مهاجرت تحصیلی به نروژ

برای متقاضیانی که از کشورهای خارج از اتحادیه ی اروپا، EEA و EFTA هستند یک هزینه ارزیابی برای هر فرم تقاضای مهاجرت تحصیلی به نروژ وجود دارد که می توانند از طریق سفارت خارجی نروژ پرداخت کنند. بسته به نرخ روز ارز و شرایط محلی ممکن است این هزینه متغیر باشد که لازم است از کنسولگری نروژ در کشور خود بپرسید. کارشناسان مهاجرتی موسسه حقوقی توسعه گران مهر شما را با این مباحث و شرایط مهاجرت به نروژ بیشتر آشنا خواهند کرد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط مهاجرت تحصیلی به نروژ

خدمات پذیرش دانشگاه ها و کالج های  نروژ ( NUCAS ) مسئول فرایند پذیرش دوره های لیسانس و دیگر دوره های تحصیلات متوسطه و آموزشی می باشد.تقاضای پذیرش باید مستقیما به سرویس پذیرش دانشگاه ها و کالج های نروژ  ( NUCAS ) فرستاده شود. بعضی از موسسات خصوصی فرایند پذیرش جداگانه ای دارند و شما می توانید درخواست پذیرشتان را مستقیما به خود موسسه ارائه دهید. تقاضانامه ی دانشجویان تکمیل ظرفیت نیز باید مستقیما به موسسه فرستاده شود.

 • دوره های ارشد

تقاضای پذیرش دوره های ارشد را باید مستقیما به موسسه ای که می خواهید در آن تحصیل کنید، بفرستید.برای اطلاعات بیشتر درباره ی دوره های مختلف،  مهلت پذیرش و مدارک مورد نیاز لطفا با موسسه ی موردنظرتان تماس بگیرید.

 • دوره های PhD

درخواست پذیرش در دوره های PhD باید مستقیما به موسسه ای که می خواهید در آن تحصیل کنید فرستاده شود.  هر موسسه برای پذیرش کاندیدا های دکتری روند پذیرش مخصوص به خود را دارد. برای دریافت اطلاعات درباره ی دوره های مختلف،  مهلت پذیرش و مدارک مورد نیاز لطفا با دانشگاه ارتباط برقرار کنید.

 • دوره های تحصیلی متوسطه و آموزش

اگر شما تمام یا بخشی از تحصیلات متوسطه ی خود را در خارج از نروژ به انجام رسانده اید و متقاضی پذیرش و قبولی در دوره های آموزشی و تحصیلات متوسطه در نروژ هستید،  چندین گزینه پیش روی شما وجود دارد.لطفا برای دریافت پیشنهادات و راهنمایی هایی با توجه به شناخت بالقوه ی هر درس ( معافیت از دروس خاص)، با خدمات مشاوره ای مدرسه ای که می خواهید در آن تحصیل کنید تماس بگیرید.  آن ها به شما خواهند گفت که آیا شما معاف از شرکت مجدد در تمام سال های تحصیلات متوسطه ای که با موفقیت در خارج از نروژ پشت سر گذاشته اید، هستید یا خیر و همچنین به سوالات شما در رابطه با دوره ها و دروس مختلف پاسخ خواهند داد.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ

تحصیل در مقطع لیسانس

تکمیل تحصیلات دبیرستانی در سطح پیشرفته،  معادل با پشت سر گذاشتن آزمون پایان دوره ی دبیرستان، از شرایط اولیه ی ورود به دانشگاه ها و کالج های کشور نروژ می باشد که توسط دفتر تضمین کیفیت تحصیلات کشور نروژ تعیین شده است (NOKUT  ).علاوه بر این دانشجویانی که از سایر کشور ها آمده اند لازم است حداقل یک سال تحصیلی در سطح دانشگاهی را تکمیل کرده باشند.

تحصیل در مقطع ارشد

متقاضیان دوره های ارشد،  معمولا دوره های سه ساله ی لیسانس یا معادل آن را به اتمام رسانده اند. روند دریافت این مدرک باید شامل دوره هایی برابر با حداقل یک سال تحصیل تمام وقت در رشته ی مرتبط با دوره ای که متقاضی شرکت در آن هستید، بوده باشد.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ

زبان مورد نیاز درخواست پذیرش از دانشگاه های نروژ

گرچه برای تحصیل در نروژ ملزم به یادگیری زبان نروژی نیستید اما به گواهی زبان انگلیسی برای این منظور احتیاج دارید. به طور معمول گواهی های زیر مورد قبول دانشگاه ها نروژ می باشند:

 • TOEFL
 • IELTS
 • 1 Advanced
 • Pearson PTE

توجه داشته باشید که باید بررسی کنید که دوره ی انتخابیتان چه آزمون و چه نمره ای را از شما می خواهد،  در این صورت در طول تقاضای رسمیتان با مشکلی مواجه نخواهید شد.

تعدادی از دوره های مدرک محور به زبان انگلیسی تدریس می شوند. دانشجویان غیر انگلیسی زبان خواهند دید که در طول تحصیلشان در نروژ بر مهارت زبان انگلیسیشان افزوده خواهد شد، در حالی که دانشجویان انگلیسی زبان خسته نخواهند شد.به طور کلی برخورداری از سطح بالای دانش زبان انگلیسی  موجب می شود که به راحتی در جامعه ی نروژ تحصیل و زندگی کنید.

جهت زندگی در نروژ به اجازه ی اقامت دانشجویی نیاز خواهید داشت.  ویزا های معمولی به صورت 90 روزه صادر می شوند در حالی که دانشجویانی که قصد اقامت بیش از سه ماه در نروژ را دارند به این اجازه ی اقامت دانشجویی احتیاج oواهند داشت.

مدارک مورد نیاز دریافت اجازه ی اقامت دانشجویی در نروژ

 • فرم تقاضانامه ی اجازه ی اقامت دانشجویی به همراه عکس پاسپورتی
 • یک کپی از پاسپورت
 • مدارک پذیرش از یک موسسه ی تحصیلات عالی معتبر
 • برنامه ی تحصیلی
 • فرمی که روند تحصیلتان را مشخص می کند
 • مدارک مربوط به داشتن محل اقامت

شرایط اخذ ویزای دانشجویی نروژ جهت مهاجرت تحصیلی

تمام دانشجویانی که قصد دارند بیش از 3 ماه در نروژ به تحصیل بپردازند،  باید درخواست اقامت دانشجویی را داشته باشند. اگر کم تر از سه ماه در نروژ به تحصیل می پردازید و از کشوری هستید که برای ورود به نروژ به ویزای ورود احتیاج دارید،  باید ویزا بگیرید. الزامات و دستورالعمل های گرفتن مجوز اقامت دانشجویی بستگی به کشور شما دارد.

الزامات برای گرفتن ویزای دانشجویی نروژ :

به منظور اعطای ویزای دانشجویی به نروژ،  باید در یک رشته تحصیلی در کالج یا دانشگاه پذیرفته شده باشید (با برخی معافیت ها).  پس از این که نامه خود را دریافت کردید، باید با نزدیک ترین سفارت نروژ یا کنسولگری برای اطلاعات درباره روند درخواست اجازه تماس بگیرید و از کشور مبدا خود درخواست دهید.

در حالی که برخی از متقاضیان می توانند به صورت آنلاین از درون نروژ یا از طریق سفارت نروژ درخواست دهند،  اغلب دانش جویان باید فرم درخواست کاغذی را به نزدیک ترین سفارت نروژ یا کنسولگری نروژ تحویل دهند. زمانی که شما فرم درخواست اجازه اقامت دانشجویی خود را در دست دارید،  باید گذرنامه خود را همراه با سایر اسناد لازم تهیه نمایید. موارد ارسالی :

 1. فرم درخواست تکمیل شده.
 2. رسید هزینه تقاضانامه ( NOK 5,300 در حدود 650 دلار امریکا ).
 3. یک سند سفر معتبر ( به عنوان مثال پاسپورت ).
 4. 2 عکس تازه گرفته شده به اندازه ی عکس پاسپورت با پس زمینه سفید.
 5. مدرک  تایید شده ورود به یک دوره ی آموزشی تمام وقت.

مدارکی برای اثبات داشتن بودجه مالی کافی برای کل دوره تحصیل،  از جمله بودجه برای حمایت از هر عضو خانواده همراه، که باید در یک حساب بانکی نروژی وجود داشته باشد ( باز کردن حساب در یک بانک نروژی بدون شماره شخصی نروژی بسیار مشکل است،  بنابراین شما معمولا مقدار مورد نیاز را به حساب ایجاد شده توسط موسسه آموزشی تان واریز می نمایید ). شما باید اثبات کنید که قادر به پرداخت NOK 116,369 برای هر سال تحصیلی می باشید ( 10 ماهه )،  که این مقدار در حدود 14,350 دلار امریکا می باشد.

 • هر سال تحصیلی ( 10 ماهه ) تقریبا معادل با 14,350 دلار امریکا است.
 • مدارکی که اثبات می کند جایی برای زندگی کردن دارید ( مانند خانه،  آپارتمان، یا اتاق خواب در سالن محل سکونت ).
 • شواهدی مبنی بر اینکه زمانی که اجازه اقامت شما منقضی می شود،  نروژ را ترک خواهید کرد ( معمولا به صورت بلیت بازگشت است).
 • تکمیل و امضای UDI چک لیست مستند،  که باید آن را به همراه اسناد دیگر چاپ کنید و به همراه مدارک دیگر تحویل دهید.

روند پردازش مجوزهای اقامت دانشجویی متفاوت است و ممکن است دو ماه طول بکشد،  بنابراین توصیه می شود که به محض اینکه می توانید درخواست دهید. اگر درخواست شما قبول شود،  باید یک کارت اقامت به دست آورید. این کارت به این منظور است که اثبات کند شما حق زندگی در نروژ را دارید و توسط ایستگاه پلیس محلی در نروژ صادر می شود.  شما باید ظرف هفت روز از رسیدن به نروژ به اداره پلیس بروید. اثر انگشت و عکس خود را تحویل دهید و کارت اقامت شما در عرض 10 روز کاری ارسال خواهد گردید.

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در نروژ

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در نروژ

شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در نروژ

اگرچه زندگی در نروژ از خیلی جهات  بسیار خوب است.اما داشتن تصویری کامل از این کشور خیلی مهم است.  بخشی از سخت هایی که در سال اول زندگی در این کشور با آن مواجه بودم:

یافتن کار

یافتن کار در نروژ می تواند بسیار سخت باشد. با داشتن جمعیت بالای تحصیل کرده و ماهر یافتن جایی در میان آن ها کاری بس دشوار است. البته،  شرکت های نروژی کارمندانی برای تمام عمر استخدام می کنند چرا که در آنجا به جز در شرایطی محدود اخراج افراد تقریبا مشکل است.

حقوق مورد نیاز برای زندگی

چنانچه متقاضی ویزای مهارت هستید و مدرک ارشد دارید  شرکت ها باید حداقل حقوقی معادل 412600 کرن نروژ ( 38,865.23 یورو) را به شما پرداخت کنند و در صورت داشتن مدرک لیسانس باید حداقل 382900 کرن نروژ ( 36,067.61  یورو ) به شما بپردازند. این تعیین حداقل حقوق برای آن است که مطمئن شوند تمام مهاجران برای کاری برابر و در یک سطح،  حقوقی برابر و همچون نروژی ها دریافت می کنند.

اگر زبان نروژی بلد نباشید برای اغلب شرکت ها مشکل است که شما را استخدام کنند.   زبان همیشه سدی بزرگ در برابر یافت کار می باشد به این دلیل که حتی اگر در بیشتر جاها بتوانند به زبان انگلیسی حرف بزنند و بفهمندش اما زبانی که در تجارت استفاده می شود،  نروژی است.

دریافت گواهینامه ی رانندگی

من 15 سال تجربه ی رانندگی داشتم و با این حال در آزمون رانندگی آنجا رد شدم. به این ترتیب باید در آزمون کتبی شرکت می کردم،  در دوره های عملی ثبت نام می کردم و سپس دوباره آزمون رانندگی می دادم که این کار حدود 2000 دلار آمریکا هزینه داشت.

حذف موانع مهاجرت UDI

UDI در واقع اداره ی مهاجرت نروژ است که مسئول تمام موارد مربوط به مهاجران در بدو ورود می باشند. آن ها  همیشه کارهای برای انجام دادن دارند و به هدر دادن وقت علاقه ای ندارند.اگر با این اداره تماس بگیرید یا به آن ها مراجعه کنید خواهید دید که تمام اوراق و مدارکتان به طور منظم در یک پوشه گذاشته شده است.

یادگیری زبان نروژی

یادگیری زبانی جدید هیچگاه آسان نبوده است. من در بخش یافتن کار در بالا نوشتم که نروژی زبان تجارت و کار در این کشور است. به کتاب خانه ی محل زندگیتان بروید. کتابخانه ها گزیده ی خوبی از کتاب ها،  راهنماها، سی دی ها و دیگر مرجع های زبان دارند. حتی افراد غیر مقیم به راحتی می توانند کارت کتابخانه بگیرند.تنها لازم است یک عکس پرسنلی ببرید و به کتابخانه دار درخواست دهید.NTNU نیز دروره های زبان نروژ آنلاین و خوبی به صورت رایگان برگزار می کند. نقطه ی قوتش این است که این دوره ها رایگان است و شما می توانید از خانه در آن ها شرکت کنید و نقطه ی ضعفش این است بدون داشتن معلم خصوصی این یادگیری ممکن است کمی آهسته  تر پیش برود.

جمع بندی: یادگیری زبان نباید خیلی گران باشد و می تواند با برنامه ی شما هماهنگ باشد. نروژی آسان ترین زبان برای یادگیری نیست مخصوصا با وجود تمام لهجه های مختلفش اما سخت ترین زبان هم محسوب نمی شود.

هزینه های زندگی در نروژ

نروژ کشوری گران برای زندگی می باشد و نمی خواهم راجب اقتصادش خیلی جزئی صحبت کنم.با این حال تفاوت حقوقی در این کشور کمتر از بیشتر بخش های جهان است. نروژ بسیار گران است.با این وجود حقوق ها  نیز عموما خوب است و نا برابری درآمدی خیلی کمتر از بیشتر کشورهاست. در این شرایط با دریافت متوسط دستمزد، زندگی در آن جا سخت نخواهد بود اما باید مراقب باشید که چند شب در هفته را به تفریح و پارتی می روید.

یافتن دوست در آنجا سخت است

من خودم را به عنوان فردی رو باز می شناسم،  با غریبه ها هم صحبت می شوم، در اتوبوس کنار مردم می نشینم حتی اگر صندلی کاملا خالی هم وجود داشته باشد و در اغلب اوقات به راحتی رابطه ی دوستی برقرار می کنم. این اتفاق در نروژ کمی سخت تر است. مردم این کشور بی ادب نیستند اما طرف کسی که نمی شناسند نمی روند.  این کاردر محلی اجتماعی، فرهنگی بسیار محافظه کارانه است.

نگذارید نروژی ها شما را تغییر دهند. اجتماعی، شوخ طبع و خودجوش باشید.  درست مثل هر جای دیگری در جهان، مردم این کشور هم می خواهند رابطه ی دوستی برقرار کنند  آن ها فقط کمی خجالتی تر هستند در این مورد.نا امید نشوید. مهربان باشید، خودتان باشید، لبخندتان را به بقیه تقدیم کنید، زیاد بخندید و همین ها به تنهایی کارساز خواهند بود.

عادت کردن به باران و دمای سرد

مهاجرت از کالیفرنیای آفتابی و گرم  به نروژ با کمی تفاوت دما همراه بود. در حال حاضر در ماه آگوست هستیم و میانگین هوای شهر تروندهیم این ماه بین 7 تا 23 درجه ی سانتی گراد است. در اینجا نیمی از سال نور خورشید زیادی دریافت می کنیم و نیمی دیگر از سال را در تاریکی سپری می کنیم. این وضعیت در فصل زمستان اگر به تناسب اندامتان و یافتن راهی برای فعالیت توجه نکنید،  ممکن است افسرده کننده باشد.

هزینه های مهاجرت تحصیلی به نروژ

تکمیل یک مدرک دانشگاهی به عنوان یک کار با هزینه بالا تلقی میشود و هزینه های تحصیلات معمولا بخش بزرگی از هزینه را تشکیل می دهد. این مورد در نروژ صدق نمی کند،  در این کشور بودجه عمومی تامین آموزش رایگان برای دانشجویان نروژی و بین المللی را فراهم می کند. اکثر دانشگاه های نروژی و کالج های دولتی به طور عمومی تأمین می شوند و دولت نروژی دسترسی به آموزش عالی را برای همه به عنوان بخش مهمی از جامعه نروژی در نظر می گیرد. به این ترتیب، موسسات دولتی نروژ به عنوان یک قانون هزینه های تحصیل را دریافت نمیکنند. این موضوع در مورد دانشجویان بین المللی نیز صادق است، مهم نیست که از کدام کشور آمده باشند و آیا توانایی پرداخت هزینه زندگی در نروژ را دارند یا خیر.

هزینه تحصیلات دانشگاهی در نروژ

در نروژ، تمام دانشگاه های دولتی برای دانشجویان بین المللی بدون در نظر گرفتن ملیت، هزینه ای برای تحصیل در نظر نمی گیرند.  این بدان معنی است که بر خلاف دیگر کشورهای اروپایی، نه تنها دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA از هزینه های آزاد یا پایین در دانشگاه های نروژ بهره مند می شوند.

با این حال، برخی از برنامه ها / دوره ها مانند دوره های  مربوط به کسب و کار و مدیریت هزینه داشته باشند، اما فقط در چند مدرسه و دانشگاه. همچنین به یاد داشته باشید هزینه های زندگی در نروژ بسیار زیاد است.

شما فقط باید یک مالیات اجباری را پرداخت کنید که به معنی مبلغ عضویت دانشگاهی است که هر ترم بین 32 تا 64 یورو است. هزینه تحصیلی دانشجویان شما را حق آزمایش می دهد و همچنین مزایای متعددی مانند تخفیف برای حمل و نقل عمومی، موزه ها و رویدادهای فرهنگی و دسترسی به امکانات ورزشی فراهم می کند.

هزینه تحصیلات دانشگاهی در نروژ

هزینه تحصیلات دانشگاهی در نروژ

هزینه تحصیل در دانشگاه خصوصی

بیشتر نهادهای خصوصی در نروژ هزینه های تحصیلات مشابهی را برای دانش آموزان نروژی و بین المللی هزینه می کنند. متوسط هزینه های تحصیلات بین 8000 تا 9500 یورو در سال است. در اینجا چند نمونه از دانشگاه های آزاد در نروژ وجود دارد:

 • دانشگاه نورد
 • UIT دانشگاه قطب شمال نروژ
 • دانشکده علوم کاربردی دانشگاه اسلو و اکرسشوس
 • کالج دانشگاه جنوب شرقی نروژ

هزینه های اقامت در نروژ

این در حالی است که در نروژ، بزرگترین هزینه و نگرانی است. ساده ترین راه برای از بین بردن آن این است که یک اتاق را از طریق دفتر بین المللی در یکی از روستاهای دانشجویی گیر بیاورید. در نروژ، اقامت می تواند متفاوت باشد، بسته به اینکه آیا می خواهید تنها باقی بمانید، یا با چند همکار، یا اگر می خواهید در هر مرکز شهر یا در حومه قرار گیرید. هزینه هایی که می توانید در نروژ انتظار داشته باشید عبارتند از:

 • کرایه آپارتمان یک خوابه در مرکز: 1.000 یورو / ماه؛
 • اجاره برای یک خوابه در یک آپارتمان 3 خوابه در مرکز: 600 یورو در ماه؛
 • اجاره برای یک خوابه آپارتمان خارج از مرکز: 800 یورو / ماه؛
 • اجاره برای یک خوابه در یک آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز: 400 یورو / ماه.

برای دریافت قوانین مربوط به تابعیت و اقامت نروژ برای خانواده ی درجه یک دانشجو،می توانید ضمن مطالعه جوانب مهاجرت تحصیلی به نروژ و اخذ تصمیم؛ به موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر)مراجعه کرده و اقدامات خود را با راهنمایی آن ها شروع کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *