشته زبان و ادبیات انگلیسی تحقیقات بیشتری در رابطه با کشور مورد نظر خود انجام دهید. زبان تحصیل رشته زبان و ادبیات انگلیسی  در کشور های مختلف متفاوت است اما اغلب زبان تحصیل به انگلیسی می باشد. تحصیل در رشته زبان و ادبیات انگلیسی بدون مدرک زبان بسته به دانشگاه محل تحصیل شما می باشد.

مدرک زبان انگلیسی چه مواردی را در بر می گیرد ؟

رشته زبان و ادبیات انگلیسی برای قابلیت هایی مانند: خواندن کتاب، تجزیه و تحلیل نظریه ها، نقد شعر و نثر ها و نگاهی انتقادی به علایم و لغاتی که هر روزه در اطراف ما قرار دارند طراحی شده است. هدف از اخذ این مدرک، تفکری خلاق و منتقدانه در مورد زبان انگلیسی می باشد. ناگفته نماند که این اخذ این مدرک با مدرک دیگر زبان های مدرن متفاوت می باشد چرا که قصد آن ایجاد آمادگی در دانشجویان برای کسب مهارت در نوشتن و صحبت کردن به زبان انگلیسی می باشد. مدرک زبان انگلیسی قادر به تمرکز یکسان بر موضوعاتی مانند : ادبیات و در کنار آن زبان می باشد، چرا که صحت این امر از عنوان آن مشخص می باشد.

دوره هایی که بر ادبیات انگلیسی متمرکز هستند، به دانشجویان فرصت مطالعه متن های ادبی با توجه به تاریخچه آنان را می دهند. در ابتدا شما با دامنه گسترده ای از مطالب ادبی در دوره های مختلف شروع به کار خواهید کرد، برای مثال، شما یک بار در هفته به خواندن متن های شکسپیر و هفته بعد به خواندن متن های ویرجینیا وولف خواهید پرداخت. این خواندن، مطالعه و تجزیه و تحلیل عنوان ها، متن های مرتبط با فرهنگ، اجتماع، تاریخ و مفاهیم سیاسی را نیز در بر می گیرد.

مدرک زبان انگلیسی بر آموزش دانشجویان برای کار کردن به عنوان یک انگلیسی زبان در خارج از محدوده موضوع ادبیات متمرکز است و مواردی مانند : مطالعه زبان برای برقراری ارتباط با توجه به تمامی اشکال و مفاهیم را در بر می گیرد. اخذ این مدرک همچنین به تجزیه و تحلیل مکالمات تصادفی، متن ها، روش های پیشنهادی یا استفاده از زبان برای بکارگیری متن های تخصصی، حقوقی و گفتمان های پزشکی بکار می رود.

شرایط ورود به رشته زبان و ادبیات انگلیسی

اغلب شما به کسب سطحی از صلاحیت زبان یا ادبیات انگلیسی در دوره دبیرستان نیاز خواهید داشت. دیگر موضوعات مرتبط با علوم انسانی و هنر مانند : تاریخ و سیاست جهت فرایند پذیرش ضروری می باشند.

شرایط تحصیل رشته در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس و همچنین شرایط تحصیل در رشته زبان و ادبیات انگلیسی در مقطع دکترا یا PhD نیز باید از دانشگاه های مربوطه مورد سوال قرار گیرد. زبان تحصیل رشته زبان و ادبیات انگلیسی در کشور های مختلف متفاوت است اما اغلب زبان تحصیل به انگلیسی می باشد. تحصیل در رشته زبان و ادبیات انگلیسی بدون مدرک زبان بسته به دانشگاه محل تحصیل شما می باشد

ساختار دوره های ادبیات انگلیسی

تحصیل در گرایش زبان انگلیسی به مطالعه فردی یا گروهی این زبان مربوط می شود و شما را قادر به اخذ مدرک زبان انگلیسی با گذشت مدت زمان خاصی خواهید کرد. در طول این دوره شما ملزم به مطالعه و تحقیقات اضافی ماورای کلاس های درسی خواهید بود.

شهریه دانشگاه های این رشته و هزینه و شهریه تحصیل رشته از کشوری به کشور دیگر و بسته به نوع دانشگاه (خصوصی یا دولتی) متفاوت است. در آمد رشته زبان و ادبیات انگلیسی در خارج از کشور نیز متغیر است و بستگی دارد در کدام کشور قصد داشته باشید با این رشته مشغول به کار شوید.

همچنین از شما انتظار می رود که بخشی از اوقات خود را به مطالعه ادبیات در خانه، شرکت در سمینار و سخنرانی ها اختصاص دهید و ساعاتی را برای برقراری ارتباط با اساتید و دیگر دانشجویان صرف کنید. در واقع از شما انتظار می رود که حدود 10 تا 12 ساعت از هفته اول سال تحصیلی خود را به مطالعه همراه با حجم کاری سنگین تر اختصاص دهید. به علاوه شما قادر به اختصاص باقی مانده زمان خود به مطالعه مستقل، تحقیق و انجام تکالیف خواهید بود. این فعالیت به صورت فشرده می باشد و حتی رفتن به دانشگاه در تعطیلات را می طلبد و مستلزم 20 تا 30 ساعت فعالیت در هفته می باشد.

همانطور که گفته شد، مدرک ادبیات انگلیسی بر ادبیات استعماری و قدیمی متمرکز است. خواندن یک کتاب در هفته برنامه ریزی متوسطی می باشد. در ذهن داشته باشید که شما قادر به ثبت نام در چهار گرایش دیگر خواهید بود و این مسئله تنها به ادبیات محدود نمی شود و توانایی سریع خوانی را در شما ایجاد می کند.  خواندن به صورت فشرده در هفته ملزم به شرکت در بحث های انتقادی در طول سمینارها و سخنرانی ها می باشد.

در این قسمت با گرایش های مختلف رشته زبان و ادبیات انگلیسی در از خارج کشور و بهترین گرایش رشته زبان و ادبیات انگلیسی در خارج از کشور آشنا خواهید شد.

مهارت های کلیدی و ارزیابی روش ها

مطالعه زبان و ادبیات انگلیسی با هدف یادگیری به صورت مستقل همراه با تجزیه و تحلیل توانایی ها می باشد. به همین دلیل، تنها شرکت در سخنرانی ها برای کسب اطلاعات کافی نمی باشد و درک بیشتر با شرکت در بحث های انتقادی و مفاهیم کلیدی امکان پذیر می باشد. سمینارها و بحث های گروهی مجموعه ای از ایده های دانشجویان را اخذ می کنند، ایده هایی که قابل اشتراک و بحث می باشند.

مدرک زبان به طور معمول به انجام تکالیفی مانند : مقاله نویسی و ارسال آن به صورت منظم مربوط می شود. ناگفته نماند که شرکت در آزمون ها امری بسیار رایج می باشد که در آخر هر سال برگزار می شود. در بعضی از موارد این ارزیابی بر اساس شرکت در بحث های گروهی، ارزیابی روش های استفاده شده که بستگی به نوع موسسه دارد صورت می گیرد.

بسته به کشور انتخابی، تحصیل زبان و ادبیات انگلیسی برای اخذ مدرک کارشناسی زبان ( BA ) سه تا چهار سال به طول می انجامد و اخذ مدرک کارشناسی ارشد زبان ( MA ) دو سال به طول می انجامد. لذا شما قادر به ادغام مطالعات خود با موضوع دومی مانند : اخذ دو مدرک یا دو تخصص که مواردی مانند : انگلیسی، تاریخ، فلسفه، آموزش زبان یا زبان دوم را در بر می گیرد خواهید بود.

وضعیت شغل و مشاغل و بازار کار رشته زبان و ادبیات انگلیسی در خارج از کشور

زبان تخصصی

اخذ تخصص در این گرایش برای کسانی که برای اخذ مدرک زبان تلاش می کنند بسیار رایج می باشد اما ناگفته نماند که اخذ تخصص بعد از تکمیل سال اول تحصیلی صورت می گیرد. لذا سال اول به صورت متداول به آموزش تئوری های اصلی ادبیات و مفاهیمی در ماورای وقایع تاریخی و ادبی مربوط می شود. ناگفته نماند که نوشته های شکسپیر از رایج ترین مباحث اجباری در خصوص تحصیل دانشجویان می باشد.

در سال دوم عناوین انگلیسی به صورت گسترده تر و تخصصی تر عنوان می شوند و توسط کارشناسان مجرب در هر رشته تدریس می شوند.

نوشتن خلاق

تمامی دانشگاه ها امکان تحصیل تخصصی را برای افراد فراهم نمی کنند، اما نوشتن خلاق یا دیگر خلاقیت ها از گزینه های انتخابی مشهور و متمرکز مابین فارغ التحصیلان این گرایش می باشد. این روش بگونه ایست که دانشجویان را قادر به تجزیه و تحلیل  و خواندن نوشته های ادبی، اشعار، نمایش نامه ها، داستان های کوتاه و رمان ها می کند. این تکالیف به عنوان تکالیف خلاق شناخته می شوند که با گزارش های تحلیلی از فعالیت های خود، توانایی خواندن و انجام تحقیقات در آمیخته اند. دانشجویان متخصص در نوشتن خلاق، معمولا با افزایش مهارت های خود و با نوشتن های خلاقانه در سطح کارشناسی سر و کار دارند.

زبانشناسی

گرایش زبانشناسی به عنوان یک مدرک اختصاصی زبان شناخته می شود و مدرک زبان که برخی از جنبه های زبانشناسی را در بر می گیرد. این امر به نگاهی عمیق تر در مورد چگونگی کارکرد زبان و منشا آن در چهارچوبه علمی برای اخذ رشته زبان و ادبیات انگلیسی منجر می شود. گرایش زبانشناسی چند رشته ای می باشد که معمولا جزیی از علوم اجتماعی شناخته می شود و به دانشجویان امکان مطالعه زبان با مفاهیمی مانند روانشناسی و علوم اجتماعی را می دهد. در برخی موارد، به دانشجویان فرصت مطالعه مفاهیم اصلی و ترجمه آن به دیگر زبان ها داده می شود.

مطالعه ادبیات پسا استعماری به معنای تمرکز بر عناوین ویژه و مرتبط با نوشته های پسا استعماری مانند : ساختار روایت های ملی از طریق آگاهی از تاریخ آن ها، هویت و جنسیت، پراکندگی ها و بحث های گوناگون ماورای ادبیات پسا استعماری در دانشگاه خواهد بود. ناگفته نماند که دانشجویان با دامنه گسترده ای از متون ادبیات پسا استعماری، کشف روایت های پسا استعماری و تفسیر فرهنگ معاصر سر و کار دارند.

دیگر عناوین انگلیسی و تخصص ها

با توجه به موارد ذکر شده در فوق، دیگر مدارک تخصصی انگلیسی مواردی مانند : ادبیات در قرن 19 و 20، ادبیات معاصر، ادبیات میانه، ادبیات کاریب، ادبیات آمریکایی، شکسپیر، ادبیات مدرن، فمنیسم، ادبیات نمایشی و اشعار را در بر می گیرد.

اخذ تخصص در گرایش های ذکر شده امکان پذیر می باشد و عناوینی مانند : شرکت در دوره های زیبا شناسی ویکتوریا و انحطاط آن در (دانشگاه کنت انگلستان) و روایت های جادویی در (دانشگاه کویین مری در لندن، انگلستان)، ادبیات افسانه ای در (دانشگاه کالیفورنیا، سانتاباربارا، آمریکا) و جن آستن و سپس (دانشگاه سیدنی، استرالیا) را در بر می گیرد.

مشاغل موجود با توجه به مدرک زبان

با توجه به مفاهیم هنر و علوم انسانی، فارغ التحصیلان گرایش زبان به دنبال مشاغلی با نقش های مختلف و کار در بخش های مختلف خواهند بود. اغلب فارغ التحصیلان معمولا این گرایش را به دلیل توانایی برقراری ارتباط گسترده در کنار توانایی نوشتن لغات انتخاب می کنند. مشاغل مشهور برای فارغ التحصیلان گرایش زبان موارد زیر را در بر می گیرد این موارد عبارت اند از :

مشاغل روزنامه نگاری و کار در بخش رسانه ها

این مشاغل دامنه ای گسترده و تغییرات سریعی در مبحث صنعت داشته اند. روزنامه نگاری و مشاغل موجود در رسانه ها فرصت های بسیاری را در اختیار افراد قرار می دهند. فارغ التحصیلان گرایش زبان قادر به استفاده از توانایی های خود برای کار در نقش سردبیری، چاپ روزنامه و پخش رسانه به صورت آنلاین خواهند بود. نقش سردبیری، به توجه بسیار دقیق برای آگاهی از جزئیات و کسب مهارت بسیار عالی برای ویرایش نیاز دارد، در حالی که تولید به چشمی قوی برای طراحی و ساماندهی در کنار توانایی برقراری ارتباط نیاز دارد.

برای روزنامه نگار شدن، انجام تحقیقات و رقابت در مسیر شغلی ضروری می باشد. همچنین کسانی که به دنبال شغل روزنامه نگاری هستند قادر به مطالعات بیشتر (مانند: اخذ مدرک کارشناسی روزنامه نگاری) خواهند بود. افراد با در دست داشتن مدرک کارشناسی ارشد قادر به دنبال کردن مسیر شغلی عالی خواهند بود و ملزم به ارائه نمونه کارهایی مانند: نوشته های شخصی، کارپردازی یا همکاری های قابل توجه با نشریه دانشگاه قبل از اخذ مدرک فارغ التحصیلی خواهند بود.

مشاغل تدریس

حرفه تدریس به فارغ التحصیلان گرایش زبان با توجه به نیاز گسترده به مدرسان نیاز دارد، چرا که اولین اولویت ها به مقاطع تحصیلی مانند : ابتدایی و دبیرستان داده می شود. ناگفته نماند که برای اخذ این مدرک، کسب صلاحیت تدریس ضروری می باشد.

در ایالت متحده آمریکا و همچنین برخی ایالت های دیگر برای حرفه تدریس به اخذ مدرکی برای تدریس نیاز می باشد. لذا فارغ التحصیلانی که مدرک کارشناسی زبان را در دست دارند قادر به کسب تجارب عملی و تدریس به دانش آموزان خواهند بود. در کشور انگلستان، افراد ملزم به اخذ مدرک PGCP (گواهی کارشناسی ارشد) پس از اخذ مدرک کارشناسی خواهند بود. ناگفته نماند که با شرکت در دوره های نحوه تدریس و موسسات کاریابی شما قادر به کسب تجارب در خصوص کار با بچه ها، نوجوانان و بزرگسالان خواهید بود.

بازاریابی، تبلیغات و مشاغل شخصی

فارغ التحصیلان گرایش زبان به توانایی بسیار عالی برای برقراری ارتباط، جهت فعالیت در بخش بازاریابی، تبلیغات و مشاغل شخصی خواهند بود. ایفای نقش در هر یک از این بخش ها مواردی مانند : کار کردن در کنار دیگر افراد، همکاران و مشتریان با توجه به تمرکز بر هدف اصلی را در بر می گیرد. زمانی که شما قادر به کسب تجاربی در بخش صنعت شدید، فرصت اخذ مسئولیت هایی مانند : مدیریت، کارشناسی اینکه چگونه یک بازار محصولات خاصی را تولید می کند ( اقلام قابل فروش، فرد، خدمات یا سازمان ) به شما داده خواهد شد.

حرفه چاپ و نشر

حرفه چاپ و نشر همانند دیگر حرفه ها گسترده و متنوع می باشد که مواردی مانند : چاپ و نشر کتاب، نشر به صورت آنلاین، روزنامه های علمی و پزشکی، تجارت ( B 2 B  ) و نشر مجله های بازرگانی را در بر می گیرد. با توجه به تمامی این موارد، فارغ التحصیلان گرایش زبان قادر به ایفای نقش هایی همچون نویسندگی، انجام تحقیقات، ویرایش، ویراش های فرعی و انجام اصلاحات خواهند بود. اولین قدم در خصوص حرفه نشر، سردبیری و نقش دستیار تولید می باشد که به طور معمول فعالیت های روزانه ای از قبیل : ویرایش و تحصیح متون را در بر می گیرد.

مشاغل مربوط به خدمات کشوری

توانایی برقراری ارتباط و ارزیابی جزئیات برای اخذ مشاغل مربوط به خدمات کشوری ضروری می باشد. این نقش ها متفاوت می باشند و شما را قادر به انجام فعالیت هایی مانند : تحقیق، تجزیه و تحلیل سیاست، تهیه پیش نویس با توجه به قوانین جدید، ارتباط با سازمان های داخلی، همکاری با وزیران در فعالیت های دولتی و کمک به مدیریت در شعب دولتی می سازد.

دیگر مشاغل موجود برای فارغ التحصیلان گرایش زبان

از دیگر مشاغل ملاحضه شده برای فارغ التحصیلان گرایش زبان، مدیریت خرده فروشی ( با توجه به تجربه مورد نیاز )، سیاست، حقوق یا اجرای قانون ( با توجه به صلاحیت های مورد نظر )، سرمایه گذاری ( با توجه به اثبات مهارت ها )، فروش، استخدام، فعالیت در کتابخانه و موزه و دانشگاه ها ( که به مطالعه بیشتری نیاز دارد ) و حتی تدریس زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی ( TEFL ) در مکان هایی دور از خانه می باشد.

سطح علمی دانشگاه ها برای رشته زبان و ادبیات انگلیسی

دانشگاه آکسفورد و دانشگاه ام.آی.تی جزو بهترین دانشگاه ها در زمینه تحصیل زبان های خارجه می باشد.

شرایط تحصیل و کار رشته زبان و ادبیات انگلیسی کشورهای مختلف اروپا مثل فرانسه اتریش  آلمان لهستان سوئد هلند بلژیک نروژ دانمارک ایتالیا روسیه بلاروس لیتوانی مجارستان سوئیس فنلاند پرتغال اسپانیا  انگلستان و همچنین کشورهایی مثل آمریکا نیوزلند و استرالیا کانادا کشورهای آمریکای جنوبی مثل برزیل اکوادور اروگوئه آرژانتین و غیره یا کشورهای آسیایی مثل کره جنوبی ژاپن ارمنستان گرجستان قطر امارات و غیره متفاوت است و هر کشوری معمولاً در رشته ای خاص دارای مزایای و رتبه علمی بالاتر است، مثلاً رشته حقوق فرانسه، معماری ایتالیا، هوافضا روسیه و غیره از موارد مشابه هستند.

در نهایت موسسه حقوقی توسعه گران مهر از بهترین موسسات حقوقی کشور آماده پاسخگوی تلفنی و حضوری شما دوست و هموطن عزیز و کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت با گارانتی و تضمین کامل می باشد.

3.3/5 - (3 امتیاز)

2 دیدگاه برای “شرایط تحصیل و کار رشته زبان و ادبیات انگلیسی

 1. حدیث گفت:

  سلام برای کارشناسی ارشد ادبیات انگلیسی چه سنی مناسب است برای مهاجرت

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام وقت بخیر
   بستگی به شرایط و رزومه داره ولی بهتره زیر ۳۰ سال باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *