اعزام دانشجو پزشکی به اوکراین

زمانی که صحبت از تحصیل پزشکی در خارج از کشور و به زبان انگلیسی به میان می آید بدون شک کشور اوکراین به عنوان یکی از برترین مقاصد تحصیلی در ذهن افراد تداعی می شود. دانشجویان سراسر جهان نظیر: انگلستان، آلمان، اسکاندیناوی، هند، آفریقا و غیره همگی خواهان تحصیل پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و غیره در کشور اوکراین می باشند. از مزیت های تحصیل و اعزام دانشجو پزشکی به اوکراین مواردی نظیر: هزینه های زندگی پایین؛ شهریه مقرون به صرفه و کیفیت مواد آموزشی را در بر خواهد گرفت. اطلاعات تکمیلی را می توانید از مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) بخواهید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط اعزام دانشجو پزشکی به اوکراین

بخاطر داشته باشید که زبان تحصیل در این کشور روسی و اوکراینی می باشد اما در برخی از دانشگاه ها امکان تحصیل به زبان انگلیسی و فرانسوی نیز امکان پذیر است. لذا جهت تحصیل پزشکی در کشور اوکراین بسیاری از دانشجویان خارجی به منظور تکمیل مهارت های زبانی خود در کلاس های روسی و یا اوکراینی شرکت می نمایند. این در حالیست که امکان یادگیری زبان انگلیسی و فرانسوی با شرکت در دوره های زبان انگلیسی و فرانسوی نیز وجود دارد.

باید بدانید که مدرک پزشکی کشور اوکراین به صورت مستقیم توسط تمامی کشورهای منطقه اقتصادی اروپا شناخته شده نمی باشد. این در حالیست که دانشگاه های معتبر کشور اوکراین در اغلب کشورها شناخته شده می باشند و واجد شرایط در MCI (شورای پزشکی کشور هند)؛ PM DC (شورای پزشکی و دندانپزشکی پاکستان)؛ یونسکو؛ سازمان سلامت جهانی؛ HPCSA (شورای سلامت و درمان آقریقای جنوبی)؛ S.C.H.S (پذیرش صعودی برای اخذ تخصص)؛ P.L.A.B (هیئت افراد ماهر و زبانشناسان) در انگلستان؛ USMLE (شرکت در آزمون جهت اخذ گواهی پزشکی در آمریکا)؛ M.C.C (شورای پزشکی کانادا) می باشند. بخاطر داشته باشید که آزمون های ذکر شده توسط هیئت آزمون ملی و تحت نظارت کشور نیز برگزار خواهد شد.

هزاران دانشجوی بین المللی و از 110 کشور متفاوت برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین به موسسات آموزش عالی اوکراین مراجعه می نمایند و بسیاری از آنان تحصیل در گرایش پزشکی را انتخاب می نمایند. بسیاری از این دانشجویان متعلق به هند؛ نیجریه؛ چین؛ ترکیه؛ یوگاندا؛ روسیه؛ مالزی و مراکز دیگر کشورهای اروپایی می باشند. موسسات آموزش عالی اوکراین همکاری های نزدیکی با دانشگاه های موجود در آلمان؛ فرانسه؛ ایتالیا؛ لهستان؛ انگلستان؛ آمریکا و استرالیا خواهند داشت. تمامی این عوامل دانشجویان را در جهت شرکت در کنفرانس ها؛ برنامه انتقال دانشجویی و برخی از پروژه های خاص یاری می نماید.

دوره های پزشکی در اوکراین

اغلب دانشجویان بین المللی که جذب دانشگاه های موجود در اوکراین می شوند دلایل محکمی نظیر موارد ذکر شده در ذیل خواهند داشت:

 • دادن درخواست و فرایند پذیرش آسان
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی و فرانسوی
 • شهریه و هزینه زندگی پایین
 • محیطی چندفرهنگه و غنی و برخوردار شدن از حس عالی زندگی و دانشجویی
 • کیفیت بالای آموزشی

دوره های پزشکی در اوکراین

بسیاری از دوره های پزشکی معروف در میان دانشجویان بین المللی اوکراین عبارت است از:

 • پزشکی: طول دوره پزشکی 6 سال؛ اعطای مدرک دکترای پزشکی ( MD و یا MBBS).
 • دندانپزشکی: طول دوره دندانپزشکی 5 سال؛ اعطای مدرک کارشناسی دندانپزشکی (BDS).
 • دامپزشکی: دوره 6 ساله؛ اعطای مدرک دکترای پزشکی (دامپزشکی).
 • پرستاری: دوره ی 2 ساله, اعطای مدرک کارشناسی پرستاری.
 • ارتوپدی دندان: دوره ی 2 ساله؛ اعطای مدرک کارشناسی ارتوپدی دندان.
 • کارشناسی ارشد: مطالعه 2 تا 3 سال.

شهریه تحصیل رشته پزشکی در اوکراین

تحصیل رشته پزشکی در کشور اوکراین یکی از ارزان ترین گزینه ها در اروپا و یا اطراف آن می باشد. جهت شرکت در برنامه های پزشکی و به زبان انگلیسی هزینه ها متفاوت می باشد که از 2600 تا 3700 یورو در سال متغیر می باشد.

علاوه بر هزینه های تحصیل؛ هزینه زندگی در اوکراین بسیار پایین می باشد که هزینه اقامت حدود 700 یورو در سال و هزینه خورد و خوراک حدود 150 یورو در سال نیز خواهد بود. کیفیت بالای آموزشی؛ جذب دانشجویان بین المللی و تحصیل پزشکی در خارج از کشور همگی از مزیت های تحصیل در این کشور به حساب خواهند آمد.

تحصیل پزشکی در اوکراین به زبان انگلیسی

اوکراین میتواند به عنوان بهترین انتخاب شما برای مرحله ی بعدی تحصیلات به زبان انگلیسی در دانشگاه های اروپایی باشد. بدون نگاه به آینده ی خیلی دور، با انتخاب اوکراین برای تحصیلات آینده، شما خواهید دید که این دقیقا همان راه شماست و کارفرمای آینده ی شما را تحت تاثیر قرار می دهد و زمانی که تحصیلات خود را ادامه دادید. تحصیل در اوکراین دارای موقعیت های برجسته با فرآیند های ثبت نام آسان و قابل فهم می باشد. اگر می خواهید در رشته ی پزشکی تحصیل کنید، شما خواهید دید بهترین آموزش را نسبت هر جای دیگر دریافت می کنید.

می توان گفت دوره های تحصیلی بسیار مختلفی وجود دارد و بستگی دارد که شما بخواهید چه چیزی یاد بگیرید. هنگامی که به دوره های تحصیلی موجود در دانشگاه های اوکراین نگاه کنید، نیازی نیست که نگران زبان آن دوره باشید چون همه ی آن را به راحتی فرا خواهید گرفت. در حقیقت تدریس تمامی دوره ها به زبان انگلیسی می باشد و همچنین امکان تدریس به سایر زبان ها مثل روسی و یا فرانسه وجود دارد.

تحصیل پزشکی در اوکراین به زبان انگلیسی

درست است که زبان رسمی در این کشور اوکراینی است، دانستن کمی از زبان اوکراینی در ابتدا می تواند کمک زیادی به شما بکند، اما بعد ها متوجه خواهید شد که دوره ی تحصیلی که شما قصد تحصیل آن را در اوکراین دارید، به زبان انگلیسی ارایه می شود. به عنوان یک دانشجوی بین المللی، شما تمامی صلاحیت های بین المللی را که توسط WHO ،UNESCO و غیره ارزیابی می شود را در کشور اوکراین خواهید یافت.

این به این معنی است که شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی دارای یک فرصت عالی برای تحصیل در اوکراین هستید و می توانید دوره های آموزشی زبان انگلیسی را قبل از ورود به دانشگاه در همین کشور بگذرانید. با وجود تعداد زیاد موسسات مجاز و ثبت شده در اوکراین، این بهترین چالش برای آن هایی هست که قصد تحصیل در خارج از کشور مبدا خود را به عنوان دانشجوی بین المللی دارند.

شرایط کار پس از تحصیل رشته پزشکی در اوکراین

برای کار کردن در حیطه ی پزشکی، شما باید مجوز پزشکی از اوکراین دریافت نمایید. مدارک مورد نیاز:

 • مجوز برای تمرینات پزشکی در اوکراین
 • دارک مورد نیاز برای صدور مجوز
 • رسید بانکی به عنوان تایید پرداخت هزینه های رسمی

تیم متخصصین که به سازمان شما وارد می شوند باید شامل سرپرست پزشکی، کارمندان تازه وارد و تخصص های مربوطه باشند. سرپرست پزشکی باید دارای موارد زیر باشد:

 • گواهی تاییدیه ی صلاحیت
 • گواهی تاییدیه ی طبقه بندی صلاحیت ها
 • سابقه ی کاری بیش از 3 سال

موقعیت پزشکان اوکراینی در سیستم مراقبت های سلامتی و بهداشتی عمومی در مقایسه با همکاران روسی و بلاروسی آنها بدتر می باشد. بر اساس داده های کمیته ی دولتی آمار، میانگین دستمزد پزشکان اوکراینی 294 دلار امریکا می باشد. پس از آن که اخیرا بودجه ی مالی مشاغل برای تامین حقوق و دستمزد پایه ای افزایش یافت، حقوق درمانگران رده بالا به اندازه ی 15 دلار امریکا افزایش یافت. همکاران و مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی شما در اخذ پذیرش از دانشگاه کارازین خارکف اوکراین راهنمایی می کنند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *