ویزای سوئیس

آیا می دانید شادترین مردم جهان در کدام کشور زندگی می کنند؟ آیا می دانید مرفه ترین و امن ترین کشور جهان چه کشوری است؟ آیا می دانید در کدام کشور می توانید هم به زبان های آلمانی و انگلیسی و ایتالیایی و هم فرانسوی و رومانیایی صحبت کنید و همه زبان شما را متوجه شوند؟ آیا می دانید چگونه می توانید ویزای کشور سوئیس را دریافت کنید؟ در این مقاله که به کمک مشاوران مجرب و زبده موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی تهیه و تدوین شده است، به همه این پرسش ها پاسخ داده می شود. مشاوران ما در مورد کشور سوئیس و چگونگی اخذ ویزا و اقامت این کشور برای شما توضیح می دهند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

ویزای کوتاه مدت و بلند مدت سوئیس

اگر قصد اقامت بیش از 90 روز در سوئیس را دارید، باید برای مجوز اقامت درخواست دهید. اما پیش از تقاضا برای مجوز اقامت، با توجه به ملیت شما، باید برای ویزای بلند مدت سوئیس درخواست دهید. ویزای بلند مدت سوئیس با نام های ویزای ملی یا ویزای D نیز شناخته می شود. ویزای بلند مدت سوئیس برای شهروندان غیر اروپایی که قصد مهاجرت، کار، تحصیل و یا پیوست به اعضای خانواده را دارند، صادر می شود. به همین دلیل، این ویزا از ویزای شینگن سوئیس که به افراد امکان حداکثر 90 روز اقامت را می دهد، متفاوت است.

شرایط ویزای شینگن تقریبا برای همه کشورهای عضو شینگن یکسان است، اما شرایط ویزای بلند مدت سوئیس مختص به این کشور است. یکی از مواردی که برای مهاجرین ممکن است گیج کننده باشد، این است که تصور می کنند اگر ویزای بلند مدت را دریافت کردند، می توانند به صورت بلند مدت نیز در سوئیس اقامت داشته باشند. اما باید گفت که ویزای بلند مدت تنها به شهروندان غیر اروپایی این امکان را می دهد تا برای اهداف درخواستی در مجوز اقامت،وارد سوئیس شوند.

انواع ویزاهای بلند مدت سوئیس:

با توجه به دلیل شما از مهاجرت به سوئیس و دریافت مجوز اقامت، ویزاهای بلند مدت مختلفی وجود دارد که می توان برای آنها درخواست داد:

 • ویزای تحصیلی: اگر قصد تحصیل در سوئیس را دارید و در حال حاضر در یکی از موسسات آموزشی این کشور پذیرفته شده اید، باید برای این ویزا درخواست دهید.
 • ویزای کاری: اگر تمایل دارید به صورت قانونی در سوئیس کار کنید، باید برای این ویزا درخواست دهید.
 • ویزای پیوست اعضای خانواده: در صورتی که اعضای خانواده شما شهروند یا ساکن دائم سوئیس باشند و بخواهید به آنها ملحق شوید، باید برای این ویزا درخواست دهید.

شرایط و ضوابط دریافت هر یک از ویزاهای بلند مدت، به هدف سفر شما بستگی خواهد داشت. 

مدارک مورد نیاز برای انواع ویزاهای سوئیس

مدارک مورد نیاز برای انواع ویزاهای سوئیس

مدارک مورد نیاز برای انواع ویزاهای سوئیس

 1. فرم درخواست را دانلود کنید، آن را به طور کامل و با صداقت پر نمایید. همچنین می توانید فرم درخواست ویزای شینگن را به صورت الکترونیکی پر کرده و یک نسخه از آن را چاپ کنید؛
 2. 2 قطعه عکس باید ضمیمه شود، عکس باید با فرمت گذرنامه، تمام چهره، جدید با پس زمینه روشن باشد؛
 3. گذرنامه و کپی ویزاهای قبلی شما، پاسپورتتان باید حداقل تا 3 ماه پس از تاریخ بازگشت معتبر است. گذرنامه شما باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد؛
 4. یک کپی از رزرو بلیط برگشت. در صورت عدم نیاز توصیه نمی شود قبل از دریافت ویزا بلیط را خود را خریداری کنید؛
 5. بیمه پزشکی مسافرتی با پوشش حداقل 30،000 یورو در سوئیس و کل منطقه شینگن؛
 6. کاور لتری که هدف از بازدید از سوئیس و برنامه سفر را مشخص کند
 7. رزرو پرواز به همراه تاریخ و شماره پرواز که زمان ورود و خروجتان از سوئیس را مشخص می کند؛
 8. شواهد مربوط به محل اسکان در نظر گرفته شده در کل مدت اقامت در سوئیس؛
 9. اثبات وضعیت مدنی (گواهی ازدواج، شناسنامه فرزندان، گواهی فوت همسر، کارت سهمیه در صورت لزوم)؛

اثبات تمکن مالی برای مدت اقامت در سوئیس. یک تبعه خارجی که می خواهد به خاک سوئیس وارد شود و در آنجا سکونت کند باید در مدت اقامت خود در سوئیس توانایی پرداخت حداقل 100 یا 92.34 فرانک در روز را داشته باشد و در صورتی که این فرد خارجی دانشجوباشد مبلغ کاهش می یابد و به 30 یا 27.70 فرانک در روز می رسد. یک فرد خارجی موظف است شواهد مبنی بر این تمکن مالی را در لحظه درخواست ویزای سوئیس به سفارت یا کنسولگری سوئیس ارائه دهد.

در صورت اشتغال:

 • قرارداد استخدام؛
 • صورتحساب بانکی 6 ماه آخر؛
 • گواهی عدم اعتراض از سوی کارفرما؛
 • فرم اظهارنامه مالیات بر درآمد یا گواهی مالیات بر درآمد کسر شده حقوق.

در صورت خود اشتغالی:

 • یک کپی از پروانه کسب و کار شما
 • صورت حساب بانکی 6 ماه آخر
 • بازده مالیات بر درآمد (ITR)

در صورت دانشجو بودن:

 • شواهد ثبت نام
 • گواهی اشتغال به تحصیل در مدرسه یا دانشگاه

در صورت بازنشستگی:

 • فیش بازنشستگی 6 ماه آخر.

 در صورت امکان:

درآمد منظم حاصل از دارایی 6 ماه آخر؛

تبصره: فرم درخواست امضا شده باید همراه با بقیه مدارك اجباری فوق الذكر باشد و شخصاً به سفارت یا کنسولگری یا نماینده آن در کشور خود تحویل دهید.

ویزای پیوست سوئیس

 اگر در سوئیس زندگی می کنید، بسته به وضعیت مسکونی خود، ممکن است بتوانید اعضای خانواده خود را برای زندگی به نزد خود بیاورید. این امر توسط ویزای سوئیسی پیوستن به خانواده امکان پذیر است. شرایط ویزای پیوستن به خانواده در سوئیس چیست؟ قبل از آنکه فرد خارجی برای گرفتن اجازه اقامت وارد سوئیس شود، ابتدا باید برای ویزای سوئیسی پیوستن به خانواده، در کشور خود درخواست دهد. این درخواست پس از ملاقات با سفارت یا کنسولگری سوئیس ارسال می شود.

ویزای پیوست سوئیس

ویزای پیوست سوئیس

مدارکی که متقاضیان هنگام درخواست ویزای سوئیسی پیوستن به خانواده باید ارائه دهند عبارتند از:

 1. سه فرم درخواست تکمیل و امضا شده به هریک از زبان های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی اسپانیایی یا انگلیسی.
 2. o بسته به کشور فرم درخواست را می توان به صورت آنلاین دانلود کرد یا از سفارت یا کنسولگری سوئیس آن ها را دریافت نمود.
 3. سه نسخه از تمام صفحات مربوط به گذرنامه خود: صفحات 1 تا 4 و صفحه آخر، صفحات نشان دهنده شماره و تاریخ انقضا، کلیه صفحات که ویزاهای قبلی را نشان می دهند.
 4. چهار عکس بیومتریک در اندازه گذرنامه و جدید (شش ماه گذشته).
 5. برای همسر: فرم B گواهی ازدواج بین المللی (نسخه اصلی و 2 کپی).
 6. برای فرزندان: گواهی تشخیص و یا مجوز قیمومیت قانونی آنها (نسخه اصلی و 2 کپی برای هر کدام). این سند باید توسط دفتر اسناد رسمی به تایید رسد.
 7. سه نسخه از اجازه اقامت سوئیس، گذرنامه یا شناسنامه همسر یا شریک زندگی در سوئیس.
 8. همچنین باید به یکی از زبانهای رسمی سوئیس ترجمه شود.
 9. سوابق کیفری متقاضی (اصل و 2 کپی).
 10. همچنین باید به یکی از زبانهای رسمی سوئیس ترجمه شود.
 11. فرم B شناسنامه بین المللی (اصلی و 2 کپی).
 12. گواهی محل اقامت (نسخه اصلی و 2 کپی)

به خاطر داشته باشید كه ممكن است کشورهای مختلف به اسنادی اضافی احتیاج داشته باشند و در صورت نیاز مقامات سوئیس حق درخواست اسناد بیشتر را برای خود محفوظ می دانند. پس از اینکه متقاضی درخواست ویزای سوئیسی پیوستن به خانواده را ارسال کرد، نماینده سوئیس آن را به اداره مهاجرت سوئیس، جایی که متقاضی می خواهد در آن زندگی کند، ارسال می نماید. پس از تصمیم گیری مقامات ذیصلاح در سوئیس، به نماینده سوئیس اطلاع خواهند داد. اگر آنها تصمیم به صدور ویزا بگیرند، فقط سفارت یا کنسولگری سوئیس، ویزای سوئیسی پیوستن به خانواده را صادر می کند.

شرایط زبانی برای ویزای سوئیسی پیوستن به خانواده 

 به دلیل بسته جدید اصلاحیه های قانونی که از ژانویه سال 2019 وارد عمل شد، هنگامی که اعضای خانواده شما درخواست اجازه اقامت سوئیس را دادند، مقامات ممکن است از آنها بخواهند که توافق نامه ادغام فرهنگی را امضا کنند و سطح خاصی از مهارت زبانی را نشان دهند. برای پیوستن به خانواده، از متقاضیان خواسته می شود که مهارت مکالمه خود را سطح A1 (مبتدی) نشان دهند و در غیر این صورت باید نشان دهند که برای یک دوره زبان ثبت نام کرده اند که به آنها امکان دستیابی به این سطح را می دهد.

ویزای تحصیلی سوئیس

اگر می خواهید در سوئیس تحصیل کنید اما از یک کشور خارجی هستید، باید برای ویزای تحصیلی سوئیس اقدام کنید. ویزای دانشجویی سوئیس نوعی ویزای ملی برای سوئیس می باشد. شرایطی وجود دارد که باید قبل از درخواست ویزای دانشجویی سوئیس رعایت کنید. در بعضی موارد، حتی ممکن است اصلاً نیازی به درخواست ویزا نداشته باشید. همه این ها به ملیت شما بستگی دارد. بنابراین، اگر به پیگیری تحصیلات عالی در سوئیس فکر کرده اید، در این جا پاسخ برخی از متداول ترین سوالات در مورد ویزای دانشجویی سوئیس آورده شده است.

چگونه می توانم ویزای دانشجویی سوئیس را دریافت کنم ؟

اولین کاری که باید در هنگام تحصیل در سوئیس انجام دهید پذیرش در یک موسسه آموزشی سوئیس می باشد. هنگامی که گواهی ثبت نام خود را در موسسه آموزشی که می خواهید در آن تحصیل کنید دریافت کنید، می توانید برای ویزای دانشجویی سوئیس اقدام نمایید.

جمع آوری مدارک مورد نیاز:

هنگام درخواست ویزای دانشجویی سوئیس، باید شرایط خاصی را رعایت کرده و مدارک لازم را ارسال کنید. برای هر مدرکی که می خواهید ارسال کنید، باید اصل مدرک را به همراه 3 نسخه از آن، به انگلیسی یا یکی از زبان های ملی سوئیس ( فرانسوی، ایتالیایی، آلمانی یا رومانیایی ) ترجمه شده تهیه کنید.

ویزای تحصیلی سوئیس

ویزای تحصیلی سوئیس

شرایط ویزای دانشجویی سوئیس عبارتند از:

 1. الزامات استاندارد اجباری برای هر درخواست ویزای سوئیس.
 2. تکمیل و امضای فرم های درخواستی به زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی یا انگلیسی.
 3. گذرنامه معتبر با حداقل 2 صفحه خالی. حداقل باید تا سه ماه پس از ترک شما از سوئیس معتبر باشد.
 4. همچنین باید سه نسخه از صفحات مربوط به گذرنامه خود داشته باشید ( صفحات 4 – 1، صفحه آخر، صفحه صدور و تاریخ انقضا و نسخه کلیه ویزا های قبلی ).
 5. چهار قطعه عکس اخیرا گرفته شده. اندازه گذرنامه و بیومتریک.
 6. پرداخت هزینه درخواست ویزا.
 7. اثبات بودجه کافی ( کپی صورت های بانکی یا نامه بانک ). این کپی ها می تواند توسط شما ( دانشجو ) یا حامی شما فراهم شود.
 8. تاییدیه پرداخت هزینه دوره برای سال اول.
 9. گواهی ثبت نام در مدرسه.
 10. برنامه تحصیلی شما.
 11. کپی گواهینامه های تحصیلی و دیپلم های قبلی.
 12. انگیزه نامه به یکی از زبان های رسمی سوئیس.

همچنین باید برنامه های شما را برای آینده شامل پیشرفت حرفه ای بعد از پایان دوره را شامل شود.

ارسال درخواست ویزای دانشجویی سوئیس:

باید برای درخواست ویزای دانشجویی سوئیس را به سفارت سوئیس در کشور خود ارسال نمایید. مراحل درخواست ویزای دانشجویی برای سوئیس تقریباً مشابه مراحل درخواست تمام ویزا های سوئیس می باشد. مراحل درخواست ویزای دانشجویی سوئیس به شرح زیر است:

 1. تعیین وقت نمایندگی سوئیس ( سفارت / کنسولگری ) در کشور خود.
 2. دانلود فرم درخواست، تکمیل و امضای آن ( در بعضی موارد، فرم های درخواست را می توانید در نمایندگی سوئیس جایی که درخواست می کنید پیدا کنید ).
 3. مدارک را به صورت حضوری به سفارت / کنسولگری سوئیس ارسال کنید.
 4. هزینه ویزای دانشجویی سوئیس را پرداخت کنید.

پس از ارائه درخواست ویزای دانشجویی سوئیس، نمایندگی سوئیس در کشور شما آن را به دفتر صلاحیت مهاجرت کانتون * در سوئیس ارسال می کند. پس از آن که اداره مهاجرت کانتون مجوز درخواست شما را صادر کرد، کنسولگری سوئیس ویزا را به شما اعطا می کند. سوئیس 26 کانتون دارد و اداره مهاجرت هر کانتون تصمیم می گیرد که ویزا را برای چه کسانی صادر کنند.

ویزای دانشجویی سوئیس برای چه مدت اعتبار دارد؟

در ابتدا ویزای دانشجویی یا همان ویزای تحصیلی سوئیس یا به طور خاص مجوز B که به شما اجازه اقامت در زمان تحصیل میدهد را دریافت می کنید، و برای یک سال اعتبار دارد. با این حال، اگر تحصیلات شما بیش از این طول بکشد، می توانید آن را تمدید کنید. باید اثبات به روزرسانی شده درآمد / مالی را ارائه کنید که به شما اجازه می دهد ویزای دانشجویی سوئیس خود را تمدید کنید.

علاوه بر این، بعد از فارغ التحصیلی، حق درخواست اجازه اقامت را دارید که به شما امکان می دهد به دنبال شغل دائمی در سوئیس باشید. این مجوز فقط شش ماه اعتبار دارد و قابل تمدید نیست. می توانید برای شش ماه مجوز درخواست کنید که به شما امکان می دهد در اداره مهاجرت کانتون محلی خود به دنبال کار باشید. باید اثبات کنید که:

 1. دوره خود را تمام کرده اید.
 2. در طول مدت اقامت می توانید خود را از نظر مالی تامین کنید.
 3. مکانی برای زندگی داشته باشید.

آیا می توان با ویزای دانشجویی سوئیس کار کرد؟

شما فقط مجاز به کار پانزده ساعت در هفته در مشاغل پاره وقت به عنوان دانشجو هستید. در طول تعطیلات می توانید تمام وقت کار کنید. با این حال، فقط می توانید پس از شش ماه زندگی در سوئیس کار خود را شروع کنید و کارفرمای شما مجبور است مجوز کار را برای شما دریافت کند. همین قوانین کار برای دوره شش ماهه بعد از فارغ التحصیلی وقتی که به دنبال شغل تمام وقت و دائمی هستید، اعمال می شود.

ویزای کاری سوئیس

در صورتی که قصد دارید اجازه کار در سوئیس را دریافت کنید به ویزای کار سوئیس احتیاج دارید. ویزای کاری سوئیس یکی از انواع ویزاهای طولانی مدت سوئیس است (همچنین به ویزای ملی یا ویزای D نیز شناخته می شود) و این اجازه را به دارنده اش می دهد تا در مدت اعتبار ویزا در سوئیس کار کند. روند درخواست ویزای کاری سوئیس به ملیت شما بستگی دارد. مانند سایر گذرنامه ها، قوانین متفاوتی در مورد شهروندان اتحادیه اروپا و EFTA بر خلاف شهروندان غیر اتحادیه اروپا و EFTA اعمال می شود.

ویزای کاری سوئیس

ویزای کاری سوئیس

معیارهای واجد شرایط بودن ویزای کار در سوئیس چیست؟

 1.  به عنوان یک شهروند خارج از اتحادیه اروپا و EFTA، در صورت تحقق شرایط زیر واجد شرایط درخواست ویزای کاری سوئیس هستید:
 2. یک نیروی کار ماهر و واجد شرایط (متخصص مدیر) باشید و دارای مدرک دانشگاهی، چندین سال سابقه کار و تخصص خاصی هستید.
 3. در حال حاضر پیشنهاد شغلی داشته باشید.
 4. هیچ شهروند EU / EFTA وجود نداشته باشد که بتواند به جای شما در آن شغل مشغول به کار شود.
 5. سهمیه سالانه ویزاهای کاری سوئیس این اجازه را می دهد.
 6.  اگر این شرایط را داشته باشید و کارفرمای شما برایتان تقاضای اجازه اقامت داد، می توانید ویزای کار در سوئیس را درخواست کنید.

چگونه برای ویزای کاری سوئیس اقدام کنیم؟

روند اخذ ویزای کاری سوئیس از طریق مراحل زیر انجام می شود:

 1. پیدا کردن شغلی در سوئیس.
 2. تکمیل پرونده ویزای کار سوئیس
 3. ارائه درخواست اجازه اقامت در سوئیس از سوی کارفرمایان
 4. درخواست ویزای کار سوئیس از کشور خودتان،
 5. تکمیل مدارک پرونده ویزای کار سوئیس

جهت درخواست ویزای کار در سوئیس باید با نمایندگی سوئیس (سفارت یا کنسولگری) در کشورتان وقت ملاقاتی مشخص کنید. شما باید درخواستتان را بصورت حضوری ارائه دهید و هزینه بدون استرداد ویزا را پرداخت کنید. در هنگام ارسال این مدارک باید سه نسخه از آنها تهیه کنید و به همراه باقی مدارک ارائه دهید.

 مدارک مورد نیاز برای ویزای کاری سوئیس شامل موارد زیر است:

 • سه فرم درخواست ویزای اقامت بلند مدت و تکمیل شده یا امضا شده به زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی یا انگلیسی.این فرم را می توانید صورت آنلاین دانلود کنید یا در بعضی موارد آن را از طریق سفارت یا کنسولگری سوئیس دریافت نمایید.
 • گذرنامه یا سند مسافرتی معتبر با حداقل دو صفحه خالی. این گذرنامه باید طی 10 سال گذشته صادر شده باشد و حداقل تا سه ماه بعد از قصد عزیمت به سوئیس معتبر باشد. 
 • سه نسخه از صفحات مربوط به گذرنامه شما (صفحات 1 تا 4 و صفحه آخر، صفحه نشان دهنده شماره و تاریخ انقضا، کپی کلیه ویزاهای قبلی.)
 • چهار عکس در اندازه پاسپورت قابل شناسایی. این عکس ها باید جدید و بیومتریک باشند.
 • قرارداد کاری شما به همراه دو کپی از آن.
 • اثبات فعالیت حرفه ای شما.
 •  کپی مدارک تحصیلی (دیپلم، گواهی و غیره)
 •  جزئیات مربوط به تحصیلات قبلی خود مانند رشته ها، دروس، نمرات و تاریخ هایی که در دانشگاه یا کالج شرکت کرده اید.
 •  شواهدی مبنی بر اینکه سعی کردید به روش دیگری کار کنید.
 •  CV

 اسنادی که به زبان آلمانی، ایتالیایی یا انگلیسی نیستند باید ترجمه شوند. به خاطر داشته باشید که مدارک لازم بسته به کشور ممکن است تغییر کند. مقامات سوئیس این حق را برای خود محفوظ می دارند که در ادامه هرگونه اسناد اضافی که لازم می دانند را درخواست کنند.

مشاوران و وکلای موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی در شعبه های تهران، شیراز، اصفهان و مشهد با بهترین گزینه های مهاجرتی و تحصیلی و کاری در مورد کشور سوئیس در خدمت شما می باشند. سوئیس کشوری است با رفاه اجتماعی بالا و امنیت و وضعیت مطلوب اقتصادی که در صدر بهترین کشورهای جهان برای زندگی قرار دارد. این کشور سرسبز با طبیعتی بکر و کیفیت زندگی بالا همواره مقصد بسیاری از مهاجران در سرتاسر جهان بوده است. مشاوران موسسه وکلای برگزیده اصطهباناتی به شما کمک می کنند تا راه رسیدن به این کشور شگفت انگیز هموار شود. این مشاوران با انتخاب بهترین گزینه مهاجرتی، شما را در تحقق آرزوها و رویاها و اخذ اجازه شهروندی و تابعیت سوئیس یاری می کنند. با ما در تماس باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *