آزمون STS ترکیه

در این مقاله قصد داریم در ارتباط با آزمون STS ترکیه صحبت کنیم. برای تحصیل در کشور های مختلف و یا کار در کشور های دیگر لازم است تا برای آن آمادگی لازم را کسب نمایید. در این راستا ممکن است آزمون های زیادی از این افراد گرفته شود تا بتواند کار یا ادامه تحصیل داشته باشند. در کشور های مختلف آزمون های بسیار زیادی در این زمینه گرفته می شوند. این آزمون ها مولفه های بسیار زیادی را در افراد و در زمینه های مختلف بررسی می کنند. این شاخص ها برای سنجش افراد مورد استفاده قرار می گیرند. قوانین آزمون های سنجشی در کشور های مختلف متفاوت می باشند.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

مهاجرت به کشور ترکیه از راه ها و روش های گوناگونی امکان پذیر است. این مهاجرت های به راه های بسیاری از جمله مهاجرت کاری به ترکیه، مهاجرت سرمایه گذاری به ترکیه،‌ مهاجرت تحصیلی به ترکیه، مهاجرت از طریق ازدواج در ترکیه، مهاجرت از طریق تولد فرزند در ترکیه و …. امکان پذیر می باشد. برای این که بتوانید به کشور ترکیه مهاجرت کنید می توانید از مشاوره کارشناسان موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی استفاده نمایید. موسسه حقوقی وکلای برگزیده اصطهباناتی در شهر های شیراز، تهران، اصفهان، مشهد و تبریز دارای نمایندگی فعال هستند.

آزمون STS ترکیه

موسسه STS TURKEY یک شبکه علمی پژوهشی ترکیه برای مطالعات علوم و فناوری است. این شبکه در سال دو هزار و هفده میلادی به عنوان سکویی برای ایجاد شبکه ترکی در بین محققان با علاقه به مطالعه علم ، فناوری و پزشکی در جامعه ترکیه تأسیس شده است. اهداف این موسسه بسیار جذاب و جالب هستند. این اهداف عبارتند از:

 • بهبود ارتباطات و تبادل اطلاعات دانشمندان در این زمینه های علمی در ترکیه ، تسهیل ارتباط بین دانشمندان ، حمایت از رویکرد بین رشته ای به STS با استفاده از روش های مختلف.
 • ترویج STS در ترکیه با برگزاری همایش ها ، همچنین حمایت از رویداد ها و نشریات مختلف ، و از این رو دید و انتشار روش STS در ترکیه.
 • تعامل و پشتیبانی از تدریس در مورد موضوعات در همه سطوح ، کمک به توسعه مهارت های مرتبط با STS در بین محققان و نامزد های دکتری ، از جمله دانش نظری و دانش روش شناختی.

این آزمون نماینده جامعه ترکیه در سطح ملی و بین المللی است. علاوه بر این ، با تشویق گفتگو بین علوم اجتماعی و طبیعی و همچنین بین دانشمندان و جامعه ، بر اهمیت روزافزون علم و فناوری در جامعه تاکید می کند. عضویت در شبکه STS TURKEY برای هر کسی که علاقه مند به درک تحولات علم ، فناوری یا پزشکی در رابطه با زمینه های اجتماعی آنها باشد ، ممکن می باشد. در حقیقت تمرکز ، درک وابستگی متقابل علم ، فناوری ، پزشکی و جامعه است.

این آزمون در حقیقت برای معادل سازی مدارک به کار می رود و در کشور ترکیه برای کار در ترکیه جایگاهی اساسی دارد. به عبارتی این آزمون برای معادل سازی مدارک پزشکان و دندانپزشکان عمومی در سازمان آموزش عالی YOK برگزار می شود. نکته مهم تر این است که این آزمون دارای دو مرحله می باشد و در مرحله اول آزمون به صورت پایه اس و در مرحله دوم آزمون به صورت تخصصی از افراد اخذ می گردد.

شرایط شرکت در آزمون STS ترکیه

در این بخش از مقاله قصد داریم در ارتباط با آزمون STS ترکیه صحبت کنیم و شرایط مربوط به آن را بیان کنیم. برای شرکت در آزمون صدور گواهینامه آزمون STS ترکیه شرکت کننده و فرد متقاضی باید توج داشته باشند که یکی از مزیت های اساسی این آزمون در این زمینه است که آزمون STS ترکیه هیچ گونه محدودیت سنی ندارد و در هر سنی از داوطلبان اخذ می گردد. دقت کنید که این امتحانات به زبان ترکی برگزار می شود. بنابراین برای گذراندن این امتحان باید ترکی را یاد بگیرید. جزوه این امتحانات به زبان ترکی است.

این امتحان عموما شامل سوالات پزشکی است. این آزمون به صورت دو مرحله ای در نوبت صبح و عصر  است و صرفا به صورت کتبی برگزار می شود. در این آزمون هیچ گونه تست عملی وجود ندارد. یک نکته مهم دیگر در ارتباط با این آزمون این است که آزمون STS ترکیه دو بار در سال در تاریخ های مختلف برگزار می گردد. در واقع در ترکیه امتحانی به نام STS وجود دارد که پزشکان خارجی باید برای اینکه برابری مدرک خود را دریافت کنند ، از آن عبور کنند.

شرایط شرکت در آزمون STS ترکیه

شرایط شرکت در آزمون STS ترکیه

چگونه می توان برای معادل سازی مدرک در ترکیه اقدام نمود؟!

در این بخش از مقاله در ارتباط با اقدامات لازم برای معادل سازی مدرک در ترکیه و آزمون STS مطالبی را ارائه می کنیم. کسانی که علاقه مند به معادل سازی مدرک در ترکیه هستند باید در وب سایت رسمی سازمان YOK ثبت نام کنند و مدارک مورد نیاز برای این آزمون را بارگزاری کنند. برای ارسال مدارک به این موسسه جهت شرکت در آزمون مربوطه می توان از طریق پست و یا تحویل حضوری اقدام نمود. البته دقت کنید که این کار می بایستی پس از بارگزاری مدارک شما در وب سایت صورت گیرد.

در این راستا لازم است تا داوطلبان اطلاعات تماس خود، اطلاعات آموزشی، اطلاعات تجربی، توافق نامه های درخواست و اعتبار برنامه های خود را ارائه دهند. زمانی که پرونده این افراد برای معادل سازی مدارک تحصیلی شان تکمیل شد، بین چهار تا شش ماه زمان می برد تا این پرونده مورد بررسی قرار گیرد. در این زمان اگر مدارک موجود دارای نقص باشند، به متقاضی نواقص موجود اعلام می گیردد تا برای رفع این مشکل اقدام گردد. اما اگر تمامی مدارک فرد متقاضی تکمیل شده باشد برای وی تاییدیه مدرک معادل او صادر خواهد شد.

در ادامه باید جواب آزمون اس تی اس ترکیه در پرونده فرد قرار گرفته باشد. این آزمون برای تمام پزشکان در ترکیه الزامی است. تمام افرادی که قصد کار پزشکی در ترکیه را دارند می بایست در این آزمون شرکت کرده باشند. حتی کسانی که به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه پرداخته اند هم باید در این آزمون برای کار در ترکیه شرکت داشته باشند.

نحوه برگزاری آزمون STS ترکیه

در این بخش از مقاله و پس از بررسی های اولیه در ارتباط با این آزمون قصد داریم در ارتباط با چگونگی برگزاری آزمون STS صحبت کنیم. آزمون صدور گواهینامه STS در دو دوره در طول سال برگزار می شود. دوره اول در فوریه و دوره دوم در سپتامبر می باشد که هر ساله در این تاریخ ها است. این آزمون در شهر آنکارا کشور ترکیه برگزار می گردد. مرحله اول امتحان از ساعت ده و پانزده دقیقه صبح آغاز خواهد شد ، شامل صد و بیست سؤال چند گزینه ای است و زمان پاسخگویی به این آزمون برای داوطلبان صد و پنجاه دقیقه دقیقه خواهد بود.

مرحله دوم امتحان از ساعت چهارده و چهل و پنج دقیقه شروع می شود و شامل صد و بیست سوال چند گزینه ای می باشد. زمان پاسخ دهی به این سوالات نیز صد و پنجاه دقیقه می باشد. برای موفقیت در هر مرحله از امتحان ، حداقل چهل نمره از صد نمره مورد نیاز است. گواهی معادل سازی دیپلم توسط هیئت آموزش عالی  به نمایندگی از نامزدهای موفق صادر می شود. داوطلبانی که قصد دارند در ترکیه به کار مشغول شوند می بایست در هر دو مرحله آزمون نمره قبولی را کسب نمایند.

داوطلبان دارای معلولیت و یا مشکل بهداشتی باید فرم “نامزدهای دارای معلولیت و سلامت و وضعیت سلامتی را با دقت بخوانند و گزینه های مناسب برای آن ها را از موقعیت های موجود در “فرم سلامت وضعیت / اطلاعات مربوط به معلولیت” یادداشت کنند یا علامت بزنند.

نکات خاص در ارتباط با آزمون STS ترکیه

در این بخش از مقاله قصد داریم برخی از نکات خاص و قوانین مهم این آزمون را برای شما بیان کنیم. اولین مورد در ارتباط با هزینه های آزمون است.

نکات مهم در ارتباط با هزینه های آزمون STS

هزینه های افرادی که الزامات برنامه را رعایت نمی کنند، درخواست های نا معتبر می دهند،‌ وارد جلسه امتحان نمی شوند، از امتحان به هر دلیلی خارج می شوند، دو بار پرداختی دارند، جلسه امتحان را نیمه کاره رها می کنند و … به هیچ عنوان عودت داده نمی شود و برای آزمون بعدی فرد نیز منظور نخواهد شد. از این رو قبل از شرکت در آزمون و یا ثبت نام در این آزمون لازم است تا این نکات را به خاطر سپرد.

پس از پرداخت هزینه کنکور ، هیچ تغییری در این زمینه ایجاد نخواهد شد. داوطلبان باید ظرف مدت زمانی كه اطلاعات درخواست در سیستم ثبت می شود ، هزینه امتحان را بپردازند. آن ها با واریز برنامه های خود را تکمیل می کنند. اگرچه اطلاعات برنامه در سیستم ضبط شده است. درخواست های داوطلبانی که در مهلت مقرر هزینه کنکور را پرداخت نمی کنند ، کامل نمی شود.

شراط درخواست آزمون STS ترکیه

متقاضیان باید به این نکته توجه داشته باشند که اگر به هر دلیل در خواست خود را پس گرفتند یا درخواست آن ها نا موفق بود و یا درخواست رد شد، می توانند درخواست های جدید خود را در سریع ترین زمان ممکن برای دوره امتحانی بعدی ارائه دهند. هیچ برنامه آزمون قبلی برای دوره بعد قابل اعتبار نخواهد بود.  از آنجا که اطلاعات ارائه شده توسط داوطلب مبتنی بر کاربرد آزمون و ارزیابی نتایج خواهد بود ، به دلیل نواقص موجود و نادرست بودن اطلاعات موجود در فرم درخواست شخص دچار مشکلاتی خواهد شد. از این رو باید توجه داشت که هر فرد مسئولیت نتایج پیش رو را بر عهده خواهد داشت.

اگر مشخص شود که اظهارنامه داوطلب با حقیقت مطابقت ندارد ، این داوطلب بدون توجه به زمان سپری شده ، تمام حقوق خود را از این امتحان از دست می دهد. نتایجی که به نفع داوطلبان حاصل از اطلاعات مفقود یا غلط حاصل می شود ، نامعتبر است و نتایج حاصل از آن به هیچ عنوان قابل استناد نخواهد بود. در این حالت ها هیچ گونه اعتراضی پذیرفته نخواهد بود. برای اینکه نتایج امتحان و امتحان معتبر تلقی شود ، داوطلبان باید کلیه ضوابط موجود را بررسی نمایند و قوانین را رعایت کنند. توجه داشته باشید که تمام مدارک داوطلب به صورت اینترنتی از او دریافت می شود.

موارد آزمون STS ترکیه

در این قسمت از مقاله قصد داریم موارد آزمون STS ترکیه را برای شما معرفی کنیم. همان طور که برای شما بیان کردیم این آزمون در دو مرحله برگزار می شود. از این رو موارد هر مرحله متفاوت از مرحله بعد خواهد بودو در مرحله اول موارد آزمون عبارتند از: آناتومی، بافت شناسی و جنین شناسی، فیزیولوژی، بیوشیمی پزشکی، میکروبیولوژی پزشکی، آسیب شناسی پزشکی و داروسازی پزشکی.

موارد آزمون STS ترکیه

موارد آزمون STS ترکیه

در مرحله دوم موارد آزمون اس تی اس کشور ترکیه عبارتند از: گروه داخلی، اطفال، گروه جراحی و زنان و زایمان. توجه داشته باشید که حق چاپ مربوط به سوالات آزمون مورد استفاده در اس تی اس، متعلق به ÖSYM است. سوالات به هیچ شخص یا موسسه ای ارائه نمی شود ، به جز سؤالاتی که تصمیم گرفته شده توسط هیئت مدیره ÖSYM منتشر شود. استفاده یا انتشار به طور کامل یا جزئی برای هر منظور ، بدون اجازه کتبی از این موسسه ممنوع می باشد.

سوالات متداول در ارتباط با آزمون STS ترکیه

 1. آزمون STS ترکیه به چه منظوری اخذ می شود؟

  این آزمون به جهت معادل سازی مدرک پزشکی در ترکیه از داوطلبان گرفته می شود.

 2. آزمون STS ترکیه در چند مرحله از متقاضیان کرفته می شود؟

  این آزمون دو مرحله ای می باشد. یک مرحله نوبت صبح و یک مرحله در نوبت عصر پس از یک استراحت کوتاه خواهد بود.

 3. زبان آزمون STS ترکیه چیست؟

  این آزمون به زبان ترکی برگذار می شود.

 4. نمره قبولی در آزمون STS ترکیه چقدر است؟

  نمره قبولی این آزمون چهل از صد می باشد.

 5. تعداد سوالات آزمون STS ترکیه چند تاست؟

  هر دو مرحله شامل صد و بیست سوال می باشد.

 6. برای شرکت در آزمون STS ترکیه چقدر وقت لازم است؟

  مدت زمان هر مرحله از این آزمون صد و پنجاه دقیقه می باشد.

 7. آیا برای شرکت در آزمون STS ترکیه محدودیت سنی موجود است؟

  خیر تمام افراد با هر سنی می توانند در این آزمون شرکت نمایند.

 8. مواد آزمون STS ترکیه چیست؟

  در دوره اول : آناتومی، بافت شناسی و جنین شناسی، فیزیولوژی، بیوشیمی پزشکی، میکروبیولوژی پزشکی، آسیب شناسی پزشکی و داروسازی پزشکی و دوم: داخلی، اطفال، گروه جراحی و زنان و زایمان.

 9. آیا در صورت انصراف از آزمون STS ترکیه هزینه ها بازگشت داده می شود؟

  خیر هزینه های این آزمون به هیچ وجه مسترد نمی شود و برای آزمون بعدی نیز قرار داده نخواهد شد.

 10. تاریخ برگزاری آزمون STS ترکیه هر ساله چه زمانی است؟

  هر ساله دوره اول این آزمون در ماه فوریه و دوره دوم در ماه سپتامبر می باشد.

 11. آیا افراد با معلولیت می توانند در آزمون STS ترکیه شرکت کنند؟

  بله اگر افراد دچار معلولیت باشند با پر کردن فرم معلولیت می توانند در این آزمون شرکت کنند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *