تحصیل و کار رشته پزشکی

حرفه پزشکی یکی از ضروری ترین مشاغل در جامعه مدرن امروزی می باشد. این گرایش به دلیل اینکه متقاضیان بسیار زیادی دارد و بسیار چالش پذیر و رقابتی می باشد تا به امروز پاینده باقی مانده است. کسانی که قصد اخذ رشته پزشکی را دارند میبایست از اعتماد به نفس بالایی برخوردار باشند، چرا که این افراد موجب ایجاد تفاوت ها در زندگی مردم می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط تحصیل و کار رشته پزشکی این مقاله را مطالعه بفرمایید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

کسانی که اخذ رشته پزشکی را انتخاب کرده اند میبایست علاقه بسیاری به مطالعه علوم و در کنار آن حس همیاری با دیگران را داشته باشند. با ادغام و در نظر گرفتن این دو اصل بسیار مهم، انگیزه برای سال ها مطالعه و کسب صلاحیت جهت اخذ مدرک دکتری در افراد ایجاد می شود.

وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) شیراز میتوانند به شما در اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه های خارج از کشور و دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران برای افرادی که تمایل به تحصیل و کار رشته پزشکی کمک کنند. همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه شرایط اعزام دانشجو  پزشکی به خارج از کشور به صورت تضمینی می توانند به مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایند.

وضعیت و شرایط تحصیل و کار رشته پزشکی

بسیاری افراد جهت مهاجرت به خارج از کشور معمولااز طریق مهاجرت از طریق پزشکی اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیل و کار رشته پزشکی  و کار  پزشکی و اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه های خارج از کشور در نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی اقدام می کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت از طریق پزشکی می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار پزشکی و اخذ اقامت سرمایه گذاری با پزشکی نیز وجود دارند. این مقاله به بررسی شرایط تحصیل و کار رشته پزشکی می پردازد.

بورسیه تحصیل و کار رشته پزشکی در صورت داشتن رزومه قوی تحصیلی و کاری در این کشور امکان پذیر است. جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط بورسیه پزشکی در خارج از کشور با موسسه های مهاجرتی معتبر یا سفارت کشور مورد نظر تماس حاصل فرمایید. در صورت اخذ بورسیه تحصیلی شما میتوانید از تحصیل رایگان پزشکی بهره مند گردید. بایستی برای اطلاعات در مورد شرایط تحصیل رایگان پزشکی تحقیقات بیشتری در رابطه با کشور مورد نظر خود انجام دهید. زبان تحصیل رشته پزشکی  در کشور های مختلف متفاوت است اما اغلب زبان تحصیل به انگلیسی می باشد. تحصیل در رشته پزشکی بدون مدرک زبان بسته به دانشگاه محل تحصیل شما می باشد.

ساختار دوره ها و شرایط ورود به پزشکی

شهریه دانشگاه های این رشته و هزینه و شهریه تحصیل رشته از کشوری به کشور دیگر و بسته به نوع دانشگاه (خصوصی یا دولتی) متفاوت است. در آمد رشته پزشکی در خارج از کشور نیز متغیر است و بستگی دارد در کدام کشور قصد داشته باشید با این رشته مشغول به کار شوید.

شرایط تحصیل رشته در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس  و همچنین شرایط تحصیل در رشته پزشکی در مقطع دکترا یا PhD نیز باید از دانشگاه های مربوطه مورد سوال قرار گیرد. زبان تحصیل رشته پزشکی در کشور های مختلف متفاوت است اما اغلب زبان تحصیل به انگلیسی می باشد. تحصیل در رشته پزشکی بدون مدرک زبان بسته به دانشگاه محل تحصیل شما می باشد.

ورود به مدارس پزشکی

رسیدن به پرستیژ و جایگاه دکتری، ملزم به کسب تجارب حرفه ای در این گرایش می باشد. در دنیای امروز چالش های بسیاری وجود دارد که مشاغل پزشکی با آن رو برو می شوند، به همین دلیل جای تعجب نیست که ورود به مدارس پزشکی به صورت رقابتی باشد. جهت ورود به مدارس پزشکی افراد ملزم به کسب نمرات بسیار عالی در دروس مختلف ( بویژه شیمی و زیست شناسی ) و اثبات مهارت های خود برای تحصیل در این گرایش خواهند بود. این امر به معنای کسب تجارب کاری، کارکردن در مراکز بهداشتی و درمانی، شرکت در سخنرانی ها و جلسات مختلف و یا حتی مراقبت از افراد مسن در خانه می باشد.

اگر شما موفق به کسب نمرات بسیار عالی شده اید و تجارب کاری بسیاری در زمینه پزشکی کسب کرده اید، ملزم به یافتن مکانی مطمئن برای شرکت در دوره های پزشکی خواهید بود. به علاوه شما بایستی خود را برای رویارویی با چالش های موجود در طول دوره تحصیل و سال های آتی آماده نمایید. حرفه پزشکی، حرفه ایست که در آن افراد ملزم به استفاده از هوش و احساس خود، کار کردن تحت فشار و صرف کردن بسیاری از اوقات خود در محیط کاری خواهند بود.

انتظارات موجود از رشته پزشکی

علاوه بر اینکه امکان کسب تخصص در گرایش مورد نظر برای شما وجود دارد، رشته پزشکی شما را در جهت کسب مهارت های عملی و انجام وظایف مختلف ( از خون گرفتن گرفته تا عمل های جراحی پیچیده ) یاری خواهد کرد. علاوه بر موارد ذکر شده در فوق شما به مهارت بسیار عالی برای برقراری ارتباط با بیماران و همبستگان آنان نیاز خواهید داشت.

بسیاری از مدارس پزشکی ( سطح بالا ) بر برنامه ها و انجام فعالیت های عملی تمرکز بسیاری دارند. این بدین معناست که با شرکت در سخنرانی ها و سمینارها، فرصت کسب مهارت های عملی در خصوص چگونگی مراقبت از بیماران، کار در مراکز بهداشت و درمان و افزایش تجارب پزشکی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

سرانجام این نکته را فراموش نکنید که ساختار دوره ها و شرایط ورود در کشور ها متفاوت می باشد و گاهی صلاحیت های پزشکی کسب شده در یک کشور برای کشور دیگر به رسمیت شناخته نمی شود. لذا قبل از هر گونه اقدام، کشور مورد نظر برای تحصیل پزشکی، مکانی که علاقه مند به کارکردن در آن هستید و فرایند هایی که برای کسب صلاحیت میبایست طی کنید را مورد ارزیابی قرار دهید.

شرایط تخصص

گرایش های مختلف رشته پزشکی در از خارج کشور و معرفی بهترین گرایش رشته پزشکی در خارج از کشور

کسب تخصص در گرایش پزشکی

امکان کسب تخصص در اغلب گرایش های پزشکی وجود خواهد داشت، تمامی دوره های مرتبط با گرایش پزشکی در ابتدا به صورت کلی به افراد آموزش داده می شوند. دوره هایی که افراد را به تفکر عمیق تر در درس زیست شناسی، شناخت فرایند ها و بیماری های مختلف، معرفی راه حل های پزشکی گوناگون و شناخت فرایندهای بالینی وادار می کنند.

گرایش های پزشکی که امکان کسب تخصص در آنان وجود دارد عبارت است از :

بیهوشی

این بخش از مراقبت های پزشکی، امکان بی حس کردن هر نقطه از بدن بیمار ( از بین بردن حس بیماران ) و یا از بین بردن هوشیاری کامل بیماران را به افراد می دهد. کسب تخصص در گرایش بیهوشی یکی از ضروری ترین اقدام در تیم عمل جراحی می باشد چرا که این امر موجب از بین بردن درد های مزمن و غیر قابل تحمل می گردد. کسب تخصص حرفه ای در این گرایش به معنای تمرکز بر نوع خاصی از بیماری و بیهوشی می باشد. برای ایفای این نقش حیاتی، افراد ملزم به درک بسیار عمیق از فیزیولوژی بدن، داروهای بیهوشی مورد استفاده و کسب تجارب حرفه ای خواهند بود.

رادیولوژی

کسب تخصص در این گرایش به معنای استفاده از فناوری عسکبرداری، پرتو درمانی، فراصوت ها و تصویر برداری رزونانس مغناطیسی ( MRI )، جهت تشخیص و درمان بیماران می باشد. علم رادیولوژی به دلیل اینکه تصاویر بسیار دقیق برای تشخیص صحیح بیماری، بهبود درمان و معالجه بنیادین بیماری های سرطانی در اختیار پزشکان قرار می دهد بسیار حیاتی می باشد. به علاوه گرایش رادیولوژی نقش بسیار مهمی در شناخت منبع بیماری ها و کاهش خطرهای احتمالی که قابلیت گسترش دارند ایفا خواهد کرد.

اطفال

کسب تخصص در این گرایش به معنای تمرکز بر بیماری های کودکان می باشد. برای ایفای این نقش پزشکان ملزم به استفاده از احساس و سپس تجارب خود برای درمان موثر کودکان خواهند بود، چرا که پزشکان این گرایش، امکان حیات دوباره نسل آینده را مقدور می سازند. پزشکان عمومی اطفال تمامی تجارب اساسی در این گرایش را کسب کرده اند، ناگفته نماند که آنان قادر به کسب تخصص در مراقبت های اولیه، روانپزشکی کودکان و بزرگسالان و عموم مردم و کسب تخصص در بیماری هایی نظیر دیابت، کیست و بیماری صرع در کنار کسب تخصص در گرایش بیماری های اطفال نیز خواهند بود.

چشم پزشکی

این گرایش به معالجه و جراحی بیماری های چشمی و عناوین مرتبط با آن مربوط می شود. حرفه چشم پزشکی بسیار گسترده می باشد و تمامی سنین را در بر می گیرد. عناوین مرتبط با گرایش چشم پزشکی مواردی نظیر :  آسیب های چشمی، آب مروارید آوردن، بیماری های چشمی مربوط به افراد دیابتی و بیماری های چشمی مادرزادی و ژنتیکی را در بر خواهد گرفت. ناگفته نماند که فرصت کسب تخصص در زیر شاخه های گرایش چشم پزشکی در دانشگاه ها و محیط های آزمایشگاهی برای افراد وجود خواهد داشت.

زنان و زایمان

کسب تخصص در گرایش زنان و زایمان به معنای تمرکز و مراقب از زنان باردار، جنین و بیماری های مرتبط با زنان می باشد. اغلب مشاورین این گرایش پزشکان عمومی می باشند اما امکان کسب تخصص در مواردی نظیر : سرپرستاری از جنین، غدد موجود در بدن زنان و طب تولید مثل برای آنان وجود خواهد داشت. عمل جراحی در این گرایش به معنای همکاری با متخصصین ارولوژی ( متخصصین بیماری های دستگاه تناسلی و ادرار )، جراحان کولورکتال و تومور، دیگر متخصصین غده شناسی، متخصصین کلیه و متخصصین قلب و عروق می باشد.

پزشک عمومی

پزشکان عمومی (GPs  ) افرادی هستند که قادر به ارتباط برقرار کردن با تمامی بیماران جهان می باشند. بخش عمده ای از پزشکان عمومی دوره های کارآموزی خود را با شرکت در عمل های جراحی ( کسب تجارب در اتاق عمل ) و ویزیت کردن بیماران در خانه گذرانده اند. پزشکان عمومی یک دید کلی نسبت به تمامی بیماری ها کسب کرده اند و با دامنه گسترده ای از مشکلات فیزیکی، بیماری های روانی و بیماری های موجود در جامعه سر و کار داشته اند. پزشکان عمومی پس از کسب تجارب بسیار عالی و افزایش مهارت های خود جهت رویارویی با مشکلات قادر به اخذ مدرک تخصص خود نیز خواهند بود.

وضعیت شغل و مشاغل و بازار کار رشته پزشکی در خارج از کشور

مشاغل پزشکی

فارغ التحصیلان گرایش پزشکی افرادی هستند که قادر به اخذ مشاغل مورد نظر و پردر آمد در هر نقطه از جهان می باشند، چرا که جامعه همیشه به وجود پزشکان احتیاج خواهد داشت. میزان درآمد پزشکان با توجه به اینکه چه نوع تخصصی را انتخاب می نمایند متفاوت می باشد. برای مثال از پزشکان عمومی انتظار نمی رود که در آمدی مشابه با درآمد جراحان مغز و اعصاب و یا جراحان پلاستیک داشته باشند.

کارکردن در بیمارستان یا اتاق عمل جراحی

بسیاری از فارغ التحصیلان گرایش پزشکی در صدد این هستند که در بیمارستان ها و یا اتاق های عمل جراحی مشغول به کار شوند. همانطور که در بخش قبلی در مورد آن بحث شد، امکان تخصص در گرایش های مختلف ( از پزشک عمومی گرفته تا متخصصین ) برای افراد وجود خواهد داشت. علاوه بر اخذ مشاغل مورد نظر در بیمارستان ها و اتاق های جراحی، دیگر گزینه های انتخابی برای اخذ مشاغل پزشکی برای افراد وجود خواهد داشت.

بخش تحقیقات پزشکی

برخی از فارغ التحصیلان گرایش پزشکی کارکردن در بخش تحقیقات پزشکی را انتخاب می نمایند و از تجارب خود در خصوص شناخت بیماری های مختلف و استفاده از فناوری های جدید برای تشخیص و درمان این بیماری ها استفاده می نمایند. این به معنای تحقیق در خصوص علت بیماری های مختلف، انجام آزمایشات، شناخت داروهای جدید و استفاده از فناوری های پزشکی جدید نظیر : اندام مصنوعی، درمان های باروری و ژن درمانی می باشد.

دیگر مشاغل پزشکی

دامنه گسترده ای از مشاغل پزشکی وجود دارد که فارغ التحصیلان قادر به اخذ آنان خواهند بود. از جمله دستگاه هایی که به مراقبت های پزشکی  نیاز دارند به شرح ذکر شده در ذیل می باشند :

خدمات پزشکی مربوط به سازمان های دفاعی : این سازمان ها پزشکان را برای کارکردن در قسمت های مربوط به ارتش و برای کمک کردن به نیروهای ارتشی در اطراف جهان استخدام می کنند.

خدمات بهداشتی و درمانی زندان ها : در این بخش پزشکانی که عملکرد آنان همانند عملکرد پزشکان بیمارستان ها می باشد استخدام می گردند. برای ایفای این نقش افراد ملزم به داشتن تجارب کافی در خصوص درمان بیماری های روانی و بیماری های مربوط به مصرف مواد مخدر خواهند بود.

کارکردن در خارج از کشور ( کشورهای در حال توسعه ) : کار کردن در این بخش به معنای بهبود مراکز بهداشت و درمان و ارائه کمک های ضروری به افراد می باشد. فعالیت های مربوط به توسعه مواردی نظیر : ساخت زیربناهای پزشکی، راه اندازی کلینیک ها و مدیریت برنامه های آموزشی پزشکی را در بر خواهد گرفت.

به خاطر داشته باشید که کسب تخصص در بخش فوریت های پزشکی و آمبولانس ها، زنان و زایمان، سلامت عمومی، بیماری های عفونی و پزشکی عمومی متقاضیان بسیاری را در بر خواهد داشت.

مامور اعزام به سفر

این افراد برای درمان و معالجه گردشگران داخلی و یا حتی سفر به خارج از کشور برای درمان بیماران استخدام می شوند. برای ایفای این نقش افراد میبایست خود را برای هرگونه ماموریت و پذیرفتن بیماری های بالقوه برای خود نظیر : رفتن در ارتفاعات، اسهال و استفراغ و عفونت ها آماده نمایند.

دیگر مشاغل مرتبط با گرایش پزشکی

با توجه به تمامی نقش ها و مشاغل ذکر شده در فوق، داوطلبانی که مهارت ها و توانایی های بسیار دارند و رشته پزشکی را در اختیار دارند قادر به استخدام در بخش ها و سازمان های مختلف خواهند بود. برای مثال افرادی که سوابق مرتبط با گرایش پزشکی دارند قادر به کارکردن به عنوان یک روزنامه نگار ( در بخش مجله های پزشکی )، در سازمان های پزشکی قانونی، بخش های داروسازی، مدیریت بخش های بهداشتی و درمانی و بکارگیری سیاست هایی در جهت مراقبت های بهداشتی نیز خواهند بود.

دانشگاه های برتر رشته پزشکی

  1. دانشگاه هاروارد از آمریکا
  2. دانشگاه استنفورد از آمریکا
  3. دانشگاه ام آی تی از آمریکا
  4. دانشگاه کمبریج از انگلیس
  5. دانشگاه آکسفورد از انگلیس

شرایط تحصیل و کار رشته پزشکی کشورهای مختلف اروپا مثل فرانسه اتریش  آلمان لهستان سوئد هلند بلژیک نروژ دانمارک ایتالیا روسیه بلاروس لیتوانی مجارستان سوئیس فنلاند پرتغال اسپانیا  انگلستان و همچنین کشورهایی مثل آمریکا نیوزلند و استرالیا کانادا کشورهای آمریکای جنوبی مثل برزیل اکوادور اروگوئه آرژانتین و غیره یا کشورهای آسیایی مثل کره جنوبی ژاپن ارمنستان گرجستان قطر امارات و غیره متفاوت است و هر کشوری معمولاً در رشته ای خاص دارای مزایای و رتبه علمی بالاتر است، مثلاً رشته حقوق فرانسه، معماری ایتالیا، هوافضا روسیه و غیره از موارد مشابه هستند.

در نهایت موسسه حقوقی توسعه گران مهر که بدون شک از بهترین موسسات حقوقی کشور و از جمله استان فارس میباشد، پاسخگوی تلفنی و حضوری شما دوست و هموطن عزیز متقاضی تحصیل  پزشکی و کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا تحصیل و کار رشته پزشکی در کمتر از 6 ماه با گارانتی و تضمین کامل انجام میدهد.

علاقه مندان به تحصیل و کار رشته پزشکی برای کسب اطلاعات در رابطه با شرایط مهاجرت و شرایط اعزام دانشجو پزشکی به خارج از کشور کشور و اخذ ویزای تحصیل و کار رشته پزشکی به صورت تضمینی می توانند با تحویل مدارک خود که شامل: کپی از همه صفحات گذرنامه و ترجمه مدارک و ریزنمرات دبیرستان، پیش دانشگاهی و دانشگاهی و مدرک زبان و عکس پاسپورتی به وکلای مجرب ما، در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) واقع در شهر شیراز از موسسات اعزام دانشجو به راحتی و در کمترین زمان ویزای تحصیل و کار رشته پزشکی را دریافت کرده و به ادامه تحصیل و کار رشته پزشکی بپردازند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *