اصلاح قوانین تابعیت در کشور سوئیس در جریان است. بیاد داشته باشید که پارلمان به تصویب قوانینی پرداخته است که باز هم در جریان است. در این جا راهنمایی هایی در خصوص آنچه که در 4آوریل 2016 رخ داده است در اختیار شما قرار خواهد گرفت.
در تاریخ 20 ژوئن 2014 پارلمان سوئیس یک قانون جدید مبنی بر تغییر تعداد مقیمان واجد شرایط  شهروندی و تابعیت سوئیسی وضع کرد. قانونی که اجازه اقامت افراد قبل از دادن درخواست و رسیدن به سن قانونی را داد.

شهروندی سوئیس

با توجه به قانون وضع شده در سال 1952 و بسیاری از دیدگاه های ارائه شده؛ که برخی از آنان به صورت اجباری می باشد تغییرات بسیار مهمی در مجلس رخ داد که همه ی آنان تاثیرگذار نبود. این درحالیست که برخی از قوانین قدیمی هنوز حکم فرما می باشد.

این راهنمایی ها تنها بر تابعیت معمول و بر Vaud and Geneva تاکید دارد؛ علاوه بر این اطلاعاتی در خصوص Zurich and Basel نیز در اختیار افراد قرار خواهد گرفت. بیاد داشته باشید که این پروسه برای افرادی که با بومیان سوئیسی ازدواج می نمایند؛ مقیمان نسل جوان و افرادی که در کشور سوئیس به دنیا می آیند راحت تر می باشد. لینک های متعددی وجود دارند که شما با مراجعه به آنان اطلاعات بسیاری کسب می کنید.

لطفا در نظر داشته باشید که تنها اطلاعات موجود در وب سایت های فدرال و استانی از ارزش خاصی برخوردارند. علاوه بر این تمامی این اطلاعات بر اساس دستور مقامات صادر شده است و تمامی آنان بر اساس قوانین می باشد. Le News Sarl و تیم وی مسئولیت هرگونه خطا و یا قصور را بر عهده خواهند داشت.

بیاد داشته باشید که اخذ پاسپورت سوئیسی در موارد خاصی کمی دشوار به نظر می رسد و از نظر رتبه و قدرت به عنوان پنجمین پاسپورت معتبر جهان در نظر گرفته می شود. در صورت اخذ مجوز تابعیت و اقامت در سوئیس شما قادر به سفر به دیگر کشورهای اروپایی می باشید و حق دادن رای نیز به شما داده خواهد شد. بخاطر داشته باشید که 7 گام ذکر شده در فرایند درخواست برای ملت سوئیسی و یا افرادی که اخذ گرفتن پاسپورت را دارند خلاصه می شود.

تابعیت سوئیس

مدت زمان سکونت در سوئیس برای اخذ اقامت

سوئیسی شدن معنای پیوستن به آن کشور؛ کانتون و کمون را در بردارد و هر بخش شرایط خاص خود برای اقامت را خواهد داشت.

در سطح ملی قوانین اولیه افراد را ملزم به 10 سال اقامت در این کشور می داند که تمامی این موارد بایستی رعایت گردد.

علاوه بر این شرایط اقامت استانی کاملا جداگانه می باشد که با توجه به محیط متفاوت می باشد. بیاد داشته باشید که Vaud استانی به سه سال اقامت نیاز دارد. این درحالیست که Basel  وZurich به دو سال اقامت نیاز خواهند داشت. به طور کلی هر دو Geneva and Vaud به یکسال اقامت پس از دادن درخواست استانی نیاز خواهند داشت و Zurich and Basel به دو سال اقامت استانی پس از دادن اولین درخواست نیاز خواهند داشت.

اقامت در سوئیس

کمون در vaud شرایطی کاملا مجزا دارد و به یک تا سه سال اقامت که شرایط آن با توجه به کمون متفاوت می باشد نیاز خواهد داشت. قانون جدید فدرال در مجلس پارلمان و در ژوئن سال 2014 نیز منعکس می شود که در آن تمامی شرایط زندگی در سوئیس به وضوح مشخص شده است. در این مورد تمامی قوانین ذکر شده به صورت اجباری می باشد و شرایط اقامت کمون مابین 2 تا 5 سال می باشد که در اغلب موارد تغییراتی در آن ایجاد نخواهد شد.

برخی از کانتون ها نظیر: یوری به 10 سال اقامت و St Gallen به 8 سال نیاز دارد که البته این شرایط اقامت بایستی کمی تقلیل شود. به طور کلی این زمان 12 سال می باشد که در حال حاضر در کشور سوئیس به 10 سال تبدیل شده است. جهت دادن درخواست برای کمون شما بایستی به کمون در منطقه مورد نظر مراجعه نمایید. بیاد داشته باشید که برخی از قوانین مرتبط با کمون در سال 2012 نیز تغییراتی را به خود اختصاص داد.

زمانی که قوانین جدید روی کار آمد و شرایط اقامت 12 ساله به 10 سال تبدیل شد؛ تمامی قوانین و شرایط اقامت در اروپا بر اساس swissinfo.ch شکل گرفت.

انواع مجوز های اقامت سوئیس

در حال حاضر زمانی که شما برای اخذ مجوز اقامت (autorisation de séjour – e.g. B, L or F permits) و یا اخذ مجوز اقامت دائم (authorisation d’établissement – C permit). در خواست می دهید بایستی مواردی را رعایت نمایید.

قوانین جدید تنها متقاضیانی را می پذیرد که مجوز اقامت دائم را در دست داشته باشند؛ مجوزی که به عنوان مجوز اقامت از نوع C شناخته می شود. کانتون Vaud انتظار دارد که قوانین جدید و شرایط برای متقاضیان حداقل به 15 درصد برسد.

در چه صورت یک سال به عنوان دو سال به شمار می آید؟

بخاطر داشته باشید که همه ی سال ها یکسان در نظر گرفته نمی شود. این درحالیست که ساختار کشور سوئیس ایجاب می کند که برخی از سال ها دو برابر به حساب آیند. در حال حاضر افرادی که از دهم تا بیستم متولد شده اند به عنوان 2 سال در نظر گرفته می شوند.

تحت قوانین جدید و موجود در کشور سوئیس افرادی در تاریخ 1 تا 18 متولد شده اند جهت اقامت دو برابر به حساب می آیند.

شهروندی سوئیس

شرایط اخذ اقامت سوئیس

تمامی متقاضیان در مصاحبه ای شرکت می نمایند که مقصود آنان از زندگی در سوئیس را مشخص می کند. چرا که آنان بایستی خود را با فرهنگ کشور سوئیس؛ حقوق و قوانین موجود و شرایط مهاحرت به سوئیس در این کشور وفق دهند و در واقع تمامی این موارد ریسک بزرگی می باشد.

شرایط دقیق به شرح ذکر شده در ذیل می باشد:

  • تمامی مالیات ها را به موقع پرداخت نمایید.
  • آماده ارائه خدمات به بخش ارتش باشید.
  • قانون شکنی نکنید.
  • یک شهروند خوب باشید.
  • توانایی صحبت به زبان فرانسوی (آلمانی و یا ایتالیایی) را داشته باشید.
  • برای اخذ شغل مورد نظر و یا برای اجتماعی شدن به کشور سوئیس و یا موسسات موجود در این کشور ملحق شوید.
  • سعی کنید همیشه دولت شما را پشتیبانی نکند.

در اینجا تمامی شرایط مرتبط با Vaud  و Geneva آورده شده است.

در Vaud تمامی فرزندان و والدین آنان حتی اگر در سوئیس به دنیا آمده باشند قادر به دادن درخواست به صورت جداگانه و از سن 11 سالگی می باشید. قوانین موجود در Geneva به هر شخصی که 11 سال سن دارد اجازه درخواست را می دهد. برخی از افرادی که 11 سال سن دارند مدت اقامت آنان 12 سال در نظر گرفته می شود البته این در صورتی است که تاریخ تولد آنان از دهم تا بیستم باشد.

شرایط اخذ اقامت سوئیس

تابعیت سوئیس

این فرایند به سه بخش تقسیم می گردد و برای آن سه راه حل در نظر گرفته می شود. فرایندی که با اخذ green light از مقام های فدرال امکان پذیر است. پس از آن کانتون و یا کمون مورد نظر در خصوص صلاحیت شما نیز تصمیم گیری خواهد کرد.

در حقیقت اولین قدم در خصوص ارتباط با اداره کمون می باشد و سپس گذشت تمامی موارد از کانتون می باشد که پس از آن تمامی موارد به اداره فدرال منتقل می شود. لذا تصمیم نهایی پس از گذشت از کمون و کانتون نیز گرفته خواهد شد.

این گردش کارها به بخش های مختلفی تقسیم می شود و از سیستم کشور سوئیس نیز تبعیت خواهد کرد. مقام های Vaud دادن اقامت به مدت 2 سال و نیم را در اختیار افراد قرار می دهد. در Geneva کانتون این مدت زمان را مابین یک سال و نیم تا سه سال تخمین زده است.

هزینه اقامت سوئیس

بخاطر داشته باشید که تمامی موارد ذکر شده در فوق سه نوع هزینه را در بر دارد؟ فدرال؛ کانتون و کمون. در Vaud کل هزینه های در نظر گرفته شده بالاتر از 850 CHF برای هر فرد متقاضی می باشد. بخاطر داشته باشید که در صورت ارائه درخواست به صورت خانوادگی این هزینه کمتر خواهد شد.

این هزینه در Geneva گران تر و پیچیده تر می باشد که کل هزینه ها از 930 تا 4.160 CHF می باشد که تا حد بسیاری به سن و درآمد اشخاص بستگی خواهد داشت. لذا بر اساس درآمد شما این هزینه ی زندگی در سوئیس دو برابر (معادل با 40000 p.a) سه برابر (بیش از 80000 P.a) چهاربرابر (درآمد بیش از 120000p.a) خواهد شد. در آخر دیگر هزینه های اضافی بالاتر از 480 CHF می باشد.

در زوریخ کانتون حدود 250 CHF هزینه را برای افراد زیر 25 سال و 500 CHF برای افراد بالای 25 سال در نظر گرفته است. این درحالیست که فدرال حدود 50 CHF را برای بچه ها و 150CHF را برای بزرگسالان در نظر گرفته است.

قوانین اقامت سوئیس

پاسخ این سوال این است که این قضیه قبل از فدرال جدید به تحقق می پیوندد چرا که در 20 ژوئن سال 2014 این امر امکان پذیر شد. در 4 آوریل سال 2016 وب سایت Vaud کانتون اظهار داشت که قوانین جدید در فوریه سال 2017 عملی خواهد شد.

مقامات رسمی در Geneva اظهار داشتند که قوانین جدید در 1 ژانویه سال 2017 به تحقق می پیوندد. این فرایندها تا زمانی ادامه دارد که قوانین جدید به صورت کاربردی عمل نمایند. هر درخواستی که قبل از قوانین جدید ارائه شود با توجه به قوانین قبلی نیز اجرا خواهد شد. مشاورین موسسه حقوقی توسعه گران مهر در دفاتر تهران و شیراز آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه شهروندی سوئیس هستند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *