دانشگاه ملی علم و فناوری ناست در پاکستان

تحصیل در پاکستان ؛ باید بدانید که کشور پاکستان اولین مکان و مقصد برای تحصیل نخواهد بود، این نکته بسیار مهم را در ذهن داشته باشید که کشور پاکستان ( جمهوری اسلامی پاکستان ) خواستار جذب دانشجویان بین المللی بسیاری خواهد بود. باید بدانید که این کشور از فرهنگ غنی و متنوع، مناظر زیبا، مردمان مهمان دوست و دانشگاه های بسیار عالی بر خوردار است و همین مسئله نیز سبب جذب افراد جهت تحصیل در پاکستان شده نیز شده است.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

اگر شما قصد تحصیل در پاکستان را در سر دارید، لذا برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دانشگاه های پاکستان ، شهرهای دانشجویی ، نحوه درخواست، هزینه ها و سایر موارد مورد نظر این مقاله را مطالعه نمایید.

لذا جهت شناخت دانشگاه های برتر پاکستان جهت تحصیل در پاکستان ، بهترین شهرها و چگونگی این مقاله را مطالعه نمایید. وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) شیراز قادر به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های تایید شده برای متقاضیان تحصیل در پاکستان می باشند همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه شرایط اعزام دانشجو به پاکستان به صورت تضمینی می توانند به مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایند.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در پاکستان

اگر شما قصد تحصیل در کشور پاکستان را دارید، لذا برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دانشگاه های بسیار عالی، شهرهای دانشجویی موجود در این کشور و نحوه در خواست دادن این مقاله را مطالعه نمایید.

بسیاری افراد تحصیل در پاکستان را در جهت مهاجرت به پاکستان از طریق تحصیل اقدام می کنند، این افراد می توانند پس از اخذ اقامت تحصیلی در پاکستان، نسبت به اخذ تابعیت پاکستان اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به پاکستان در کنار راه های دیگر مثل ویزای کار در پاکستان و سرمایه گذاری در پاکستان می باشد. شایان ذکر است تابعیت پاکستان از طریق تولد فرزند در پاکستان از این قاعده مستثنی است.

دانشگاه های پاکستان

مبحث آموزش عالی در کشور پاکستان به صورت چشمگیری گسترش یافته است، این امر از زمانی که کشور پاکستان ( در سال 1947 ) از بریتانیا مستقل شد اتفاق افتاد. امروزه سیستم آموزش عالی پاکستان، HEC نامیده خواهد شد، سیستم آموزشی که با مبحث بورسیه تحصیل در پاکستان ، انجام تحقیقات و کیفیت تدریس در ارتباط است. باید بدانید که در این کشور 174 دانشگاه وجود دارد، دانشگاه هایی که به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند این در حالیست که برخی از این دانشگاه ها مربوط به ارتش یا هنرستان می باشد. ناگفته نماند که نیازی نیست که شما نگران Urdu ( زبان ملی ) باشید، چرا که زبان تدریس در دانشگاه های پاکستان به انگلیسی می باشد.

به طور کلی 10 دانشگاه برتر در کشور پاکستان وجود دارد، دانشگاه هایی که خصوصیات رتبه بندی دانشگاه های QS ( سال 2015 ) را به خود اختصاص داده اند. ناگفته نماند که دانشگاه های پاکستان جز 300 دانشگاه برتر جهان و آسیا می باشند. این امر به معنای این است که 6 تا از دانشگاه های پاکستان در رتبه بندی دانشگاه های QS در سال 16/2015 قرار گرفتند.

دانشگاه ملی – علم و فناوری ( NUST )

این دانشگاه در سال 1991 تاسیس گشت، دانشگاهی که نسبت به مطرح کردن STEM ( علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات ) مبادرت ورزید. دانشگاه ملی علم و فناوری، بالاترین رتبه را در میان دانشگاه های پاکستان و دانشگاه های موجود در QS دارد و در دامنه 550-501 قرار گرفته است. باید بدانید که این دانشگاه به جهت نوآوری، قرار گرفتن در میان 250 دانشگاه برتر جهان و به دلیل مطرح کردن گرایش مهندسی برق به خود می بالد. به طور کلی جهت تحصیل در پاکستان این دانشگاه توصیه می گردد.

دانشگاه ملی علم و فناوری ناست در پاکستان

دانشگاه Quaid-i-Azam

این دانشگاه قبلا به عنوان دانشگاه Islamabad شناخته می شد، اما به احترام محمد علی jinnah ( موسس پاکستان ) به Quaid Azam تغییر نام داد. این درحالیست که دانشگاه Quaid Azam به عنوان یکی از دانشگاه های برتر پاکستان شناخته می شود. دانشگاهی بر پلکان تپه Margalla واقع شده است. این دانشگاه در سال 1967 تاسیس گشت، دانشگاهی با موسسه های بین المللی متفاوت نظیر : دانشگاه ایالت متحده و دانشگاه Tokyo در ارتباط می باشد. جهت تحصیل در پاکستان این دانشگاه از وضعیت مناسبی برخوردار است.

دانشگاه علوم مدیریتی Lahore ( LUMS )

این دانشگاه در سال 1984 تاسیس گشت. دانشگاه علوم مدیریتی لاهور یک دانشکده خصوصی می باشد که در رتبه 701 QS جهانی و 170-160 آسیایی قرار دارد. این دانشگاه یکی از برگزیده ترین دانشگاه ها در پاکستان می باشد. ناگفته نماند این دانشگاه نسبتا کوچک حدود 3500 دانشجو و 200 اساتید خبره را در خود جای داده است.

دانشگاه فنی و مهندسی لاهور ( UET )

دانشگاه برتر بعدی در کشور پاکستان، دانشگاه فنی و مهندسی لاهور ( که به عنوان UET لاهور شناخته می شود ) خواهد بود. دانشگاهی که در رتبه 701 جهانی قرار دارد، این دانشگاه به عنوان یک بخش تحقیقی دولتی در نظر گرفته می شود. این دانشگاه در سال 1921 تاسیس گشت و دامنه گسترده ای از برنامه های آموزشی را در اختیار افراد قرار داد. ناگفته نماند که دانشگاه فنی و مهندسی لاهور تنها دانشگاهیست که اخذ مدرک مهندسی معدن را در سال 1954 به افراد پیشنهاد کرد.

دانشگاه Karachi

این دانشگاه در رتبه 701 دانشگاه های بین المللی قرار دارد. باید بدانید که دانشگاه Karachi در سال 1951 تاسیس گشت. این دانشگاه به عنوان بزرگترین دانشگاه پاکستان در نظر گرفته می شود، دانشگاهی که 1200 acre ( واحد سنجش زمین ) مساحت دارد و 800 استاد و 24000 دانشجو را در خود جای داده است. در این دانشگاه عالی ترین تحقیقات صورت می گیرد چرا که این دانشگاه 400000 کتاب را در کتابخانه خود جای داده است.

دانشگاه لاهور

دانشگاه لاهور از جدید ترین دانشگاه های کشور پاکستان می باشد، دانشگاهی که در سال 1999 تاسیس گشت. فراموش نکنید که دانشگاه لاهور از دیگر دانشگاه های بزرگی ( شامل 11 دانشکده و 32 ساختمان ) می باشد که حدود 22000 دانشجو را در خود جای داده است. این دانشگاه 7 محوطه دانشگاهی دارد که در Islamabad لاهور، sargodha، Gujrat و Pakpattan واقع شده است.

زبان تحصیل در مقطع دکترا اغلب رشته ها به زبان انگلیسی آموزش داده میشوند. تحصیل در پاکستان بدون مدرک زبان در بسیاری از دانشگاه ها امکان پذیر نیست علاقه مندان ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور پاکستان که مدرک زبان ندارند میتوانند با مراجعه به موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) واقع در شهر شیراز و سپری کردن دوره های یادگیری زبان در کمترین زمان بهترین نتیجه را بگیرند.

شهرهای دانشجویی

دامنه گسترده ای از مناظر کشور پاکستان پوشیده از کوه های مهیج می باشد. کوه هایی که از شمال تا خطوط ساحلی دریای عرب در جنوب کشیده شده اند. باید بدانید که کشور پاکستان مقصد شش سایت میراث فرهنگی UNESCO و سایت های مرتبط با دانشجویان بین المللی می باشد.

پاکستان کشوری مسلمان می باشد و این امر در قوانین و آداب و رسوم آن مشاهده خواهد شد. باید بدانید که امکان بازدید از مناطق مذهبی در همه ی زمان ها ( بویژه در ماه های مقدسی از سال ) برای شما وجود خواهد داشت. این امر به معنای پوشیدن لباس های متعارف ( شانه ها و پاها بایستی پوشیده باشند ) می باشد. به علاوه زنان ملزم به پوشیدن سر خود در حین ورود به ساختمان های مذهبی یا در حین سفر به مناطق روستایی خواهند بود. این نکته بسیار مهم را به خاطر داشته باشید که همجنس بازی و داشتن رابطه جنسی قبل از ازدواج در این کشور غیر قانونی می باشد. این در حالیست که غیر مسلمانان تنها در صورت اجازه گرفتن قادر به مصرف نوشیدنی های الکلی خواهند بود. ناگفته نماند که شما ملزم به حمل عکس ID ( عکس شناسایی ) در همه ی زمان ها خواهید بود.

Karachi شهر کراچی

Karachi به عنوان بزرگترین شهر کشور پاکستان و به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای جهان در نظر گرفته می شود. بهترین وسایل حمل و نقل دریایی و مراکز مالی در شهر Karachi پاکستان مشاهده خواهد شد. نام مستعار این شهر ” شهر نور ” می باشد، علت نام گذاری این شهر به دلیل شب های زیبا و شهری که خواب ندارد خواهد بود. این نکته را بخاطر داشته باشید که این شهر حدود 24 میلیون جمعیت را در خود جای داده است و این شهر به عنوان بهترین مرکز آموزش عالی در جنوب آسیا خواهد بود. باید بانید که نگرش اجتماعی مردمان این شهر نسبت به دیگر شهرهای این کشور متفاوت خواهد بود چرا که وجود افراد روشنفکر در این کشور احساس می شود. خبر بسیار مهم این است که هزینه های زندگی در این شهر بسیار پایین می باشد.

دانشگاه کراچی در رتبه بندی دانشگاه های QS قرار دارد و رتبه 701 جهانی را به خود اختصاص داده است.

لاهور

این شهر به عنوان قلب فرهنگی پاکستان در نظر گرفته می شود، چرا که این شهر از تاریخ غنی برخوردار است. این شهر دومین شهر بزرگ در پاکستان می باشد و خانه 10 میلیون جمعیت خواهد بود. شهرت این شهر بزرگ بدلیل وجود آشپزخانه های بسیار بزرگ، معماری های منحصر به فرد، آثار هنری، جشن های باشکوه، موسیقی ها، ساخت فیلم و سایر موارد دیگر خواهد بود. این شهر به عنوان بزرگترین مرکز نشر در نظر گرفته می شود چرا که 80 درصد از کتاب های پاکستان در این شهر منتشر می شود. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده در فوق باید بدانید که این شهر به پایتخت آموزش پاکستان معروف است چرا که بسیاری از کالج ها و دانشگاه های بسیار معروف در این شهر وجود دارد. این در حالیست که دانشگاه Punjab که یکی از دانشگاه های قدیمی و بزرگ به حساب می آید در این شهر واقع شده است.

Islamabad شهر اسلام آباد

این شهر در سال 1960 ساخته شد چرا که میخواست جایگزین شهر Karachi ( پایتخت کشور پاکستان ) گردد. در حال حاضر این شهر یک شهر توسعه یافته در کشور پاکستان خواهد بود. بسیاری از دانشگاه های پیشرفته در کشور پاکستان مشاهده می شود. معنای شهر Ialamabad ” شهر اسلامی، شهری که مقصد مسجد Faisal ( بزرگترین مسجد کشور پاکستان و مسجدی که نشانه ی مذهب این کشور می باشد ) است خواهد بود. این شهر دو میلیون جمعیت را در خود جای داده است. این شهر از نظر آرامش محیطی بهتر از شهر بزرگ Karachi خواهد بود. دانشگاه های این شهر در رتبه بندی دانشگاه های QS قرار دارند چرا که دانشگاه ملی علم و فناوری ( NUST ) در این شهر واقع شده است.

Faisalabad شهر فیصل آباد

این شهر به عنوان سومین شهر بزرگ کشور پاکستان در نظر گرفته خواهد شد. سال های طولانی است که شهر Faisalabab به عنوان اصلی ترین مرکز صنعتی در نظر گرفته می شود. چرا که این شهر نسبت به تولید کالاهای اصلی کشاورزی، مهندسی و نساجی مبادرت ورزیده است. این شهر در تولید ناخالص داخلی کشور نقش بسزایی داشته است به همین دلیل نام مستعار این شهر ” منچستر پاکستان ” خواهد بود. این نکته بسیار مهم را بخاطر داشته باید که این شهر در ساخت جاده های اصلی، راه آهن ها و خطوط هوایی نقش بسیار مهمی را ایفا کرده است. شهر Faisalabad چندین دانشگاه دولتی و خصوصی را در خود جای داده است این در حالیست که دانشگاه کشاورزی این شهر در رتبه 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. به علاوه دانشگاه های کشاورزی و جنگلداری این کشور در رتبه بندی دانشگاه های QS قرار دارد.

درخواست جهت اخذ پذیرش در دانشگاه پاکستان

در حال حاضر دو برنامه اصلی برای دانشجویان بین المللی و در جهت درخواست برای تحصیل در پاکستان در نظر گرفته شده است :

برنامه مالی – برای تحصیل در گرایش پزشکی ( MBBS )، دندانپزشکی ( BDS )، داروسازی ( دکترای داروسازی ) و دوره های مهندسی BSc. در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی.

برنامه کلی – برای تمامی گرایش ها.

جهت بهره مندی از برنامه های مالی، شما ملزم به ارسال درخواست خود به انجمن موسسه آموزش عالی پاکستان ( HEC ) خواهید بود. جهت بهره مندی از برنامه های مالی دانشجویان ملزم به دادن تست HIV قبل از شروع دوره های تحصیلی خواهند بود. جهت برخورداری از برنامه های کلی، شما ملزم به دادن درخواست مستقیم به دانشگاه مورد نظر خواهید بود. باید بدانید که آماده کردن مدارک مورد نظر نظیر : ارائه ریز نمرات، اثبات مهارت های زبانی با شرکت در آزمون های معتبر IELTS یا TOEFL ( جز اینکه شما بومی زبان باشید ) ضروری خواهد بود. ناگفته نماند که شما ملزم به پرداخت هزینه کمی برای درخواست می باشید.

اخذ ویزای دانشجویی در پاکستان

جهت تحصیل در پاکستان شما به ویزای تحصیلی نیاز خواهید داشت. این ویزا پس از پذیرش در دانشگاه پاکستان میبایست اخذ گردد. فرایند اخذ این ویزا 3 ماه به طول می انجامد. مدارک مورد نیاز جهت اخذ این ویزا عبارت است از :

  • تکمیل فرم درخواست ویزا
  • اصل گذرنامه ( گذرنامه ای که حداقل برای 6 ماه اعتبار داشته باشد ) به همراه یک کپی از آن
  • ارائه دو عکس جدید و در اندازه گذرنامه ( عکس پشت سفید )
  • نامه پذیرش دانشگاه
  • ارائه اصل مدرک، ریز نمرات به همراه کپی آنان
  • بیانیه بانک مربوط به سه ماه اخیر
  • تایید سفارت

اگر شما قصد ماندن در کشور پاکستان بیش از 30 روز را در سر دارید، شما ملزم به ثبت ورود خود در اداره ثبت ورودی افراد خارجی خواهید بود.

مبلغ شهریه، هزینه های زندگی و حمایت های مالی

مبلغ شهریه در کشور پاکستان در مقایسه با دیگر مقاصد تحصیلی نظیر : انگلستان و آمریکا بسیار منطقی به نظر می رسد. البته این مبلغ بستگی به دانشگاه، مکان و گرایش تحصیلی شما خواهد داشت. برای مثال مبلغ شهریه دانشگاه ملی علم و فناوری در هر سال و برای دانشجویان مقاطع کارشناسی  حدود 3500 دلار – دلار آمریکا و برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد حدود 1140 دلار – دلار آمریکا می باشد. علاوه بر پرداخت شهریه شما ملزم به پرداخت هزینه های دیگر در طول دوران تحصیل در پاکستان خواهید بود.

این نکته بسیار مهم را به خاطر داشته باشید که علاوه بر هزینه تحصیل در پاکستان ، هزینه زندگی هم در این کشور در مقایسه با دیگر کشورها بسیار پایین خواهد بود. چرا که این هزینه 66 درصد پایین تر از هزینه تحصیل در پاکستان و زندگی در انگلستان ( بر اساس آمارگیری ها ) خواهد بود. هزینه اجاره محل اقامت تحصیلی برای دانشجویان در ماه حدود 200 دلار – دلار آمریکا خواهد بود. این درحالیست که شما ملزم به در اختیار داشتن 200 دلار – دلار آمریکا برای خوراک، سرگرمی و هزینه سفر در ماه خواهید بود. این امر بدین معناست که جهت یک زندگی راحت در پاکستان شما به مبلغی کمتر از 5000 دلار – دلار آمریکا در هر سال نیاز خواهید داشت.

معمولا بورسیه تحصیلی به ندرت برای دانشجویان کشورهای توسعه یافته در نظر گرفته می شود. در نتیجه چیزی به نام تحصیل رایگان وجود ندارد. چرا که حمایت های مالی معمولا با هدف کمک به دانشجویان داخلی ( با پیشینه مناسب ) و کمک به دانشجویان کشورهای در حال توسعه در اختیار افراد قرار می گیرد.

سلامت و ایمنی

بسیاری از بازدید کنندگان خارجی، کشور پاکستان را بهترین مکان از نظر مهمان نوازی می دانند. این بسیار حائز اهمیت است که دانشجویان فعلی آگاهی کامل نسبت به حمله های تروریسم های اخیر و آشوب های سیاسی داشته باشند. همیشه اعتراض های اجتماعی و تظاهرات سیاسی، خشم دولت را در پی خواهد داشت لذا پیشنهاد می شود که تا حد امکان از انجام این اعمال پرهیز شود. قبل از ورود به کشور پاکستان افراد ملزم به بررسی نصیحت های دولت ( کشور خود ) در خصوص سفر به پاکستان خواهند بود. علاوه بر تمامی موارد فوق، انتظار می رود که شما نسبت به تمامی محدودیت های این منطقه، اقامت در این کشور، فعالیت های سیاسی و توسعه فعالیت های ارتشی در این کشور آگاهی کاملی داشته باشید.

وسعت شهر Karachi در کشور پاکستان به معنای رویارویی این شهر با جرایم، فقر و تهیه منزل خواهد بود. البته ناگفته نماند که در سال های اخیر میزان جرایم این شهر به حداقل رسیده است. باید بدانید که شما ملزم به بالا بردن دقت و آگاهی خود در خصوص جلوگیری از مرتکب به جرم شدن خواهید بود.

به بازدیدکنندگان این کشور پیشنهاد می شود که به دلیل آلودگی آب ها، از شیرهای آبی برای خوردن آب استفاده ننمایند. ناگفته نماند که شما ملزم اخذ بیمه سلامت قبل از رسیدن به این کشور خواهید بود. لذا پیشنهاد می شود که قبل از ورود به این شهر شما نسبت به چک آپ شدن توسط دکتر، واکسن زدن و دیگر اقدامات جهت پیشگیری از بیماری ها اقدام نمایید.

کشور پاکستان، کشوریست که مستعد زمین لرزه ها می باشد. بنابراین آگاهی شما نسبت به فرایند های ایمنی بسیار اهمیت دارد. باد های موسمی ( موسم بارندگی ) در کشور پاکستان از اواخر ماه ژوئن تا اوایل ماه اکتبر خواهد بود. بارندگی هایی که موجب وقوع سیل های سنگین می باشند. این درحالیست که آب و هوای این کشور در ماه مه و ژوئن به حداکثر خواهید رسید. لذا قبل از عزیمت کردن به این کشور آمادگی های لازم را در خود ایجاد نمایید.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات راجع به شرایط اعزام دانشجو به پاکستان و اخذ ویزای و اخذ پذیرش تحصیلی تضمینی در این کشور می توانند با تحویل مدارک خود که شامل: کپی از همه صفحات گذرنامه و ترجمه مدارک و ریزنمرات دبیرستان، پیش دانشگاهی و دانشگاهی- مدرک زبان و عکس پاسپورتی به وکلای مجرب ما ، در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) واقع در شهر شیراز از موسسات اعزام دانشجو به راحتی و در کمترین زمان ویزای تحصیلی تضمینی کشور پاکستان را دریافت کرده و به ادامه تحصیل در این کشور بپردازند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *