شرایط کار و تحصیل رشته های پزشکی و سلامت

تحصیل رشته های مختلف پزشکی و سلامت در کشورهای پیشتاز در این رشته ها، آرزوی بسیاری از مشتاقان ادامه تحصیل در خارج از کشور می باشد. از نکات بسیار مهم که قبل از هر اقدامی می بایست انجام شود، اطلاع از لیست دانشگاه های معتبر، شرایط پذیرش و آزمون های ورودی و آگاهی از هزینه ها می باشد. موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی راهی مطمئن در آگاهی یافتن شما از اطلاعات دقیق و جزییات مربوط به این موضوع و سایر موضوع های مشابه می باشد. 

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط کار و تحصیل رشته های پزشکی و سلامت

تحصیل در رشته های علوم پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و پرستاری به زبان های انگلیسی و یا فرانسه در خارج از کشور در بهترین دانشگاه های اروپایی علوم پزشکی اروپا و اطراف آن، شرایط پذیرش مناسب، شهریه ها وهزینه های به صرفه زندگی، محافظت از محیط زیست، مدرک مورد تایید و قابل قبول در سراسر اروپا و اطراف آن، هر ساله باعث جذب هزاران دانشجو بین المللی از سراسر نقاط دنیا می شود. تحصیل در رشته های علوم پزشکی در خارج از کشور در بهترین دانشگاه ها و کشورهای دنیا، تنها راه تبدیل شدن به پزشک برای بیشتر دانشجویان بین المللی است. علاوه بر این پذیرش در دانشگاه های پزشکی در خارج از کشور در اکثر کشورها بسیار رقابتی و دشوار می باشد و تقریبا برای 80 درصد از دانش آموزانی که مشتاق تحصیل در این رشته ها هستند و در حال تلاش برای آن هستند غیر ممکن می باشد.

اگر شما تصمیم گرفته اید که در رشته ها علوم پزشکی تحصیل کنید ولی نمی دانید که کدام دانشگاه پزشکی را انتخاب کنید، می توانید موارد زیر را در نظر بگیرید که برگرفته از صحبت های دانشجویان بسیاری مانند شما ست که تصمیم به تحصیل در رشته های پزشکی در خارج از کشور گرفته اند.

رقابت بالا برای پذیرش و ورود به رشته های علوم پزشکی

درخواست تحصیل در رشته های علوم پزشکی می تواند یک پروسه فوق العاده چالش برانگیز باشد، به این دلیل که در اکثر کشورها تعداد دانشجویانی که مایل به تحصیل در رشته های علوم پزشکی هستند از دانشگاه های موجود بسیار بیشتر می باشند. مدارک تحصیلی مقطع متوسطه متقاضی به همراه داشتن نمرات خوب در این مقطع و در نهایت نوع مدرک پیش دانشگاهی دانش آموزان تضمینی کافی برای پذیرش تحصیل در رشته های علوم پزشکی برای بسیاری از دانش آموزان مقیم کشورهای کانادا، فرانسه، انگلستان، ایالات متحده آمریکا و نروژ و ثبت نام آن ها نمی باشد. درصد دانش آموزانی که موفق به دریافت پذیرش در رشته های علوم پزشکی می شوند، در حدود 20 تا 50 درصد می باشد و این درصد بسته به کشور و دانشگاه مورد نظر متفاوت است.

تحصیل در رشته های علوم پزشکی در خارج از کشور به زبان انگلیسی در بهترین دانشگاه های پزشکی امکان پذیر می باشد و دانشجویان علوم پزشکی به طور کامل از دوره های تحصیلی علوم پزشکی (مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و غیره) به زبان انگلیسی بهره مند می شوند. همچنین مقاله ها، کتاب ها و سمینارها به زبان انگلیسی ارائه شده و تمام دانشجویان (از هر کجا که آمده باشند) به زبان انگلیسی مسلط می باشند. علاوه بر این برخی از دانشگاه های علوم پزشکی خارج از کشور دوره های تحصیلی پایه یا مقدماتی برای دانشجویانی که نیاز به آموزش زبان و یا سایر موضوعات اساسی برای تحصیل در خارج از کشور را دارند، سازماندهی و برگزار می کنند.

برای دانشجویانی که به زبان فرانسوی صحبت می کنند، برخی از بهترین دانشگاه های علوم پزشکی در خارج از کشور (مانند بلژیک، کانادا، فرانسه و رومانی) دوره های تحصیلی علوم پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دوره های تحصیلی دامپزشکی را به زبان فرانسه برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. همچنین دانشگاه های علوم پزشکی ارائه شده به زبان فرانسوی در کشور رومانی دوره های تحصیلی بیشتری داشته و از لحاظ بسیار مقرون به صرفه می باشند.

روش یادگیری مبتنی بر حل مسئله(problem- based learning) از یک پرونده خاص که از تحصیلات علوم پزشکی نشات گرفته شده است، شروع می شود. به این ترتیب که دانش آموزان به طور مستقل به گروه های کوچک تقسیم شده و تحت نظارت یک استاد ویژه آموزش دیده، مشکلات پیچیده پزشکی بیمار را حل می کنند. این روش با به دست آوردن نتایج پزشکی، (تشخیص و درمان) شروع شده و مستقیما به بیماری فرد می رسد و تقریبا به واقعیت روزمره زندگی بیمارستانی بسیار نزدیک می باشد. این بدان معنی است که دانشجویان می توانند از دانش خود در یک بیماری در طی مراحل اولیه آن استفاده کنند.

پذیرش در دانشگاه های علوم پزشکی

 • پزشکی عمومی: دوره 6 ساله
 • دامپزشکی: دوره 6 ساله
 • دندانپزشکی: دوره 5 تا 6 ساله
 • داروسازی: دوره 5 تا 6 ساله
 • پرستاری: دوره 3 تا 4 ساله
 • فیزیوتراپی: دوره 3 تا 4 ساله
 • تخصص پزشکی: دوره 3 تا 6 ساله
پذیرش در دانشگاه های علوم پزشکی

پذیرش در دانشگاه های علوم پزشکی

هزینه تحصیل رشته های پزشکی و سلامت

سالیانه هزاران دانشجو را از سراسر اروپا و حتی نقاط دورتر برای تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، داروسازی و پرستاری به زبان انگلیسی یا فرانسوی در بهترین دانشگاهای اروپایی علوم پزشکی در اروپا به دلیل شرایط پذیرش معقول، قیمت ها و هزینه های زندگی، حفظ محیط زیست، مدرک شناخته شده در سراسر اروپا و حتی سایر نقاط، به این دانشگاه ها جذب می شوند. برای بسیاری از دانشجویان بین المللی تحصیل پزشکی در خارج در بهترین مکان، تنها راه پزشک شدن می باشد. پذیرش در دانشگاه های پزشکی خارجی در بیشتر کشورها شدیدا رقابتی می باشد و حدودا 80 درصد از دانشجویان مشتاق برایشان پزشک شدن امکان پذیر نیست.

دانشگاهای پزشکی در اورپا، (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، سلامت عمومی، فیزیوتراپی) در اروپای شرقی، اروپای جنوبی، کارائیب، روسیه، مولداویا، اوکراین، چین، فیلیپین، گرجستان و غیره واقع شده اند. دانشگاه هایی که دوره های پزشکی به زبان انگلیسی برای دانشجویان پزشکی بین المللی ارائه کرده اند، بهترین گزینه برای تحصیل پزشکی و پزشک شدن می باشند. در بعضی کشورهای اروپایی جایگیری در پزشکی و دندانپزشکی بسیار دشوار است و ممکن است دانشجویان بخواهند که گزینه های مربوط به پزشکی مانند زیست شناسی و علوم بیومدیکال، بیوشیمی، بیوتکنولوژی، ژنتیک سلولی مولکولی، بیولوژی، فیزیولوژی، علوم اعصاب، تغذیه و رژیم غذایی، فیزیوتراپی و غیره را به عنوان دومین گزینه در نظر بگیرند. باقی کسانی که به خوبی مطلع هستند، تحصیل در رشته پزشکی در خارج از کشور را انتخاب می کنند. 

دانشجویانی که تصمیم می گیرند مهارت های پزشکی کسب کنند باید هزینه کالج که 50000 یورو در سال در کشورهایی همچون آمریکا را پرداخت کنند تا بتوانند مدرک پزشکی را دریافت نمایند. قطعا در اروپا و در بعضی از کشورها مانند انگلستان، فرانسه، آلمان، نروژ و غیره امکان تحصیل با کیفیت در رشته پزشکی با شهریه مناسب وجود دارد. برای مثال رومانی یا بلغارستان در زمره یکی از بهترین مقاصد برای دانشجویانی که رویا پزشک شدن را در سر دارند می باشد. این کشور ها عضو اتحادیه اروپا و ناحیه اقتصادی اروپا هستند و ارزان ترین میزان شهریه و هزینه های زندگی را دارند که از 1000 یورو در سال شروع می شود. همچنین امکان دریافت بورسیه کامل و نیمه، تحصیل به زبان انگلیسی و فرانسوی در آنجا وجود دارد. 

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در خارج از کشور به دلیل وجود تفاوت زیاد بین ظرفیت دانشگاه های پزشکی در کشورهای مختلف و میزان تقاضای دانشجویان طرفداران بسیاری پیدا کرد است. هزینه های شهریه، مخارج زندگی، شرایط پیش نیاز پذیرش، سطح کیفی تحصیل، زبان دوره تحصیلی، مدرک مورد تایید و شناخت شده از جمله معیارهایی هستند که برای انتخاب دانشگاه خارجی باید در نظر گرفته شوند. بسیاری از دانشجویان بین المللی که برای تحصیل پزشکی به خارج از کشور می روند در ابتدا سعی کرده اند که راه های ممکن برای ورود به مدارس پزشکی در کشور خودشان ر ا پیدا کنند.

دانشگاه های معتبر رشته های پزشکی و سلامت

 

1.دانشگاه آکسفوردانگلستان
2.دانشگاه هاواردایالات متحده
3.دانشگاه کمبریجانگلستان
4.کالج ایمپریال لندنانگلستان
5.دانشگاه استنفوردایالات متحده
6.دانشگاه جان هپکینزایالات متحده
7.دانشگاه کالیفرنیا ، برکلیایالات متحده
8.UCLانگلستان
9.دانشگاه ملبورناسترالیا
10.دانشگاه یالهایالات متحده
11.دانشگاه کالفرنا، لس آنجلسایالات متحده
12.دانشگاه تورنتوکانادا
13.موسسه ی کارولینسکاسوئد
14.دانشگاه پنسیلوانیاایالات متحده
15.دانشگاه دوکایالات متحده
16.کالج کینگ لندنانگلستان
17.دانشگاه واشنگتونایالات متحده
18.دانشگاه ادن بورگانگلستان
19.دانشگاه کالفرنا، ساندیگوایالات متحده
20.دانشگاه واشنگتون در خیابان لوییسایالات متحده
21.داشنگاه شیکاگوایالات متحده
22.دانشگاه مک مسترکانادا
23.دانشگاه میشیگانایالات متحده
24.دانشگاه مک گلکانادا
25.دانشگاه ملی سنگاپورسنگاپور
26.دانشگاه کارولینای شمالی در کاپل هیلایالات متحده
27.دانشگاه هیدلبرگآلمان
28.دانشگاه هنگ کنگهنگ کنگ
29.دانشگاه کلمبیاکانادا
30.دانشگاه ETH زوریخسوئیس
31.دانشگاه ارنوریایالات متحده
32.دانشگاه سیدنیاسترالیا
33.دانشگاه توکیوژاپن
34.دانشگاه Tsinghuaچین
35.دانشگاه کیوتوژاپن
36.دانشگاه شمال غربیایالات متحده
37.دانشگاه اراسموس ، روتردامهلند
38.KU Luevenبلژیک
39.LMU  مونیخآلمان
40.دانشگاه سونگ کی اونکوان (  SKKU)کره ی جنوبی

آزمون های ورودی رشته های پزشکی و سلامت

آزمون (MCAT) چیست ؟

آزمون پزشکی پذیرش کالجMCAT) ) آزمونی چند گزینه ای و استاندارد است که به صورت کامپیوتری برگزار می شود. این آزمون به مدت نود سال بخشی از روند پذیرش در مدارس پزشکی بوده است. سالیانه بیش از 85000 نفر در این آزمون شرکت می کنند و به طور تقریبی یکی از شروط پذیرش در تمام مدارس پزشکی در آمریکا و کانادا نمره آزمون MCAT مربوط به شما می باشد و بسیاری از مدارس تخصص سلامت و دوره های مقاطع عالی امروزه در کنار دیگر آزمون های استاندارد امتیاز MCAT را نیز قبول می کنند. در آین آزمون مهارت ها و دانشی را که مربیان پزشکی فیزیکدان ها، دانشجویان پزشکی و کارآموزان به عنوان شرایط پیش نیاز پذیرش در مدارس پزشکی می شناسند، سنجیده می شود.

محتوای این آزمون به 4 بخش تقسیم می شود:

 • اساس زیستی و زیست پزشکی مربوط به سیستم زندگی
 • اساس شیمی و فیزیک مربوط به سیستم بیولوژی
 • اساس فیزیکی، اجتماعی بیولوژی رفتاری
 • آنالیز انتقادی و مهارت های استدلالی

(AAMC) آزمون (MCAT) را توسعه می دهد و سالیانه چندین بار این آزمون را از اواخر ماه ژانویه در صدها سایت آزمون آمریکایی و کانادایی در مکان های مشخصی از جهان برگزار می کند.

(UCAT) چیست؟

UCAT)) مخفف آزمون صلاحیت دانشگاه بالینی می باشد. (در گذشته به نام UKCAT بوده است که مخفف آزمون صلاحیت بالینی انگلستان می باشد) که این آزمون برای ورود به بسیاری از رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های کشور انگلستان مورد نیاز می باشد. از سال 2019 USAT جایگزین UKCAT شده است و اگر چه تغییر نام صورت گرفته است، USAT تستی مشابه و مطابق با UKCAT می باشد. این تغییر نام موجب افزایش دایره شرکت کنندگان در سراسر جهان شده است. گفته شده است که این آزمون حتی در استرالیا و نیوزلند نیز با نام UCAT ANZ برگزار می شود. اطلاعات بیشتر را در بلاگ پزشکی کاپلان بخوانید. آزمون(UCAT) کامپیوتر محور است که سالانه بین ماه های جولای تا اکتبر در مرکز پیرسون وو (Pearsone Vue) برگزار می گردد.

آزمون های ورودی رشته های پزشکی و سلامت

آزمون های ورودی رشته های پزشکی و سلامت

امتیاز میانگین (UCAT) چند است؟

در گزارشات سالیانه این آزمون،کانسرسیوم (UCAT) با تقسیم بندی آزمون به بخش های مختلف، امتیازات را پخش کرده است. در ادامه اعداد و ارقام مربوط به UKCAT (UCAT) در سال 2018 آورده شده است.

 • استدلال شفاهی:567
 • قدرت تصمیم گیری: 624
 • استدلال تحلیلی: 658
 • استدلال انتزاعی: 637
 • نتیجه گیری بر اساس شرایط: N/A
 • جمع کل امتیازات: 2485

درباره آزمون بین المللی پذیرش پزشکی(IMAT)

آزمون سنجش پذیرش کمبریج با وزارت آموزش، دانشگاه ها و تحقیقات ایتالیا(MIUR) برای توسعه و برگزاری آزمون بین المللی پذیرش پزشکی مشارکت می کند. آزمون IMAT یک آزمون 100 دقیقه ای است که محتوای آن دروس مخصوص پذیرش می باشد و به زبان انگلیسی برای متقاضیان رشته های پزشکی، دندانپزشکی، جراحی برگزار می شود. این رشته ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند و هردو دانشجویان بومی و بین المللی می توانند در آن ها شرکت کنند.

مجموع امتیازات متقاضیان از طریق فرمول زیر محاسبه می شود:

 • 1.5 امتیاز به ازای هر پاسخ صحیح
 • 0.4- امتیاز به ازای هر پاسخ غلط
 • 0 امتیاز برای سوال های بدون پاسخ

جمع کل امتیازات بر اساس امتیاز کلی مربوط به هر بخش مشخص می شود.

بورسیه های تحصیلی رشته های پزشکی و سلامت

 بورسیه های تحصیلات بین المللی در مدارس پزشکی اوکلند: در کشور نیوزلند هم برای دانشجویی مقیم آن سوی دریا ها که قصد دریافت مدرک پزشکی خود از دانشگاه نیوزلند ر دارند و هم برای دانشجویان بین المللی ای که در حال حاضر مشغول تحصیل در دانشگاه اوکلند هستند، تعدادی بورسیه تحصیلی فراهم شده است. علاوه بر این به دانشجویان متعلق به بعضی از کشورها به صورت اختصاصی بورسیه ارائه می گردد. شما می توانید با مشاوران موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی تماس گرفته و اطلاعات تکمیلی در این خصوص را دریافت نمایید.

دانشگاه دوندی Dundee) ): دانشگاه دوندی برای تحصیل در مقطع دکتری و فوق دکتری چندین برنامه بورسیه تدارک دیده است. این بورسیه ها به دانشجویانی تعلق می گیرد که استحقاق آن را دارند. تعدادی از بورسیه هایی که این دانشگاه به دانشجویانش می دهد عبارتند از:

Minimal Access surgery: این نوع بورسیه تا سقف 5000 یورو هزینه ها را پوشش می دهد. دو نوع بورسیه در زیر مجموعه این برنامه بورسیه قرار می گیرد: بورسیه مربوط به شرایط مالی سخت (financial Hardship Scolarship) و بورسیه آکادمیک با توجه به شایستگی فرد(Aademic Merits Scholarship) 

MRes Concer Biology: میزان این بورسیه از500 یورو تا 3000 یورو متغیر است و به عنوان پرداخت هزینه شهریه تحصیلی به دانشجویان بین المللی که وارد دوره دکترای ژنتیک و بیولوژی زیست شناسی MRes می شوند اهدا می شود. 

بورسیه های بین المللی مقطع لیسانس و فوق لیسانس Merit وابسته به دانشگاه نیو کستل: این بورسیه نیمه، به دانشجویان بین المللی که در دانشگاه نیوکستل تحصیل می کنند، مربوط می شود. دانشجویانی که شایسته هستند و پیشینه آکادمیک خوبی دارند و به دریافت کمک مالی نیازمند هستند، می توانند این بورسیه را دریافت کنند. میزان این کمک هزینه مالی 1500 یورو می باشد. همچنین این دانشگاه سالانه به دو نفر از دانشجویان شایسته، بورسیه نیوکستل هند را اهدا می کند. مبلغ این بورسیه به ازای هر دانشجو 3000 یورو می باشد که درسال دوازدهم تحصیل استانداردشان به بیش از 85 درصد موفقیت رسیده اند.

بورس تحصیلی:Chevening این نوع بورسیه توسط دولت انگلستان به دانشجویان پزشکی سراسر دنیا توسط اداره امور خارجی و رفاه مشترک تعلق میگیرد. دانشجویان برجسته که توانایی های برتری دارند، از سراسر جهان می توانند این بورسیه را دریافت نمایند. بورسیه های ویژه کشور در چندین رشته مانند مراقبت های سلامتی اهدا می شود. این بورسیه ها کمک هزینه های ماهانه جهت هزینه های سفر،هزینه های تز و پایان نامه و شهریه دانشگاه را نیز شامل می شوند.

بورسیه های تحصیلی رشته های پزشکی و سلامت

بورسیه های تحصیلی رشته های پزشکی و سلامت

کمک هزینه های بین المللی تحصیلات مربوط به جراحی کالج آمریکایی جراحی:(American college of surgeons)این دانشگاه در زمینه تحصیلات جراحی، دو نوع بورسیه بین المللی تدارک دیده است. هر کدام از این بورسیه ها ارزشی به مبلغ 10000 یورو دارند و و این فرصت را برای دانشجویان بین المللی شایسته فراهم می کنند که در زمینه تحصیلات جراحی بیشتر یاد بگیرند و بیشتر تحقیق کنند. این بورسیه تنها به دانشجویان پزشکی تعلق می گیرد و آنان باید معیار های مشخصی که در وب سایت رسمی آورده شده است را داشته باشند.

جهت تحصیل در رشته های پزشکی و ورود به بازار کار بعد از فارغ التحصیلی، شما می بایست در ابتدا با توجه به شرایط شخصی خود، بهترین گزینه ممکن را انتخاب نمایید تا بتوانید با خیالی آسوده این مسیر را طی کنید و به اهداف خود برسید. شعب رسمی موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی در شهرهای شیراز، تهران، مشهد و اصفهان آماده اند تا شما را از ابتدای مسیر تا رسیدن به مقصد مورد نظر یاری نمایند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *