تحصیل در روسیه

تحصیل رایگان در روسیه

روسیه یکی از معدود کشورهای جهان است که حق تحصیل رایگان در روسیه در دانشگاه ها را برای دانشجویان خارجی و روسی فراهم می کند. دانشگاه هرزن روسيه در شهر سن پتررزبورگ قرار دارد. هزینه های تحصیل در این دانشگاه بسیار مناسب است، دانشگاه هرزن به عنوان يكی از بزرگ ترين دانشگاه های روسيه شناخته شده است، که در این مقاله مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) اطلاعات مفیدی از این دانشگاه و دانشگاه های دیگر در اختیار شما غزیزان قرار داده اند.

شرایط تحصیل رایگان در روسیه

تعداد زیادی از بورس تحصیلی دولتی، در هر سال برای پوشش  هزینه های شهریه ، مسکن و بیمه درمانی دانشجویان خارجی در دسترس است. این پرداخت ها در حال حاضر در هر ماه 75.000 روبل ( حدود 1.200 دلار آمریکا ) می باشد. توجه داشته باشید که این بورس تحصیلی  هزینه های مسافرتی و یا شخصی دانشجو را پوشش نمی دهد، که برای  این  هزینه ها حداقل 50 دلار اضافی در ماه نیاز دارید. هر سال دولت فدراسیون روسیه 15،000 مکان را برای خارجی ها برای تحصیل رایگان فراهم می کند.

انتخاب رقابتی تحصیل  رایگان برای ورود به  سهمیه ، توسط دفاتر نمایندگی Rossotrudnichestvo در جهان سازماندهی شده است.  در کشورهایی که Rossotrudnichestvo  حضور ندارد، انتخابات رقابتی توسط سفارتخانه ها یا کنسولگری های روسیه برگزار می شود. The School of Russian and Asian Studies دانشکده مطالعات روسیه و آسیا :  (SRAS)  لیست بورس تحصیلی برای تحصیل در روسیه و دیگر کشورهای شوروی سابق را فهرست می کند. اکثر آنها مخصوصا برای دانشجویان آمریکایی است.

بورس  تحصیلی بنیامین  A ، گیلمن در مورد کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی آمریکایی،  برای تحصیل یا کار در خارج از کشور،  2900 تا 5000 دلار آمریکا ارایه می دهند. متقاضیانی که زبان خارجی (مانند زبان روسی) را در خارج از کشور می خوانند ؛   و در آن  کشور به  آن زبان  به طور عمده صحبت می کنند،  به طور خودکار برای نیاز ضروری زبان ، پاداشی در کل به مبلغ  8000 دلار امریکا در نظر گرفته می شود.

BP در بورس تحصیلی تحقیقاتی : بورس تحصیلی روسیه از 15.000 تا 35.000 روبل  ( حدود 240-560 دلار آمریکا ) ماهانه  برای دانشجویان  در حال  تحصیل در رشته های انرژی و اقتصاد در یکی از دانشگاه های مشترک روسیه در نظر گرفته است. متقاضیان باید در مورد کمک های دولتی مطالعه کنند. نمرات عالی و هدف خود در موضوع انتخابی در آینده را توسعه دهید.

بورس تحصیلی شوراهای آمریکایی: بورس تحصیلی مختلف مربوط به آموزش و تحقیقات زبان روسی در روسیه از جمله: دوره محقق پژوهشی عنوان 8، یک بورس تحصیلی برای دانشجویان برای انجام تحقیقات مستقل، برای سه تا هشت ماه در یکی از کشورهای انتخاب شده در آسیای میانه یا اروپای شرقی،  ازجمله روسیه می باشد. ارزش این پاداش بین 7،000 تا 25،000 دلار آمریکا  متغیر است و معمولا شامل هزینه پرواز، حقوق ماهانه، بیمه درمانی و بیشتر می باشد.

درب های باز: پروژه بورس تحصیلی روسیه برای دانشجویان بین المللی از هر کشوری برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ریاضیات، فیزیک، علوم کامپیوتر یا اقتصاد در روسیه در دسترس است. توسط انجمن روسیه از دانشگاه های جهانی ارایه می شود. بورس تحصیلی تمام هزینه های تحصیل را پوشش می دهد. Moscow Institute of Physics and Technology  موسسه فیزیک و فن آوری مسکو ( MIPT) : بورس های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی عالی که توان بالقوه برای  عملکرد عالی دانشگاه را دارند ، در دسترس می باشد.

دانشگاه ملی تحقیقاتی Higher School of Economics  (HSE)  سنت پترزبورگ : چندین بورس تحصیلی برای تحصیل در دانشکده های  دانشگاه  HSE سنت پترزبورگ در دسترس است. 25 تا 100 درصد هزینه های تحصیل دانشجویان برجسته بین المللی در تمام سطوح تحصیلی را پوشش می دهند.

دانشگاه ملی علوم و فناوری National University of Science and Technology( MISTS) :   کمک هزینه های موجود برای دانشجویان بین المللی موجود می باشد که دوره های کارشناسی ارشد زبان انگلیسی متوسط را شروع می کنند. هم برای کسانی که از طریق بورس تحصیلی دولتی روسیه پذیرفته می شوند و هم کسانی که هزینه های تحصیلات خود را با استفاده ازهزینه های خود پرداخت می کنند.

دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ روسیه Saint Peters burg Polytechnic University : کمک هزینه تحصیلی فردی فرصتی در دسترس برای تحصیل در دوره های  کارشناسی ارشد در  دانشگاه های انگلیسی زبان می باشد. بورس تحصیلی می تواند هزینه تحصیل در طول یک ترم یا هزینه های اقامت در خوابگاه دانشگاه را، پوشش دهد.

دانشگاه ایالتی تامسک Tomsk State University : کمک  هزینه های تحصیلی  گوناگونی برای دانشجویان بین المللی در دسترس است. دانشگاه بین المللی المپیک روسیه Russian International Olympic University  : موسسه ولادیمیر پاتینین (The Vladimir potanin) در  دوره های بورس تحصیلی المپیک،  20 کمک هزینه تحصیلی روسیه را برای تحصیل دوره کارشناسی ارشد از جمله : کمک هزینه ماهانه، شهریه  ومسکن  را در نظر گرفته است.

شرایط اخذ بورسیه تحصیل رایگان در روسیه

روسيه يكي از چند كشور ِجهان است كه براي خارجي ها هم شرايط تحصيلي مانند دانشجويان روسي ارائه مي دهد. سهميه اختصاصي داده شده به دانشجويان توسط وزارت اموزش و پرورش ، نه تنها براي دوره كارشناسي ، بلكه براي فارغ تحصيلان و مقاطع بالاتر هم اعمال مي شود . در اين قسمت شما بايد تلاش كنيد كه به يكي از ١٥٠٠٠ دانشجوي سال ٢٠١٦ و ٢٠١٧ تبديل شويد.

Rossotrudnichestvo يك سازمان دولتي در روسيه است كه ، كار دريافت و توزيع مدارك و برنامه ها را انجام مي دهد . در اين قسمت ، پروسه درخواست براي تحصيل در روسيه را بطور كلي و كامل و همچنين بسيار ساده، بيان مي كنيم. براي شروع : در ابتدا بايد در سايت ثبت نام كنيد. كه اين كار حدودا ١٠ دقيقه طول مي كشد.

شرایط اخذ بورسیه تحصیل رایگان در روسیه

بعد از ثبت نام شما بايد نامه اي بنويسيد و در ان انگيزه خود را از تحصيل در روسيه بيان كنيد. پس از ان بايد فرمي را پر كنيد و در ان اطلاعاتي راجع به تحصيلات، دستاورد هاي شخصيتان ، و زمينه مورد نظر تحصيل و فعاليت خود، ارائه دهيد. وقتي كه فرم درخواست را كامل كرديد، ان را به ليست برنامه هاي كشور مورد نظر تان اضافه مي كنند.

در حال حاضر، انتخاب برنامه تحصيلي شما و بررسي ان توسط وزارت اموزش پرورش محلي كشور شما در حال پردازش است . يك سري برنامه هاي كوتاه ليست شده است كه از ان براي گرفتن مصاحبه يا نوعي امتحان استفاده مي كنند ، و از شما يك ازمون مي گيرند. اگر شما در ازمون مصاحبه، قبول شديد، مي توانيد به شش دانشگاه در روسيه، كه مايل به تحصيل در ان ها هستيد ، درخواست مستقيم ارسال كنيد.

اگر درخواست شما براي هر شش دانشگاه ريجكت شد، وزارت اموزش و پرورش روسيه موظف است يك دانشگاه ديگر را به شما پيشنهاد دهد. وقتي دانشگاه مورد نظر تان، ثبت نام شما را تاييد كرد و پذيرش گرفتيد، شما مي توانيد، شروع به اماده شدن براي يك زندگي جديد در روسيه، كنيد.

دانشگاه های رایگان و کم هزینه روسیه

دانشگاه هرزن روسيه در شهر سن پتررزبورگ قرار دارد. دانشگاه هرزن به عنوان يكي از بزرگ ترين دانشگاه هاي روسيه شناخته شده است. اين موسسه به عنوان يك دانشگاه عمومي و بزرگ تأسيس شد. اين دانشگاه، گزينه مناسبي براي ارائه اموزش هاي ارزان و مناسب براي دانشجويان بين المللي شناخته شده است. تعداد زيادي دوره كارشناسي و كارشناسي ارشد در اين دانشگاه برگزار مي شود.

شهريه لازم براي مقطع كارشناسي ، سالانه حدود ٤٠٠٠ تا ٦٠٠٠ دلار است . شهريه براي فارغ تحصيلان مقطع ليسانس بين ٢٠٠٠ دلار تا ٤٠٠٠ دلار در سال است. رشته هاي موجود : مهندسي ، علوم بهداشت و سلامت، علوم كاربردي، مديريت كسب و كار و بسياري از رشته هاي ديگر در مقطع ليسانس و فوق ليسانس .

دانشگاه altai، اين دانشگاه نيز به همان نسبت ، يكي از ارزان ترين دانشگاه هاي روسيه است. اين دانشگاه در سال ١٩٧٣ تأسيس شد  دانشگاه آلتاي يك دانشگاه عمومي است و براي همه قابل استفاده است. اين دانشگاه در شهر بازتاب روسيه واقع شده است. رشته هاي موجود در آلتاي : بيولوژي ، مهندسي ، ژئوگرافي ، هنر ، مديريت و ساير رشته ها می باشد.

دانشگاه فدرال جنوبي يكي از دانشگاه هاي مقرون به صرفه در روسيه است. اين دانشگاه در مقطع روستوف روسيه قرار دارد.
دانشگاه فدرال در سال ١٩١٥ ، به عنوان يك دانشگاه عمومي تأسيس شد. ديگر دانشگاه هاي فدرال جنوبي در شهر دون و تاگانروك قرار دارند . حدود ٤٤٨٨٩ دانشجو ، در حال حاضر، در اين دانشگاه مشغول تحصيل هستند.

رشته هاي اين دانشگاه : مهندسي، حسابداري، زبان، علوم تربيني و ساير رشته ها، در مقطع كارشناسي و كارشناسي ارشد . هزينه تحصيل دانشجويان بين المللي براي دوره هاي كارشناسي ، بِه زبان روسي، سالانه از ٩٠٠٠٠ تا ١٠٠٠٠ روبل است . و هزينه تحصيل به زبان انگليسي ، سالانه ، از ١١٠٠٠٠ روبل تا ١٢٥٠٠٠ روبل است.

شرایط و درآمد کار دانشجویی در روسیه

دانشجویان بین المللی می توانند در وقت آزاد خود در دانشگاه (یا در سازمان های خود) کار کنند. گاهی اوقات دفاتر بین المللی دانشگاه ها به دانش آموزان  در پیدا کردن فرصت های شغلی،  مانند  کار قراردادی کمک می کنند. در این مورد لازم است  ، مجوز مربوطه را از ادارات کل امور مهاجرت وزارت کشور روسیه دریافت کنید. در موارد دیگر مجوز لازم است.  مجوز دانشجویان فقط در دوره های کامل در دانشگاه های معتبر دولتی صادر می شود.

دانشجویان  می توانند فقط با توجه به حرفه ای خاص  که در مجوز و در منطقه (شهر) دانشگاه خود قرار دارند، کار کنند. با این حال نباید فرض کنید که اشتغال مکمل می تواند تمام هزینه های زندگی شما را پوشش دهد (به طور متوسط به میزان 3300 تا 40000 در ماه). با توجه به مطالعات فشرده در دانشگاه های روسی و چالش های تکمیلی دانشجویان  وقت آزاد زیادی ندارند. بهترین کار این است که خانواده تان از شما حمایت کند یا مبلغ مشخصی را صرف پرداخت هزینه های خود کنید تا بتوانید برروی  مطالعات خود متمرکز شوید.

اگر یک دانش آموز قبل از پایان دوره مجوز فعلی شغل خود را تغییر دهد، ممکن است تحت این سند  در محل بعدی  مشغول به کار شوند، اما آنها باید از این تغییرات به ادارات کل امور مهاجرت وزارت کشور روسیه اطلاع دهند. از سال 2014، محدوده اجازه  کاربرای  دانشجویان بین المللی ، آسان تر شده است : تعداد مدارک  مورد نیاز کاهش یافته است و مدت زمان پردازش آن کمتر است (تا 10 روز کاری).

اگر من بدون اسناد لازم کار کنم چه اتفاقی می افتد؟ شهروندان خارجی که بدون مجوز کار می کنند، از 2000 تا 5000  روبل (حدود 30.59 – 76.47 دلار آمریکا) جریمه می گیرند. در مسکو، سن پترزبورگ، مسکو و منطقه لنینگراد مجازات شامل 5000-7000 روبل (حدود 76.47- 107.06 دلار آمریکا) می باشد  و از روسیه  اخراج می شوند. برای اطلاع از هزینه زندگی در روسیه می توانید با مشاورین موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) به گفت و گو بنشینید.

سوالات متداول در مورد تحصیل رایگان در روسیه

1- بورس تحصیلی دولتی در روسیه چه هزینه هایی پوشش می دهد؟

تعداد زیادی از بورس تحصیلی دولتی، در هر سال برای پوشش هزینه های شهریه ، مسکن و بیمه درمانی دانشجویان خارجی در دسترس است.

2- بورس تحصیلی دولتی در هر ماه چقدر است؟

این پرداخت ها در حال حاضر در هر ماه 75.000 روبل ( حدود 1.200 دلار آمریکا ) می باشد.

3- آیا مکان هایی برای خارجی ها جهت تحصیل رایگان در روسیه هست؟

هر سال دولت فدراسیون روسیه 15،000 مکان را برای خارجی ها برای تحصیل رایگان فراهم می کند.

4- از طریق چه منبعی می توانم از بورس های تحصیلی روسیه آگاه شوم ؟

دانشکده مطالعات روسیه و آسیا : (SRAS) لیست بورس تحصیلی برای تحصیل در روسیه و دیگر کشورهای شوروی سابق را فهرست می کند.

5- مبلغ بورس تحصیلی روسیه برای دانشجویان در حال تحصیل در رشته های انرژی و اقتصاد چقدر است؟

بورس تحصیلی روسیه از 15.000 تا 35.000 روبل ( حدود 240-560 دلار آمریکا ) ماهانه در یکی از دانشگاه های مشترک روسیه در نظر گرفته است.

6- دوره محقق پژوهشی عنوان 8 روسیه چه نوع بورسی است ؟

یک بورس تحصیلی برای دانشجویان برای انجام تحقیقات مستقل، برای سه تا هشت ماه در یکی از کشورهای انتخاب شده در آسیای میانه یا اروپای شرقی، ازجمله روسیه می باشد.

7- درب های باز روسیه چه نوع بورس تحصیلی است؟

پروژه بورس تحصیلی روسیه برای دانشجویان بین المللی از هر کشوری برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ریاضیات، فیزیک، علوم کامپیوتر یا اقتصاد در روسیه در دسترس است.

8- بورس موسسه فیزیک و فن آوری مسکو ( MIPT) برای چه دانشجویانی ارائه می شود؟

بورس های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی عالی که توان بالقوه برای عملکرد عالی دانشگاه را دارند ، در دسترس می باشد.

9- بورس تحصیلی دانشگاه ملی تحقیقاتی (HSE) سنت پترزبورگ چقدر از هزینه ها را پوشش می دهد؟

25 تا 100 درصد هزینه های تحصیل دانشجویان برجسته بین المللی در تمام سطوح تحصیلی را پوشش می دهند.

10- دانشگاه های رایگان و کم هزینه روسیه کدامند؟

دانشگاه هرزن روسيه در شهر سن پتررزبورگ ، دانشگاه آلتاي ، دانشگاه فدرال جنوبي

11- مراحل اخذ بورسیه تحصیل رایگان در روسیه به چه صورت است؟

بعد از ثبت نام شما بايد نامه اي بنويسيد و در ان انگيزه خود را از تحصيل در روسيه بيان كنيد. پس از ان بايد فرمي را پر كنيد و در ان اطلاعاتي راجع به تحصيلات، دستاورد هاي شخصيتان ، و زمينه مورد نظر تحصيل و فعاليت خود، ارائه دهيد. وقتي كه فرم درخواست را كامل كرديد، ان را به ليست برنامه هاي كشور مورد نظر تان اضافه مي كنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *