بورسیه تحصیلی پاکستان

بورس تحصیلی یکی از روش های کمک مالی به دانشجویان است که هر ساله تعدادی از دانشجویان در سراسر دنیا موفق به دریافت بورس تحصیلی می شوند. پاکستان یکی از کشور های توسعه یافته است که به دلیل وجود دانشگاه های مناسب در سطح جهان در میان علاقمندان تحصیل در خارج از کشور محبوبیت دارد. به همین منظور در این مقاله مشاورین ارشد موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) بورسیه تحصیلی پاکستان را مورد بررسی قرار خواهند داد.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

شرایط انواع بورسیه های تحصیلی پاکستان

بورسیه های تحصیل در پاکستان همه ساله برای Direct PhD و MS/MPhil که منجر به برنامه ی تحصیلیPhD زیرمجموعه ی این دسته بندی می شود. دانشمندانی که در آن کشور های پیشرفته در تکنولوژی قرارا دارند , دارای نرخ شهریه ی صفر / جزیی / ویژه می باشند به خصوص برای HEC و آژانس های آموزش عالی و دانشگاه ها در کشور های میزبان که یاد داشت تفاهم (Memorandum of Understandings) امضا کرده اند. این روند، از اعلامیه ی بورسیه ی تحصیلی تا اخذ آن, حدود 10 – 12 ماه به طول می انجامد.

این بورسیه های تحصیلی برای تمامی رشته ها می باشد اگرچه سهمیه های استانی و رشته ای با توجه به اهمیت نیاز های ملی، در نظر گرفته شده است. مطابق با این دسته بندی، بیشتر از مجموعا 2000 بورسیه ی تحصیلی , 1800 بورسیه ی تحصیلی 90 درصدی , اعطا شده است بدین ترتیب 450 بورسیه ی تحصیلی هر ساله برای دوره های Master/MPhil که منجر به برنامه ی تحصیلیPhD میشود ,داده شده است.

دانشمندانی که در آن کشور های پیشرفته در تکنولوژی قرارا دارند، دارای نرخ شهریه ی صفر / جزیی / ویژه می باشند به خصوص برای HEC و آژانس های آموزش عالی و دانشگاه ها در کشور های میزبان که یاد داشت تفاهم MoUs امضا کرده اند. بنا براین برای سه دسته تحت این طبقه بندی تبلیغ شده است. در ماه ژوئن 2015 آمریکا و پاکستان یک کار گروه آموزشی, علمی و فناوری (ESTWG) تحت گفتگوی استراتژیک دو جانبه تاسیس کردند.

در طول ملاقات رسمی نخست وزیر پاکستان با رییس جمهور اوباما و دیگر مقامات رسمی آمریکا در 22 اکتبر 2015، دو سران در باره ی طرح پیشنهادی تاسیس راهروی علمی میان آمریکا و پاکستان گفتگو کردند و به منظور هدایت دولت های مربوطه ی خود را به سمت تشدید همکاری در این چارچوب مهم برای دستیابی به اهداف بلند پروازانه ی برتر برای توسعه ی سرمایه ی سطح بالای انسانی پیش بینی شده در سند سیاست پاکستان، چشم انداز 2025.

برنامه ی بورسیه ی تحصیلی فارغ التحصیلی حقوق برای بلوچ ها در پاکستان، تصور کلی از این پروژه بر پایه ی چشم انداز فرصت های تحصیلات عالیه برای 100 دانشجوی حقوق از بلوچ ها می باشد که در موسسات تحصیلی آموزش عالی ملی و بین المللی ثبت نام شوند و آنها را برای تامین شهریه و دیگر هزینه های زندگی حمایت مالی کنند.

بورسیه ی تحصیلی فرصتی برای انجمن حقوق ارایه میدهد که به تحصیلات عالیه دسترسی داشته باشند و از این رو شرایط اقتصادی خود را در سطح اقتصاد خرد بهبود ببخشند که نتیجه ی آن تاثیرات مثبت در پیشرفت اقتصاد کلان بلوچستان می باشد. بورسیه های تحصیلی مطرح شده باعث افزایش مشارکت دانشجویان در تحصیلات عالی و از این رو باعث تقویت شرایط حقوقی و عدالتی در منطقه می شود.

در حال حاضر بورسیه ی تحصیلی خارج از کشور برنامه ی توسعه ی اساتید دانشگاه ها برای ثبت نام کنندگان جدید بسته شده است. برنامه ی توسعه ی اساتید دانشگاه ها برای افزایش ظرفیت دانشگاه های انتخاب شده طراحی شده است. هدف این برنامه F.D.P تشویق و پاداش به اساتید دانشگاه های موجود برای توسعه ی مهارت های تدریس در ناحیه ی کلیدی تجربه و تخصص آنها ست.

این برنامه به منظور افزایش سطح تحصیلی و تشویق اعضای جوان استاید دانشگاه که مدرک دکترا ندارند، این برنامه بر تقویت برنامه های تحصیلی دانشگاه از طریق اساتید واجد شرایط خارجی و افزایش اثربخشی تدریس و یادگیری در پاکستان تمرکز دارد. این برنامه همچنین فرصت هایی برای توسعه ی پروژه های تحقیقاتی ایجاد میکند و همچنین در سیستم آموزشی به طور همزمان شریک ایجاد ظرفیت مینماید .

شرایط تحصیل رایگان در پاکستان

دوره های مقدماتی پزشکی، مقدماتی مهندسی و I.C.T را ارائه می دهد. اولین دانشگاه بدون هزینه در پاکستان دایر خواهد شد. 600 دانشجو در سه دوره مختلف کارشناسی ارشد از ملیت های مختلف ثبت نام خواهند کرد. اولین دانشگاه بدون هزینه در پاکستان تاسیس خواهد شد که در آن دانشجویان مجبور به پرداخت هیچ هزینه ای نیستند. این یک نوع وام قرض الحسنه طولانی مدت است.

شرایط تحصیل رایگان در پاکستان

در ابتدا شما در این دانشگاه تحصیل می کنید و بعد از 5، 10 یا 20 سال یا هر زمانی که توانستید هزینه را برمی گردانید. به خاطر اینکه به یاد داشته باشید که شما تحصیل کرده اید اما برای آن هزینه ای پرداخت نکرده اید اما زمانی که شغلی پیدا کردید باید هزینه را پرداخت کنید تا افراد دیگر بتوانند از آن استفاده کنند. دکتر امجد سقیف افزود:” آموزش، راه حل نهایی مشکلات است، ما نمی توانیم پیشرفت کنیم و با جوامع بین الملل رقابت کنیم مگر اینکه در آموزش پیشرفت کنیم.

جای افسوس است که یک پسر از یک خانواده فقیر فقط میتواند 10 سال تحصیل ابتدایی را تکمیل کند اما نمی تواند تحصیلات عالی را دریافت کند. ما عدالت آموزشی را برقرار نکردیم”. این دانشگاه یک موسسه ملی است که 20 درصد دانشجویان آن از استان های مختلف پاکستان می آیند. AKHUWAT در حال حاضر یک کالج بدون هزینه در لاهور است که 300 دانشجو از تمام استان ها در آن تحصیل می کنند.

دوره های مقدماتی پزشکی، مقدماتی مهندسی و I.C.T را ارائه می دهد. برای ورود در این کالج دانشجویان باید 75 درصد نمره ها ی آزمون ورودی دانشگاه را کسب کنند و بعد از آن باید آزمون اصول اخلاقی کالج را انجام دهند. برای اطلاع از هزینه زندگی در پاکستان بهتر است که با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) در ارتباط باشید.

1.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *