شرایط اقامت دائم در دبی

دبی، به یک مرکز توجه جهانی برای مسافران و مهاجرین تبدیل شده است، به ویژه پس از آنکه دبی موفق به میزبانی نمایشگاه جهانی 2020 شد. بعد از میزبانی این رویداد بزرگ، احتمالا منجر به هزاران فرصت شغلی جدید در چند سال آینده خواهد شد. نوع ویزا برای ورود به دبی و همچنین شرایط اقامت دائم در دبی بستگی به عوامل متعددی مانند پیشینه تحصیل امارات متحده عربی یا کلا زندگی در این کشور و ملیت شما، هدف سفر شما و مدت زمان آن دارد که در این مقاله از موسسه حقوقی توسعه گران مهر به آن پرداخته ایم.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط اقامت دائم در دبی

بسیاری از شهروندان خارجی علاقه مند به اخذ اقامت دبی می باشند. در این باب می توان با حمایت از کارفرمایان اقدام به اخذ اقامت دبی نمود. ویزای اقامتی دبی می بایست هر 3 سال یکبار تمدید گردد. از دیگر شیوه های اخذ اقامت دبی خرید ملک می باشد. پس از اخذ اقامت دبی، شخص قادر خواهد بود تا جهت باز کردن حساب بانکی اقدام نماید. شرکت ما می تواند اطلاعات لازم را جهت اخذ اقامت UAE به متقاضیان عرضه نماید. همچنین، با توجه به کادر مجرب ما، می توانید جهت دریافت مشاوره به منظور تاسیس شرکت در دبی اقدام نمایید.

چه کسانی قادر خواهند بود تا جهت اخذ اقامت UAE اقدام نمایند؟

مواردی هستند که جهت اخذ اقامت UAE توسط خارجیان می بایست رعایت شوند. این موارد به ملیت فرد نیز بستگی دارد. در زیر، به تعدادی از این موارد اشاره کوتاهی شده است:

متقاضیانی که از کشور های حوزه خلیج فارس آمده باشند، می توانند پس از رسیدن به دبی جهت اخذ اقامت این کشور اقدام نمایند. در مواردی که شخص با اهداف کاری وارد این کشور می شود، کارفرمایان می توانند جهت اخذ اقامت به فرد کمک نمایند. اخذ ویزای دبی جهت خرید اقلام مختلف مانند خودرو و یا باز کردن حساب بانکی هائز اهمیت می باشد. باید به خاطر داشت که گذرنامه فرد در زمان درخواست ویزا می بایست برای حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد. شرکت ما می تواند تمامی نکات مرتبط با این اقدام مهم را به متقاضیان اعلام نماید.

الزامات تازه جهت دریافت ویزای اقامتی در دبی

در سال 2018، دولت امارات متحده اقدام به تغیبرات اندکی در الزامات مرتبط با اخذ اقامت دبی نموده است. با توجه به شرایط جدید، کسانی که به سبب موقعیت کاری قصد اخذ اقامت دبی را دارند، می بایست گواهی ثبات اخلاقی خود را از کشور خویش دریافت نمایند. پس از آن، جهت تغییر شغل به این مدرک نیازی نخواهد بود. از دیگر الزامات دریافت اقامت دبی، داشتن ایمیل معتبر می باشد تا بتوان از طریق آن از وضعیت دریافت اقامت با خبر شد.

اقامت از طریق تحصیل در دبی

چندین موسسه آموزشی در سیستم آموزشی امارات متحده عربی وجود دارند که برنامه های آموزشی و مدارک حرفه ای را در رشته های گوناگونی ارایه می کنند. هر موسسه دارای اهداف، ساختار و شرایط پذیرش گوناگونی است. جدا از چند دانشگاه و کالج دولتی در امارات متحده عربی که پذیرش شان محدود به افراد بومی است، چندین موسسه خصوصی وجود دارند که ثبت نام برای هر دانشجویی که دارای شرایط پذیرش است، باز است.

اقامت از طریق تحصیل در دبی

اقامت از طریق تحصیل در دبی

ویزاهای دانشجویی توسط تمام دانشگاه ها و کالج ها و همچنین چند موسسه آموزشی فراهم می شوند. بر طبق دانشگاه انتخابی، قبل از صدور ویزا، تمام تشریفات باید برگزار شوند.

ویزاهای دانشجویی

 1. دانشجویانی که برای سطح تحصیلی دانشگاهی، کالج یا انستیتو شرکت می کنند: ویزای تحصیلی دبی با اسپانسر استاد
 2. دانشجویان تمام وقت می توانند توسط موسسه آموزشی خود، اگر موسسه واجد شرایط باشد، اسپانسر شوند. این امر به آنها اجازه می دهد تا ویزای تحصیلی امارات متحده عربی را برای کل دوره تحصیلی خود کسب کنند.
 3.  دانشجویان تمام وقت می توانند توسط دانشگاه، کالج و موسسه اسپانسر شوند، لطفا با مشاوران آموزشی و افسران قبل از ویزا این مورد را بررسی کنید زیرا همه موسسات ارائه کننده این خدمات نیستند.
 4. ویزاهای اقامت دانشجویی تنها برای یک سال معتبر هستند، و در طول دوره آموزشی هر سال تجدید می شوند.

مدارک مورد نیاز:

 1. پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه، پاسپورت باید دارای دو صفحه خالی باشد (یکی برای حمایت از ویزا و دیگری برای مهر های خروجی).
 2. کپی های پاسپورت (حدود 4 عدد).
 3. عکس (حدود 12 عدد).
 4. کپی های پاسپورت (حدود 2 عدد).
 5. هنگام ورود، کپی های پاسپورت با ویزای ورودی به امارات متحده عربی (حدود 3 کپی).
 6. مدرک پذیرش به موسسه تحصیل دانشگاهی در امارات متحده عربی (نامه پذیرش).
 7. در صورت امکان، صورت حساب های بانکی نشان دهنده وجوه مالی در امارات متحده عربی.
 8. در صورت امکان، توافقنامه اجاره (یا نامه ای از دانشگاه، اگر در خوابگاه دانشجویی اقامت دارید).
 9. کپی رسید شهریه برای سال اخیر برنامه تحصیلی
 10. کپی رسید هزینه های ویزا برای سال اخیر برنامه تحصیلی
 11. دانشجویان تحصیلات تکمیلی باید مدرک کارشناسی خود را الصاق کنند
 12. دانشجویان برخی از کشورها باید بررسی امنیتی را جهت جلوگیری از هر گونه تهدید برای امارات متحده عربی انجام دهند.

یک آزمایش خون و رادیولوژی قفسه سینه در یک مرکز پزشکی رسمی امارات متحده عربی (اجازه 350 – 500 AED) معمولا برای بررسی HIV (ایدز)، هپاتیت B، هپاتیت C، سل (TB)، جذام و سفلیس مورد نیاز است. اگر نتایج برای هر کدام از این موارد مثبت باشد، فرد اخراج می شود، به جز سفلیس که درمان می شود، اما این مورد نیز ممکن است تغییر کند، با دپارتمان مهاجرت امارات متحده عربی و وزارت بهداشت امارات متحده عربی و کارشناسان ویزا بررسی کنید.

هزینه های ویزای اقامت دانشجویی:

هزینه های ویزای دانشجویی برای ویزای یک ساله بین دانشگاه ها، کالج ها و موسسه ها متغیر است. برخی از دانشگاه ها، کالج ها و موسسه ها ممکن است نیاز به یک سپرده ویزای قابل بازپرداخت باشند، که البته هزینه بین امیرنشین های گوناگون، متفاوت است.

اقامت از طریق کار در دبی

کشور دبی به سرعت در حال پیشرفت است، در نتیجه تقاضا برای نیروی کار برای حفظ این روند رشد بسیار بالاست. با رشد اقتصادی، تقریبا در تمام بخش های این کشور، فرصت های شغلی زیادی وجود دارد و سالیانه تعداد کارکنان ماهر و غیر ماهر که برای کار به این کشور مهاجرت می کنند، در حال افزایش است.

هر مهاجر خارجی غیر عرب، برای اقامت و کار در دبی به ویزا نیاز دارد. افراد پس از اخذ ویزای اقامت می توانند مجوز کار را وزارت کار دریافت نمایند. اکثر متقاضیان پیش از مهاجرت به دبی، کار مورد نظر خود را یافته اند و پس از ورود به این کشور مشکلی برای اخذ مجوز کار ندارند. کارفرما باید مسئولیت پروسه درخواست ویزا را بر عهده بگیرد و از جانب کارمند در سازمان مربوطه درخواست دهد. همچنین طبق قانون، هزینه های ویزا نیز به عهده کارفرما می باشد.

 • ویزای کار دبی:

برای مهاجرت به کشورهای عربی ویزا های مختلفی وجود دارد. دبی یکی از ثروتمند ترین سرزمین های ایالات متحده عربی است که فرصت های شغلی بسیاری در آن وجود دارد. اگر قصد کار در UAE را دارید،اخذ مجوز کار دبی الزامی است.

 • مجوز کار دبی ( بخش خصوصی):

معمولا با مجوز اقامت دبی، اجازه کار نیز صادر می شود. افراد با این مجوز می توانند به مدت 3 سال در بخش خصوصی کار کنند. متقاضیان برای درخواست مجوز کار باید شرایط و معیارهای لازم را داشته باشند. گواهی پزشکی و سایر اطلاعات بیزنسی مرتبط بخشی از شرایط این مجوز است.

 • مجوز کار دبی ( بخش عمومی):

مدارک لازم برای کار در بخش عمومی متفاوت از مدارک مورد نیاز بخش خصوصی است. به طور کلی این نوع ویزا مناسب و ساده است.

 • ویزای کار کوتاه مدت دبی:

کشور دبی برای دوره های کار کوتاه مدت نیز مجوز صادر می کند. طول دوره کار متفاوت است، اما شرایط و ضوابط مهاجرتی آنها یکسان است.

اقامت از طریق کار در دبی

اقامت از طریق کار در دبی

اقامت از طریق سرمایه گذاری در دبی

طرح ویزای سرمایه گذاری به متقاضیان امکان به دست آوردن اقامت دائم در امارات متحده عربی را ازطریق سرمایه گذاری در یکی از بخش سرمایه گذاری می دهد که عبارت اند از:

 • تاسیس یک شرکت در امارات متحده عربی
 • سرمایه گذاری در یک شرکت اماراتی از قبل تاسیس شده
 • سرمایه گذاری در بخش املاک امارات متحده عربی

شرایط ملزوم تحت ایجاد شرکت یا سرمایه گذاری در امارات متحده عربی:

متقاضی باید یک شرکت محلی در امارات متحده عربی تاسیس کند تا مجوز ورود برای کار را دریافت کند. این امر شامل هزینه می شود. سرمایه گذار نمی تواند بدون نامه بلامانع از کارفرمای فعلی در هیچ شرکت دیگری به جز شرکتی که در آن سرمایه گذاری کرده است، جذب شده باشد. زمانی که یک متقاضی تصمیم به سرمایه گذاری در یک شرکت اماراتی را می گیرد، این کار به سرمایه گذار استقلال و انعطاف پذیری بیشتری را نسبت به سرمایه گذاری در طرح املاک امارات را می دهد.

تحت سرمایه گذاری در یک شرکت اماراتی، متقاضی می تواند عنوان سرمایه گذار، شریک یا مالک شرکت را داشته باشد و بدین ترتیب حق بهره مندی از ویزای سرمایه گذاری امارات یا ویزای اقامتی امارات را خواهد داشت. ویزای اقامت امارات متحده عربی به متقاضی حق اقامت در این کشور به مدت سه سال را می دهد، با این فرض که مجوز شرکت در این دوره معتبر باشد.

اگر سرمایه گذار تصمیم بگیرد که در یک منطقه آزاد سرمایه گذاری کند، پیش از آنکه امکان اقدام برای مجوز اقامت وجود داشته باشد مجوز تجارت آزاد منطقه مورد نیاز خواهد بود. این ویزا مستقیما از دپارتمان مهاجرت دبی صادر می شود و نیازی به تایید وزارت کار و امور اجتماعی ندارد. برای اینکه متقاضی بتواند ویزای سرمایه گذاری از طریق سرمایه گذاری در یک شرکت موجود را به دست آورد، متقاضی باید مطمئن شود که شرکت مذکور سهمیه ویزای کافی به منظور اقدام برای ویزای سرمایه گذاری را دارد.

شرایط موجود تحت سرمایه گذاری در بخش املاک

حداقل شرایط مورد نیاز برای ویزای سرمایه گذاری 270000 دلار است. به محض این که ملک به نام متقاضی خریداری شد و مدرکی دال بر حداقل درآمد ماهانه 2700 دلار ارائه شد، فرد ویزای اقامت خود را دریافت می کند. این ویزا به مدت دو سال معتبر خواهد بود.  

طرح سرمایه گذاری امارات متحده عربی به (پس از تایید ویزای اقامت) متقاضیان این امکان را می دهد تا به عنوان اسپانسر اعضای خانواده خود به منظور گرفتن ویزای این کشور عمل نمایند. تنها در صورتی امکان پشتیبانی اعضای خانواده برای ویزای اقامت وجود خواهد داشت که حداقل 1100 دلار در ماه درامد داشته باشید. همچنین سرمایه گذار می بایست قول نامه محلی که خانواده او در امارات اقامت خواهد داشت را هم ارائه نماید.

زمانی که متقاضی و وابستگان او ویزای سرمایه گذاری امارات را دریافت کردند، آنها وضعیت اقامت رسمی امارات متحده عربی را دریافت خواهند کرد که بدین معنی است که آنها باید پیش از آنکه بتوانند در یکی از امیر نشین ها رانندگی کنند باید گواهینامه رانندگی امارات را بگیرند. این امر همچنین ممکن است بر روی هر گونه سیاست بیمه ای ای که متقاضی در کشور متبوع خود داشته است، تاثیر بگذارد. 

مدارک مورد نیاز برای ویزای سرمایه گذاری عبارت اند از:

 • فرم درخواست ویزای مربوطه
 • عکس های پاسپورتی (بیش از 6 ماه از زمان آن ها نگذشته باشند)
 • پاسپورت متقاضی اصلی
 • مجوز منطقه ی تجارت آزاد (برای سرمایه گذارانی که می خواهند شرکتی در منطقه آزاد تجاری تاسیس نمایند).
 • آدرس
 • کپی رزومه

تابعیت یا شهروندی امارات

مارات متحده عربی که دارای یک اقتصاد باز با درآمد سرانه بالا و یک مازاد تجاری سالانه را دارد. تلاش های موفق در زمینه تنوع اقتصادی بخش تولید ناخالص داخلی را از بخش نفت و گاز به 30 درصد کاهش داده است، از زمان کشف نفت در امارات متحده عربی تقریبا نزدیک به 60 سال پیش، این کشور تبدیل به یک تحول عمیق از منطقه فقیر نشین ائتلافی کویر کوچک به یک کشور مدرن با سطح بالا و استاندارد بالای زندگی شده است.

حکومت هزینه های لازم برای ایجاد شغل و گسترش زیرساخت را افزایش داده است و بازده خدمات را برای دخالت بیشتر بخش خصوصی باز میکند. مناطق آزاد تجاری کشور- ارائه 100% مالکیت خارجی و مالیات صفر- کمک به جذب سرمایه گذاران خارجی می کند. یک زن خارجی که با یک تبعه امارات ازدواج کرده است پس از گذشت 7 سال از تاریخ ارائه درخواست به اداره فدرال، برای شناسایی و شهروندی و تابعیت دبی را خواهد گرفت. در صورتیکه او یک فرزند یا بیشتر از یک فرزند داشته باشد.

تابعیت یا شهروندی امارات

تابعیت یا شهروندی امارات

این دوره باید به 10 سال افزایش یابد اگر که فرزندی وجود نداشته باشد که ازدواج در واقع ادامه داشته باشد. و طبق قانون کشور دوبی اگر شوهر فوت کند یا زوج قبل از پایان دوره مذکور طلاق بگیرد و اگر زن یک یا چند فرزند از شوهرش داشته باشد ممکن است پس از گذشت آن دوره، به زادگاهش به خاطر اینکه طلاق گرفته یا بیوه شده باشد برگردد. یا پس از مرگ شوهرش یا طلاق با شخصی که ملیت اماراتی داشته باشد ازدواج کرده و در امارات متحده عربی اقامت داشته باشد. همسر که ملیت شوهرش را از طریق ازدواج بر اساس ماده قبلی به دست آورده، باید ملیت امارات متحده عربی را در صورت مرگ همسرش حفظ کند. ملیت خود را به جز در دو موارد زیر تغییر نخواهد داد به جز در دو موارد زیر:

 • ازدواج او با فردی از یک ملیت خارجی
 • بازگرداندن ملیت اصلی یا کسب ملیت دیگر

اگر شرایط شما جهت تابعیت اقامت امارات متحده عربی که در بالا ذکر شد مطابقت نداشت، شما به ویزا و حامی مالی برای بازدید خود نیاز خواهید داشت و اسپانسر معمولا برای ویزا از طرف شما درخواست می کند.چندین راه برای ساکن شدن دائمی در امارات متحده عربی وجود دارد که موارد ذکر شده در فوق معدود موارد آن بود، برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در تماس باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

2 دیدگاه برای “شرایط اقامت دائم در دبی

 1. داریوش گفت:

  باسلام من بیش از ده سال تجربه کار با ام دی اف رو دارم و۳۴ سال سن آیا برای من در کشور امارات شغلی پیدا میشه
  ممنون از محبتتون دوست بزرگوار

  1. کارشناس مهاجرتی اصطهباناتی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای پیدا کردن کار در امارات بهتر است از طریق دفاتر کاریابی و یا سایت های کاری امارات اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *