بورسیه تحصیل دندانپزشکی روسیه (شرایط تحصیل رایگان)

روسیه کبیر در سال های اخیر به یکی از مقاصد مهاجرت تحصیلی متقاضیان ایرانی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی تبدیل شده است. بر این اساس در این مقاله به بررسی چگونگی تحصیل رایگان دندانپزشکی در روسیه می پردازیم. در این مقاله می خوانید:

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

چرا تحصیل دندانپزشکی و پزشکی در روسیه؟

رشته دندانپزشکی از پرطرفدارترین، ارزان ترین و مقرون به صرفه ترین رشته های تحصیلی روسیه محسوب می شود. بالا بودن کیفیت آموزشی دانشگاه ها، پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی، اعتبار مدارک پزشکی و کیفیت بالای زندگی در این کشور موجب شده است تا متقاضیان فراوانی از سرتاسر جهان برای تحصیل پزشکی در این کشور اقدام کنند. سیستم آموزشی روسیه، بزرگترین کشور جهان در راستای کیفیت آموزشی بالا و هزینه های تحصیل پایین می باشد.مردم کشور روسیه ازتحصیل کرده ترین و باسوادترین مردم جهان محسوب می شوند.

دارا بودن دانشگاه های برتر که در رتبه بندی ها و رنکینگ های جهانی قرار دارند و دارا بودن دوره های تحصیلی مختلف برای علاقه مندان به تحصیل از جذابیت های تحصیلی این کشور می باشد. متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در کشور روسیه از این مزیت برخوردار می باشند که بدون کنکور و آزمون ورودی می توانند در این رشته تحصیل کنند.دانشگاه های این کشور در زمره برترین دانشگاه های جهان قرار دارد و خبر خوب این که بسیاری از دانشگاه های این کشور مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشد. مدارک پزشکی صادر شده از دانشگاه های پزشکی روسیه مورد تائید سازمان بهداشت جهانی(WHO) و سازمان یونسکو( UNESCO) و MCI و دیگر سازمان ها و نهادهای بین المللی می باشد.بیشتر رشته های تحصیلی در روسیه به دو زبان روسی و انگلیسی ارائه می شوند و عامل مهم در جذب افراد از کشورهای دیگر به دانشگاه های روسیه، عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی است.

در این راستا مشاوران و وکلای برجسته و مجرب موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی به تهیه این مقاله پرداختند تا چگونگی تحصیل رایگان در رشته پزشکی روسیه را برای شما شرح دهند. اگر قصد تحصیل پزشکی در این کشور را دارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

دلایل تحصیل دندانپزشکی و پزشکی در روسیه

متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی روسیه از مزیت های فراوان این انتخاب خود بهره مند می شوند. بزرگترین دلیل تحصیل در  روسیه در این رشته این است که دولت روسیه با درنظرگرفتن یارانه ۵۰ تا ۸۰ درصدی برای تامین شهریه رشته پزشکی کمک مالی فراوانی به متقاضیان در تامین هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور ابرقدرت جهانی می کند. از مهم ترین دلایل تحصیل پزشکی در روسیه موارد زیر را می توان ذکر کرد:

 1. بدون نیاز به پرداخت همه هزینه های شهریه
 2. استفاده از کمک هزینه دانشجویی ( در صورتی که عملکرد تحصیلی دانشجو رضایت بخش باشد)
 3. اشتغال و طبابت در روسیه بلافاصله پس از تمام شدن دوره تحصیلی
 4. استفاده از وام های دانشجویی کم بهره
 5. اخذ ویزای کار پس از تمام شدن دوره تحصیلی و ورود به بازار کار
 6. دریافت حقوق ماهانه دانشجویی
 7. اخذ ویزای تحصیلی به سهولت و سرعت
 8. عدم نیاز به پذیرش در آزمون ورودی و کنکور پزشکی
 9. بالا بودن کیفیت آموزشی دانشگاهی
 10. پایین بودن هزینه های تحصیل دندانپزشکی
 11. پایین بودن هزینه های زندگی
 12. اعتبار بالای دانشگاه های دندانپزشکی
 13. مدارک معتبر پزشکی مورد تائید سازمان های جهانی
 14. برخورداری از امکانات دانشگاهی و آزمایشگاه های مجهز
 15. ثبات و امنیت اجتماعی جامعه
 16. نزدیکی جغرافیایی و رفت و آمد سریع و راحت به ایران
 17. مورد تائید بودن دانشگاه های دندانپزشکی روسیه از نظر وازرت بهداشت ایران
 18. عدم محدودیت سنی برای پذیرش دندانپزشکی
 19. امکان برخورداری از بورسیه ها و کمک هزینه های دانشجویی

امکان تحصیل رایگان دندانپزشکی در روسیه

سیستم آموزشی روسیه، بزرگترین کشور جهان در راستای کیفیت آموزشی بالا و هزینه های تحصیل پایین می باشد. دانشگاه های این کشور از جمله برترین دانشگاه های جهان می باشد و خبر خوب این که بسیاری از دانشگاه های این کشور مورد تائید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران می باشد. یکی از مهم ترین شرایط برخورداری از تحصیلات رایگان در روسیه، بالا بودن بنیه علمی و نبوغ تحصیلی متقاضی در دوره های تحصیلی قبل و همچنین داشتن پشتکار و علاقه به تحصیل و علم آموزی است.
متقاضی برای برخورداری از امکان تحصیل رایگان، در ابتدا باید فرم درخواست تحصیل رایگان را تکمیل کرده و به همراه رزومه تحصیلی و دلیل انتخاب تحصیل رایگان ارائه دهد. بالا بودن سطح علمی دانشجو یکی از موارد مهم در برخورداری از تحصیل رایگان می باشد. در واقع متمایز بودن فرد از دیگر متقاضیان از لحاظ سطح علمی می باشد و به عبارت دیگر نخبه بودن فرد بایستی با مدارک علمی و مستندات تحصیلی اثبات شود. این مهم ترین شرط پذیرش در این نوع تحصیل رایگان می باشد. مرحله بعد، شرکت در آزمونی است که به صورت منطقه ای و محلی برگزار می شود. البته این آزمون چندان راحت نیست اما در صورت کسب نمره لازم، متقاضی می تواند درخواست تحصیل رایگان را برای ۶ دانشگاه مشخص شده روسیه ارسال کند.

اگر متقاضی از طرف این شش دانشگاه پذیرفته نشود، می تواند درخواست خود را برای دانشگاه های دیگری ارسال کند که از طرف دولت روسیه برای تحصیل رایگان درنظر گرفته شده اند.در صورتی که دانشجویی تمکن مالی برای تحصیل در رشته انتخابی در روسیه را نداشته باشد و از لحاظ مالی در وضعیت مناسبی نباشد، در صورتی که با ارائه مدارک علمی معتبر اثبات کند که واجدشرایط تحصیل در این کشور می باشد و می تواند به خوبی از پس درس ها و آزمون های درسی برآید، دانشگاه صحت ادعاهای وی مبنی بر سطح علمی بالا را با آزمون ها و مصاحبه های علمی مورد ارزیابی قرار می دهد. موفقیت در این آزمون ها به معنای پذیرش در تحصیلات رایگان دانشگاه های روسیه می باشد.

امکان تحصیل رایگان دندانپزشکی در روسیه

امکان تحصیل رایگان دندانپزشکی در روسیه

بورسیه های تحصیلی روسیه

دانشجویان در مقاطع و رشته های مختلف تحصیلی در روسیه می توانند با استفاده از کمک هزینه و بورسیه های تحصیلی روسیه و مجوز کار پاره وقت هزینه های زندگی و تحصیل خود را تامین نمایند. ذکر این نکته ضروری است که به منظور برخورداری از بورسیه و کمک هزینه دانشجویی، دانشجو باید واجدشرایط باشد.دانشجویی که بورسیه تحصیلی دریافت می کند، بیشتر هزینه های زندگی و تحصیل این دانشجو تحت پوشش قرار می گیرد. البته دریافت بورسیه تحصیلی چندان راحت نیست و شامل شرایط زیر می باشد:

 • ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی( مدرک آیلتس)
 • ارائه توصیه نامه از اساتید دانشگاه
 • ارائه مقاله های منتشر شده در ژورنال های علمی معتبر

بورسیه های تحصیلی دندانپزشکی روسیه

دولت روسیه به منظور جذب دانشجویان بین المللی و در راستای ارتقا ارزش و اعتبار علمی دانشگاه های خود تسهیلات فراوانی را برای متقاضیان تحصیل در این کشور فراهم کرده است. یکی از این تسهیلات اعطای بورسیه های تحصیلی برای رشته های مختلف و از جمله دندانپزشکی می باشد.پایین بودن هزینه های تحصیل در روسیه و اعتبار و ارزش جهانی دانشگاه های علوم پزشکی و مدارک صادر شده از این دانشگاه ها در روسیه را می توان از دلایل انتخاب این کشور برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی از طرف متقاضیان ایرانی دانست. رشته های پزشکی و دندانپزشکی روسیه در سال های اخیر به عنوان برترین رشته های تحصیلی بسیار مورد توجه علاقمندان و متقاضیان ایرانی قرار گرفته است.شاید مهم ترین دلیل مهاجرت تحصیلی متقاضیان ایرانی برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه را می توان شرایط تحصیل رایگان و استفاده از بورسیه های تحصیلی این کشور ذکر کرد. متقاضیان تحصیل دندانپزشکی می توانند در دانشگاه های مختلف از این بورسیه ها استفاده کنند.متقاضیان برای دریافت این بورسیه دندانپزشکی باید واجد شرایط باشند. البته در برخی موارد دانشجویان از شیوه های دیگری برای دریافت بورسیه استفاده می کنند که در این مقاله این روش ها نیز مورد بررسی قرار خواهند گرفت. اما به طور کلی بر اساس قوانین دانشگاه های روسیه متقاضیان باید دارای مدرک مهارت زبان روسی باشند. علاوه بر این دارا بودن نمره های درسی عالی در دروس شیمی و زیست شناسی و همچنین دارا بودن انگیزه نامه عالی به زبان روسی از دیگر شرایط برخورداری از بورسیه های تحصیلی دندانپزشکی روسیه محسوب می شود.

بورسیه های تحصیلی دندانپزشکی روسیه

بورسیه های تحصیلی دندانپزشکی روسیه

میزان هزینه بورسیه تحصیلی دندانپزشکی روسیه

بورسیه های دندانپزشکی روسیه از نوع بورسیه های فول فاند نمی باشند. بورسیه های فول فاند به بورسیه هایی اطلاق می شود که همه هزینه های تحصیلی و زندگی دانشجو در روسیه را پوشش می دهند و دانشجو دیگر نیاز به پرداخت هیچ گونه وجهی برای تحصیل و زندگی در این کشور ندارد. اما بورسیه دندانپزشکی در روسیه فقط هزینه شهریه و خوابگاه را پوشش می دهد و هزینه های خورد و خوراک و حمل و نقل به عهده خود دانشجو می باشد.در صورتی که دانشجو برای دریافت بورسیه تحصیلی دندانپزشکی واجد شرایط باشد، ماهانه کمک هزینه ای از طرف دانشگاه به وی پرداخت می شود. حداقل مبلغ بورسیه ماهانه ۴۰ دلار و حداکثر تا ۲۰۰ دلار می باشد.

میزان سهمیه بورسیه تحصیلی روسیه

بر طبق بند سوم قانون ۷۸ فدرال روسیه در مورد تحصیل در فدراسیون روسیه، دولت روسیه موافقت می کند که هر سال با اعطای بورسیه های تحصیلی، حداکثر ۱۵.۰۰۰ متقاضی خارجی که فاقد تابعیت روسیه می باشند، در مراکز آموزش عالی روسیه، دانشگاه ها و کالج های روسیه و مراکز تحصیلات تکمیلی روسیه از حق تحصیل رایگان یا سهمیه بورسیه روسیه برخوردار شوند.

شرایط اخذ بورسیه های دندانپزشکی روسیه

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه تعداد محدودی سهمیه بورسیه را برای متقاضیان دوره های پزشکی ودندانپزشکی در نظر گرفته اند. متقاضیانی که قصد تحصیل در دوره دندانپزشکی روسیه را دارند، باید دارای دیپلم علوم تجربی با معدل بالای ۱۶ باشند. دارا بودن مدرک مهارت زبان روسی و نمره آزمون پادفک از مهم ترین شرایط اخذ بورسیه دندانپزشکی روسیه محسوب می شود.در صورتی که متقاضی فاقد این مدرک مهارت زبان روسی می باشد، باید در دوره آمادگی آزمون پادفک روسیه شرکت کند و پس از کسب مهارت و نمره لازم درخواست اخذ بورسیه دندانپزشکی روسیه را ارائه دهد.

شرایط اخذ بورسیه های دندانپزشکی روسیه

شرایط اخذ بورسیه های دندانپزشکی روسیه

شرایط اخذ بورسیه دندانپزشکی روسیه برای متقاضیان ایرانی

متقاضیان ایرانی که قصد تحصیل در دوره دندانپزشکی روسیه را دارند، می توانند برای برخورداری از بورسیه های تحصیلی روسیه درخواست دهند. بر طبق قوانین روسیه در حدود ۱۵.۰۰۰ سهمیه بورسیه برای متقاضیان خارجی و بین المللی برای تحصیل در روسیه در نظر گرفته شده است که متقاضیان ایرانی نیز جز این سهمیه محسوب می شوند. یکی از مهم ترین شرایط در جهت اخذ بورسیه تحصیلی روسیه تحصیل دانشجویان به زبان روسی می باشد.در واقع بورسیه های تحصیلی روسیه فقط به دانشجویانی تعلق می گیرد که قصد تحصیل به زبان روسی را داشته باشند. شرایط بورسیه روسیه به گونه ای است که متقاضیان ایرانی و بین المللی پس از تمام شدن دوره تحصیلی آزادانه می توانند در هر جای جهان کار و تحصیل کنند و دریافت بورسیه هیچ تعهدی را در مورد کار و اشتغال در روسیه برای دانشجو ایجاد نمی کند و دانشجو نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای برای دریافت مدرک تحصیلی دانشگاهی خود در روسیه ندارد.

مدارک لازم اخذ پذیرش بورسیه دندانپزشکی روسیه

متقاضیان واجد شرایط برای دریافت بورسیه های تحصیلی روسیه باید مدارک لازم را به دانشگاه های روسیه ارائه دهند. مدارک لازم عبارت است از:

 • ارائه درخواست پذیرش بورسیه تحصیلی روسیه
 • ارائه مدارک تحصیلی ترجمه شده
 • ارائه اصل مدرک دیپلم دبیرستان
 • پاسپورت معتبر
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی
 • ۶ قطعه عکس
مدارک لازم اخذ پذیرش بورسیه دندانپزشکی روسیه

مدارک لازم اخذ پذیرش بورسیه دندانپزشکی روسیه

مزایای اخذ بورسیه های تحصیلی روسیه

دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه های تحصیلی روسیه می شوند تا تمام شدن دوره تحصیلی خود نیاز به پرداخت هزینه شهریه ندارند و تحصیل این دانشجویان به صورت رایگان می باشد. علاوه بر این بورسیه تحصیلی روسیه هزینه خوابگاه را نیز پوشش می دهد و دانشجو از پرداخت هزینه خوابگاه دانشجویی تا پایان دوره تحصیلی معاف می شود.بر اساس نوع دانشگاه و رشته تحصیلی و همچنین مقطع تحصیلی دانشجو ماهانه مبلغی به عنوان کمک هزینه نیز به دانشجو پرداخت می شود. دانشجویان با دریافت بورسیه های تحصیلی روسیه می توانند از امکانات مالی مسابقه های علمی متنوع دانشگاه های روسیه برخوردار شوند.

مزایای اخذ بورسیه های تحصیلی روسیه

مزایای اخذ بورسیه های تحصیلی روسیه

روش های اخذ بورسیه دندانپزشکی روسیه

دانشجویان روسی برای دریافت بورسیه های دندانپزشکی باید دارای نمره های عالی در دبیرستان باشند، در آزمون های ورودی دانشگاه های دندانپزشکی روسیه نمره عالی کسب کرده باشند و در درس های شیمی و زیست شناسی دارای نمره های برتر باشند. با لحاظ این شرایط دانشجویان دندانپزشکی اهل روسیه می توانند از بورسیه های دندانپزشکی استفاده کنند و شرایط تحصیل رایگان را برای خود فراهم کنند.در مورد دانشجویان بین المللی که قصد دریافت بورسیه دندانپزشکی روسیه را دارند، می توانند از طریق واسطه هایی که کار اصلی آن ها دریافت بورسیه برای دانشجویان خارجی است اقدام کنند. این افراد واسطه در ازای دریافت وجهی برای دانشجویان متقاضی دریافت بورسیه دندانپزشکی بورسیه دانشگاه های روسیه را اخذ می کنند. این کار گرچه غیر قانونی است اما در این سال ها به واسطه ارتباطات این قبیل افراد با وزارات علوم روسیه انجام می شود.

بورسیه تحصیلی دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه سن پترزبورگ روسیه را دارند، می توانند از بورسیه این دانشگاه برخوردار شوند. بورسیه دانشگاه دولتی سن پترزبورگ جدا از بورسیه های وزارت علوم روسیه می باشد. این بورسیه به رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف تعلق می گیرد. متقاضیان تحصیل در این دانشگاه برای دریافت بورسیه باید پاسپورت معتبر، مدارک تحصیلی دیپلم و همچنین گواهی سلامت پزشکی خود را ارائه دهند.یکی از مهم ترین مدارک لازم در جهت اخذ پذیرش بورسیه دانشگاه سن پترزبورگ ارائه انگیزه نامه تحصیلی است که باید به زبان روسی نوشته شده باشد. در واقع بیان انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظر و اهداف تحصیلی به زبان روسی برای اخذ بورسیه دانشگاه سن پترزبورگ معیار مهمی می باشد.

برترین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه از معتبرترین دانشگاه های جهان می باشند و به دلیل جذب دانشجویان بین المللی دارای اعتبار و ارزش جهانی می باشند. از جمله برترین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه که دارای هزینه های مقرون به صرفه ای می باشند، موارد زیر را می توان ذکر کرد:

دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی فدرال کالیفرنیا( منطقه ولگا)

این دانشگاه دوره ۵ ساله کارشناسی ارشد در دوره دندانپزشکی را به متقاضیان ارائه می دهد. دوره دندانپزشکی این دانشگاه به زبان انگلیسی و روسی تدریس می شود. هزینه شهریه دوره ۵ ساله دندانپزشکی این دانشگاه سالانه در حدود ۳۶۴۰ دلار است.

دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی سینچوا

دانشگاه سینچوا روسیه که به عنوان اولین دانشگاه علوم پزشکی در شهر مسکو شناخته می شود، دارای دوره ۵ ساله کارشناسی ارشد دندانپزشکی است. دانشجویان دوره دندانپزشکی می توانند در گرایش ها و رشته های مراقبت های دندان، تشخیص و درمان، توانبخشی و مراقبت های بهداشتی تحصیل کنند.

دانشگاه دولتی پزشکی و دندانپزشکی مسکو

این دانشگاه که از بزرگترین مراکز آموزش پزشکی و علمی تحقیق در کشور روسیه و قاره اروپا می باشد، به عنوان پیشگام در حوزه آموزش پزشکی روسیه شناخته می شود. دانشگاه دولتی پزشکی و دندانپزشکی مسکو از برترین دانشگاه های علوم پزشکی روسیه محسوب می شود.

دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی دوستی روسیه

دانشگاه دوستی روسیه ارائه دهنده دوره های پزشکی و دندانپزشکی کودکان و بزرگسالان می باشد. هزینه شهریه این دانشگاه برای دانشجویان خارجی و بین المللی سالانه در حدود ۷۲۰۰ دلار می باشد.

دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی پاولوف سنت پترزبورگ

کالج پزشکی دانشگاه پاولف روسیه از برترین و معتبرترین کالج های پزشکی روسیه محسوب می شود. متقاضیان تحصیل در این دانشگاه باید دارای معدل ۱۹ به بالا باشند. ظرفیت دانشجویان عادی این دانشگاه ۱۰۰ نفر می باشد. البته این دانشگاه ۲۰ نفر دیگر را نیز از طریق بورسیه پذیرش می کند. از مجموع ۱۰۰ ظرفیت دانشجوی عادی این دانشگاه، ۵۳ ظرفیت به دانشجویان پزشکی و بقیه به دانشجویان دندانپزشکی اختصاص دارد.از مجموع ۲۰ ظرفیت دانشجویان بورسیه این دانشگاه، ۱۳ ظرفیت به دانشجویان پزشکی بورسیه و بقیه به دانشجویان دندانپزشکی اختصاص دارد. این دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی و علمی متقاضی، معدل دبیرستان، سواد و سطح علمی و سطح زبان متقاضی ظرفیت ها را ارائه می دهد.هزینه دوره پزشکی به زبان روسی در این دانشگاه سالانه در حدود ۶۰۰۰ دلار، هزینه دوره پزشکی به زبان انگلیسی در این دانشگاه سالانه ۷۰۰۰ دلار، هزینه خوابگاه سالانه در حدود ۱۰۰۰ دلار و هزینه بیمه دانشجویی سالانه در حدود ۲۰۰ دلار می باشد.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه مورد تائید وزارت بهداشت ایران۲۰۲۰۲۰۲۱

از میان برترین و معتبرترین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه که مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشند، چند دانشگاه علوم پزشکی زیر را می توان نام برد:

 • دانشگاه پزشکی ایالتی لومونوسکف روسیه(Lomonosow Moscow State University)
 • دانشگاه پزشکی ایالتی پاوولف فرست سنت پترزبورگ(Pavlov FirstSanit Petersburge State Medical University)
 • دانشگاه پزشکی ایالتی نووسیبریسک(Novosibrisk State University)
 • دانشگاه پزشکی شچنوف فرست مسکو (Sechenov First Moscow State Medical University) فقط رشته داروسازی
 • دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی ایالتی اودوکیموف مسکو(A.I Evdokimov Moscow State U Nniversity Of Medicine and Dentistry) فقط رشته دندانپزشکی

برترین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه از نظر موسسه TIMES

در جدول زیر رتبه و رنکینگ جهانی برخی از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه از نظر موسسه تایمز ارائه شده است.

دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی روسیهرتبه و رنکینگ جهانی موسسه تایمز
۱-دانشگاه ایالتی لومونوسوف۱۸۹
۲-دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای۴۰۱-۵۰۰
۳-دانشگاه ایالتی نووسیبریسک۵۰۱-۶۰۰
۴-دانشگاه ایالتی تومسک۵۰۱-۶۰۰
۵-دانشگاه فدرال کازان۶۰۱-۸۰۰
۶-دانشگاه ایالتی سن پترسزبورگ۶۰۱-۸۰۰
۷-دانشگاه رودان۸۰۱-۱۰۰۰

هزینه تحصیل دندانپزشکی و زندگی در روسیه

دولت روسیه بخش زیادی از هزینه های تحصیل دانشجویان پزشکی را به صورت کمک هزینه های دانشجویی و بورسیه های تحصیلی پرداخت می کند. با توجه به پایین بودن هزینه های زندگی در روسیه دانشجویان کمتر با مشکل مالی در تامین هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور مواجه می شوند.اما از آن جا که کشور روسیه کشور ارزانی است، هزینه های زندگی دانشجویان نیز چندان گران نمی باشد. هزینه های محل اقامت، خورد و خوراک، کتاب و لوازم تحصیل و هزینه های متفرقه برای یک دانشجوی دندانپزشکی در این کشور ماهانه در حدود ۳۰۰ دلار می باشد که هزینه معقول و مناسبی می باشد. دانشگاه های روسیه و از جمله دانشگاه های دندانپزشکی این کشور بسیار ارزان و مقرون به صرفه می باشند. هزینه شهریه برخی از دانشگاه های این کشور در حدود ۲۰۰۰ دلار تا ۵۰۰۰ دلار می باشد.

هزینه تحصیل دندانپزشکی و زندگی در روسیه

هزینه تحصیل دندانپزشکی و زندگی در روسیه

مزایای تحصیل در روسیه

دانشجویانی که در حال تحصیل در دوره پزشکی روسیه می باشند از مزایای تحصیل و زندگی و اقامت در این کشور برخوردار می باشند. از جمله مهم ترین این مزایا موارد زیر را می توان برشمرد:

 • پایین بودن هزینه های تحصیل در مقایسه با کشورهای اروپایی
 • تدریس واحدهای درسی رشته پزشکی به زبان انگلیسی
 • عدم نیاز به شرکت در آزمون ورودی و کنکور پذیرش
 • اعتبار جهانی و مورد تائید بودن رشته پزشکی روسیه بر اساس معیارهای سازمان بهداشت جهانی
 • عدم نیاز به ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل
 • مدرک بسیار معتبر رشته پزشکی
 • رعایت نظم و قانون در جامعه
 • روند سهل و راحت اخذ ویزای تحصیلی
 • روند سهل و راحت اخذ پذیرش دانشگاه ها

سخن آخر

این مقاله به بررسی دقیق و جامع تحصیل رایگان دندانپزشکی کشور روسیه پرداخت. به طور کلی از مجموع موارد شرح داده شده در این مقاله می توان نتیجه گیری کرد که در حال حاضر تحصیل در رشته دندانپزشکی روسیه از بهترین گزینه های مهاجرت تحصیلی برای متقاضیان ایرانی می باشد. کشور روسیه با حذف آزمون پذیرش دندانپزشکی و پایین آوردن هزینه های شهریه و کمک های مالی و اعطای بورسیه شرایط مناسبی را برای تحصیل رایگان دندانپزشکی در نزدیک ترین همسایه شمالی ایران برای متقاضیان ایرانی فراهم کرده است.ذکر همه مزیت های بی شمار تحصیل دندانپزشکی در کشور روسیه در این چند خط پایانی مقاله نمی گنجد، اما اگر با همه موارد شرح داده شده برای انتخاب این کشور دچار تردید و سردرگمی می باشید، می توانید از کمک و مشاوره مهاجرت تحصیلی مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی وکلای برگزیده اصطهباناتی بهره مند شوید. این مشاوران مجرب در شعبه های تهران، شیراز، اصفهان، مشهد و تبریز به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری در خدمت شما می باشند تا بهترین گزینه ممکن و مناسب مهاجرتی را به شما ارائه دهند.

در این مقاله شرایط تحصیل رایگان دندانپزشکی روسیه را مورد بررسی قرار دادیم. اگر قصد تحصیل رایگان دندانپزشکی در کشور روسیه را دارید، اگر قصد تحصیل در دانشگاه های برتر روسیه و اخذ مدرک معتبر دندانپزشکی و مورد تائید کشورهای اروپایی را دارید، اگر می خواهید در دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت ایران تحصیل کنید، اگر می خواهید پس از فارغ تحصیلی در کشور خود طبابت کنید، ما تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های روسیه را به شما پیشنهاد می دهیم. با تحصیل در روسیه و برخورداری از بورسیه های تحصیلی این کشور دیگر نیازمند پرداخت شهریه، خوابگاه و بیمه نمی باشید و امکان تحصیل رایگان برای شما فراهم می شود و حتی ماهانه دانشگاه به شما کمک هزینه نیز پرداخت می کند.

سوالات متداول در مورد تحصیل دندانپزشکی رایگان در روسیه

1- در چه صورت مدرک پزشکی روسیه مورد تائید وزارت بهداشت ایران است؟

بر اساس آخرین بیانیه وزارت بهداشت ایران در صورتی این مدارک قابل تائید است که همه دروس و واحدهای تحصیلی دوره پزشکی را به زبان روسی گذرانده باشند.

2- شرایط اخذ بورسیه های دندانپزشکی روسیه چیست؟

دارا بودن مدرک مهارت زبان روسی دارا بودن نمره های درسی عالی در دروس شیمی و زیست شناسی و همچنین دارا بودن انگیزه نامه عالی به زبان روسی

3- شرایط اخذ بورسیه های تحصیلی روسیه چیست؟

ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی( مدرک آیلتس)ارائه توصیه نامه از اساتید دانشگاهارائه مقاله های منتشر شده در ژورنال های علمی معتبر

4- مزایای اخذ بورسیه های تحصیلی روسیه چیست؟

عدم نیاز به پرداخت هزینه شهریه و تحصیل رایگان و پرداخت کمک هزینه ماهانه

5- مدارک لازم اخذ بورسیه دانشگاه دولتی سن پترزبورگ چیست؟

پاسپورت معتبر، مدارک تحصیلی دیپلم و گواهی سلامت پزشکی و انگیزه نامه تحصیلی به زبان روسی

6- شهریه دوره دندانپزشکی دانشگاه فدرال کالیفرنیا( منطقه ولگا) چقدر است؟

این دانشگاه دوره ۵ ساله کارشناسی ارشد در دوره دندانپزشکی را به متقاضیان ارائه می دهد. هزینه شهریه دوره ۵ ساله دندانپزشکی این دانشگاه سالانه در حدود ۳۶۴۰ دلار است.

7- مدارک لازم اخذ پذیرش بورسیه دندانپزشکی روسیه چیست؟

ارائه درخواست پذیرش بورسیه تحصیلی روسیه ارائه مدارک تحصیلی ترجمه شده ارائه اصل مدرک دیپلم دبیرستان پاسپورت معتبر ارائه گواهی سلامت پزشکی۶ قطعه عکس

8- مورد تائید بودن دانشگاه از نظر وزارت بهداشت ایران چه اهمیتی دارد؟

دانشجو با تمام شدن دوره پزشکی اگر قصد بازگشت به کشور خود را داشته باشد، با مورد تائید بودن دانشگاه با خیال راحت به کشور خود بازمی گردد و به اشتغال و طبابت می پردازد و یا به تحصیل خود ادامه می دهد.

9- مهم ترین مزیت تحصیل در روسیه چیست؟

اعتبار مدرک پزشکی، هزینه پایین تحصیل پزشکی، امکان طبابت و ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی . بالا بودن سطح سواد فارغ تحصیل

10- هزینه زندگی یک ماه دانشجوی پزشکی روسیه چقدر است؟

هزینه های محل اقامت، خورد و خوراک، کتاب و لوازم تحصیل و هزینه های متفرقه برای یک دانشجوی پزشکی در کشور روسیه ماهانه در حدود ۳۰۰ دلار می باشد.

11- مزایای تحصیل دندانپزشکی در روسیه چیست؟

پایین بودن هزینه های تحصیل در مقایسه با کشورهای اروپاییتدریس واحدهای درسی رشته پزشکی به زبان انگلیسیعدم نیاز به شرکت در آزمون ورودی و کنکور پذیرشعدم نیاز به ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل

3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *