اقامت چین از طریق تولد فرزند

در این مقاله هدف ما بررسی شرایط اخذ اقامت چین از طریق تولد فرزند می باشد. از آن جایی که زایمان در خارج از کشور با فرهنگی نا آشنا می تواند یک تجربه چالش بر انگیز برای والدین باشد، از این رو بهترین کار برای افرادی که قصد دارند فرزند خود را در خارج از یک کشور متولد کنند، این است که بدانند چه گزینه هایی پیش روی آن ها است . در واقع لازم است تا در این زمینه در ارتباط با شرایط مختلف اطلاعات لازم را داشته باشند. این افراد علاوه بر اطلاع یافتن از قانون های تولد فرزند و اخذ اقامت می بایست در ارتباط با شرایط بیمارستان ها و زایمان در کشور مقصد نیز اطلاعاتی را کسب نمایند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

برای مهاجرت به چین علاوه بر روش اقامت چین از طریق تولد فرزند می توان از روش های مختلف دیگری نیز اقدام نمود. از جمله این روش ها می توان به مهاجرت تحصیلی به چین، مهاجرت کاری به چین، مهاجرت سرمایه گذاری به چین، مهاجرت از طریق ازدواج در چین، مهاجرت از طریق خرید ملک در چین، مهاجرت از طریق ثبت شرکت در چین و … اشاره نمود. برای اطلاع از شرایط روش های مهاجرتی لازم است تا به موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی مراجعه کنید. موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی در شهر های شیراز، تهران، اصفهان، مشهد و تبریز دارای نمایندگی فعال است.

اقامت چین با تولد فرزند

تولد فرزند در چین دارای قوانین بسیار زیادی است. از قوانین تولد فرزند گرفته تا قوانین اقامتی. این کشور نیز همانند سایر کشور ها برای مهاجران قوانین خود را قرار داده است. برای این که بتوانید اقامت چین از طریق تولد فرزند را اخذ نمایید لازم است که در زمینه شرایط تولد فرزند اطلاعات کافی را داشته باشید و همین طور در ارتباط با روش های اقامتی اطلاعات کافی داشته باشید. در زمینه اخذ اقامت از روش تولد فرزند دو نوع روش اقامتی وجود دارد که پایه و اساس آن ها دو اصل اساسی است.

اصل اول با نام اصل خاک و اصل دوم نیز با نام اصل خون شناخته می شود. اصل خاک یکی از شیوه های اعطای تابعیت است و عموما در کشور های مهاجر پذیر مورد استقبال واقع شده است. طبق این اصل به هر فردی که در کشتی، هواپیما، قلمرو زمینی یا هوایی یک کشور متولد شود، شهروند آن کشور محسوب شده و تمام حقوق شهروندی آن کشور را خواهد داشت. که این شهروندی هیچ ارتباطی با ملیت و مذهب و شرایط والدین او نخواهد داشت.

در مقابل این اصل، اصل خون قرار دارد که بر اساس این اصل، ملیت و تابعیت هر فرد بر اساس ملیت و تابعیت هر دو یا یکی از والدین او تعیین می شود. دقت داشته باشید که برخی از کشور ها نیز تلفیقی از اصل خاک و اصل خون را به عنوان قوانین اقامت و تابعیت ارائه می کنند. در ارتباط با کشور چین نیز لازم است تا اطلاع کافی از شرایط تولد فرزند و قوانین مربوط به آن داشته باشیم. در حقیقت لازم است این نکته را بدانیم که اصل خاک یا اصل خون در این کشور پذیرفته است و یا این که تلفیقی از این دو اصل را می توان در کشور چین به عنوان اصول اخذ اقامت از طریق تولد فرزند در چین دانست.

از این رو ما در ادامه مقاله به بررسی این اصل ها در زمینه کشور چین می پردازیم. البته لازم است تا در ارتباط با شرایط زایمان در چین نیز اطلاعاتی را کسب کنیم.

شرایط زایمان و تولد فرزند در کشور چین

در این بخش از مقاله قصد داریم در ارتباط با شرایط زایمان و تولد فرزند در کشور چین اطلاعاتی را کسب کنیم و در این زمینه پیش برویم. کسب اطلاعات در ارتباط با شرایط زایمان در چین می تواند کمک بسیار زیادی به مهاجران برای تولد فرزند در چین کند. در حقیقت ممکن است افرادی برای کار در چین یا تحصیل در چین و یا حتی با ویزای همراه چین وارد این کشور شده باشند و قصد فرزندآوری هم داشته باشند. پیشرفت مراقبت های بهداشتی در چین برای زایمان در این کشور شرایط راحتی را پیش آورده است.

در شهر های سطح اول و بزرگ چین بانوان باردار می توانند برای زایمان خود به بیمارستان های محلی و دولتی، بیمارستان های بین المللی، بیمارستان های خصوصی و … مراجعه نمایند. شهر های کوچک در کشور چین ممکن است بیمارستان های بین المللی نداشته باشند، بنابراین احتمالا بیمارستان های محلی و دولتی تنها گزینه هستند. مراقبت های روتین و رایگان دوره بارداری در شهر های تراز دوم و سوم وجود دارد اما محدود است. بیمارستان های بین المللی از امکانات با استاندارد بالایی برخوردار هستند و پزشکان ، پرستاران و کارمندان به زبان انگلیسی کاملاً مسلط هستند اما این بیمارستان ها قیمت بالایی دارد.

در بیمارستان های دولتی چین شرایط کمی متفاوت تر است و ممکن است برای خانم ها جذابیت آن چنانی نداشته باشد. حداقل اقامت در بیمارستان های چین سه روز است و اگر کوچک ترین نگرانی در ارتباط با مادر و فرزند وجود داشته باشد این اقامت طولانی تر خواهد شد. در این حالت انتظار می رود که هر دو تا زمانی که این مشکل برطرف شود یا مشخص نشود ، در بیمارستان بمانند. توجه کنید که در بیمارستان های عمومی چین آقایان اجازه حضور در اتاق زایمان را نخواهند داشت.

شرایط زایمان در کشور چین

شرایط زایمان در کشور چین

از این رو در برخی بیمارستان ها می توان با گرفتن اتاق خصوصی یا VIP شرایط را مهیا کرد. زایمان خانگی در چین نیز انکان پذیر است و کلیه نوزادان در طول یک ماه پس از تولد باید در برنامه واکسیناسیون شرکت کنند.

برخی از بیمارستان های مهم چین برای زایمان

در این بخش از مقاله برخی از مجهز ترین و بهترین بیمارستان های چین را برای زایمان و تولد فرزند معرفی می کتیم. مهم ترین کاری که خانواده ها باید در چین انجام دهند این است که در ارتباط با شرایط زایمان در چین اطلاعات کافی کسب کنند تا بدانند چه گزینه های پیش روی خود دارند. در بیمارستان های دولتی ممکن است با شرایط مناسبی مواجه نشوند. البته در شهر هایی مانند شانگهای و پکن در زمان زندگی در چین، شرایط بیمارستان ها بهتر خواهد بود.

برخی از بیمارستان های چین عبارتند از:  بیمارستان خانوادگی پکن یونایتد، بیمارستان زنان و کودکان GlobalCare، بیمارستان بین المللی OASIS، بیمارستان زنان و کودکان Amcare، بیمارستان بین المللی زنان Redheaf شانگهای، مرکز بین المللی پزشکی شانگهای، بیمارستان شرقی شانگهای، بیمارستان Huaxi ، بیمارستان زنان و نوزاد گوانگژو، بیمارستان خانوادگی گوانگژو یونایتد و … .

هر کدم از این بیمارستان ها شرایط ویژه خود را دارند و لازم است تا برای اطلاع از شرایط زایمان در این بیمارستان ها و هزینه های آن ها نیز اطلاعات کسب کرد. البته لازم است تا در ارتباط با هزینه های زندگی در چین نیز اطلاعات جامعی داشته باشید.

شرایط ثبت اطلاعات کودک متولد شده در چین

در این بخش از مقاله شرایط اولیه و نکات مهمی را در ارتباط با شناسنامه کودک و ثبت شرایط اولیه برای او بیان می کنیم. البته در زمینه اخذ اقامت نیز در مراحل بعد نکاتی را ارائه خواهیم داد. در ابتدا لازم است بدانید که هنگام تولد کودک ، بیمارستان شناسنامه او را صادر می کند.

شناسنامه توسط پزشک مسئول در بیمارستانی که کودک در آن به دنیا آمده است صادر می شود. نکته مهم تر این است که نام کودک هم به زبان ملیت والدین او و هم به زبان چینی درج شده باشد. این کار به روند درخواست پاسپورت کمک می کند. هنگام درخواست شناسنامه ، مدارك خاصی مورد نیاز است. این مدارک عبارتند از: گذرنامه، شناسنامه و مدارک هویتی والدین، اسنادی که در زمان تولد کودک صادر شده است، آدرس با زبان چینی، نام کودک و … .

شرایط اخذ اقامت با تولد فرزند در چین

در این بخش از مقاله می خواهیم ببینیم شرایط تابعیت در چین چگونه است. دقت کنید کودکی که در چین به همراه دو والد خارجی که تابعیت چینی را ندارند متولد شده باشد، نمی تواند تابعیت و پاسپورت چین را اخذ نماید. با این وجود پس از یک ماه گذشتن از زمان تولد مشخصات کودک باید در دفتر امنیت عمومی محلی ثبت شود. والدین نیز برای ترتیب اثر دادن به گذرنامه برای کودک باید با سفارت یا کنسولگری خود تماس بگیرند.

کشور های مختلف برای ارائه پاسپورت اسناد مختلفی را درخواست می کنند ، بنابراین بهترین کار این است که برای بررسی شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اخذ مدرک با سفارت کشور خود تماس بگیرید. به این نکته دقت داشته باشید که کودک تا زمانی که ویزا یا اجازه اقامت نداشته باشد قادر به ترک چین نخواهد بود. از این رو پس از اخذ گذرنامه کودک لازم است تا مجوز های لازم را از اداره ورود و خروح در چین دریافت نمایید. اگر در چین یک کودک دارای یک والد چینی و یک والد خارجی باشد به طور خودکار تابعیت کشور چین را اخذ خواهد کرد.

توجه داشته باشید که قانون کشور چین تابعیت دوگانه را به رسمت نمی شناسد. دقت داشته باشید که تا زمانی که یک ملیت برای کودک انتخاب نشود ، اخذ ویزا یا مجوز از اداره امنیت عمومی بسیار دشوار است و کودک اجازه خروج از کشور را ندارد. از این رو باید در زمینه تابعیت کودک تصمیم درستی گرفته شود. شهروندی ها را می توان در یک دفتر امنیت عمومی تعیین نمود. پس به طور خلاصه والدین باید:

 • شناسنامه کودک را از بیمارستان دریافت کنند.
 • تولد کودک را در اداره امنیت عمومی در طول یک ماه ثبت کنند.
 • گذرنامه کودک را در سفارت یا کنسولگری کشور خود دریافت کنند.
 • برای اخذ ویزای چین برای کودک خود اقدام نمایند.
شرایط اخذ اقامت با تولد فرزند در چین

شرایط اخذ اقامت با تولد فرزند در چین

جزئیات اخذ اقامت در چین با تولد فرزند

دقت داشته باشید که طبق بررسی های صورت گرفته، برای این شرایط دو حالت داریم. یا این که والدین کودک خارجی هستند و یا این که حداقل یکی از والدین تبعه کشور چین است. در این بخش به تفضیل هر دو مورد را با جزئیات مورد بررسی قرار می دهیم.

اگر والدین کودک هر دو خارجی باشند، متقاضیان می توانند درخواست ویزا یا اجازه اقامت چین دهند. در این صورت فرایند های زیر باید طی شود:

 • ارسال اصل و کپی گذرنامه های والدین.
 • ارائه اصل و کپی شناسنامه نوزاد در چین
 • اصل و کپی گذرنامه نوزاد
 • اگر یکی از والدین به واسطه ویزای کاری چین یا هر علت دیگری در این کشور مشغول به کار است، باید نامه رسمی درخواستی را از واحدی كه در آن مشغول به كار است ، بفرستد .
 • ارسال فرم درخواست ویزا و اجازه اقامت همراه با عکس تمام چهره.
 • گواهی ازدواج والدین که توسط مراکز معتبر مورد تایید واقع شده باشد.

نکته مهم: درخواست ویزا یا اجازه اقامت باید ظرف شصت روز پس از تولد نوزاد ارائه شود.

اگر یکی از والدین کودک تبعه چین باشد و پاسپورت چین داشته باشد لازم است تا ابتدا تایید صحت تابعیت انجام شود و سپس شرایط زیر را مهیا کند:

 • ارسال اصل و کپی شناسنامه نوزاد در چین
 • اصل و کپی گذرنامه نوزاد
 • گذرنامه خارجی پدر یا مادر ، اصل و کپی کارت شناسایی شهروند چینی
 • گواهی ازدواج والدین مورد تایید مراجع معتبر در چین
 • ارسال درخواست آزمون ملی و تأیید تابعیت همراه با عکس

دقت داشته باشید که هفت روز کاری برای درخواست ویزای و اجازه اقامت زمان لازم است. همچنین برای درخواست اجازه ورود و خروج به چین نیز باید هفت روز کاری زمان صرف کرد. بررسی و تایید تابعیت در چین بدون هزینه می باشد.

سوالات متداول در ارتباط با اقامت چین از طریق تولد فرزند

 1. آیا چین کشوری مناسب برای زندگی و اقامت است؟

  بله چین کشوری با امکانات مناسب و به روز برای زندگی و اقامت می باشد.

 2. اقامت چین از طریق تولد فرزند بر مینای چه اصولی بررسی می شود؟

  اقامت بر مینای اصل خاک یا اصل خون و یا تلفیقی از هر دو بررسی می شود.

 3. شرایط زایمان در چین چگونه است؟

  در چین زایمان می تواند با مدل های گوناکون و حتی زایمان در منزل با دوره های مراقبتی خاص صورت گیرد.

 4. چه مدل بیمارستان هایی در چین برای تولد فرزند جهت اخذ اقامت چین از طریق تولد فرزند وجود دارد؟

  در چین بیمارستان های دولتی و محلی، بیمارستان های بین المللی و بینارستان های خصوصی وجود دارد.

 5. آیا امکان اقامت چین از طریق تولد فرزند با والدین خارجی وجود دارد؟

  خیر در این صورت امکان اقامت موجود نیست.

 6. آیا برای اقامت چین از طریق تولد فرزند لازم است تا هر دو والدین تبعه چین باشند؟

  خیز اگر یکی از والدین تبعه چین باشد کافی است.

 7. آیا کشور چین تابعیت دوگانه را در سیستم اقامت چین از طریق تولد فرزند قبول دارد؟

  خیر کشور چین تابعیت دوگانه را قبول ندارد.

 8. مدارک مورد نیاز برای دریافت اجازه اقامت چین از طریق تولد فرزند برای کودک با والدین خارجی چیست؟

  اصل و کپی گذرنامه های والدین، اصل و کپی شناسنامه نوزاد در چین، اصل و کپی گذرنامه کودک، گواهی ازدواج والدین و … .

 9. اولین مرحله پس از تولد کودک در چین چیست؟

  اولین مرحله پس از تولد ثبت اطلاعات کودک می باشد.

 10. هنگام درخواست شناسنامه کودک در چین چه مدارکی لازم است؟

  این مدارک عبارتند از: گذرنامه، شناسنامه و مدارک هویتی والدین، اسنادی که در زمان تولد کودک صادر شده است و … .

 11. پس از تولد کودک در چین تا چه مدت برای ثبت اجازه اقامت او زمان خواهید داشت؟

  مدت زمان برای ثبت اجازه اقامت تا شصت روز پس از زمان تولد است.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *