خرید سهام در کانادا

امروزه یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری و افزایش سرمایه، خرید سهام شرکت های مختلف می باشد. افراد می توانند با استفاده از سرمایه گذاری بلند مدت در بازار گسترده سرمایه، ثروت و دارایی خود را افزایش دهند. تا چند سال گذشته بازار سهام کانادا در مقایسه با سایر بازار های سهام جهان، در مقام پایین تری قرار داشت، اما در سال های اخیر بورس اوراق بهادار تورنتو از نظر ارزش بازار، رتبه هشتم را در بین سهام های جهان کسب کرده است.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

در سال های گذشته برای کسانی که تازه وارد بازار سهام شده بودند، خرید سهام کاری سخت و خسته کننده به شمار می رفت، اما با روی کار آمدن کارگزاری های آنلاین در کانادا، تجارت سهام به کاری آسان تبدیل شد. افراد از این طریق می توانند بدون مراجعه حضوری و در منزل، سهام های مورد نظر خود را خریداری کرده و یا بفروشند. در خرید و فروش از طریق کارگزاری های آنلاین، هزینه ای اندک به عنوان کمیسیون برای کارگزاری ها در نظر گرفته شده است. اگر شما هم قصد خرید سهام در کانادا را دارید، با ما در این مقاله همراه باشید تا بتوانید آگاهی بیشتری در این مورد کسب کرده و با نحوه سرمایه گذاری در این بازار آشنا شوید.

سهام چیست؟

سهام یکی از روش های سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران می باشد که از آن تحت عنوان هایی همچون shares، equities و یا stocks نیز یاد می شود. در صورت خرید سهام یک شرکت یا مجموعه، شما مالک جزئی آن شرکت خواهید بود و در سودآوری های این شرکت سهم خواهید داشت. در برخی مواقع نیز می توانید در مجامع سهام داران، حق رای داشته باشید. هنگام فروش سهام یک شرکت ممکن است ارزش آن بیشتر و یا کم تر شده باشد، که این مسئله نشان می دهد که شما سود برده اید و یا ضرر کرده اید. در واقع خرید سهام با ریسک های فراوانی مواجه است و نسبت یه سایر روش های سرمایه گذاری، روش پر ریسکی است، اما در بلند مدت حتما این روش سود آوری فراوانی خواهد داشت.

نحوه خرید سهام در کانادا

برای شروع سرمایه گذاری در کانادا از طریق خرید سهام، نیاز به مبلغ زیادی نخواهد بود و کافی است افراد یک حساب در کارگزاری های آنلاین افتتاح نمایند. هر چند که می توانید با 100 یورو نیز فعالیت خود را در خرید سهام آغاز کنید، اما بهتر است از پول بیشتری برای سرمایه گذاری استفاده کنید، چرا که در مبالغ پایین تر کمیسیون بیشتری کسر می شود. همچنین بعضی کارگزاری ها، برای فعالیت در خرید سهام حداقل مقدار سرمایه گذاری را برای خرید سهام تعیین کرده اند. به هر حال در ادامه به بررسی مراحل خرید سهام بورس کانادا می پردازیم:

1- پیدا کردن یک کارگزاری معتبر

اولین گام برای سرمایه گذاری از طریق خرید سهام در کانادا، یافتن یک کارگزاری از میان مجموعه بزرگی از کارگزاران سهام در کانادا می باشد. اگر قصد انتخاب یک کارگزار کانادایی را دارید، باید اطمینان حاصل کنید که کارگزاری مربوطه تائیدیه نظارت سازمان تنطیم مقررات سرمایه گذاری کانادا (IIROC) یا صندوق حمایت از سرمایه گذاران کانادا (CIPF) را دارند. در صورتی که افراد در خارج از کانادا و ایالات متحده زندگی می کنند، باید در یک کارگزاری بین المللی مانند ساکسو بانک و یا اینتراکتیو بروکز، افتتاح حساب نمایند. سایر کارگزاری هایی که به افراد امکان دسترسی مستقیم به معاملات سهام کانادایی را می دهد، عبارتند از: تی دی دایرکت اینوستیگ ((TD Direct Investing و کوئست ترید (Questrade).

پیدا کردن یک کارگزاری معتبر

پیدا کردن یک کارگزاری معتبر

2- افتتاح یک حساب کاربری

پس از یافتن یک کارگزاری مناسب که نیاز های شما را به عنوان یک معامله گر برآورده می کند، باید یک حساب زنده افتتاح کرده و سرمایه گذاری نمایید. برای این کار ممکن است نیاز باشد احراز هویت شوید و آدرس خود را ارائه کنید. سرمایه گذارانی که به صورت مستقیم از طریق کارگزاری سهام خریداری می کنند، سرمایه گذاران هدایت شده نام دارند. پس از افتتاح حساب و واریز مبلغ به حساب خود، می توانید سرمایه خود را در سبد سرمایه گذاری تقسیم کرده و سهام شرکت های متعددی را خریداری کنید.

پلتفرم های مختلف کارگزاری در کانادا وجود دارند که ممکن است به بخش خصوصی و یا شرکت های وابسته به بانک های بزرگ مربوط باشند. برخی کارگزاری های خصوصی به افراد کمک می کنند تا مبلغ کم تری را به عنوان کارمزد معاملاتی پرداخت کنند که از این میان می توان به کارگزاری هایی همچون Questrade و Wealthsimple Trade اشاره کرد.

3- انتخاب نوع حساب

افراد در کانادا می توانند با حساب های ثبت شده و ثبت نشده اقدام به خرید سهام نمایند. در اینجا برخی از مهم ترین حساب های سرمایه گذاری ثبت شده اشاره می کنیم:

برنامه پس انداز دوره بازنشتگی (RRSP)

این برنامه طرح بازنشستگی در کانادا می باشد که تا زمان برداشت کردن از این حساب ها، مالیات بر درآمد به تعویق خواهد افتاد. برای این حساب ها حداکثر محدودیتی که در نظر گرفته شده است، 27.830 دلار می باشد.

حساب های پس انداز بدون مالیات (TFSA)

با سرمایه گذاری در این حساب ها، دیگر نیازی به پرداخت مالیات نخواهد بود. افراد می توانند از این حساب ها برای اهداف بلند مدت مانند بازنشستگی و یا اهداف کوتاه مدت استفاده نمایند. برای افراد بالای 18 سال در این نوع حساب ها محدودیت هایی از سوی دولت تعیین شده که در سال 2021 این محدودیت مبلغ 6 هزار دلار بوده است.

طرح پس انداز تحصیلی ثبت شده (RESP)

این نوع حساب به عنوان یک پس انداز برای پوشش هزینه های تحصیلی پس از دوره دبیرستان افراد ارائه می شود. دولت تا سقف حداکثر 7200 دلار کمک هزینه بلاعوض را ارائه می کند.

افراد همچنین می توانند در یک حساب ثبت نشده که برای اهداف شخصی و یا تجاری افتتاح می شود، سهام خود را سرمایه گذاری کنند.

4- تجزیه و تحلیل سهام و برنامه ریزی برای تجارت

پس از انتخاب نوع حساب برای سرمایه گذاری، وقت آن رسیده که سهام خود را خریداری کنید. شما باید قبل از خرید سهام در کانادا، یک استراتژی یا برنامه تجاری داشته و برای انتخاب و خرید سهام کانادایی ایده داشته باشید. دو نوع تحلیل تکنیکال و یا بنیادی برای ارزیابی و تجزیه سهام پیش از خرید وجود دارد که افراد می توانند از آن استفاده کنند. شما باید با استفاده از صورت های مالی شرکت، برخی شاخص های اساسی را ارزیابی کنید.

تجزیه و تحلیل سهام و برنامه ریزی برای تجارت

تجزیه و تحلیل سهام و برنامه ریزی برای تجارت

5- در نهایت خرید سهام در کانادا

حالا که یک حساب برای سرمایه گذاری در کانادا برای خرید سهام دارید، می توانید سهام مورد نظر خود را خریداری کنید.

مزایای خرید سهام در کانادا

در روش سرمایه گذاری از طریق خرید سهام شرکت در کانادا، بدون شک مزایای بسیاری وجود دارد که در ادامه می خواهیم به برخی از این مزایا اشاره کنیم:

 • یکی از مزایای مهاجرت به کانادا از طریق خرید سهام، سود سرمایه می باشد. در واقع اگر یک شرکت عملکرد خوبی داشته باشد، ارزش سهام آن نیز بیشتر شده و متعاقبا ارزش سهام سرمایه گذاران افزایش خواهد یافت.
 • سود سهام از دیگر مزایای خرید سهام شرکت های کانادایی می باشد. اگر افراد سهام شرکتی را که به صورت مداوم سود سهام پرداخت می کند را خریداری کنند، می توانند درآمدی مازاد کسب کنند.
 • از دیگر مزایای خرید و فروش سهام در کانادا، تنوع بالا در انواع سهام می باشد. سرمایه گذاری در سهام همواره همراه با ریسک می باشد. از این رو افراد می توانند سهام شرکت های مختلفی را خریداری کنند تا از این طریق ریسک مربوط به سرمایه خود را کاهش دهند.
 • نقدینگی یکی دیگر از مزایای خرید سهام شرکت در کانادا به شمار می رود، به این معنی که سهام عمدتا در بورس هایی که قدرت نقد شوندگی بالا دارند معامله می شود، از این رو شما می توانید به راحتی یک سهم را بفروشید و یا خریداری کنید.
 • در صورت سرمایه گذاری بلند مدت در سهام، بازدهی بیشتر از نرخ تورم خواهد بود و شما می توانید از طریق سرمایه گذاری در سهام، سبد خود را رشد داده و سود دهی مناسب داشته باشید.
 • در سرمایه گذاری از طریق سهام مالیات تنها بر 50 درصد سود سرمایه، اعمال می شود. در حالی که در اوراق قرضه بر 100 درصد سود حاصل شده، مالیات وارد می شود. از این رو خرید و فروش سهام در کانادا می تواند روش معقولی برای سرمایه گذاری باشد.

معایب خرید سهام در کانادا

همان طور که قبلا به آن اشاره شد، خرید سهام با ریسک های فراوانی همراه است و در کنار مزایای فراوانی که دارد، از یک سری معایب نیز برخوردار است. در ادامه به برخی از معایب سرمایه گذاری در کانادا از طریق سهام اشاره می کنیم:

 • یکی از معایب خرید سهام بورس کانادا، خطر از دست دادن سرمایه می باشد. ممکن است شرکتی که مدت ها سوددهی داشته، وارد شرایط سخت اقتصادی شده و سوددهی سابق را نداشته باشد و نتواند سود سهام را به سرمایه گذاران پرداخت کند. ممکن است یک شرکت به دلیل عملکرد ضعیف خود ورشکسته شود و برای سهامداران سودی باقی نماند.
 • از دیگر معایب خرید و فروش سهام در کانادا، می توان به نوسانات بالا اشاره کرد. عواملی همچون اخبار، شایعات و اطلاعات شرکت ها می توانند در بازار سهام نوسان ایجاد کنند و سبب بی ثباتی در این بازار شوند. در مدت رکود اقتصادی ممکن است قیمت سهام برای مدتی طولانی در رکود بماند.
 • برای خرید سهام به صورت شخصی، لازم است افراد وقت زیادی برای آموزش نکات علمی در رابطه با سهام و اصطلاحات مربوطه گذاشته شود. افراد برای سرمایه گذاری در یک شرکت مشخص باید تحقیقات کاملی در مورد آن شرکت انجام دهند و همچنین تنوع لازم را در سبد خرید خود داشته باشند.

مزایای خرید سهام در کانادا عبارتند از:

 • سود سرمایه
 • سود سهام
 • تنوع بالا
 • نقدینگی
 • بازدهی بیشتر از نرخ تورم

سرمایه گذاری از طریق خرید سهام پروژه های بزرگ

کشور کانادا به دلیل برخورداری از سالم ترین سیستم های بانک داری در جهان و پایین بودن نرخ تورم، یکی از بهترین مقاصد سرمایه گذاری به شمار می رود. یکی از معمول ترین روش های سرمایه گذاری در کشور کانادا، خرید سهام مشارکت در پروژه های سخت و ساز می باشد. در این نوع سرمایه گذاری علاوه بر این که افراد می توانند از طریق اجاره دادن کسب درآمد کنند، با بالا رفتن ارزش ملک نیز به درآمد قابل توجهی دست خواهند یافت. املاک و مستغلات یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین روش های سرمایه گذاری می باشد. از روش های سرمایه گذاری از طریق املاک در کانادا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرید سهام پروژه های کانادا و مشارکت در ساخت پروژه های ساخت و ساز بزرگ
 • خرید خانه کلنگی و یا زمین و ساخت یا بازسازی خانه
 • خرید خانه در کانادا و اجاره دادن
 • خرید زمین و فروش آن پس از بالا رفتن قیمت آن

خرید سهام به صورت آنلاین در کانادا

افراد زیادی علاقه دارند تا به صورت آنلاین اقدام به خرید سهام در کانادا نمایند. از این رو پلتفرم هایی برای خرید آنلاین سهام در کشور کانادا ایجاد شده است که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد. علاوه بر این کارگزاری ها افراد می توانند از کارگزاری هایی با خدمات جامع تر استفاده کنند که از جمله آن ها می توان به سرمایه گذاری با سود سهام (DRIP) و خرید مستقیم سهام (DSPP) اشاره کرد.

بهترین کارگزاران آنلاین برای خرید سهام در کانادا

برای انتخاب بهترین کارگزاری کانادا توجه به این نکته الزامی است که سرمایه گذاران در کانادا هستند و یا خارج از آن. برای افرادی که در کانادا زندگی می کنند، کارگزاری های کانادایی مناسب هستند و برای کسانی که خارج از این کشور مستقر می باشند، بهترین گزینه یک کارگزاری بین المللی خواهد بود.

کارگزاری Wealthsimple Trade

این کارگزاری تنها کارگزاری بدون کمیسیون در کانادا می باشد که برای افرادی که به تازگی وارد بازار سهام شده اند، بهترین گزینه خواهد بود. کارگزاری های مختلف در کانادا حدود 9.95 دلار برای هر معامله به عنوان کمیسیون دریافت می کنند. در حالی که در کارگزاری Wealthsimple Trade معاملات به صورت رایگان انجام می شود. در این کارگزاری سرمایه گذاران اجازه دارند، بخش های کوچکی از سهام را هم خریداری کنند و در این صورت امکان خرید سهام های گرانی همچون تسلا، اپل، آمازون و … را نیز خواهند داشت. این کارگزاری محدودیتی در سرمایه گذاری ندارد و حساب های موجود در آن عبارتند از: RRSP، TFSA و سرمایه گذاری شخصی. برای مبادلات با دلار آمریکا در این کارگزاری افراد باید کارمزد بپردازند که می توان گفت یکی از معایب کار با این کارگزاری به شمار می رود. این کارگزاری با معامله حداقل 150 دلار، مبلغ 50 دلار را به عنوان هدیه به سرمایه گذاران پرداخت می کند. کارگزاری Wealthsimple Trade تحت حمایت صندوق حمایت از سرمایه گذاران کانادا (CIPF) قرار دارد.

بهترین کارگزاری های آنلاین عبارتند از:

 • کارگزاری Qtrade
 • کارگزاری Questrade
 • کارگزاری Wealthsimple Trade

کارگزاری Questrade

این کارگزاری را می توان به عنوان بهترین کارگزاری کانادا در نظر گرفت. کارگزاری Questrade در سال 1999 شروع به فعالیت در این زمینه کرده است. این کارگزاری مناسب افرادی است که در بازار سهام دارای تجربه کافی می باشند. از حساب های موجود در این کارگزاری می توان به حساب شخصی ثبت نشده، حساب های شرکتی، RESP، TFSA و RRSP اشاره کرد. محدودیت سرمایه گذاری در کارگزاری Questrade حدود 1000 دلار می باشد.

این کارگزاری برای هر سهم حدود یک سنت را به عنوان کارمزد دریافت می کند که حداقل این کارمزد حدود 4.95 دلار و حداکثر آن حدود 9.95 دلار خواهد بود. هنگامی که سرمایه گذاران حساب خود را 1000 دلار شارژ کرده و اقدام به معامله نمایند، این کارگزاری به مبلغ 50 دلار به آن ها هدیه می دهد. کارگزاری Questrade تحت حمایت بیمه های خصوصی و CIPF قرار دارد. از معایب کار با این کار گزاری می توان به مواردی همچون پرداخت کمیسیون و داشتنحداقل 1000 دلار برای سرمایه گذاری اولیه اشاره کرد.

کارگزاری Qtrade

یکی از بهترین کارگزاری ها در رابطه با خدمات مشتریان، کارگزاری Qtrade می باشد. این کارگزاری به صورت مستقل فعالیت می کند و در بحث ETF ها، این کارگزاری بیش از 100 معامله بدون کمیسیون ارائه می نماید. حساب های موجود در کارگزاری Qtrade عبارتند از: TFSA، RRSP، RSP و حساب های سرمایه گذاری شخصی و شرکتی. در این نوع کارگزاری در صورتی که افراد کم تر از 25 هزار دلار سرمایه داشته باشند، باید مبلغ 25 دلار به عنوان کارمزد 3 ماهه پرداخت کنند. سرمایه گذاران در کارگزاری Qtrade باید در هر معامله مبلغ 8.75 دلار بپردازند و این مبلغ کارمزد برای سرمایه گذاران فعال 6.95 دلار خواهد بود. در صورتی که افراد بیش از 10 هزار دلار در این کارگزاری سرمایه گذاری کنند، می توانند به تعداد 50 معامله را به صورت رایگان و بدون کمیسیون انجام دهند. استفاده از کارگزاری Qtrade به دلیل پشتیبانی از مشتری بسیار توصیه می شود. این کارگزاری تحت حمایت صندوق حمایت از سرمایه گذاان کانادا (CIPF) می باشد. از معایب این کارگزاری باید به کمیسیون بالای معاملات اشاره کرد.

کارگزاری Qtrade

کارگزاری Qtrade

اطلاع از رویدادهای جاری برای موفقیت در بازار سهام کانادا

یکی از مهم ترین فاکتور ها برای موفقیت در بازار سهام کانادا اطلاع از اخبار و رویداد های موجود در این بازار می باشد. افراد خارجی که قصد سرمایه گذاری در کانادا از طریق خرید سهام را دارند، ممکن است از رویداد هایی که در این بازار پیش می اید، بی خبر باشند. بنابراین توصیه می گردد این افراد از طریق بررسی اخبار در گوگل و یا مطالعه روزنامه های مهم در سراسر کشور همچون مونترال گازت، تورنتو استار، ونکوور سان و … از اخبار مربوط به بازار سهام در این کشور مطلع شوند. افراد همچنین می توانند از کانال های تلویزیونی کانادا که مختص اخبار مالی هستند استفاده کنند. دسترسی به کانال های ذکر شده از طریق وب سایت های این کانال ها امکان پذیر خواهد بود و افراد می توانند از این طریق از عملکرد اقتصاد در این کشور با خبر شده و از این اطلاعات برای سرمایه گذاری در بازار سهام کانادا استفاده نمایند.

اخذ اقامت کانادا از طریق خرید سهام

همان طور که قبلا به آن اشاره شد، یکی از بهترین فرصت های سرمایه گذاری در کانادا، خرید سهام در این کشور می باشد.

سرمایه گذاران می توانند از این طریق، سرمایه خود را افزایش داده و به سوددهی مناسبی برسند. افرادی که قصد خرید و فروش سهام در کانادا را دارند، باید به این نکته توجه داشته باشند که از طریق خرید سهام نمی توان اقامت کانادا را یه دست آورد و اقامت کانادا با خرید سهام امکان پذیر نیست. از طریق خرید سهام در این کشور تنها می توان به سود رسید و نمی توان اقامت کانادا را دریافت کرد. برای دریافت اقامت این کشور، متقاضیان باید از روش های دیگر سرمایه گذاری همچون کارآفرینی و یا ثبت شرکت در کانادا اقدام کنند. همچنین می توانند از طریق اقامت کاری و جاب آفر به اقامت دائم کانادا دست یابند.

سخن پایانی

یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری در کانادا، خرید سهام در این کشور می باشد که سود دهی مناسبی برای افراد خواهد داشت. نکته قابل توجه این جاست که کلیه مهاجرانی که در کانادا زندگی می کنند نیز امکان خرید سهام در کانادا را خواهند داشت. برای این کار نیاز به یک شماره SIN و داشتن سن بالای 19 سال در اغلب استان های این کشور می باشد. در صورتی که قصد سرمایه گذاری در کانادا از طریق خرید سهام را دارید، می توانید به مشاوران ما در مجموعه حقوقی اصطهباناتی مراجعه کنید. کارشناسان ما با تسلط و دانشی که در زمینه مسیر های سرمایه گذاری در کانادا دارند می توانند به شما در این امر کمک کنند. با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول درباره خرید سهام در کانادا

1- آیا امکان خرید سهام بدون کارگزاری وجود دارد؟

بله. خرید سهام بدون کارگزاری نیز امکان پذیر است. برای استفاده از کارگزاری با خدمات کامل سه گزینه وجود دارد که عبارتند از:

 • سرمایه گذاری در طرح سرمایه گذاری مجدد سود سهام
 • افتتاح حساب کارگزاری آنلاین
 • سرمایه گذاری در طرح خرید مستقیم سهام

2- برای خرید سهام شرکت های کانادایی چه مقدار سرمایه نیاز است؟

افراد می توانند با حداقل یک دلار سرمایه گذاری خود را در بازار سهام شروع کنند.

3- بهترین کارگزاری های خرید سهام آنلاین کدام اند؟

برخی از بهترین پلتفرم های خری سهام به صورت آنلاین عبارتند از:

 • کارگزاری Qtrade
 • کارگزاری Questrade
 • کارگزاری Wealthsimple Trade

4- آیا اخذ اقامت از طریق خرید سهام در کانادا امکان چذیر است؟

خیر. افراد امکان دریافت اقامت کانادا از طریق خرید سهام را ندارند و برای اخذ اقامت این کشور باید از روش های دیگر سرمایه گذاری مانند کارآفرینی و یا ثبت شرکت در کانادا استفاده کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *